„TEXEL" SCHOOLBOEKEN Openbare aanbesteding. Openbare aanbesteding. BIBLIOTHEEK Scheepvaart en Burgerlijke stand TESO (vergrote boot) vervoerde in Juni 585 auto's meer NET MEISJE flinke keukenhulp Schuimaarde Te koop Wie heeft?? M.C. Texel Uw figuur Rubbercorset LEERBOEKEN Fa. W. C. REIJ landbouwschuur met veestalling twee woningwet woningen enz. Verhuizing Opslag meubelen Emigratie-verpakking Ver. Texelse Beurtdiensten Boekhandel „Parkstraat' r~ V.V.V. „Texel" Uitvoering door Toneelvereniging „St. Jan" De Kat en de Kanarie Gezellig bal na! ONZE WEKELIJKSE Drie Extraatjes WMtMMÊM 1 l&U Boekhandel Parkstraat Smedenbond afd. Texel Vacantie regeling min mill mm mm mm im mm mm nun mm Jongelui, BOEKHANDEL PARK STRAAT mn mm mm mm mm umi ihiii mm mm mm mm mm mm m iiiiNiiilillliiillllllillllllllllllllllllllllliillllllllM^ (Uit ,,'t Kraaiennest".) Ieder mens heeft rechten. Deze onderscheidt men in staatkundi ge en burgerlijke rechten. Tot de staat kundige rechten behoren o.m. het recht op bescherming van persoon en goede ren, de persvrijheid en het recht van vereniging en vergadering. De burgerlijke rechten vindt men hoofdzakelijk in het Burgerlijk Wetboek, bv. het recht om te huwen, om een tes tament te maken, om te erven, om voogd te zijn, om een overeeenkomst te sluiten, enz. En nu moeten wij even geleerd wor den. Iedereen die burgerlijke rechten heeft, kan ze nog niet altijd zelf uitoefe nen. Zo kan bv. een minderjarige een huis in eigendom hebben, maar dat bete kent nog met, dat hij het zelf kan ver kopen. Hij is, zoals dat heet, niet han delingsbevoegd. De bevoegdheid van een mens om burgerlijke rechten uit te oefenen houdt in het algemeen verband met zijn per soonlijke staat: meerder- of minderjarig, gehuwd of ongehuwd enz. Die persoon lijke staat nu noemt de Wetgever in het Burgerlijk Wetboek: „Burgerlijke stand". Deze Burgerlijke Stand heeft met een bepaalde stand in de maatschappij niets te maken. De Wetgever had dan ook be ter kunnen spreken van „burgerlijke staat". Om de handelingsbevoegdheid, ge grond op de burgerlijke staat, te kunnen aantonen, heeft men bewijzen nodig be treffende geboorte, huwelijk, overlijden, enz. De instelling van de Burgerlijke Stand heeft ten doel deze bewijslevering moge lijk te maken. Daartoe worden bepaalde registers (bv. van geboorten, huwelijk en echtscheidingen en van overlijden) gehouden en „geloofwaardige" uittrek sels uit die registers afgegeven. Als staatsinstelling is de Burgerlijke Stand in ons land eerst ingevoerd in 1811. Daarvóór werden geboorten, hu welijken en sterfgevallen als regel door de geestelijkheid geregistreerd, zij het ook, dat wegens het ontbreken van alge meen geldende voorschriften het bijhou den dier registers veelal op weinig nauwkeurige wijze geschiedde. De Franse revolutie bracht daar ver andering in, hetgeen voor ons land be tekende, dat tegelijk met de Code Napo leon het Franse Burgerlijk Wetboek ook de Burgerlijke Stand als overheids instelling zijn intrede deed. Met het houden van de registers van de Burgerlijke Stand en het afgeven van uittreksels daaruit zijn belast de „ambtenaren van de Burgerlijke Stand" (hierna bij afkorting te noemen A.B.S.), die door de Gemeenteraad v/orden be noemd. Veelal worden zij dit schijnt nu eenmaal het lot te zijn van hen die met paperassen omgaan! afgeschil derd als oude uitgedroogde mannetjes, die dagelijks hetzelfde repertoire af draaien. Soms is dat ook wel zo. Ik herinner mij bv. een trouwpartij in een onzer gro te steden, waarbij 10 paren tegelijk werden getrou vd. Onder hen was een paar dat zo'n 140 lentes vertegenwoor digde. Prompt dreunde de A.B.S. op: „Gij allen zijt gij nog jong. Gij plukt nog rozen op uw pad!. Ach ja, er zijn natuurlijk wel zulke A. B.S., doch ik ken ook heel andere, zeer actieve en levendige ambtenaren van de Burgerlijke Stand. Hoe het ook zij, maar al te vaak is hun medewerking nodig. Immers gaat men in ondertrouw, moet men voor een examen een uittreksel uit het geboorte register hebben, heeft men een verkla ring van Nederlanderschap nodig, de A. B.S. moet worden ingeschakeld. Misschien zullen jullie zeggen: „Uw verhaal is heel aardig, maar wat heeft dit nu met een schip en de zeevaart te maken?" Daar wil ik het nu juist eens over hebben. Zodra een schip het zeegat uit is, drijft daar die kleine gemeenschap rond, afge sneden van Nederland en van zijn staats instellingen. Toch kunnen zich aan boord voorvallen voordoen, welke met name voor de Burgerlijke Stand van het grootste belang zijn. Een bemanningslid kan komen te overlijden. Hoe vaak ziet niet een baby tijdens een zeereis het le venslicht? En wat dan? Hoe er dan voor te zorgen, dat de registers van de Bur gerlijke Stand niet onjuist of onvolledig worden? Is er een practischer weg denk baar dan de kapitein in dergelijke geval len de functie van A.B.S. te laten ver vullen? Dat vond de Wetgever ook. Van daar dat hij heeft bepaald, dat de kapi tein van een Nederlands schip optreedt als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, maar dat alleen bij geboorten en overlij den. Jonggeliefden, die tegen de wil van hun ouders een huwelijk willen sluiten, zullen dus bij de kapitein van een Neder lands schip tevergeefs aankloppen. Wat de kapitein in geval van geboorte en overlijden in zijn kwaliteit van A.B.S. moet doen? Laat ik dit in het kort ver tellen. Wordt gedurende een zeereis een kind geboren, dan moet de kapitein binnen 24 uur de geboorte-acte in tegenwoordig- hied van de vader, zo deze aan boord is, en van 2 getuigen, in het scheepsjournaal inschrijven. Bij een sterfgeval gedurende een zee reis moet de overlijdensacte eveneens binnen 24 uur in tegenwoordigheid van 2 getuigen in het scheepsjournaal wor den ingeschreven. De oorzaak van het overlijden mag niet in de overlijdensacte worden opgenomen, wel behoort deze te worden vermeld in het Scheepsdagboek. Is iemand over boord gevallen, dan hangt het van de omstandigheden af, of men een overlijdensacte zal opmaken. Dit geschiedt alleen wanneer de kans, dat de drenkeling de wal of een ander schip heeft kunnen bereiken, uitgesloten moet worden geacht. Wanneer in een buitenlandse haven een geboorte- of overlijdensacte moet worden opgemaakt, verzoekt de kapitein dit aan de consulaire ambtenaar. Indien deze ambtenaar weigert aan het verzoek te voldoen, of zich onbevoegd verklaart, niet alle consulaire ambtenaren zijn nl. tot het opmaken van deze acten be voegd zal de kapitein de acte zelf moeten opmaken. Overlijdt een schepeling aan de wal (bv. in een ziekenhuis), dan mag de kapi tein nimmer de acte van overlijden op maken. Deze bevoegdheid heeft hij nl. uitsluitend aan boord. In dergelijke ge vallen schijnt de aangewezen weg te zijn aan een medicus een verklaring van overlijden te vragen en deze verklaring te laten legaliseren voor echt verkla ren) door de Nederlandse consulaire ambtenaar, binnen wiens ambtsgebied de plaats van overlijden is gelegen. Een dergelijke verklaring zal in de re gel ook nodig zijn om verlof te verkrij gen voor het begraven. Tenslotte dient nog beantwoord te worden de vraag: Op welke wijze wordt de betrokken A.B.S. van een en ander op de hoogte gesteld? Als oorspronkelijke acten worden be- KLEIN-CAFETARIA-BEDRIJF De Fa. Swarthof is door de Minister van Economische Zaken vergunning ver leend tot het vestigen van een Klein- Cafetaria-Bedrijf met verlof A in per ceel 56 te Den Hoorn. Handbalnieuws G.D.S. Vrijdagavond jl. speelde het le thuis tegen SVO en wist met 1-0 te winnen. Dit kwam vnl, doordat onze midvoor niet meespeelde en onze gebroken voorhoede veel over en naast het doel gooide. S. speelde daarentegen een prima wed strijd. A.s. Donderdagavond 8 uur ZDH-GDS 2. Vertrek van de Groeneplaats 19,15 u. Het le speelt Vrijdagavond 8 uur thuis tegen SVC. schouwd die acten, welke zijn inge schreven in het scheepsjournaal. Deze blijven in het scheepsdagboek. Uittrek sels van de acten van geboorten en van overlijden moeten in de eerste aanloop haven worden ter hand gesteld aan de in de wet aangewezen autoriteit (in Ne derland: de waterschout, in het buiten land: de Nederlandse consul), die de handtekening van de gezagvoerder lega liseert. Van deze autoriteit komen de uit treksels via het Ministerie van Marine tenslotte terecht bij de A.B.S. der woon plaats van betrokkene. Dat een koopvaardijkapitein veel aan zijn hoofd heeft, wisten wij. Dat hij, de ongekroonde koning aan boord, naast burgemeester en koopman, zo nodig ook dienst moet doen als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, was velen wellicht nog onbekend. Vandaar dit artikel over de kapiteins als fungerend ambtenaar van de Burgerlijke Stand. De Wetgever draagt de Nederlandse koopvaardijkapiteins heel wat bijzonde re functies op; ook deze vervullen zij op de hun eigen gedegen wijze. Want zij zijn heel wat mans, die Nederlandse ge zagvoerders! Mr. N. W. A. VAN EIJK. GE-EMIGREERDE ESPERANTISTEN Te Sydney werd het congres gehouden van de Australische Esperanto Bond. Ver tegenwoordigers uit alle staten, behalve uit Tasmanië, waren aanwezig. Onder de deelnemers van dit congres waren Espe rantisten-emigranten uit niet minder dan 13 landen. Deze nieuwe Australiërs spra ken er hun vreugde en dankbaarheid over uit, dat zij door middel van Espe ranto in de gelegenheid zijn geweest di rect na aankomst in him nieuwe vader land, vrienden te vinden, met wie zij hun moeilijkheden van man tot man konden bespreken en die hen daarbij op alle gebied behulpzaam waren geweest. Dit zagen zij dan ook als de oorzaak, dat zij zich snel en gemakkelijk hebben kun nen aanpassen in hun nieuwe omstan digheden. De N.V. Texels Eigen Stoombooton derneming heeft in Juni 36657 passagiers vervoerd. 2759 auto's en 10,716 fietsen. Juni 1951 werden vervoerd: 32412 pas sagiers, 2174 auto's en 10,070 fietsen. Er zijn deze maand dus 4,245 meer passagiers vervoerd en 585 meer auto's (in Mei kwam de vergrote Dokter Wagema- ker in de vaart. Deze boot kon voorheen 8-10 auto's vervoeren, thans neemt zij er zo'n 16-18 mee). Oppervlakkig gezien zou men van een drukker vervoer willen spreken, doch er zij op gewezen, dat de Pinksterdagen dit jaar in Juni vielen, vorig jaar in Mei en voor Mei 1951 liggen de vervoerscijfeis dan ook hoger dan voor Mei 1952. TEXELAABTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Aangeb. partij lege flessen Warmoesstraat 25 Te k. 1 p. br. damesschoenen m. 38 en 1 paar hoge jongens- schoenen m. 36 en 1 p. san dalen m. 36 Schilderweg 23 Te k. gevr. 1 meisjesfiets Jac. Hin, Ongeren Te k luxe Chevrolet 1939 Min. Ruysweg K99b De Koog Te k. kinderwagen J. Boon- Dootjes, De Cocksdorp, Tel. 31 Te koop nieuw groen Tweka badpak te kl. gek. van f 19,25 voor f 9,25 en een blauwwollen badpak voor f 5,00. Adres te bevr. bur. v. d. blad Te k. Zwarte bes sen en sap van zwarte bes sen Bestel s.v.p. deze week. H. J. Witte, Warmoesstraat 25 tel 190 Vert. donker blauw jasje met rode biezen afgezet. Gaarne terug aan Nelleke de Gorter, Haffelder- weg 18 Met grote blijdschap en dank aan God, geven wij kennis van de geboorte van onze dochter, die bij het H. Doopsel de namen ontving van Engelbertha Geertruida Maria H. Boogaard C M. Boogaard-Witte Texel, 5 Juli 1952 Spang O 35A Met grote blijdschap ge ven wij U kennis van de geboorte van onze zoon Klaas Adr Smidt H. L. Smidt Boon Texel, 5 Juli 1952 Den Burg, Wilh laan 108b Tijdelijk: Huize Maris Stella De Cocksdorp Met grote blijdschap ge ven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Pieter Gerrit wij noemen hem Piet K. Verseput-Frankfort P. G. Verseput Elly, Marianne en Annie Gerritsland B 165b Texel, 6 juli Met dank aan God en grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje Meijntje Maria Cornelia (MEINY) C. TIMMER Czn. C. TIMMER-Mechielsen KEESIE en FEIJT|E Oosterend, 7 Juli 1952 Langs deze weg spreek ik mijn welgemeende dank uit, voor de grote belangstelling en de vele cadcaux ter gelegenheid van mijn 25-jarige feest. J. BUISMAN Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij het overlijden van on ze geliefde Broer en Zwa ger HERMAN KASSE HEERDING betuigen wij onze oprech te dank ln't bijzonder aan Ds. van Reijendam voor de woorden van troost, Dokter Elias, Zuster Lap, deN.CLB.,B stuur DEK, de Vaandelcommissie, Kleedoplegsters en anderen die de overledene de laatste eer hebben bewezen zowel van binnen als bui ten de gemeente. De familie Den Hoorn, Juli 1952 Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de zeer grote be langstelling ondervonden voor, bij en na ons hu welijk A. P. C. KOOPMAN J. KOOPMAN-Boon 't Noorden Texel Voor de vele bewijzen van belangstelling en deel neming tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Vrouw en Moeder HILLEGINA FRANS1NA VISSER betuigen wij onze hartelij ke dank. In 't bijzonder aan Ds van Reijendam, Dokter van Loon, Zr Ha- rink, de Rusterkring Dorcas Buren en Vrienden alsme de aan Dragers en Kleed oplegsters voor de laatste aan de overledene bewe zen. Familie J H1LLEN Wilhelminalaan 60, Den Burg, Texel Juli 1952 Te koop woonhuis eif en schuur, gelegen te De Waal 67, groot 6 a 10 ca. Kastr. sectie C 1208. Inschrijvingsbiljetten bin nen 1 week na verschij ning van dit blad in te zenden aan de Kerkvoog dij der Ned. Herv Gein. te De Waal. Ned. Hervormden hebben voorkeur. gevraagd voor halve dagen DEKKER'S KOFFIEHUIS Oudeschild Gevr. voor hoogseizoen Hotel „Het Witte Huis", De Koog Gelieve geen geld of goede ren af te geven aan mijn vrouw W. UBELS-BOON De Cocksdorp C 87 A daar ik niets betaal. U. UBELS Herv. Kerk, Den Burg Wachtende laatste lading droge Schuimaarde. Aanbevelend, J C. RAB N V. Gevraagd te Rotterdam een degelijke hulp i.d. huishouding V.denn. V g.g v, Goed kunnende werken. Meer dere hulp aanwezig. Sa laris f85.— p. mnd. Br onder no 1780 aan Adv. Bur. v Staal Co, Postbox 1061, Rotterdam BURGER WOONHUIS in de Molenstraat Vrij van huur medio Augustus a s Te bevr. bij M J Veeger Buitenlust Gevraagd in gezin van 3 volwassen personen hulp i.d. huishouding v.d. of d e.n. in omg. Den Burg. Adres bur. v.d. blad Adrie zijn rood gelakte autoped gevonden of mee genomen uit de dennen op Zaterdag 5 Juli j I Hij had hem graag terug. Flinke beloning voor die hem te rugbrengt D. v.d Vliet Dennen B160 Zondag 13 Juli Puzzle-rit geldende voor het club-' kampioenschap. Start om 2.30 uur Waalderweg Cen traal Bureau. Het Bestuur VERLOREN Dop van benzinetank van Morris-Minor, gaande van Schildereinde naar Oude schild. Gaarne terug be zorgen aan J. C. Rab Der. Burg Net Meisje, 22jaarb.z a als hulp i.d. huishouding voor d.e n. Ook op boerderij Anny van Acker p.a. Kogerweg26, Den Burg Reeds de dames van de oude Ro meinen droegen corsetten. Al waren het toen slechts banden of leren rie men Maar door alle eeuwen heen hebben de vrou wen begrepen hoe belangrijk haar fi guur was. Met een Beauty form maakt U zich 2 ma ten slanker en U behoudt dezelfde bewegingsvrijheid die U zonder cor set hebt Informeert U hier eens naar. Wij laten U zonder verplichting passen Alleen DEN HELDER verkoopt ze. voor H.B.S., Lyceum, Kweekschool, Ambacht school en alle andere scho len leveren we U zonder enige prijsverhoging zo vlug mogelijk. Beleefd aanbevelend, Boekhandel Warmoesstr 18, Den Burg Ondergetekende N. Scher mer is voornemens op 30 Juli a.s. namens het Bu reau Wederopbouw Boer derijen openbaar aan te besteden; Bestek Haarlem 40 Bouw No. Texel 46, t.w. Het bouwen van een in Eierland gemeente Texel. Bestek en tekening zijn verkrijgbaar a f 12,50 per stel (rest. f 10,-) bij de architect, N. SCHERMER, Den Burg. Namens de Woning bouwvereniging „Texel" zal ondergetekende op Maandag 21 Juli 1952 te drie uur namiddags in het Raadhuis, Den Burg, Texel in het openbaar aanbesteden, overeen- stig het aanbestedings reglement W.B., het bou wen van a. op een terrein gele gen aan de Dorpsstraat te Den Hoorn-Texel; b. idem cp een terrein gelegen aan de Brink, De Koog-Texel. Bestek en tekening ad f5,- vanaf 12 Juli 1952 verkrijgbaar bij de Ar chitect Hollewalsweg 17a Den Burg-Texel. Restitutie f 2,50 direct na de aanbesteding. Aanwijzing 19 Juli 1952 van 3-4 uur in Ho tel „De Graaf". P. DE GRAAF, architect B.N.A. Voor Den Burg - Schildereinde 45 - Telefoon 85 De landelijke pers toonde zich vol lof over het historisch en volkomen verantwoorde goed geïllustreerde boek van A. van der Vlis Land en Volk in de loop der eeuwen Het geeft tal van historische details zonder ook maar even „droog" te worden. Uiteraard is het met name voor hen die zich voor geschiedenis enigzins interesseren, het meest inte ressant Gedrukt op houtvrij papier, gebonden in fraai linnenband (8,90 U igegeven in opdracht van Parkstraat 10 Den Burg op Donderdag 10 Juli a.s. om 8 uur iu „Casino" Entree fl,60 bel. inbegrepen 'n Lekker zandkoekje 250 gr. 59 cent Fruitrollen heerlijk fris 3 voor 25 cent Echte chocolade hagel een tractatie voor groot en klein 200 gram 49 cent WEVERSTR. 70 C.J. V.d. KOOI OEN.URG TELEFOON 50 KRUI DEN I ER TEXEL Aan de van wordt maandelijks een aantal goede boeken toegevoegd. Fa. Jac. de Graaf van 14 t.m. 19 Juli Fa. Smit Co van 21 t.m. 26 Juli Zwarte bessen Zwarte bessen kunnen iedere werkdag (behalve Za terdags) aan de veiling worden afgezonden. Tijdig fust bestellen Ook van ander fruit, aardappelen en groenten kan de aanvoer dagelijks geschieden Minimumprijs zwarte bessen 60 ct per kg. Dagprij zen aardappelen 4 JuliEerstelingen en muizen 12,10 tot 12,90 per 100 kg. Doré 13,90 tot 14,90. Verdere inlichtingen bijVeilingsvereniging „Den Helder en Omstreken" Den Helder, Tel. 2317 .K2230) vergeet in je vacantie alles wal met de school te maken heeft maaréérst nog even bestellen I Doe het direct, dan heb je straks alles op tijd In huis. PARKSTRAAT 10 DEN BURG

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 3