A D.D.D SLOTACCOORD maaWbe,e.r Varkensmesters ernstig gedupeerd Dinsdag Volksdansen op de Vismarkt Cursus „Kennismaking met Frankrijk" Jeugdrubriek verfrissende WRIGM \hN ^o\qenae iQaret De Nederlandse Bond van Varkens- mesters en -fokkers schrijft ons: De varkensmesterij, van oudsher een tak van bedrijf, waaraan veel risico is verbonden, heeft door de per 1 Augus tus ingaande, totaal onverwachte veran dering in het prijsbeleid van de rege ring, opnieuw een gevoelige klap ge kregen. Met ingang van deze datum zijn de richtprijzen voor geïmporteerde granen nl. in zoverre verlaagd, dat de varkens- en biggenmelen resp. met de volgende bedragen per 100 kg verlaagd worden: varkensmeel I met f 1,75; varkens- meel II met f 1,50; varkensmeel III met f 1,40; biggenmeel I met f 1,35; biggen- meel II met f 2, De regering heeft gemeend hier een onmiddellijk ingaande prijsverlaging van de baconvarkens aan te moeten koppelen van 13 ct. per kg. geslacht ge wicht. Naar aanleiding hiervan heeft de Ne derlandse Bond van Varkensmesters een 2-tal brieven aan deminister van land bouw verzonden, waarin ernstig tegen deze maatregel wordt geprotesteerd. In het eerste schrijven wordt er op gewezen, dat een gelijktijdige verlaging van de graan- en baconprijzen zeer on billijk is, omdat de varkens die in de komende weken afgeleverd kunnen wor den, grotendeels nog met het duurdere meel gemest zijn. Neemt men aan, dat de mestperiode van een baconvarken ca. 4% maand bedraagt, dan zal een eventu ele prijsverlaging van het bacon niet eerder dan maand na de verlaging van de voedergraanprijzen plaats mogen vinden, willen vele mesters niet ernstig gedupeerd worden. Een tweede, open brief aan de minis ter verzonden door de Bond van Mesters, luidt als volgt: Aan Zijne Excellentie S. L. Mans- holt, Minister van Landbouw, Be- zuidenhoutseweg 30, 's-Gravenhage. Excellentie, Met verschuldigde eerbied vragen wij uw aandacht voor het volgende: In vervolge op ons schrijven d.d. 1 Augustus jl., waarin wij wezen op de onbillijkheid van een gelijktijdige ver laging van voer- en baconprijzen, zou den wij nog gaarne het volgende onder uw aandacht willen brengen. Een belangrijk punt uit de doelstelling van onze Bond, is te trachten een grote re stabilisatie in de economische uit komsten van de varkensmesterij te ver krijgen. En daarom kunnen wij ons moeilijk verenigen met het door de re gering in deze gevoerde prijsbeleid, waardoor telkens weer de basis van het bedrijf op losse schroeven komt te staan en totaal onverwachte veranderingen aanleiding geven tot gevoelige financi ële verliezen. Toen dit voorjaar de baconprijs ver hoogd werd tot f2,70 per kg. stemde dit de mesters tot tevredenheid, want 'hierdoor waren prijsverhoudingen ver kregen, die het bedrijf behoorlijk lonend maakten. Door de nu weer ingevoerde veranderingen is dit evenwel weer ge heel veranderd. De verlaagde graanprijzen hebben ten gevolge, dat de prijzen voor de var kens- en biggenmelen gemiddeld met ca. f 1,60 per 100 kg. verlaagd worden. Om een baconvarken op gewicht te krijgen, heeft men ca. 250 kg meel no dig. Dit betekent dus een verlaging in kostprijs van f4,- per varken. Dit varken brengt evenwel 13 ct. per kg minder op. d.w.z, in totaal 80 maal 13 ct. is f 10.40. Het eindresultaat is dus, dat per varken f 6,40 minder wordt verdiend, een be drag wat een belangrijk gedeelte van de winst uitmaakt. Nu beseffen wij ten volle, dat de fac toren welke de prijspolitiek beïnvloe den, niet in uw hand berusten, maar de varkensmesterij is een bedrijf, dat zich niet van dag tot dag aan de gewijzigde omstandigheden kan aanpassen. Aange zien het verder voor de rust in deze tak van bedrijf van groot belang is, dat de mester, wanneer hij zijn biggen moet aankopen enigszins kan berekenen hoe het eindresultaat zal zijn bij de bestaan de prijzen van biggen, bacon en voer, zou de Bond van mesters het zeer op prijs stellen, dat zij in de toekomst in het prijzenoverleg betrokken werd, opdat de practische mester op de hoogte blijft van de ontwikkeling in deze kwestie om daarmede bij zijn bedrijfsvoering reke ning te houden. Inmiddels verblijven wij met de mees te hoogachting, Nederlandse Bond van Varkensmes ters en -fokkers, w.g. S. Schilstra, voorzitter D. Schuurmans, secretaris. Leeuwarden, 2-8-'52. Men schrijft ons: Op veelvuldig verzoek van bewoners uit Den Burg, hoopt de Volksdansgroep „Texel" Dinsdagavond nog een demon stratie-avond te houden. Ook in de Den nen is de avond bijzonder geslaagd. Ondanks harde wind waren er toch een paar honderd danslustigen. Gaarne vol doen wij dan ook aan het verzoek en zul len wij Dinsdag op de Vismarkt weder om demonstreren. Tevens hopen wij, dat er dan ook reeds liefhebbers bij zijn, welke straks (half September) onze cursus zullen gaan volgen. Zeg niet te vlug „ik kan het niet", maar bedenk, dat óók dit een ge zonde sport is. Binnenkort volgt er meer over de nieuwe cursus. op het Volkshogeschoolccntrum Méri- don in Frankrijk 1-13 September 1952 De belangstelling voor de in Augustus te houden algemene cursussen „kennis making met Frankrijk" op het Neder landse Volkshogeschoolcentrum Méndon bij Parijs blijkt dit jaar bijzonder groot te zijn. In verband hiermee kan thans worden medegedeeld, dat in September nóg een soortgelijke cursus gehouden zal worden en wel van 1-13 September. Het is de bedoeling om in deze cur sus veel excursies te maken naar Pa rijs, Chartres, Versailles enz. Bezoeken aan het Louvre en aan een opera- of bal letuitvoering staan eveneens op het pro- pramma. Al deze excursies worden voorbereid door korte inleidingen, welke door deskundigen gehouden zullen wor den. De gehele cursus zal daardoor een prachtige gelegenheid zijn kennis te ma ken met Frankrijk en zijn culturele le ven. De cursus die onder leiding staat van mej. dra. A. E. Oosterlee, die het Franse land door en door kent, wordt in het Nederlands gehouden, zodat het niet noodzakelijk is het Frans te beheersen. Niettemin zal er voldoende gelegenheid zijn Frans te spreken voor hen, die zich hierin willen bekwamen. De kosten van het verblijf op Méri- don bedragen Fr. frs. 72000 (bij aan komst te betalen). Hierbij zijn alle kos ten van voeding, huisvesting en cursus- kosten inbegrepen. Voor entrée's enz. moet men rekenen op een extra bedrag van 1500 frs. Zakgeld kan men meene men naar persoonlijke behoefte; er kan echter met een klein bedrag worden volstaan, aangezien alle directe kosten reeds in het cursusgeld zijn inbegrepen. De reis geschiedt per bus. De kosten van de reis heen en terug, met inbegrip van de ritten voor de excursie in Frank- krijk bedragen f 75. (De totale kosten komen dus op ongeveer f 170). Deze kosten moeten worden voldaan op giro rekening 516656 t.n.v. Volkshogeschool Bergen, Centrum Méridon te Bergen N.H. Nauwkeurige gegevens omtrent de reis enz. krijgt men ongeveer 14 dagen voor het begin van de cursus. Méridon ligt boven de vallei van Ohevreuse (S. et O.), 35 km. ten Z. W. van Parijs, in een ruim park. De omge ving is prachtig en biedt gelegenheid tot heerlijke wandelingen. Evenals op de Volkshogescholen in Nederland zijn in richting en leefwijze heel sober. Slaap- zaaltjes met couchettes twee hoog, meer banken en krukjes dan stoelen. Er is wel electriciteit en stromend water. Van de cursisten wordt enige hulp verwacht bij het huishoudelijk werk, hoogstens één uur per dag. In overleg met de leiding is het mo gelijk een enkel programmaonderdeel niet te volgen en de tijd naar eigen in zicht te besteden. Men kan met een bewijs van Neder landerschap volstaan, waarmee door de Volkshogeschool te Bergen een col lectief paspoort wordt aangevraagd. Opgaven kunnen worden ingezonden aan het adres: Volkshogeschool te Ber gen, N.H. Naam, geslacht, adres, woonplaats, beroep, leeftijd vermelden. Tevens vermelden cursus 1-13 Sep tember 1952 op het Volkhogeschoolcen- trum Méridon in Frankrijk. HINDERWET Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bij lagen voorzien verzoek van Shell Ne derland N.V., Wassenaarseweg 80, 's- Gravenhage, om vergunning tot het op richten van een electrisch gedreven ben zinepomp op het perceel, plaatselijk ge merkt Oudeschild 394, kadastraal be kend gemeente Texel, sectie D, nr. 3603. Ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zij ner leden, bestaat gelegenheid bezwaren in te brengen op Woensdag 27 Augustus 1952 te 12 uur. De verzoeker en zij, die bezwaren te gen het opriohten-uitbreiden der in richting mochten wensen in te brengen, kunnen dan hun bezwaren mondeling of schriftelijk toelichten. Zowel de verzoeker als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen, gedurende drie dagen vóór het bovengenoemde tijdstip, op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis ne men. Aan de laatstbedoelden wordt in hun belang aangeraden, op het meergemelde tijdstip ten raadhuize te komen om hun bezwaren toe te lichten, daar zij, bij ge breke hiervan, gevaar lopen, dat op deze bezwaren niet wordt gelet. Zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten, zijn niet gerechtigd tot beroep. Texel, 13 Augustus 1952. Burgemeester en Wethouders, van Texel, Th. R. HIN, loco-burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Vertrek Van Texel: 5,30; 7,50; 9,50; 11,50 14,50; 16,00*) 17,50. Van Den Helder: 6,40; 8,50; 10,50; 13,20; 16,20nZa.; 17,30*); 19,30; 16,30Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 9,50; 11,50; 16,10a; 18,20 Van Den Helder: 8,50; 10,50; 13,20; 17,20a 19,30. (Juli-Augustus): Van Texel: 20,30; van Den Helder 21,30. van 5 Juli af t.m. 30 Aug. '52 alléén op Zaterdag. a is van 1 Juni af t.m. 7 Sept. ,52. Za is alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag. Texelse Boysnieuws. Zaterdagmiddag gaan we met ons le en 2e en adspiranten elftal voor een weekend naar D.W.O., in de Wieringer- meer. Laat dit een sportief weekend worden, Boys. We vertrekken met de boot van 14,50 uur. Deze trip wordt per fiets gemaakt. Ook gaan 2 elftallen van GDS mee. Zondags komen we met de boot van 19,30 weer thuis. D.W.O. komt Zaterdag 31 Augustus op tegenbezoek. De elftallen zijn in het kastje bekend gemaakt. Zorg er voor, dat je op tijd bij de boot aanwezig bent. Veel plezier en veel succes. Nr. 220. RIA KOOIJ Ria viert Zater dag 16 Augustus, (heden dus), haar 9de verjaardag. Zij zit al in de 4e klas. Ria houdt van die- ren. Hoe maken de J'! jonge poesjes van ■s; Mickie het? Ja, we kunnen ons best voorstellen, dat het een fijn schoolreis je is geweest! Je houdt dus veel van bloemen! Wel, dan doe je zeker wel mee, de volgende maand met de ver sierde optocht? Veel plezier vandaag hoor! SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat van 18 Augustus tot en met 23 Augustus a.s. zonder vooraf gaande waarschuwing op de „Hors" zal worden geschoten. In verband hiermede is het ten streng ste verboden, wanneer de rode vlaggen zijn gehesen, de „Hors" te betreden. Texel, 12 Augustus 1952. De Burgemeester voornoemd, TH. R. HIN, Loco-Burgemeester. INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gelegenheid wordt gegeven tot kosteloze inenting en her inenting tegen pokken in de navolgende plaatsen: Zuid-Eierland: Donderdag 21 Aug. a.s te 2 uur in de o.l. school; Midden-Eierland; Donderdag 21 Aug. a.s. te 2,30 uur in de o.l. school; De Cocksdorp: Donderdag 21 Aug. a.s. te 3 uur in de o.l. school; Oosterend: Vrijdag 22 Aug. a.s. te 9,30 uur in de dokterswoning; De Waal: Maandag 25 Aug. a.s. te 3 ^iur in de o.l. school; Den Hoorn: Dinsdag 26 Aug. a.s. te 3 uur in de o.l. school; De Koog: Woensdag 27 Aug. a.s. te 3 uur in de o.l. school; Oudeschild: Woensdag 27 Aug. a.s. te 11 uur in de o.l. school; Den Burg: Donderdag 28 Aug. a s. te 3 uur in de o.l. school; Teneinde abuizen bij hei opnemen van namen en voornamen te voorkomen die nen trouwboekjes, waarin de namen en de voornamen van de betreffende kinde ren zijn opgenomen, te worden medege bracht, of in de plaats hiervan de ter gemeente-secretarie bij de geboorte af gegeven inentingskaarten. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen vóór het bereiken van de leeftijd van één jaar, ingeënt dienen te zijn. Bij deze inenting zal echter ook ge legenheid bestaan om kinderen hoewel reeds ouder dan één jaar, die tot op he den niet werden ingeënt, te laten in enten. Texel, 11 Augustus 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, TH. R. HIN, Loco-Burgemeester. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER. WAT ZEGT DE WET? BOEKHOUDING. Ieder, die een be drijf uitoefent, is verplicht van zijn vermogenstoestand en van alles, wat bedrijf betreft, naar de eisen van dit be drijf op zodanige wijze boek te houden, dat uit de aantekeningen te allen tijde zijn rechten en verplichtingen kunnen worden gekend. Binnen de eerste zes maanden van elk jaar een balans op te maken en te ondertekenen, en boeken en bescheiden, boeken en telegrammen (en afschriften van verzonden stukken) tien jaar te bewaren. Een eenvoudige goede boekhouding omvat tenminste: kasboek (inkomsten en uitgaven); ver- koopboek (eventueel met corresponde rend debiteurenboek); inkoopboek (even tueel met erediteurenboek) en een me moriaal, waarin wijzigingen van elders geboekte posten worden vermeld, zodat deze later in de hoofdboeken kunnen worden opgenomen, b.v. een verleende korting of uitstel van betaling, enz. Aan zgn. „registers en huiselijke pa pieren" mag de rechter geen bewijs kracht toekennen ten voordele van de schrijver, aan een boekhouding wel. Zie Oplegging en Overlegging van boekhouding. BW 1918; K6-11. Ook t.a.v. de belastingdienst staat men sterker met behoorlijke boekhouding: de dienst kan mzage daarvan vorderen en, wordt onvoldoende overgelegd, een aanslag, hoger dan de aangifte handhaven. KATHOLIEKE KERK LIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag om 5 uur biechtgel., om 7,30 rozenhoedje, daarna nog biechtgel. Zon dag, 11e Zondag na Pinksteren, tevens Aanbiddingsdag in deze parochie. Gele zen H. Mis om 7,30. Na deze H. Mis wordt het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld. Om 9 u. communie-uitreiken. Om 10 uur de feestelijke Hoogmis. Om 4 uur gezamenlijke aanbidding met ge zangen. Des avonds om 7 u. feestelijk lof met predikatie, processie en Te Deum. Leidsters en bruidjes komen kwart voor zeven aan de pastorie. Brengt in de loop van deze feestelijke dag uw hulde en aanbidding aan Jezus in Zijn Sacrament. Dinsdag- en Zater dagavond om 7,30 rozenhoedje. Vrijdag om 7,30 lof t.e.v. het Onbevlekt Hart van Maria. Zaterdag om 6 u. biechtgel. en om 7,30 rozenhoedje. Zondag 24 Aug. 12e Zondag na Pinksteren. In de week zijn de H.H. Missen om 7,30 uur. St. Martha-vereniging: Donderdag: Regina Timmer en Maartje Bakker. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oostcrend Zondag 17 Aug. 11de Zondag na Pink steren. H.H. Missen Den Burg 7,30, 8,45 (vacantiegangersmis (vrije plaatsen en heffing van plaatsengeld van allen) en de Hoogmis om 10 uur. Oosterend 7,30 en 10 uur. Den Hoorn alleen om 10 uur. Commumeuitreiken om 7 uur, na de Mis van 8,45 en verder onder de Missen (begint vooraan, langs de zijpaden heen en langs het middenpad terug en bank voor bank). Biechtgel. voor de Mis van 7,30 en in de bijkerken voor en eventu eel na de Missen. Lof niet om 7 maar om drie uur vanwege het Aanbiddings- feest in Oudeschild. Roz. v. d. bevorde ring van de chr. geest in de gezinnen en het algemene gebed tot de martelaren van Gorkum. Maandag 18 Aug.: Mis om 7 en 8 u. Dinsdag 19 Aug.: Mis om 7 en 8 u. Woensdag 20 Aug.: Mis in Den Hoorn. Geen Mis om 7 u. maar alleen commumeuitreiken. Om 7,30 u. Joseph- lof met gebeden v.d. op de schaal neer gelegde intenties. Der Hoorn Mis om 7,30 Donderdag 21 Aug.: Geen Mis om 7 u. maar alleen commumeuitreiken. Missen t. pl. 8 u. Oosterend om 8 u. Vrijdag 22 Aug.: Feest v.h. Onbevlekt Hart v. Ma ria. Om 8 u. gez. Mis en des avonds het lof t.e.v. het Feest, w.o. de toewijding aan het H. Hart v. Maria. Missen 7. 7.30 en 8 u Zaterdag 23 Aug: Roz. om 6 uur in de kerk. Biechthoren van 5-9 uur op de hele uren. Missen t. pl. 7 en 8 uur. 8 u. ook in de Kapel. FEUILLETON door T. LODEW1JK 33.) Ja, zei ze je bent hier thuis. Het duurde lang, voor hij begon te pra ten. Maar toen vertelde hij alles. Zijn onzekerheid van de laatste weken, zijn verlangen. Zijn moedeloze speurtocht deze avond naar haar gezicht, zijn dwa len langs het huis, zijn roekeloos be sluit. En nu bén je hier sloot ze zijn verhaal af. Ja.... Frits Ada's stem had een bijna geheimzinnige klank wij schuiven niet, maar we worden geschoven. Iets dat sterker is dan wij drijft ons naar elkaar toe. Dat is mij deze avond zo duidelijk geworden Mij ook, Ada. Ik, die anders nooit thuis ben, was vanavond thuis. Ik, die anders altijd er gens heen kan, wist vanavond geen raad. Ik dacht aan jou. Ik zat te wachten, te wachten zonder hoop. En nu bén je er. Is dat geen wonder? Ze stond op en kwam naar hem toe, stond naast zijn stoel. Haar hand gleed zachtjes door zijn haar. Hij greep die hand. Ifiii/I Krabben en peuteren maakt de nUlU kwaal steeds erger. De helder llit<slan Vloeibare D.D.D. dringt diep in j de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Ada, je hebt gelijk. Het is sterker dan ik, dan wij samen. Wij samen Zeg dat nóg es, Frits. En hij zei het nog eens en nog eens, toen hij haar in zijn armen gekneld hield, toen ze met gesloten ogen tegen zijn borst leunde, toen hij fluisterend, bijna onhoorbaar, de liefste en teerste dingen zei, woorden, die hij tegen Sietske nooit gesproken had, maar in deze omgeving, in Ada's omgeving, onweerstaanbaar naar zijn mond welden. Later zaten ze weer tegenover elkaar en dronken wijn uit grote kristallen kel ken. Je ziet er gelukkig en toch onge lukkig uit, constateerde Ada. Ja, zuchtte Frits, dat ben ik ook. Gelukkig om jou en. Ik weet alles wat je zeggen wilt viel het meisje hem in de rede. Frits, ik zie dat anders. Ik weet dat jij ge trouwd bent Ik weet ook dat je een veel te fatsoenlijke vent bent om je vrouw in de steek te laten voor een ander, zelfs voor mij. Nee, spreek me niet tegen. Je zoudt het misschien doen, maar je zoudt er spijt van krijgen. Je zoudt nooit ge lukkig zijn. Fnts fluisterde. Haar woorden vol be grip wentelden een last van zijn ziel. Dat wil ik ook niet, Frits. Maar jij bent een man met een veelzijdige aard. Je leeft eigenlijk twee levens. Een als glukkig huisvader, als toegewijd onder wijsman. éen als kunstenaar. Geen vrouw kan dat leven van jou helemaal vullen. Laat ons nuchter zijn, Frits. Zo min als Sietske jou verstaat en met je meeleeft als artist, zomin zou ik als huisvrouw geschikt voor je zijn. Je zoudt bij mij weglopen. Ja, ik zie je hier rondkijken, je vindt dat het nogal schikt, maar ik zou het zelf niet volhouden. Voor mij ben je alleen de Frits, die ik ken. Die andere interesseert me niet, daar zou ik me ook niet voor kunnen in teresseren. Als je dat duidelijk ziet, Frits, laat ons dan ook de consequentie trek ken. Wees voor mij wat je voor mij kunt zijn, dan zal ik voor jou zijn wat ik voor jou kan zijn. En verder leven we ieder ons eigen leven. Frits zweeg. Ada had het onder woor den gebracht, wat hij al zo dikwijls had gedacht. En terwijl hij zijn eigen ge dachte wantrouwde, terwijl hij steeds die stem hoorde die hem zei dat dit al les maar praatjes voor de vaak waren, nu Ada het zei klonk het als de vol komen waarheid. Hij wilde het graag geloven, en hij geloofde het. Want dit opende hem wéér een deur naar de ver borgenheden van die nieuwe wereld, waarin Ada hem had binnengevoerd. Alleen, weet jeaarzelde hij dat het allemaal zo geheimzinnig. dat Sietske er niet. Een ogenblik verdonkerde zich haar blik, trok een norse trek om haar mond. Mannen! Kleinzielige, burgerlijke ego ist en! Niet in staat een offer te brengen, niet in staat om eens roekeloos alle ge boden met voeten te treden in een groot se, verheven opwelling. Maar ze zei: Dat kan nu eenmaal niet anders. Geen vrouw zou zoiets ooit begrijpen. Ik ook niet. Jij wel. Goed, ik wel. Maar ik zou het niet accepteren! Geen enkele vrouw accep teert dat. Dat moet je er bij nemen, Frits. En ik wil je dit wel zeggen: ik zal sportief zijn. Dat ben je totnogtoe altijd geweest. Dat is mijn aard, al zeg ik het zelf. Ik ga niet vechten om een man. Ik neem genoegen met wat je bent, wat je voor mij wilt zijn. Kan ik méér zeggen? Kan ik minder eisen? Het was al laat toen Fnts afscheid nam. Bij de deur greep ze de revers van zijn jas, dwong hem, haar aan te ziein. Frits. je hebt nu de weg gevon den. Wil je hier voortaan thuis zijn? Zul je niet meer wegblijven, maar ko men, zo vaak en wanneer je wilt? Zul len we proberen hier een beetje geluk kig te zijn, wij samen? (Wordt vervolgd) kai*wy°

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4