w 4 SLOTACCOORD Texel kreeg een nieuw Vliegveldj Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech f v! Op reis (Vervolg van pagina 1). dacht over de grote luahtvaart en wordt erg ondankbaar vergeten wat de kleine luchtvaart voor ons doet. Ik ge loof, dat ook zij bijzonder gelukkig zul len zijn met het nieuwe terrein en ik hoop, dat de Nederlandse en buitenland se sportvliegers het veelvuldig zullen be zoeken. Mijnheer de burgemeester, dames en heren, mag ik thans uit naam van de Minister van Verkeer en Waterstaat dit luchtvaartterrein voor geopend verkla ren". Onder het spelen van het Wilhelmus door Texels Fanfare onder leiding van directeur A. J. Vonk, werd door de pad vinderij de Nederlandse driekleur gehe sen. Hierna sprak nog de voorzitter van de K.N.V.L., de heer Kolf. Ook hij schet ste het gemeentebestuur van toen en nu als een college met brede kijk op de toe komst en wees op het belang van het vliegveld ten aanzien van het toeris tenverkeer. De grote opkomst van sport vliegers bewees volgens hem de belang stelling van deze zijde voor het nieuwe terrein. Spreker verblijdde zich ook over de steun van overheidswege inzake de aanleg van het veld. De heer Kolf ein digde met de hoop, dat zeer veel toeris ten, zowel van binnen- als buitenland, geregelde bezoekers mogen zijn van „dit schone eiland". Terwijl de heer Kolf nog sprak scho ten drie Harvards met oorverdovend ge raas en grote snelheid omhoog. Leider van dit esquadron was kapitein-vlieger Van der Pol. In prachtige formatie ver gastten zij het publiek op een serie keu rig uitgevoerde stunts en ook diverse andere vliegtuigen, o.a. van de Rijks luchtvaartschool, kozen het luchtruim om de toeschouwers te laten meegenie ten van deze fascinerende sport, ter wijl en groep reclamevliegtuigen even eens acte de precense gaf. De sportvlie gers mochten niet voor zes uur te Leeu worden landen en deze werden dan ook eerst om half zes gestart. En zo kwam dan het einde van deze voor Texel zo belangrijke dag: het Gou den Boltje is voortaan óók weer via de wijde luohtroute bereikbaar. Wij spre ken met onze Burgervader de vurige hoop uit, dat dit burgerluchtvaartterrein nimmer behoeft te worden gebruikt als basis van militaire acties, doch dat wij in de hier neerstrijkende vogels veeleer familieleden van de vredesduif zullen kunnen onderkennen. NATIONALE KONIJNENTENTOONSTELLING Reeds thans worden door het bestuur van Kotex voorbereidingen getroffen in verband met de nationale konijnenten toonstelling, welke men in November (vermoedelijk in het gymlokaal) hoopt te houden. Diverse, met deze sport sympa thiserende eilandgenoten hebben reeds een prijs beschikbaar gesteld. TEXELSE MARKT Den Burg, 26 Mei 1952. Aangevoerd: 3600 lammeren f65-f75. 39 schapen f 90-f 110, 15 koeien f 650-f 850; 45 big gen f47-f70; 30 n. kalveren f 40-f 65. VIS AFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 19 tot 24 Mei 1952: 449 kg schol f 0,40-0,20, 238 kg tong 1,70-0,65; 26 kg tarbot 1,00-0,70, 266 kg schar 0,20-0,18; 42 kg bot 0,28-0,16; 2 kg kabeljauw 0,40-0,40; 19 kg poon 0,30- 0,30; 56 kg wijting 0,27-0,25; 80 kg pie terman 0,49-0,43, 1204 kg handelsgarna len 0,42-0,40; 875 kruikeds 0,20-0,20; 1820 kokhanen 0,35-0,35; 4% kg zalm 4,50- 4,50; 71 kg fint 0,19-0,16; 249 kg geep 1,02-0,85; 39 kg ansjovis 0,67-0,63; 1350 kg vispuf 0,05-0,05; 10 kg diversen. EEN NIEUWE KOTTER De heren gebroeders Van der Vis Azn. van Oosterend hebben de onderneming Seinsberg te Amsterdam opdracht gege ven tot de bouw van een kotter, welke een lengte van 22 meter zal hebben. Het schip zal worden uitgerust met een Brons 3-cylinder motor van 15 pk. twee- tact. Het schip zal de TX 36 worden en omstreeks Augustus gereed zijn. „EXCELSIOR" BEHAALDE TWEEDE PRIJS De christelijke muziekvereniging van Oosterend, „Excelsior", directeur de heer Cor Bremer, heeft op het concours te Amsterdam een 2de prijs behaald. Het scheelde maar een haartje of men was met een le prijs huiswaarts gekeerd: in dat geval had men voor het verplichte nummer twee punten méér moeten heb ben en voor het vrije nummer slechts één punt meer. BROER IN TEMPERATUREN; HIJ IN VEE. We lezen in „Het Parool": „Mijn broer hield zich voornamelijk bezig met heel lage temperaturen en ik met lammeren", vertelde de heer H. Keesom uit Den Burg, toen wij hem kwamen feliciteren op de Leidse larnme- renmarkt: vijftig jaar stond hij te boek als de trouwste bezoeker van die markt. Er stond dan ook een vlag op het markt- gebouwtje en de jubilaris werd vele ma len hartelijk toegesproken; na de plechtig heid was hij een zilveren a?bak en een flinke kist sigaren rijker. De heer Keesom is een broer van de bekende Leidse hoogleraar prof. H. W. Keesom, die het absolute nulpunt 273 graden) trachtte te benaderen en be roemdheid verwierf doordat hij helium in vloeibare toestand wist te brengen. „Ze zeiden wel eens, dat ik meer ver diende dan m'n broer", zei de Texelse veekoopman, „maar daar staat tegen over, dat mijn broer een vast salaris had en mijn inkomsten wisselvallig zijn. Het goedkoopste kalf, dat ik verkocht van m'n leven, bracht f 3,- op. Dat was in 1938 En het duurste f 82,50. Dat was vandaag. Hoeveel beesten ik in die 50 jaar verhandeld heb? Nou, dat zal zo om en de bij een tweehonderdduizend zijn, denk ik. Als 11-jarige jongen al kocht ik zelfstandig koeien in Purmerend; dus ik weet er onderdehand wel iets van af" door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 83. Meneer Pimpelmans wilde stoppen, daar hij iets verdachts achter zich be merkte, maar opeens voelde hij iets warms en kleverigs langs zijn kale sche del schuren; de stier kreeg blijkbaar trek in dat mooie, glimmende toverbal letje daar vlak voor hem en begon er aan te likken. Vol schrik gaf meneer Pimpelmans vol gas. 84. „Als ik maar flink doorrijd, zal hij me misschien niets doen!" dacht hij en dus reed hij met pijlsnelle vaart voort, met de bedoeling, de stier meteen maar naar de stad op de veemarkt te brengen; daar moest hij toch naar toe en mis schien maake hij alles dan weer goed bij Knol, die een goeie klant van hem was. AANGIFTE LEERLINGEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat op 1 September a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toege laten tot de openbare lagere scholen en de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente. Om te kunnen worden toegelaten tot een openbare lagere school moeten de kinderen vóór 1 October a-s. de leeftijd van zes jaren hebben berekt; voor de toelating tot de openbare U.L.O.-school moet de zesde klasse der lagere school zijn doorlopen. De aangifte behoort te geschieden bij het betrokken hoofd der school in het tijdvak van 4 tot en met 9 Juni 1952. Burgemeeser en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Vertrek Van Texel: 5,30; 7,50; 9,50; 11,50 14,50; 16,00*) 17,50. Van Den Helder: 6,40; 8,50; 10,50; 13,20; 16,20nZa.; 17,30*); 19,30; 16,30Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 9,50; 11,50; 16,10a; 18,20 Van Den Helder: 8,50; 10,50; 13,20; 17,20a 19,30. van 5 Juli af t.m. 30 Aug. '52 alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag. Za is alléén op Zaterdag. a is van 1 Juni af t.m. 7 Sept. ,52. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doptr met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 1 Juni: Feest van Pinksteren of de nederdahng van de H. Geest over de Apostelen. H.H. Missen om 7,30 de plechtige Hoogmis met assistentie en 10 u. stille H. Mis in Den Burg. In de bij kerken alleen om 10 uur gezongen. Biechtgel. in Den Burg voor die ver weg wonen. In de bijkerken voor en zo nodig na de Mis voor de groten. Communie-uit reiken in Den Burg buiten de Missen om 7 en 9 u. Onmiddellijk na de Hoogmis van 7,30 wordt de communie uitgereikt. De uitreiking begint van vooraan en die met de bussen moeten kunnen van zelf eerst komen. De collecte v.d. versiering met bijzondere aanbeveling. Om 7 uur plechtig lof met assistentie, w.o. predi katie en in aansluiting daarmede de Pinksterbelijdenis. De formulieren ge lieven de gelovigen van het lof mee te nemen en na gebruik weer terug te leggen. Vandaag vraagt de H. Vader aan al de zieken hun smarten en lijden op te dragen voor de bloei der Missie. Maandag 2 Juni: 2e Pinksterdag. Geen verplichte Zondag. Gez. Mis om 7,30, w. o. een groep kinderen de Doopbeloften hernieuwing doen. De veranderlijke ge zangen door het koor en de vaste gezan gen door de kinderen. In de bijkerken, alleen om 10 u. H. Mis. De Mis van 7,30 is met assistentie. Onder de Mis gaan eerst de kinderen van de H. d. D. te communie, dan de overige gelovigen. De uitreiking van vooraan. Collecte voor opleiding van priesterschap van bisdom en parochie Wij doen het verzoek om de eerste 4 banken vrij te houden. Ver der biechtgel. en communieuitreiken als op Zondag. Om 3 uur w.o. toewijding aan Christus Koning en Maria door de kinderen van de H. d. D. Dinsdag 3 Juni: le H. Mis om 6,30. De vaste Missen in de week om 7 en 8 uur. Woensdag 4 Juni: Geen Mis in Den Hoorn. Om 7,30 Josephlof met rozen- i hoedje en lit. v. St. Joseph v.d. ingeko- men intenties. Quatertemperdag. Don derdag 5 Juni: Biechtgel. van 7-8. H. Mis in Oosterend met biechthoren v. d. schoolkinderen. Vrijdag 6 Juni: le Vrij dag. 6,30 communieuitreiken. 8 uur gez. Mis met eraan vooraf de toewijding. Om 7 u. H. Hartlof met toelichting op de maandintentie v.h. A. des Gebeds, tientje en H. Hartlit. Ook le Vrij dagmis in Den Hoorn en H. Hartlof in Oosterend. He den quatertemperdag. Zaterdag 7 Juni: le Zaterdag en priesterzaterdag, nl. of ferdag v.d. priesters van heel de wereld. Om 6,30 communieuitreiken. Om 7,30 3e gemeenschappelijke le Zaterdagoefe ning. (Lied, kwartieroverweging 3e van de glorievolle geheimen, rozenhoedje, gebed van toewijding ah. Onbevlekte Hart v. Maria, tantem ergo en zegen met lied). Aansporing tot bijwoning v.h. le Zaterdagavondlof. Heden quatertemper dag. Biechtgel. van 5-9 uur op de hele uren. Mis in de Kapel om 8 uur. ZEG HET MET BLOEMEN! Een zoon van de heer Jn. Boom, Ou- deschild, studerend aan de HBS te Den Helder, wordt als alle andere scholieren door de NV. TESO gratis overgezet. De geste van TESO wordt natuurlijk zeer gewaardeerd, TESO staat hierdoor bij de studerende jeugd en hun ouders in een prima blaadje. U begrijpt, dat vader Boom erg vreemd opkeek, toen zijn zoon hem dezer dagen vertelde: „Vader ik most vracht betalen voor de blomme!" Zijn lerares vierde haar verjaardag en de jongen wilde haar met een bouquet se- ringen-uit-eigen-tuin verrassen. Toen een conducteur de bloemen in de gaten kreeg, verzoaht-ie de „vervoerder" even tjes over de brug te komen: dat vracht je kostte 15 cent OLIEBOLLENDAG „Moedemakunijsie"? En wat dóe je dan? Je geeft ze maar weer een dubbel tje en zegt, dat het nü wel eens toe kan en het genoeg is voor vandaag. Bijna 't hele jaar kun je dat tegenwoordig doen in de moderne „ijstijd". Maar.slechts een enkele keer in 't jaar zijn er maar oliebollen. Eén van die keren is Pinkster 3, 3e lammerenmarkt, Bossiesdag nl 3 Juni a.s. Dc Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore bakt voor de verstevi ging van de kas en om daaruit weer een gedeelte van de nodige jaarlijkse feesten en kinderspelen te kunnen betalen op deze dag oliebollen en wel in De Waag op de Groeneplaats te Den Burg. De moeders met kinderen kunnen op die dag vroeg in 't bossie zijn. Geen eten koken, geen afwas docholiebol len uit De Waag. Zakdoeken meenemen, want ze drui pen van 't vet. Steunt onze Vereniging en bereidt de kinderen weer het no dige plezier, door enige (of vele) olie bollen te kopen op 3 Juni a.s. 19 Mei 1952. De Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore. UITSLAG LOTERIJ S.V.O. Zaterdag had in Het Wapen van Am sterdam de trekking plaats van de lote rij ten bate van de sportvereniging S.V. O. te Oosterend. Nadat de heer S. Keij- zer, voorzitter, deze vergadering had ge opend, ging men over tot de trekking welke door wachtmeester Wagemaker werd verricht. De prijzen vielen op de nummers. 750. 98, 28, 263. 711, 529, 728, 665, 126', 131, 751, 1378, 220, 1417, 856, 114, 1057, 51, 193, 1197, 143 De nog niet afgehaalde prijzen kunnen tot 1 Juli bij de heer G. Kuiper in ont vangst worden genomen. SCHOOLVOETBAL O.L.S. DEN BURG WINNAAR Onder prima weersomstandigheden hebben jl. Vrijdagmiddag de 4 finalisten eikaars krachten gemeten. Ondanks het ijverig zwoegen van Kager c.s. moest Oosterend tegen De Waal de vlag strij ken (uitslag 1-2). Oudeschild gaf de o.l.s. van Den Burg kranig partij, maar kon niet verhinde ren dat keeper Gernt driemaal moest vissen (0-3). De drie verliezers speelden om de 3e en 4e prijs. Deze wedstrijd was zeer spannend. Omdat de uitslag aan het slot 1-1 was, moesten er straf schoppen genomen worden. Oosterend benutte er twee, Oudeschild één. De eindstrijd tussen De Waal en Den Burg vertoonde een vrij éénzijdig verloop. Aanvoerder Kerkhof had zijn mannen zeker opgedragen geen risico te nemen. Regelmatig voerden zij de stand op tot 5-0. Den Burg kwam dus voor een jaar in het bezit van de nieuwe wisselprijs, een fraai schild, aangeboden door het Gemeentebestuur. De 2e-prijs-winnaars kunt u in het vervolg herkennen aan de fraaie speld jes, die thans de dappere borst der Waalder knapen sieren. SV Texel zorgde voor deze 2e prijs. Oosterend verwierf een medaille, aan geboden door de Texelse Boys, terwijl ook Oudeschild een medaille aan de schoolkaart kan hangen. De heer Bakker sprak woorden van dank aan allen die op enigerlei wijze aan het slagen van dit tournooi hebben mee geholpen. Meisjes en jongens, de jaarlijkse sport dag wordt gehouden in de eerste week van Juli.Gebruik de komende weken om nog eens duchtig te oefenen. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN zitting. Van 2-2,30 uid zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,S uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg, 3,30-4,30 uur moeders ui Den Burg. S. V. Texel. Jubileumbeker. Afd. NH: Oudesluis Texel 0-7. Beslissingswedstrijd 4e kl. KI VB: Watervogels-Vrone 2-0. Vrone de gradeert naar afd. NH. Promotie 4e kl.; Schagen-Purmersteiji 2-1. Texel maakte een goede beurt door zonder Henk en Niek, met 7-0 te win nen. Het besluit van ons 40-jarig jubileun was een adspirantendag die zeer goed i geslaagd. In afd. A werd gespeeld Texe A-HRC A, afd. kampioen, waarvan he einde kwam met 0-0. Door strafschopper werd H. winnaar. Texel A heeft bete: gespeeld dan we gewend zijn, alleen Re né bleef onder de maat. Helder A-Flev( A eveneens zeer spannend, gezien d< uitslag 0-1. In de verliezcrsronde Texe A-Helder A, werd het 1-1 na strafschop pen door T. gewonnen. De winnaar HR( A-Flevo A eindigde ook al gelijk 1-1 Na strafschoppen gewonnen door Flevo In afd. B.: Helder B-HRC B 2-0; Texe B-Flevo B 3-1, HRC B-Flevo B 1-2 Texel B-Helder B 2-1. Ook hier bewij zen de uitslagen het geringe krachtver schil. In deze afdeling zagen wij stellig he beste spel, de ïwedstrijd tussen de win naars Texel B en Helder B heeft ons in i.ens doen genieten. Bij H b een extr; pluim voor haar keeper. Texel C-HRC C, ook een uiterst span nende, werd door Texel C met 1-0 wonnen. Na afloop werden de prijzen uitgereikt Dank werd gebracht aan de clubs voo hun deelname en de prettige sfeer. Namens Flevo sprak de heer Bree; baart en bood een bloemstuk aan. Hij fe liciteerde en sprak de beste wensen ui Al eerder had de heer Gras van Helde namens de jeugdafd. Helder eveneen] bloemen aangeboden. Een der leiden van HRC sprak ook woorden van danl en grote voldoening. Hierna werden d> prijzen uitgereikt en worden met 'n dank woord aan allen de feestelijkheden ge sloten. Willen alle leden en adspiranten zor gen dat vóór 1 Juni a.s. hun contribute betaald is? Training: Voor senioren en adspirai ten als gewoonlijk. Texelse Boysmeuws. Hemelvaartsdag speelde Boys 1 voo het Jubileumkruis tegen HCSC 2. Boy wonnen met 7-1. Hierdoor zijn ze al eerste geëindigd in hun afd. Nu vol goe de moed verder kruisen, Boys! Zondag speelde het le zijn laatst» competitiewedstrijd, nl. uit tegen Zee macht 1. Deze wedstrijd stond op hoge peil dan tegen HCSC 2. Na ongeveer li minuten maakte de Boys l.-binnen he le doelpunt 0-1, doch met een hard sohó werd de stand door Zeemacht gelijk ge maakt: 1-1. Langzamerhand kregen d< marinemannen een overwicht en uit eei corner werd het 2-1. Met mooie aanval len probeerden de Boys door de verde diging van Zeemacht heen te breker maar dat lukt niet. Vlak voor de rus maakte Zeemacht 3-1. De 2e helft dreigde voor de Boys eei débacle te worden, want reeds na 7 mi nuten was de stand 5-1 voor Zeemacht Sportief streden de Boys verder en nie zonder succes, want de 1-buiten brach de stand op 5-2. In het resterende hal uur kwamen de Boys sterk opzetten, me mooie combinaties brachten zij de bal n de doelmond van Z. en deze verdediging moest alle zeilen bijzetten. Toch kondei zij niet verhinderen dat de 1-buiten de; Boys de stand op 5-3 bracht. Spoedi| volgde no. 4 door de r-binnen met eer mooi schot. Fair werd er om de gelijk maker gestreden, maar het bleef 5-4 Door deze overwinning is Zeemacht aar het degradatiespook ontkomen. Voor de wedstrijd huldigde de aan voerder der Boys het jubilerende (35-ja- rig bestaan) Zeemacht met bloemen. Training: Alle leden en adsp. leder worden Donderdagavond op het terreir verwacht in volledig tenue uiterlijk 7,3( uur. FEUILLETON door T. LODE WIJK 10). Nee, dat vind ik wel prettig. Fnts niet. Hij wil niet het idee hebben, dat hij me om mijn geld trouwt, zegt hij. Nu, dat zou je toch zelf het eerst door hebben. Ja, dat denk ik wel. Ik geloof niet, dat een man zó zou kunnen bedriegen. Nou dan. Stil maar Sietske. Ik zal er wel eens met moeder over praten. Moeder? Aah, die heeft immers al lang ge merkt wat er gaande is. We hebben het er al over gehad. Maar met moeder zit het wel goed. Vader. dat is het strui kelblok. Vaders zijn maar lastig. Tja, wat doe je er mee? Maar je hebt ze nodig om door de wereld te ko men. En vader. Vader is een schat, al is hij een brombeer. Maar in dit geval ben ik bang voor hem. Nooit bang zijn, Siets. Eén vrouw is duizend vaders te erg, is het niet? Slaap maar lekker en droom met te veel van je Fritsje, anders vergis je je op de piano en dan scheldt hij je weer uit. HOOFDSTUK V. Het werd een moeilijke tijd voor Frits Terlaer en Sietske Hardink. Het kwam uit zoals Hanne voorspeld .hadvader Hardink wou er niets van weten. Toen Frits Terlaer nog gewoon als vriend des huizes over de vloer kwam, had hij wel sympathie voor de jongkerel gehad. Maar nu hij hem zag als toekom stige schoonzoon, kon hij er geen goeds meer aan ontdekken. Het kwam tot heftige woordenwisse lingen en vader Hardink moest menig woord, in toorn gesproken, terugnemen. Hij verhardde zijn hart, wanneer hij het bedroefde, terneergeslagen gezicht van zijn dochter Sietske zag, wanneer Hanne hem bits van antwoord diende, wanneer er een toon van stil verwijt klonk in de woorden van zijn zachtzinnige, toege wijde vrouw. Maar Hardink was een koppige boer. Zijn Siets, zijn trots, zijn knappe doch ter, een van de rijkste boerenmeisjes uit de streek, trouwen met een kale school vos! De verhouding tussen Sietske en Fnts Terlaer bleef niet geheim. Op de zang vereniging ging het praatje niemand wist wie het in de wereld gebracht had als een lopend vuurtje rond, hoewel Fnts en Sietske uiterst correct met el kander omgingen en uit niets bleek dat de dirigent en de pianiste het met el kander eens waren. Enkele meisjes die zelf begerige blikken op de knappe koor- directeur hadden geslagen, smaalden op Sietske, er werd geroddeld en gelachen. Zelfs in Blijga kwam het gerucht en Frits moest van kennissen horen, dat hij toch maar een mooie goudvis aan de haak geslagen had. Het ergerde hem on uitsprekelijk. Op de boerderij kwam hij niet meer. Hij begreep dat hij daar niet langer wel kom was, tenminste niet bij de heer des huizes. Wel bracht hij, toen hij bemerk te dat zijn geheim geen geheim meer was, Sietske 's avonds na afloop van de zangrepetitie, naar huis, en dan praat ten ze bij het hek van de boerderij, tot onuitsprekelijke ergernis van vader, die dat gevrij langs de weg niet kon uit staan, en tot verdriet van moeder die niet begreep dat twee knappe nette jonge mensen die van elkaar hielden, niet binnen konden komen in alle eer en deugd. Ze hadden een trouwe bondge note aan Hanne, en zelfs Harm Olden- bennink, die meester Terlaer wel mocht, bleek niet ongeneigd om eens een bood schapje naar zijn knappe schoonzus-in- spé door te smokkelen. Soms troffen Frits en Sietske elkaar in de stad en za ten in een stil hoekje van een lunchroom, blij en somber tegelijk. Houd vol, Fnts, als het je het vol houden waard is zei Sietske. Waard! Ik zal volhouden tot mijn haar grijs is! bezwoer Frits. Maar de toestand ergerde hem. Was hij een schooier, een dagdief, een vent-van-niks, dat die boer^hem niet goed genoeg vond voor z'n dochter? Wat zou Hardink zelf zijn, wanneer hij niet een kapitale boer derij van z'n ouders had geërfd? Maar zulke argumenten verbeterden de toe stand niet. Argumenten hadden geen zin. Want met Vader Hardink viel niet te ar gumenteren. Dat wist de oude boer zelf heel goed. Het was voor hem een kwes tie van prestige geworden. Toegeven zou hij als een smadelijke nederlaag hebben beschouwd. En zo sleepten de dagen, de weken, de maanden zich voort. Fnts liet zidh door dit alles niet van zijn studie afhouden en solliciteerde druk. En zo kwam de morgen waarop naast zijn bord een enveloppe lag met het briefhoofd van een bijzondere mulo- school in Amsterdam. Hij greep he mes en sneed haastig het couvert open. Een bespreking. Naai aanleiding van uw sollicitatie. Proefles. Die morgen, nog vóór schooltijd, reed hij bij de boerderij van Oldenbennink langs. Harm stond binten op de mestkar. Harm, jong, kom je vandaag nog bij Hanne? Vanavond, ja. Wil je Siets vertellen dat ik proef les moet geven in Amsterdam? Op een Mulo? Volgende week. Zo meester, dat is niet slecht. Nou, hou je haaks man. Ik hoop dat je succes hebt. Moet ik Siets nog iets anders ver tellen? Je mag d'r een zoen van me geven. Zeg maar dat ik 't zelf wel kom over doen! Weg was Frits, in de wolken. Het schoolhoofd feliciteerde hem. Ik hoop dat je het redt, kerel, maar ik ben er niet bang voor. Of eigenlijk wel. We waren net zo goed aan elkaar ge wend. Ik wil je geen complimentjes ma ken, maar ik ben bang dat ik niet gauw zo'n medewerker terug krijg. Pas maar op, als ik in Amsterdam niet slaag, vraag ik u om opslag! schertste Frits en alle zorgen om de ge dwarsboomde vrijerij waren die dag uit z'n gedachten geweken. Hij zag Sietske niet meer vóór hi naar Amsterdam ging. Maar ze wa; voortdurend in zijn gedachten. Juist d< tegenstand had hem doen besluiten, haa niet op te geven. Ook voor hém wer< het een kwestie van prestige. Zijn schoolhoofd had hem gewaar sohuwd. Frits, jongen, ik ben ouder dan ji, en ik ken de wereld zo'n beetje. Je moe er voor oppassen dat die hele kwestie on Sietske tenslotte met ontaardt in eer strijd wie z'n zin kan krijgen. Dat is z< jammer in dergelijke gevallen en dat zie dan Uw spoorkaartje ge- C/ haald bij de V.V.V. „Texel" Hardink ook niet in. zo'n verhoit i ding groeit scheef. Je staart je blind oj dat éne struikelblok en vergeet dat e: nog zoveel struikelblokken kunnen ko^ men voor je getrouwd bent, en de an dere daarna. Een verkering dient om d< jongelui elkaar goed te leren kennen, ir harmonie, in het dagelijks leven. Om z< vast te laten wennen aan het getrouwe zijn, om allerlei ruzietjes en geschilier vast uit te vechten, die dan voorbij zijr als ze een paar zijn. Maar dat komt bi jullie in het stuk niet voor. Al julli denken is geconcentreerd op het over winnen van die éne weerstand. (Wordt vervolgd),

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4