De Dokter Wagemaker liep Oudeschild weer binnen Proefvaart uitstekend geslaagd; snelheid wordt nog iets vergroot Texel herdacht de gevallenen DE DOKTER WAGEMAKER heeft bij haar terugkeer naar Texel niet te kla gen gehad over gebrek aan belangstelling: toen 't vergrote en verfraaide schip om 4,20 Oudeschild binnenliep, waren daar zeker een goede duizend Texelaars saamgestroomd. Een der Teso-kapiteins stuurde het vijf meter langer gemaakte schip vakkundig naar zijn ligplaats en de opvarenden gingen aan wal. De laatste passagier had nauwelijks vaste grond onder de voeten of oud-ka- tein Duinker begaf zich aan boord, zo vlug als zijn 86 jaar oude benen hem dat toelieten! Er kwamen een paar tranen langs zijn wangen ook voor hem was het een grote dag, die stellig weer tal van herinneringen zal hebben opgewekt! Immers, hoe kort was het naar zijn idee nog geleden, dat de Dageraad Oudeschild binnenvoer en de Texelaars waren èrg trots op zo'n mooie, eigen boot. De 18- jange conducteur Jury Beumkes stond op die Dageraad anno 1908 te glunderen, en thans, 45 jaar later is de heer Beum kes nog steeds m dienst van TESO vandaag behoefde hij geen kaartjes aan te bieden! want hij behoorde tot de genodigden. Kapitein Duinker had .te kennen gegeven, het maar kalm af te wachten. De wachtenden hebben geduld moeten oefenen, want volgens het programma zou het schip 1,20 uur eerder binnenlo pen. Om half negen was het schip uit Har- lingen vertrokken. Met aan boord de Raad van Commissarissen, de directeur van de Harlinger scheepswerf, en een extra kapitein. Prachtig weer en de vlaggetjes van het smaakvol gepavoi- seerde vaartuig, wapperden vrolijk. Om 1 uur kon het de haven van Den Helder binnenlopen, maar eerst moest worden gewacht tot de Marsdiep buitengaats was. eerst moest het aanlegsteigertje vrij zijn! De burgemeester van Den Helder, mr. Rehorst en echtgenote waren op het Helderse havenplein aanwezig om T.E. S O. en Texel te feliciteren en daar gin gen aan boord de heer Van der Burgt, hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in de directie Noordholland, hoofdingenieur Lindeberg, arrondisse mentsingenieur te Hoorn, burgemeester De Koning, de wethouders De Waard en Hin en gemeentesecretaris Beemsterboer, de heer en mevr. W. H. Lap-Dijt, de heer J C. Rab, voorzitter VVV Texel, de heer Oskamp, directeur VVV Texel, de heer Heule, technisch hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat en andere genodigden. De auto's van directeur Brandsma en Van der Vlies waren de eerste, die een plaatsje hadden gekregen op het grote voordek en de wagen van de heer Rab was nummer drie! Toen de Wagemaker wegvoer begon de heer Jurr. Beumkes zijn 140,000ste reis! (Vanaf de Baron Rengers) De boot liep ?hjig en behaalde bij de snelheidsbe- rekemng een gemiddelde snelheid van 10,5 mijl! Het ligt in de bedoeling om door het plaatsen van een andere schroef de snelheid op te voeren tot 11 mijl. (De Willem Ruis heeft met drie verschillende schroeven geproefstoomd eer hij werd afgeleverd!). Het vermogen van de Werkspoormotor is zo groot, dat die 11 mijl gemakkelijk kunnen worden be haald. De Teso-kapiteins wisselden elkaar af en verklaarden, dat-ie prachtig liep en zeer licht bestuurbaar was. Door verbe tering van het roer is het schip thans veel sneller manoeuvreerbaar. Trou wens op de technische proefvaart, welke Vrijdag naar het Griend was gehouden, hadden motor en schip elkaar reeds vol ledig gevonden! Die proefvaart duurde van 1-5 uur. Eerste machinist Karsman Sproeten? SPRUT0L Bij weerbarstige; Sprutol-Sterk bleek reeds ten volle met de nieuwe motor vertrouwd. Nadat ten behoeve van de berekening der snelheid diverse malen op het Texel- stroom was gekoerst werd de steven pa-;: Oudeschild gewend. Daar was het zwart van de belangstellenden. Nadat het schip was gemeerd, werd iedereen in de gelegenheid gesteld een kijkje aan boord te nemen. Een ieder was vol lof over de inrichting, vooral over de ver grote en veel gerieflijker ingerichte 2de kajuit. „Ik reis nooit meer eerste klas" zei iemand. Algemeen was de bewonde ring voor het ruime dek. (De boot is reeds in een vorig nummer van boeg tot roer beschreven. Red.) Wie gisterochtend of vandaag naar de nieuwe boot willen kijken, zullen echter een vergeefse reis maken, daar de lan- dingskleppen nog van een lier moeten worden voorzien. De lieren moeten in Harlingen worden aangebracht en daarom is het schip Dinsdagochtend voor dag en dauw naar Friesland teruggekeerd. Vrijdag komt hij officieel in dienst op de route Texel-Hel- der. Om het tijdverlies in te lopen, verviel de rondrit Nadat in de conversatiezaal van het Badhotel een aperitief was gebruikt, be gaf het gezelschap zich naar de eetzaal. Alvorens contact werd opgenomen met de schotels hield de President-Commis saris der N.V. TESO, de heer G. J. B. Mulder, een toespraak, welke hij opende met de uitnodiging tot een dronk ter ere van de Nationale Feestdag. Spreker ver welkomde de genodigden hartelijk en trok uit hun aanwezigheid het bewijs, dat men in brede kring met TESO mee leeft en haar alle goeds toewenst. TESO, zo vervolgde spreker, is zo dikwijls de wrijfpaal en ondergaat veel critiek, maar alles blijft bij woorden en een feit is, dat men TESO in grote kring toch wel mag. Spreker was verheugd over de aanwezigheid van het volledig dagelijks bestuur onzer gemeente, welke hetzelfde doel nastreeft als TESO: bevordering der Texelse belangen. Er was een tijd, dat de samenwerking wel eens iets te wen sen overliet, het boterde wel eens niet, men begreep elkaar niet en er was zelfs eens sprake van een gespannen verhou ding. Aan wie de schuld? Daar zullen wij niet over praten: waar twee kijven De laatste tijd is de verhouding zo goed geworden, dat een intensieve samenwer king is ontstaan. Wij beiden beijveren ons voor de verbetering van het verkeer tussen Texel en Den Helder. Samen zijn we naar Den Haag geweest om te trach ten iets te bereiken. Ik hoop, dat deze goede verstandhouding zal blijven be staan en zo mogelijk nóg beter zal wor den. Spreker heette vervolgens welkom de heren Hoofd-Ambtenaren van de Rijks- en Prov. Waterstaat. „Wat zo even van de verhouding tot de gemeente is ge zegd, kan ook gezegd worden van die tot de Waterstaat. Wij hebben uiteraard steeds het meest te maken gehad met de Rijkswaterstaat. In verband met de plannen tot verbetering van de haven van Oudeschild of aanleg van een haven aan het Horntje zullen wij in de toekomst ook meer contact krijgen met de Prov. Waterstaat. Onze verhouding tot de ge meente geldt in zekere zin ook t.a.v. die tot de Rijkswaterstaat: ook die verhou ding was voorheen minder goed; zij is echter buitengewoon verbeterd en zoda nig geworden, dat van een buitengewoon goede samenwerking kan worden ge sproken en ik ben er van overtugd, dat de tegenwoordige heren Hoofd-Ambte- naren als de mogelijkheid aanwezig is om het verkeer tussen Texel en Den Helder te bevorderen o.a. door ons de gelegenheid te geven gemakkelijker aan te leggen, zij met zullen nalaten te doen wat in hun vermogen ligt en bij voor baat dank ik hen reeds voor wat zij zul len verrichten. Hierna richtte spreker het woord tot de heren Schouten en Brandsma, resp. ontwerper en verbouwer van de Dokter Wagemaker. Na de heer en mevrouw Brandsma te hebben bedankt voor de gastvrije, verrassende ontvangst, merkte spreker o.a. op, dat TESO geprobeerd had er een grote boot bij te kopen, een zgn. Ferryboot, maar daarvoor kon geen geld worden verkregen. Intussen werd de verbinding langzaamaan onhoudbaar: bij zomerdag was het onmogelijk om al het verkeer te verwerken. Omdat Dleek dat het lang zou kunnen duren eer een definitieve oplossing zou komen, beslo ten wij tot verbouwing van de Dokter Wagemaker. De heer Schouten, die des tijds de Dokter Wagemaker ontwierp, gaven wij opdracht voor een ontwerp. De aflevering is in ieder opzicht uitste kend. Spreker verwelkomde hierna de ere-gasten, de heer en mevrouw Lap- Dijt en de heer A. Wagemaker, zoon van wijlen dokter Wagemaker, die de motor is geweest van de actie, ingesteld om in het bezit te komen van een eigen boot. Zich tot het bestuur van de VVV en Texels Museum richtend, zei spreker, dat de VVV als een zusje van de TESO wordt beschouwd. Intussen een veel eisend zusje, maar TESO geeft haar wat in haar vermogen ligt en met liefde! Voorts verwelkomde speker de heren van „Veritas" en de verslaggevers. Spreker las een telefonisch bericht voor, waarin de heer Keesom zijn harte lijke groeten en gelukwensen vanuit Purmerend overbracht en deelde mede, dat bloemstukken waren ontvangen van de Bootsoholieren (die gratis vervoerd worden!), van de VVV en de gemeente Texel. Hierop deed men de door het hotel be reide maaltijd alle eer aan. De heer Os kamp (die op eenmaal zijn enthousiasme niet meer kon beteugelen) riep ondeu gend uit: „Wanneer gaat TESO de Voor waarts vergroten?" Burgemeester De Koning, die even la ter het woord vroeg, zeide gaarne de woorden inzake de samenwerking te on derstrepen. Het gemeentebestuur streeft er bij voortduring naar het moeilijke verkeersprobleem tot een oplossing te brengen. Wij hebben grote waardering voor de door u tot stand gebrachte ver betering: met de vergrote Wagemaker ging het heden uitstekend' Wij hopen, dat de verbetering een groot succes mag worden en twijfelde niet of TESO zal zo voortgaan. Spreker stelde een heildronk voor op het. welzijn en de voorspoed van TESO en complimenteerde met het voor lopig bereikte succes. De heer Van der Burgt, hoofd-ingeni- eur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noordholland, zeide ervan overtuigd te zijn, dat de samenwerking goed zal blijven. Spreker feliciteerde de Raad van Commissarissen, de directeur, de ontwerper en de verbouwer van har te met de komst van het vergrote schip. „Het is werkelijk een grote verbete ring." Nu de vraag: „Zijn wij er met de ze verbetering?" U is er allen van op de hoogte, dat grootse plannen op sta pel zijn gezet voor een goede verbinding van Texel met het overige deel van Eu ropa. maar deze plannen zijn ineens in een soort doofpot geduwd Dit grootse plan beschouw ik als de situatie van een sahip, dat niet zeewaardig is geweest, is gestrand en gebroken scheen. Wij zijn thans bezig het sahip van het strand af te brengen en hopen het bij een volgend springtij vlot te krijgen Wanneer wij het vlot brengen kan het zijn, dat wij het schip gaan verkleinen en daaruit kan dan een schip voortkomen, waar Texel wat aan heeft! Ik hoop, dat wij binnen afzienbare tijd fets kunnen berei ken voor Texel waar het dringend be hoefte aan heeft: het maken van goede aanlegplaatsen zowel te Den Helder als te Oudeschild, opdat deze zullen voldoen aan de eisen van deze tijd. Wij van de Waterstaat zijn hiervoor full speed aan de gang. lik hoop, dat u daarover tevre den is. De heer J. C. Rab sprak als voorzitter van de VVV. Hij noemde de vergrote boot een goed schip in verhouding tot wat het geweest is. Wij zijn u dankbaar voor deze stap. De critiek op TESO be wijst de belangrijkheid van haar func tie. Ik hoop, dat TESO met deze daad de VVV de kans geeft die zij er van ver wacht en vertrouw dat het schip aan de verwachtingen zal beantwoorden. ,De heer W. H. Lap zeide van de ver groting van de Dokter Wagemaker aan vankelijk geen voorstander te zijn, hij had het oog op een Ferry-boot met voor- en adhterlossing, ik kan echter begrijpen, dat, zoals de omstandigheden zich later hebben ontwikkeld, voor het bestuur geen andere oplossing aanwezig was. De wijze waarop de verbouwing is geschied, dwingt mijn bewondering af: het schip zal zeker beantwoorden aan het doel: door het vergrote voordek zult u het au tovervoer nu wel aan kunnen. Of dat in de verre toekomst ook kan, is een an dere vraag en hangt er mede van af of de economische welvaart van het eiland Texel nog weer andere maat regelen nodig maakt. Namens de Texelse bevolking dankte spreker TESO voor de getroffen maatregelen. De heer J. J. van der Vlies, directeur, sprak allereerst woorden van dank tot de heren Schouten en Brandsma, Werk spoor (de service was af!) en het bureau „Veritas". Veel steun hebben wij ook gehad aan onze eerste machinist, de heer Karsman (spontaan appl.). Dank ook aan het personeel van de werf. Ik hoop, dat de boot aan haar doel zal beantwoorden. In ieder geval is de capaciteit verdub beld, straks zullen de kleppen kunnen functioneren en ik hoop, dat de wal in staat zal zijn om de kleppen te ontvan gen!" De heer Brandsma, directeur van de Harlinger scheepswerf „Welgelegen", merkte allereerst op, dat steeds een goe de samenwerking heeft bestaan tussen TESO, de werf, „Veritas" en de heer Karsman. Bij aankomst in Den Helder heb ik gezien, met welk een grote moei lijkheden u te kampen heeft: U moet la den en lossen aan een steigertje van 7 meter. Het is geen weelde om T.E. SO zowel te Den Helder als Oudeschild een betere aanlegplaats te geven. Dan kan de 2-uur dienst worden ingesteld, want dan is een snel lossen en laden ver zekerd. De Dokter Wagemaker is een prima schip, heeft heel weinig slijtage geleden in de 17 jaar van haar bestaan, wij hebben een goed en gaaf schip ver lengd. Deze verlenging is geen waagstuk, maar technisch volkomen verantwoord. Door inzicht en vakkennis is een stuk werk gemaakt, absoluut aan het doel zal beantwoorden als de aanlegsteigers en toegang gereed zijn. Wij hopen in de toekomst in staat gesteld te worden mee in te schrijven om een project te maken voor een nieuwe boot. Wij treffen de voorbereidende maatregelen om „Welge legen" voor nieuwbouw in te richten. Hierna bood spreker mevrouw Van der Vlies een bloemenmand aan .terwijl de heer Van der Vlies een album kreeg, waarin de gehele verbouwing is afge beeld. De heer Brandsma wenste TESO veel succes en een druk toenstenver- voer. Deze Werkspoormotor is niet goed koop, maar hij is van uitstekende kwali teit. De heer A. Wagemaker dankte voor de uitnodiging en wenste TESO van harte geluk. De heer F. W. van Roggen, hoofd-in- genieur van de Prov. Waterstaat, sprak namens de hoofd-ingemeur- directeur van de Prov. Waterstaat. Hij feliciteerde TESO met de vergrote boot. Wij hebben de ontwikkeling van een en ander met veel interesse gevolgd, aldus spreker, die verzekerde, dat de Prov. Waterstaat Texel en TESO een goed hart toedraagt. Ik hoop, dat de Dokter Wagemaker past in de plannen die de Waterstaat in de toekomst zal uitvoeren. De heer Oskamp, directeur der VVV, verzocht na een echte „Oskamp-speech", de aanwezigen het feestlied („Herle- vingslied") te zingen, dat tijdens de proefvaart was geschreven en gecompo neerd. Toen dit feestlied was gezongen, wees de klok reeds negen uur en was dit dan het slot van deze zo belangrijke dag. WEER EEN VVV-ATTRACTIE! Volgende maand zal het Hongaarse Zi geunerorkest van Nador Bcla optreden in het Park te Den Burg UITVOERING K.W. KLEUTERSCHOOL De kaartverkoop voor de uitvoering a.s. Zaterdag gaat goed. Om de verkoop eohter nog meer te stimuleren heeft het bestuur de entreeprijs voor echtparen op f 2,50 gebracht. Oudeschilders, helpt mee deze avond tot een succes te maken en zorgt dat de kaarten geheel uitver kocht raken. EMMABLOEMCOLLECTE 1952 Den Burg f 209,08; Oosterend f 54,73; De Koog f35,40; Den Hoorn f32,64; Eier- land f30,04; De Cocksdorp f 24.55; De Waal f23,11; Oudeschild f22,76 Totaal: f432,31. AUTOPED-ONGELUK De Cocksdorp. Japie Boon Azn., kwam met zijn autoped zo ongelukkig te vallen dat een arm werd gekneusd Na door dokter Feikema te zijn verbonden. kon hij huiswaarts keren. Nu oppassen Japie! LEERLINGEN UIT MAASTRICHT Het R. K. Internaat Stella Maris te Maastricht bracht Zondag een bezoek aan Texel. Er werd in „De Pelikaan" ge logeerd en Maandag ging het 91 kinde ren tellende gezelschap weer huiswaarts. In 1948 hebben leerlingen van dit inter naat eveneens Texel bezocht. NEDERLAND heeft Zaterdag 3 Mei de gevallenen herdacht. Hen, die hun leven offerden in de strijd tegen de onderdruk kers. Hen, die vielen als slachtoffers van een meedogenloze tiran. Op Texel begon de herdenking 's mor gens met het leggen van bloemen en kransen op de Russenbegraafplaats aan de voet van de Hogeberg. Namens de Russische Ambassade te Den Haag werd een krans gelegd door de heer Baroulina Op de krans van rode anjers en witte se ringen, stond: „Van de Ambassade der USSR aan de Sowjetsoldaten, gevallen in de strijd tegen de Hitler-agressors". Door burgemeester De Koning werd na mens het gemeentebestuur van Texel een krans gelegd van calla's en blauwe irissen. Vervolgens werden bloemen ge legd door mevr. Boon-Verberg namens het „Comité Verzetsstrijd Texel", een bouquet van witte irissen en rose anjers, waarna de heer J. Keizer namens de Af deling Texel van de Vereniging Neder- land-USSR een bouquet van rode anjers legde. De kransen en bloemen werden gelegd op het graf van Loladse Schwal- da, die in de Russenoorlog het Georgi sche bataljon aanvoerde en bij de boer derij Plassendaal sneuvelde. De herden king werd voorts bijgewoond door mevr. Ebbinge Wubben, de heer W. N. Kelder, burgemeester van Monnikendam, de heer Jac. Keijzer, de heer L. M. Smit (evenals mevr. Boon-Verberg, leden van „Comité Verzetsstrijd Texel"), de heer P. S. J. de Vries, mannecommandant na de bevrij ding op Texel, die nauw samenwerkte met de Binnenlandse Strijdkrachten en zorg droeg voor de tijdelijke begraaf plaatsen bij de Mok en De Cocksdorp, en voorts merkten wij op de schrijver Teun de Vries, voorzitter van de Vereniging Nederland-USSR. De herdenking werd voorts bijgewoond door een tiental Texe laars. Het eenvoudige, tijdelijke monu ment werd geflankeerd door de half stok wapperende vlag van de Sowjet- Unie en de Nederlandse driekleur. Vervolgens reed het gezelschap naar het tijdelijke monument voor hen die vie len aan de Kogerstraat te Den Burg, waar door de heer Baroulina namens de Ambassade der USSR eveneens een krans werd gelegd. Daarop stond; „Van de Ambassade der USSR aan de gevalle nen in de strijd tegen de Hitler-agres- sors". De krans bestond uit witte tulpen en rode anjers Na de herdenking heeft het „Comité Verzetsstrijd Texel" een vergadering gehouden in „De Lindeboom" ter bespre king van de plannen tot oprichting van blijvend monument op de Russenbe graafplaats. Het ligt in de bedoeling om dit monument nog dit jaar te bouwen. (Eerst zal nog een bespreking plaats hebben met de Russische Ambassade. De benodigde bouwsom is aanwezig. Het monument zal bestaan uit een grijze, granietstenen muur van ongeveer 90 cm hoog, met links het wapen van Texel en icuiito het wapen van ocoigie en in hei midden in het Russisch en Nederlands ongeveer het volgende opschrift: „Ter herinnering aan de Commandant en de leden van het Georgische Bataljon, ge vallen in de strijd tegen de Duitsers 6-18 April 1945". Zaterdagavond hebben de burgers van Texel hun doden herdacht. Toen om kwart voor acht de klokken van de Doopsgezinde, de Ned. Hervormde en de. Rooms Katholieke kerk begonnen te lui den zette zich op de Groeneplaats een stoet van honderden mensen in bewe ging. Voorop ging Texels Fanfare, daar achter zagen wij diverse groepen pad vinders en padvindsters en gidsen. Nadat een rondgang over de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat was gemaakt, werd halt gehouden bij het tij delijk monument. Om acht uur hield het klokgelui op en werden twee minuten stilte betracht. Hierna speelde het Fanfa re „Van U zijn alle dingen, o God, van U alleen". Burgemeester De Koning legde een krans namens het gemeentebestuur van Texel, de heer W. N. Kelder, burge meester van Monnikendam, bloemen na mens het „Comité Verzetsstrijd Texel", de heer J Buisman namens het Oranje- Comité, mevr. Westdorp-v. d Welle na mens de Landelijke Organisatie voor hulp aan Onderduikers, de heer J. Kei zer namens de Vereniging Nederland U. S.S.Rdoor de heren Drijver, Koers en Nieboer namens de Verkennersafdeling van Padvindersgroep „De Zwalkers", door de dames G. Bakker, C v d. Berg en Jan Plantinga namens de Welpengroep van „De Zwalkers" en dooi Loes van Sambeek Albd. en Rita Smit Pd. namens de R.K. Gidsengroep der padvinderij, door de heer Jac. Sohrama namens Texels Fanfare, door mevr. D. van Sam- beek-Schrama namens het R.K. Ge mengd Zangkoor „Con Amore". Vervolgens legden vele particulieren bloemen aan de voet van het Monument. De plechtigheid werd door het Fanfare besloten met het spelen van het Wilhel mus. Hierop begaf men zich weer naar het centrum van Den Burg, waar de stoet ontbonden werd. TEXELSE MARKT Den Burg, 5 Mei 1952. Aangevoerd: 3 koeien f 800-f 900 8 pinken f350 f 425. 6 schapen f 80-f 100. 30 biggen f 45-f 70. 3 schrammen f 100-f 120 65 n. kalveren f 40-f 60. KLEUTER VIEL IN RESERVOIR Mevr. F. de Jong, te De Koog, die haar plm. 3-jarig dochtertje een ogen blik miste, keek uit een raam van haar woning aan de Brink en zag juist de kleine in een met water gevulde drink- balie op het land van de heer Kuip val len. De hevig geschrokken moeder liep zo hard ze kon naar de plaats van het ongeluk en kon de kleine bij de haren uit het water trekken. TESO-PERSONEEL OP STAP Volgende week Vrijdag en Zaterdag gaat de helft van het TESO-personeel een reis maken. Doel: Den Bos. Een week daarna volgt de tweede helft. UITSLAG AANBESTEDING Door de Afdeling Texel van Het Witte Kruis werd aanbesteed de bouw van een consultatiebureau met badhuis en ver warmingskelder, op te richten aan de Sohoonoordweg te Den Burg. De begroting was. f 46,950,(Metsel werk f 23000,-, timmerwerk f 15,500,-, lood- en zink f 4500,-, electra f 1450,-, en schilderwerk f 2500,-,) Hier volgt de uitslag: Metselwerk: W. J. Boon f 25,649; D. Trap, Oosterend f 27,500; C. Keijzer f25,455, G. J. Witte f26,564; Fa. Wed. I. Voigt f25,210. Timmer- en metselwerk: C. H. F. Duin f41,224; Jac. Drijver f38,250; C. Keijzer f40,415. Timmerwerk: Gebr. Timmer f 14,900; Fa. J. Koorn Mzn. f 15,349; J. Daalder f 14,150. Lood- en zinkwerk: J. G. Oele f 4780; J. Agter f4895. Electra: S. Rentenaar f 1214,30; J. Ag ter f 1080; Martien Bakker f 1280. Schilderwerk: C. Timmer f 1720; J. G. Dekker f 1823, P. Graaf f 1764. Laagste inschrijvers zijn: Jac. Drijver, Oele, Agter en C. Timmer. BOUW EEN JAAR UITGESTELD Naar we vernemen is de bouw van het Kinderherstellingsoord der Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, een jaar uitgesteld. De aanbesteding is af gelast. PRACTISCH WERKEN De M.T.S.'er P. Witte Mzn. zal volgen de maand als practicus m functie treden bij de Dienst Gemeentewerken. WEERZIEN NA 17 JAAR Mevr. G. Horn-Rijk Wd„ die 17 jaar geleden Texel verliet met bestemming West-Indië, zal morgen of overmorgen voor een 1-jarig verlof op haar geboor tegrond terugkeren. „STOPT DAT LEK!" Van 12-17 Mei zal een collecte worden gehouden ten behoeve van de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Helpt allen mede en steunt door uw gaven het mooie werk dat daar voor de tbc-patièn- ten wordt verricht. DE TRIP NAAR ASSEN GAAT DOOR In overleg met het bestuur van het Asser Mannenkoor is besloten om de trip wel door te laten gaan. De avond welke ,zou worden gegeven, komt te vervallen, maar Zondagsmiddags wordt door het koor een rondrit in de omgeving van As sen gratis aan de Texelaars aangeboden. Vertrek van Texel blijft bepaald op 7 Juni (uur van vertrek zal nog nader be kend gemaakt worden) en terug uit As sen op 9 Juni voor boot 10,30 uit Den Helder. Zij, die zelf voor logies kunnen zorgen, kunnen zich nog opgeven tot 11 Mei a.s. bij C. Mets, Sigarenmagazijn „Sport". PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N. H. GEMEENTE DEN BURG Donderdagavond acht uur Hervormde Mannenvereniging. WAT IS ER TE DOEN? Woensdag 7 Mei: Opvoering van „De Klomp en de Goudvis". r\r»»-irlorrln£7 8 TVToii x/r Vos spreekt voor de Partij v.d. Arbeid. Zaterdag 10 Mei. Opvoering van „De Zondaar" voor de Oudeschilder Be waarschool. POSTZEGELBEURS Aangemoedigd door het behaalde suc ces op beide vorige avonden heeft mor gen (Donderdagavond) in Hotel De Graaf de laatste beurs plaats. Alle postzegel- liefhebbers worden verwacht. Denk niet, ik heb toch niets te ruilen. Dat valt al tijd best mee Ook de jeugd is natuurlijk weer van harte welkom. Laat de kans uw collectie uit te breiden, niet voorbij gaan. Dus tot morgenavond! WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Van 28 April-3 Mei werden aangevoerd 113,909 eieren. Prijs per kg. f2,10. Voor deze week zal de prijs vermoedelijk wel iets aantrekken Vorig jaar in dezelfde periode aangevoerd 125,782 eieren. Prijs per kg. toen f 1,75 Oude kippen: per kg. f2, VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 28 April-4 Mei 1952: 175 kg schol f0,40-f 0,18; 77 kg long 1 20-0,80; 1 kg tarbot 0,60-0,60; 107 kg schar 0,16-0,16; 68 kg bot 0,41-0,30; 13 kg wijting 0,16-0,16, 1293 kg handelsgarna len 0,50-0,50; 405 kg kruikels 0,20-0,20; 18 kg'zalm 5,50-4,25; 353 kg fint 0,51- 0,34; 56 kg geep 1,10-0,70; 15 kg haring 0,16-0,16; 9 kg diversen. Handbal De Koog. De Koger handbaladspiranten spelen Zaterdag om 3 uur thuis tegen Oude schild. S.V. De Cocksdorp Zondag speelde het le voor het Jubi- leumkruis tegen Watervogels 2 en moest een 3-1 nederlaag incasseren. W„ dat res. 2e klas speelt ontwikkelt direct goed en vooral vlug samenspel en onze achterhoede moet direct op volle toeren draaien, hetgeen hen goed afgaat. Peter staat weer als een rots in de branding en het duurt geruime tijd eer hij het spel wat kan verleggen. Uit cén hiervan knalt Ale net hard over. Maar W komt terug over rechts en als de keeper reeds gepasseerd is, stopt Huib de bal op de doellijn met de hand. De penalty wordt onhoudbaar ingeschoten: 1-0 voor W. S. laat het er niet bij zitten en Nico heeft pech als hij bij een doelworsteling net tegen een achterspeler aan schiet. Nog voor de rust weet W. het tot 2-0 te bren gen. Direct na de aftrap neemt S. de bal over en binnen de minuut heeft Wim de W-keeper laten vissen: 2-1. Hierna neemt S. volledig het offensief en W. wordt tot verdedigen gedwongen. Nadat een hard schot van Henk net naast gaat zijn 't even later lat en paal die voor W. redding brengen. Even voor het einde weet W over rechts een snelle uitval met een doelpunt te bekronen als de achterhoede op de middellijn opererend, de snelle buitenspelers even vrij laat. En zo komt het einde van deze heel goed gespeelde wedstrijd met 3-1 voor Water- voges De heer Wiljouw leidde uitste kend. En nu maar trainen jongens voor de volgende competitie. Dan komt het wel voor elkaar.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2