SLOTACCOORD De Teso-verjjaderinj; Partij van de Arbeid O „CASINO" was Vrijdagavond stamp vol toen daar de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. TESO werd gehouden onder voorzitterschap van de heer G. J. I». Mulder, president-commis saris. JLn deze vergadering is de heer J. de Wit tot commissaris gekozen. Het was werkelijk een nck-aan-nek race met de heer J. C. Dros, die herkiesbaar was. Dat agendapunt bracht echter niet alleen veel spanning, er ontstonden ook enige incidentjes, welke sensatiebeluste aan deelhouders stellig bijzonder gewaar deerd zullen hebben. Dit agendapunt begon met de opmer king van de heer S. de Waard, dat de advertentie in de Texelse Courant, waar in opgewekt was, hem tot commissaris te kiezen, zijn instemming met had en hij zich niet beschikbaar stelde. De heer Jak. Brum, het woord verlangend, zei, dat in 1946 uit de vergadering een stem naar voren kwam om een jonge kracht aan te bevelen en maar de voorzitter onderbrak hem snel met de opmerking, dat toen van een verrassing sprake was en dergelijke beïnvloeding voorko men dient te worden. Hierop werden de stembriefjes uitgereikt. Bij de le stem ming verwierf de heer Dros 168 stemmen, de heer De Wit 158. Daar er in totaal 354 stemmen waren uitgebracht was de vol strekte meerderheid (178 stemmen) door geen van beiden behaald, waarom een tweede vrije stemming volgde. Deze tweede, vrije stemming bracht de beslissing nog met: de heer De Wit had precies 1 stem tekort nl. 180, ter wijl de volstrekte meerderheid 181 stem men vereiste, er waren nl. 361 geldige stemmen uitgebracht waarvan 175 op de heer Dros. Opnieuw werden stembrief jes uitgereikt. Toen de voorzitter de binnengekomen briefjes op aantal con troleerde, bleek dat er drie briefjes meer waren ingevuld. Aan een herstem ming mogen echter geen nieuwe stem mers deelnemen. Toen de voorzitter voorstelde om opnieuw te gaan stemmen waarbij degenen, die later ter vergade ring waren gekomen, niet zouden mee stemmen, zei de heer C. van Groningen: ,,De stemming moet verdaagd worden, want er zijn mensen vertrokken, nadat zij hadden gestemd en vernomen had den, dat dit de laatste stemming zou zijn". Terwijl het bestuur zich bezon op de verrassende situatie werd 't bepaald rumoerig in de zaal. Verscheidene perso nen verklaarden het roerend eens te zijn met het standpunt van de heer Van Groningen, terwijl weer anderen de stemming wilden laten voortzetten. De heer Jak. Bruin wond zich dermate op, dat hij vurig uitriep: „Leven wij in een democratisch land of heerst ook hier al dictatuur?!'' De voorzitter stelde na veel heen en weer gepraat voor om de twee personen, die later waren binnengekomen en aan de herstemming hadden deelgenomen, op het podium te roepen en te verzoeken hun stemmen in te trekken. „Dat kan ook niet!" werd er geroepen, „want zij kunnen er wel andere namen uitwippen!" „Zo de Waard is, vertrouwt hij zijn gasten", sprak een olijkerd. „Wij protesteren tegen deze stemming!" aldus sprak de heer J. Westdorp Sr. De heer C. Mets adviseerde: „Laten wij stemmen en zien of de stemmen der „laatkomers" van invloed zijn". Het bestuur liet hierna de „illegale stemmers" hun stem terugtrekken, waar na de heren J. N. Bruin en A. v.d. Meu- len wederom benoemd werden tot lid van het stembureau. De spanmng was wederom groot, want de heren Dros en De Wit zaten elkaar geducht op de hie len. De uitslag was. 187 op de heer De Wit en 172 op de heer Dros. De heer De W't had dus 15 stemmen meer, zodat er achteraf bekeken geen vuiltje aan de lucht was! De heer De Wit dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Ik ben blij, dat ik gekozen ben, zei hij, ik hoop, dat er nóg één op het podium komt, die ver stand van de scheepvaart heeft. Ik heb altijd wel enige critiek gehad op het be leid." De voorzitter wenste de nieuwe com missaris geluk en sprak de wens uit, dat hij een goed bestuurslid zou zijn en de belangen der N.V en Texel goed zal we ten te behartigen. Zich tot de heer Dros wendende zei de voorzitter: „Deze avond zal voor u een grote teleurstelling zijn, FEUILLETON door T. LODEW1JK 7.) Wel, zei Frits, wat hindert dat? Vroeger heb ik wel op het orgel in de kerk gespeeld. Mag ik het eens zien? Hij stond op en deed de klep van het harmonium open. Het was een Ameri kaans mahoniehouten orgel, lelijk van buiten. Hij trapte even op het pedaal, sloeg een paar tonen aan. De klank was best, vol en zuiver. Dat is een prima orgeltje meen de hij critisch onderzocht hij de re gisterknoppen de registratie is ook lang niet gek. Daar kun je heel wat uit halen Mag ik eens proberen? Hardink gromde toestemmend. Hij hield niet van muziek, had hij altijd ver klaard. Maar nou ja, laat die meester z'n gang gaan. Moeder legde haar naaiwerk terzijde. Ze luisterde graag wanneer Siets of Hanne eens een enkele keer wat op het oude harmonium speelden. Kijk zei Frits ik heb hier een leutig liedje. De scharensliep. Moet je horen hoe dat klinkt. Hij zette de muziek op het orgel, pre ludeerde even en weldra klonk vol en krachtig de orgeltoon door de kamer. Vrolijk en met krachtige stem zong hij de. woorden van het vers van de scharen sliep, die zijn stiel bemint en op het grote wiel de kost verdient voor vrouw en kind. Da's een leuk ding. vond Hanne. Nou het tweede. Ze was opge- maar u is met eer gesneuveld. U is steeds naar beste weten in het belang van de N.V. werkzaam geweest. Ik dank u voor al hetgeen u voor de N.V. hebt gedaan". Om tien voor negen opende de presi dent-commissaris de vergadering. Hij verwelkomde in het bijzonder de oud commissarissen de heren W. H. Lap en F. Zegel Kzn., de oud-walcommissans, de heer J. de Vries, de heer Hoogerhei- de, die een reeks van jaren als lid van de bemanning bij TESO heeft gevaren en het personeel Aan de verbouwing van de Dokter Wagemaker is veel voor af gegaan, aldus spreker: al jaren waren wij bezig om te trachten een goede oplos sing te verkrijgen voor het auto- en per sonenvervoer Vooral in het drukke sei zoen was het zo, dat wij voor onoverko melijke moeilijkheden stonden, maar dank zij de ijver van het personeel kon nog zeer veel worden bereikt. In 1950 be sloot de Rijkswaterstaat reeds in begin sel tot de aanleg van een haven aan het Horntje, maar in 1951 bleek, dat wij ver der van huis waren dan het jaar tevo ren! Wij dachten: Als de zaak slepend wordt gehouden, komen we er nooit. Daarom hebben wij toen de beslissing in eigen handen genomen. Het aanvan kelijke plan was een nieuwe boot te la ten bouwen, een verbeterde Dokter Wa gemaker en de Dokter Wagemaker zelf als reserveboot aan te houden. Maar. •een nieuwe boot moest 8-9 ton kosten. Wij beschikten wel over enige reserve, maar daar zou nog een zeer groot be drag aan moeten worden toegevoegd. Onze pogingen geld te lenen lukten niet. Over de verbouwde Dokter Wagema ker sorekend zei de pres.-commissaris, dat de motor volgens deskundigen zo goed is, dat hij 20-25 pet. over heeft. Op 9 Mei is de boot weer in dienst geko men en wij hopen dat. zij nog vele jaren dienst mag doen. Wij hebben een grote vooruitgang geboekt. Wij zijn tevreden maar nog niet voldaan. Inmiddels zijn wij druk doende een plan te vinden voor de bouw van een tweede boot, maar het financiële gedeelte blijft het grote strui kelblok. Ik hoop t.z.t daar nog eens op terug te komen De Dokter Wagemaker zal met een andere schroef worden uit gerust opdat de snelheid nog wat kan worden opgevoerd. De kleppen vol doen ook nog niet geheel, maar ook dat zal verbeterd worden. Wij hopen te kun nen komen tot een 2-uur dienst. Wat de winst betreft: vergeleken bij 1950 is van een achteruitgang sprake door de geste gen kosten. Het busbedrijf gaf een gro ter tekort. Er zal met het busbedrijf iets moeten geschieden. Maatregelen moeten worden genomen om te trachten deze dienst een beter financieel resultaat te verzekeren. Voor inkrimping voelen wij met veel. Ook zou het ons spijten als de tarieven zouden moeten worden ver hoogd. Spreker bracht dank aan de Di rectie en het Personeel, dat op alle mo gelijke wijze getracht heeft de zaak zo goed mogelijk te laten functioneren. Na lezing der notulen door de secreta ris, de heer E. Noordijk, bracht de direc teur, de heer J. J. v d. Vlies, het Jaar verslag uit: Daaraan ontlenen wij: In de verbouwing van de Dokter Wagemaker zien wij een voorlopige oplossing in de verbetering voor het vervoer van auto's, ofschoon wij er van overtuigd zijn, dat iedere verbetering aan onze schepen niet afdoende is als tevens met tegelijkertijd een verbetering aan de aanlegsteigers plaats heeft. Om deze verbetering te be werkstelligen hebben wij ons gewend tot de Rijkswaterstaat, die deze steigers in beheer heeft. Wat onze tarieven op de veefdienst aangaat, deze zijn hoog in vergelijking met de gesubsidieerde veren in Zeeland. Zij zijn matig omdat deze taneven geen rendabel bedrijf mogelijk maken. Wie zijn waar tegen of beneden de kostprijs verkoopt, is niet duur. De gemiddelde opbrengst per passagier over 1951 is f 0,62 per reis. De gemiddelde bezetting van onze schepen voor het autovervoer bedroeg 45 pet. Dit is niet groter dan bij andere veren in Zuidholland. zodat de toestand wat dit betreft zeker niet on gunstig genoemd kan worden. Er werden in 1951 2642 reizen over het Marsdiep gemaakt. Op werkdagen werden 5 diensten gevaren en tijdens de zomer 8. Het seizoen was ook dit jaar bijzondei druk, doch zeer kort. De druk ste tijd lag tussen Juli en half Augus tus, waarna de drukte snel afnam. «taan en naast het orgel gekomen. Ook Siets xwam /*u dij ar. \n «amen keken ze naar de woorden tusstn de no tenbalken. We moesten het eens samen zingen, vond Frits. Kunnen jullie het lezen zo? Best! verklaarde Hanne en wel dra schalden de drie jonge stemmen door de kamer. Vader Hardink keek knorrig, zijn huis leek wel een concert zaal', maar hij legde zijn Boerderij neer en luisterde naar de stemmen die zo vrolijk zongen en dacht aan de tijd dat hij op vrijersvoeten naar de boerderij stapte waar een blonde Anne zat te wachten. Zijn blik gleed naar zijn vrouw die zo toegewijd zat te luisteren en van daar naar zijn beide dochters. Een best wijf was ze, zijn Anne, en beste kinde ren had hij en laat ze maar zingen, de tijd komt gauw genoeg dat ze het zingen verleren. Het ene lied volgde na het andere Ik geloof dat we dat best op zang kunnen doen vond Hanne. Dat zingt vanzélf. Dan zullen we het maar eens pro beren meende Frits. Wacht, voor ik er mee ophoud, wil ik toch nog even iets anders spelen. Frits kende zijn mensen en wist dat vader en moeder Hardink dat zingen wel aardig vonden maar toch méér hielden van iets degelijks. Hij greep in zijn tas naar een Bach- koraal Moet je horen zei hij dit is een gezang, in het Duits, waar Bach een prachtige melodie om heen gemaak* Het autobusbedrijf. Het autobusbedrijf begint al meer zor gen aan onze N.V. te geven. Kon in 1950 door zuinig beheer nog van een prak tisch sluitende exploitatierekening wor den gesproken, dit jaar is het ons niet gelukt het bedrijf lonend te exploiteren en moest een belangrijk verlies op dit deel van ons bedrijf worden geboekt. De oorzaken hiervan zijn: le de belang rijke stijging in prijs benzine, materialen, lonen en andere bedrijfsonkosten; 2e het teruglopen van de opbrengst van het lijnbedrijf. Deze minder-opbrengst van het lijnbedrijf werd gedeeltelijk gecom penseerd door de opbrengsten uit het extra vervoer. Nieuw materiaal werd dit jaar niet aangeschaft. Wel werden 2 bus sen uit de dienst genomen en verkocht. De inkomsten uit het lijnbedrijf werden ten zeerste beïnvloed door de zeer slech te diensten op Den Hoorn, De Koog (bui ten het seizoen) en de ronddienst op Zondagen. De gemiddelde opbrengst uit het lijnbedrijf bedroeg rond f 0,30 per km, terwijl de kostende km-prijs dit jaar f 0,415 bedroeg. De in 1950 aangekochte ziekenauto beantwoordde aan het daar voor gestelde doel, doch de exploitatie hiervan brengt voor het busbedrijf be langrijk verlies met zich mede. De dienst Texel-Den Helder vervoer de 324,820 betalende passagiers (in 1950 304,024). Gratis vervoer zieken, zieken bezoekers en scholieren 51,300 (in 1950 55,350). 21,730 Auto's (in '50 21,017) en 92,797 fietsen (in '50 86,434). De bussen vervoerden 380,425 passagiers (in '50 376,264). (Groter extra vervoer geduren de de zomer). Wij merken nog op, dat ook de zie kenauto gratis vervoerd wordt. T.a.v. het ziekenbezoek vestigen wij er de aan dacht op, dat het gratis vervoer slechts geldt voor één lid uit het (eigen) gezin. Hierna had de verkiezing plaats van een commissaris. Daarover is in de aan hef reeds uitvoerig geschreven. De rondvraag. Om 5 over 12 kon met de Rondvraag worden begonnen. De heer Jak. Bruin meende, dat een candidaat naar voren mocht worden gebracht Wat de stem ming zelf aangaat, deze is z.i. niet juist verlopen. „Wij zullen deze aangelegen heid wel juridisch uitpluizen!" zegt hij. Voorzitter: „Wij menen naar beste we ten te hebben gehandeld". De heer Jac Witte Pzn. vraagt onderzoek naar de mogelijkheid tot aansluiting gedurende het seizoen van de boot op de trein,wel ke om 20 uur te Den Helder aan komt. De heer J. N. Bruin dringt aan op aanstelling van een persoon (te Den Hel der), die de diverse vervoersproblemen en probleempjes regelt. De kapiteins heb ben wel wat anders te doen dan derge lijke puzzles uit te zoeken. Ze moeten intussen nogal eens wat horen. Ik ver baas me er werkelijk over, dat ze altijd nog zo kalm blijven! U sprak voorts over de lage inkomsten, maar m.i. is de dienst Texel-Den Helder een goudmijntje. Waarom stelt u geen bezuinigingsinspec teur aan? Als wij moeten sparen voor een betere verbinding moeten wij het bedrijf aanpassen aan de mogelijkheden en de onkosten omlaag brengen. In antwoord op een desbetreffende vraag deelt de voorzitter mede: „Het zal niet lang meer duren of in Den Helder en Oudeschild zal een goede gelegenheid tot aanleggen worden gemaakt. De heer J. N. Bruin meent, dat TESO zelf een betere los- en laadgelegenheid op de wal moet maken, inzmkbare toestellen bv., maar geantwoord wordt, dat derge lijke toestellen niet op de wal geplaatst mogen worden. De heer J. C. Rab: ,.U zegt, wij stre ven naar een 2de boot er bij Is het niet mogelijk 2 schepen te verkopen en dan zo spoedig mogelijk een ander schip te kopen? Hoeveel maanden of jaren zal de komst van een nieuwe boot moeten duren?! Antwoord: „De grote moeilijk heid is thans het financiële gedeelte Als wij thans een nieuwe boot zouden aanschaffen, zouden wij ons hele kapi- aal moeten opnemen. Ook zou de mogelijkheid er zijn tot sta tutenwijziging en uitgifte van nieuwe aandelen van f 500 en f 1000. Er zou dan hoger dividend worden gevraagd en wie er veel kapitaal in stak (bv. f 10,000 of hoger) zou meer invloed willen hebben dan wie er een aandeeltje van bv. f 5, ingestoken heeft. Dan zou de Onderne ming haar democratisch karakter echter verliezen. Wat de verkoop van schepen heeft. Eerst krijg je de melodie en dan komen er telkens een paar regels van het koraal. Toen klonk de lieflijke, zangerige me lodie door de kamer. Vader Hardink hief het hoofd op en luisterde, moeder vouwde de handen instinctief, de beide meisjes zagen stil toe hoe de lenige vin gers van de speler over de vergeelde toetsen gleden. Toen de forse, machtige tonen van het koraal zich baanbraken door de versierde melodie, zong Frits met zijn klankrijke stem de woorden. Troostend en gelovend klonk de eeuwen oude wijs, omspeeld door lieflijke ac- coorden, door het boerenvertrek, om in een verstild naspel te eindigen. Het bleef enkele ogenblikken stil. Sietske verbrak de stilte. Ik dacht dat vader met van muziek hield plaagde ze zachtjes. Want Har dink zat daar. de gegroefde, karakteris tieke kop op de borst, geheel in gedach ten verzonken. Hij keek als beschaamd op. Zulke muziek.zei hij. Is niet alléén maar muziek vulde Frits aan. En dat heeft je vader ge hoord. Hij begreep dat Hardink, als zovele van de boeren van deze streek, ofschoon stug en gesloten over wat in zijn inner lijk omging, een kinderlijk geloof be houden had. De grote Duitse meester had met zijn muziek het hart bereikt, waar dat geloof als een schat besloten lag. Het Was het religieuze element in deze muziek, dat de oude boer gegrepen had. De voorzitter van de Federatie Texel, de heer Nic. de Jong, heette de aanwezi gen welkom, in het bijzonder de spreker, oud-minister Ir. H. Vos, de man die zelfs door Mr. Oud geprezen wordt, al heeft hij dan volgens deze een kwaal, nl. dat hij een consequente socialist is. De heer Vos begon met te zeggen, dat hij van het Plan de Weg naar Vrijheid, dat geweldige stuk werk, slechts een globaal beeld zou geven. Sommigen zeg gen dat we verwateren, anderen dat we te rood zijn, doch het plan is niets an ders dan een stuk bewuste socialistische politiek, dat aansluit op ons beginselpro gram van 1946. Dit zegt: De Partij stelt zich ten doel de verwezenlijking van een democratisoh-sociadistische maatschappij waaronder zij verstaat een samenleving op de grondslag van geestelijke en staat kundige vrijheid, doordrongen van de eerbiediging van de medemens, een eco nomisch bestel zonder klassetegenstel lingen en gelijke sociale ontwikkelings kansen. In de weg naar Vrijheid zijn de ze verlangens in concrete vorm uiteen gezet en is de weg die wij willen gaan in grote lijnen uitgestippeld. In 1945 zijn we in een chaos begonnen. Geldzuivering, politieke delinquenten, ïm- en export, vormden grote hinderpa len. Deze fase is voorbij, het land is uit de modder. Nu willen wij aangeven waar we de eerstkomende 10 jaar naar toe willen. Wij willen de bezitsverhou dingen veranderen. Thans betaalt 2 pet. van de bevolking 50 pet. van de* belas ting. De katholieken zeggen ook voor be- zitspreiding te zijn, maar ze geven niet aan hoe ze dit willen verkrijgen. Wij willen het gemeenschapsbezit sterker en groter maken: Mijnen, PTT, Spoorwegen N.V. Breedband, etc. Thans is de schuld even groot als het 'bezit. Maar toen wij een heffing ineens voorstelden, kneep de KVP er 400 millioen af. Wij willen bedrijfspensioenfondsen, verplichtend voor alle bedrijven. Werk gelegenheid scheppen, want er emigreer den 40,000 personen, maar er kwamen er 180,000 stuks bij Sparen om te kunnen investeren. Er is 3 millioen gespaard. Dit is alleen moge lijk geweest door de loonstop. Maar dan de arbeiders ook recht geven op een deel van de winst uit de bedrijven. Rom- me en v.d. Brink wilden in 1945 hetzelf de. Vandaag ook nog? Beperking erfrecht voor de grote en vrijstelling voor de kleine vermogens. Machtsverhoudingen Het is tegen woordig geen vraag meer of er geleide economie zal zijn, maar wie de touwtjes in handen heeft. Wij willen controle en medezeggenschap, ook bij de overheid. Arbeidsverhoudingen. Het stelsel van heren en knechten moet en gaat verdwij nen. De arbeider krijgt eigenwaarde. Er moet meer doorstroming in de bedrijven komen met meer kansen voor de arbei- betreft: ze zullen weinig waard zijn. De heer Bruin adviseert nog t.z.t. zo no dig over te gaan tot aankoop van een grotere Voorwaarts De heer A v. d. Meulen zou op de wal een kiosk willen plaatsen voor de kaart verkoop, maar dit zal in de practijk wei- I nig waarde hebben, daar de overgrote meerderheid der passagiers op het aller laatste ogenblik arriveert. De heer C. Groenhof wil graag weten hoeveel men voor de Van der Wijck vroeg. Antwoord: 1 millioen 200.000 gulden. Als men die prijs handhaaft ligt het schip over 10 jaar nog te koop. De heer J de Beurs vraagt waarom destijds geen aandeel houdersvergadering is uitgeschreven ter gelegenheid van de plannen tot verbou wing van de Dokter Wagemaker. Ant woord: „Volgens de statuten is dat niet nodig, bij eventuele aankoop en verbou wing van de Van der Wijck zouden wij de aandeelhouders wel bijeengeroepen hebben, omdat daarmede een veel groter bedrag gemoeid zou zijn". De heer De Beurs- „Ik vermoed, dat het bedrag van de verbouwing van de Dokter Wage maker ook niet gering was geweest en zeker enige malen het werkkapitaal van de N.V. zal zijn. (Merkwaardig genoeg heeft niemand gevraagd, hoeveel de verbouwing van de Dokter Wagemaker gekost heeft. Red.) Om kwart voor één werd deze verga dering gesloten. Je zegt het, meester zei Hardink En nou moest moeder nog maar es een bakje inschenken, want een mens zou er dorst van krijgen Toen Frits weg was zei Hanne: Hoe wist Terlaer toch dat ik dat had gezegd van die sopranen? Dat heb ik hem verteld. Wanneer dan? We spraken elkaar toevallig in de boekwinkel van Ter Horst. Zodoende kwam hij ook die boeken brengen. Ben jullie dan zo groot met elkaar? Ik kreeg anders niet de indruk. Zoals hij onlangs tegen je te keer ging. Daar heeft hij later zijn excuus voor aangeboden. Zo. da's netjes van hem. Moeder Anne keek onderzoekend naar haar dochter. Dat meisje ging zo stille tjes haar weg. Ze had het gesloten ka rakter van haar vader. Ze had met geen woord gerept vanhet incident op de zangvereniging, noch van Frits' veront schuldiging, noch van de ontmoeting in de boekwinkel. Ze had alleen maar ge zegd: We krijgen vanavond visite. Wat leefde er in het hart van haar dochter7 Welke gedachten en gevoelens koesterde ze ten opzichte van die jonge onderwijzer? Bezorgd boog ze zich weer over haar naaiwerk. Als je kinderen groot worden gaan ze hun eigen leven leven. Vroeger kwamen ze met alles bij moeder, nu hoor je de belangrijkste dingen bij toeval. Als Siets zich maar geen gekke dingen in 't hoofd haalde. Hoewel, die Terlaer... IV. der. Andere landen zijn ons daarmee een stuk vooruit. Culturele sector. Gelijke kansen voor iedereen door afschaffing van alle schoolgelden. Samen met bewuste volks ontwikkeling opvoeden tot gemeen schapsbesef, bekwaamheid en karakter. Internationale rechtsorde. Ons land is een deel van een grotere gemeenschap en samenwerking is noodzakelijk. Hier ligt een grote taak voor de socialistische beweging en de socialistische internatio nale. Er komt een tijd, dat de broeder schap der volken waarheid zal worden, anders gaat de wereld onherroepelijk ten onder. Binnenkort is er een congres van socialisten uit alle delen van de wereld, ook uit de Zuid Aziatische lan den, dat ons dichter bij elkaar zal bren gen, zoals dit thans al gebeurt door de Europese betalingsunie, Benelux, etc. Onze tegenstanders hebben critiek op ons plan, maar ze stellen er niets tegen over. Bespreekt het onder elkaar, waar door we samen een sterke verdere ont wikkeling doormaken, daardoor groeien in wilskracht en politieke betekenis, waardoor we ons plan waar kunnen ma ken. Vragen Kunnen binnenlandse verlangens ver wezenlijkt worden zonder dat interna tionale samenwerking een feit is? Ant woord: zeer zeker Wat geeft het als een sociale regering nationaliseert, als 'n andere regering het ongedaan maakt. Antw.: Mijnen en spoorwegen worden niet teruggegeven. De Staalindustrie wel maar er zijn geen kopers, want Labour, die elk ogenblik terug kan komen, neemt ze dan zonder vergoeding weer terug en dan definitief. Wat denkt u van de K. V.P.? Als we 2 zetels winnen gaat Rom- me naar links, als we verliezen naar reohts. Hij oefent zich thans al in het zo wel naar links als rechts gaan. Ook de andere partijen gaan naar rechts. Bij de C.H. bv. weet men absoluut niet wie men stemt en kan de oer-reactionnair Gerretson hiervan profiteren. Met een woord van dank, met name voor de Stem des Volks, die enkele strijdliederen zong, sloot de heer De Jong de bijeenkomst. SERENADE AAN OOSTEREND De muziekvereniging Excelsior van Oosterend heeft Zaterdagavond een sere nade gebracht aan het echtpaar Jn Boo gaardM. C. Boogaard-Smit, te Zeven huizen, dat die dag in „Het Wapen van Amsterdam" zijn 25-jarig huwelijksfeest vierde. ZIJ BEREIKTEN EEN HOGE LEEFTIJD In de maanden Januari, Februari Maart en April zijn in Oosterend tien mensen gestorven, die samen meer dan 800 jaar waren. De gemiddelde leeftijd lag dus boven de 80. Nr. 202. HANNIE KOOLSTRA Dit kiekje kwam helemaal van het an dere eind van de wereld en wel uit Au stralië! Hanme is vorig jaar met vader en moeder geëmigreerd, maar natuurlijk denken zij nog dikwijls aan Texel. Han me denkt dan sterk aan het strand, waar ze zo fijn kon zwemmen. Dat doet ze nl. erg graag! Ze gaat ook graag met papa mee, die heeft nl. een „car". Hij brengt haar dan eventjes naar school. Ze zit al weer in de 2de klas! Hannie wordt morgen, Donderdag 15 Mei, 6 jaar. Sedert die^ Zaterdagavond kwam Frits Terlaer vaker op de hoeve van de Har- diniks. In het begin zocht hij daartoe voor wendsels, kwam hij Sietske boeken bren gen of had hij een of ander met haar te bespreken over de zangvereniging. Maar tenslotte kwam hij „louter voor de gezelligheid". Hanne vond het wel leuk, Harm ken de de meester wel en vond hem een ver standige vent met heldere ideeën, moe der Hardink was het voldoende dat de jongen daar maar in een kaal kosthuis zat en een beetje gezelligheid zooht, al begreep ook zij wel waarom hij die ge zelligheid juist op „De Wijde Blik", de boerderij van Hardink, vond. Vader Hardink zei niet veel. Hij be greep ook wel hoe de vork in de steel zat, al was er in de onderlinge verhou ding van de beide jonge mensen nog niet meer te bespeuren dan vriendschap. Maar Hardink had een ingeroest voor oordeel tegen verbintenissen tussen land en stad. Daar kon nooit iets goeds van komen. Een stadsmens werd altijd maar een halve boer, maar de boeren bedier ven in dë stad helemaal. Het was zijn kruis geweest, dat hij geen zoons had. Hij hoopte zijn beide dochters aan flinke boeren uit te kun nen huwelijken. Daarom was de verke ring van Hanne met Harm Oldenben- nink hem best naar de zin, maar Siets- ke's houding gaf hem zorgen. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4