Cjroen Tivarts jexeh in het Vereniging van Oud-Leerlingen zal ook dit jaar weer grote activiteit aan de dag leggen! Op reis De klok terug U kunt eigenaar worden van dit riante huis! h Activiteit in de vogelwereld Partij van de Arbeid, N.V.V., Vrouwenclubs en „De Stem" vierden het 1 Mei-feest Vier-jarig bestaan van Casinowerd gevierd niet succesvol optreden der „West Frisia,s,, I WOENSDAG 7 MEI 1952" TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6628 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. De voorzitter, de heer Jac. Kikkert, opende met een hartelijk woord van wel kom, waarin speciaal de heer Laan, de juryleden van de lezingwedstrijd, de dit voorjaar geslaagde leerlingen en de heer van Groningen werden genoemd. Spre ker deed een beroep op de jonge leden, om, nu de belangstelling van de ouderen minder wordt, het werk over te nemen. We kunnen, aldus spreker, terugzien op een goed geslaagd winterseizoen. De praatavonden werden, vooral in het be gin van het seizoen, zeer goed bezocht. De proefneming, waarbij op een paar van deze avonden de bezoekers in dis cussiegroepen werden gesplitst, mag goed geslaagd heten. De laatste avond van het seizoen werd gecombineerd met de zustervereniging van de Landbouwhuishoudschool en de films die op deze avond werden ver toond deden het goed. De revue „Met de Jan Plezier" kon 3 maal worden opgevoerd voor uitver kochte zalen. Ook financieel kan deze re vue zeer geslaagd worden genoemd, want in tegenstelling met vorige jaren gaf ze een batig saldo. Het „overschot" van de derde avond werd geschonken aan de heer Laan en zal het beginkapitaal vor men voor het hopelijk in de toekomst aan te schaffen filmapparaat, dat ge bruikt kan worden bij het vertonen van films voor verenigingen en organisaties op landbouwgebied. Spreker deed een beroep op de andere organisaties om aan dan Uw spoorkaartje ge- TJ liaaldbijde V.V.V. „Texel" dit „fonds" te denken. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot de heren Joh. Roeper, C. van Heerwaarden en F. Roeper, die zo'n groot aandeel hebben gehad in de vele werkzaamheden, die aan het opvoeren van een revue zijn verbonden. Het zomerprogramma. Na het lezen der notulen door de heer P. Bakker Wzn., krijgt de heer Laan het woord voor het bespreken van het zo merprogramma. Er zal in deze maand worden deelge nomen aan de Landbouwjongerendag te St. Maartensburg. Er gaat ook een aan tal oud-leerlingen van de Landbouwhuis houdschool mee. Van 9-12 Juni wordt met een aantal leerlingen van de school een excursie gemaakt naar Laren in de Achterhoek. Er kan ook een aantal oud-leerlingen mee. De kosten zullen plm. f 15 bedra gen Om. zal een bezoek worden ge bracht aan de Superfosfaatfabriek in Amsterdam, de proefboerderij van Dr. Grashuis en de N O. Polder. Op 17 Juni hopen we een excursie over Texel te houden. Hoewel deze ex cursie de laatste jaren geen succes is ge weest, willen we er toch mee doorgaan. We zijn van plan om o.m. ook het labo ratorium van de Vétérinair Hygiënische Dienst te bezoeken. Verder hopen we ook in Juli nog één dag naar de N.O.-polder te gaan. Oud leerlingen die verder van huis willen kan ik wijzen op de excursie naar Dene marken van 10-19 Juli, georganiseerd door de Volkshogeschool. De kosten zul len in totaal plm. f 200 bedragen. Tenslotte noemt spreker de Schapen- fokveedag, die ook dit jaar weer een aantal juryleden uit de vereniging zal kiezen. De heer Laan heeft verder nog een stille hoop, dat omstreeks 1 September a. s. de opening van de nieuwe land bouwschool zal kunnen plaats vinden. De aannemer van de school heeft juist vandaag verklaard, dat hij dit niet on mogelijk acht. De heer J. C. Rab, die als jurylid van de lezing wedstrijd op deze vergadering aanwezig was, deelde mede, dat hij aan de nieuwe school een brievenbus wilde sohenken. Hij zou op deze brievenbus gaarne een aardig motief aanbrengen, dat iets tot uitbeelding brengt van wat deze school bedoelt en roept de mede werking van de vereniging daarvoor in. Na de pauze, met de traditionele trac- tatie, volgde de uitreiking der prijzen van de lezingwedstrijd, waarover u reeds een en ander hebt kunnen lezen in het vorige nummer Deze uitreiking ge schiedde ook dit jaar weer door de heer W. H. Lap. Spreker zeide, dat hij altijd graag in de kring van de oud-leerlingen was, omdat hij dan het gevoel had, dat iets van het jeugdig enthousiasme van deze mensen op hemzelf overging. Spre ker wilde een woord van hulde brengen aan de jongens, die ook dit jaar weer de moed hadden zich op te geven voor een lezing. Vooral voor de jongste leden is •dit heel wat en spreker illustreerde dit met een verhaal over zijn eerste „le zing". We willen nog enkele opmerkingen •die door de heer Lap bij deze uitreiking werden gemaakt doorgeven. Bij het uit reiken van het boek ,,De rijkdommen der wereld" wees spreker er op, dat de ze rijkdommen zonder waarde blijven, als geen arbeid wordt verricht. Het vak. dat jullie gekozen hebben, het boeren vak, is niet anders dan door arbeid de rijkdommen der aarde machtig te wor den. De heer Koorn, aldus spreker, heeft een praatje gehouden over de Kunstmati ge Inseminatie. Hij heeft dit zeer goed gedaan en ik weet nu heel wat meer over dit systeem. Toch moet ik zeggen, dat het mij niet helemaal ligt. Grijpen we hier niet te veel in de natuur in? Spreker heeft wel eens de neiging om, wanneer hij de laatste maanden de vee houders hoort klagen over het grote aantal stierkalveren, dat dit voorjaar geboren werd, een verband te leggen met de K.I. Aan het adres van de heer Bakker werd gezegd: Ik ben blij en dankbaar, dat je schapenboer bent gebleven, on danks het teit, dat er een tijd geweest is, dat er van de daken gepredikt werd: Ruim je schapen op. In het boek, dat je krijgt wordt verteld van een kerel, die van alle kanten tegengewerkt werd, maar hij ging door. Ook tot jou zeg ik: Houd je kop er boven. Spreker besloot deze prijsuitreiking met de wens, dat de vereniging hem nog niet op pensioen zal stellen. Er is op deze vergaderingen sfeer, omdat er tus sen deze jongeren een band is. Versterk deze band en zet je er gezamenlijk voor in om ons eiland vooruit te brengen. Een prachtobject in de naaste toekomst daarvoor is de Ruilverkaveling. Maakt er iets goeds van. De voorzitter dankte de heer Lap har telijk voor de wijze, waarop hij ook dit jaar zijn taak weer vervulde en sloot hierna deze zeer goed geslaagde verga dering. 'k Heb mijn ogen uitgewreven Bij het lezen van 't bericht Hoe geweldig snel op Texel Tame haai wcj i verricht Van Den Burg over Den Helder Naar Den Hoorn toe met een brief, Wel, dat is de klok t' ruq zetten En dan loop ik net zo lief. Nu. wij v/eten reeds terdege Wat een hulpkantoor wel is. Achteruitgang, tijdverknoeiing En een bron van ergernis. Tijden kan je in de rij staan Om een zegel, 't is geen gijn, En dan moet je heus niet schrikken Als die dingen er niet zijn. Maar één ding dat kan ons troosten, Er komt straks een nieuw kantoor Met een heleboel loketten, Weet ge, Tesselaars, waarvoor Nee, NIET voor meer personeel, lui, Da 's te duur, dat snapt u wel. Maar er komen apen achter Al die tralies, een heel stel. Men wil zo het lange wachten Wat veraangenamen gaan Voor de vele vreemdelingen Die straks in een rijtje staan. En dan lees je in de kranten: „Kom naar artis aan de zee, Drie kwartier qratis genieten". Leve onze P.T.T. HUIB DE RIJMELAAR BOUWVERGUNNINGEN Aan de heer J. Zwan, De Koog. bouw garage met bergplaatsen. WIE ZOU DAAR NIET WILLEN WONEN! Een voor de meesten onzer on bereikbaar ideaal? Toch niet: immers in ons vorig nummer heeft u kunnen lezen wat u kunt bereiken door toe te treden als Spaarder bij de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten. Dank zij de Rijkssubsidie wordt u een reuze eind op weg geholpen en na 'n periode van sparen kunt u bij ge noemde Bouwkas op zeer voordelige wijze een hy potheek sluiten op de door 'n te bouwen woning. Alle inlichtingen worden u gaarne verstrekt door de secretaris der plaatse lijke Commissie, de heer A. van Dienst, p.a. Raad huis, Den Burg. TEXEL IN DE AETHER De reportages welke de NCRV van 17 j tot 24 Mei op Texel hoopt te maken, zul- len worden verzorgd door de bekende cineast Herman Velderhof, die zo juist uit Amerika is teruggekeerd, waar hij reportages heeft gemaakt van het bezoek van het Koninklijk Paar. Er zullen twee reportages worden gemaakt: een over het vogelleven en een over Texel in het algemeen, welke uitzending een half uur zal duren en waarschijnlijk gebracht wordt onder de titel „Barend Schaap van Texel". Een abonné vroeg ons of er op Texel tnog) nachtegalen voorkomen. De heer D. Boot, opzichter van „Natuurmonu menten" deelde ons mede, dat op Texel inderdaad nachtegalen broeden en wel in de Dennen. Hoeveel was hem echter niet bekend Boswachter Schol vertelde ons, dat nachtegalen gehoord kunnen worden langs de Rozendijk en bij de kwekerij ter hoogte van de woning van de familie J Boon T r Over vogels gesproken zei de heer Boot kom eens naar Dijkmanshuizen, de stand van alle daar broedende vo gels gaat prachtig vooruit! Er zijn meer kieviten, meer grutto's, meer tureluurs, meer kemphanen, meer leeuweriken, meer rietgorzen, meer graspiepers. Heel weinig meeuwen, wel houden zich een massa houtduiven in de omgeving van Dijkmanshuizen op. Op de Schorren tippelt nog steeds de rose flamingo rond, hij is .hier nu al ja ren en we mogen hem dus tot de vaste klanten rekenen! Onze correspondent te Oosterend vond onder de pannen van zijn woning een spierwit spreeuwenei, het lag tussen 4 normaal gekleurde eiren in. „Niks bij zonders" aldus de heer Boot, „deze spe ling der natuur komt zeer dikwijls voor". „De Muy is sohitterend, er broeden ze ker zoveel lepelaars als vorig jaar. Ze hebben hun nesten in het zeer hoge riet en op de wilgenstruiken", aldus de heer Schol. Er zijn ook vele andere soorten vogels In „De Krim", dat tot 1 Juli be waakt blijft, neemt de klutenstand ge weldig toe. Ook de eidereendenstand gaat met sprongen vooruit. Prachtig is ook weer het gebied van de Geul achter Den Hoorn en een lust oord voor de vogels vormen ook de nieuw gewonnen poldertjes, een dorado vooral voor de bergeenden. AANLEG WATERLEIDING OP VLIELAND Onze oud-plaatsgenoot de heer N. W. Duinker schrijft ons van Vlieland, dat de pijpen voor de waterleiding gelegd SNIP EN SNAP NAAR TEXEL Op Vrijdag 23 Mei komen Snip en Snap, dat zijn zoals u weet Willy Wal den en Piet Muyselaar. naar Texel. Van de (vergrote) Dokter Wagemaker stap- zijn en men thans bezig is met de aan- pen zij in een speciaal rijtuig voor een sluitingen VLIELAND Motor van dc „Vlieland" sprong uit elkaar Donderdagmorgen sprong de motor van de postboot „Vlieland", even voorbij de haven van Vlieland uit elkaar, aldus be richt de Harlinger Courant. Gelukkig bekwam geen der machinisten noch één der passagiers enig letsel De dienstdoen de kapitein, de heer D. Post, liet de an kers uitwerpen, waarna men zich radio- I grafisch met Terschelling in verbinding stelde. De postboot „Schellingerland" nam de passagiers over. De „Stortemelk" sleepte de „Vlieland" naar Harlingen. speciale rijtoer over het eiland met als finish: „Casino", Den Burg, waar zij dien avond voor ons zullen optreden. Snip en Snap behoeven eigenlijk geen reclame, die maken wij trouwens ook niet, maar gaarne kondigen wij u deze goede wijn even aan. Dan kan het water u al vast om de tanden lopen! „Een vuurwerk van kolder" staat er op de aanplakbiljetten. „"Snip en Snap" én andere prominen ten"! HOOG WATER TF.R REDE VAN TEXEL 7 Mei 7,31 en 8,07. 8 Mei 8,11 en 8,46 9 Mei 8,50 en 9,26. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. HET CABARETGEZELSCHAP „De West-\Frisia's" staken onlangs het Mars diep over om op te treden in „Casino", dat twee cabaret-feestavonden voor het luttele bedrag van f 1,25 per plaats orga niseerde ter gelegenheid van het vier jarig bestaan. „De beste Noordhollandse kleinkunstenaars in een daverend lach- programma „Lach om je zorgen". Zon dag was de zaal goed bezet, maar Zater dagavond werkte het moedige gezelschap voor meer lege dan bezette zetels. Ze zetten echter moedig door. en hoe kon den ze ook anders, waar ze zélf advi seerden „Lach om je zorgen!" „Maar het is zwaar werken, zo'n num mer", bekende Henk Borst, nadat hij weer achter de coulissen was geslopen en zijn blauwe kiel uitgooide, mitsgaders zijn keurig gelapte broek, in welk com plet hij de rol had vertolkt van een N. Hollandse boer, die zeker niet minder beleefde dan zekere meneer Stet! Het welverzorgde programma bood elck wat wils: Lea en Fred ontpopten zich als uitnemende accordeonisten: Lea maakte haar debuut. Henk Borst was een rondborstige zeeman, die zijn hart aan het water had verpand; The Playing Sisters, het trio met accordeon, guitaar en mandoline, deden ons eveneens zeer genieten; alle respect voor deze drie meisjes, die op deze wijze hun studie (2 vpor onderwijzeres en 1 voor HBS) trachten te bekostigen; Miny Blankers oogstte veel succes met haar gevoelvolle liedjes, „Het Portretje" van Dirk Witte was wel bijzonder knap geschetst; Henk Westerman bleek niet alleen een handig conferencier, maar ook een begaafd ac teur in schetsjes met Miny Blankers. Vooral de serie „Gaat het goed", een pa rodie, was af. Als laatste nummer voor de pauze werd alle aandacht aan Volen- dam gewijd. Keurige zang. Het accordeon-duo opende het deel na de pauze. Weer een alleraardigst pro gramma met schetsjes, levensliederen door Henk Borst, die een welluidende stem aan een krachtig volume paart, een dansparade door Henk en Miny, weer het succesvolle optreden van de drie sisters. Henk Borst als Pietje Peuter en tot slot een klinkende finale Zonagavond kwam Mastro Victoire goochelen en een tele- paath deed iedereen versteld zitten van zijn alwetendheid. Als u ooit het onge luk treft, dat u een handjevol bankbil jetten in de kachel smijt, belt dan even De Telepaatih en hij noemt u de num mers, waardoor u kans heeft de biljet ten hernieuwd te krijgen. Gaarne vermplden wij ook nog de uit nemende begeleiding door de pianist Dick Zoetelief. De decors waren schitterend en het voetlicht, dat de West Frisia's hadden meegebracht, deed wonderen. IN DE KEURIG VERSIERDE zaal van „De Oranjeboom' hebben de Partij van de Arbeid, het NVV, de Vrouwenclubs, De Stem des Volks en andere verenigin gen het 1-Meifeest opgewekt gevierd. „Deze goed bezette zaal en de belangrij ke uitbreiding van „De Stem" geven ons alle reden lot optimisme en gepaste be zadigdheid. De groei van ons koor is te danken aan de heer Henk Craanen en zijn even actieve eohtgenote!" aldus de heer Nic. de Jong, voorzitter van de Afdeling Texel der P. v.d. A., die in het bijzonder de heer J. v.d. Meulen uit Hil versum verwelkomde, de spreker voor deze avond. Nadat „De Stem" drie liederen voor treffelijk had gezongen een ieder viel de grote vooruitgang op was 't woord aan de heer V. d. Meulen, die de aanwe zigen begroette met „Partijgenoten, vrienden en vriendinnen, strijdgenoten". Door duizenden wordt thans deze Feestdag gevierd, feestdag én strijddag! Optimistisch zijn we om de bloei der be weging, maar anderzijds bestaat bij ons enige onrust wegens de verwarring in de wereld. Sinds de eerste keer, dat ik voet aan wal zelte op Texel, ik was 13,5 en had getekend voor 14,5 jaar bij de Marine!, is er t.a.v. de beweging en haar strijdwijze wel iets veranderd. Volgens sommigen is de beweging aan het ver kleuren naar rose en weer anderen spre ken zelfs over de kleur oranje! Toen ik als matroosje naar de vurige rede van wijlen Thomassen luisterde, gloeide me alras het schaamrood op de kaken, want die verkondigde, dat het militarisme de ruggesteun was van het kapitalisme. In die dagen ging de leuze „Geen man en geen cent!" Mijn vrienden en ik hebben toen alles in het werk gesteld om de dienst zo spoedig mogelijk te kunnen verlaten, daar wij anti-militarist waren geworden. Thans moeten wij het milita risme wel aanvaarden al gaat ons dat ook buitengewoon moeilijk. De offers voor het militarisme zijn echter zeer noodzakelijk. Het is geen kwestie van principe, maar een gedwongen noodza kelijkheid tot het behoud van onze vrij heid. Onze strijd duurt lang en is moeilijk. Het „zal morgen heersen op aard' is in feite geworden „zal eenmaal heersen op aard' Toch kunnen wij optimis tisch en vreugdevol blijven, want ach ter ons staan de 53 millioen arbeiders, aangesloten bij het internationale vrije vakverbond. Intussen moeten wij erken nen, dat in de wereld nog grote verwar ring heerst". En spreker herinnerde hierbij aan een aantal recente kranten berichten, waaruit blijkt, dat het fascis me nog weer pogingen doet tot her nieuwd leven en in sommige landen zelfs welig tiert en de scepter zwaait! Ons de taak aan die wantoestanden (o.a. in Spanje, waar vele mensen in grotten wonen en vele kinderen door toeristen in de vuilnisemmers geworpen sinaasappel en bananenschillen oprapen en verorbe ren) 'n einde te maken. Wij moeten 'n of fer brengen om onze blanke, bruine en zwarte kameraden van onrecht en el lende te verlossen. Spreker hepnnerde voorts aan de op 1 Mei door Pieck, pres. van O.-Duitsland, uitgesproken waar schuwing en schetste voorts het stand punt van Rusland. Dat alles eist onze pa- raa iheid terwille van onze vrijheid. Hongersnood in India' Wij hebben er voor te zorgen, dat zij in de eerste plaats een menswaardig bestaan krijgen, opdat zij begrip zullen krijgen voor de beteke nis van vrijheid, democratie en wereld vrede. Vervolgens wees spreker op het vele, dat de voormannen der beweging heb ben bereikt in een periode, waarin eerst het puin moest worden geruimd! Hij noemde de diverse sociale voorzie ningen en stond vervolgens stil bij het werkloosheidsprobleem, ontstaan door dat geen voldoende geld aanwezig was voor woningbouw etc. Hoe kan Oud critiek uitoefenen op de tegenwoordige regering, waar hij des tijds deel uitmaakte van het kabinet-Co- lijn, dat in het goud stikte maar de werklozen liet stempelen Oud meent, dat het NVV „wel zo ver standig zou zijn om geen rumoer te ma ken als de P. v.d. A. niet meer in de re gering zat", maar ik verzeker u, dat, als er ooit zal worden getornd aan hetgeen Drees en onze andere voormanhen tot stand hebben gebracht, onze vakbewe ging haar tanden zal laten zien en zich krachtig zal verzetten! (Applaus). Hierna besprak spreker nog de door de 3 vakcentrales aanvaardde wenselijk heid de ouderdomsvoorziening-Drees te doen vervangen door een volkspensioen. (Door evenals voor de werkloosheidsver zekering) Spreker besloot met de aan sporing propaganda te voeren onder alle arbeiders en middenstanders, die nog niet actief zijn. „Als wij 2 zetels winnen, zal Oud niet terug komen". Door een goede verkiezingsuitslag kunnen wij ons mooie werk voortzetten. In de pauze werd gecollecteerd voor de verkiezingskas. Men hoopte ook vele Texelaars tegenwoordig te zien bij de demonstratie der Partij in Amsterdam op 22 Mei. Vervolgens werden enige volksdansen keurig uitgevoerd door de volksdans groep Texel, die, zo werd medegedeeld, gaarne aan iedere feestavond medewerkt onverschillig welke politieke of religi euze richting het betreft. Hierna werd een 1 Mei-Spel opge voerd door leden van de Stem en ande ren. Het was geschreven door mevrouw Craanen-Hemelrijk en schetste ons de strijd èn zegepraal der Arbeidersbewe ging. Namens alle aanwezigen werden me vrouw en de heer Craanen door de heer Dapper gehuldigd (resp. met bloemen en sigaren). „Mevrouw Craanen is voor onze ver eniging een zeer waardevolle kracht", aldus de heer Dapper. De feestavond werd hierna besloten met 't gezamenlijk zingen van de Inter nationale.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1