:ra punten tik voor tafelbestek extra Nutsspaarbank c 3 feiten „Het teken van Don Marcos" VA "A naar Nu °/ee^ 1< NIEME1J ER'S QALA THEE vn van te genieten! j§rd wfomus humbieu V if soliditeit voordeel if gerief NAAR DE SPEELTUIN. Texeis Bioscoop Theater Teieioon 27. „Abbott ea Costello in het V r eemdelingenlegioen" H.H. PLUIMVEEHOUDERS, de eieren worden door ons ter plaatse gewogen en direct uitbetaald. DE GEUS, Eierhandel, Heerhugowaard. Vijftig schepen in een halve eeuw! Van strandrovers tot redders Kapotte Zakken? Wuurman's Zakkenhandel Permanent 'n Cadeautje binnendeur Naar Texel - als de Pinksterbloemen bloeien! Een pracht van een rijwiel is een Germaan Bakelaar's Rijwielhandel heeft ze voor U staan K. Mantje, al een - s*p d LA t*£ e'eUrteos' Voortreffelijken voor delig! Niemeijer s Gala Thee .heeft een hoogfijn aroma en heerlijke smaak. Bovendien schenkt U van Gala Thee méér kopjes. i|y c%oKtH&tH yi doen ons aantal spaar ders snel stijgen. Kogerslraat 34 Bij het glijden van de haan, Gaat zo menig broek ei aan, Want tegen zon glijpartij is haast geen hroek bestand. Maar een broek uit ,,'t KLEUTERHUIS" Komt altijd weer prima thuis, Daarom hebben wij aan zo'n broek ons hart verpand. REFREIN. Laatst liep Grietje, 't is wel bont, Zo maar op haar sokjes rond, Ieder dacht: nu moet zij wel van mat - mie naar bed. Maar Moe zei: ,,Het hindert niet, Ze zijn uit ,,'t KLEUTERHUIS" hoor, Griet, Die zijn allemaal onverslijtbaar tot en met". REFREIN. Zaterdag- en Zondagavond 8 uur en Zondagmiddag it uur CYD CHARISSE en RICARDO MON- TALBAN in: 1'en romantisch avontuur uit het oude California, niet muziek, zang en dans. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Maandagmiddag 4 uur en Maan dagavond 8 uur De nieuwste en verreweg grappigste film van dit edele tweetal Hnze vermaarde komieken gaan in het Vreemdelingenlegioen hij de beruchtste vechtersbazen en veroorzaken alom de dolste situaties. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. KAARTVERKOOP ALS GEWOON. In „De Reddingboot" het orgaan der Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maat schappijlezen we, dat „tussen de jaren 1853 en i860 op en na bij de N.W. kust van Texel (Eier- landse Grondenniet minder dan vijftig schepen strandden". Nu, een eeuw later, is het een grote bijzonderheid als wij een schip op onze kust krijgen. Maar al is het aantal strandingen tegenwoordig niet schrikba rend groot meer, toch moeten de reddingsboten en haar be manningen paraat blijven. In het hoofdartikel van „De Red dingboot" doet directeur De Booy dan ook een beroep op de linanciële steun door hen, die zich kunnen opwerpen tot „red ders aan de wal". Hij schrijft: Wij zijn dankbaar voor de fi nanciële steun, die wij van ve len ontvangen, maar toch moet het ons van het hart, dat nog veel te weinig Nederlanders het onmisbare reddingwezen in stand helpen houden. Wij hopen don ook, dat zeer velen die nog geen redders aan de wal" zijn, na lezing van deze Reddingboot het tormuher achterin ingevuld zullen terugzenden! (Postgiro 26363). Het m „De Reddingsboot" ge publiceerde artikel „Van Strand- rovers tot Redders" vindt u hieronder. Bij Westerstormen is de Nederlandse kust lager wal; geen wonder dus, dat in vroeger jaren veel zeilschepen (en ook stoomschepen, die nog niet over zulke krachtige machines beschikten als thans het geval is), op de banken verdaagden. Moderne motorreddingboten, zoals de „Prins Hendrik", „Neeltje Jacoba", „Brandaris", „Insulmde" en „Dorus Rij kers" kunnen zelfs met het zwaarste stormweer de strijd tegen machtige bre kers met succes aanbinden. Voor lichte roeireddingboten in de vorige eeuw en 't begin van deze eeuw de enige red dingmiddelen was het echter dikwijls volstrekt onmogelijk om een wrak te be reiken. Wat evenwel in het grijze verle den met het, in onze ogen, gebrekkige reddingmateriaal is gepresteerd, grenst inderdaad aan het ongelooflijke. Uit oude rapporten, gravures en teke ningen kan men zich een beeld vormen van de grote gevaren, die de redding- bootroeiir trotseerden om een gestrand schip te bereiken en de schipbreukelin gen te redden. De berichtgeving was nog gebrekkig en er ging veel tijd verloren, voordat de roeiers, die zicli vrijwillig voor het reddingwerk beschikbaar had den gesteld (zomede de paarden voor het vervoer van de reddingboot), ter plaatse waren. Vele schipbreuken bleven voorts, bij gebrek aan een deugdelijke kust wachtorganisatie, onopgemerkt. Het is, gezien het grote risico verbonden aan 't manoeuvreren in de branding, verwon derlijk, dat het aantal ongelukken met reddingboten betrekkelijk gering is ge bleven. Dit pleit wel voor de bekwaam heid van de bemanningen. Thans, nu het aantal ernstige scheeps rampen gelukkig aanzienlijk is afgeno- strandrovers tot stoutmoedige redders is immers een boeiend onderwerp. Vernie tigend luidde het oordeel van de Com missie 't Hoen, die in 1708 een onder zoek instelde naar de strandvonderij en behandeling der schipbreukelingen. Vol gens 't Hoen waren immers: „de roove- rijen, excessen en onbehoorlijkheden aan gestrande goederen gepleegt ten top gereesen en bij ons slimmer dan bij vee- Ie woeste volkeren". Van alles „dat enigszins tot redding van mensen en goederen konde strekken wierd genoeg zaam niets op eenig Zeedorp gevon den. Deze, wel zeer harde uitspraak moest natuurlijk gebaseerd zijn op even harde feiten. Na enig speuren in het Rijksarchief te 's-Gravenhage, hebben wij in de Resolutiën van de Staten van Holland enkele rapporten gevonden, die de onomwonden kritiek van 't Hoen vol komen rechtvaardigen. Slot volgt EMIGRATIEHOEKJE In Nieuw-Zeeland is plaatsingsmoge- lijkheid voor: Een gezin waarvan de man dienst zal doen als tuinman voor het algemeen onderhoud van de bij de wonmg gelegen tuin en op de hoogte moet zijn van het kweken van planten en groenten en kweken in broeikassen. De vrouw zal voor 2 arbeiders van het bedrijf moeten koken (waarvoor vergoeding van 2.0.0 per persoon wordt gegeven). Een dochter zal huishoudelijk werk moeten verrich ten, tegen een loon van 2,0,0-£ 2,10,00 (naar bekwaamheid). Woonruimte: 2 slaapkamers, grote woonkamer met stookgelegenheid, serre, electrische ka chel, warm water. Huur vrij. (Inlichtingen Arbeidsbureau). DE VEEHANDEL IN 1951 In het verslag van de Kamer van Koophandel over 1951 lezen wij: Het uitermate gunstige weide-seizoen en de stijging van de rundveeprijzen zijn beide factoren geweest, die de rundvee houderij gunstig hebben beïnvloed. Nuch tere kalveren werden veel gezocht voor de export van vlees in blik naar Enge land. De export van rundvee ondervond de gevolgen van het in de loop van het jaar optredende mond- en klauwzeer Mede door de export is de schapenhou derij bijzonder lonend geweest. Hierbij dient echter niet uit het oog te worden verloren, dat juist door de grote export de schapenstapel sinds 1949-'50 aanzien lijk is teruggelopen. De pi ijzen zijn zó gestegen, dat afname voor binnenlandse consumptie vrijwel niet meer plaats vindt. De varkenshouderij ondervond de moelijkheden van de hoge voederprijzen, die remmend werkten op de mesterij, terwijl door de toenemende vraag snel oplopende marktnoteringen werden ver oorzaakt. De uitkomsten der varkens houderij waren daardoor uiteindelijk niet onbevredigend. Laat ze repareren, billijk en net bij v.h. VLESSING ALKMAAR Tevens het adres voor nieuwe en gebruikte zakken Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER. Tekf.37 voor groot of klein Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I Te koop ten prima met koziin, drempel en slot, compleet Drukkerij J. H Brügemann Telefoon 149 men, voldoet de paraatheid van ons red dingwezen aan hoge eisen, zoals de trou we lezers en lezeressen van „De Red dingboot" steeds kunnen constateren in het omstreeks Mei verschijnende jaarver slag. Dit bevat nl. steeds een zakelijk verslag van de vele „diensten der red dingboten" Het is onze plicht om cr voor te zor gen, dat ce goede naam, die het Neder landse reddingwezen zich in de loop dei- jaren heeft verworven, bewaard blijft. De vrijwilligers, die tijdens noodweer huis en haard verlaten om met een red dingboot de branding tegemoet te gaan als schepen in nood verkeren, hebben er recht op, dat moeite noch kosten ge spaard worden om het reddingmateriaal in perfecte conditie te houden. In het vorig Kerstnummer hebben wij reeds enkele oude verhak n opgenomen, die een schril licht lieten vallen op de beruchte jutterspractijken van onze kust bewoners, toen deze meer aandacht be steedden aan het roven van strandgoe deren dan aan reddingspogingen. Er valt echter nog meer van te vertellen; de evolutie der kustbewoners van beruchte F.n staat in vele opzichten bovenaan Daar moet U eens kijken en praten gaan Gravenstraat 6, Den Burg Hogerstraat Financieringskantoor „H°fgeest" Hoofdkantoor: Meervlietstraat 36a te Velsen. Telefoon K 2550 nummer 4210. Heeft gelden beschikbaar voor: Landbouwmachines, Tractoren, Vrachtauto's, Luxe Auto's, Motoren, Bromfietsen enz. Geheimhouding verzekerd. 5 1 Vroegzomer op Texel! Z011, warmte, oneindige rust omdat de vacanties nog niet begonnen zijn en in klein bestek een variatie aan schoonheid als welhaast ner gens. Breed, rein strand aan de voet van blonde duinen, maar naast dit zilveren zand ook groene en bruinachtige hellin gen en welige valleien vol met duinroos jes, viooltjes, wilde orchideeën, geuren de kruizemunt en kamperfoelie. En be halve duin en strand nog door schilder achtige zandweggetjes doorsneden bos sen waar loof- en naaldhout elkaar re gelmatig afwisselen. Ten slotte als om de staalkaart van landschapschoon te completeren, groene grazige weiden en hier en daar een lap heide. Weiden, doorschoten met het zacht rose bloeiend Engels gras, pink sterbloempjes, boterbloemen en paarse orchideeën en in het voorjaar bovendien belegd met de kleurige tapijten waar mee de bollenkweker ze stoffeert. Bollencultuur van tulpen, crocussen en vooral ook narcissen. Weiden vol met gra zend vee en welgedane schapenfamilies. Met graszoden en mos gepolsterde walletjes die zo nu en dan grondige reparatie moeten onder gaan zodat het er hier en daar uitziet alsof er nieu we lappen in een oud kledingstuk gezet zijn De dagen van de schil- achtige met riet en zo den bek) oonde boeten zijn geteld omdat deze ouderwetse schaapskooi en helaas meer en meer vervangen worden door moderne bouwsels. Gelukkig echter dat er zóveel zijn dat net laatste exemplaar vooreerst nog wel niet naai het Open luchtmuseum zal hoeven verhuizen. Midden Mei en nog volop legtijd en in verschillende reservaten moet je al heel voorzichtig lopen, wil je geen schade aan richten. Zelfs onder geleide van de ter zake kundige wachter, die elk nestje op tien centimeter nauwkeurig weet te vin den. De vogels immers verbergen hun keurig in de grond ingebedde nesten on der omringend gras, helm en andere planten. Legtijd, wat bij mooi weer zo veel betekent als ongeveer elke 24 tot 36 uur een nieuw ei, tefwijl mama vogel er bij ongunstig weer zelfs nog wat langer over doet. Het aantal eieren varieert sterk. Leg gen vogels met een hoog sterftecijfer als waterhoentjes en meerkoeten over het algemeen van zeven tot negen en soms zelfs wel twaalf eieren, zo laten vogels met weinig vijanden als alken en zee koeten het vaak bij één ei en houden zich daarmee toch in stand. Met die re servaten van meeuwen is het vreemd gesteld. Althans voor de leek vormen ze een van de grootste attracties van Texel, omdat de meeuwenkolonie met haar tempo en lawaai en voortvarendheid het moderne leven het meeste nabij komt. Maar als „reservaat" heeft deze kolonie haar betekenis eigenlijk verloren daar de meeuw werkelijk met „beschermd" hoeft te worden en we veeleer van een schadelijke overdaad van meeuwn kun nen spreken, wat verschillende andere vogelsoorten als kieviten, tureluurs, klu ten en leeuweriken aan den lijve onder vinden. Vandaar dan ook dat men de meeuweneieren gedurende de broedtijd met mandenvol raapt ofwel de nesten verstoort door de eieren *e schudden", waardoor de dooier breekt. Ook prikt men wel een klein gaatje 111 de schaal. Moeder meeuw wijdt dan nietsvermoe dend haar moederlijke zorgen aan het nest en het zou bepaald overdreven en sentimenteel zijn om te beweren dat de eindelijke conclusie dat er geen broedsel komt haai zieleleven zou knakken. Het voordeel van dat met wegnemen van de eieren ligt in het feit dat de meeuw an ders tot in het oneindige doorgaat met het leggen van nieuwe eieren, zodat er tenslotte toch weer te veel kuikens zou den komen. De volgende weken, als de eieren voor en na aangepikt worden en er dan al gauw een wat verdwaasd kui ken naar buiten komt gluren, luiden het hoogseizoen van het Texelse vogelleven in. Vader, die onversaagd de zware strijd om het bestaan voert en moeder, die haar kleintjes bewaakt tegen aanvallen van buiten. Kleinere vogels, die zo vaak te lijden hebben van aanvallen van zilvermeeuwen, kokmeeuwen, ratten en katten. Dat er tegen vele vijanden als hermelijntjes en bunzings niets uit te richten valt, is al erg genoeg. Groot is het verschil tussen al die jonge vogels. Er zijn er die met heldere kijkers en een warm donspakje ter wereld komen en die op de eerste dag van hun leven reeds het ouderlijk huis verlaten om er nooit meer terug te keren. Kieviten, kempha nen en eenden benoren lot die trouwe loze soort. Zangvogels daarentegen ko men als blinde, kale en volkomen hulpe loze wezentjes uit het ei en die jongen blijven in het nest totdat ze vliegen kun- .en welgedane schapenfamilies nen. In de verschillende huishoudens beschikt men over een goed functionne- rende reinigingsdienst. De ouders dragen het vuil der jongen, dat 111 een behoor lijk stevig vlies gehuld is. in hun sna vel weg en laten het op behoorlijke af stand van het nest pas valien. Een dag met de vogelaars op stap! Na tuurlijk zijn er veel dames in het ge zelschap, maar dan toch zeer beslist met van de ouderwetse sentimentele soort en verschillende namen van mannelijke deelnemers bewijzen dat ook de wereld van handel en nijverheid niet zó verma ten aliseerd is dat er geen belangstelling zou bestaan voor de geheimen der na tuur. Het verschil tussen een eenzame wandeling buiten en het onder deskun dig geleide kennis maken met de ver schillende wonderen en geheimen van flora en fauna! Hoe meer je ervan weet, des te meer geniet je er van, een waar heid, die ik bij die bezoeken aan Texel heb leren onderschrijven. En ofschoon ik er met aan zou denken om het geluk dat gelegen is in een alleen genieten van de natuur te ruilen voor georganiseerde ex cursies, is mijn oorspronkelijke onver schilligheid ten aanzien van verenigin gen, die zich ten doel stellen om haar le den nader tot de natuur te brengen, toch beduidend verbeterd. Vooral ook nu het bijwonen van de jaarvergadering van de Ned Vereniging tot Bescherming van Vogels enig licht gebracht heeft in de puzzle rond het nut dat dergelijke organisaties sorteren. Webten ter bescherming van het schone, het gelukaanbrengende, die op de cre ditzijde van zulke verenigingen blijken te staan. Zeldzame natuurmonumenten en exemplaren van flora en fauna, die reeds lang ten dode opgeschreven zouden zijn als men ze niet voor ons had behou den Het voorbeeld alleen al van die lampen rond de vuurtorens, die voorko men dat de vogels in donkere sterrenlo ze nacht tegen de onverlichte romp te pletter vliegen, en dat men zorgt dat duizenden jonge vogels veilig kunnen opgroeien onder het wakend oog van door de vereniging aangestelde wachters, schudt zelfs de meest onverschilligen wakker. Eén dag op Texel, wat nauiurlijk weer veel te kort was zodat strand en bos en de mooie oude kerkjes en al die andere attracties voor een volgende gelegenheid op het programma blijven staan. ALLEEN GEDURENDE DE MAAND JUNI

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 6