Cjrocn 2warL-Jexels in het hartL, D.D.B Xmwet verfrissende uva en keei SPROET EN-< Sprookje in „De Hoop Nieuw Laboratorium aan de Hallerweg ZATERDAG 15 MAART 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6613 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coóp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 Maart op om 6,52; on der om 6,46. Maan: 19 Maart L.K., 15 Maart N.M. Hoog water ter rede van Texel: 15 Maart 1,24 en 11,55. 16 Maart ven 0,02. 17 Maart 0,34 en 0,44. 18 Maart 1,17 en 1,30. 19 Maart 2,05 en 2,23 20 Maart 3,03 en 3,41. 21 Maart 4,27 en 5,26. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder boog water. Texelse Boysnieuws. Zondag 2,30 Boys 1-Flevo 1. Een zwa re tegenpartij, 't Worde 'n sportieve strijd S. V. Oosterend Het le verloor van Dumranders met 4-1. Morgen tegen LSVV. We hopen nu niet zoveel pech te hebben als vorige week en dat we volledig kunnen uitko men. Volgende week weer uit en wel naar Geel Zwart. Oosterend A ontvangt vanmiddag, 4 uur, Texel C. INGEKOMEN PERSONEN Hubertus Driesse v. Zijpe, Petten N 14 n. E 132. Klazina Koning, v. Hoogwoud, E 7 n. Schoolstr. 10, Oosterend. Douwe de Vries v. Smallingerland, Drachten, i Vogelzangweg 16 n S 2. Hermanus S:censtra v. Goudswaard, Dwarsweg 2 n. C 115 (met gezin). BOERENLEENBAN K De heer C. S Zijin, voor. i Iter van de Coop Boerenleenbank, welke Dinsdag avond haar algemene vergadering hield in „De Zwaan", kon n:et /.oveel belang stellenden verwelkomen als vorig jaar: toen waren er 73. nu slechts 39. Nadat de kassier, de heer Th. Groaf, de notu len had gelezen, bracht hij het Jaarver- j slag uit. Daaraan ontlenen we: Spaarbank: Ontvangen (ingelegd) f 1,344,419,57. j Terugbetaald f 1,241,173,68. Saldo per 31 Dec. 1951 f 3,339,928.54, waarvan deposi to's 1 jaar vast f 833,900, Bijgeschre ven en uitbetaalde rente f71.713.73. Er werden 443 nieuwe spaarboekjes uitgereikt waarvan 85 ten behoeve van pasgeborenen met een graus inlage van f 2,Op 29 Jan. werd aan de 10.000ste inwoner een spaarbankboekje uitgereikt met een gratis inlage van f 50. Uit bovenstaande cijfers biijkt dat on ze spaarbank haar positie niet alleen heeft gehandhaafd maar zelfs met ruim f 100,000 door meer inlage is gestegen. Ontvangen van rekeninghouders f 15.754.885.77. Uitgegeven aan rekening houders f 15.828.282.72 Centrale Bank: Saldo per 1 Jan. 1951 f2.059.851.48. Bijschnjv. f6.357.433.39, afschrijvingen f 6.598.983.89, totaal f241.550.50. Saldo per 31 Dec 1951 f 1.818.300.98. Postchèque- en girodienst SaLdo per 1 DAMPO keert en weert elke verkoudhe'de n pijn in spier en gewricht Jan. 1951 f24,153.87. Bijschrijvingen f 1.516.642.48, afschrijv. f 1,536.70036. Saldo per 31 Dec. 1951 f4,095,99. Kantoorgebouw: saldo per 1 Jan. '51 f 1,Verbouwingskosten f 65.748.79. Extra afschrijving winstsaldo 1950 f 15,326,38. Afschrijving 1951 f 1000. Saldo per 31 Dec. 1951 f49.423 41. Rekening: kassaldo op 1 Januari 1951 f46.600.30. Gehele ontvangsten f 31.708.771.41. Gehele uitgaven f31.676 614.90. Kassaldo op 31 Dec. '51 f78.756.81. De balans sluit af met een bedrag van f 5.432.238 29, waaronder 'n saldo winst ad f 15.302.48 Aan de gewone reserve werd reeds 'n <omen vroeg in t voorjaar oop tijdig SPRUTOL GOUDMUILTJE heett haar Prins en ze worden hier toegezongen door een koor van lieve Elfjes. De kabouters zijn ook van de partij en links en rechts de an dere sympathieke figuurtjes, die alle mogelijke moeite deden om Goudmuil tje te bevrijden van de lis'.iqe heksen- koningin, die bijgestaan werd door een heleboel handlangers, allemaal grim mig van uiterlijk en wellicht nóg don- keroer van gedachten, want o, o, als de kabouters eens niet zo flink gevoch ten hadden! In het midden ziet u noq de pan, waarin de heks haar gevaarlijk brouwsel bereidde. Dit spel, een operetle, werd deze en vorige week door de SVC-]eugd in Ho tel „De Hoop" met veel succes voor het voetlicht gebracht. bedrag aan rente toegevoegd van f 7310, waardoor doze is gestegen tot rond f 340,000,-. (De vergadering ging ac- coord met het voorstel om net winstsal do als volgt te besteden: Extra afschrij ving op gebouw f 13.802 18, idem op meubilair en machines f 1.500. Aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1951 1173 (1155); spaarders 3793 (3561), voor schotnemers 224 (193), rekeninghouders, 1050 (1051), het totaal aantal geboekte posten 82690 (618931. (Tussen haakjes de cijfers van 1950). Er werden 31023 dagafschriften ver zonden. De verbouwing, begonnen in de zomer van 1950, kwam geheel gereed. Op 27 J April werd het nieuwe kantoor m ge bruik genomen. Op 6 Juni had de offici ële het opening plaats gehad. De inrich ting is thans naar de eisen des tijds en j voldoet in alle opzichten. Vooral op mark'.iagen kan de grotere toeloop vlot ter worden verwerkt hetgeen voor per soneel en cliënt benden plezierig is. De administratie Het aantal boekings- posten was ruim 33 pet. hoger dan in 't voorgaande jaar De zittingen op de buitendorpen voor zien nog sLeeds in een behoefte, vooral in <le wintermaanden. Veranderingen zijn hierin niet gekomen Het schoolsparen sfaat nog steeds in het middelpunt van de belangstelling bij de jeugd, zij leren de weg naar de bank, wat ook de bedoeling van deze actie is. De heren C. II. Roeper, P. J. Witte en C W. Bakker werden bij enkele candi- daatstelling herkozen, resp. als bestuurs lid, als lid van de Raad van Toezicht en plaatsvervangend bestuurslid Er werden 4 leden geroyeerd wegens vertrek, De Bank boekte 59 nieuwe le den. Zoals bekend zijn via de Boerenleen bank gelden beschikbaar gekomen voor de bouw van een Landbouwschool. De heer J. Zwan vroeg of de Bank ook niet had kunnen medewerken aan de Bur gerzinlening. De voorzitter moest hem mededelen, dat de Bank niet aan Bur gerzinlening kan meedoen. Om kwart voor tien werd de vergade ring gesloten. Als de schoonmaak Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 41-77 ct. J. H. SC HEPS SPRAK VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID De Partij van de Arbeid hield Zater dag in samenwerking met de Vrouwen bond en met medewerking van De Stem des Volks een propigandavergade- ring te Oudeschild. Na opening door de voorzitter, de heer C. A. Kaczor, bracht De Stem enige pit tige strijdliederen ten gehore, waarna de heer J. H. Scheps het woord verkreeg. Mei-Juni 1945 werd voor millioenen Europeanen een slechte tijd afgesloten. We rekenden op een nieuwe en betere tijd, na de bange nacht van dood en verderf. Deze hoop is al spoedig ver dwenen. Duizenden jonge mensen vra gen zich af, waarom we alleen al in Ne derland 4 jaar lang Wz milliard voor be wapening moeten uitgeven, terwijl de oorlog ons al 26 milliard kostte. Dat komt omdat we in 1945 wel de militaire nederlaag van het fascistische Duitsland hebben bevochten, maar we kregen daarna geen principieel zich toewenden naar de de no. ra.ie en de vrijheid. Dit was niet geestelijk verankerd en kan op het slagvc.d ook niet verkregen worden. Door de :ooht haar Moseou kwam de ene dictatuur in conflict met de ande re. Dit bekort Le de oorlog maar bracht de dictatuur van Rusland automatisch samen met de democrat, n. Het was de duivel uitbannen met Beelzebub. En nu dient Rusland de rekening in. liet was niet anders dan een machts strijd. Mussolini werd verdreven door Hitier en deze weer door Stalin. Wat bleef was dictatuur, d.w.z. macht uil- oefenen over andere volkeren. Stalin wil heersen. Duitsland stond in de weg en nu Hitier gevallen is zijn wij aan de beurt. Wanneer Duitsland en Rusland samen gevochten hadden legen de de mocratie, zou de strijd langer hebben geduurd, maar na de overwinning zou de dictatuur geheel zijn weggevaagd. Thans staat in de wereld een tot de tan den bewapend millioenenvclk. Hitier, demonisch-gëniaal, wilde een raszui ver Duits volk. Stalin, onbewogen, geraf- aan Vluchtelingen, krijg ik de berichten uit vele onafhankelijke bronnen. Vught, Auschwitz, Drachau, ze zijn onder de Russische dictatuur alle weer herleefd. Want iedere dictatuur is in wezen het zelfde, of de dictator nu Peron, Franco of Slaiin heet en of men er bij bidt dan wel vloekt. En daar staat nu Europa: Spanje en Portugal dictaturen, Tito, hoewel afval lig, een dictator, Italië, met rechts fascis me en links communisme, geen demo cratie. Niemand weet wat daar zal ge beuren. In dut bij uitstek kaïholiek land slaat de troon van de Paus zeer wankel. In Frankrijk een 5e colonne en grote verwarring. België, aan de rand van de afgrond gebracht door de fascistisch aangevreten dynastie. Het is de onver gankelijke verdienste van Pli. Spaak, dat hij dit kath fascisme een halt heeft toe geroepen. Resteren Nederland, Zwitserland, En geland cn de Scandinavische landen. En geland schiet in Europesj solidariteit hopeloos tekort en Zweden tracht neu traal te blijven, evenals wij dit wilden in 1939. West-Duitsland is een heksen ketel, die ons met zorg vervult. We moeten nu een keus doen. Aan geen enkele vorm van bewapening mee doen <-oals Kerk en Vrede, waarvoor we respect hebben. Maar als dan later de Uossische barbary over ons komt, roep dan niet om de Amerikanen Gij draagt dan de consequentie dat uw jongens worden weggesleept naar dwangarbei derskampen en kwikmij nen, dat uw vrouwen en dochters worden gescandali- seerd, zoals dat in Oost-Duitsland bij duizenden is gebeurd en dat u een num mer zal worden in de heilstaat. Kiest u de bewapening, dan heeft u geen absolute zekerheid van een rustige wereld. Als enkeling kan men desnoods de weerloosheid voorstaan, als verant woordelijk voor anderen gaat dat niet. Vroeger stonden we de ontwapening voor, omdat we rekenden cp de kracht van de Volkenbond, die we inhoud wil den geven door internationaal te ontwa- fineerd en geslepen, wenst in wezen hetzelfde. Een overheersing van het Sla visch ras, desnoods dooi een zee van bloed. Hij is bezeten van de gedachte, de wereld hei communisme te brengen, ook al is dit 'egen de wens van de mens heid. Nu kunnen we ons in slaap wiegen met de gedachte aan een derde weg, maar de Russische ideologie is niet te veranderen. De volkeren staan wederom \oor dezelfde dreiging als in 1940 En het .o fataal hiervoor de ogen te sluiten. Toen de Duitsers in 1940 Nederland bin nenvielen, dachten de Joodse Nederlan ders dat het hier anders zou gaan dan in Duitsland. Koos Vorrink waarschuw de hen met al zijn energie maar tever geefs. En hij kreeg gelijk, alles tot zelfs het ergste kwam over hen. De dictatuur kan nu eenmaal niet an ders. De kop in het zand steken voor de harde werkelijkheid is nier reëel. Deze werkelijkheid is dat millioenen onder de Russische dictatuur leven in grote poli tieke en morele nood. Toen voor de oorlog Vnjneid, Arbeid, Brood over de gruwelen in Duitsland schreef, zeiden velen: een beetje Hitier kan geen kwaad. De gevolgen hebben ze aan den lijve ondervonden. Een wereld van leed en ellende, rouw en verdriet kwam over ons. Thans geloven sommi gen weer niets van de gruwelen, die ach ter het ijzeren gordijn gebeuren. Als voorzitter van het comité Hulp penen, ioen de Volkenbond faalde en hel fascisme groeide, zijn we van ons siandpunt terug gekomen. Toen de rechtstaat in Nederland wegviel gingen duizenden ziich illegaal bewapenen om niet geheel weerloos te staan en de vij and zoveel mogelijk afbreuk te doen. j Om ons te weer le kunnen siellen tegen de Russische barbary, moeten wij ons I zo weerbaar mogelijk maken. Ik zeg niet dat in Rusland alles zwart .s en in Ame- rika alles blank. Maar in Amerika kan 1 men legen het onrecht vrijelijk protes- TTPTT"B;7" Niet krabben De hc'uei vloeibare ilrBIEfi D.D.D kalmeert de jeuk in enkele VJJUlJiu seconden, doodl dc ziektekiemen, geneest tot diep In de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN teren, in Rusland is dit niet mogelijk. Daarom heeft alleen een Memocratische wereld perspectief. Niet de kapitalisti sche staat, waar de geldzak heerst, maar de dem.-soc. staat, waar naast stoffelijke welvaart, ook geestelijke vrijheid zal zijn. A. B. „DE KOMENDE VERKIEZINGEN" Over dit onderwerp spreekt de heer W. Thomassen, burgemeester van Zaan dam, Vrijdag 21 Maart a.s. voor de af deling De Cocksdorp van de Partij van de Arbeid in „De Hoop". De Stem des Volks verleent medewerking en er rijdt een (gratis) bus. (Zie de adv. in de krant van 12 dezer). Het interieur van het Dinsdagmiddag geopende Laboratorium aan de Hal- lerweq te Den Burg. De Gemeente Texel beschikt sinas Dinsdag middag over een modern ingericht, gloednieuw la boratorium, of eigenlijk: de Vétérinair-Hygi- enische Dienst, want te zijner gerieve is het ge bouw gesticht. Ook de Vereniging voor K.I zal hier voortaan zijn ge huisvest. Een belangrijke dag voor ons eiland, een zéér belangrijke dag voor de heer Noordijk, die als directeur van de Veten- nair-Hygiënische Dienst de noodzakelijkheid van een laboratorium zo lang bij de diverse au toriteiten had bepleit, dat men voor zijn argu menten moest zwichten. Een keurig gebouw is het, modern en goed ge outilleerd. „Fris en fleu rig", zo noemde een dei- genodigden ens labora torium, dat met zijn lichtgrijze muren met betegelde lambrisering, zijn houtgranieten vloer, wijde ramen en moderne verlichting, even moder ne verwarming en ultra moderne watervoorzie ning, een keurige indruk maakt. De opening geschiedde door burge meester De Koning, o.m. in tegenwoor digheid van dr. Rempt, directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Die ren te Alkmaar, de heer C. Roeper, voorz. van de C.Z. „Eendracht" tevens voorzit ter van de Vereniging voor K.I., de heer C. Stoepker, voorzitter van de Vereni ging tot verwerking van uit Noodge- slachte en gestorven dieren, de heer M. J. Kikkert, bestuurslid van de „Een dracht" en vereniging voor K.I., wethou der Th. R. Hin en gemeentesecretaris P. Beemsterboer, Ir. Kipperman, directeur en de heer J. Tiessen, oud-directeur van Gemeentewerken, de heer M. Wieringa, directeur van de „Eendracht' en de di verse aannemers. Burgemeester De Koning verwel komde m het bijzonder dr Kempt. Texel beschikt over een goede Vétérinair-Hy- gienische Dienst, welke al zeer veel be reikt heeft. Dit is te danken aan het werk en streven van onze eigen dienst en in het bijzonder aan de directeur van de V.-H. Dienst: de kwaliteiten van de heer Noordijk zijn algemeen bekend, be kend is ook zijn doortastendheid, kop pigheid zou ik het willen noemen, wel ke hem in staat stelt tot het bereiken van de door hem beoogde aoelstellingen. Hij streeft naar een duidelijk ideaal. Het thans tot stand gebrachte is een soort sluitstuk, ofschoon.... wij ons niet vleien met de hoop, dat dit het definitie ve sluitstuk zal zijn: er komt telkens weer iets nieuws. Intussen mag worden Vlees en melk worden onderzocht vastgesteld, dat de bouw van dit labora torium een zeer noodzakelijk sluitstuk is." Spreker schetste hierop al hetgeen in dit laboratorium zal worden verricht. „Onze hobby, aldus de burgemeester, is samenwerking. De samenwerking met de centrale instanties is buitengewoon prettig geweest. Ik dank allen, die aan de totstandkoming van dit- gebouw heb ben medegewerkt: de heer Rempt, de heren van gemeentewerken, waarbij ik gaarne herinner aan het werk van de oud-directeur, de heer J. Tiessen, de di verse particuliere firma's. Fa. Wed. I. Voigt, J. Oele, M. Bakker, Bakker en Koorn. Er was geen enkele klacht. Burgemeester De Koning eindigde met het uitspreken van de hooo, dat het laboratorium in alle opzichten aan het doel zal mogen beantwoorden, waarop hij de gelukwensen van het gemeentebe stuur overbracht! De heer E. Noordijk, hierop het woord verkrijgende, dankte in de allereerste plaats burgemeester De Koning voor de tot hem gerichte woorden. „Ik kan met beloven dat vandaag rr-ijn laatste wens in vervulling gaat", aidus spreker, wiens woorden grote hilariteit verwek ten. Spreker gaf vervolgens een uiteen zetting van het werk dat in het labora torium zal worden verricht. In 1951 werden 3300 dieren naar onze inrichting aan de Hallerweg vervoerd. De keuring van een dergelijke hoeveelheid vlees is een belangrijke laak. Spreker wees (Vervolg 4e pagina)

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1