m ;t;ni SLOTACCOORD jhnilda, De narcissenteelt op Texel De Von Sion is sinds vorig jaar ingekrompen met 1476 R.R. Het Rode Kruis heeft het platteland nodig! De Texelse Boys wonnen de S. V.C.-wisselbeker Jeugdrubriek Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam' Evenals vorig jaar wil ik ook nu aqn het veelvuldig verzoek voldoen, om via uw veelgelezen blad, de oppervlakte van de op Texel geteelde narcissen te publi ceren. Zoals u ziet lopen enkele soorten wel wat uiteen bij vorig jaar, maar dit is' voor Texel niet van zo'n groot belang, daar het grote areaal van die soorten op de vaste wal staat. Het gaat hier meest om de Von Sion, die is ingekrompen met liefst 1476 R.R. Het gewas is over het algemeen iets korter van stand, dat zal in de opbrengst bij vorig jaar wel schelen. We hebben zeer weinig vlieg gezien, dat wil nog niet zeggen, we zijn er door, of we laten maar weer een deel twee jaar vaststaan! Neen, kwekers, vasthouden rooien en koken. De beste tijd is daarvoor vanaf half Aug. begin September. Over het algemeen wordt door hen, die warmwaterbehandeling toepassen, 42 gr. C. gedurende 2 uur gegeven, dit is voor middelgrote bollen. Dikke vlezi ge bollen vragen meer warmte, of lang durige behandeling. Vandaar dat ook 43 gr. C. 2 uur kan worden gegeven. U dient bij de behandeling lU pet. Are- tan of Germisan toe, dat is 250 gram op ZOEK GERAAKT Een groep schoolkinderen uit Friesland welke in een kamphuis te Vlieland ver bleef, was onder leiding van het onder wijzend personeel 's avonds na eten nog een spelletje gaan doen. Een der leerlingen had zich bij een of ander spel verstopt en was in zijn schuilplaats in slaap gevallen naar later bleek. Toen men kamphuiswaarts wilde keren, ontdekte men dat er een leerling te weinig was, waarop men ging zoeken, doch zonder resultaat. De gehele nacht door bleven sommige personen aan het zoeken, doch eveneens vruchteloos. 's Morgens werden per omroeper vrij willigers gevraagd om de vermiste op te sporen. Een groot aantal gasten en eilanders evenals een groep der Lucht strijdkrachten en de hoogste klasse der oJ. school gaven aan de oproep gehoor. Onder leiding van de bosbaas, de heer J. Roos, werden de bossen uitgekamd. Eigenaars van motorrijwelen en brom fietsen zwermden op hun voertuigen uit over de fietspaden en wegen. Uiteindelijk mocht de heer M. Cupido het genoegen smaken de „dwaler" te vinden. Hij was al bij het begin van de Vliehors. De jongen vertelde in slaap te zijn gevallen; toen hij wakker werd was het al donker. Hij was toen in de rich ting van de vuurtoren gelopen, doch dit bleek achteraf de vuurtoren van Texel te zijn, in plaats die van Vlieland, welke hij, doordat hij in een duinpan bij de bossen zat, niet kon zienn. (Harlinger Crt.) 100 liter water voor bijvulling Ms pet., dus dubbele hoeveelheid. Deze tijdsduur is bij proefnemingen vastgesteld, dit gaf de beste resultaten, laten we daar niet vanaf wijken. Houden we na het rooien nog reke ning met de achtergebleven narcissen, dat die worden opgezocht? Zodat er niet in de rogge of pas ingezaaid grasland moet worden gestoken om deze narcis sen te vernietigen. De practijk heeft ge leerd dat dit geen prettige ervaringen zijn. Na het rooien kunt u nog veel na righeid voorkomen, door het land schoon op te leveren. Laten wij ook dit jaar de handen in een slaan om onze gezonde cultuur te behouden. Hoogachtend, Contr. „Vereniging De Narcis", G. ZEEMAN, Zandvaart 58, Breezand. Op Texel geteelde narcissen 1951-'52: R.R. R.R. Gele trompetten 1951 1952 Flower Carpet 115 103 Golden Harvett 977 883 Golden Spur 2289 1571 King Alfred 3371 3430 Maquifioence 153 311 Rembrandt 1139 1761 The First 77 60 Bicolor Tromp Spring Glory 105 55 Queen of Bicolors 35 36 Victoria 85 61 Witte Trompetten Mrs. E. H. Krelage 628 720 Groot Kronige Carlton 832 1302 Fortune 626 761 Helios 2544 1532 John Evelyn 62 187 Scarlet Elegant 36 359 Dubbele Variëteiten Von Sion 21725 20249 Texas 126 258 Twink 167 60 Poetéz Var. Cheerfulness 544 469 Early Perfection 208 216 Geranium 224 379 Glorious 125 Laurens Koster 192 176 L. Innocence 190 44. Poëticus Actea 190 128 Om. Mascimus 63 75 Totaal geteeld: 1951 37407 R.R.; 1952 36398 R.R. De soorten van minder dan 35 R.R. zijn niet genoemd. VOOR VIJFTIG JAAR Oudesohild, 8 Juli 1902. De eerste la dingen gemaaid zeegras zijn hier heden uit de wierwaarden aangebracht. Naar men verzekert zijn consenten uitgegeven, met elkander bedragende ongeveer 5000 pakken zeegras, die in dit seizoen zullen mogen worden gemaaid door Texelse Luitenant Generaal Van Oyen Een speciale verslaggever heeft een onderhoud gehad met Luitenant-Gene raal van Oyen, commandant van het Ro de Kruis Korps, over het aandeel van „het platteland" in het Rode Kruiswerk, speciaal in het kader van de actie Be scherming Burgerbevolking. Generaal van Oyen heeft zijn werk kamer in één van de reeks gebouwen aan de Prinsessegraaht te Den Haag, die tezamen vormen het hoofdkwartier van het Nederlandse Rode Kruis. De organi satie van het Rode Kruis moge dan ui terlijk, voor wat betreft namen van on derdelen, rangen, uniformen en com mandovoering, wel enigszins overeen komst vertonen met een militaire orga nisatie, de sfeer op de Prinsessegracht is nóch militairistisch, nóch ambtelijk. Loopt u maar door, de naam staat op de deur zegt de portier in de hal en even weinig ceremonieel is de ontvangst door de Commandant van het Rode Kruis die desgevraagd gaarne zijn mening geeft over wat hij ziet als de taak van het Rode Kruis, speciaal wat betreft „de provincie": Nederland buiten de grote bevolkingscentra. Juist in deze tijd meent Generaal van Oyen is dat een actueel onderwerp. De kranten staan vol over Burgerbescherming. Ten behoeve van de Bescherming Burgerbe volking zullen binnenkort overal vrij willigers opgeroepen worden. De bevol king wordt voorgelicht op allerlei wijze. Het Rode Kruis heeft bij de bescher ming der Burgerbevolking in oorlogs tijd een heel belangrijke taak. Natuur lijk niet alleen dan. Ook zónder dat had den en hebben onze afdelingen (de co lonnes, bloedtransfusie- en plasmadien sten, welfare-werk, om er maar enkele te noemen) genoeg te doen. Maar in de bescherming der burgerbevolking is het Rode Kruis Korps belast met de vor ming en de opleiding van mobiele medi sche formaties, welke buiten de grote steden geneeskundige teams worden ge- noemd. Deze teams hebben te zorgen voor de eerste-hulpverlenmg en het transport van zieken en gewonden naar ziekenhuizen en noodziekenhuizen. Deze laatste zullen z.n. ten platte lande vooral worden ingericht. In deze ziekeninridh- tingen vervullen de helpsters van het Rode Kruis Korps een zeer belangrijke rol als verpleeghulp. Het. Rode Kruis heeft al tientallen jaren met dat bijltje gehakt en in de laatste wereldoorlog kostbare ervaringen opgedaan. Wat is méér vanzelfsprekend, dan dat men bij het BB-werk een instantie inschakelt met een compleet en beproefd apparaat en een perfecte organisatie? In de grote steden merken wij op zal de noodzaak van een beschermings- organisatie de bevolking wellicht duide lijker toespreken; die vormen de kwets bare punten. Maar hoe staat het met de mensen daarbuiten, in de kleinere ge- meenten, op het platteland? (Wordtvervolgd). Dg Texelse Boys hebben door een 1-0 overwinning op Texel 2 de SVC-wissel- beker definitief veroverd. Het is ruim 8 uur als scheidsrechter, de heer A. Kalis, laat beginnen. De wind is erg hinderlijk, waardoor geen mooi voet bal is te geven. Direct gaat Texel ten aanval maar de Boys achterhoede is pa raat en weet de gevaarlijke aanvallen van Texel af te slaan. Na dit offensief gaan de Boys er over rechts vandoor, maar de voorhoede zoekt het doel te hoog, zodat deze kans verloren gaat. Maar de Boys, die het tempo nog wat opvoeren, komen terug en na een kwar tier komen zij door geluk aan een doel punt: 1-0. Een hoge bal wordt door de nog jeugdige T-keeper verkeerd beoor deeld en over zijn vingertoppen verdwijnt hij in het doel. Even later heeft Texel het geluk mede als de Boysmidvoor (in buitenspelpositie) van dichtbij hard in- t schiet maar het schot wordt gestopt door de T-keeper. Deze kan hem echter niet onder controle houden en nu is het de r-binnen die over hem heenschiet. Daar staat het pittige Texelspelertje v. d. Wulp die de bal uit het doel kopt. Hiervoor krijgt hij terecht een open doekje. Met de rust is er in de stand nog geen verandering gekomen. Na de rust speelt de strijd zich vm. op het middenveld af en de achterhoe den laten zich niet meer passeren. Zo komt het einde van deze sportieve wed strijd, die heel goed door de heer Kalis Nr. 213. RIA BOKS „Er is zo'n vreselijke man hier gekomen!" zegt de haas, „hij schiet op alle dieren met een groot ge weer". „Laten wij hem wegjagen voor hij te veel kwaad sticht", zegt Bim tegen Bam en zij gaan het bos in, waar een hele sta pel oude dozen, pijpen en emmers ligt. Een paar die ren komen eens kijken wat Bim en Bam gaan doen. En als na een poosje de booze man met zijn ge weer komt, schrikt hij ont zettend. De dieren zijn in de oude pijpen gekropen en door de dozen, waar al leen hun koppen nog maar uitsteken en ze zien er ge weldig afschrikwekkend uit. De boze man en de ne gers die hij bij zich heeft, vergeten helemaal te schie ten; zij hebben maar één gedachte: zo gauw moge lijk hier vandaan te ko men! Ria viert vandaag, Woensdag 9 Juli, thaar 8ste verjaardag. Zij woont Wever straat 12, Den Burg. Ria zit in de twee de klas. Ze wandelt graag met haar broertje Hans en past ook goed op haar broertje Kees. Fietsen, ja dat is fijn! Ken je de verkeersborden al? Veel plezier vandaag! Nr. 214. MAllENE VAN BEEK Marene is op 10 Juli 1946 geboren. Als wij goed rekenen viert zij dus morgen, Donderdag, haar zesde verjaardag. Dat wordt dan groot feest op de Westerweg 20d, te Den Burg, want ze krijgt een fiets! Zeg, dan kun je samen met pappa naar het Westerslag. Die zal jou wel I goed leren zwemmen, want hij heeft er al zovelen voor het diploma opgeleid! j Straks naar de grote school! Dan kun je later zelf de verhalen van Bim en Bam 1 enz. lezen! Veel plezier morgen. werd geleid, met een 1-0 zege voor Je Texelse Boys 1. Door deze overwinning kwamen de Boys 1 definitief in het be zit van de SVC beker. Deze werd later door de voorzitter, de heer Meinderts- ma aan de heer Witte uitgereikt met de gebruikelijke huldebetuigingen. Zaterdagavond wordt de finale ge speeld in de verliezersronde tussen Oos terend 1-ZDH 1, aanvang 8 uur. S. V. Texel. Texel 2, dat met onvoltalligheid te kampen had, kon het tegen Tex. Boys niet tot een overwinning brengen en ver loor met het kleinst mogelijke verschil 1-0. waarmede de Boys de beker defini tief wonnen. Gefeliciteerd, Texelse Boys! Donderdagavond speelt een sterke T.- combinatie tegen een eveneens, nu rut de gehele bezetting der Mok samenge stelde ploeg en kan dus een spannende wedstrijd verwacht worden. Voor onze voetballiefhebbers een prettige ontspan ning dus. Houden alle spelers hun avond vrij voor training en dan natuurlijk op Woensdagavond. Als we zo de prestaties van Succes volgen kunnen we er zeker van zijn dat er weer een moeilijke taak te wachten staat, zorgt er dus voor tijdig gereed te zijn, begin dus nu! Adsp. van 12t.m. 14 op Vrijdag half zeven. (GELUKKIG) 50 JAAR GELEDEN: Adv. in de Tesselaar van Donderdag 10 Juli 1952: GEVRAAGD: levende kluten, scholek sters, meeuwen, wulpen, bergeenden enz. Brieven franco lett. B. Bureau de zer courant. DE LANDARBEIDERSBOND van de afdeling„Dc Cocksdorp-Eierland" maakte een 2-daagse trip De Cocksdorp. Op 2 en 3 Juli heaft dc reisclub van de afdeling haar 2-daagse reis gehouden. 40 Personen namen deel. Via de Wieringermeer ging het eerst naar het Zuiderzeemuseum in Enkhui zen. Daar werd genoten van de oude klederdrachten en oude vissersboten enz. welke de Zuiderzee bevoeren. Volgende plaats was Volendam. Jam mer, dat er veel wind stond en dat het heel erg stoof. Na de middag werd een bezoek gebracht aan N.V. De Arbeiders pers te Amsterdam. Na een kopje thee. aangeboden door de directie, werd het kolossale bedrijf bezichtigd. Het iaatste punt van de eerste dag was Blancum, waar men in het Meerthuis overnachtte Een mooie avond en een schtterende omgeving om te wandelen. De volgende dag ging het via Hilver sum en Loosdrechtse plassen naar Aals meer. Wat een bloemenpracht was het op de veiling. Vandaar naar Schiphol, waar op het terras een kopje koffie werd ge bruikt en de drukte op het vliegveld werd gadegeslagen. Volgende punt was IJmuiden. Daar werd per boot een tocht door de havens gemaakt. Geweldig die grote sluizen met zijn drie deuren van elk 1200 ten. De laatste plaats was Bergen. De grote speeltuin was een vermaak voor jong en oud. Langs de kust naar Den Helder, waar nog even werd gestopt in het nieu we dorp Petten. Van het oude dorp was alleen het kerkhof nog over. Nadat de heer Westdorp nog een woord van dank had gesproken aan het bestuur, ging een ieder tevree en vol daan naar huis. Een woord van dank ten slotte aan de chauffeur, de heer J. An- dringa, die niet alleen een prima chauf feur was, maar ook een reuze gids. DIENSTREGELING N.V. T E.S.O. Op werkdagen: Vertrek Van Texel: 5,30; 7,50; 9,50; 11,50 14,50; 16,00*) 17,50. Van Den Helder: 6,40; 8,50; 10,50; 13,20; 16,20nZa.; 17,30*); 19,30; 16,30Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 9,50; 11,50; 16,10a; 18,20 Van Den Helder: 8,50; 10,50, 13,20; 17,20a 19,30. (Juli-Augustus): Van Texel: 20,30; van Den Helder 21,30. van 5 Juli af tm. 30 Aug. '52 alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag, a is van 1 Juni af t.m. 7 Sept. ,52. Za is alléén op Zaterdag. FEUILLETON door T. LODEW1JK 22.) De volgende dag moest Hanne weer terug. Frits bracht haar naar de trein en hij constateerde met genoegen, dat vele ogen zagen naar z'n knappe schoon zuster. Ze was een landelijke schone, dat was duidelijk, maar ze maakte hier in Amsterdam een niet geringe propaganda voor het platteland. Ze was dan ook een en al lof over de conducteurs, die haar als een koningin behandelden, en de po litiemannen die met vaderlijke vriende lijkheid alle gewenste en zelfs ongewen ste inlichtingen gaven. Sietske had haar maar node zien gaan. Maar ze hadden afgesproken dat Sietske zo gauw mogelijk veertien dagen op de boerderij zou komen logeren, met de ba by natuurlijk. Frits moest zidh maar zo lang redden. Moeder Anne kon haar on geduld bijna niet bedwingen, om haar kleinkind te zien en Sietske beloofde Maar het leven keerde zo zoetjesaan weer tot normale proporties terug, al was er blijvend iets veranderd in de huize Terlaer. Alles werd geregeld naar de wensen en behoeften van de kleine Marijke. Maar Frits was toch blij toen alles weer normaal ging, blij ook toen hij weer de zaal binnenstapte waar de leden van Pro Musica hem met een donderend hoe ra begroetten. In de pauze zorgde hij dat enbij de thee vele beschuiten met muis jes waren, en met een gelukkig gezicht aanvaardde hij talrijke gelukwensen. Ja. voelde hij, hier was hij thuisge- raakt. Hij hield van deze mensen, deze Amsterdammers, goedmoedig, gezellig, hartelijk onder al hun schijnbare onver schilligheid. Hij zag de brede, vaderlijke glimlach van Brederode, hij zag de lachende ogen en voelde de kameraadschappelijke hand druk van Ada. Kom je eens naar de baby kijken? vroeg hij stoutmoedig en ze beloofde vlot. Ze spraken meteen af: morgenmiddag. Dan was 't toch Woensdag. Die middag hoorde hij het portier van de auto dichtklappen. Sietske keek door de vitrage. Is ze dat, Frits? Ja, dat is ze. Het leek of er één ogenblik bezorgd heid was in de ogen van Sietske, maar die verdween toen Ada binnentrad en heel rustig en vriendelijk kennismaakte met Frits' vrouw. Frits zag verbaasd toe Zoals die zich ook in iedere situatie verplaatsen kon! Niets was er meer over van de uitdagende bahiemne uit Ame rican. Daar stond ze in een onberispelij ke tailleur, klein en tenger, rustig en be heerst, een dame op en top. En toch zo gewoon en genoeglijk, dat Sietske onbe vangen en met moederlijke trots haar meteen meetroonde naar de wieg waar de kleine Marijke lag te slapen. Frits zag de beide vrouwen gebogen over het kind. Sietske, kind van het land en Ada, pro duct van de stad. Sietske, die rustig haar eigen leven leefde, onberoerd door alles wat rondom haar gebeurde, die strikt genomen nog precies dezelfde was als toen ze op de boerderij op het orgel speelde, en Ada, die ongetwijfeld nu reeds een interessante roman over haar eigen belevenissen zou kunnen schrijven, een pikante roman wellicht Ada dronk thee en vroeg Sietske hon derd uit naar het leven op de boerderij, waarvan ze de meest zonderlingen voor stellingen had. Sietske vermaakte zich over haar grappige reacties, maar Frits kon de gedachte niet van zich afzetterij dat Ada toch een weinig toneelspeelde. Ze wilde 'n goede indruk maken, ze wil de Sietske geruststellen, ieder wantrou wen dat er mocht zijn, bij voorbaat weg nemen. Frits voelde dit alles aan, hoe wel hij het nimmer onder woorden zou kunnen brengen. Hij keek van de ele gante Ada naar Sietske, die daar zo ver trouwelijk en gezellig te keuvelen zat. Hij was blij toen Ada wegging. Hoe vond je de secretaresse van Pro Musica? vroeg hij Sietske. Tja.... wat zal ik zeggen, aarzel de die en haar blik vertroebelde zich een ogenblik. Ze is heel anders dan wij dan ik, bedoel ik. Want jij gaat met die mensen toch maar gewoon om. Jullie zeggen jij en jou tegen elkaar. Jij ze lachte jij weet ook met iedereen om te gaan. Jij bent zo makkelijk en vlot. Frits, ik geloof, dat jij voor de Koningin nog niet verlegen zou zijn. De koningin is een vrouw en een moeder, net als jij glimlachte Frits en dat zou ik nooit kunnen vergeten. Maar ik vond anders dat jullie erg vlot met elkaar opschoten. O, ja, zei Sietske en ze zuchtte even, dat ging best hoor. Ze is zo gewóón en bepaald geestig af en toe. Vind jij haar leuk, Frits? Ik mag haar wel. Zou je niet liever zo'n vrouw heb ben dan.mij? Een ogenblik klemde Frits de lippen opeen. Maar dan zag hij Sietske aan. Een prachtvrouw, een schat, de moeder van zijn dochter. Er is niet één vrouw die het tegen jou kan opnemen! zei hij en sloot haar in zijn armen. Gelukkig maar, zuchtte ze want zie je.als ik jou niet meer had, Frits, dan was ik liever dood. Ada Siccama reed in haar brede two- seater terug naar haar klein, maar be haaglijk en luxieus ingericht flatje in Zuid. Haar gedachten tuimelden ver ward dooreen, ze zou blij zijn als ze thuis was, dan kon ze die tenminste eens rus tig ordenen. Ze parkeerde de wagen, nam de sleu tel uit het contact, wierp een blik in het interieur en sloeg de deur dicht, ging toen de brede stenen trap op die naar He deur van haar woning leidde.alles zonder erbij te denken, mechanisch als een robot. Pas toen ze in haar gezellige zitkamer was gekomen, een zachte lamp had op geknipt en zichzelf een glas volgeschon ken had uit een van de flessen uit de kleine bar die zich in haar kamer be vond, kwam er meer leven in haar ge baren, meer uitdrukking in haar gezicht. Moe liet ze zich in een fauteuil vallen, greep een tijdschrift, bladerde er ge dachteloos in. Ze was m het hol van de leeuw ge weest, dacht ze. Ze had Frits Terlaer gezien in zijn eigen omgeving, gesproken met zijn vrouw, zijn baby bewonderd, ze had de sfeer getast van die woning waar huise lijkheid en huwelijksgeluk overheersten, een sfeer die haar ver en vreemd was. Ada Siccama was daarin niet opge groeid. Haar vader was directeur van een ex portfirma. Meestal zat hij in het buiten land. Keerde hij terug, dan nam hij kost bare cadeaux mee, verwende zijn enige dochter en nam haar mee uit eten in lu xueuze restaurants. Ze herinnerde hem zich als een forse, gladgeschoren man, altijd perfect in de kleren, een flauwe geur van reukwater en goede tabak om zich. Ze had haar vader bewonderd en vereerd, maar was hem nooit nader ge komen. Ze pronkte met hem zoals hij met haar. Haar moeder was een levenslustige, bijzonder knappe vrouw, van wie werd gefluisterd dat ze behalve Europees ook Oosters bloed in de aderen had. Van haar had Ada de matte teint, de grote bruine, sprekende ogen, het ranke, soe pele figuur. Mevrouw Siccama ging veel uit en had tal van vrienden. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4