9 roen in het harL, Feest ter ere van onze badgasten „Ome Jan" P. Strijbos bij de vliegerwedstrijd „Vroeger was ik er een expert in' Een enkele bot was voldoende voor een mooie pnjs t „Al eeuwen sta ik Napoleon bezocht het strategisch belangrijke eiland Texel (En Michielse kreeg f 216,- voor het bouwen van de erepoort WEK DE GAL IN UW LEVER OP ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6657 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Buig Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. ,VEEL HENGELAARS, maar weinig vis!" aldus riep de heer Akkerman, voorzitter van de Koger Oranjevereniging, ons Woensdagmorgen toe, toen hij ons op de Badweg te De Koog passeerde. „Meester Akkerman" die binnenkort ons eiland gaat verlaten en Woens dag voor het laatst zijn welbekende activiteit voor de Oranjevereniging in zette hij was met hoog opgestroopte broekspijpen op weg naar huis: „Even een jasje aantrekken", zo verklaarde hij, „je waait er weg!" Zo was het: het weer was erg ruw en dat was wel jammer, waar Woensdag morgen om half acht een groep van'15 hengelaars en lijnwerpers zich in het dorp had verzameld als adspirant-deel- nemers aan een viswedstrijd op het Ko- gerstrand, de première voor Texel! Vol goede moed trokken de vissers naar de oever van de Noordzee, die méér dan door „vriendelijk bruisen" acte de pre sence gaf: hoog rolden de wilde golven, felwit van strijdlust, op 't smalle strand aan. En het water begon pas te wassen! Vol enthousiasme zagen wij de heer R. Daalder Zoon het visgerei in orde brengen: ze hadden springlevende pieren bemachtigd en ach, al was het zeetje onstuimig vandaag, zülke pieren zou zelfs de meest verwende bot tot een duik dwars door de branding bewegen! Alom werden de werphengels en de werplijnen in zee gezet of geslingerd. Een werphengel moge fantastisch ver komen, met een werplijn breng je het welhaast nóg verder als je tenminste een badgast in de ware zin des woords bent. En die waren er; velen sjouwden met de werp lijn tot hun hals toe in het water (dat een prima temperatuur had 19 gr-)- Maar vis liet zich bijna niet zien. Er werd de eerste ogenblikken niet gebeten. Dat mocht de pret echter niet drukken, trouwens rasechte hengelaars spotten met het begrip geduld: voor hen bestaat er, zo lijkt het ons leken toe, geen tijd, onafgebroken staren zij op dat wilde water, waarin vissen moeten zwemmen, onafgebroken in spanning, want ieder ogenblik. Enfin, het werden in totaal drie vissen. 't Mag gezegd, flinke, zware bot, je had er een dik maal aan met bloemrijke aardappelen en véél boterdoop. Drie deelnemers, ieder een vis. De jury kreeg het tóch nog gemakkelijk, want de groot te der vissen liep sterk uiteen en zo werd dan de de le prijs in de wacht gesleept door Wim Bakker C.Mzn., de 2de door de heer Best, een badgast en de 3de door de heer R. Daalder Lzn. De vliegers gingen op. INMIDDELS was het al aardig druk op het strand geworden, trouwens, het liep tegen tienen en welke vacantiegan- ger, die tenslotte met de tijd moet woe keren, is dan niet reeds lang op pad? Een gezellige drukte was 't daar onmid dellijk ten Noorden van het Koger Slag, waar klokslag tien de vliegerwedstrijd zou beginnen. Een hele boel deelnemers Met winkelvliegers en zelfgemaakte bouwsels. JAN SPIGT liep zo trots als een pauw met zijn zelfgemaakte vlieger door het dorp en iedereen gaf hem een pluimpje. „Zelf gemaakt!" „Nou, en al had de hele familie er aan zitten prutsen dan was het nóg knap werk geweest!" zo merk te een der juryleden terecht op. De vliegerhij komt Woensdag in de krant stelde een leuk kereltje voor, met rood, wit blauw kieltje. Dat ding deed 't best en stond stoer en stevig in de lucht. En zo koos de ene vlieger na de ande re het ijle blauw. Het was ideaal vlieg weer, een krachtige bries. Er zat span ning aan de touwen. Doordat er vele nieuwelingen onder het corps zaten, zag je zo nu en dan een duel, dat een abrupt einde kreeg als een der staarten door een lijn werd gegrepen. Op eenmaal schopt er een soort vliegende schotel flitsend- snel duinwaartsEn bij al die vreug de en spanning rond dit vliegfeest zag een strandfeestbezoeker een wild-hui- lend jongetje, dat een gebroken vlieger meevoerde. E>e man wierp zich onmid dellijk als E.H.B.O.'er op, spalkte het geraamte en daar ging-ie weer de lucht in. Het blije gezdht van de knaap was zijn beloning. „Maar-ie kan nog veel be ter!" zo beweerde een andere ooggetui ge. 't Was de stem van ons aller „Ome Jan" de heer Jan P. Strijbos. „Kom 's hier met 'm", zei hij, „ik heb vroeger zo dikwijls gevliegerd!" En daar zat Ome Jan dan op z'n hurken naast de vlieger. „Zo gaat-ie beter, tenminste als ik de juiste verhouding heb genomen, ik was er vroeger een expert in!" En laat die vlieger nou met 'n derde prijs schoot gaan! De prijzen werden uitgereikt ten hui ze van de heer M. Boogaard, Kaapweg. Jan Spigt koos als nummer 1 van de ori gineelste vliegers een prachtige bal uit, Freddie Best als nr. 1 voor de hoogste stand een zakmes, Pieter van Dussel- dorp had zijn zinnen op een zeilbootje gezet, Herman Dijkema en Henk Koop man kregen een zakmes, Leo Stefaan een bal en Klaas Pronk een ballpoint. En alle andere deelnemers kregen een fietsvlaggetje met een fraaie Texelse schapenboet er op. Het jongetje, dat op een badhokje moest klauteren om z'n verongelukte vlieger te grijpen, had wél een extra troostprijs verdiend! Verbeten. EEN VERBETEN STRIJD werd 's middags geleverd op het zgn. Olieveld aan de Kaapweg-Minister Ruisweg. Het begon, onder grote belangstelling van de zijde der volwassen badgasten, met blok- jesrapen voor jongens en meisjes. Er werd werkelijk gevochten. Daarna kwa men de zakkenlopers op de proppen. Ook dit spel bracht grote spanning en menige buiteling. Het spelletje „ei op le pel" mocht er ook zijn en hoe 'n attrac tie was het touwslingeren. Dit eiste nóg meer van de slingeraars dan van de springers en wij nemen graag aan, dat „meester Akkerman" en Geb Boogaard erg blij waren, toen de kampioen kon worden bekend gemaakt! Het touwtrek ken trok ook heel wat deelnemers. Ook dit bracht grote spanning, evenals het hardlopen voor meisjes. Besloten werd met een behendigheidsnt voor wielrij ders en wielrijdsters. Knappe staaltjes van rijkunst want de flessen stonden scherp afgesteld en het bleek een hele toer om in een nauwe cirkel rond te draaien. 's Avonds was er een lampionoptocht. Een enorme deelname en Texels Fanfa recorps blies weer dat het een lieve lust was. Zo leuk was dat feest, dat velen op eigen initiatief nog een tocht naar de zee maakten. Mét brandende lampion. Hier volgen uitslagen van diverse spe len. Jammer genoeg hebben we ze niet allemaal kunnen achterhalen: Blokjesrapen: jongens t.m. 6 jaar: 1. Albert v. Woerden; 2. Adrie v.d. Nat; 3. Bernard Smit; 4. Menso van Meurs. Meisjes: 1. Paula Groenhof; 2. Lize Roeks; 3. Ina Westhof; 4. Marijntje Ten- holt. Zaklopen: 7-8 jaar: Jongens: 1. Henk Koning; 2. Jaap Ha- geman; 3. Peter v. Woerden; 4 Jn. Bruin Touwtrekken: 11-12 jaar: Jongens: 1. Ruud v. Wolf eren; 2. Leen- dert Daalder; 3. Liesbeth Nanninga. Hardlopen: meisjes: 1. Leni Couturier; 2. Truus Verheugd; 3. Liesbeth Nannin ga. Rij wielbahendigheidswedst rijd: 13, 14, 15 jaar: Jongens: 1. Jan Paulus Kikkert; 0 strp., 34,1 sec.; 2. Wim Bakker, 0 strfp., 38 sec.; 3. Ruud v. Wolferen, 0 strfp., 39 sec.; 4. Bob Best, 0 strfp., 39,8 sec. Meisjes: 1. Jetty Sohijffelen, 1 strp., 42 sec.; 2. Janny Bakker, 1 strfp., 46.1 sec.; 3. Lies Verheugd, 1 strfp., 48 sec.; 4. Liesbeth Nanninga, 1 strfp., 48 sec. ONS FIETSPAD-NIEUWS (Nieuwe rubriek) Waar twee kijven, hebben twee schuld, zeggen zemaar waar twee wegge bruikers met elkaar in contact komen, kan zulks niet altijd worden beweerd! In ieder geval gaven de twee dames, die op ons aller fietspad van Den Burg naar Skil een 9-jarige wielrijder torpedeerden hun foutieve handeling hartgrondig toe. Het fietsje van de knaap was nogal be schadigd. De dames, die voor een dagje naar Texel waren gekomen, waren naast elkaar blijven rijden toen de jeugdige eilander hen wilde passeren. De gasten begeleidden het ventje naar zijn ouder lijke woning, boden hun excuus en ver goeding van de schade aan. Vader was zo aangenaam verrast door deze geste, dat hij repliceerde met „Die scha neem ik!" Inmiddels signaleert de Tesselaar bij deze alweer een ongeluk op dit, ons al ler fietspad! Al eeuwen sta ik in de Kogerstraat, Waar het drukke verkeer steeds langs me gaat. Boven m'n deur werd in dialect iets geschreven, Wat duizenden mensen met aandacht hebben staan lezen. Maar ook mij bezocht de tand des tijds Er kwamen dokters van wijd en zijd. Het werden dure visites zoals ik het bekijk. Maar och, als het gaat om het leven, Wie het heeft wil het er graag voor geven. Eerst werd ik ingedeeld bij historische monumenten, En kunnen ze werken met rooie prenten. Ik werd direct zwaar aangepakt, Met palen en schuttings, het is nu voor mij nacht. De dokters zijn weer naar de kerk ge gaan. En staan te werken voor het open raam. Maar de steigers die staan er sterk. Met andere woorden er wordt aan gewerkt. C, v. C. DS JANZEN, VROEGER PREDIKANT TE OOSTEREND, IN TIROL VERON- - GELUKT De 53-jarige Ds Janzen, die van 1924- 1928 predikant was bij de N.H. Gemeen te te Oosterend, en zijn vacantie door bracht in Tirol, wordt sinds Donderdag 7 Augustus vermist. Zijn Eerw. was vertrokken voor een wandeling door de uitgestrekte bossen van het bergland. Men vreest het ergste. In 1928 vertrok Ds Janzen van Texel naar Tubbergen, waar hij nog steeds predikant was. FILMNIEUWS „DE ZOON VAN DE KALIF" Hollywood heeft een ontdekking ge daan. De filmmakers daar hebben ge merkt, dat Tomy Curtiss en Piper Lau rie dollars in het laadje brengen. Na het opmerkelijke succes van dit jeugdige tweetal in „The prince, who was a thief (De zoon van de Kalif), zijn zij onmid dellijk begonnen met een tweede rol prent voor dit gelukkig gekozen paar. Het is een wel zeer romantische ge schiedenis, die bovendien in fraai tech nicolor wordt aangeboden. De grootste dief van Tang er, Yussef, heeft opdracht gekregen de jonge prins Hussein te ver moorden. Hij kan het echter niet over zijn hart verkrijgen en gaat 't kind dan als zijn eigen zoon opvoeden. Dat prins je wordt Julna genoemd en opgevoed als „meesterdief". Er snellen dan vele grappige en spannende gebeurtenissen aan het oog van de bioscoopbezoeker voorbij. Laat ons volstaan met te ver melden, dat Julna ten slotte weer prins wordt en dat hij in het huwelijk treedt met.doch dit verraden wij niet. „De zoon van de Kalif" is waard te worden gezien. Vooral Tina, het diefjesmaatje van Julna, zal alle harten voor zich win- „ZIJ, DIE WIJ VEREREN" Een der slagzinnen van de film-pro pagandadienst luidt: „Vrouwen, be dreigd door monsterlijke gevaren!" Daar is geen overdrijving in want de vrouwen, die in deze film de hoofdrollen vertolken zijn verpleegsters, moedige meisjes, die steeds weer in groot gevaar verkeren, waar zij temidden van een verschrikke lijke, meedogenloze oorlog haar arbeid dienen te verrichten, nl. tijdens de Tweede Wereldoorlog in het Verre Oosten, waar de Jappen tot de meest gruwelijke misdaden in staat bleken te zijn. Daar tonen deze vrouwen hun groot karakter, hun moed en zelfopoffe ring. In een boeiend verhaal, dat voor de hoofdfiguur van de film wel zeer ge lukkig en hoopvol eindigt. Neerlands nieuws. Sportwagen-races op het circuit van Zandvoort. Internationale brandweerda- gen m Breda. Windhondenrennen om het kampioenschap van Nederland te Utrecht. Tentoonstelling van beelhouw- werken in het Park Sonsbeek in Arn hem. De rijkstelegraaf bestaat 100 jaar. Het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan de Franse stad Orange. Buitenlands nieuws. O.a.: Politieke figuren die verdwenen. G'havam Soeltaneh, Koning Faroek. Eva Peron overleden. Scheepsramp op de Oceaan. Aardbeving in Californië. De Olympische Spelen te Helsinki. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 16 Aug. op om 5,26; on der om 8,01. Maan: 20 Aug. N.M., 28 Aug. E.K. Hoogwater ter rede van Texel 16 Aug. 5,56 en 6,42. 17 Aug. 7,16 en 7,43. 18 Aug. 8,15 en 8,28. 19 Aug. 8,57 en 9,05. 20 Aug. 9,35 en 9,39. 21 Aug 10,11 en 10,09. 22 Aug. 10,44 en 10,39. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 Augustus 1952 Geboren: Olga Maria dv Jacob Witte en Johanna G. van Sambeek. Lina Mar tha dv Dirk van der Vliet en Margare- fcha Dooren. Arie Cornells zv Taeke Jon ker en Joekina Maria Lap. Ondertrouwd: Poppe Wietse Jager en Wilhelmina Kikkert. Willem Slaman en Annaatje C. Witte. Ferdinand M. Roe per en Janna Blom. Getrouwd: Gene. Overleden: Alida Krijnen, 72 jr., wed. van Willem Kaan. Gevonden voorwerpen. 1 badpak, 1 p. kinderschoenen, 1 wit schoentje, strandscheppen, 1 kinder hemdje, 1 zonnebril, 1 strandpakje, 1 ribfl. zeiljack, 1 regenjas, 1 zak kolen, 1 kinderjasje, 1 grijze shawl, 1 kompas, 1 tas met tafelkleed, 1 dolkmes, 1 capu chon. VERTROKKEN PERSONEN Coenraad W. F. Coster, v. Oosterend, Peperstr. 71 n. Den Helder, P. Plantius- straat 15 (en echtg.). Hendrik J. Tim merman v. Groeneplaats 11 n. Zwolle, Populierenstr. 10. Joseph Frederiks v. E 77 n. Oudorp, Herenweg 204. Jan van de Kerkhof v. Kogerstr. 11 n. Amsterdam, Oh. de Bourbonstr. 46 II. Joseph us J. J. M. van Beem v. Binnenburg 5 n. Am sterdam, le C. Huijgenstr. 19. INGEKOMEN PERSONEN Lammert Veenstra v. Marum, F 38 n. E 11. Jan C. Veldman v. Coevorden, Nieuwe Krim 7 n. E 95. Luk as T. Bouwman v. Arnhem, Adr. Kluitstr. 28 n. Binnenburg 8. BOUWVERGUNNINGEN De heer D. C. Vos, Minister Ruisweg 129, De Koog, dichtmetselen van een poortingang; de heer J. B. Boersen, O 164, Het Noorden, bouw van een pluim- veehok; de heer J. Bakker, Kogerweg, B 184, verbouw achtergevel en herstel van dak en overige gebreken aan be staande woning; de heer G. J. Veeger, Westermient B 143, verbouw bergplaats. HENGELAARS BEBOET Enige hengelaars te Oudeschild werden beboet met boeten variërend van f 60 tot f 2,- omdat ze visten zonder ac te. Dat voor sommigen de boete zo hoog was kwam kennelijk omdat ze aanvan kelijk een valse naam hadden opgege ven. EEN PRIJS GEWONNEN De heer W v. d. Bongardt, Haffeler- weg 10, heeft van de N.V. Rath Doo- deheefver., Amsterdam, behang gekre gen voor een oppervlakte van vier ka mers. Hij was nl. een der winnaars van de Radio-Prijsvraag, uitgeschreven door het Rode Kruis. IN 1813 zette een grote figuur koers naar Texel. Niet om er de fauna te ver kennen, niet om er pension te bespreken, ook niet om er schapen te kopen of er een order voor leem uit de kuil van Noord-Haffel te plaatsen. De hoge piet, die naar het Gouden Boltje overstak was niet minder dan Napoleon. Dat moet zo maken wij op uit het boek „Texel, Land cn» Volk in de loop der Eeuwen", door J. A. van der Vlis, omstreeks 1813 zijn geweest en vergeeft u ons, dat wij niet kunnen zeggen of het zomer dan wel hartje winter was, toen Napoleon hier voet aan wal zette. Onder het kopje „Koninklijk en kei zerlijk bezoek" vertelt het boek ons: De Bataafse republiek wordt in 1806 omgezet in een Koninkrijk Holland. De „lamme koning", Lodewijk Napoleon, deed zijn best Hollander te worden met de Hollanders. In 1807 won hij veler harten door zijn optreden bij de ontplof fing van het kruitschip te Leiden. En in 1810, kort voor zijn terugroeping, won hij nog de sympathie van heel wat Texe laars, toen hij op een van zijn laatste reizen het eiland bezocht. Texel was er al lang slecht aan toe. In 1807 stonden officieel 265 armlasti gen ingeschreven. In 1810 staan in het eens bloeiende De Koog door het verlo pen van de zeevaart en visserij nog nau welijks „30 huizen, woninkjes en hutten", die in zo'n bouwvallige staat verkeren, dat ze door de kans van ineenstorting het leven van de bewoners in gevaar brengen. De be volking is armlastig. In hetzelfde jaar 1810 wordt in Den Burg een fabriekje voor het vervaardigen van wollen stof fen opgericht om de armsten aan werk te helpen. In dat jaar komt koning Lo dewijk naar Texel. Admiraal Kikkert, die het bevel voer de over de vloot op de rede, had per ijl bode bericht naar Den Burg gezonden dat de koning in de vroege morgen van Vrijdag de 24ste April aan het Horntje op het strand zou arriveren. De commis sie van ontvangst werd daar 's morgens om zes uur verwacht. Natuurlijk was de J commissie er, precies op tijd. Daar ston den deftig en pontificaal de baljuw Mar- tinus Langeveld, de president van de gemeenteraad H. W. Reinbach, de pre sident van het comité van Justitie, Jan Ran, en de secretaris Willem Romans. Langeveld sprak een welkomstwoord, waarschijnlijk in het Nederlands, want van alle vroede vaderen kon alleen mr Reinbach zich in het Frans uitdrukken. Met rijtuigen ging het langs het strand naar Den Hoorn, waar volgens het offi ciële verslag de bewoners juichten en veel vreugde betoonden. Daarna begaf het gezelschap zich naar Den Burg om in het huis van mr Reinbach (naast het raadhuis) het dejeuner te gebruiken. „Zijne Majesteit betoonde zeer veel vriendelijkheid en spraakzaamheid en liet zich met veel oplettendheid wegens de Eilands-zaken ongerigten, ook ver langde de Koning, dat zo men zwarig heid had, of belangen die met billijkheid gepaard gingen, dat er van 's Lands we gen redres in gemaakt wierde En twee uur lang verleende de Koning gehoor aan eilanders o.a. aan de gerefor meerde predikanten van Den Burg en Den Hoorn. Twee arme vrouwen, die hulp vroegen, bedacht hij rijkelijk. Daar na ging het gezelschap naar de Hoge Berg om vandaar heel Texel in ogen schouw te nemen. Tenslotte vertrok de stoet naar de haven, waar afscheid ge nomen werd. De Texelaars hadden niet verzuimd medewerking te vragen voor de uitbetaling van diverse voorgescho ten gelden Twee maanden later moest Texel ver nemen, dat de koning de strijd met zijn broer had verloren en was afgetreden. Nog weer twee jaar later: daar ver scheen de grote Keizer Napoleon in hoogst eigen persoon op het eiland. Napoleon kwam echter volstrekt niet als zijn broer om ingelicht te worden over de noden van de eilandbewoners. Hij kwam als strateeg. Hem interesseerde de verdediging van het Marsdiep, waarvoor al in 1810 de fortificaties van De Schans waren verbeterd. Twee nieuwe schansen Lunette en Redoute werden aangelegd. Maar ook nu weer toonden de Texelaars grote blijdschap al kostte hun dit be zoek f 1627.-, zoals zij nauwkeurig in de boeken aantekenden. S. Dekker ontving voor het schilderen van de erepoort f 177.-. Een zekere Mi chielse, die het geval had opgebouwd, bracht f 216.- in rekening. Noch het bezoek van Lodewijk Napo leon, noch dat van Napoleon zelf, heb ben verbetering in de economische po sitie van het eiland gebracht. Vooral te Oude Schild en in Den Hoorn was de toestand van vele inwoners erbarmelijk. De over,ieden van de loodsen, die op het raadhuis ontboden waren, weigerden in lichtingen te geven over de financiële toestand van de mensen. Zij waren be vreesd dat hun kinderen of zijzelf voor de marine geprest zouden worden. De bank van lening te Den Burg bloeit, de gemeenteraad ontvangt in October één zesde deel van de behaalde winst, een bedrag van ca. f 140 -. In navolging van andere plaatsen hadden de Texelse no tabelen al in 1800 soepkokerijen voor de armen opgericht. Maar de oorzaken van armoede nemen zij met dit soort lapmid- (Ingezonden mededeling). U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LE- VERPIL.L.ETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpluetJes delen niet weg. De jaarlijkse lasten van de gemeente, die in 1795 f 6000.- bedroe gen, zijn in 1810 met een stuk vermin derde welvaart tot f 18.000 opgelopen. In een volgend stuk, het laatste over de Franse tijd, zal de bevrijding in 1813 worden besproken. Dat werd nog even een spannend geval: een Frans officier besloot het fort De Schans in de lucht te laten vliegen! Gelukkig maar, dat zijn snode plan werd verijdeld: nu waren wij tenminste nog in de gelegenheid een foto te maken van de ingang tot het kruitmagazijn, een aardige illustratie bij het volgende artikel.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1