Cjroen 'wartrjexels in het harlu Sportvereniging „Texel" bestaat heden 40 jaar Schoolhoofd jubileerde De Teso vergaderde WOENSDAG 14 MET 1952 85e JAARGANG. No. 6630 TEXELSE'ïöCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: RJdamse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. SPORTVERENIGING „TEXEL" BESTAAT HEDEN 40 JAAR. Ter gelegen heid van dit jubileum zal Zaterdag 17 Mei a.s. van 3-5 uur in Hotel De Graaf een receptie worden gehouden en de volgende dag zal Texel 1 een jubileumwed strijd spelen tegen Wcst-Frisia. In de Tesselaar van Zondag 12 Mei 1912 lezen wij de volgende advertentie: VOETBALCLUB. Zij, die lid wenschen te worden van een op te richten club, worden uitgenoodigd tot bijwoning eener vergade ring op Dinsdag 14 Mei a.s. 's avonds 81/* uur in Hotel „Texel". 16 Mei meldde de Tesselaar: „Voor de oprichting van een voetbalclub scheen veel animo te be staan. Op de vergadering werd echter besloten tot oprichting van een sportclub, ter beoefening van allerlei openluchtspelen. De bestaande korfbalclub alhier sloot zich reeds aan, terwijl de bestaande voetbalclub tot aansluiting zal worden aangezocht. Een commissie van voorbereiding werd benoemd. De vereniging telt reeds ruim 80 leden". Een weekje later werd wederom vergaderd. Burgemees ter E. G. Gaarlandt werd tot cre-voorzitlcr benoemd, als leden van het bestuur werden gekozen de heren H. Over, J. Keijser Augsz., D. Dros, P. Plaatsman en J. Room, „aan wien resp. de functies van voorzitter, vice-voorzitter, secretaris, penningmeester en commissaris van materalen werden opgedragen". Alleen de heren Dros en Plaatsman zijn nog in leven en werden destijds tot ere-Iid be noemd.) Mei 1951: Texel I kampioen! Medegedeeld werd, dat de voetbalclub „Texalia" te Den Burg zich had terug getrokken, doch dat de voetbalclub te I De Cocksdorp aansluiting had verzocht, j Voorts werd medegedeeld, dat het ter rein door de vereniging gepacht, gelegen naast het Gesticht van Weldadigheid, thans Huize „Irene", alle dagen beschik- j baar is voor openluchtspelen, doch dat daarvoor speciaal zijn vastgesteld Woens dagmiddag na 6 uur en Zondag na 3 uur. (De voe;balclob van De Cocksdorp was in Juli 1911 opgericht. „Texalia" was een R.K. voetbalclub, die kort tevoren was opgericht. Ze speelde haar eerste I wedstrijd op een terrein aan de .,Liem- De heer H P Bolt herdacht 2 Mei de dag, waarop hij vóór 25 jaar zijn taak begon als Hoofd van de School met de 1 Bijbel te Oosterend. 's Middags werd de leerlingen een schoolfeestje bereid. Verschillende voor drachten en samenspraken werden opge voerd met tot slot enige filmpjes. Boven dien werd de jeugd getracteerd, in over eenstemming met het door haar ingestu deerde versje, waarvan het refrein luid de: „Meester Bolt die jubileert en trac- teert 's Avonds werd in het Gebouw voor Chr. Belangen een receptie gehouden, waar vele oud-leerlingen en andere be langstellenden de jubilaris en zijn gezin kwamen gelukwensen. Bovendien bracht de muziekvereniging Excelsior hem een serenade. Daar het schoolbestuur van mening was. dat bii een jubileum ook een jubileumgeschenk behoort, hadden zij in de voorafgaande dagen bij de oud-leerlingen en de leden van de school vereniging een geldinzameling gehou den. Zo kon op de avond van de recep tie de jubilaris een splinternieuwe So lex worden aangeboden. De volgende dag hebt u hem al kunnen horen en zien „brommen" Zo is de 2e Mei 1952 voor Meester Bolt een onvergetelijke dag ge worden. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt heden weer zitting, van 2-2,30 uur zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. TEXELSE MARKT Den Burg 12 Mei 1952 Aangevoerd: 3 koeien f 750-f 900. 3 pinken f 500 f 575. 27 biggen f 50-f 70. 11 lammeren f 60-f 70. 45 n. kalveren f 45-f 65. HOOG WATER TER REDE VAN TEX El 14 Mei 0,14 en 0,43. 15 Mei 0,59 en 1,36. 16 Mei 1,49 en 2,35. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. baan" Hollewalsweg en wel tegen Geel-Wit uit Den Helder De belangstel ling was geweldig. Later voetbalde zij aan de Sohilderweg op een terrein ach ter „Flevo". Omstreeks 1913 is deze club echter reeds opgeheven). Aanvankelijk werd de voetbal-tennis- aihletiek- en korfbalsport beoefend, de afdeling tennis echter korte tijd. Op 16 Juni 1912 werd de eerste wedstrijd ge speeld: tegen Texalia, dat met 5-0 ver slagen werd. Aangezien er in die dagen geen goede verbinding bestond met de Vastewal, werden alleen vriendschappe lijke wedstrijden gespeeld, er kon dus niet aan een competitie worden deelge nomen Ook de athletieksport bloeide, vooral de wedstrijden om de Java-Chi- na-Japanlijn-beker tussen de leden van Texel en de Zeevaarders waren hoogte punten Op 30 April 1914 schreef de Tesselaar: „Na enige aarzelin- hebben wij aan de drang der tijden toegegeven en ruimte gereserveerd voor de rubriek .Sport" Op 1 Juni 1914 versloeg Texel Ajax met 3-2, wel een bewijs, dat Texel over een subliem elftal beschikte, want Ajax was toch niet voor de poes: een paar dagen later wist Ajax HFC van Den Helder met een 5-0 nederlaag naar de kleedkamers te sturen. Texel durfde de beste clubs van ons land uit te dagen. Zo nodigde het in 1914 eveneens de le kllasser UW uit. UW, dat de vorige dag met 5-1 van Alcmaria had gewonnen, wist Texel er onder te houden (4-3). In UW speelde de internationaal W. Buitenweg. TexeTs elftal bestond uit: Frohn, v. Meerten, Dalhuizen, Blinckhof, Zee Koorn Engel Kuiper Boelsen v. d. Palm Landmeter U ziet, alleen de heer Koorn (Oude- schild) was op Texel geboren en geto gen. Verder werd er in de Eerste Wereld oorlog weinig gespeeld. In 1918 werd ge speeld op een terrein bij de Kruisweg. Er werd druk gevoetbald tegen de Zee vaarders. In 1920 werd het tegenwoordi ge terrein van de heer J. J. Kuijper ge kocht. De toenmalige directeur der Zee vaartschool, wijlen de heer P. Bossen, heeft toen belangrijke medewerking ver leend bij de pogingen geld te verkrijgen voor de aankoop van dit zo keurig ge legen terrein. In 1919 werd voor het eerst in de Bond gespeeld, afdeling NHVB, onderafdeling Den Helder. Op 11 Januari 1923 werd op voorstel van de secretaris, de heer A. de Wilt, een turn- en gymafdeling gevormd met als leiders de heer J. Kiljan en wijlen de heren Adr Lap en H. C. A. Kievits. Hieruit werd later de gymvereniging Texel geboren. „De gym van Kees Mets" zouden we kunnen zeggen! De SV Texel speelde, met wisselend succes, met twee elftallen in de compe titie. De meeste thuiswedstrijden werden gewonnen, als men uit moest was het elftal jammergenoeg dikwijls verre van volledig Op 27 Juli 1924 speelde Texel vriend schappelijk tegen Stormvogels, kampi oen Westelijke le klasse, dat met 1-5 won. Texel's elftal was als volgt samen gesteld: Jb. Kiljan, N. Tuinder, S. Koning, H. Ran, S de Waal G. Dros, P. Koorn, A. Eelman M. v. d. Slikke, J. Sikkeleras H. Bruin Die ontmoeting trok veel publiek en het werd een prachtige wedstrijd, waar bij Stormvogels volledig uitkwam. Nieuwe bezems In 1926 vestigde de heer D. Dapper zioh op Texel. Hij werd lid van het be stuur en belastte zich met de training van adspiranten. De leden die niet aan de overkant wensten te spelen werden niet meer opgesteld. Al spoedig werden de prestaties beter. In Januari 1928 werd de heer Dapper tot voorzitter gekozen en die functie vervult hij nog steeds. Met hart en ziel geeft hij zich voor de belangen van de sport. Van 1928-1931 was Texel 1 steeds een van de sterkste elftallen van haar afde ling, maar het kampoenschap werd tel kens in de laatste wedstrijden verspeeld. In 1932 wist zij echter het kampioen schap van de le klas van de NHVB te behalen, tevens werd het kampioenschap van de gehele Noordhollandse Voetbal bond behaald. Van de drie le klasafde- lingen waren kampioen Texel, Alkmaar en IVV. Toen promoveerde Texel auto matisch naar de KNVB. Het kampioens elftal bestond uit: A. Ran, J. Gielis, W. Winter, A Stern, J. Kiljan N. de Graaf J. v Rheenen, J. Vroegen Pijpers, D. Zuidewind J. Gras In dit elftal was de spil van Rheenen door zijn prima kopwerk en uitstekende techniek een van de sterkste spelers. De linksbuiten André Ran kwam 's morgens voor de thuiswedstrijd tegen Alkmaar door een ongeval om het leven. Gedurende de jaren 1932-1935 wist T. zich in de KNVB te handhaven, maar verder kwam men ook niet. In het seizoen 1935-1936 trad .T. met een ver jongd elftal aan, de adspirantentraining van de heer Dapper begon vruchten af te werpen Als jonge spelers werden in het elftal opgenomen G. Witvliet, M. Vlaming, A. Huizinga, IT. Neijens, P. Neijens en P. Kikkert, allen voortgeko men uit de adspiranten. In de competitie wedstrijd 1935-1936 eindigde men gelijk r.- met Alkmaar op de eerste plaats. De be ruchte beslissings wedstrijd op het Hel- derterrein bracht Alk maar het kampioen schap door een 42 overwinning. De scheidsrechter had 'n slechte dag, waar van Texel de dupe werd. Alkmaar pro moveerde naar de 3e klas. Gedurende het seizoen 1936-'37 deed T. een nieuwe poging en nu met succes. Met grote voorsprong werd het kampioen schap van de 4e klas A van de afdeling 1 behaald. Er moesten promotie-wedstrijden gespeeld worden te gen QSC (kamp 4e kl B) en Alkmaar (on deraan in de 3e klas). Texel en Alkmaar eindigden gelijk met 5 punten, zodat er weer een beslissingswedstrijd noodzake lijk was. Deze werd in Mei 1937 op het HRC-terrein gespeeld. Er werd geducht wraak genomen voor de nederlaag van het jaar daarvoor. Texel won met 4-0 na dat de rust met de stand 0-0 was inge gaan, door doelpunten van Piet Neijens (twee maal), Herman Neiiens (uit een vrije schop, die nog in de herinnerng van velen zal voortleven) en H. C. Ran. Texel promoveerde dus naar de 3e klas. Het elftal bestond uit J. Dukers D. Zuidewind, J. Ran H. Neijens, N. de Graaf, A. Huizinga, H. C. Ran, P. Kikkert, M. Vlaming, G. Witvliet, P. Neijens In de derde klas wist men zich niet te handhaven, vooral door de zeer zware indeling en 't onvolledig uitkomen. Aan het eind van het seizoen 1937-'38 volgde degradatie naar de 4e klas. In het sei zoen 1938-39 werd met matig succes in de 4e klas gespeeld. Door het uitbreken van de oorlog bleek 't met meer moge lijk aan de KNVB-competitie deel te ne men. Aanvankelijk werd er nog in een noodcompetitie met militaire elftallen gespeeld, maar na Mei 1940 werd er ge durende lVs jaar büna met meer gevoet bald. Toch gelukte het in de jaren 1942- '43 en 1943-'44, dank zij de medewerking van verschillende zijden weer in de 4e klas van de KNVB uit te komen. Tot ve ler verrassing kwam T. met een zeer jong, sterk elftal voor de dag. Tweemaal achtereen ging het kampioenschap maar juist aan onze neus voorbij. Het TESO-aandeelhoudersdom Kwam in Casinosamen om Een commissaris te verkiezen, Of om er eentje te verliezen. Welaan, er maq geconcludeerd: De heren hebben zich qeweerd! Het waren lang geen lammetjes Maar veeleer kwade rammetjes, Die wild over elkander stonden En graag elkaar hadden verslonden Met huid en haar en kop en vel. Fiquurlijk dan, dat voelt u wel. Nu komen niet in het geding Vriend Arie van de reiniqinq, De aartshaarklover Appelboom, Jan Koeqelberq of Reiier Boom, Want deze heren waren allen Reeds van de valreep afqevallen. Alleen De Wit van ,,'t Bier is best", Bleef hoog en droot in 't kraaiennest. Maar ziet, een foutje in de stemming Bleek plotseling een hele remming En oorzaak van zeer veel tumult Waarmee de zaal plots werd vervuld. Waar eerst de glazen vrolijk klonken En 't gratis glaasje werd qedronken, Daar werd nu fel qeprotesteerd En honderduit qedebatteerd. Nu hoef ik niet te memoreren De stortvloed woorden die de heren ('t Zij meer of minder kloek ter tale) Op s praeses hoofd deed' nederdalen. Dat vindt që alles tot en met In proza elders neerqezet. En verder moet de tijd maar leren Wie of gelijk heeft, mime heren. Alleen wil ik de vraag noq stellen, (En dit is heus qeen oordeel vellen!) Hield men bij ieder fel betoog 't Belang van TESO steeds in 't ooq? HU1B DE RIJMELAAR. KLAAS SCIIENK NAAR DE COCKSDORP De bekende schaatsenrijder Klaas Schenk, leider van ons Olympisch team dat dezer dagen uit het Hoge Noorden is teruggekeerd, is door de Sportvereniging van De Cocksdorp uitgenodigd voor het houden van een causerie in het kader der culturele avonden. Ook deze avond belooft alleszins interessant te worden en heL bestuur van SVC hoopt dan ook op flinke belangstelling. Tijdens de oorlog verloor SV Texel de leden M Vlaming, i P. Kikkert, Jac. Koorn, Ab. Keijser, D. Moerbeek en H. Kuiter. Na de bevrijding werd op het sportterrein een monument opgericht ter herinnering aan de leden die in de oor- adspirantentraining door D. Dapper logsjaren van ons waren heengegaan. De eerste competitie na de bevrijding werd een teleurstelling, wij bezetten toen een bescheiden plaats op de rang lijst. In de volgende jaren waren wij echter steeds kampioenscandidaat maar het gelukte eerst in Mei 1951 de titel te behalen. In de promotiewedstrijden te gen BKC faalden wij echter. Het kampi oenselftal bestond toen uit: B. Heerschap G. Wiiner W. Langeveld H. Neijens, H. Boon, N. Veldstra C. Schermer, Bob Bakker, P. Eelman, H. du Porto, P. Stam Ook P. Stoepker speelde een groot aan tal wedstrijden mee. Het huidige bestuur bestaat uit: D. Dapper, voorzitter (reeds vanaf Jan. '28, dus ruim 24 jaar); G. ten Cate, secreta ris; W. A. v. Zeijlen, penningmeester; N. de Graaf, commissaris (ook reeds zo'n 20 jaar bestuurslid), H. C. Ran,- commissa ris; L. Sok, commissaris; W. Langeveld, commissaris. De speler, die de meeste wedstrijden voor het 1ste elftal heeft gesDeeld is Herman Neijens, op het ogenblik nog aanvoerder van Texel 1. Van September 1935 af speelde hij onafgebroken mee, sinds Sept. 1942 treedt hij bovendien als aanvoerder op. Hij SDeelde ongeveer 250 competitiewedstrijden en nam voorts aan tal van andere ontmoetingen deel. Er werden in de loop der jaren vier fancy-fairs gehouden met het doel de kas van de vereniging te versterken Die fancy-fair slaagden steeds prima. GESLOTENVERKLARING WEGEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat ingevolge het Besluit van de Polder Eijerland van 9 Mei 1952, op grond van artikel 6 van het Wegen verkeersreglement het gedeelte van de Postweg en van de Hoofdweg in Eier- land, gelegen tussen de Schoolweg en de Tweede Dwarsweg, alsmede de School weg zelve, op Zaterdag 24 Mei a.s. van 13-17 uur voor alle verkeer in beide richtingen gesloten zullen zijn. Texel, 10 Mei 1952. Burgemeeser en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. BEROEP AANGENOMEN Naar wij vernemen heeft Ds J. A. van Boven, voorganger bij de N.H. Gemeen te Den Hoorn, het beroep naar Nieuw- Vennep aangenomen. Omstreeks half September zal Ds Van Boven naar zijn nieuwe standplaats vertrekken. UITVOERING TEN BATE VAN DE K. W. KLEUTERSCHOOL Oudeschuld. Voor een jammer ge noeg niet geheel bezette zaad bracht UDI Zaterdag „De Zondaar", toneelspel in 3 bedrijven. Er werd zeer goed gespeeld; vooral de heer Zeldenrust, die de hoofdrol had, gaf een prima vertolking van zijn moeilijke rol. De aanwezigen waren dan ook vol lof over het gebodene. De voorzitter, de heer Kleve, dankte UDI voor de spontane en belangeloze medewerking en ook de Band o.l.v. de heer Ben Beumkes, die geheel gratis de balmuziok verzorgde. De heer De Wilt zei, dat UDI het bui tengewoon prettig had gevonden een steentje te mogen bijdragen ten bate van de Kleuterschool, die dit jaar 60 jaar be staat. Hij dankte namens de leden voor de aandacht waarmee was geluisterd en zeide dat UDI stellig weer zou medewer ken wanneer t.z.t. weer eens een beroep op haar zou worden gedaan. AANBESTEDING „CLASINA EMELIE GOLLARDS RUSTOORD" Door architect N. Schermer werd openbaar aanbesteed het bouwen van bo vengenoemd Rustoord. Ingekomen waren onderstaande biljetten: Schilderwerk: D. Roeper f 19576.-. J. Vonk f 18250,-. J Dekker f 17990,-. C. Bremer f 17580,-. Z. Graaf f 16750,-. A. v.d. Kerkhof f 16000.- D. G. Toolens f 15898,-. Massa zonder schilderwerk: Venema en M. Koorn f 289709,-. Kersbergen, Den Helder f 283650 G. Groot, Den Held.er f 280600,-. Van Essen, Den Helder f279762,-. P Eelman, De Koog f271000. Gebr. Tuin, 't Zand f270490.-. J Daal der f269700,-. C Duin f266500,-. J. Drij ver f263850,-. Het werk zal aan de laagste inschrij vers worden gegund SCHOOLVOETBAL Uitslagen van de jl. Zaterdag gespeel de wedstrijden: Afd. I: o.i.s. Den Burg-Oosterend 21. Den Hoorn-CVO 0-0. .Afd. II: R.K. school Den Burg-O ide- sohild 0-2; De Waal-R.K. Den Burg 2-0; De Koog-Oudesdhild 0-0. De finalisten zijn nu bekend. Het zijn o.l.s. Den Burg, Oosterend, De Waal en Oudeschild. De finale heeft niet plaats op Zaterdag 24 Mei zoals eerst was be paald, maar wordt vermoedelijk een dag vervroegd. Dit in verband met de a. s. „Vliegdag", waar jongens en meesters natuurlijk ook graag willen kijken. In de krant volgt nog wel nader be richt over juiste datum en aanvangstijd! Intussen nog maar eens duchtig trainen! DAMCLUB DE COCKSDORP Eindstand competitie seizoen 1951-'52. Afdeling A: P. de Bloois 20 15 3 2 33 G. A. ten Brug 20 13 4 3 30 A. Dootjes 20 13 3 4 29 J. van Stnen 20 12 5 3 29 R. Buis 20 11 4 5 26 A. Boon Mzn. 20 8 4 8 20 L. Broekman 20 5 3 12 13 W. de Bloois 11 4 3 4 11 Jn. Roorda 20 5 1 14 11 H. Stolk 20 3 4 13 10 W. Stolk 11 14 6 6 Jn. Barhorst 20 0 4 16 4 Afdeling B: Jn Blom 12 9 1 2 19 H. v. Tongelen 26 13 5 8 31 A. v. Hoorn 26 12 4 10 28 M. Voorthuizen 26 12 3 10 27 J. v. Loo 26 11 5 10 27 J. v. d. Vijver 26 9 4 13 22 J. v. Dorp 26 5 4 17 14 Promotie-degradatie H. Stolk 4—7; J. Barhorst 4—4; W. Stolk 44, J. Roorda 43; Jn. Blom 4-2 (laatstgenoemde 2 spelen volgend seizoen in afd. B.) Jeugd-Afdeling: H. Boer 12-20; A. Roorda 12-20 (eerst genoemde le prijs na beslissingswed strijd). M Robijn 12-19; P. Zoetelief 12- 18; C. Tollenaar 12-16; A. Blom 12-16; P. J. Stolk 12-14; L. v. Hoorn 12-11; S. ten Brug 12-7; J. v. Heerwaarden 12-7; J. Barends 12-4; J. v. Voorn 12-4; B. Wal- dus 12-3.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1