Padvinders misten hun galgemaal Dief ging met proviand aan de haal Het aantal kapmeeuwen loopt terug Dit jaar zijn maar 15.000 eieren geraapt aldus de keer Boot, opzichter Natuurmonumenten Zanguitvoering Overkantse Journalist bekeek dorstend Texel Op reis Cor van Beek Badgasten hadden droeg voor een goede avond De 17 Padvinders van Groep II Texel, „De Zwalkers", hebben hun galgemaal gemist: na een week aan de rand van het Dennenbos langs de Minister Ruis- weg te De Koog te hebben gekampeerd onder leiding van Hopman C. Drijver, moesten zij de laatste morgen met ram melende maag afscheid nemen van het geliefde oord, waar zij zoveel plezier hadden beleefd, behalve dan de laatste morgen. Het zit zo: toen de kok 's mor gens vroeg de fouragetent binnenstapte, ontdekte hij tot zijn schrik, dat de ge hele proviand, waaruit een stevig ont bijt had moeten komen, was gestolen en nog erger: de dieven hadden eveneens een grote „houtvuurpan", uit Zweden geïmporteerd, meegenomen. De jongens waren natuurlijk door het dolle heen. Ogenblikkelijk werd de poli tie in de arm genomen, een uitvoerige speurtocht door de duinen volgde, maar nergens kon de pan worden ontdekt. Zo'n pan kostte f 30,- Daar gingen dus de spaarzaam bijeengebrachte zakcent jes van de knapen! NAAR DE KLEUTERSCHOOL Ook de Oosterender Kleuterschoolgaat weer beginnen. Er kunnen nieuwe leer lingen worden ingeschreven. FIETSWIEL GESTOLEN Uit een herenrijwiel, toebehorende aan een badgast, die zijn tent had opgesla gen aan de rand van het dennenbos in Everstekoog, is 's nachts het zo goed als nieuwe voorwiel gestolen en in de vrij gekomen vork heeft de dader een gan- mel wiel geplaatst ONZE LIEVERDJES IN ACTIE De laatste tijd zijn verschillende ruiten van de voormalige oi. school aan de Nieuwstraat te Den Burg door baldadi ge jeugd vernield. De politie heeft de daders kunnen opsporen. De ouders van deze jongens kregen dezer dagen de re kening door de gemeente gepresenteerd. Er was in totaal voor f 35,- vernield. De dieven zijn wel zeer brutaal ge weest: de fouragetent stond nauwelijks 2 meter van de leiderstent. Zij hebben over een flink licht beschikt, want van de 13 eieren, die zij vonden waren ei 2 gekneusd en die lieten zij rustig lig gen! Bij de inspectie van de fourage tent werden meegenomen: een fles li monade, een ontbijtkoek, een halve kaas, een pond boter en dan de 11 eieren en de kostbare pan. De laatste vermoedelijk om een en ander in te vervoeren KENT U „KINDERZORG"? Nooit van gehoord? Jammer, maar niet onoverkomelijk! Leest u maar: De Vereniging „Kinderzorg" belast zich met de zorg voor kinderen uit ge zinnen, waarvan de ouders uit de ouder lijke macht zijn ontzet, verwaarloosde kinderen dus. Deze kinderen worden opgenomen in tehuizen om indien mogelijk daar na in pleeggezinnen te worden geplaatst. Het doel is: deze kinderen op te voeden tot nuttige leden van de maatschappij. Dit werk kost geld, veel geld. Hoewel het Rijk subsidiëert is er toch voor 1952 een tekort begroot van f 69,000,-. U be grijpt het al: Het gaat om uw bijdrage voor dit uitermate belangrijke werk. Op Woensdag 20 Augustus wordt op heel Texel een collecte voor „Kinder zorg" gehouden. Laten wij er samen voor zorgen, dat de opbrengst van deze collecte een demonstratie is van Texels liefde voor kinderen. V. Handbalnieuws Zeemeeuwen Woensdagavond speelden ZM 1 tegen SVO. In een matige wedstrijd werd door ZM met 7-0 gewonnen. Jammer dat SVO niet geheel voltallig was. Donderdag ZM 2-SVC, wat een overwinning werd voor SVC met 8-0. Maandagavond weer om half acht trainen, denkt ieder hier om? Worden de donateurskaarten ook zo gauw moge lijk opgehaald? Zondagmorgen met de boot van 7,50 uur gaan we naar BKC. Op broedterrein „De Schorren", gele gen ten Zuidoosten van De Cocksdorp, zijn dit jaar bijna 15,000 kapmeeuweie- ren geraapt. Een respectabel aantal, dunkt ons, maar de opzichter van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten, de heer D. Boot, gaf als commentaar: „Nog geen 15,000, dat is weinig, want we hebben er wel eens 38,000 geraapt, dat was in 1948, toen we met het beteugelen van de kapmeeuw- expansie een aanvang namen". Het aantal kapmeeuwen loopt sterk terug. De geraapte eieren zijn dit jaar in het binnenland afgezet. Voorheen was Engeland een gretig koper, maar aan de overzijde van de Noordzee schijnen ze geen interesse meer voor deze eieren aan de dag te leggen. Een deel van de eieren is geschud. Op die eieren gaat de kapmeeuw dus rustig door met broeden, maar nimmer zal zo'n schaal worden aangepikt Het aantal kapmeeuwen loopt terug, doch het aantal sterns is sinds vorig jaar constant gebleven. Het is een goed seizoen geweest, aldus vertelde ons de heer Boot: we hebben weinig last van het water gehad, het aantal nesten, dat door de vloed werd verrast en vernield, was gelukkig klein. Er is een seizoen ge weest, dat de sterns dat was al voor de oorlog tot tweemaal toe hun gehe le kolonie door een bijzonder hoge vloed zagen weggeslagen, zoals U in het boek van de heer J. Drijver kunt lezen. De weergoden hebben blijkbaar spijt van die daad gehad! „De Schorren worden tegenwoordig het gehele jaar door bewaakt ten gerieve van de broedvogels, de trekvogels en ter bescherming van onze gevederde vrien den tegen jagers. Vroeger werd dit ge bied slechts door één wachter bewaakt en wel gedurende zes weken. „Natuur- EEN VLIEGENDE STIER EET ALTIJD WAT! Een stier van bijna 700 kg ondernam dezer dagen een grote luchtreis per K.L. M.-vliegtuig, nl. van New York naar Roane en kwam op de plaats van be stemming aan zes kilogram zwaarder, dan hij uit New York was vertrokken. Zonder twijfel is deze gewichtsvermeer dering te danken aan de goede zorgen van de dierenoppasser onderweg en aan de rustige nacht, die het dier al kauwend in het K.L.M.-dierenhotel op de Amsterdamse luchthaven Schiphol doorbracht. Ook op dit gebied heeft de burger luchtvaart grote vooruitgang geboekt, want 's werelds eerste vliegende stier, Nico XI, die in 1924 onder zeer grote be langstelling per K.L.M. Fokker van Rot terdam naar Parijs vloog, had zich, vol gens het rapport van de vlieger, onder weg uit pure nood tegoed gedaan aan het hout van de cabine. De K.L.M. is momenteel bezig met het ontwerpen van speciaal beladings materiaal voor het steeds stijgende ver voer van koeien, stieren, kalveren, scha pen enz. evenals dit het vorige jaar is geschied voor het transport van renpaar den over de Atlantische Oceaan, waar van er tot nu toe 106 per „Vliegende Hollander" hebben gereisd. monumenten" getroost zich dus veel fi nanciële offers om het terrein in zijn dusdanige staat te bewaren. 1276 ha. van de Schorren zijn eigendom van de polder Eierland, de overige op pervlakte, die naar gelang de waterstand van 3000-6000 ha. varieert, is eigendom van de Domeinen. S. V. Texel. Het programma voor Texel 1 is in ons bezit, op 14 September wordt begonnen met Texel-Oudesluis. 28 Sept 5 Oct.: 12 Oct.: 26 Oct. 2 Nov.: 9 Nov.: 23 Nov. 30 Nov 7 Dec.: 14 Dec. LimmenTexel. TexelWatervogels. Sohagen—Texel TexelSucces ZAPTexel Texel—HSV MFC—Texel Texel—DTS USVU—Texel TexelRanders Voor Texel 2 in Res. 1 C begint de competitie op 7 Sept. Ze zijn ingedeeld als volgt: Al km aria 4, BKC 2, Grashop pers 2, Helder 3, Hollandia 3, Schagen 2, Succes 2, Texel 2, VVW2, Westfrisia 4. Zouden nu onze spelers vooral van het 2e elftal niet eens komen trainen? De competitie zal moeilijk genoeg worden. Zaterdagmiddag alle vrijwilligers op je post. Het terrein vraagt aller mede werking, er moet weer heel wat gebeu ren. Als we dat gezamenlijk opknappen, hebben we daar zelf plezier van en we maken geen onnodige onkosten. Ieder, die zich dus vrij kan maken, daar wordt op gerekend. Laten we afspreken om half drie present. S.V. Ousterend. Leden van SVO, hedenmiddag zullen de motoren weer daveren op ons veld, ook zult gij kunnen genieten van gym nastiek, athletiek, Strijd om de Man en om de Vrouw, gij zult u dik kunnen eten in de oliebollen enz. Maar houden de spelers er rekening mee, dat op 7 September de competitie weer begint? Zorg er voor dat je in conditie bent en dat je spullen in orde zijn. Laten we er voor zorgen dat we nu de competitie eens met een volledig elftal kunnen beginnen en niet zoals an dere jaren met 3 of 4 invallers, waar schijnlijk hebben we de volgende week nog een ledenvergadering. Houd deze avond vrij en kom! Hier is de indeling voor Oosterend I: Afd. 2 C: Con Zelo, Duinranders, Fle- vo, Geelzwart, Hollandia T, Kolping Boys, Oosterend, Petten, Schoorl, Texel se Boys, Wiron, Zeemacht. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 4 t.m. 7 Aug. 1952: 217 kg schol; 21 kg tong; 2 kg tarbot; 37 kg schar; 304 kg. handelsgamalen; 1085 kg pufgarnalen; 430 kg kruikels; 1700 kg kokhanen; 1% kg zalm; 38 kg geep: 114 kg makreel. INGEZONDEN Oosterend, Texel 13 Aug. 1952. Geachte redacteur, 't Is misschien een beetje ondeugend van me, maar wilt u onderstaand rijm pje in de Texelaar van a.s. Zaterdag zet ten? Naar aanleiding van uw stukje „Zang en Muziek" in de Texelaar van heden. „Wie boter op z'n hoofd heeft Moet in de zon niet lopen. Wie zelf niet vrij gaat moet z'n buur Geen standje gaan verkopen!" Aan deez' gezegde dacht ik straks Bij 't lezen van 't krantje; Waar u met een royaal gebaar Een pluim geeft en.een standje. ,,'t Is raar", zegt u ik zeg het ook „Wanneer hier vreemden komen, Heft men entrée, en lang niet mis Maar 't Park loopt vol bij stromen. Een eigen koor, dat veel presteert Is in het Park gekomen, Belangstelling was zeer gering, Ze zongen voor de.bomen". U zegt: „Veel plaatsen waren leeg, Dat is zeer te betreuren. Dit Koor verdient méér onze gunst, Laat het met meer gebeuren". U redacteur, was blijkbaar „weg", „Weg" van de schone klanken. Of zat u zelf, zeer bijgeval Op een dier lege banken? Als „De Courant" er was geweest, Had u niet zo geschreven, Want heel „De Lofstem" was als u Maar rustig thuis gebleven. Met andere woorden: Maandag was Geen „Zang" in 't Park te horen, En wie het toch beluisterd heeft Die heeft fantastisch' oren! Maar Zaterdag, bij alles wel, Kunt u „De Lofstem" horen, En 't Mannenkoor, we hopen zeer Met zang u te bekoren. Wij hopen op een volle kerk, Waar veel valt te genieten. Toont uw ambitie voor ons werk, Het zal u niet verdrieten. COR BREMER. dan Uw spoorkaartje ge- C/ kaald bij de V.V.V. „Texel" Voor ons stadsmensen is het open draaien van een waterkraan een van de gewoonste dingen, die wij ons kunnen voorstellen. We wassen onze handen, we lessen onze dorst of zetten de aardap pels op zonder dat we ons eigenlijk rea liseren, dat wij al deze gemakken te dan ken hebben aan een goedwerkende wa terleiding. Een te lang genoten voorrecht houdt dikwijls op als voorrecht erkend te worden en soms is een vergelijking met andere plaatsen of omstandigheden nodig om ons de weelde van een onuit puttelijk vrijgevige waterkraan duide lijk te doen beseffen. Texel biedt op dit ogenblik een duide lijk beeld van 'n levensgemeenschap, die het zonder waterleiding moet stellen. Sinds jaar en dag is het eiland, waar het zijn drinkwater betreft, aangewezen op de welwillende medewerking van het hemelwater. Een Texels huis zonder een of meerdere regentonnen is ondenkbaar en slechts de beter gesitueerden en de grote hotels kunnen het zich veroorlo ven door middel van een eigen pomp- installatie het onmisbare vocht uit de bodem naar boven te brengen. Maar de hoofdbron van de watervoorziening blijft toch de regen en wanneer de door vacantiegangers zo hevig verwenste re genwolken dag na dag het eiland voor bijtrekken, krijgt het eiland dorst. En al zou de gemiddelde vacantie- ganger het ongetwijfeld jammer vinden wanneer een stortbui zijn plannen weg spoelde, de inwoners van het eiland zouden heel wat gelukkiger kunnen kij ken dan zij op het ogenblik doen. Want een droogte, die nu reeds ruim vier maanden aanhoudt, laat met na het dagelijks leven op een pijnlijke ma nier te beïnvloeden. Nu kunnen wij u bij voorbaat wel enigszins geruststellen. Texel is nog geen eiland waar al het leven onmoge lijk is geworden. Er liggen geen tot op het bot vermagerde schapen met hun stakerige poten in de lucht en evenmin vertoont de bodem die diepe scheuren, die op een werkelijke noodtoestand wij zen. Maar lastig is het watergebrek toch in ieder geval wel. Er is in feite nog maar één plaats op het eiland, waar het water ruimschoots voorhanden is. De machtige pompinstallatie van de zuivel fabriek „De Eendracht" doet het moge lijke om de dorst van Texel te lessen. Een slordige zestig- tot zeventigdui zend liter water wordt iedere dag diep uit de grond naar de oppervlakte ge pompt om dan, overgestort in af en aan rijdende tankwagens, naar alle hoeken van het eiland te worden verstuurd. Dat dit echter kosten met zich mee brengt, laat zich begrijpen. En voor een landbouwersknecht als P. Smit uit Ou- deschild zal duizend liter water maar liefst vier gulden moeten kosten. En als u dan verder nagaat, dat Smit al acht tien maal de vrachtrijder heeft moeten verzoeken een tank water bij hem af te leveren, dan is het duidelijk, dat een „HOLLANDS GLORIE", het wereld- beroemde boek van Jan de Hartog, dit machtig epos van onze Nederlandse Zee sleepvaart in welke boekenkast zou dit werk kunnen ontbreken!? - een mees terwerk, dat gé stellig nóg eens las. Om wéér met de held Jan Wandelaar over de wereldzeeën te varen. „Naar die ver re kusten, waar het geluk altijd wacht". Holland's Glorie. Een werk ook, dat zich bij uitstek leent om het weer te ge ven, te reproduceren door laten wij zeg gen een voordrachtskunstenaar als Cor van Beek. Donderdagavond was het de derde maal, dat wij in de gelegenheid werden gesteld de heer Van Beek te beluisteren. En dit is dan weer een zeer geslaagde avond geworden. Hollands Glorie. Bui tengewoon hebben genoten, zij, die dit boek reeds hebben gelezen en buitenge woon moeten ook genoten hebben zij die dit boek (nog) niet hebben gelezen in dien dit laatste mogelijk zou zijn. Jan Wandelaar, zoon van een vroeg bestorven vissersweduwe was hij, 14 jaar oud, als bramzijgertje op de radersleep boot „Fortuna" terechtgekomen. Hij had naar de grote vaart gewild, maar zijn moeder had angst voor de zee gekregen, nadat haar man verdronken was, en wil de haar toestemming niet geven; wan neer hij wilde varen, dan maar binnen vaart, en de „Fortuna" kwam zelden buitengaats. Maar toen de zeesleepvaart haar snelle groei begon, werden steeds meer havensleepboten aan de binnenvaart onttrokken; Jan Wandelaar was achttien en matroos, toen de „Fortuna" tot zee sleepboot werd bevorderd. Zijn moeder was er niet meer, om hem te zeggen dat hij verkeerd deed met die zee op te gaan en hij zelf zag alleen maar het avontuur. Avontuur kwam er genoeg, in de 4 jaar die volgden: schepen in nood, enteren bij hoge zee, kameraads doodgeknepen door zwenkende, snaarstijf gespannen tros sen; maar daarbij geen andere .gedachte dan: dat overkomt mij niet, mij nooit. 16 October 1906 om 10 uur voormid dag, vaart de „Fortuna" de haven van Den Helder uit in vliegend weer, ter assistentie van een bark, die stuurloos afdrijft naar de banken. Bij de berging van dit schip verricht Jan Wandelaar een heldendaad en 17 October staat ma; troos Wandelaar voor den ouden heer Van Munster en hoort dat hij op kosten van de maatschappij voor stuurman mag leren wegens heldhaftige onderschei ding; 18 October zit hij in de schoolban ken, stijf en ongelukkig; 20 October huilt hij in een portiek, snikkend: „Ik kan het niet, ik kan het niet!" terwijl Nellie Dijkmans, het dochtertje van de Helderse sluiswachter, hem tracht te sussen met: je kan het best....", erg zenuwachtig, omdat er ieder ogenblik iemand, langs komen kan, die zal blijven staan en vragen wat die jongen man keert". Zo lezen we in het eerste hoofdstuk van Hollands Glorie. Jan slaagt. Jan trouwt, Jan komt in conflict met de re derij, die hen uitzuigt, vooral als de re derij Kwel met zijn eigen rederij in zee gaat. Protestvergadering, verraad door een gezonden spion. Wandelaar aan de dijk.... Maar Wandelaar komt terug, hij is niet te buigen, laat staan te breken! Hij recht zich, zoals na die zwa re slag, toen Nellie hem ontviel, toen hij onwetend van haar sterven nog, haar enthousiaste vellen schreef over hun toekomst en zijn promotiekansen. Diep tragisch, ontroerend wordt het verhaal als Jan, met de trein Den Helder bin- nenstomend, verneemt, dat Nellie reeds lang gestorven is.Zijn gang naar het kerkhof in het duister van de nacht, het bleke licht van zijn zaklantaarn op haar grafsteen Hij buigt, maar herkrijgt later zijn vitaliteit als Kwel hem tot de strijd lokt, 'n felle kamp, die eindigen zal met gro te triomph voor hem, die geen enkele slag dodelijk treffen kon. Ook niet de tweede poging van het noodlot, toen Riek, zijn tweede vrouw, ook zeer door hem bemind, uit zijn leven werd weg gerukt. Cor van Beek, een buitengewone avond. Allemaal waren wij diep onder de indruk van dit verhaal. Eens hebben wij van je voordracht gezegd: „Het kón niet beter!" Heugt lest het best? Ver geef onze lichtzinnige pen! Welk een indruk maakte jouw voor dracht op ons allen. Glashelder plaatste je de figuren voor ons en wij konden werkelijk niet intenser met hen meele ven. Ontroerend, in één woord. „28 Augustus, vermoedelijk optreden van een voordrachtskunstenaar, acht uur in ,De Oranjeboom" bal na", zo lezen wij in het voorlopige programma van onze VW „Texel". Wij hopen zeer, dat dat „vermoedelijk" inmiddels vervan gen is door het betere „definitief", want die jouw talent kennen, zullen je willen horen. Dit was de 41ste voorstelling dooi Cor van Beek van „Hollands Glorie". In September 1951 gaf hij de première, op zijn verjaardag, zoals de heer Van Beek steeds premières pleegt te geven ter ge legenheid van de herdenking van zijn geboortedag. dergelijke post het huishoudboekje be hoorlijk in de war kan doen lopen. Want langer dan een dag of tien doe je niet met duizend liter, zelfs al beperk je het gebruik tot het allernoodzakelijkste. Is het dus voor de mens op de eerste plaats een groot ongerief; het vee en het bouwland hebben er evenzeer van te lijden. Een beste melkkoe, die in nor male omstandigheden toch goed was voor een melkopbrengst van tien liter per keer, geeft nu al niet meer dan ze ven liter. In het algemeen kan men zeg gen, dat de melkopbrengst van Texel met 15 pet. is teruggelopen. Op alle plaatsen, waar nog maar enigszins wa ter in de grond vermoed wordt, staan pompen geslagen om het vee niet te laten versmachten. Boerenknechten lopen soms grote af standen met emmers water, die nog uit een slootje geput kunnen worden, naar hun schapen. Maar het merendeel van de sloten op Texel staat volkomen uit gedroogd. Met sombere gezichten bekijken de landbouwers hun oogst. Vooral op de lichtere gronden heeft de haver het moeten ontgelden. De opbrengst per bunder zal dit jaar minstens twintig mud minder zijn. Slechts op plaatsen dicht bij het nog voorhanden zijnde water is het gewas tot zijn natuurlijke hoogte opgeschoten. Overal elders kan men gerust van een misoogst spreken en landbouwdeskundigen hebben al be rekend, dat de schade zeker twee mil- lioen gulden zal bedragen. Tot de eer van de bevolking moet ech ter gezegd worden, dat de vele vacantie gangers tot nu toe niets van het water gebrek gemerkt hebben. Pensions, waar van dc nortonpompen niet langer in staat zijn het water op te zuigen, bestel len het kostbare vocht bij tankwagens tegelijk aan de zuivelfabriek. De hoge transportkosten worden graag op de koop toe genomen wanneer het er om gaat de gast een prettige vacantie te bieden. En toch zal diezelfde gast, die zich misschien dagelijks verwondert over de millioenen tonnen water waarmee Texel omgeven is, weinig kunnen vermoeden, dat een voor hem bedorven vacantiedag een grote opluchting zou betekenen voor het eiland. Want een flinke dag regen zou de ergste nood al aanmerkelijk ver lichten. Laten we dus hopen dat de weergoden, die het hemelwater met zo kwistige hand over de rest van Neder land uitgieten, in de naaste toekomst Texel niet vergeten. Want zonder regen lijdt Texel dorst. KL. in „Panorama". ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 17 Augustus 1952 N H GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds. van Reijendam, in Gymnastieklokaal Molenstraat. A.s. Donderdag hervatting repetities kerkkoor. Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Heilig Avondmaal u.m. 7,30 uur Ds Klijnsma, Heilig Avondmaal Oudeschild 10 uur Eenw. Heer Duif er De Koog 9,30 uur Ds Janse n.m. 8 u. Eerw. Heer Veldhuis Jeugddienst De Waal 11 uur Ds Janse, De Cocksdorp 9,30 uur Ds Soesan Zuid-Eierland 11 uur Ds Soesan Den Hoorn 10 uur Eerw. Heer F. Grimm, Candidaat tot de H. Dienst uit Hol landse Rading. GEREF KERK. Den Burg 10 en 7,30 uur Ds Vogel van Lutterade Collecte voor de kerk Oosterend 10 en 3 uur Ds De Wolf GEREF KERK (onderh. art. 31, K.O.) Oosterend 9,30 en 3 uur Ds Reijenga van Dordrecht in de Doopsgez. kerk DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds van Veen Oosterend 11,15 Ds van Veen Heden is kalm van ons heengegaan onze lieve Moeder en Groot moeder, Mevr. M. Klimp- Koppelle, in de ouderdom van 74 jaar. Namens de familie: SCHELLINKHOUT 15 Augustus 1952. De teraardebestelling zal plaats hebben Dins dag 19 Aui ustus op de Algemene Begraafplaats ie Den Burg, Texel, na aankomst boot vertrek 10,50 uit Den Helder. Liever geen bezoek en bloemen. Met een uruuuirciiu gciu.u -■

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2