Het eiland verdorst Al voor twee millioen schade door de nog steeds aanhoudende droogte Onze Jeugd op het Sportveld Texelse scholieren leverden mooie prestaties Op reis Zoon door vader onttroond De heer M. P. Reuvers raakte de wisselbe ker van het Jagerstournooi kwijt: zijn vader de heer Jac. Reuvers, werd winnaar! Nieuwerkerkers baggerden op het eiland Texel Een best stuk werk waarmee de IJssel- en Lek streek eer inlegt Felle brand aan rand van dennenbos Het Nutskleuteronderwijs te Den Burg in gevaar Onder de pomp /fT\ Door de nog steeds aanhoudende droogte wordt de schade voor de Texelse landbouw reeds op 2 millioen gulden geschat. Het is opmerkelijk, dat alleen Texel door de droogte te lijden heeft: elders in ons land staan de gewassen er prachtig bij. De onweersbui, die Zondagavond op Texel aantrok, hield het bij harde slagen en felle bliksemschichten. Regen, ho maar! En we zagen juist zo verlangend uit naar regen, véél regen liefst, want ons eiland verdorst. Welk een enorme strop het uitblijven van regen voor de boeren betekent, met name de akker bouw, beschrijft de heer Van Groningen elders. U moet weten, dat in de maan den Maart, April, Mei en Juni slechts 106 mm. regen op ons eiland is geval len, oftewel 40 pet. van de overeenkom stige periode van het vorige jaar (261,3 mm.). Bekend is, dat het op Texel toch al niet zo graag regent: ons eiland krijgt het minste water van heel Nederland. Badgasten die hier gelukkig niet komen om het te zien regenen doch de branding van de eeuwig brui sende Noordzee begeren, onze badgasten vertellen, dat het aan de vaste wal de afgelopen periode behoorlijk heeft gere gend, ja soms heeft het gewolkbreukt! Daar wij nog geen waterleidingnet rijk zijn moet het water voor particulier verbruik gewonnen worden in regen- en welputten. Vele regenputten staan al lang droog en menige wel biedt ook al niets meer te putten! Dan bel je dus maar een vrachtrijder op, die je voor een gulden of negen zo'n 2000 liter wa ter bezorgt. Dat haalt hij van de „Een dracht", de zuivelfabriek aan de Schil- derweg, die juist op dat punt is ge bouwd, omdat er aan de voet van de Hoge Berg altijd plenty water "voorhan den is. Terwijl wij dit schrijven wijst de ka lender 8 Juli en de thermometer precies 80 graden Fahrenheit in de schaduw. Oost, West.in een kantoor is het te genwoordig ook zo lekker niet! In 1921 zal een onzer voorgangers, wijlen de heer J. G. Kooiman, ook wel met opgestroopte hemdsmouwen achter zijn velletjes copy hebben gezeten en gezweten, want Maandag op de markt vertelde de heer Jn. Witte van „Sint Donatus", nabij Den Hoorn, ons, dat het in 1921 ook zo'n bar droog jaar was. Van de zomer af tot October toe kwam er practisch geen spat water! De koeien en schapen kregen hooi en voer. En dat bij zomerdag! In 1922 was het trouwens ook al zo droog. „We gingen toen 's nachts om 1 uur al met een wagen en een tank naar Het Klif (Zuidzijde van Den Hoorn red.) Je kon nou wel 's morgens vroeg gaan, bv. om 4 uur, maar dan was die brand- kolk daar subiet leeg! Als je aan het Klif tenslotte geen water meer kon krij gen, reed je helemaal naar het polder- tje De Kuil, waar je bij een slootje nog altijd wel terecht kon. Op het ogenblik halen we water uit de Sluis bij de Stolp- weg en ook uit de brandputten van Den Hoorn. Nortonpompen kun je bij ons in de buurt niet slaan, omdat je, hoe diep je ook boort, altijd zout water krijgt". In Den Hoorn geven de welputten nog water en het is van goede kwaliteit. „In 1893 was het anders óók een be rucht droog jaar!" zei een ander. Van half Maart tot half September viel er geen spat. (Half September kwam er een flinke onweersbui met veel water en van toen af aan was het leed geleden). Die droge zomer volgde toen op een zeer natte winter (1892-1893). Hier volgt een overzichtje ter verge lijking: 1952 53,8 mm. 15,8 mm. 14,2 mm. 22,2 mm. Maart April Mei Juni 1951 84,0 mm. 94,5 mm. 37,8 mm. 45,8 mm. 106,0 mm. 261,3 mm. INVOER VEE. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zij besloten hebben de beperkende bepalingen voor de in voer van vee, betrekking hebbende op mond- en klauwzeer ingaande heden op te heffen Texel, 2 Juli 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. A. VAN DIENST, Loco-Secretaris. INVOER VAN PLUIMVEE Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van he den de invoer van alle pluimvee in deze gemeente wederom is toegestaan. Texel, 2 Juli 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. A. VAN DIENST, Loco-Secretaris. BOUWVERGUNNINGEN De volgende bouwvergunningen zijn verleend: De heer R. Langeveld, E 80, is vergun ning verleend voor de bouw van een woonhuis. Mej GESLAAGD B. Miohels, De Koog, behaalde resp. te Alkmaar en Haarlem het diplo ma Kinderverzorgster en het diploma Centrale Raad voor Kinderuitzending. Mej. B. Langeveld, Den Burg, behaal de het diploma Huishoudkundige voor Inrichtingen. Vrijdag werd te Alkmaar het MULO- diploma A behaald door Sonja Witte, Warmoesstraat, Jaccfues Dijt, Wester geest, Geertje Ellen, Oosterend en Annie Kievit, Kogerstraat, terwijl Addie Daal der, De Koog, met gunstig gevolg exa men deed voor het aanvullingsdiploma B. COLLECTE UITGESTELD De aangekondigde collecte voor de blindegeleidehond door Texels Fanfare, vond gisteravond geen doorgang, omdat deze anders zou zijn gehouden in de pe riode, waarin .Herwonnen Levenskracht' vergunning tot collecteren was ver leend. De collecte voor de blindegelei dehond is nu uitgesteld tot volgende week. De Sportdag voor de Texelse school jeugd, die Maandag werd gehouden is in alle opzichten geslaagd. Het zonnetje koesterde ons de gehele dag; er was practisch geen wind, zodat het „luie zweet" er goed uitkwam. De jongelui hebben gesprongen en ge lopen, dat het een aard had en enkele partijen slagbal waren bijzonder inte ressant. Er was vreugde bij de winnaars, teleurstelling bij de verliezers. De microfoon en muziek van de fa. De Wilt droegen zeer bij tot het succes. De burgemeester gaf acte de présen- ce, terwijl de heer van Drunen in de morgenuren aanwezig was en de initia tiefnemers complimenteerde in zijn hoe danigheid als consulent voor de lichame lijke oefening. Enkele misverstanden gaven wat moeilijkheden maar een volgend jaar zullen we deze trachten te vermijden. Gezien het feit, dat er 210 liter limona de werd uitgeschonken en met smaak door de jeugd werd genuttigd, kan de C. V. „E.T.A." rustig aannemen, dat de dan Uw spoorkaartje ge- C) haald bij de V. V.V. „Texel" 31 VOOR DE BLINDE-GELSIDEHOND Collecte vergadering De Cocksdorp f 13,05; N.N. f 10,-; N.N. f 0,55; opgehaald door Age en Thijs f 1,04. Wie volgt? Het geld kunt u storten op postgiro 652 t.n. van N.V. v.h. Langeveld De Rooij, Den Burg-Texel, met ver melding: „Voor een Geleidehond", of af geven aan Bureau Texelse Courant. NIEUWE CURSUS Door de Stichting propaganda-centrum voor Onderwijs en Cultuur te Den Haag, zal op Texel een nieuwe (schriftelijke) cursus worden opgericht. Deze cursus beoogt algemene ontwikkeling en is een prachtige herhaling van de L.O., tevens een voorbereiding voor verschillende vakstudies en middenstandsdiploma. Er wordt les gegeven in Ned. taal, re kenen, kennis van land en volkeren, ele mentaire handelskennis, boekhouden, warenkennis, administratie en correspon dentie. Tijdens de duur van de opleiding (een jaar) wordt om de 14 dagen door de heer J. Euisman een avond mondelinge toe lichting 'gegeven. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de heer F. v. Halem, Schilderend 60 Den Burg. tDe heer Jac. Reuvers, De Cocksdorp, heeft Zaterdagmiddag de Wisselbeker gewonnen door het hoogst aantal punten te behalen bij de schietwedstrijden op duiven en lopend haas. De tropee was vorig jaar in het bezit gekomen van zijn zoon, de heer M. P. Reuvers. Was het vorig jaar hondenweer op de schietbaan, nu stonden de heren jagers te schutteren in een felle zon. Ondanks de hitte waren ze geweldig op dreef en schoten nog weer beter dan in 1951. Wat was het toch jammer, dat de heer A. Saai, Witte Hoek, zo'n pech had met net mikken op de (snelle) duiven, want de hazen legde hij met het grootste gemak neer, hoe geroutineerd die ook voorthol den! Er verschenen 22 deelnemers op de baan, een terrein van de hoeve „Mor.t Rosa", aan de Hoomderweg. Er werd in 5 series geschoten, nl. hoogvliegers, laag vliegers, dwarsvliegers, doubletten en lo pend haas. De heer Jac. Reuvers werd nr. 1 met 33 punten. Behalve de Wisselbeker ver wierf de winnaar nog een fraaie beker, eveneens beschikbaar gesteld door de fa. Gebr. Wever, Leeuwarden. 2 Werd de heer R. W. Stoepker, 29 punten, lau wertak, 3 de heer A. van Loon, Den Burg, 25 punten, lauwertak. In de serie doubletten werd de heer W. van Sambeek nr. 1. Hij schoot het maximum en verwierf een medaille. De serie laagvliegers was voor de heer P. Swama, eveneens het maximum en ook hij werd met een medaille vereerd. In deze serie had de grootste spanning ge heerst, want het maximum was ook be reikt door de heren J. P. Eelman, A. v. Loon, Jac. Reuvers, M. P. Reuvers. Bij herhaling zegevierde de heer Swama. De serie hoogvliegers was voor de heer M. Dijker, die ook het maximum bereikte. Hij kreeg een prijs der vereni ging (f5,-). In de serie lopend haas schoten het maximum de heren Jac. Reuvers, Cor v. d. Werf en R. W. Stoepker. Bij herhaling won de heer Reuvers, die f 5,- van de verenigingsprijs opstreek. Voor iedere serie was nog een aparte prijs uitgeloofd. Handbalnieuws Oosterend Vrijdag speelden we uit tegen GDS 1. Het was voor ons een fijne wedstrijd waar we veel van konden leren. Doordat onze keepster Duw verhinderd was, ging Nel in doel en het ging al onze verwach tingen te boven zo rustig als Nel daar stond om alle ballen op te vangen. Jam mer van het ene doelpuntje, anders had het 0-0 gestaan. De achterhoede was een beetje rommelig waardoor GDS ook ver scheidene kansen op doel kreeg. Vrijdag spelen we thuis tegen Zee meeuwen 2 om 8 uur. We zijn toch alle maal vroeg genoeg op het veld om mee te helpen met het spannen van linten en ophangen van de netten? kwaliteit prima was. De zakenmensen, die ons op de een of andere wijze hiel pen en het bestuur van de S.V. Texel tenslotte onze welgemeende dank. Over het verloop van de wedstrijden het volgende. Winnaar van het slagbal- tournooi werd de o.l.s. te Oosterend, en zij mag dus een jaar op de „beker" pas sen; no. 2 was Den Hoorn. De 2e wisselprijs, irï het nr. Estafette, gaat dit jaar naar Den Hoorn. Jammer, dat enkele snelle ploegen wegens fou tief wisselen, gediskwalificeerd moesten worden; 2e was de oi.s. Den Burg. De gedetailleerde uitslagen op de per soonlijke loop- en springnummers luiden: Hoogspringen: Jongens 9-10: 1. Hans Kuip 1,15; 2. Dik Dros 1,15; 3. Theo Backer 1,10. Jongens 11-12: 1. Jan Keijser 1,30; 2. Harm Roffel 1,30; 3. Jan Bakker 1,25. Jongens 13-14: 1. Iense Daalder 1,20; 2. Kees v.d. Werve 1,20; 3. Dirk Eelman 1,15. Meisjes 9-10: 1. Ieke Bergstra 1,20; 2. Reina Smit 1,15; 3. Willy Roeper 1,15. Meisjes 11-12: 1. Anneke Bakker 1,25; 2. Johanna Spigt 1,20; 3. Atie Vennik 1,20. Meisjes 13-14: 1. Lia de Jong 1,25; 2. T. v. d. Wetering 1,20; 3. Dina Witte 1,20. Verspringen: Jongens 9-10: 1. Klaas Mantje 3,63; 2. Ide Moerbeek 3,60; 3. Gijs Broere 3,50. Jongens 11-12: 1. Albert Bruyn 3,70; 2. Dirk Pereboom 3,70; 3. Martinus de Wolf 3,65. Jongens 13-14: 1. Wim Schuyl 4,00; 2. Iense Daalder 3,80; 3. Kees v.d. Werve 3,80. Meisjes 9-10: 1. Tini Beumkes 3,10; 2. Ina de Geest 3,10; 3. Tonnie Schoorl 3,05. Meisjes 11-12: 1. Grietje Lap 3,75; 2. Loes Sambeek 3,65; 3. Marijke Beumkes 3,60. Meisjes 13-14: 1. Ina Schraag 4,00; 2. Lia de Jong 3,97; 3. Truida de Wit 3,80. Hardlopen: Jongens 9-10: 1. Dirk Bakker; 2. Heino Bulthuis; 3. Klaas Mantje. Jongens 11-12: 1. Martinus de Wolf; 2. Kees Boersen; 3. Gerrit Stolk. Jongens 13-14: 1. Piet Quartel; 2. Wim Schuyl; 3. Piet van Rossum. Meisjes 9-10: 1. Irene Hoogewoning; 2. Ah Lap; 3. Jannie Hm. Meisjes 11-12: 1. Johanna Spigt; 2. Marijke Beumkes; 3. Willy Backer. Meisjes 13-14: 1. Ina Schraag; 2. Bep Dijker; 3 Jannie Smit. Alle le prijswinnaars kregen een keu rig speldje met inscriptie, de 2e en 3e pnjswinaaars kunnen een fraai diploma aan de wand hangen. „De IJssel- en Lekstreek schreef: Wij kennen in de IJssel- en Lekstreek de strijd tegen het water, waarmee we geboren en getogen zijn. Het is tegelijker tijd onze beste vriend en onze grootste vijand. Onze beste vriend, omdat wij onze be trekkelijke welvaart danken aan de vruchtbaarheid van de grond, die wij op haar veroverden en aan de schepen die wij langs haar oevers bouwen. Onze grootste vijand, omdat wij voortdurend moeten waken tegen haar vraatzucht. Ieder jaar verslinden de ge malen en het onderhoud van dijken nieuwe kapitalen. Want het water ligt eeuwig op de loer om ons te verrassen en het land terug te nemen, dat wij aan haar ontworstelden. Daar kunnen ze op het eiland Texel van meepraten, waar de zee, de mach tige vader van onze rivieren, ieder jaar met ruwe hand de duinen sloopt en tegelijkertijd aan de andere kant van het eiland nieuw land in de plaats geeft. Op dit Texel voelden wij ons thuis, toen wij een kijkje gingen nemen bij het werk aan het kanaal in de Eierlandse polder, waar en nu komt de aap uit de mouw aannemer G. van Herk uit Nieuwerkerk aan de IJssel binnen 16 weken maar eventjes 80,000 m3 grond weg te baggeren had. Dat hij daar een week of 16 voor no dig had, was dus zo gek nog niet al had hij dan ook de hulp van 4 draglines, reusachtige bagger machines en een flink aantal grond werkers uit Texel, die het al heel gauw konden vin den met de vaste mensen van Van Herk, die door hun vakkennis natuur lijk onmisbaar wa ren bij de uitvoe ring van het werk. Er moest in to taal bijna 8 km. (om precies te zijn 7,700 m.) kanaal worden verbeterd, waarbij dan iedere week zo'n 7000 m3 grond werd verzet. Iedere dragline nam dan 1500 m3 voor zijn rekening. Met de vrijkomende bagger werden dan de slo ten in de Eierlandse polder gedicht. In de tussenbedrijven werden nog even 10 duikers aangelegd. Sinds het ontstaan, nu 100 jaar gele den, werd dit Kanaal nu voor de twee de maal uitgebaggerd. Een praohtig ge zicht, dit model-kanaal, zoals het nu door de polder snijdt. Een levensbelang voor het eiland Texel, omdat het overtollige water (en dat is heel wat) via dit afwa teringskanaal door gemalen in de Wad denzee wordt geloodst. „Het Kanaal" heeft de oude bewo ners van het eiland al heel wat hoofd brekens bezorgd. Er zijn heel wat „bo men" over opgezet in het zigeunerkamp van de mannen van v. Herk. Want van Maandag tot Vrijdag bleven ze op het werk en als volleerde nomaden huisden, aten en sliepen ze in een woonwagen. Over gebrek aan belangstelling had den de uitvoerders niet te klagen, tijdens noch na het werk. Texel is rijk aan na tuurschoon, maar veel „amusement" is er niet te vinden. Het baggeren in de Eierlandse polder was dan ook een vast „repertoirstukje" voor de eilandbewo ners, die eens een „uitje" wilden heb ben. En ook de vacantiegangers hebben 1 zich niet onbetuigd gelaten. Een uitstap- j je naar het baggerwerk van v. Herik stond altijd op de lijst van beziens waardigheden. Intussen behoort het werk weer tot het verleden. De arbeiders zijn al weer uitgezworven naar nieuw werk en de wekelijkse reis (per eigen vervoer) van en naar Texel is weer verleden tijd. Het was mooi werk waar Nieuwerkerk en v. Herk eer mee hebben ingelegd. Want het Kanaal ligt er prachtig bij. We hebben persoonlijk de draglines aan het werk gezien, toen zij de vaargeul uitdiepten, soms zelfs wel tot een goede 10 meter diepte. De ingelanden van de Eierlandse polder hebben geen spijt van hun besluit deze opdracht aan een aan nemer uit de IJssel- en Lekstreek te hebben toevertrouwd. De naam van Herk, maar niet minder Nieuwerkerk a. d. IJssel, opent tegen woordig gastvrije deuren op het eiland. De opzichter van de Polder, de heer A. van Hoorn, was vol lof over de dege lijkheid van het werk en de snelheid, waarmee het werd uitgevoerd. Wij weten, dat van Herk de schou ders zal ophalen over dit stukje. Hij is geen man van veel woorden en zijn ar beiders zijn geen mooi-praters. Maar zij hebben een beste brok reclame gemaakt voor Nieuwerkerk en de IJssel- en Lek streek. Want de beste propaganda zit niet in woorden, maar in daden. "•"•Vr.vr- Daar werd iets groots verricht ESPERANTO IN DE PERS Ter gelegenheid van de beëindiging van de Esperanto-cursus, verschenen in het Zaanse blad „De Typhoon", werd te Zaandam en Wormerveer een feestavond voor de cursisten gehouden. In de bij eenkomst te Wormerveer las de heer Jan Vis uit Zaandam een schrijven voor van Minster Dr J. in 't Veld, waarin de ze verklaarde het werk van de Espe rantisten steeds met instemming te vol gen en te hopen, dat de cursussen in „De Typhoon" steeds meer succes zullen hebben en dat andere bladen dit voor beeld zullen volgen, daar het Esperanto dit zeker ten volle verdient. Ook de Esperanto-cursus, georgani seerd door de „Winschoter Courant" is beëindigd met een feestavond voor de cursisten. De heer S. Pregano, docent in Esperanto en Roemeens aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam, nam de cursisten een examen af, als gevolg waarvan hij aan de 12 beste leerlingen een prijs kon uitreiken. Gistermorgen omstreeks kwart over 11 brak brand uit op het kurkdroge land van hoeve „Kruiskoog", gelegen in het Kogerveld. De brand was zeer vermoede lijk ontstaan door vonken uit de kachel onder eeh ketel, waarin voeraardappelen werden gekookt door de heer Jac. Bak ker Jzn. Door de grote droogte van het gras, dat meer op hooi leek!, verspreidde het vuur zich zeer snel. Enige klampjes stro en een partijtje takkenbossen, wel ke op een 20 meter van de kachel ston den, gingen in vlammen op. Van alle kanten schoten hulpvaardi gen toe. Met zand trachtte men het vuur, dat zich ook in de richting van de boer derij bewoog te stuiten. De Koger Brand weer was spoedig ter plaatse. Er kon Zoals algemeen bekend bestaat er ten aanzien van het kleuteronderwijs in Nederland 'geen wettelijke regeling. Dit verooorzaakt voor onze Nutskleuter- söhool te Den Burg grote financiële moeilijkheden bij de exploitatie. Een verheugend verschijnsel is echter, dat het gemeentebestuur van Texel zijn ver plichtingen tegenover deze vorm van opvoeding beseft en een ruime subsidie verleent. Deze hulp wordt dan ook zeer gewaardeerd. Daarnaast is er een groep van dona teurs, die jaarlijks een steentje bijdra gen. Deze groep is echter nog te klein en ieder die onze school door middel van een jaarlijkse donatie wil steunen is hartelijk welkom. In het a.s. najaar ko men wij hier nog nader op terug. Naast de exploitatie-moeilijkheden, welke uiteindelijk overwonnen zullen worden, dringt echter een groter gevaar. Door de schoolartsendienst te Don Helder is een rapport uitgebracht waar in o.m. wordt medegedeeld, dat het pand Waalderstraat, waarin de school is ge huisvest, niet voldoet aan de aan een kleuterschool te stellen eisen. Hoewel sluiting niet onmiddellijk dreigt, moeten wij toch reeds maatrege len treffen en wegen zoeken om binnen niet al te lange tijd te komen tot de bouw van een nieuwe school. Dat de kleuterschool in een dringende behoefte voorziet bewijst wel het feit, dat thans reeds 90 kleuters van 4 jaar en ouder de school bezoeken en de wachtlijst van gegadigden ieder jaar groter wordt. Om een basis-kapitaal te verkrijgen, organiseert het bestuur der Stichting Nutskleuterschool dan ook op Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. een bazar. Ve len verleenden ons reeds hun gewaar deerde steun. Aan de inwonere vai Texel thans de daad door de Bazar met een bezoek te vereren en in ruime mate financiële steun te verlenen. Goed onderwijs vormt de grondslag voor het geluk van mensen en volkeren. Dit geldt zeer zeker ook voor de kleu ters. Wij hopen dan ook velen op de Ba zar welkom te kunnen heten. K. over een afstand van plm. 200 meter wa ter worden gehaald uit de tocht. Deze tocht bevatte water dat in verband met de rioleringssleuven aan de Brink en aan de sleuven zelf onttrokken wordt. De tocht zelf stond al geruime tijd droog! Het brandalarm was gegeven door de heer Joh. Langeveld, die telefo nisch is aangesloten met De Koog. Men wist het vuur tot de klampen en de partij takkenbossen te beperken, zo dat het aan de andere kant van het smalle grasweggetje gelegen bos ge spaard bleef. Door het flinke en vlugge optreden van de brandweer en andere brandbestrijders bleef ook de woning van de heer W. Bakelaar, welke op een 40 meter afstand staat, behouden. Van het land zelf was een oppervlakte van duizend vierkante meter verbrand. Uit voorzorg was ook de brandweer van Den Burg gealarmeerd. Deze be hoefde echter geen assistentie te verle nen. Hei jee ok twie snipperdagen nome? Weerom? Natuurlijk om naar de Bazar van de Nutsbewaarschool te gaan!

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2