9 roen /wa in het harL, Behalve hebzuchtige strandrovers heeft Texel ook vele dappere redders gekend Vrijdag komt de Raad bijeen Laat ons dansenallen vrolijk zijn f' HaÊÉ&ll&èïSË Het Adspiranten B-elftcd van de S.V. Texel won de Koger Wisselprijs De bazar te Cocksdorp bracht f768,50 op WOENSDAG 23 JULI 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6650 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Vergadering van de Raad der ge meente Texel op Vrijdag, 25 Juli 1952, des namiddags 2.30 uur ten gemeente- huize. Texel, 17 Juli 1952 De Burgemeester van Texel. DE KONING. 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Aanstelling van de heer G: van der Struijs tot technisch ambtenaar in vaste dienst 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere sohool te De Koog. Aanbevolen wordt mevrouw A. Tiessen-Spaans te Den Burg 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de opebare lagere school te De Cocksdorp. Aanbevolen wordt me juf. M. Oostenhuis, aldaar 6. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Zuid- Eierland. Aanbevolen wordt mejuf. P. Druif, te Eierland 7. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Den Hoorn. Aanbevolen wordt mejuf. A. van der Sterre te Oudeschild 8. Verlening van eervol ontslag aan mejuf. C. E. Groot als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Zuid-Eier- land 9 Vaststelling van een verordening, houdende regelen met betrekking tot controle op de met geldelijk beheer en met boekhouding belaste ambtenaren, alsmede tot het onderzoeken naar de deugdelijkheid der rekening 10. Vaststelling van de tweede verorde ning tot wijziging van de „Verordening tot heffing van marktgeld en weegloon in de gemeente Texel" 11 Vaststelling van de tweede verorde ning tot wijziging van de „Verordening op de heffing van begraafreohten in de gemeente Texel" 12. Vaststelling van de vierde verorde ning tot wijziging van de „Verordening tot heffing van keurloon in de gemeente Texel", alsmede tot intrekking van de „Verordening op de „Verordening op de invordering van keurlonen in de ge meente Texel" 13. Vaststelling van de eerste verorde ning tot wijziging van de „Verordening op de heffing van keuringsgeld voor de keuring van in te voeren vee" 14. Vaststelling van de tweede wijziging van het „Reglement voor de Sociale Dienst in de gemeente Texel" 15. Vaststelling van de vijfde wijziging van het „Reglement van het Algemeen Weeshuis tc Texel" 16. Vaststelling van een subsidie-veror dening voor het bijzonder kleuteronder wijs 17. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst tussen de N.V. Texelsohe Electriciteits Maatschappij en de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, met borgtocht van de gemeente Texel 18. Onttrekking aan het openbaar ver keer van de voormalige rijwielpaden door het Westerslag en langs de Koger- vveg 19. Benaming weg nabij huize „Bis- pmekihof" te De Koog. 20. Overdracht van het onderhoud van de bij besluit van 26 September 1951, no. XII, van de Buurtschap Zuid-Haffel in ondeihoud overgenomen wegen aan het Waterschap De Dertig gemeenschappe lijke Polders op Texel 21. Aankoop van een auto ten behoeve van de reinigingsdienst 22. Beoordeling van diverse verzoeken om een tegemoetkoming als bedoeld in artikel 13 der Lager-onderwijswetl920 23. Beoordeling van de aanvrage van het bestuur van de Vereniging tot oprichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Oosterend om op grond van ar tikel 72 der Lagere onderwijswet 1920 gelden te mo-gen ontvangen voor: a. het bijbouwen van een vierde les lokaal aan het "schoolgebouw der Vere niging; b. het treffen, in afwachting van het gereedkomen van het nieuw te bouwen leslokaal, van een noodvoorziening, be staande uit het inrichten van een leslo kaal op de zolder van het schoolgebouw, alsmede voor de daarmede verband hou dende uitgaven; c. het aanschaffen van de benodigde inventaris 24. Verkoop van grond te De Koog aan de heer P. de Graaf te Amsterdam 25. Verkoop van grond te De Koog aan de heer F. L. van Ingen Suhenau, aldaar. Uit het boek „Texel"' ONDANKS alle verbeteringen in kustverlichting en betonning, radio en radar stranden er jaarlijks nóg schepen op de gevaarlijke Nederlandse kust. Heeft men eens een redding bij stormweer meegemaakt, zag men de overlevenden van een schipbreuk uitgeput aan wal brengen of was men getuige bij het bergen van lij ken op het strand, dan pas beseft men wat een schipbreuk ook in deze tijd nog betekent. Maar hoeveel rampzaliger was een stranding in vroeger jaren, toen de op roof beluste kustbevolking slechts dacht aan het bergen der aangespoelde goederen en de overheid alléén maar ordonnanties uitvaardigde met het doel zelf niet te kort te komen aldus wordt opgemerkt in het boek „Texel, Land en Volk in de loop der eeuwen", door J. A. van der Vlis. Maar in 1769 kwa men er voorschriften, die zich niet beperk ten tot de zorg voor de eigendommen van reders en kooplieden, doch de eerste grond slagen legden voor een staatsreddingswezen. Toen werd o.a. gede creteerd: „niemand sal bij nagt of tijden van storm met krielen, sakken of sloopen, mitsgaders met bijlen, saagen, hamers of diergelijke instrumen ten langs het strand mogen loopen, op poene van arbitraire correctie". Zij, die zich ten onrechte uitgaven als schelpen- of garnalenvissers, maar in werkelijkheid op buit uit waren, zou den „sonder verschoon gegeeselt, ge brandmerkt en voor al hun leven ver bannen worden". Het publieke geweten begon te spre ken, men kon er zich niet meer mee verenigen, dat ieder jaar tientallen schip breukelingen de dood in de golven von den, die men had kunnen redden. In cidenteel waren er, lang voordat de red dingboten bestonden, reeds dappere red dingen verricht, doch het bleven spon tane daden van enkelingen. Toch dient men ook hier de hulpvaardigheid der kustbevolking niet te onderschatten. De Texelaars zijn van oudsher behulpzaam en geneigd te steunen als de nood aan de man komt. Het uitgavenboek der dia kon ie te Den Hoorn getuigt daarvan als we lezen, dat in 1690 voor „2 verloeren schipluden (schipbreukelingen dus) 6 stuivers" geschonken worden. reddeloos verloren In 1798 kwam in de Texelse ge meenteraad een brief aan het be stuur der domeinen ter sprake, waarin de schout en strandvonder, Martinus Langeveld, het plaatsen van enkele vaartuigen langs het strand „tot redding van ongelukkige schipbreukelingen" bepleitte. Langeveld kwam een paar weken later op dit onderwerp terug en sprak: „Het was ons en alle ware menschenvrien- den altoos tegen de borst, de weinige zorgen van 's lands wegen besteed, omme ongelukkige schipbreukelingen him leven te redden, daar men uit hoofde van ge mis der nodige vaartuigen op de stran den, maar te dikwerf velen voor oogen jammerlijk moest zien omkomen. Deze taferelen, medeburgers, deden ons menige keer met minachting neerzien op de wetgevers, die meer op het behouden der goederen dachten, waarvoor men langs de zeekusten aan barre stranden SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat in de periode van 21 Juli 1952 tot en met 26 Juli 1952 zonder voorafgaande waarschuwing op de Hors zal worden geschoten. Wanneer de rode vlaggen gehesen zijn ia het ten strengste verboden de Hors te betreden. Texel, 21 Juli 1952. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. MC. TEXEL ORGANISEERT ZONDAG EEN VOSSENJACHT Zondag a.s. houdt de Motor Club Texel een Vossenjacht voor motoren en auto's. De start vindt, plaats om 2.30 uur van af de Waalderweg, Centraal Bureau. Er zit tevens nog een aardigheidje aan ver bonden, iedere rijder krijgt ook een foto mee, welke afbeelding moet v/orden op gezocht Dus alle liefhebbers Zondag op tijd aan de start. Zie advertentie in het nummer van Zaterdag a.s. ,x"~. S. V. Texel. Het is een goed initiatief geweest dat VV De Koog nam tot dit adspiranten- tournooi. Jammer was het dat Oosterend verstek liet gaan. Een wegblijver is dan ooi-zaak dat het programma veranderd moet worden, waardoor dan een der deel_ nomers gedupeerd wordt, welke eer nu aan Tex. Boys te beurt viel. Texel B won gemakkelijk, met 6-0 van ZDH a. Ook van De Cocksdorp werd gewonnen met 3-0 waarna de beslis sing moest vallen tegen Tex. Boys a. Dit werd een goede wedstrijd, waarbij de ploegen aan elkaar gewaagd waren. Tex. Boys nam met een goed verrassend schot van Bogaard de leiding, maar nog voor de rust ging Kees Boot door de verdediging en maakt mooi gelijk. Dit verhoogde de spanning. In de 2de helft werd T iets sterker, maar achterhoede en ook keper Henk waren er goed in en gaven weinig kans. Uit een voorzet van pakhuizen stichtte.... terwijl men het leven van zijn arme natuurgenoot ver gat, die op een stuk hout in zee dreef, of op zijn best op een masteloos wrak". Het zou nog wel een jaar of wat duren voor de enthousiaste schout zijn verlan gens werkelijkheid zag worden. De zéér vooruitstrevende gemeenteraad van 1798 voelde weliswaar veel voor allerlei nieu wigheden, maar had evenzeer een broer tje dood aan geld uitgeven als sommige van dergelijk colleges, die later Texel re geerden! aldus vervolgt het boek „Texel" waaraan wij alle gegevens voor dit arti kel ontlenen. Dappere vissers van Oosterend en Oudeschild. In December 1804 werd de Zweedse brik Gustaf Adolph in de Eierlandse gronden totaal verbrijzeld. De beman ning redde ziah met een boot, maar kon niet verder komen dan op een zandbank, kilometers uit de kust. Oestervissers van Oosterend, die in de Rogsloot met hun bootjes lagen, zagen in de morgen van de 5de December op de bank beweging. Zij begrepen, dat daar mensen in nood ver keerden en besloten er heen te gaan. Onderweg kregen enigen spijt van het haastig genomen besluit: Volgens voor schrift zouden de geredden met de red ders in quarantaine moeten, d.w.z., veer tig dagen zouden zij in de biezen hutten onder een ijzige koude grote ontberin gen lijden. Toen besloot de dappere schipper Cornelis Jansz. Kuyper, er al leen met zijn scheepje op af te gaan. Al le schipbreukelingen bracht hij veilig in de armzalige hutten op het Eierlandse strand en hij getroostte zich geheel on voorbereid een quarantaine op de woeste zandvlakte. Begin Januari 1805 was op de Schar een Pruisische driemaster, een galjoot schip, komend van Bordeaux, door zware ijsgang aan de grond gelopen. Door de dikke mist hadden de Texelaars het schip niet opgemerkt. Af en toe klonk van ver over het water het luiden van een scheepsklok. Toen vermoedde men, dat er wat gaande was. Vergeefs tracht ten enkele jonge kerels van Oudeschild door het ijs het wrak te benaderen, ook een poging van e^n groep mannen, die met een transportschip in de haven la gen, draaide op niets uit. Eindelijk keer de de wind, weken de ijssahotsen van een en gelukte het na een ongelooflijk zware en moeilijke tocht aan de schip pers Auke Luijtte, Klaas Gomes, Jan Sijbrand Krijnen, Gulf Slot en Pieter Isbr. Brouwer in de vroege morgen de gehele equipage behouden in Oudeschild te brengen. Hieruit blijkt dus, dat Texel behalve hebzuchtige strandrovers, gelukkig ook vele dappere redders heeft gekend! Zij moesten, zo vond de strandvonder Mar tinus Langeveld, de bevolking ten voor- Max scoorde Ruut die snel gestart was, het winnende doelpunt. In de laatste mi nuut hadden onze jongens geluk toen de kleine Zoetelief uit een corner juist naast het doel kopte. Hiermede wonnen onze jongens de wisselprijs en mogen die volgend jaar verdedigen. Goed gedaan en geluk ge wenst. Aan VV De Koog onze dank voor de piettige sportdag voor de jeugd. S.V. De Cocksdorp Zondag werd met adsp. a deelgeno men aan de seriedag voor adsp. aan De Koog. De spelers waren allen vol goede moed. Maar aan De Koog zakte dit wel dra in de schoenen daar Oosterend a niet kwam opdagen. Nu werd SVC a au tomatisch in de winnaarsronde geplaatst tegen de adsp. van Texel en Tex. Boys die natuurlijk hun wedstrijden gemak kelijk wisten te winnen. Om 2 uur werd de eerste wedstrijd ge speeld SVC - Texel, uitslag 0-3. Daar ook de Boys van T verloren 3-1, moest SVC en de Boys uitmaken wie de tv/eede prijs in bezit kreeg. In deze wedstrijd weid er direct flink aangepakt door onze jongens en spoedig geeft P. Saai ons de leiding 1-0. Maar d.e B laten zich niet onbetuigt en als de doelman van S iets twijfelt, is de stand 1-1. Toch Cees laat het niet zit ten en uit een mooie voorzet van Frans doelpunt hij onhoudbaar 2-1. Nog voor de rust weten de B gelijk te maken waar DE TEXELSE VOLKSDANSGROEP is de laatste maanden wel actief: op alle dorpen geven zij demonstraties en de inwoners worden dan uitgenodigd tot deelname, waaraan door velen spon taan wordt gevolg gegeven. Maandagavond hebben de volksdan sers een programma afgewerkt op het parkeerterrein in de duinen achter De Koog, waarvan bovenstaand een foto. Dinsdag 29 Juli a.s. treden zij in De Cocksdorp op en Dinsdag 5 Augustus bij Hotel Bosch en Duin, Dennen. de keper van S zeker niet vrij uit gaat 2-2. Met deze stand gaat de rust in. Zeer hard wordt er nu gewerkt om het winnende doelpunt. Bij een S aanval weet de B back geen andere kans meer als met de hand de bal weg te slaan. De hiervoor gegeven penalty wordt goed door Cees genomen en weer is de stand in ons voordeel 3-2. Nog en kele minuten zijn dan te spelen en in de resterende tijd weten de Boys opnieuw gelijk te maken met een hard schot 3-3. Als de officiële speeltijd verstreken is, is de stand nog gelijk en wordt met straf schoppen deze wedstrijd in het voordeel van SVC beslist. Zo heeft SVC a op de 2de prijs beslag gelegd. Training. De asp. training is voorlopig stop gezet in verband met de vacantie. De eerste training is nu Vrijdag 22 Aug. om 7 uur. Ook de kleine asp. van de gym afd., die staan onder leiding van A. Waldus, de eerste dag hiervan is Dins dag 19 Augustus. Nog een mededeling: Op de Seried^g van de handbal-afd. zijn twee stel gymschoe nen achtergebleven. Van wie zijn deze? Zaterdagavond werd in de O.L. School te De Cocksdorp een bazar gehouden ten bate van een op te richten Kleuterschool. Er is hard gewerkt door het bestuur. Eén maal per week werd door dames een bijeenkomst gehouden in de school voor het maken van goederen, ook werd door vele dames thuis gewerkt. Verdei was er grote medewerking van de bewoners beeld worden gesteld. Hij nodigde de gemeenteraad met de schepenen en de dijkgraaf in de kerk aan de Binnenburg. Naast de officieel genodigden was het gebouw door vele Texelaars tot de laat ste plaats bezet. Langeveld beklom de preekstoel en memoreerde de moedige reddingen. Bij de uitreiking van de „ge denkstukken" ontving Kuyper een zil veren tabaksdoos, de met name genoemde redders van Oude Schild werden grote zilveren gedenkpenningen met inscrip tie ter hand gesteld en allen ontvingen een op perkament gedrukte oorkonde met de vermelding hunner heldendaad. Tot zijn grote genoegen kon de schout nog mededelen, dat een menslievend in woner van Oude Schild een bedrag van f 100 ter verdeling onder de gehuldigden beschikbaar stelde. Kort na bovenstaande gebeurtenis strandde in de Eierlandse gronden het Engelse troepentransportschip The Eli sabeth op weg naar de mond van de We- zer. De bevolking deed wat in haar ver mogen was, van de 280 opvarenden wer den er 137 gered, doordat zij zich gedu rende een half etmaal in het want wis ten te houden. De Texelaars gaven heel wax kledingstukken voor de geredden, maar de Franse commandant van het ei land liet de geredden gevankelijk naar De Schans vervoeren en behield de bes te kledingstukken voor zichzelfBo vendien werd er geklaagd dat de solda ten de redding door dronkenschap be moeilijkt hadden. In het laatste deel van dit hoofdstuk zal worden verteld over het reddingswe zen op Texel door de N.Z.H.R.M. uit het dorp door giften in levensmidde len, speelgoed, boeken enz. Ook de schoolkinderen werkten mee, zij verkochten lootjes en haalden prijzen op. Te ruim acht uur werd de bazar door de heer Lefferman geopend. De belang stelling was groot. Twee lokalen waren voor dit doel disponibel gesteld. Er was een grote toeloop van kopers voor de textiel, een pracht collectie was er opge steld. Verder was er reuze animo voor diverse attracties, zoals: sjoelen, ballero, rad van avontuur, touwtje trekken, ra den enz. Ook de grabbelton voor de kin deren vond gretig aftrek. Mevr. Buis kon f 12.- incasseren. De bloemenstand was schitterend, velen gingen met bloe men huiswaarts. Een verfrissende drank (want het was er warm) en een ijsje deed de mens goed. Zelfs de waarzegster ont brak niet, en vele jonge dames en heren waren na de uitslag verheugd over hun toekomst; het was meestal een rijk en gelukkig leven. Het was van 8 tot 11 uur een groot succes in de bazar. De bruto opbrengst was f 768,50. Hiervolgen de uitslagen van de geluk kige prijswinnaars: Ballero, 1 Mej. Schaatstra, Leeuwarden, 2 H. Dop, 3 L. Laan, 4 Mej. A. Feikema, 5 C. Laan. Sjoelen bak 1. 1 C. Zuidema, 2 idem, 3 G. Jansen, 4 C. Zuidema. Sjoelen bak 2. 1 C. Zuidema, 2 Joh. Zui dema, 3 G. Troost, 4 Jac. vd. Kooi Gzn. Boontjes raden, aantal 6348. 1 Mej. R. Barhorst 6380, 2 P. Zoetelief 6278, 3 C. Laan 6213, 4 P. Kikkert 6213. Naam beer: Bruno. 1 Mej. A. v. Sijp. Gehouden verloting a 25 cent. 945 sprei niet afgehaald. 930 ontbijtlaken Mevr. Zuidema-Klinge. 981 presenteerblad niet afgehaald. 907 slaapkamerkleedje niet afgehaald. Gehouden verloting a 10 cent 535 pre senteerblad H. Boer. 206 gehaakt kleedje niet afgehaald. 76 twee worsten niet af gehaald. Tenslotte hartelijk dank voor de spontane medewerking van de gehele bevolking, om deze bazar zo uitstekend te doen slagen.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1