Cjrorn kwarts Jexels in het harL, Texelaars maakten uitstapje naar het land van Sarie Marijs Verraden Zilvermeeuwen won de Handbal-Seriedag Texel versloeg BKC V oortlrachtsku nst I WOENSDAG 11 JUNI 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6638 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. „Ja, een beetje bruin neem je wel mee uit Afrika!" Aldus mevrouw Jellema, die met haar man, de gepensionnecrde commandant van de Rijkspolitie te De Koog, in de herfst van het vorige jaar ons eiland verliet voor een trip naar Zuid-Afrika. Kort na hun terugkomst op Texel hebben wij een praatje met hen gemaakt. U begrijpt, dat zij heel wat hadden te vertellen! Het interview zul len we dus over een paar artikelen ver delen. Na de diverse voorbereidselen kon op 17 November de grote reis naar het Zonnige Zuiden worden aanvaard. Bei den waren vol hooggespannen verwach tingen: hun wachtte niet alleen een heerlijk uitstapje van 'n half jaar, maar bovendien een ihlij weerzien in dat verre land, immers gingen zij logeren bij hun dochter en schoonzoon, de familie S. de Waal en A. de Waal-Jellema, die al van 1936 of in Zuid-Afrika wonen. Op de foto ziet u de actieve vrouw van een kaffer, ja, misschien wel één van zijn actieve vrouwen, want wie daar goed bij kas is (was) belegt als kaffer zijn geld in vrouwen! (Een kaffer-knecht die al zo'n 15 jaar bij Siem in betrek king is, verdient zo goed, dat hij twee vrouwen kan onderhouden!) Het zwarte vrouwtje, dat zo bereidwillig was om even voor de lens van de heer Jellema z'n camera te poseren, was druk aan het schoffelen op een stuk land, ergens in Zuid-Afrika. Tijdens haar werkzaamhe den voerde zij haar jongste spruit mee op de rug. Het kind zat op die rug ver ankerd. „Safety first" zeggen ze ook daar! Enfin, om de kaffers te kunnen ont moeten, dient u zich allereerst in Hol land in te schepen, nu ja, ge kunt óók door de lucht gaan, maar de heer en mevrouw Jellema hadden, zoals u be grijpt, helemaal geen haast! De reis ging per Zuiderkruis. De inscheping was goed geregeld en geschiedde provinciaal, bv. eerst de Groningers, dan de Friezen, enz. Onze Texelaars stapten om 9 uur aan boord en om kwart voor 5 waren alle passagiers de valreep over. Om 5 uur kwamen twee sleepboten langszij om het grote schip van de kade te trekken en dit stoomde vervolgens op eigen kracht naar IJmuiden. „We zagen vele waterlanders!" aldus onze ei landgenoten: de 836 passagiers bestonden voornamelijk uit emigranten naar Australië en Nieuw-Zeeland. Op de sluizen van IJmuiden, waar men om half 8 in de avond aankwam, had zich weer een grote menigte familieleden verzameld om voor de tweede en laat- r ni* akin 1 P slote hooi wei moe ?d.) Deze kaffervrouw was druk aan het schoffelen met de kleine op de rug! Zij was erg hlij met de zak koekjes, die de heer Jellema haar gaf! GIFTEN AFD. TEXEL VAN „HET WITTE KRUIS" Den Burg: B. F. f2,50; fam. de B. f 1,-; (am. D. f2,50; fam. S. f 1,-; fam. L. f2,50 d. B. f 1,-; fam. Z. f 2,50. De Cocks- dorp: W. S. f2,50; fam. V. f2,50. Oude schild: G. D. f 0,50; J. v.d. V. f2,50. Den Hoorn: fam. P. v. W. f2,50. De Koog D. f2,50; W. V. f2,50, W. f2,50 Eier- land: W. v. B. f2,50. De Waal: G R. (2,50. Oosterend: W. W. R. f 2,50; J. H '2,50; M. T. f2,50; P. P. f5.- ste maal de zakdoeken te laten wui ven Een muziekcorps van de PTT blies een afscheidsmelodie: aan boord boord bevonden zich 30 technici van de PTT, die in Zuid-Afrika een nieuwe werkkring gingen aanvaarden. Bij het krieken van de nieuwe dag werd een glimp van de Engelse krijtrot sen opgevangen. Daarna heeft men tot de Canansahe eilanden (Spanje), waar men na 5 dagen arriveerde, vrijwel geen land meer kunnen ontdekken. Op „Las PaLmas", een van deze eilanden, maak ten vele passagiers een rondrit per taxi. De bevolking daar is schatrijk óf straat arm. Je ontmoette er heel wat bede laars. De levenswijze daar verschilde al sterk van de Hollandse: de melkboer bv. reed niet met een wagen of drie- wielde kar langs de huizen, maar sjokte aan het hoofd van een 15-tal geiten door de straatjes en de melk werd ter plaat se gewonnen! Na dat intermezzo op „Las Palmas" voer men verder. Kaap Verdi was het laatste wat ze op de heenreis van Euro pa zagen. Tot Zuid-Afrika hadden ze geen land meer gezien. Verveelde u zich niet verschrikke lijk aan boord?" Toch niet, er waren attracties ge noeg aan boord, zoals filmvertoningen, meest leerzame films ten dienste van de emigrant, men kon er biljarten, kaarten, dansen en sport beoefenen. Ook de kin deren werden op plezierige wijze bezig gehouden". Af en toe zag men een schip passeren. De laatste vier dagen van de reis kwa men ze in behoorlijk slecht weer te recht, het schip liep toen 5 in plaats van 20 mijl! Op de verjaardag van Sinter klaas stoomden ze Kaapstad binnen. Al 4 uur tevoren hadden ze de gigantische Tafelberg als het ware uit de Oceaan zien opduiken, daaruit blijkt dus wel, welk een enorme berg dat is! „Effies ophale!" Daar aan de kade van Kaapstad's ha ven stonden hun dochter, schoonzoon en kleinkind hen al op te wachten! Dat was een grote verrassing, want de gasten dachten pas na een paar dagen sporen contact te krijgen! De Natalse Texe laars waren per auto uit Pieter Marits- burg naar Kaapstad komen tuffen, een ritje van 2 dagen. De boot kwam om 12 uur aan, maar pas 5 uur later stonden de Texelaars op de wal. (En dan te be denken, dat er op Texel al gemopperd wordt als de dekknechten van TESO de loopplanken niet vlug genoeg uitgooien!) Na de stad vluchtig te hebben bekeken, start te het gezelschap voor de reis naar Pieter Marits- burg, een afstand van 2000 km. Een drie kwar tier rijden van Kaap stad verliet men even de auto om te genieten van het schone panorama van de voorsteden, waar de lichten inmiddels wa ren gaan branden. Men bevond zich op een hoogte van plm. 3000 voet. Toen naderde men de Keroe-woestijn, het heetste deel van Z.-Afri ka, waar de temperatuur om de 110 gr. lag en een „strandwientje" de Texe laars zeker erg welkom zou zijn geewest! Geluk kig was de weg goed, op een stuk van 70 mijl na. waar deze gerepareerd werd. In deze woestijn pas seerde men nu en dan een kafferkraal, een ne derzetting van kaffers, die bij boeren in de om geving werkzaam waren en op grote afstanden was een benzinepomp station. Ontmoette men er sporadisch een men selijk wezen, het aantal dieren bleef beperkt tot een paar kraaien en een enkele zwaluw. U be grijpt, dat ze blij waren toen de laatste kilome ters woestijn in zicht kwamen! Af en toe hadden ze moeten stoppen, omdat de motor het te kwaad kreeg van de hitte! De Oranje Rivier, die anders zo'n ze ven meter diep is, bleek geheel droog te liggen. De eerste nacht hadden ze in de auto doorgebracht, de tweede avond be reikten ze Harrismith, waar een goed hotel werd gevonden: Siem wist daar best de weg, want zijn firma had daar enkele maanden tevoren een prachtige Politiekazerne opgeleverd. Deze was hy permodern ingericht. Iedere agent had de beschikking over een eigen kamer. Er was een gezellige cantine, een ruime binnenplaats met garages, een sectieka mer, een glazen vitrine voor de confron tatie van lijken met getuigen. De van Vader had een mandje van de Eerste kersen meegebracht. Mooie, donkerrode kersen, Heerlijk vlesig, fris en zacht. Moeder had ze in de keuken Op de aanrecht neergezet. En er, door haar werkzaamheden, Vet der niet meer op gelet. Doch toen zij na een paar uren In de keuken kwam, zag zij Dat er danig van gesnoept was. Maar er lag géén briefje bij WIE of ze had weggenomen, Dus wist zij warempel niet Wie of ze nu straf moest geven, Aris Jantje of Kees Piet. Zij vertelde het aan vader Die het tweetal bij zich rieo, Dat met neergebogen hoofden Schuldbesef fend binnen liep. „Wie van jullie beiden nam er Kersen weg?" vroeg vader boos. Beiden beten op hun nagels. Maar zij bleven sprakeloos. „Toe, beken het maar!" sprak vader, Die het wat vervelend vond, Moeder vond zojuist de pitten In de keuken op de grond." Toen riep Aris Jantje juichend, (Kees keek juist heel erg verschrikt) „Dat heb ik heus niet gedaan, pa, Want ik heb ze ingeslikt. HUIB DE RIJMELAAR. TEXELSE MARKT Den Burg, 9 Juni 1952. Aangevoerd. 2000 lammeren f 58-f 70. 28 schapen f 90-f 115. 5 koeien f 750-f 950. 3 paar den f 850-f 950. 22 biggen f 50-f 70. 16 n. kalveren f 40-f 65. LANDBOUWSCHOOL Bevorderd van de le naar de 2e klas: Klaas Eelman, Het Noorden; Floris Visser, Den Burg; Harry Terpstra, Zuid- haffel; Cor de Wolf, De Waal; Meijert de Waard, De Cocksdorp; Arie Brans, Oost; Leendert Heerschap, Den Burg; Kees Maas, Oudeschild; Frans Bakker, Den Hoorn; Kees Kikkert, Den Hoorn; Henk Bakker, Den Hoorn (St. Anna); Cor Vee- ger, De Westen; Wim Keijser, De Wes ten; Johan Knol, Everstekoog; Daan Schilling, Den Hoorn; Kees Tollenaar, Eierland. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: Gerard Eelman, De Koog; Jaap Smit. Oosterend; Kees Kuip, De Westen; Wim Vendel, Zuidhaf fel; Thijs Schraag, Zuid- haffel; Henk Bakker, Den Hoorn (Atlas); Henk v.d. Meer, Oudeschild; Piet Blom, Noordoostpolder; Jacob Bekker, Een dracht. Niet bevorderd: geen. Er kunnen weer nieuwe leerlingen worden aangegeven voor de cursus, die September 1952 aanvangt. Inlichtingen verstrekt het Hoofd der school, de heer C. P. Laan, Kogerstr. 21, Den Burg, tel. 126, alwaar men zich ook kan opgeven. Toelating tot hogere klasse is ook moge lijk. S. V. Oostcrend Het 2e behaalde Zaterdag een 7-2 overwinning op De Koog 2 Goed ge daan, jongens, we zien met belangstel ling de volgende wedstrijd tegemoet. Het le heeft het er minder goed afge bracht, het verloor met 6-2 van HRC 4. Trainen en nog eens trainen, maak deze avond vrij. Het is in het belang van uw vereniging. Woensdagavond om 7 uur adsp. en zij die dit jaar voor het laatst daarin uitkwamen. Donderdags 8 uur ouderen. Door schitterend weer begunstigd zijn de seriewedstrijden onzer Texelse handbalsters een succes geworden. Er is fel, maar zeer sportief gespeeld en geen enkele wanklank werd gehoord. Wij geloven zeer zeker, dat elke club te vreden naar huis is gegaan, ook die gene, die geen prijs heeft weten te be halen. Jammer is het, dat Den Hoorn te elf der ure verstek liet gaan. Toch spelen, Hoornderessen al zijn jullie ook maar met 9 of 10 „man"! En nu de wedstrijden. Deze werden in 2 pools verdeeld: pool A en pool B. In pool A werd als volgt gespeeld: GDS 1- Zeem. 2; uitslag 9-0. Zeem 1-Den Hoorn: daar de laatste te laat afiberidht deed, werd Zeem. 1 automatisch winnaar. In pool B: SVC-SVO. Na 2x5 min. verlen ging: 2-0. De Koog-GDS 2: 3-1. Hierna werd geloot door de 3 ver liezers. SVO lootte zich voor deze wed strijd vrij en kwam dus zonder te spe len in de finale van de verliezérsronde. Toen kwamen de winnaars van pool A in het veld voor de demi-finale: GDS 1- Zeemeeuwen 1 Na 2 x een kwartier van spanning werd de eindscore 3-6. Hiermede plaatste Zeem. 1 zich in de finale en GDS 1 werd uitgeschakeld. GDS 2 en Zeem. 2 stapten daarna het veld weer op voor de finale van de ver liezersronde. GDS 2 plaatste zich in de finale met een eindstand van 4-1. SVK en SVC speelden toen voor de finale van de wmnaarsronde. De uitslag 3-2 voor SVC gaf de verhouding goed weer Dus SVC in de finale en de gastvrouwen uit geschakeld. Voor de medaille van de verliezersron- de waren nu nog overgebleven: SVO-G DS 2. De Ooslerender dames wisten be slag op de medaille te leggen door een 4-0 zege op GDS 2. Voor de fel begeerde lauwertak wa ren SVC en Zeem. 1 overgebleven. SVC heeft tol de laatste seconde gevochten legen de sterkere Zeem. Tegen aller ver wachting in werd de eindstand 4-1. We natuurzandsteen opgetrokken onderbouw bestond uit blokken, welke met de hand uit de nabij gelegen rotsen waren gehakt. Men bezocht er het interessante kerk hof: interessant vanwege de voorwer pen, welke op de graven waren gezet, allerlei dingen, waaraan de overledene geheaht was. Een paar negers, die bezig waren met het dichtgooien van een graf verkeerden kennelijk onder de invloed van sterke drank. Het Hollandse panne- bier krijgen de kaffers daar bij het del ven van een graf Na twee dagen en bijna twee nachten rijden (men sliep niet veel langer dan 2 uur) werd Pieter Maritsburg, het eind doel van de lange reis, bereikt. In die stad legde de fa. Graaf De Waal de laatste hand aan een bankgebouw. De heren Jac. de Graaf, P. Hillen en Bob Graaf Jaczn. hadden een uurtje vrij af genomen om de Texelaars te' verwelko men. Mevrouw Hillen had een feestelijk diner bereid! U begrijpt, dat bij dat di ner de laatste Texelse nieuwtjes gretig aftrek vonden! (In het 2de artikel zal een en ander over de door Zuid-Afrika gemaakte va- cantietochtjes worden verteld). hadden hem hoger verwacht omdat Zee meeuwen tegen GDS 6 doelpunten scoor de. Hieraan kan men zien dat SVC goed kamp gegeven heeft. Ondoenlijk is het om van elke wed strijd een verslag te maken. Over het geheel genomen zijn er goede en minder goede momenten geweest. De midvoor en keepster van het overwinnende elftal waren wel de uitblinksters. De eerste zeer snel en de laatste altijd goed opge steld. GDS 1, dat verleden jaar de tak veroverd had, had deze meegebracht en door de voorzitster van de handbalclub De Koog werd de lauwertak met een leuk speechje aan de aanvoerster van Zeemeeuwen overhandigd, evenals twee enveloppen (met een schrijven er in, daar de medailles niet op tijd aangeko men waren) aan de aanvoersters van de andere clubs. SVC de 2e prijs en SVO de prijs van de verliezersronde. Proficiat Zeemeeuwen 1, SVC en SVO. nogmaals een succesrijke dag. Wij kun nen er met genoegen op terugzien. Texel moest met 3 invallers uitkomen, maar heeft toch een goede wedstrijd ge speeld tegen BKC, dat met 1 invaller verscheen. De eerste 20 minuten was B KC iets meer in de aanval en al spoedig wist de linksbinnen BKC een 1-0 voor sprong te geven, na een fout van de Texe.aahterhoede, die bleef staan wach ten tot de scheidsrechter voor buiten spel zou fluiten, doch dat niet deed. T gooide er nu een sohepje op en uit een corner, keurig genomen door Kees, kopte Bert voor de voeten van Piet die er wel raad mee wist en scoorde: 1-1. Even voor de rust speelde de back van de bezoekers iets te langzaam op de keeper terug en Kees profiteerde hier van door Texel de leiding te geven. Na de rust was T. over het geheei meer in de aanval en als Kees een paar keer niet zelf had geschoten, doch een voorzet had gegeven, dan waren er nog meer doelpunten gekomen. Over het ge heel een aardige wedstrijd, door T. ver diend gewonnen Henk, Wim en Kees, Bert en Piet waren bij ons de besten, terwijl bij BKC de r-baok bijzonder op viel. Zondag a.s. de 2e ronde tegen Helder 1. Vele lezers bewaren goede herinnerin gen aan de voordrachtskunstenaar Cor v. Beek, die de afgelopen winter voor de le den van „Het Nut" voordroeg uit „Hol lands Glorie" van Jan de Hartog. De heer Van Beek is morgenavond wederom te beluisteren, hij zal dan in „De Oranjeboom" voordragen uit „Flie refluiter" van A. M. de Jong. Wie kent niet deze stoere, maar ook onbereken bare Flierefluiter, de zwerver, die zijn hart aan Menjntje had verpand. De heer Van Beek zal ook deze figuur springle vend weten te maken. De avond zal met bal worden besloten. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEI. 11 Juni 11,47 en 12 Juni 0,02 en 0,40. 13 Juni 0,53 en 1,36. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Shell Neder land N.V., Wassenaarseweg 80, 's-Gra- venhage om vergunning tot het oprich ten van een opslagterrein voor vaten met een totale inhoud van 10,000 L., die nende tot het bewaren van aardoliepro- duohten, waaronder vliegtuigbenzine, op het perceel vliegveld Texel, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie A, nr. 2922. Op Maandag 23 Juni 1952, des middags 12 uur, zal ten raadhuize, Vismarkt 1, Den Burg-Texel, zitting worden gehou den om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen'gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter se cretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting verschenen belangheb bende. Texel, 9 Juni 1952. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER PRIESTERJUBILEA Vandaag, Woensdag, is de eigenlijke dag waarop de Zeereerwaarde Heren C. Nysten en A. C. J. van Rooij en hun 25- jarig priesterfeest vieren. Maar Zondag a.s. is het officieel feest. De jubilaressen komen Zaterdag met de boot van 17,30 uit Den Helder en wor den op het eiland feestelijk ingehaald. Pastoor C. Nijsten viert zijn feest in het parochiehuis te Oudeschild. 's Mor gens is de plechtige Hoogmis om 9 uur in de parochiekerk van St. Martinus. Pastoor A. C. J. van Rooijen wordt verwelkomd bij het Molenbos door het muziekcorps, waarna om ongeveer half zeven plechtig lof. De feestelijke Hoog mis is Zondagmorgen om 8,30 uur en daarna gemeenschappelijk ontbijt in Ca fé Nota. Van 3-4 uur receptie in Café Nota en om half 5 plechtig danklof, dat besloten wordt met Te Deum. DANK AAN DE TEXELSE BEVOLKING Nu de oefeningen in het kader van „Blue Bird" op uw mooie eiland zijn af gelopen is het mij een behoefte een woord van oprechte dank uit te spreken tot de Texelse bevolking, die, waar dat maar even mogelijk was, alle mogelijke medewerking verleende. Rond 300 man, allen van het 913e Bataljon Infanterie, hebben genoten van de Texelse gastvrij heid. Zij werden getracteerd op koffie met koek, en hebben bij verscheidene gezinnen mee aangezeten. Alleraardigst wordt deze medewerking geïllustreerd, toen tijdens de oefeningen een aantal officieren en manschappen „krijgsgevan gen" werden gemaakt en, de kans schoon ziende, „ontvluchtten" en bij TexeLe burgers binnenglipten. De helft van de vluchtelingen kwam kort daarna te voorschijn in door Texelaars aangeboden costuums. Speciaal moeten hier even ge noemd worden de dames van de tele fooncentrale, onder leiding van mej. Schuuiman. die permanent enige lijnen voor de militairen openhielden En dan het meisje, dat namens haar moeder alle mensen van de commando-post koffie kwam aanbieden! En zo gaan onze man nen met de allerprettigste herinneringen aan Texel weer huiswaarts. Goede pro paganda! Kapitein H. HEBELS Commandant van het Det. „Texel" van de Koninklijke Landmacht. S V. De Cocküdorp Het handbalelftal bezette Zondag in de seriewedstrijden aan De Koog de 2de plaats Een pracht resultaat!* Nadat eerst van Oosterend en De Koog was gewon nen werd in de finale eervol met 41 van de Zeemeeuwen verloren. Vrijdag voor de comp. thuis tegen SV O, aanvang 8 uur. Voor leden deze week geen trainen, adsp. gewoon Donderdag avond om 7 uur. Het 2e speelt Zondag aan De Koog om half drie. Ilandbalnicuvvs G.D.S. Zondag jl. een heerlijke sportdag ge had in De Koog, waar ons le elftal in de halve finale met ere van de Zeemeeu wen verloor en het 2e na 3 wedstrijden ook het bijltje er bij moest neerleggen. De lauwertak is dit jaar voor Zeemeeu wen, die hem eerlijk verdienden en SVO won de medaille voor de verliezersronde. Zeem. en SVO, proficiat! Deze week voor de comp. GDS 1-GDS 2, te spelen op Woensdagavond 7 uur precies op het Boysveld. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 2 t.m 8 Juni 1952: 805 kg schol f0,52-f0,20; 232 kg tong 1,35-0,85; 23 kg tarbot 1,30-0,70. 430 kg schar 0,21-0,16; 47 kg bot 0,40-0,20; 24 kg wijting 0,40-0,30; 31 kg pieterman 0,50-0,50; 2382 kg handelsgarnalen 0,64- 0.40; 757 kg kruikels 0,20-0,20; 640 kg kokhanen 0,35-0,35; 5 kg zalm 5,00-4,25; 5 kg fint 0,26-0,26; 246 kg geep 1,00- 0,54; 12 kg diversen

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1