IwisMi SLOTACCOORD Kamerlid Suurhof sprak voor de Partij v.d. Arbeid Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech Adspirantendag Afd. NH te Alkmaar De reisclub „De Cocksdorp" ging een dagje uit Op reis In de op 5 Juni gehouden vergadering van de Parij van de Arbeid heeft de heer J. G. Suurhof, lid van de Tweede Kamer, gesproken over „Wat er bij de komende verkiezingen op het spel staat". Nadat „De Stem" 3 nummers ten ge hore had gebracht, begon de heer Suur hof zijn rede met op te merken, dat ve len de politieke strijd zien als een beet je ruzie maken. Zij hebben er geen oog voor dat het gaat om belangrijke, in de eerste plaats hen zelf betreffende proble men. Het eerste probleem is, hoe blijft de vrede gehandhaafd. De wereld is ver deeld in twee kampen. Rusland heeft na de oorlog een grote macht op de been gehouden, in tegenstelling tot het Wes ten. Volgens de communisten heeft Rus land nooit een ander land aangevallen. Spreker roept in herinnering de inlij ving van een gedeelte van Polen in 1939, de annexatie der Baltisohe staten, de oorlog tegen Finland en vestiging van een communistische dictatuur in Tsje- cho-Slowakije, Hongarije, enz. met Rus sische hulp. Noord-Korea werd door Rusland bewapend. Velen willen niet ge loven wat van die kant te verwachten is, doch dictatoren stelt men niet tevre den met hun af en toe een brok toe te gooien. Daarom is de vrede slechts te redden door militaire samenwerking. In ons land zijn vele partijen niet ge baseerd op een politiek program, doch op het geloof. Gevolg, vele teleurstellin gen in die partijen. Duinstee wil de KVP naar rechts trekken, De Bruin naar links. Evenzo is er groot verschil van op vatting in de A.R.-partij, tussen Ruppert en bv. Gerbrandy of Schouten. De eer ste is als vakbewegingsman vrij radicaal op verschillende punten en in een ver kiezingsvergadering in de Zaan had hij veel critiek op de conservatieve politiek van zijn partij. Ook bij de VVD demon streren zich tegenstellingen. Stikker komt waarschijnlijk niet terug als mi nister, daar Oud's politiek hemelsbreed verschilt met zijn opvattingen over de sociale- en buitenlandse politiek. De welvaart in een internationaal pro bleem. Onze vooraanstaande positie als handelsnatie is verloren gegaan, mede doordat koloniale gebieden zelfstandig werden. Volgens de A.R. heer Gosker heeft de P. v.d. A. Indonesië weggege ven. Dit is waanzin. In de gehele wereld is na de oorlog de beweging tot nationa le zelfstandigheid als een lawine opge komen. Dit proces was niet te keren. Engeland heeft dit ingezien en India op tijd zelfstandigheid gegeven. De machtspositie is verschoven naar Amerika en Rusland. Willen wij mee kunnen blijven doen dan zal Europa één moeten worden. Productie en uitvoer moeten omhoog, bij handhaving van een lage kostprijs, anders daalt onherroepe lijk het levenspeil. Het negatief gepraat van de A.R. gaat voorbij aan de grote problemen van deze tijd. Nederland is het dichtstbevolkte land ter wereld, vnl. door het laagste sterftecijfer van alle landen. Dit dan dank zij 7 jaar slechte politiek. Sommigen zeggen, in 1946 had den we de tering naar de nering moeten zetten. Dat zei men niet in dat jaar. Het zou het herstel vertraagd en stakingen veroorzaakt hebben. Er is toen op de pof geleefd om het herstel op gang te krijgen op goed vertrouwen in de werk lust en energie van ons volk. De ar- beidsvrede bleef gehandhaafd dank zij de politiek van de zwaarste Jasten op de zwaarste schouders en uitbouw der sociale wetgeving. Zware lasten werden op de ondernemingen gelegd, d.w.z. op de uitgekeerde winsten, echter niet op de winsten besteed voor investeringen. Naast een loonstop kwam een dividend stop. Zo is het gelukt, ondanks ontzag gelijke moeilijkheden, dit land weer op te bouwen en gezond te maken. De heer Gosker zegt „De sociale ze kerheid is zoek, ondanks belofte, en, Drees had niet het recht Talma's wet kapot te maken en de noodwet Ouder domsvoorziening in te voeren". Die goe de wet was de Invaliditeitswet van f 4,- per week. De Noodwet was noodzakelijk, wilden de ouden van dagen niet ver hongeren. De Christelijke partijen hebben voor de oorlog geen vinger uitgestoken voor het platteland. Manholt's politiek be zorgde de landarbeiders eindelijk een redelijk loon en de boeren meer be staanszekerheid. Dat na de oorlog vele sociale voorzieningen tot stand zijn gekomen, kunnen Gosker en Stapel kamp blijkbaar niet erkennen. De P v.d. Arbeid is afhankelijk van regerings partners, zodat slechts een deel onzer verlangens kan worden verwezenlijkt. Verlies zou betekenen, ombuiging van het regeringsbeleid, waardoor de kans op arbeidsconflicten groter wordt. In dit opzicht vergisse men zich in onder- nemerskrmgen niet, want wanneer de strijd harder zou worden kan ook het NVV nog vechten De arbeiders hebben bewust meegewerkt aan het herstel, zij verlangen daarom ook hun rechtvaar dig deel. Na de rede werden vele vragen be antwoord. Wij stippen aan: Een regering mag niet weggestaakt worden. Alleen het parlement heeft het recht haar ten val te brengen. De uitlatingen van Mr. v. Leeuwen, tijdens het radiodebat met Ir. Vos, dat als gevolg der zware belastingdruk de kapitaalvorming te veel wordt belem merd, zodat velen daarom maar auto's kochten omdat hun geld anders toch voor Lieftinck was, noemt spreker on vaderlandslievend. Ook de werknemers brachten offers door de loonstop. Met de kapitaalvorming loopt het wel los. De grote bevolkingsgroei en de gedemobili- seerden zijn opgevangen. Dit kon door een grote uitbreiding der werkgelegen heid, waarvoor, dank zij de belasting- politiek, het geld beschikbaar was. Een groot deel van de winsten werd immers belastingvrij, gebruikt voor uitbreiding van ondernemingen Toen er voor de oorlog 500,000 werk lozen waren was er geen geld voor openbare werken. Thans, nu de werk loosheid nog lang met zo hoog is, wordt 216 millioen uitgetrokken ter bestrijding hierva#i. De heer Wassenaar zegt, dat tijdens door G. Th. Rotman (Nadruk verboden] HfflSf! Br» 91. Onderwijl was meneer Pimpelmans op het Turfplein gearriveerd, waar een agent het verkeer regelde van een prach tige „verkeerstoren" uit, waar hij hoog en droog stond. Weer kreeg meneer Pimpelmans een duw tegen zijn arm en wéér raake hij z'n stuur kwijt. 92. Bons! Daar ging de hele verkeers toren de lucht in en in hetzelfde ogen blik lag de agent op de rug van de stier. Vlak achter de auto kwam op dat ogen blik boer Knol aan, die zijn motorfiets gepakt had en meneer Pimpelmans ach terna gekomen was het bewind van een A.R. wethouder op Texel in 12 jaar tijds, 6 arbeiderswonin gen werden gebouwd met steun van de Overheid. Na 1946 zijn er 70, in hoofd zaak door arbeiders bewoonde woningen gebouwd. Is het dan waar, wat een A.R. pamflet beweert, dat er voor de oorlog meer gebouwd werd dan nu?! De heer Gosker beweert, aldus Suur hof, dat er voor de oorlog 56000 wonin gen zijn gebouwd. Dit was één jaar, nl. 1934, daarna was het aantal veel lager. Er was toen echter geen woningbouwpo- litiek, men liet dit over aan particulier initiatief, met het gevolg, dat er hoofd zakelijk middenstandswoningen kwamen waarvan er velen lange tijd leeg stonden omdat er geen behoefte aan was. Als de Overheid er zich niet mee bemoeit, wor den er wellicht wel woningen gebouwd, doch verkeerde en te duur. Na 1945 was het matenaal schaars en duur en enige honderdduizenden wonin gen moesten hersteld worden. Toen men kon gaan bouwen, waren er naast wonin gen ookmeuwe fabrieken en boerder- rijen nodig. Dit in aanmerking nemende, is de bouw van 54000 woningen in een verarmd land een prestatie van de eer ste rang. Wanneer men de woningbouw nog belangrijk zou opvoeren, wat moet men dan na opheffing der woningnood met de overtollige bouwvakarbeiders. Laat onze tegenstanders dit eens zeggen. Hier kan alleen planmatigheid oplossing brengen. De huren moeten omhoog, zeg gen de A.R. en dan ook de lonen, vol gens hen. Wat komt er dan van ons la ge prijspeil voor de export terecht. Wij moeten concurreren. Dat weten zij ook, doch alle argumenten zijn in de verkie zingstijd geoorloofd. Met de opwekking om de Partij v. d. Arbeid te helpen versterken, sloot de voorzitter, de heer A. J. Eelman, deze bijeenkomst. EMIGRATIEHOEKJE (Inlichtingen Arbeidsbureau). In Nieuw-Zeeland is plaatsing moge lijk van een banketbakker. Huisvesting aanwezig voor een gezin met 2 kinderen, waarvan de vrouw ook bereid is te wer ken. Huisvesting is goed, doch ongemeu bileerd. Indien nodig, zal bij het verkrij gen van meubilair hulp worden ver leend. Huur 2-0-0 per week. In Nieuw-Zeeland is plaatsing moge lijk van een echtpaar zonder kinderen bij de vice-chancellor van een Universi teit. De man moet algemene onderhouds werkzaamheden verrichten aan de Uni versiteit, de vrouw huish. werkz.h. incl. koken voor het gezin van de werkgever, bestaande uit man en vrouw. Voor de werkzaamheden van de man kan een timmerman, een schilder, een loodgieter of een tuinman in aanmerking komen. Gunstige loonvoorwaarden. In ruil voor de werkzaamheden van de vrouw ge niet het echtpaar vrije kost en inwo ning. De huisvesting., welke plaats vindt in hetzelfde huis als dat van de werkge ver, is zeer comfortabel. Dit monstertournooi, waaraan 2600 jeugdige voetballers deelnamen, tezamen vormende 234 elftallen, is weer uitste kend geslaagd. Mooi weer en niet te warm. De terreinen in het Sportpark waren best, wel aan de kleine kant maar toch ging het heel goed. Een compliment voor deze prachtige organisatie, 's morgens om 9 uur be ginnen en 's middags om 4 uur niet meer dan 5 minuten over tijd. Texel A was ingedeeld in groep H, samen met QSC A, BKC A en Purmer- steijn A. Wij beginnen met QSC A-Texel A. Ons begin was even weifelend, maar spoedig ging het beter. Q was tactisch en technisch wat beter met een enkele uitblinker. Onze achterhoede gaf geen krimp en Jaap in het doel had er een goede kijk op. Het moest echter gauw ge beuren, de wedstrijden durden 2x15 mi nuten. T. deed een paar vinnige uitval len, bij één er van was Kees naar rechts gekomen en uit zijn voorzet schoot Max ons in de finale. Tot het einde bleef T volhouden; deze 1-0 was juist genoeg. Om 4 uur zou de finale gespeeld wor den tegen Purmersteijn A, het was nu 12 uur, waarom gretig gebruik gemaakt werd van het prachtige zwembad naast het sportpark. Texel B ingedeeld in groep FF, samen met Meervogels (Zaandam) C, Succes C en WFC A, ging met grof geschut Meer vogels te lijf en scoorde er lustig op los. Won met 11-0. Dit was dus 'n zacht eitje en met grote verwachtingen werd de fi nale begonnen tegen WFC D. Maar dat ging niet zo vlot, W. nam de leiding en het lukte bij T. maar niet gelijk te ma ken, tot in de allerlaatste minuut Kees een voorzet inschoot. Het was ten hoog ste tijd want afgetrapt werd er niet meer. Nu strafschoppen nemen. Dick liet daarbij zien hoe het niet moest, dat hadden de anderen blijkbaar begrepen want alle 4 werden nu benut. W. bracht het niet verder dan 3, dus B was in haar afdeling kampioen Nu was A weer aan de beurt en wel tegen Purmersteijn A. Ook hier ging het goed. Kees speelde spil en René midden voor, hetgeen een verbetering bleek te zijn. Een verre bal over de P.verdedi- ging, een ren, een prachtschot van René en het was 1-0. In de 2e helft ging het wel meer span nen, maar weer was het René, die een goed aangegeven bal onder de keeper doorjoeg en zelfs maakte hij ook no. 3 met een goed schot. Onze verdediging had het af en toe niet gemakkelijk, maar ze hielden keurig stand. Zo had ook A de titel veroverd èn de speldjes, het eervolle bezit van elke ad- spirant. Allemaal gefeliciteerd Aan deze dag zullen velen een prettige herinne ring behouden. De Cocksdorp. Een gezegde: „Een droeve morgen, een blijde dag", werd bewaarheid toen de reisclub onder lei ding van de heer A. Lefferman, Don derdag een uitstapje maakte naar de vaste wal. Onze chauffeur was de heer Jo Bruin. Te kwart voor vijf vertrok het gezelschap van De Cocksdorp om met de boot van half 6 het Marsdiep over te steken. Bij een stralende zon vertrokken we met een TESO-bus uit Den Helder, rich ting duinkant. Onderwijl werden de da mes getracteerd op een reep chocolade cn de heren op een rokertje. Via Bergen, Castricum en Beverwijk ging het naar IJmuiden, waar we eerst in Hotel „De Bruinvis" opstaken, om vervolgens een wandeling te maken naar de sluizen. Het was jammer, dat we zo weinig tijd had den om dit allemaal goed te bezichti gen Jan, Wim en ik gingen nog een stukje door om het prachtige Franse schip, de „Kamt Cub" te bekijken. Daar na werd de reis voortgezet naar Leiden, waar we nog even gelegenheid hadden om te winkelen, (dat was speciaal voor de dames), om vervolgens te Alphen aan de Rijn een bezoek te brengen aan „Avi fauna", het vogelparadijs. Na een dreigende lucht, werden we hier overvallen door een flinke regen bui. Wat een verscheidenheid van vo- gel(s)(tjes) is hier te zien. Vandaar naar Hotel „Centraal", waar een warme maaltijd ons wachtte. Wat hebben we heerlijk geconsumeerd. Rij kelijk voldaan werd om drie uur de te rugreis aanvaard. Bij Aalsmeer werden de bloemenkassen bezichtigd. Het is een lust om de vele soorten planten en bloemen te zien. Bloemisten vertelden ons, dat de grond alle jaren moet wor den opgehoogd, doordat deze veengrond steeds zakt. De kassen werden dan ook op heipalen gebouwd, om verzakking te voorkomen. Te Heilo werd nog eens aangelegd. Er werd gedanst, gezongen en Sieme zorgde voor het muzikale gedeel te op de piano. Vandaar ging het langs het Noordhollands kanaal op Den Hel der aan, waar we om half 8 arriveerden. De laatste étappe werd door de chauf feur Jaap Verberg volbraoht, die ons vei lig afleverde. Ten slotte nog een woord van dank aan de heer en mevrouw Lefferman, die geen moeite hebben ontzien, om deze dag tot een succesvol einde te brengen. Ook een woord van dank aan de bekwa me chauffeur Jo Bruin. En zo behoort deze uitstekend ge slaagde reis weer tot het verleden. INGEZONDEN Geachte redactie, Naar aanleiding van uw bericht van 4 Juni 1. onder het opschrift „Onwettige bouw kwam aan het licht", zou ik dit bericht, indien u mij dit toestaat, even verder willen detailleren ter betere ori ëntatie en als waarschuwing voor hen die nog niet vielen. Bij de opdracht van een bouwwerk is het normale verloop als volgt: Men wil een bouwwerk stichten en stelt zich in verbinding met een architect, er volgt een bespreking en de a.s. bouwer (de opdrachtgever) maakt zijn wensen ken baar aan de architect. Deze tracht bin nen het kader van de wet de wensen van zijn opdrachtgever naar genoegen te doen uitvoeren. Zo verliep het ook hier. Grossier S. wenste een pakhuis te bouwen en gaf de architect opdracht om een tekening te maken. Tevens verlangde S. (de op drachtgever) een tekening met een klei ne afwijking t.o.z. van de eerste teke ning. Hij gaf mij de opdracht om het eer ste plan in te dienen bij de diverse in stanties en na enige weken werd dit plan goedgekeurd. Intussen kreeg S. het idee om toch maar volgens het tweede plan (met een kleine afwijking van het eerste) te bouwen. Daar de onderbouw van het le en 2e plan precies gelijk was, kreeg de aannemer opdracht met het werk te beginnen. Vervolgens stelde S. /oor om in de bovenbouw nog een an dere wijziging aan te brengen. Toen de ze wijziging eindelijk vaststond, bracht ondei^etekende deze in tekening en deze werd ingediend bij Gem. Werken ter goedkeuring. Doch deze goedkeuring bleef lang uit. Ondertussen was de aan nemer verder gegaan en kwam aan de rode streep (het ogenblik waarop men aan de afwijking begint) die hij niet had mogen overschrijden, daar de goedkeu ring er nog met was. Op aandringen van S. en er op vetrouwende dat de goed keuring ieder ogenblik verwacht kon worden/is deze doorgegaan. Maar een werk stopzetten betekent niets verdienen en wel de arbeiders uit betalen. Naar een ander werk gaan, waarvoor machines en materialen over geplaatst moeten worden, dat brengt ook hoge kosten met zich mee. Eindelijk echter kwam er bericht van de Welstandscommissie, dat de aange vraagde wijziging was afgekeurd, terwijl het werk inmiddels gereed was. Nu kwam het ambtelijke apparaat snel in actie en wilde de boosdoeners straffen, die op eerlijke wijze trachten hun dagelijks brood te verdienen tot heil van de mensheid. Bij het bericht van af keuring was een schetsje gevoegd, hoe het wel goedgekeurd zou kunnen wor den. In de Wederopbouw wet staat echter, dat de aesthetica het werk niet duurder mogen maken. En dit schetsje zou S. f 2000 meer gekost hebben, terwijl het de Volksgezondheid zou schaden (het nam de zon van 2 woningen weg). En tevens kon de constructie door onderge tekende niet worden aanvaard, omdat het moeilijk waterdicht te maken was. Tot eindelijk een lid van de Wel standscommissie kwam kijken en de la conieke mededeling deed, dat, als de commissie de situatie beter had gekend, de wijziging zou worden goedgekeurd. Maar ja, het ambtelijk apparaat werkte deze keer snel (wat men niet altijd zeg gen kan) en het geval was reeds in han den van Vrouwe Justitia en die is on verbiddelijk. Doch een goed toneelstuk bestaat meestal uit 3 bedrijven, waarvan het laatste bijna altijd de ontknoping brengt, en zo zal het hier ook wel zijn. N. SCHERMER, Architect. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Vertrek Van Texel: 5,30; 7,50; 9,50; 11,50 14,50; 16,00*) 17,50. Van Den Helder: 6,40; 8,50; 10,50; 13,20; 16,20nZa.; 17,30*); 19,30; 16,30Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 9,50; 11,50; 16,10a; 18,20 Van Den Helder: 8,50; 10,50; 13,20; 17,20a 19,30. van 5 Juli af t.m. 30 Aug. '52 alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag Za is alléén op Zaterdag. a is van 1 Juni af t.m. 7 Sept. ,52. FEUILLETON door T. LODEWiJK 14.) Maar toen de oude heer die avond met zwier de kamer betrad, als kwam hij daar al sinds jaren, wist ze meteen: Dit is een goed mens. Een eerlijke, vrien delijke, goedhartige baas Maar niet goedhartig alleen Zijn ogen zien alles. Hij kent z'n wereld. Hij kent waar schijnlijk zijn vak ook, want hij ziet er niet slordig of verlopen uit. Voor Sietske had het begrip „artist" altijd iets gemeen met te lange haren, pakken met vlekken, broeken zonder plooi en in en in bleke, verboemelde gezichten. Deze man was artist en heer tegelijk. Binnen vijf minuten waren ze al in een levendig gesprek en Brederode had er opmerkelijk slag van, Sietske daarin telkens te betrekken en uit haar hoek te halen. Soms bloosde ze hevig, omdat ze haar mening zei in plaats van, als gewoonlijk, te luisteren en wachtte ver schrikt op een vernietigend oordeel. Maar die schrik was nodeloos. Brederode wist heel wat van het mu ziekleven in Amsterdam en vermaakte zijn hoorders met allerlei geestige anec dotes uit een grotendeels verleden tijd. Toen kwam het gesprek op Frits' werk. Ik wil je een voorstel doen zei hij. Ik leer je alles wat je leren moet om een goed koordirigent te zijn. Zon der op te scheppen kan ik zeggen dat ik daartoe in staat ben. En 'als je het niet gelooft, vraag je maar aan de eerste de beste, die je denkt dat het weten kan. Frits had dat stillekens reeds gedaan en zelfs de meest geavanceerden en cri- tischen hadden niet méér aan te merken geihad dan: een beetje conservatief, maar hij kent hel vak. En dat beetje conser vatisme trok Frits juist meer aan dan al dat moderne gedoe Ik geloof niet dat de condities een bezwaar zullen zijn ging hij voort armoe lijd je niet, dat zie ik wel. Denk niet dat ik klanten zit te v erven, Ter- laer. Ik stuur er meer weg dan ik er aanneem. Mijn tijd is te kostbaar om te verdoen met krukken die het nooit le ren. Maar van jou vind uk het zonde, als je niet doorgaat. Ik weet het, meneer Brederode. Ik voel het haast als een eer dat u me daar voor zelf komt opzoeken. Je beseft blijkbaar nauwelijks hoe groot die eer is, zei de Amsterdammer want ik zit alsmaar naar een tweede kop koffie te smachten. Ja mevrouwtje, wanneer u me gootwater geeft, zal ik er niet naar vragen, maar zó krijg ik ze niet in American. Dat was het eerste bezoek van Wil lem Brederode. Het was niet zijn laat ste. In korte tijd was hij huisvriend. Toen hij er achter kwam, dat Sietske 's middags dikwijls alleen zat en in de er ker naar buiten staarde en peinsde, kwam hij meermalen 's middags thee drinken. Ze vond het gezellig. Ze kon. met hem praten over serieuse en minder seneuse dingen, hij was de openhartig heid zelf en tijdens zijn conversatie ver- öcigit:. ueze versrerKing van üe nulitai- I bestemming worden overgevlogen dween haar stugheid als sneeuw voor de zon Ze constateerde met verbazing dat i i en Frits de enige mannen waren, met wie ze luchtig en zonder inspanning converseerde, tegen wie ze alles durfde zeggen en wie ze alles durfde vragen Het grote verschil in leeftijd vergemak kelijkte de verhouding: hij kon haar va der zijn en eens zei ze hem dat met een .aehend gezicht. Maar hij had niet teruggelachen. Ze was een beetje geschrokken van zijn plots ernstig gezicht en vreesde dat ze hem onbedoeld bezeerd had met die woorden. Maar toen had hij haar iets uit zijn leven verteld. Hij was als weduwnaar met 'n doch ter achtergebleven. Die dochter had zijn artistieke aanleg geërfd, maar het ont brak haar aan wilskracht. Ze koos de weg van de minste weerstand. Terwijl ze met wat meer studie, inspanning en op offering een ster had kunnen worden in de concertzalen, verkoos ze de gemakke lijke weg naar het variété. Maar ook daar hield ze zich niet staande Ze gleed in dat wereldje maar al te gemakkelijk naar beneden, en al hielden haar vaders vrienden uil kiesheid de schandalen verre van hem, zijn vijanden bazuinden ze wel uit. Meermalen moest hij bijspringen om haar uit ernstige moeilijkheden te redden. Hij zag haar naar de kelder gaan en kon er niets tegen doen. Op een avond, toen ze met een groep-vrienden aan de boemel geweest was, werd hun auto op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen. Hij mocht haar niet Om half 12 vnl.tfdp sluitintr eens meer zien, ze was onherkenbaar verminkt Sietske had stilletjes geluisterd, ver baasd en ontroerd geschouwd achter dat masker van opgewekte vrolijkheid, waar zo veel leed schuil ging. En toen hij zweeg had ze met een impulsiviteit,bij haar zeldzaam, gezegd: Weet u, ik heb geen vader meer. Ik verloor hem door een ongeluk. Daarom beschouw ik u soms maar zo'n beetje als mijn twee de vader. Doe dat dan maar had hij gezegd en vergeet het niet als je nog eens in de penaine zit, lieve kind. Want dan ko men vaders te pas.ik weet het bij ervaring. Er was bitterheid in zijn woorden ge weest, en toch was na dit voorval de verhouding tussen de oude musicus en Sietske nog hartelijker geworden. Dik wijls zag ze al naar hem uit, wanneer Frits op school was en ze alleen in haar hoekje zat. Frits was er zeer mee inge nomen. Hij kende Brederode als een hoogstaand mens, hij maakte zich wel eens zorgen om Sietske's eenzaamheid en vond het heerlijk, dat Brederode die wist te breken. Met genoegen zag hij ook hoe Sietske vrijmoedig praatte en geïnteresseerd luisterde, wat haar ont wikkeling zeer ten goede kwam en haar zelfverzekerdheid gaandeweg deed toe nemen. Het waren goede jaren, die eerste ja ren in Amsterdam. Sietske kon maar moeilijk aan de stad en het stadsleven wennen, maar haar huis was haar kas teel. De gezellige bezoeken van de oude Texel, 8 juni 1952. iiiv musicus, de praatjes en kleine uitgan getjes met mevrouw Lauers, de concer ten die ze samen met Frits bezocht, en vooral de vele avonden thuis, wanneer hij piano speelde of ze luisterden naar de muziek van de gramofoonplaten of van de radio, dat alles maakte haar de wereld tot een paradijs. En toen ze op een avond Frits vertellen kon dat haar grootste wens vervuld was, dat er wel licht binnen korte tijd nieuw leven zou zijn in die étagewoning in die drukke flan Uw spoorkaartje ge- CJ haaldbijde V.V.V.,,'Texel" Amsterdamse buurt, toen verdween het laatste restje heimwee naar de boerde rij. Hier in de stad zou ze met Frits een nieuw leven leiden, een gezin stichten. Hier wachtte haar het geluk. HOOFDSTUK VII In de maanden dat Sietske wachtte op de geboorte van haar baby was Frits herhaaldelijk 's avonds thuis. De schuld daarvan lag, strikt genomen bij Brede rode. Die was op een avond bij hen geko men en had aan Frits gevraagd: Zeg kerel, zou jij me niet een avond kunnen helpen? Je weet, ik ben dirigent van Pro Musica en nu is me daar m'n pia nist ziek geworden. (Wordt vervolgd). I I i exei, iu juni iyoz

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4