9 rocn /wa in het harL, Er was een Gouden Bruiloft in Oosterend Bouwen zonder Er zijn er weer jarig J"** fv vergunning De P.T.T. zette de klok achteruit Eén lokethonderd cliënten Prettige dagen voor Assenaars en Texelaars Va\m en opgewekt MRtGLBl ZATERDAG 5 APRIL 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6619 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. i 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Van z'n twaalfde tot voorbij z'n 70ste verjaardag heeft de heer W. Griek zijn brood verdiend met varen, hetzij dat-ie zeebanket hielp vangen, hetzij dat-ie als vrachtschipper op het zilte nat dob berde. Maar nu woont hij al een heel poosje als „rustend burger" temidden van zijn dorpsgenoten: een jaar of vier geleden heeft hij het anker voor goed la ten vallen. We denken, dat de heer Griek intussen nog wel heel dikwijls met zijn gedachten op zee vertoeft en mevrouw Griek merkte terecht op: „Ja, u kunt er gerust op rekenen, dat m'n man z'n schpperspet tot z'n dood toe ophoudt!" Woensdagmiddag hebben wij hen even opgezocht: U moet weten, dat ze gisteren. Vrijdag April, 50 jaar ge trouwd waren. We moesten naar Ooster end: daar hebben ze 20 jaar geleden een mooi huis laten bouwen. Mevrouw Griek vertelde ons, dat ze op Oost is geboren, het huis staat er nog. Ze heeft Donderdag, 3 April, haar 69ste verjaardag gevierd, dus precies een dag voor het gouden huwelijksfeest! De bruidegom heeft, zoals we al zei den, het grootste deel van zijn leven op zee gezeten. Hij is op De Cocksdorp ge boren en zijn relaties met de woelige ba ren zijn dus wel verklaarbaar. Op 1 Oc tober wordt hij 75 jaar. Toen hij 12 jaar oud was eigenlijk nog een kind! werd hij derde man op de vissersschuit van Jaap Brouwer. Hij maakte dus al vroeg kennis met de Noordzeevisserij, want daar zetten ze het net over boord. In die dagen had je nog geen kotters, maar de schuiten liepen ook puur zo'n stuk van huis! Later was hij een paar jaar bij zijn boer, die in Den Helder wcondc, werkzaam, eerst op een schuit en later op een stoomtrawler. Na een poosje op die trawler te hebben geva ren, heeft de heer Griek een jaartje op een blazer gewerkt. Toen hij trouwde de eerste 16 jaar van hun huwelijk heb ben ze in De Cocksdorp gewoond zocht hij het werk wat dichter bij huis hij ging kokkelen mossels en schelpen vissen en in de eerste wereldoorlog voer hij als vrachtvaarder voor mevr de wed. Van der Kooi o-p Harlingen, Den Helder en Amsterdam. Bij schipper W van der Vis heeft hij bijna zijn 25-jarig jubileum gevierd. Die had eerst een botter, de HD 47, later de kotter TX 24 Op de eerste TX 24 heeft hij 11 jaar gevaren „De Doitsers hebben hem gestolen!" zegt hij en dat vergeeft i'e ze nooit! „En heeft u altijd voorspoedig geva ren? Nooit een ongeluk gehad?" „Nee. nou ja, ik ben ers een keer door de gladheid zo lelijk op dek komen te vallen, dat ik een paar ribben brak. maar dat betekende niet!" Behalve op De Cocksdorp hebben ze 1 jaar in Het Noorden gewoond, daar na 7 jaar in Oosterend, 6 jaar op Oost en nu al weer 20 jaar aan de Weststraat nr. 28 te Oosterend. „Wij moesten eerst even zoeken om „nummer 28" te ontdekken!" zo merkten we op. „Och ja, in de oorlog hebben ze wie weten we nóg niet van een heleboel huizen de nummers afgehaald, zeer tot misnoegen van de Duitsers!" Toen we afscheid namen en beiden nog vele jaren in goede gezondheid toe wensten, zei mevrouw Gr.ek: „Ik denk, dat „Excelsior" Vrijdagavond wel een serenade zal brengen, we zijn al een klei ne 25 jaar donateur!" Zo was er Vrijdag feest in Oosterend: de kinderen, en de kleinkinderen ook, Deze foto is bij hun 45-jarig huwe lijksfeest genomen. En gisteien is het echtpaar Griek-Brouwer wederom in de bloemetjes gezet: ze waren 50 jaar ge trouwd! hebben er voor gezorgd, dat de 4de April van het jaar 1952 voor „Opa en Omoe" niet onopgemerkt voorbij is gegaan. En „Excelsior" luisterde het feest 's avonds op met een keurige serenade. BRANDGEVAAR Vegen van schoorstenen. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren aan het beüaalde in artikel 173 van de Algemene Politieverordening voor de gemeen'e Texel, waarin het vol gende staat vermeld. „De gebruikers van percelen doen elk hunner schoorstenen tenrmnste eenmaal irt het jaar cn wel in de maanden April of Mei vegen. Bakkers smeden en ande ren, die ander of meer vuur gebruiken, dan voor huishoudelijk gebruik nodig is, moeten d? schoorstenen, welke voor hun bedrijf dienen, iedere drie maanden doen vegen als in Maart, Juni. September en December. Van het bepaalde in dit artikel zijn uitgezonderd schoorstenen, welke niet meer dan twee maanden van het verlo pen jaar gebruikt zijn. Texel, 3 April 1952. Burgemeester en Wethouders voornoemd C DE KONING, Burgemeester P BEEMSTEREOFR, Secretaris BOUWVERGUNNINGEN De volgende bouwvergunningen zijn verleend. J. A. Eelman. Hallerweg B 2, bouw bergplaats; P. J. Hoogenbosch, B 142, bouw woonhuis VERTROKKEN PERSONEN Petronella Bremer v. B 150 n. Amster dam, Minervalaan 59 Johannes M. Brug man v. Oudeschild 21 n. Renkum. Groe- nendaalse weg 47. Wilheimus F Butter, v. Groeneplaats 11 n. Bergen. K. de Grotelaan 1. S.V. De Cocksdorp Hedenmiddag speelt Adsp. A thuis te gen Texel B. We zullen hopen dat het weer nu eens meewerkt, opdat deze wedstrijd kan doorgaan. Elftal in 't kast je. Voor het Jubileum Gouden Kruis is ons le ingedeeld met JVC 1, De Koog 1, Watervogels 2 en HCSC 1. Dit is een zware indeling. Heren, vergeet de trai ning niet! Nr. 191. ELLY EN MARTIENTJE BEEMSTERBOER Elly viert morgen, Zondag 6 April, haar 6de verjaardag, Martientje wordt 7 Juni 4 Ze wonen aan de Schoonoordweg G, te Den Burg. Elly is dol op tuinieren. Martientje speelt graag met z'n vrienden en vriendin netjes. Veel plezier morgen! (Ingezonden mededeling). SAKAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Nr. 192. REIN A EN GREETJE LAP VANDAAG is het feest in de Kerkstraat 44 te Den Hoorn, want Reina viert neden, Zaterdag 5 April, haar negende verjaardag. Ze zit in de derde klas. Greetje, die 24 Janu ari 6 geworden is, is 'n ijverige leer ling van de Hoornder Kleuterschool. In September gaat ze naar de gróte school! Beiden zijn zeer in hun schik met de lammetjes, wier aantal iedere dag groeit. Veel plezier vandaag! Hiermede brengen Burgemeester en Wethouders van Texel ter algemene knnis, dat het bouw- en woningtoezicht van deze gemeente wederom heeft moe ten constateren, dat herhaaldelijk wordt gebouwd, hetzij in afwijking van bouw plannen, behorende bij door hun Colle ge verleende vergunningen ex artikel 6. eerste lid, onder a, der Woningwet (zg. bouwvergunningen), hetzij zonder in achtneming van de bepalingen van de Bouwverordening der gemeente Texel. Het is zonder meei duidelijk, dat een dergelijk bouwen niet kan worden ge doogd, dat het bovendien voor de over treders stopzetting van het aangevangen werk, afbraak van het ten onrechte daar- gestelde ten gevolge heeft, voorts rechts ingang tegen de opdrachtgevers, zowel als de daarbij betrokken architecten en- of uitvoerders en aannemers wegens overtreding van wettelijke bepalingen. Aan wie de schuld? De schriftelijke verklaring, welke steeds van de opdrachtgever de archi tect en-of uitvoerder en de aannemer(s) wordt verlangd, alvorens lot afgifte van de bouwvergunnnig wordt overgegaan, stelt duidelijk, dat genoemden er volle dig mede bekend -ïjn, dat: le. bij de uitvoering van het bouw werk op geen enkele wijze van de goed gekeurde tekeningen mag worden afge weken; 2e. zij zich, zelfs in geval van geringe afwijking, aan strafvervolging blootstel len, terwijl, indien het betreft bouwwer ken welke ten dele met geldelijke steun van de overheid zullen worden gesticht, bovendien algehele intrekking van de fi nanciële bijdragen plaats zal hebben; 3e. zij, in geval toch afwijkingen ge constateerd zouden worden, zich ten. vol le aansprakelijk achten voor alle daaruit voortvloeiende consequenties. Gelet op de met betrekking tot het vorenstaande geconstateerde overtre dingen, menen wij er daarom goed aan te doen betrokkenen andermaal voor niet-naleving van wet en verordening te waarschuwen. Wij wijzen daarbij, wel licht ten overvloede, op hetgeen in de Bouwverordening der gemeente Texel onder bouwen wordt verstaan, nl: het maken, het geheel of voor een ge deelte vernieuwen of veranderen, of het uitbreiden van bouwwerken, met name a. een gebouw, alsmede andere getim merten als hokken, kooien, schuurtjes en dergelijken, voor zover deze niet als gebouwen in de zin der Woningwet kun nen worden aangemerkt; b terreinafscheidingen en beschoeiin gen; c. stoeptreden, stoepen, toegangsbrug- gen en bestratingen; d. inrichtingen voor drinkwatervoor ziening en voor de afvoer of de verza meling van water, vuil en órekstoffen; e antennes en reclameborden en -toe stellen; f muren, wanden of schotwerken, niet vallende onder b, g. vrijstaande schoorstenen. Men neme met het maken, etc. van ge noemde bouwwerken niet eerder een aanvang, dan nadat door ons College zal zijn beslist op de daartoe vooraf schriftelijk in te dienen aanvrage. Een zelfde opmerking geldt het aanleggen van wegen en de aansluiting van een weg aan het plaatselijk wegennet, waar voor de schriftelijke vergunning van de gemeenteraad nodig is. Hebt u plannen tot het verrichten van werkzaamheden en acht u zich niet vol doende op de hoogte van de wettelijke voorschriften, wendt u zich dan tot het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht, Vismarkt 1, Den Burg, waar men u alle gewenste inlichtingen kan verstrekken. Alleen op deze wijze zult u zich ernsti ge moeilijkheden kunnen besparen. Texel, 4 April 1952. Burgemeester en Wethou Iers van Texel C. DE KONING, Eurgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris. ELECTRISCHE SCHRIKDRADEN De Burgemeester van Texel vestigt er de aandacht op, dat ingevolge artikel 16 van het „Veiligheidsbesluit electrische schrikdraden", het hoofd of de bestuur der van een bedrijf, waarin gebruik wordt gemaakt van een schrikdraad, in het bezit moet zijn van een door een bevoegd deskundige (als zodanig wordt aangemerkt een erkend olectrotechnisch installateur), opgemaakt en geldig be wijs, waaruit blijkt, dat ten tijde van af gifte van het bewijs de installatie vol deed aan alle wettelijke eisen. Dit be wijs verliest zijn geldigheid 1 Juni van het jaar, volgende op dat van afgifte. Een duplicaat van het bewijs dient te worden gezonden aan het districtshoofd der Arbeidsinspectie Waar schrikdraden van eer weg af aangeraakt kunnen worden, moeten een voldoend aantal deugdelijke waarschu wingsborden, ter grootte van 20x30 cm., waarop de aanduiding „Pas op! Schrik draden" voorkomt, worden aangebracht. Texel, 3 April 1952. De Burgemeester van Texel. C. DE KONING. Sinds de PTT het nodig oordeelde om het Postkantoor te Den Burg te degra deren tot hulppostkantoor, ziet men dik wijls een lange fille voor hel ENE loket. Bij zomerdag, als Texel zijn gasten van de prachtige natuur mag laten meege nieten, is het in de Parkstraat helemaal een geklungel om aan de beurt te ko men. Er zijn wel eens honderd gegadig den voor één loket. De enderbezetting aan loket-ambtenaren is dan ook zeer en zeer onvoldoende. Het was dan ook een goede gedachte van de heer J. J. van Beem, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, om op de laatst gehouden ver- gadëring de aandacht te vestigen op de ze onhoudbare toestand. Een stukje voor bij het nood-hulppostkantoor wordt (hard) gewerkt aan de bouw van een nieuw postkantoor. Dat zal in het begin van de zomer worden geopend. Het nieu we gebouw zal verschillende loketten rijk zijn. We hopen nu maar, dat die lo ketten ook inderdaad gebruikt zullen worden en wij niet te dikwijls onze neus hoeven te stoten aan een bordje „Geslo ten". Men stoot toch al meer dan genoeg zijn neus in het nood-hulppostkantoor: nu eens moet de ambtenaar of ambtena res mededelen, dat „de laatste plakze- gel zo juist verkoent is", dan weer ver neemt ge, dat het met de coupons of rentezegels mondjes maat is. We hopen zeer, dal de PTT-autoritei- „De leden van net koor staan als het ware te popelen om de onvergetelijke dagen, welke w j vorig jaar op Texel hebben doorgebracht, te vergoeden" Aldus luidt een gedeelte van de brief, welke w.j uit Assen mochten ontvangen. Hieruit blijkt dus vol, dat men in Assen ook enthousiast is over een tegenbezoek Deze trip is niet alleen bedoeld voor diegenen, die vorig jaar log es verleend hebben, doch voor allen die er prijs op stellen, de bestaande vriendschapsban den nog eens te bestendigen. In overleg met Assen en TESO is het volgende plan voorlopig vastgesteld: Vertrek 7 Juni boot 7,45 v.m. Plm. 12,30 ontvangst door de pleegouders, Zater dagavond een gezelLge avond, waarbij het in de bedoeling ligt, dit de Texelse toneelvereniging UDI op deze avond een blijspel zal opvoeren Zondagmiddag een rondrit in de omgeving van Assen en Maandagmorgen terug met de boot van 10,30 uit Den Helder. Mochten er deelnemers zijn, die be slist Zondagavond terug willen, dan moe ten zij dit bij de aanmelding opgeven, waarna wij zullen trachten hiervoor een regeling te treffen. De kosten voor de gehele reis inclusief bus op Texel en boot zullen plm. f 10 per persoon bedra gen. Voor de Zaterdagavond enz. zullen er waarschijnlijk geen verplichte extra kosten bijkomen. De aanmeldingen, waarvoor in dit nr. formulieren zijn afgedrukt, moeten zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 19 April, worden ingeleverd bij C. Mets, Sigaren magazijn „Sport", Weverstraat 94, Den Burg. Zorg dus, dat u vóór die tijd weet of u in Assen zelf voor logies kunt zor gen of dat er door ons voor logies ge zorgd moet worden. Bij onvoldoende tijdige aanmelding kan de trip niet doorgaan, dus lever uw formulier vooral tijdig en \olledig inge vuld in cn knip het nu reeds uit. Deze gelegenheid komt nl. niet meer en in Assen rekent men vast op onze komst. Diegenen, -die per eigen gelegenheid gaan, moeten ziich eveneens opgeven, dit met het oog op de boot en de avond. De Contactcommissie Texel-Assen. CONSULTATIEBUREAU OP 16 APRIL De eerstvolgende zitting van het Con sultatiebureau voor zuigelingen is vast gesteld op Woensdag 16 April. Volgende week houdt het bureau dus GEEN zit ting. ten eindelijk eens inzien, dat Den Burg stiefmoederlijk bedeeld wordt! Tcxel-Dcn Helder De heer Van Beem heeft de Kamer v. Koophandel voorts verzocht bij de Rijks waterstaat aan te dungen op een spoedi ge beslissing in zake de havenkwestie mot het oog op de verbinding van Texel met het Vasteland. Er moet iets gebeu ren óf de haven van Oudeschild moet verbeterd worden, óf er moet een haven aan het Horntje worden gemaakt. De bestaande toestand vraagt dringend om verbetering. Hoe moet de vergrote „Dok ter Wagemaker" straks in de haven van Oudeschild manoeuvreren? zo vroeg de heer Van Beem zich af. Destijds, bij het op stapel zetten van de „Dokter Wage maker" in 1931, werd al betoogd, dat de haven niet berekend was voor een lan gere boot! HERBOUW GARAGE De Raad hechtte in de gistermiddag gehouden raadsvergadering zijn goed keuring aan het voorstel van B. en W. om aan de Firma Fr. Zegel Kzn. 107 m2 grond te verkopen vcor de som van f 428. Deze (strook) grond is gelegen langs de Oostzijde van het eigendom der firma, die voornemens is op het aldus uitge breide perceel een door brand verwoes te garage te doen herbouwen, BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 Maart t m. 3 April 1952 Geboren Cornells Bas zv Arend van Locn en Gerda D. le Roy. Maria Barbe- ra dv Jan C. Hin en Johanna M. Bak ker. Cornells zv Anne C. Boon en Ali-da M. Haker. Pieter Hendrik zv Philippus Bas en Alida T. Roeper. Ondertrouwd: Cornells Groenhof en Catharina T. van der Giessen Getrouwd: Karl. Heinz Hlawatschek en Gertrude Keijser. Overleden: Meinsie van Zoonen, 68 jr, echtg. v. Corn. Bakker. Trijntje Beun der, 61 jr., echt. v. Klaas Plas. Gevonden voorwerpen: 1 kinderwant, 1 geruite das, 1 paar kinderhandschoenen, 1 want. INGEKOMEN PERSONEN Thomas Sierrma v Ha Hingen, St. Ja- c.bstr. 14 n. Binnenburg 3 (met gezin). B nne Brouwer, van Dantumadeel, Zwaagwesteinde L 101 n. H 15. Arend Jcngejan v. Zijpe, D 49 n. Julianastr. 8. Arie Px C. Koopman v. Wienngermeer, Middenmeer, Poststr. 15 n. O 147. PEPER S. V. Oosterend Morgen speelt ons le in De Koog. Op gepast, heren, denkt er niet te licht over. K. zal wel zijn uiterste best doen om zijn laatste competitiewedstrijd te winnen. En jullie weet hel: we hebben de puntjes hard nodig. Dus alle hens aan dek! 2e Paasdag spelen we onze eerste wed strijd voor het Jubileumkruis en wel uit tegen JVC 2. Alle clubs zijn ingedeeld in groepen van vijf, bij ons zijn ingedeeld JVC 2, ZDH 1, Watervogels 3 en Bree- zand Boys 1. De laatste is een elftal uit de Zaterdagmiddagcompetitie Deze clubs spelen een halve competi tie, de winnaar komt dan uit tegen le klassers. Willen de jongens van het 2e er reke ning mee houden, dat zij binnenkort ook weer gaan spelen. We hebben op het ogenblik 14 spelers, dus dat moet genoeg zijn voor een 2e elftal. Handbal. Dames. Met het voetbalelftal komt ook de handbalclub van De Koog mee, aanvang plm. 4,15 uur. échte kauwgom

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1