Cjrocn 2rwarL-J~exelsin het L h- R-f De Gemeenteraad vergaderde Extra volume voor de bouw van een Rusthuis Geen hogere bijzondere uitkering voor dekking tekort begroting 1952 De Nederlandse Dok- gaat Kinderhuis en Scheepsbouw Mij bou wen op Texel Het Witte Kruis hoopt spoedig de bouw aan te besteden van een Consultatiebureau voor zuigelingen WOENSDAG 9 APRIL 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6620 COU RAM Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. TIJDENS DE RAADSVERGADE RING, Vrijdagmiddag jl. gehouden, deed de voorzitter, burgemeester C de Ko ning, twee zeer belangrijke mededelin gen. De ene mededeling was verheugend: Gedeputeerde Staten hebben ten behoe ve van de verwezenlijking der Rusthuis plannen en extra volume, berekend voor 15 woningen, beschikbaar gesteld en daar voegde het gemeentebestuur op zijn beurt het volume voor 5 woningen, aan de gemeente Texel toegewezen, bij. Het benodigde geld voor de bouw van dit Prot. Chr. Rusthuis is aanwezig, zo dat binnenkort de aanbesteding mag worden verwacht; de andere belangrij ke mededeling was echtei verre van prettig: Gedeputeerde Staten hebben nl. bericht, dat zij er niet mee accoord gaan, dat Texel zijn begroting voor 1952 slui tend gaat maken met behulp van een ho gere bijzondere uitkering uit het Ge meentefonds. Gedeputeerden hadden ge constateerd, dat begroting 1951 sluitend kon worden gemaakt zónder een hogere bijzondere uitkering. (Voor '51 en '52 was in combinatie 2 x f 52 864 nodig ge weest om de begroting sluitend te krij gen). Welnu, dit college meent, dat de begroting 1952 eveneens zónder een ho gere bijzondere uitkering sluitend kan worden gemaakt. Zoals wij al eerder be richtten vertoont begroting '52 een te kort van ruim een ton (f 105,368,33). Ge deputeerden vinden, dat dit tekort zon der bezwaar verminderd kan worden met de stelpost van f 45,000 voor verbe tering van de Oeververbinding Texel- Den Helder. „Aangezien ook naar. on ze mening aldus het schrijven van Gedeputeerden, hierover in 1952 zeker geen uitgaven ten laste van de gemeen te Texel zullen komen Dan resteert nog een bedrag van f 60,368,33, welk bedrag nog aanzienlijk verlaagd kan worden ten gevolge van diverse meevallers zoals bv. die ten gevolge van de definitieve vast stelling van de garantie-uitkering uit 't gemeentefonds, de gedeeltelijke deblok kering van de reserve van het gemeen tefonds, de rente van de geblokkeerde gelden over '51 en '52, alsmede die ten gevolge van het feic, dat althans voor '52 nog een straatbelasting kan worden ingevoerd met een opbrengst van wel licht f20,000 tot f23.000." „De betreffende ministers zouden, zo vervolgden Gedeputeerden, alvorens een hogere bijzondere uitkering toe te staan, zeer zeker de invoering van een derge lijke belasting (straatbelssling red.) eisen. Voorts zullen om verschillende re denen met alle werken waarvoor in '51 en '52 kapitaalsuitgaven zij a geraamd, in '52 kunnen worden uitgevoerd Dat was dus wel een erg koude dou che. Waar nu de hogere bijzondere uit kering zal uitblijven, zal de gemeente een aanval doen op de algemene reser ve, welke f 180.000 groot is om daarme de het tekort aan te vullen. De heer Wassenaar merkte op, dat Texel reeds zijn polderlasten kent, de ri oolbelasting en de brandverzekeringsbe lasting, welke belastingen reeds op de gebouwen rusten. Als daarboven ook nog een straatbelasting ztj worden in gevoerd, betaalden de Texelaars meer belasting dan onze landgenoten elders. Bij de behandeling van de begroting 1952 zei de heer Jak. Bruin, dat hij graag een stelpost op deze begroting had gezien ten behoeve van de waterleiding, waar heel Texel reeds zo lang naar uit ziet De voorzitter zette uiteen, waarom de ze stelpost achterwege is gelaten. B. en W. hopen volgende week in het bezit te zijn van het rapport, dat door het be treffende Instituut is opgemaakt. De heer Bruin merkte op, dat met het oog op een betere verbinding Texel Den Helder ook reeds een stelpost was geplaatst. De voorzitter antwoordde, dat het plaatsen van die stelpost een politie ke inslag had. De heer Timmer vindt de salarissen van de wethouders te laag. „Bij de steeds toenemende werkzaamheden had ik graag gezien, zo zei hij, dat deze post be duidend verhoogd werd. Brengt deze van de f 2310 op f 3000 (vcor beide wet houders gezamenlijk red.) Het wet houderschap is de slechtst betaalde functie in het gehele ambtenaarschap" Mevrouw Vrijdag-Keijser was het er in principe niet mee eens de wethouders positie te vergelijken met 't ambtenaar schap. „Dat is een neerhalen van de wet houdersfunctie" meende zij. Voorzitter: Wij zoeken naar een zeker evenwicht Dat wordt meer benaderd met f 1500 dan met f 1100 aan vergoeding. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 9 April 8,50 en 9.25 10 April 9,21 en 9,55. 11 April 9,54 en 10,28. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. De heer Bruin: Het is geen erebaan- tje (meer). De heer Hin (wethouder): Het wethouderschap moet men niet be- geren om de vergoeding, maar ander- j zijds mag niet uit het oog worden verlo- j ren, dat de functie tijd eist als men haar goed wil vervullen men heeft daarnaast zijn verplichtingen tegenover zijn gezin. Men moet de functie van wethouder kunnen vervullen zonder af- hankelijk te zijn van zijn financiële po sitie. De heer Wassenaar is het hiermee eens: „Wat de wethouder er voor ver zuimt, moet vergoed worden. Met f 1500 is de functie ook nog niet betaald, er moet een redelijke vergoeding zijn. De heer Bruin wil mevr. Vrijdag de vraag stellen of zij wel weet, hoeveel werk er aan het wethouderschap verbonden is. Mevr. Vrijdag vindt de combinatie loon en functie niet juist. Noemt u mij dan maar conservatief, zo betoogde ze De heer Wassenaar: Het gaat er om te voorkomen, dat alleen welhouder kan zijn wie kapitaalkrachtig is Mevr. Vrij dag verklaart op een desbetreffende vraag van de voorzitter zich bij de meerderheid neer te leggen. „Dat is de mocratisch", zo voegde ze er aan toe. De salarissen worden hierna zonder hoofde lijke stemming verhoogd. De heer Timmer dankte d e betreffende instanties voor de thans zeer over zichtelijk opgestelde begroting De heer Timmer maakte zich bezorgd over de deelname in de op te richten N.V. Vliegveld Texel. Zijn verwachtin gen ten aanzien van de toekomst zijn niet hoog gespannen. We krijgen de lus ten, maar ook de lasten. Wethouder de Waard meent, dat het wel geen winst zaakje zal worden De aanwezigheid van een vliegveld achtte hij echter wel van betekenis met het oog op het toeristen verkeer en ook de vliegsportwereld zal van vliegveld Texel gebruik willen ma ken. De heer Timmer deelde in verband met de brandweerpost mede een uitstekend schuimkanon te hebben gezien. Dat ap paraat komt 20 meter ver en kan een grote brand aan. Hij vraagt zich af of dat ook niets voor Texel is. daar hier bij /„omerdag op vele plaatsen groot gebrek aan bluswater bestaat. Ook is het appa raat, dat aan een trekker kan worden gekoppeld, het ideale middel voor de bestrijding van benzinebranden. De kos ten bedragen f835.--. De begroting wordt hierna aanvaard. Aan de heer F. Zegel Kzn., Oudeschild wordt 107 m. grond verkocht voor de som van f 428, deze strook is gelegen naast diens woning aan de Minister Ruysweg te De Koog. De eigenaar wenst gaarna in het bezit te komen van de grond in verband met bouwplannen (schuur) van de huurder, de heer J. Zwan. Rondvraag. De heer Timmer stelt de vraag of de bevoegdheid van het bestuur der N.V. TESO zo ver gaat, dat het een zo be langrijk besluit als verbouwing van de ..Dokter Wagemaker" kan nemen zonder de aandeelhouders daarin t^ kennen. De voorzitter merkt op, dat hot bestuur ze ker rekening zal hebben gehouden met hetgeen de statuten voorschrijven. De heer De Waard: Zolang het bestuur een en ander met eigen middeien weet te financieren wel, anders zou het zijn als daarvoor gelden zouden moeten worden geleend. (Volgens artikel 11 der statuten der N.V. TESO is de Directeur met machtiging van Gommissa rissen be voegd tot het laten verbouwen van de boot (roerend, lichamelijk goed) en het daarvoor opnemen der benodigde gelden red.). De heer Van der Vis vestigt de aan dacht op de al slechter wordende toe gang tot het strand van De Koog. De daar aangelegde dam is een ruïne ge worden. Antwoord: B. en W. zullen de situatie Woensdagochtend ter plaatse op nemen. Voorts vraagt de heer Van der Vis wanneer De Koog het tegelpad terugkrijgt, dat langs de Badweg lag en in de oorlogsjaren verdwenen is.... De heer Daalder vestigt de aandacht op de toestand van verwaarlozing waar in het terrein verkeert, gelegen tussen de Doopsgezinde kerk en het gebouw voor Chr. Belangen te Oosterend. De heer Wassenaar dankt B. en W. voor hun be moeienissen ter verkrijging van volume voor de bouw van een Rusthuis. Voor dit doel zijn verscheidene besprekingen aan het Vasteland gevoerd. Hierna volgde sluiting. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Woensdag 16 April a.s. weer zit ting. Voor buiten Den Burg van half 2 tot half 3 en voor Den Burg van 3 tot 4 uur. TESO-VERGADERING NA AAN KOMST „DOKTER WAGEMAKER" Dit jaar zal de vergadering van Aan deelhouders der N.V TESO plaats vin den nadat de „Dokter Wagemaker" uit Harlingen is teruggekeerd. De datum, waarop het schip gereed is is nog niet bekend. Aangezien de vergadering een bepaalde tijd tevoren moet worden aan gekondigd zal ze in ieder gival niet vóór Mei worden gehouden ONDERHANDSE VERKOPINGEN De heer P. Hoogerheide Jnz., Oude schild, heeft zijn woon-winkelhuis, staande aan de Dorpsstraat aldaar, on- I derhands verkocht aan de heren gebroe- j ders Klaver, „Wezenplaats". Het pand zal worden verbouwd tot woonhuis. Mevr. de weduwe de Boer, Oudeschild heeft haar woonhuis aan de Dorpsstraat aldaar onderhands verkocht aan de heer P. de Vries, Spang. NIEUWE DIRECTEUR „CRESCENDO" De heer F. G. Kassenaar, Den Burg, is benoemd tot directeur van de gemeng de zangvereniging Crescendo", te Mid- den-Eierland. Zoals we Zaterdag reeds meldden, heeft de vorige directeur, de heer P. Kleve, zijn functie moeten neer- Ieggen_wegensverireknaarOudesdrild1 Het is alom bekend, dat ieder, die op Texel voet aan land zette en er kortere of langere tijd verbleef, van het eiland is gaan houden. Hiertoe zijn vele redenen aan te voeren. Een feit is, dat de zeld zame uitzonderingen de regel alleen maar bevestigen. De N.D.S.M., die de afgelopen 2 jaren een zomerkamp voor jongens organi seerde, is het niet anders vergaan: ook zij werd „Texel-mindcd"! De Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam, waar vele honderden werk vinden, strekt haar sociale zorg ook uit tot de gezinnen der arbeiders en beambten en dus ook tot de jeugd. Een groot aantal kinderen werd door de Sociale Fondsen voor herstel van gezondheid naar buiten gezonden. In „De Werfbode", een uitgave van de NDSM lazen we hierover om het vol gende: „Door de ervar.ngen van de uitzen ding naar zee, in 1950 begonnen op Ter schelling en in 1951 voortgezet en ge zien de wachtlijst voor plaatsing en het bereikte resultaat, is de vraag gerezen of de beide Fondsen (het fonds voor So ciale Voorzieningen en voor Bijzondere Noden Beambten) met zelf de financie ring van de bouw en exploitatie van een kinderhuis kunnen dragen. met ruimte voor later in te richten Badhuis Aan het door de secretaris, de heer H. C. Remmers, uitgebrachte Jaarverslag ontlenen we. 1951 is ook voor onze af deling geen gemakkelijk jaar geweest. De uitgaven stijgen nog steeds, prijsver hoging is aan de orde van de dag. Het is zo langzamerhand geen eenvoudige zaak meer om de begroting in evenwicht te houden. Wij mogen ons evenwel verheu gen in de belangstelling van overheids wege in onze zorgen. Ook in 1951 heeft 't dagelijks bestuur de nodige stappen gedaan om het uitvoe ren van de voorgenomen bouwplannen te bevorderen. De resultaten hiervan zijn in menig opzicht teleurstellend: wij heb ben lange tijd de zeer zeker niet onge motiveerde verwachting gekoesterd, dat ook onze afdeling in staat gesteld zou worden met een rijksbijdrage in de bouwkosten het stichten van een zgn Medisch Centrum (Consultatiebureau, badhuis red.) te Den Burg te verwe zenlijken. Een voorlopig schetsplan werd toegezonden aan het bureau van Dr Cath secr.-gen. van de Landelijke Vereniging Het Groene Kruis cn Dr de Groot, ge neeskundig inspecteur der Volksgezond heid in N.H. Wij hebben maandenlang op enig bericht hierover moeten wachten, ten slotte kwam het antwoord van Dr Cath hierop neer, dat de vooruitzichten op een rijksbijdrage in de bouwkosten in de naaste toekomst uitermate gering ge acht moesten worden hetzelfde geluid kregen wij te horen van het hoofdbe stuur van het Witte Kruis, wiens bemid deling wij eveneens verzocht hadden, terwijl Dr de Groot ons ronduit mede deelde, dat er op rijksfinanciering in het geheel met te rekenen viel. Het enige dat wij tenslotte bereikt had den was de wetenschap, geheel en al op eigen middelen te zijn aangewezen, om het door ons gestelde doel te kunnen bereiken. Het verslag vermeldt vervolgens, dat de mogelijkheid is onderzocht het bu reau voor zuigelingen en kleuterzorg onder te brengen in het pand van de heer Boekei, Parkstraat (voormalig ge bouw Geref. Kerk), maar dit pand was met het oog op de inwendige verbou- wingskosten en de onmogelijkheid om eventueel later uit te breiden, tooh ook v/eer verre van ideaal Op initiatief van het Rusthuis-comité heeft op 17 Juli een bespreking plaats gehad tussen de dag. besturen van het Rusthuis, Rode- en Witte Kruis om de wenselijkheid te onderzoeken onze resp. bouwplannen te combineren. De afd. Texel van het Rode Kruis heeft nl. een plan laten ontwer pen voor een verpleeghuis en zich dit gebouw gedacht als een vleugel van het Prot. Chr. Rusthuis, teneinde van een gemeenschappelijke centrale verwar ming en -keuken gebruik te kunnen ma ken. Ondanks de voordelen van één centrale verwarming heeft het bestuur toch gemeend, mede in verband met het neutrale karakter van onze vereniging, niet in cohibinatie met het Rusthuis te moeten gaan bouwen De mogelijkheid van een samenwerking met het Rode Kruis hebben wij opengelaten, maar aangezien het bestuur van de afd. Texel van het Rode Kruis ons de vraag stelde, welke voordelen het Witte Kruis hun kon bieden boven het Rusthuis, had het voor ons geen zin meer hierop verder in te gaan. In Den Burg zijn er geen gebouwen, welke aan ons doel beantwoorden, laat staan, beschikbaar. Er blijft ons dan ook niets anders over dan er voor te zorgen binnen de kortst mogelijke tijd met de beschikbare middelen zelf te bouwen. Het oorspronkelijke plan, consultatie bureau voor zuigelingen en kleuterzorg, tbc-bestrijding, badhuis met conciërge woning, is onbereikbaar gebleken. Wij hebben nu een plan laten ontwerpen voor een bureau voor zuigelingenzorg, met ruimte voor een later in te richten badhuis. In dit gebouw kunnen even eens andere takken van dienst worden ondergebracht. Wij denken hierbij aan de rheumatiekbestnjdiing, medische sportkeuring enz. Wij hopen van harte dat het ons nu in 1952 zal mogen geluk ken althans het meest noodzakelijke van onze plannen uit te voeren en in staat te zijn de bouwkosten zoveel mogelijk uit eigen middelen te financieren". De leden. Op 31 Dec. 1951 bedroeg het aantal le den 2344 (vorig jaar 2330) De afdeling telt 19 donateurs en 1 erelid. In 1951 werden 100 nieuwe leden geboekt (in '50 44). Het verslag meldt voorts het over lijden van 13 leden (m '50 6). het vertrek van 24 leden (in '50 12). Dp wijkgebou- wen, auto, ligtenten en verplegingsarti- kelen bevinden zich in een goede staat van onderhoud. De auto legde in 1951 12,539 km. af (in 1950 13,668). Met ingang van 4 Mei 1951 werd te De Cocksdorp een depót van verplegings- artikelen gevestigd ten huize van de heer C. Buys. Zuster E. Harinck gaf van 8 Febr. tot 12 April te De Cocksdorp een cursus in huiselijke ziekenverzorging, waarvoor grote belangstelling bestond. Door bemiddeling van het Witte Kruis werden twee kinderen uitgezonden naar j het Bio-vacan'.ieomd te Bergen. Aan het Bureau Medische Sportkeming werd het Wijkgebouw beschikbaar gesteld. Door onze wijkverpleegsters werden ten behoeve van de ziekenverpleging 5455 bezoeken afgelegd in 213 gezinnen, ten behoeve van de zuigelingenzorg 1064 bezoeken in 242 gezinnen, ten behoeve van de tbc-bestrijding 786 bezoeken in 100 gezinnen. In het wijkgebouw te Den Burg werd 521 maal gebruik gemaakt van dehoogte- zonbehandeling. Het consultatiebureau voor zuigelin gen hield 24 zittingen met 1611 consul ten. Er werden 186 nieuwe babies in geschreven. Het aantal geboorten in on ze gemeente bedroeg 232. Het magazijn te Den Burg verstrekte 785 artikelen voor gewone zieken aan 394 leden; te Oosterend aan 98 leden 230 artikelen, te De Cocicsdorp aan 32 leden 57 artikelen. Door de leider van de Rjntgenafdeling werden 117 foto's gemaakt. Door de heer P. Swarthof weid 59 keer ijs afge geven ten behoeve van zieken. In 1951 werden 2 tbc-patiënten opge nomen in ziekenhuizen, 4 in barakken en 2 in sanatoria. Gemiddeld waren 8 van de ligtenten het gehele jaar in gebruik. Het doet ons genoegen, aldus het ver slag, dat onze wijkverpleegsters haar dikwijls zware en omvangrijke taak tot onze volle tevredenheid hebben ver richt 85 pet. der gezinnen op Texel is lid van Het Witte Kruis. De contributie van f 5.- per jaar kan over het algemeen geen bezwaar zijn. Het werk der vereni ging is omvangrijk op het gebied van de Gezondheidszorg. Daarom bevreemdt het 't bestuur, dat de vergaderingen al toos zo slecht bezocht zijn! aan de rand van de Dennen Imirers niets is prettiger dan onder eigen dak te wonen! Alle mogelijkheden voor bovengenoemd plan zijn rijpelijk overwogen; reeds in October 1951 werd hieraan begonnen. Vooral de financiële toestand van de Fondsen was een be langrijk punt van overweging De giften, geschonken bij de afleve ring van nieuwgebouwde schepen', wer den steeds gereserveerd voor de Kinder uitzending. De bouwkosten zouden dus grotendeels uit deze reserve kunnen worden geput. Zo zou dus worden vol daan aan de wens van de gevers: dit geld speciaal te bestemmen voor de kinderen der NDSM-ers. Na ernstige beraadslagingen hebben de besturen van de Fondsen dan ook be sloten tot de bouw van een eigen Kin dertehuis! Waar moet dit huis worden gebouwd? Men moest rekening houden met een ge zonde en rustige omgeving; ook de af stand Amsterdam-Terschelling is voor het transport in de afgelopen jaren te lang gebleken. De zeelucht moet herstel van gezondheid geven, zo mogelijk ge combineerd met bos en-of dennenlucht. Ziedaar de oplossing: Texel! Dit prachtige eüand, de parel der Wadden genaamd, voldoet aan alle eisen. Hoeveel ouders derken aan de opgeto gen verhalen en de beschi ij vingen van dit mooie eiland, door de jongens van de Zomerkampen 1950 en 1951. Aan de voet van de duinen, aan de rand van „de Dennen", slechts 10 minu ten lopen van het strand, verrijst aan de Minister Ruysweg in De Koog het Kin derherstellingsoord van de NDSM. De talrijke instanties, die dit plan moesten goedkeuren, deden dit in het besef, dat hier op sociaal-medisch gebied iets goeds en groots gaat gebeuren. Yv'anncer alles verder naar wens ver loopt, hopen wij dit huis nog deze zo mer te openen". Verder lezen we nog: „Zestien kinderen kunnen er tegelijker tijd verpleegd worden; conversatie-, speel- en slaapzalen zuilen op de mo dernste wijze worden ingericht. Een kleine staf van verplegend personeel zal over een aantal maanden in dit perfect uitgeruste „kinderdok" gereed staan om de NDSM-kinderen liefderijk te ont vangen". De aanbesteding zal morgen, 10 April plaatsvinden. De architecten zijn de heer J. Tiessen, Den Burg en de heer W. J. L. Bogaard te Wieringerwerf. De lei ding van het plan en de bouw berusten bij mej. M. J. Tusenius, die niet alleen als leidster der Zomerkampen, maar ook als gasie op Texel verbleef Het is verheugend, dat de NDSM Texel voor de bouw van haar Kinder herstellingsoord boven andere plaatsen verkoos. Moge het de kiemen hier goed gaan! LAGERE LANDBOUWSCHOOL AANBESTEED Maandagmiddag hebben B en W. de bouw van de nieuwe Lagere Landbouw school aanbesteed. De nieuwe school komt aan de Westerweg te Den Burg. Laagste inschrijfster was de firma J. Bot, Medemblik voor f 46,250 De be groting was f 52,705. De verdere uitslag was: C. H. F Duin, massa f 55,467, Gebr. Timmer, Oosterend, timmer werk f 20,975; J. Drijver, Oosterend, tim mer- en metselwerk f43,647; C. Keijzer, Den Burg, metselwerk f 21 850; metsel en timmerwerk f47,350; J. J. Vonk, schilderwerk f2245; J. G. Oele, loodgie- terswerk f4365, J. Daalder, timmer werk f20,915; Gebr. Bruin, metselwerk f24,075; Fa. Wed. I. Voigt, f 22,180; Fa. J. Bot, Medemblik. massa f 46,250. G. Witte, metselwerk f 21,525; Fa. van Oeffel, Den Helder, loodgieterswerk f 4280; eiectra f 1248 W v. Engelen, schilderwerk f 2400; D Trap, Oosterend metselwerk f22200; Van der Meer, War- ga, (Fr.) massa f 54000; P. J. van Os, Den Helder, eiectra f 1179; Beemster- boer, Hippolytushoef, loodgieterswerk f 4090; Van der Kerkhof, schilderwerk f 1998; J. Dekker f2294, V Boon f2276; M. Bakker, eiectra f 945. De gunning is aangehouden. TEXELSE MARKT Den Burg, 7 April 1952. Aangevoerd: 5 koeien f 650-f 850. 1 paard f 600- f 700 8 biggen f 50-f 65. 90 n. kalveren f 35-f 60.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1