Cjrocn ZwarL-Jexels in het harL. Weerzien van Texel 30 April Heden concert in het park Proefvaart Dokter Wagemaker thans definitief bepaald op Maandag 5 Mei Feestelijk program ma WOENSDAG 30 APRIL 1952 TEXELSE 65e JAARGANG No. 6626 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv 8 c. p. mm. Na een vrij lange afwezigheid onder een stralende zon op Texel weergekeerd, genodigd door goede vrienden, die niet zonder trots en reden mij wilden laten zien, hoe het hun eiland was gegaan, heb iik zó genoten van wat mij wederva ren is, dat ik door middel van deze •krant er van vertellen wil. Zó schreef, nu bijna tweehonderd jaar geleden, Pie- ter van Cuyck logerend op het oude Ro- zenhout toen nog een deftige buiten plaats waar de Heren van de Compagnie hun residentie hadden aan zijn vriend Tullingh, de bekende Haagse Advocaat fiscaal. Veel mag er dan in de eeuwen veranderd zijn, als weleer is Texel nog steeds bij machte de buitenstaander tot verrukking te brengen. Het begon natuurlijk met de bootreis op die goede, oude Marsdiep, een besje, dat verschrikkelijk hard werken moet, maar dat vooral op de Zondagavond van mijn terugkeer toch heel wat moeite had om een grote schaar passagiers ,,naar de overkant" te brengen. Moet het nog ge zegd worden, dat een brooddronken jongelingschap na op Texel al dan niet gewonnen te hebben in een of andere voetbalmatch het hoogste lied uitbrulde, eigenlijk toch tot wrevel van het over grote deel der andere passagiers, dat zo gaarne van de heerlijke tocht over het Marsdiep ten volle genoten zou hebben? In de plaats van volledige dronkenschap uit vroeger tijd is de brooddronkenheid gekomen, gewoonlijk opgewekt door eni ge ..biertjes", maar in wezen een uiting van levenskracht, waarvoor wij oude ren nog steeds geen betere ontplooiing wisten te vinden. Ik zou u echter ver tellen van Texel. Komt het omdat de laatste indrukken het scherpst hun spo ren nalaten, dat ik eerst over deze opge schoten kwajongens begon? Men zou een knorrepot wezen als men zijn va- cantiegenoegens, al duren die ook slechts een etmaal lang, hierdoor liet bederven en daarom nu over de goede dingen, die ik ervoer, over mijn wandeling in en rond Den Burg in het stille Zondagmor gen-uur, over de autotochten, die gezeg de goede vrienden mij zowel des mor gens als des middags aangeboden heb ben. Héél Texel heb ik zo gezien. Zeker, oppervlakkig, maar waar talloze herin neringen nog aanwezig waren, mij vol doende, om begrip te krijgen van de toe stand, waarin het eiland ,,en deszelfs bewoners" thans verkeren. Het is in een mensenleven lang gele den als men spreekt over een kwart eeuw terug. In de jaren, dat wij baantjes reden op de Elemert, die een enkele maal ook wel eens bevroren was, maar die dit gemeen had met andere ijsbanen en heus niet alleen op Texel, dat ons ge noegen meestal tot een verlangen naar het ijs beperkt moest blijven. Hoe is daar aan de zuidzijde van Den Burg alles veranderd! De huishoud school die zovele kinderen het vermoei ende reizen naar Den Helder heeft be spaard kende ik reeds: een net en zake lijk gebouw, maar zonder enige opval lendheid, product van onze in menig op zicht zo armelijke tijd. Wat een vreugde om verder te gaan en daar het nieuwe kerkje te zien, tussen ontluikend groen een beetje coquetterend in de milde voorjaarszon. Natuurlijk had ik al lang in de Tesselaar gelezen, dat dit kerkje gereed gekomen was. Maar, of ik te haastig gelezen had óf dat de volijveri ge redacteur van Texel's voorlichtings orgaan geneigd is, bij iedere gereedko ming van een nieuw bouwwerk even enthousiast te zijn waardoor zijn voorlichting helaas reliëf gaal missen het was door het krantje met tot mij doorgedrongen welk een juweel van een kerkje daar bij die Elemert was ge bouwd Met welgevallen heb ik het be keken. Toen ik stond bij de huisjes in de Molenstraat, die aan een doorbraak geofferd zullen worden, keerde ik mij nog eens om en ik blééf bekoord door deze jonge aanwinst van de Texelse ge meenschap. Wat waren we trots, jaren geleden, toen Den Burg buiten zijn oude platte grond uitgroeide, toen de Wiilhelmina- laan tot stand gekomen was. Maar wat een verschil in de bebouwing van deze laan met veel wat daar bij Elemert, aan Sohoonoordweg en achter de Vogelen zang tot stand gekomen is. Ik schreef van een in vele opzichten armelijke tijd. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEI 30 April 1,02 en 1 14. 1 Mei 1,41 en 2,10. 2 Mei 2,22 en 3,10. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water NIEUWE REGELING CONSULTATIE BUREAU Het Consultatiebureau voor Zuigelin gen houdt HEDEN, 30 April, weer zit ting. Moeders, opgelet! Opdat de „busmoe ders" op tijd weg kunnen, wordt de inde ling als volgt: 2-2,30 uur: Zij die per taxi of bus ko men. 2,30-3,30 moeders met kinderwagens van buiten Den Burg; 3,30-4,30 uur: moeders uit Den Burg Wanneer u zich allen aan deze nieuwe regeling houdt, behoeft niemand lang te wachten. In andere opzichten is deze tijd rijk. Want met het kerkje, dat ik waarlijk niet genoeg te roemen vermag, zijn daar talloze nieuwe woningen, welis waar met kleine middelen, maar daarom met minder geslaagd gebouwd. Wat zien ze er proper uit met hun helder blin kende ruiten, hoe vriendelijk en licht zijn ze in vergelijking met de woningen, die vijftig jaar terug werden gebouwd. Welk een verschil in architectuur, wat een lust om zo'n nieuwe woning te mo gen betrekken. Hoe verzorgd zijn de tuintjes en wat steken die af bij de rom meligheid van de straten. Dit laatste is mij trouwens in verschillende delen van Den Burg opgevallen: het plaveisel laat er dikwijls te wensen over. Hoewel het heilig is met sommige wegen in het polderland Verblijd als ik was met het welhaast nieuwe dorp, dat daar aan de zuidelijke helft van Texel's hoofddorp bezig is te ontstaan, verwonderd dat na jaren van schijnbare stilstand een grotere activi teit overal te bespeuren valt, zag ik nog in een weiland het komende rusthuis af gepaald, dat niet minder dan zestig ou deren tot een prettige woonplaats die nen zal. „Avondrust." heeft men elders zo'n tehuis genoemd voorwaar een toepasselijke naam. En de beide vrou wen, juffrouw Gollards en juffrouw Dros toonden in deze wel van burgerzin te weten. Dat het beroep van de initia tiefnemers na deze goede voorbeelden nu met vergeefs mag zijn geweest! Mijn enthousiasme bemerkend kon mijn leidsman niet laten op te merken: „De zon maakt alles mooi". Een beetje gelijk had hij wel, maar toen ik in dit zelfde blad de advertentie had gelezen, waarin de bouw van het Witte Kruis complex werd aanbesteed, wist ik dat inderdaad in de Texelaars een goede geest gevaren is. Trouwens, ik heb Texel en in het bijzonder Den Burg on der zo vele belichtingen gezien, dat ik weet in staat te zijn een oordeed te ge ven, ondanks die zonneschijn. Een oor deel overigens, dat van de hoogste lof getuigen wil. Waarde lezers, Gij wonend op de bui tendorpen of verspreid in het veld, denk niet, dat ik het voornemen had, alléén met warmte van Den Burg te vertelden. Héél Texel is nog een prachtig land. Ik toefde in Spang en achter Den Hoorn, ik was in de „Prins", in het Noorden, in Eierdand en achter de duinen in De Koog. In het dage land stonden in glin sterende sloten de lepelaars te vissen naar kikkers en torren. In het brede boezemwater bij de molen, die ik nog ouderwets de molen van Floris durf le noemen, zag ik bergeenden met hun oranjebruin geringde halzen aan de on diepten staan te vissen en achter de dui nen van het Mienterglop, waar ons au tootje moeite genoeg had verder te ko men, schoten uit de duindoorns bij het kooikershuis vogels op de aangrenzende geploegde akkers ik denk dat het kwartels of patrijzen zijn geweest. Wat zou Texel zonder zijn vogels zijn! Wat een voorrecht voor het eiland, dat er lieden zijn, die steeds maar nieuwe re servaten kopen, aldus vormende een te genwicht voor de al te zeer rekenende ruilverkaveuaars, die je toch altijd in de gaten moet blijven houden. Bij de Slufter hebben wij op de dui nen gestaan, die, tol dijk geworden, het zeegat afdammen, dat Waalenburg be dreigde. Het was er al druk op deze Zon dagmiddag. Maar wat zijn een paar mensen in de grootsheid van dit land schap, van dit zeegezicht? Heel in de verte spikkels van grauwe sahapen, wa tervlakten, die wij niet eerder ter plaat se hadden waargenomen. Een dag is kort. wij gingen verder, opnieuw langs vogeiland en langs de oude dijk, die zo'n vijfhonderd jaar geleden de schei ding tussen Burger-Nieuwland en Waal enburg vormde. Er wordt geschraapt aan die dijk, het is duidelijk te zien. Be grijpen de Heren van de Dertig Ge meenschappelijke Polders men moet wel geïmponeerd worden door deze maohtige titel begrijpen zij, hun op zichters en de ruilverkavelaars, wat het betekent als deze oude dijk gehéél weg- geschraapt zal worden? Een poldervlak te van kaal laag land zal dan liggen be noorden het dorp Den Burg, het oog zal niet rusten en blikken over één onaf zienbare vlakte tot de Ruige Dijk. Hoe vele malen heb ik op deze dijk liggen luisteren naar het gekwetter van de duizenden weidevogels, hoe vaak hoorde ik hier de leeuwerik, zag ik hem omhoogsohroeven in de blauwe lucht, werden daar de roepen van de grutto vermengd met de kreten van de drukte makers, die op het eiland lieuwen wor den genoemd? Hoe vaak genoot ik van de kruin dezer goede oude dijk, waarop de schapen knabbelden aan wat gras, van het uitzicht op bijna alle Texelse dorpen? Hoe buitengewoon ligt hier het meertje van Weegeswaal als rustend in de kromming van die dijk! Hoe goed is hier het gezicht op het hout van het Meijerte bosje. De goede vrienden, die op deze heerlijke Zondag mijn gidsen waren, stelden mij gerust toen ik uit de Prins Hendrikpolder bij Oedelem blikte Hoezee! 't is Koninginnedag, De vlaggen waaien uit. En overal speelt de muziek Met feestelijk geluid. Wij voelen weer op deze dag De onverbreekb're band. Die was en is en blijven zal: Oranje Nederland. Wanneer wij zo eens even zien Over de grenzen heen, Wat zijn wij, trots verscheidenheid, Als land en volk toch één. En daarom féést op deze dag. Tot eer onzer Vorstin, In dorp en stad, op straat en school En in ieder gezin! En als aanstonds de avond daalt Viert Tèxels blijde jeugd 't Aloude feest van Meierblis Met ongekende vreugd. Dan wordt de hemel rood gekleurd En viert een ieder blij Het afscheid van de maand April De intocht van maand Mei. Gelukkig dat op Texel deez' Folklore nog bestaat, En ieder jaar opnieuw de jeugd Aan 't Meierblissen gaat. Ik wens de jongens allemaal Veel avontuur en schik, Geheel geen regen als het kan En een zeer grote fik! HUIB DE RIJMELAAR. POSTDIENST OP 30 APRIL Op 30 April (heden) zal de postdienst zowel in als buiten de dorpen slechts één bnefbestelling uitvoeren. De openstelling der kantoren op die dagen: Voor postzaken als zegelverkoop, telegrafische postwissels en girostortin gen met spoedbehandeling geopend tot 10 uur, verder de gehele dag voor ande re postzaken gesloten (postwissels, post- be wij zen, kwitanties, directe belastin gen, girostortingen en de rijkspost spaarbank) Voor telegraaf en telefoon geopend tot 12 uur. naar het noorden: dit tafereel zou aan liniaal en dragline niet worden opgeof ferd. Maar minder optimistisch waren zij toen ik hun sprak van deze oude dijk, van het Waaienburgerhuis, het meertje en het bosje. Het ligt mij niet om een voetval te maken, maar als mijn mond spreken mocht namens Jac. P. Thijsse die Texel honderd vijftig jaren nè Van Cuyck voor de buitenwereld opnieuw ontdekte, als ik getuigen mocht namens allen, die iedere boer een verhoogd ren dement zijner akkers van harte gaarne gunnen, maar die weten, dat de Mens bij brood alléén niet leven zal, dan zou ï'k geneigd zijn om de gang te maken naar dat Canossa van de ruilverkave laars, naar de Cultuur Technische Dienst om te trachten ook hen duidelijk te maken, dat niet alleen rond de Hoge Berg, maar ook hier een der mooiste specimina van het wondere Texelse dand gevonden wordt. De oude kern van Texel werd hier voor het eerst met een polder, een der oudste, aangedijkt. Hier hebben eens de buurheren hun zeilen over zwakke plekken in stormachtige nachten gespannen, hier werd het begin gemaakt, dat eens tot het grote Texel van deze tijd zou leiden. De strijd tegen de aanstormende zee, nu vergeten, maar voor bijna al uw voorgeslachten, Texe laars, duizend jaren lang een steeds we derkerende inspanning spreekt uit deze kronkelige dijk. Dit verleden verenigd met de schoonheid van het heden ma ken het voor u tot een ere-plicht hier de toestand ongerept te laten. Een reke nende vreemdeling zal dit nooit ver staan, maar de eilander, die de naam van Texelaar met gepaste trots te dra gen weet, zal zich hier tegen ingrijpen verzetten, taai en overtuigd. Zouden wij werkelijk voor het laatst genoten heb ben van dit landschap, zouSouw de Wijn hier voor het laatst haar penseel heb ben gehanteerd? De voorspelling van mijn geleiders moge, ik wens dit vooral voor uo Tesselaars, ongegrond gebleken zijn. Mijn pen is te snei over het papier ge gleden, ik heb mij, ik, bijna-echte-Texe- laar, laten verleiden nog eens een plei dooi te houden, nog eens op te wekken tot waakzaamheid. Want helaas, hoezeer ik een voorstander ben van een toene mende materiële welvaart, die heel Texel ten goede komen zal hoe zeer ik dus een voorstander van talloze techni sche verbeteringen ben, ik weet, hoe aan de moloch der techniek reeds vele waar den opgeofferd zijn en ik weet ook, dat het met de cultuur van de Cultuur Technische Dienst maar sober is gesteld. De cultuur is daar bijzaak en de tech niek helaas hoofdzaak geworden. En zo ben ik dan van Texel weerge keerd, dankbaar gestemd om de heerlij ke dag, die ik mocht beleven, maar be vreesd als een Moeder, die een lief be zit, haar kind, weet bedreigd. v. d. VLIS. Wij hebben de schrijver onverwijld een krantje gezonden, waarin een uit stekend geslaagde opname van dit kerk je staat afgedrukt. Red.) Deel der banken wordt in gebruik genomen „Ga zitten waar ge wilt enge niet"! Dat schreef de Texelse Courant boven een plaatje waar de Texelse schil ders de laatste hand legden aan de ban ken van Texels Fanfare. En zo zal het vanavond zijn tijdens het concert dat gegeven wordt ter gelegen heid van de verjaardag van Koningin Juliana, want de banken, dat prachtige en nuttige geschenk, dat Texels Fanfare bij haar 60-jarig jubileum werd aange boden, zijn nu klaar. Maarten Koorn nam hiertoe niet alleen het initiatief, maar stelde ook zijn werkplaats en ma chines ter beschikking. Diverse hout handelaren stelden hout of contanten be schikbaar. Enige leden van het corps hebben van de winter hun vrije tijd ge offerd om ze te maken. Bakkers Ijzer handel gaf daarvoor de nodige spijkers en tenslotte zijn ze door een groep schil ders in een mooi kleed gestoken. Alle hulde! Een deel der banken zal vanavond in het Park aanwezig zijn, zodat iedereen ze kan bezichtigen en.... proberen. Voorlopig gratis. Het is echter de be doeling, ook van de initiatiefnemer, dat Texels Fanfare er voordeel van zal heb ben. Er wordt dan ook op vertrouwd, dat als straks tijdens de grote concerten een klein bedrag voor een zitplaats wordt gevraagd, men dit ook gaarne zal willen betalen. Maar vanavond is het: Kom. en ga zitten waar ge wilt! VLAK NA het ter perse gaan van ons nummer van Za terdag jl. werd ons door de Raad van Commissarissen der N.V. TESO bericht, dat de proefvaart van de tot motor schip verbouwde Dokter Wa gemaker thans definitief be paald is op Maandag 5 Mei. De mogelijkheid was aanwe zig om deze proefvaart twee dagen eerder te houden, maar in verband met de Nationale Herdenking heeft men daar natuurlijk van afgezien. HET VERGROTE SCHIP, een keurig geheel. Deze toto moest op vrij grote afstand worden genomen om de omringende obstakels vrij te houden van de lens. DIRECTEUR VAN DER VLIES bij de plek, waar het vijf meter lange stuk is tussengezet. OVERZICHT VAN DE BOEG. „Best", zeiden de heren De Waard en Karsman, toen wij hun verzochten even te willen poseren en de dames, die zo ijverig aan het schrobben waren kwamen er ook nog even bij staan, alsmede een werkmeester! HET FEESTELJIK PRO GRAMMA voor de 5e Mei ziet er als volgt uit: 12,30 uur: Vertrek uit Den Helder (na aankomst boot uit Oudeschild) voor het houden der proefvaart. 15,00 uur: Aankomst te Ou deschild. Daarna rondrit over het eiland. 16,30 uur: Aankomst te De Koog. 17,30 uur: Diner in het bad hotel „Juliana". 20,00 uur: Vertrek met ex tra boot van Oudeschild naar Den Helder.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1