Cjrocn 27wartsjexels in het harL. li Vliegveld Texel wordt Zaterdag 25 Mei heropend Texel dien dag in het teken der luchtvaart Goedkoop grondonderzoek Grote Ruiter-show op 4 en 5 Juli «Langs een omweg Ode aan Texel Ook Texel had zijn Bollen-Zondagen' Van troosteloze zandwoestijn tot aantrekkelijk duinlandschap ■Razende Bol in V 1887 fjarso ■Rozende Bol in \Ne' V B: WOENSDAG 23 APRIL 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6624 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -f 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. VLIEGVELD TEXEL zal Zaterdag 24 Mei heropend worden! Burgemeester De Koning, die ons deze verheugende mededeling deed, vertelde ons, dat de Nederlandse Vereniging van Sportvliegers hun toestellen reeds Vrij dag 23 Mei naar Texel zullen dirigeren en de volgende dag zullen zij een en al activiteit zijn! Levendig herinneren wij ons nog de opening van het oorspronke lijke vliegveld in Juli 1937. De sport vliegers gaven toen vele prachtige staal tjes van stuntvliegen ten teste en ver rassend was ook net programma, dat een eskader militaire kisten ons bood. Ook de heropening zal „met veel ge brom" gepaard gaan! D^ sportvliegers hebben reeds hun jaarlijkse rondvlucht zodanig gewijzigd, dat vliegveld Texel het zwaartepunt van hun uitstapje zal vormen en wij twijfelen riet of ook mi litaire toestellen zullen w'llen kennis maken met de Texelse luchthaven. „Hoe meer vliegtuigen, hoe meer re clame voor ons veld!" aldus burgemees ter De Koning, die binnenkort nog een belangrijke conferentie met vertegen woordigers uit de luchtvaartkringen hoopt te hebben en ons dan nog weer nadere mededelingen ten aanzien van het luchtvaartfestijn zal kunnen doen. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, Bai on de Vos v. Steenwijk, heeft reeds te kennen gege ven gaarne bij de opening aanwezig te zullen zijn en ook de heer Dekker, di recteur van de Rijksluchtvaartdienst, zal die dag op het Gouden Boltje vertoeven. Onze volijverige directeur der WV heeft al weer plannen in voorbereiding om de sportvliegers een leuke trip-over- de-begane-grond aan te bieden, waarbij zij kennis kunnen maken met andere luchtacrobaten: de kiekdieven, torenval ken, visdiefjes en niet te vergeten met de lange afstand vliegers: de familie le pelaar! Vrijdag 23 Mei zullen de sportvliegers op ons vliegveld landen. Zii komen dan „op hun eigen houtje" uit alle windstre ken. Texel zal nl. het uitgangspunt zijn van hun rondvlucht over Nederland. Bij de officiële opening, welke Zaterdagmid dag omstreeks 3 uur zal plaats hebben, zullen zij in formatie over Texel vlie gen Daarna zullen zij ons op een echt iuchtvaartfestijn vergasten „Zij krijgen een druk weekend", zo vervolgde bur gemeester De Koning. Zaterdagavond worden zij officieel door Leeuwarden ontvangen. Ook de KLM zal vertegenwoordigd zijn. Zij zal trachten om een Dakota vrij te krijgen voor rondvluchten boven het eiland. (Zoals al eens eerder gemeld, zal de KLM voorlopig nog geen lijn op Texel openen, trouwens onlangs heeft zij de binnenlandse lijndiensten stopgezet we- ORANJEVERENIGING DE KOOG Op uitnodiging van „Oranjevereniging De Koog" komt het Amusementsgezel schap o.l.v. Duo Wi-Jo Woensdag 30 April (dus op Koninginnedag) naar „De Toekomst". De leden van de Oranjevereniging staat een genoeglijke avond te wachten en stellig zullen weinigen verzuimen kennis te maken met dit West-Friese gezelschap. Er is o.a. een telepaath, die de toeschouwers met hoogst interessan te experimenten in verbazing brengt, een charmante chansonnière, een all-round artiste en.... Duo Wi-Jo, de koningen der lach. Natuurlijk is er bal na! gens onrendabiliteit! Toen de KLM voor heen op Texel vloog, werd van de dienst een druk en dankbaar georuik gemaakt. Duizenden reisden per KLM)! Zo zal Texel straks ook weer door de lucht bereikbaar zijn. Een groot succes! Dit succes is tevens een succes voor ons gemeentebestuur, dat zich alle moeiten heeft getroost om het zo ver te krijgen. B. en W. hebben het devies „De aanhou der wint!" niet vergeefs voor ogen ge houden. DE MEIERBLIS IN DE KOOG Daar de Oranjevereniging van De Koog op 30 April een feestavond organi seert, zal de Koger jeugd op Dinsdag 29 April de meerblisvuren ontsteken. De grote stapels brandbaar materiaal, die al weken in omvang toenemen, doen ver moeden, dat nu de Meierblis een dag eerder wordt gehouden, het feest er geen „vlammetje minder" om zal zijn. Evenals in 1950 en 1951 bestaat ook deze zomer weer de gelegenheid om grondmonsters tegen gereduceerd tarief te laten onderzoeken door het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewason- derzoek. De korting bedraagt 15 pet., terwijl de monsters gedurende de periode van 15 April tot 20 Juli kunnen worden inge zonden. Voor monsters, die volgens de datumstempel op het beurtvaartadres, na 20 Juli zijn verzonden, kan gcén korting meer worden verleend. Op het aanvraagformulier moet ver meld worden „Uitgesteld onderzoek". De monsters zullen worden onderzocht op een tijdstip, dat het beste in de labo ratoriumwerkzaamheden past. Monsters, ingezonden tegen normaal tarief, zullen steeds voorrang hebben. Indien de mon sters voor het verlaagde tarief bijtijds ingezonden worden, zullen de resultaten doorgaans toch binnen 3 a 4 weken ver zonden worden. Maakt men gebruik van de gelegen heid tot uitgesteld onderzoek, dan wordt een dubbel voordeel bereikt. Het eigen laboratorium van de boeren en dat is het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas onderzoek, kan dan gedurende de slappe zomermaanden op een econo misch verantwoorde basis werken en de inzender krijgt een belangiijke korting cp de onderzoekkosten. Bedenk dat de kosten voor grondon derzoek veelvoudig worden vergoed door de betere bedrijfsresultaten. Let goed op, wie bij u monsters komt nemen. De monsternemers van het Be drijfslaboratorium vcor Grond- en Ge was onderzoek kunnen zich te allen tijde legitimeren. Indien degene, die zich bij u aandient als monsternemer van ons Instituut, maar zich niet kan legitime ren, is hij niet in onze dienst. Alléén op de analyseresultaten van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek (let goed op de juiste naam) geeft de Rijkslandbcuwconsulent (Rijkstuinbouwconsulent) een advies in zake de bemesting; ons onderzoek is ge baseerd op een 25 30 jrrige ervaring op vele duizenden proefvelden en bij ve le gewassen. De directeur van het Bedrijfslabora torium v. Grond- en Gewasonderzoek. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE OOSTEREND Donderdag 24 April om acht uur 's avonds Doopzitting in de pastorie. 70-80 Ruiters zullen Vrij dag 4 Juli naar Texel ko men om deel te nemen aan een groots ruiterfeest, dat Vrijdagavond en Zaterdag ochtend te De Koog zal worden gehouden. Op een perceel land van de heer C. Kuip aan de Minister Ruis- weg. De deelnemende ver enigingen zijn. Wieringer- meer, Anna-Paulowna, Ju- lianadorp, Scbagen, Wie- ringen, Nieuwe Niedorp, Twisk, Opmeer en niet te vergeten de Texelse Wad- denruiters. Vrijdagavond zullen zij vanaf half 8 tot 10 uur vrijheidsdressuur demonstreren, 5 van de beste springruiters uit N.- Holland zullen optreden, er zal door 80 paarden worden deelgenomen aan een carrousselnummer en er wachten ons enige complete circusnummers zoals haasje over voor de paarden en „een paard gaat naar bed!" Zaterdagochtend van 8,30-12 uur wordt ons een groot springconcours ge boden en tevens zullen nummers 8- en 4-tallen dressuur worden gedemon- Idylle op Texel streerd. Tot slot een parade van 80 paarden. Aan de wedstrijden zijn fraaie prijzen verbonden en wij kunnen er dus van verzekerd zijn, dat het aan spanning niet zal ontbreken! Dit paardenshow-week- end staat onder de beproefde leiding van instructeur Jac. Schoon. Wie aan het hulppostkantoor te Den Burg een aangetekend stuk bezorgt, dat voor een der andere dorpen op Texel bestemd is, moet er wél rekening mee houden, dat zo'n stuk een om- weggetje dient te maken: eerst moet het naar het postkantoor te Den Helder worden verzonden (toen Texel te Den Burg nog een postkantoor rijk was kon Tante Pos het met haar Texelse krach ten alleen af. Biedt u bv Maandagochtend om tien uur in Den Burg een stuk ter aantekening aan, be stemd voor bv. Den Hoorn, dan moet u er wel op bedacht zijn, dat uw zending op zijn vroegst de volgende dag de geadresseer de bereikt. De schipper van een postschuit Den Burg-Den Hoorn zou uw or ders vlugger kunnen uitvoeren. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEI 23 April 8.37 en 9,18. 24 April 8,19 en 10,—. 25 April 10,02 en 10,37. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. 19 MEI EERSTE LAMMERENMARKT MAANDAG 19 MEI wordt de eerste lammerenmarkt gehouden. HULDIGING N. SCHUMAKER De afdeling Texel van de Holl. Mij. van Landbouw kwam gisteren in verga dering bijeen. De bijeenkomst droeg een feestelijk karakter, want de heer N. Schumaker, „Bispmckhof", De Koog, werd hartelijk gehuldigd ter gelegen heid van zijn meer dan 50-jarig lidmaat schap der afdeling. Woorden en muziek van B. v. d. Belt arrangement en toonzetting van II. Craanen Aan d' ene kant de Wadden d' Andere het Noordzeestrand. Ligt het eiland Texel, in de zonnebrand Met zijn wijde dreven Door de zee omspoeld 'n Landje op zich zeiven, wijd en zijd beroemd. O, Texel, mijn Texel, wat ben je toch mooi, Met je strand en je duinen, je vogelen- tooi. Al ben ik ook mijlen ver bij je vandaan Mijn Texel staat steeds bovenaan. Nergens op de wereld vind je mooier pracht. Dan op 't eiland Texel, waai 't geluk je v/acht. Waar de mooie dennen en het strand zo breed Aan de vreemdeling bieder 'n Echt vacantiefeest. Heimwee en verlangen, in het verre oord, Doen mij weer verlangen, Naar Texel, dat mij bekoort. Al je zeven dorpen, ronde Den Burg gespreid, Als symbool van eenheid en gezellig heid. Met je vele schapen en je vogelen- pracht, Bossen, groene weiden en je duinen- pracht. En de oude Vuurtoren, wenkend in de nacht. Met zijn lichtbaanwieken; Roepend: Texel wachtl" JEUGDIGE TEXELAAR AANGEREDEN Het 7-jarig zoontje Dicky van de fa milie Schalkwijk werd in Eibergen, waar de familie logeerde, door een hard fietsende wielrijdstei overreden Dicky brak een been. De „dame" die dit onge luk veroorzaakte, reed hard door! ARM GEBROKEN De Cocksdorp. Vrijdag kwam het doch tertje van de heer A v. Hoorn, bij het spelen zo ongelukkig te vallen, dat zij een arm brak. Wegens afwezigheid van dokter Feikema is zij naar Den Helder vervoerd. (1). Na daar verbonden te zijn, kon zij weer naar huis terugkeren. Beterschap Trijntje en nu oppassen. (1) Vreemd, er zijn toch meer doktoren op Texel! - red FEESTAVOND SCHOOL DE KOOG Vrijdag 25 April wordt in „De Toe komst" de jaarlijkse feestavond van de school gehouden. Er is onder leiding van het onderwijzend personeel hard aan het programma gestudeerd. Stellig zul len ouders en ook andere belangstellen den weer veel genoegen van de presta ties der jeugd beleven. ESPERANTO BIJ DE POLITIE In de afgelopen w.nter hebben ruim 250 leden van het Hamburgse politie corps gedurende de diensten een Espe- ranto-cursus gevolgd en daarna aan een Esperanto-examen deelgenomen. e -* „DIE HEERLIJKE BOLLEN!De beste Nederlandse narcissen komen van ons eiland. Texelse narcissen hebben gelijke roem verworven als het Texelse schaap. De teelt wordt door verschelde ne Texelse kwekers beoefend en te genwoordig gelet op de goede bollen prijzen ook ten opzichte van de fi nanciële uitkomsten met succes. Hierboven een bollenvela, ergens op Texel. De meeste narcissen zijn intus sen al weer gekopt. Door die behandeling kri]gt men betere bollen. DE NIEUWE DIENSTREGELING Hieronder publiceren wij de nieuwe dienstregeling der N.V. T.E.S.O., ingaan de 18 Mei: Werkdagen: Van Texel: 5,50, 7.50, 9.50, 11,50, 14.50, 16.00)* 17.50. Van Den Helder. 6.50, 8.50, 10 50, 13.20, 16.20nZa., 17.30)* 19.30, jö,30 Za. Zon- en Alg. erkende Chr. feestdagen: Van Texel: 7.50, 9.50, 11.50, 16 10a, 18.20 Van Den Helder. 8.50, 10.50, 13.20, 17,20a 19.30. Van 5 Juli af t m 30 Aug. alleen op Zaterdag door het (s s Marsdiep) nZa niet op Zaterdag. Za. alleen op Zaterdag a van 1 Juni af t.m. 7 September TEXELSE MARKT De,n Burg, 21 April 1952 Aangevoerd: 3 koeien f 750-f 900. 3 pinken f 350 f 450 16 biggen f 50-f 75. 95 n. kalveren f 40-f 55—. VAKLIEDEN NAAR AFRIKA Naar we vernemen hebben thans reeds 17 Texelse vaklieden het plan opgevat om naar Rhodesia (Zuid-Afrika) te emi greren. JUBILEUM De heer Br. van Hout'e, Oost, werk zaam op hoeve „Rotterdam", Eierland, viert binnenkort zijn 25-jarig jubileum. Zijn broer, de heer W. van Houte, is reeds 28 jaar op dit bedrijf werkzaam „Beiden zijn reeds van de schoolbanken af bij me in dienst", aldus de heer N. Slot. j[5 Den Hoorn water )8d IS Loodsmansauin Onrust in I33J Onrust in 19"- 1920 Zo was de situatie aan Texels Zuidkust nog in J333 DE ZUIDPUNT van Texel bestaat uit een uitgestrekte zandvlakte, die grote overeenkomst vertoont met de Vliehors, velke de Sahara-van-het Noorden wordt genoemd. Welnu, ónze Texelse hors kun nen wij dan zeker de Libische Woestijn- /anhetNoorden noemen, want zijn grote uitgestrektheid verrast de ar geloze wandelaar (fietsen kan men er niet), die voornemens was om de driehoek van zand „eventjes" aan de Noordzijde over te steken van Wad den zee tot Noordzee dus. Tien jaar ge leden lag daar in 'i uiterste Zuiden het eilandje Onrust, als een vér vooruitge schoven post. Een moedig duincomplex, dat echter op een kwaje nacht voor de overmacht moest bukken- één enkele zware storm wist Onrust van de kaart te vegen! Waterstaat heeft toen gezegd: „Nou is het onze beurt voor een tegenoffensief en we stellen tegenover dat duingroepje van het vroegere Onrust een prachtig duinlandschap, een natuurreservaat om van te watertanden!" Waterstaat hield woord en door het plaatsen van riet- schermen heeft men daar intussen al zeer veel weten te bereiken. Dank zij de volledige medewerking van de win den, die onafgebroken over de zand vlakte trekken. En met weinig kosten (want voor dit werk heefi. men m*ar weinig arbeidskrachten nodig) zijn daar thans twee poldertjes gevormd, eerst had men er zelfs drie, maar de zee, die zo'n tegenoffensief nu eenmaal niet goed hebben kan, heeft op een beruchte win terdag kans gezien om de dijk van het zuidelijkste poldertje, achter De Mok, te verwoesten. Die andere polaertjes, B en C, gedijen prachtig! B heeft het hele jaar door een meertje in haar boezem, waarop onze watervogels zich heerlijk laten deinen, C daarentegen is het hele jaar door droog en zorgt dus voor een afwisselend beeld en polder A komt wel weer lerecht! Intussen heeft Waterstaat het klaargespeeld om vóór de B-polder twee landtongen aan te leggen en die zullen deze zomer met elkaar worden verbonden, zodat een vierde polder zal zijn ontstaan en vóór de C-polder groeit reeds weer een andere landtong. Water staat kan het voor de dijkjes benodigde zand verzamelen zolang men de beschik king houdt over een breed strand Men kan hier nog veel duinterrein winnen, want tussen de plek waar Onrust lag en waar men thans de zuidelijkste dijk heeft gelegd, strekt zich n^g een ander halve km. brede strook zand uit. Natuur lijk gaat men niet door tot aan de plek waar Onrust lag: daar wordt het te ge vaarlijk!

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1