9 rocn wa in het harL, Liever met de Schans de lucht in m Uit het boek „Texel' Frans officier gunde de Oranjegezinden het fort niet u Jan P. Strijbos komt met kleurenfilms Trekvogels schuld aan Mond- en Klauwzeer? <Scu (Value eeniucjclccV-n Uitslag aanbesteding Stoffelijk overschot van Ds. H. Janzen gevonden Wat zegt de Wet? WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6658 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Aborm. pr. f 1,80 p. kwart. -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Van het fort De Schans, gelegen bij de Waddenzeedijk ten Zuiden van de Hoge Berg, zijn verschillende wallen ongerept gebleven. Dit fort werd in 1572 door Willem de Zwijger aangelegd, kort na de inneming van Den Briel. Hierboven ziet u de ingang tot het kruitmagazijn, welke foto vorige maand is genomen. Ten Noorden van de Schans, aan de rand van Oude schild, lag nog een fort, de Lunette geheten. Dat was in 1812 door Napoleon aangelegd evenals het fort Redoute, dat enkele honderden meters ten zuiden van De Schans werd aangelegd. Redoute en Lunette zijn omstreeks 1930 geheel afgegraven. De grond is gebruikt ten behoeve van de verhoging van de Waddenzeedijk. 'T KAN ER ZO RUSTIG ZIJN, daar aan de Waddenzcedijk, als de zomerzon boven het eiland staat, als het Texelstroom een spiegelglad water is, waarop de boten en schuiten in kalme vaart voortglijden cn als aan de andere kant van de hoge dijk de schapen zo vredig lopen te grazen op de groene wallen van het voormalige fort De Schans, eens een strategisch belangrijk punt, vanwaar de kustkanonniers zo'n keurig zicht op het Marsdiep hadden! Hier beklimmen toeristen, die voor hun rust naar het eiland zijn gekomen, dijk en wallen, zij gaan door de smalle, met zware muren geflankeerde toegang tot het kruitmagazijn van het fort. In dat magazijn heeft een veehouder een voeropslagplaats gemaakt en als er een flinke bui hem verrast kan de man daar mooi schuilen. Dat de kruitkamer hem nog tot schuil plaats kan dienen heeft" hij niet te dan ken aan wijlen de Franse officier Braun, de plaatsmajoor, die voor Napoleon wil de sterven, liever dan De Schans aan de Oranjegezinden van het eiland over te geven Hij besloot het fort in de lucht te laten vliegen en gaf daarom order de voorraad buskruit te verplaatsen. De kustkanonniers waarschuwden echter hun kapitein, die daarop de plaatsma joor gevangen liet nemen. Toen een onderzoek uitwees, dat in derdaad het plan was gemaakt om De Sdhans op te blazen, kwam de bevol king van Oudeschild 's nachts in bewe ging. De gewapende burgerwacht achtte zich ontslagen van de capitulatiebepa lingen en de Schans werd opgeëist, maar nu op genade of ongenade en de bezet ting werd dus geen aftocht met krijgs manseer gegeven. De Franse bevelheb ber, d' Ison, betuigde zijn leedwezen over het gebeurde, gaf de Sohans over en werd met de gehele bezetting krijgs gevangen gemaakt. Hij zelf was altijd gematigd opgetreden en daar men veel met hem ophad, liet men hem op zijn erewoord vrij. De overige Fransen bracht men onder gewapend geleide over naar .-Amsterdam. De kunstkanonniers zwoe- 1 ren allen de eed van trouw en traden in I dienst van de Prins van Oranje Dit al- lles leest ge in het boek „Texel, Land en IVolk in de loop der eeuwen", door J. A. Ivan der Vlis. En deze, hierboven ver- Imelde geschiedenis speelde zich af op de verjaardag van Sinterklaas in het Haar 1813, het jaar dus, dat voor Napo leon zo funest was geweest. Op 10 No vember 1813 waren de Franse soldaten, Bertig man sterk, vertrokken, alleen de Hollandse soldaten in Franse dienst Varen overgebleven. Zoals in 1795 pachtte Texel op berichten over een nwenteling op de vaste wal. Die be- Ichten kwamen op 17 November 1813. len paar reizigers, met de beurtman ge- pmen, verhaalden dat Amsterdam „om" JOG WATER TER REDE VAN TEXE1 20 Aug. 9,35 en 9,39. 21 Aug. 10,11 en 109. 22 Aug. 10,44 en 10,39. Aan het strand is het ongeveer een uur mer hoog water. was. Onmiddellijk liet burgemeester Reinbaoh het gemeentebestuur bijeen komen, waarna de burgemeester zich in een publicatie tot het volk richtte. De Texelaars dienden zich kalm te houden en te bedenken welke ontzettende ge volgen onverwijlde besluiten konden hebben. Voorzichtig, voorzichtig! Toch waaide de volgende morgen de vaderlandse driekleur van de toren van Oosterend en werden in de nacht van 18 op 19 November te Oude Schild de wapenborden van het posthuis, het bu reau van de douane en het huis van de debitant van tabak afgerukt cn bescha digd. En ieder liep met oranje! Op 19 November 1813 zond admiraal Ver Huell, die in Den Helder het bevel voerde over een groot garnizoen en waar enkele oorlogsschepen lagen, aan de Texelse burgemeester en de plaatse lijke commandant een ernstige waar schuwing, dat oproerige bewegingen on derdrukt moesten worden. De korvet Venus en 12 kanonneerboten namen voor Oude en Nieuwe Schild ligplaats op de rede. De maire vroeg de vlag in Oos terend neer te halen, wat geschiedde. Maar de Oosterenders hesen de volgen de dag de vlag opnieuw en tooiden zich precies als in Oude Schild met oranje. Driemaal zond Den Burg een man te Hedenavond geeft Jan P. Strijbos de première van zijn nieuwe kleurenfilms. Hij heeft een „kampeer-zwerftocht" door Zuid-Frankrijk, de Pyreneeën en het dwergstaatje Andorra gemaakt. De films, die buitengewoon goed geslaagd zijn en waarvoor zeker grote belangstel ling zal bestaan, worden in „Casino" ge draaid. Gaarne wekken wij op, deze avond te bezoeken en de hotel- en pen sionhouders raden wij aan hun gasten op deze filmavond attent te maken, waar de heer Strijbos als knap cineast en ge boren verteller een volle zaal verdient. TEXELSE BOTTER LIEP VAST Vrijdagmorgen kwam de Texelse bot ter TX 85 van de heer K. Tuinder te Oudeschild vast te zitten op een pier nabij Kaap Hoofd te Huisduinen aan de ingang van het Marsdiep. De botter voer dicht onder de kust toen op een gegeven ogenblik de motor afsloeg. Het houten scheepje werd een prooi van de stromingen en belandde op een pier. De motorreddingboot „Prins Hendrik" trok naderhand de TX 85 in diep water. Op eigen kracht voer het scheepje terug naar Oudeschild. Wel moesten de opvarenden flink pompen om het schip drijvende te houden. De romp was na de ontmoeting met de ste nen pier namelijk niet meer waterdicht. .van de toren van Oosterend.... paard naar Oosterend om te waarschu wen. Maar ondanks alle moeite van het gemeenteraadslid Pieter Bremer, wei gerden de Oosterenders aan het bevel uit Den Burg gevolg te geven. De bur gemeester besloot daarop een officier met enkele kustkanonniers naar Ooster end te sturen, om de vlag neer te halen. Dat gebeurde. Ook op de andere dorpen verdwenen de vlaggen. Zelfs de wapen borden werden opnieuw aangebracht en in de kerk van Oude Schild onderhield de maire de bewoners over hun schan delijk gedrag HET bleef op Texel rustig tot 4 No vember op 30 November was onder tussen de Prins van Oranje al in Sche- veningen geland. Toen maakte ijsgang het vertrek van de oorlogsschepen op de rede noodzakelijk. Direct kwam in Nieuwe Schild en Oosterend een troep gewapenden bijeen. De Texelaars hesen opnieuw de vlaggen en marcheerden daarna naar Oude Schild. Ook daar verscheen de vlag weer op de toren.. Hierdoor bemoedigd en steeds groeiend in aantal trokken de demonstranten naar de wachten bij de Lunette en eis ten boudweg Napoleons schans op. Nau welijks was dit gebeurd of de sergeant van de kustkanonniers, die over de Lu- nette het bevel voerde, kwam met 27 man naar buiten. Onder het roepen van „Oranje Boven" en onder het af schieten van hun geweren, sloten zij zich bij de eilanders aan. Ondanks deze aanzienlijke versterking betwijfelde de leiding of ze wel volk genoeg had om de Schans te overmeesteren. Daarna mar cheerden de eilanders naar Den Burg. Ook hier sloot de bevolking zich aan en waaide spoedig de vlag van de toren. Texel bracht de dag verder in blijdschap door. Een enkeling die zich verzette, werd ontwapend en onder het toedienen van vuistslagen naar het Raadhuis ge bracht. Op de morgen na die feestdag ver enigden allen zich op de Hoge Berg. De troep was nu ongeveer 800 man sterk, behoorlijk ingedeeld en aangevoerd, voorzien van snaphanen, donderbussen, pistolen, sabels, pieken en rieken. En zo ging het nu naar de Schans, waar de commandant d' Ison en de plaatsmajoor Braun nog 160 kanonniers en ca. 25 Fransen onder hun bevel hadden. Het bleek, dat d' Ison niet van plan was het fort als een soort egelstelling te verdedi gen in een land dat buiten Texel al meer dan 14 dagen openlijk voor Oranje was. Hij zond de sergeant-majoor Alting naar de gemeenteraad, die op het Raad huis vergaderde en liet mededelen, dat Oranjegezinden de Schans opeisten. Hij verzocht de burgemeester, de commissa ris van politie en de Vrederechter naar hem te willen komen om te spreken over de capitulatie. Met vier afgevaar digden van de burgerwacht gingen de onderhandelaars naar de Schans. Zij deelden daar mee, dat de burgerij tot het uiterste bereid, was, noemden bloedver gieten nutteloos en boden aftocht met volle krijgseer naar Den Helder aan. Daarop werd het verdrag van capitulatie, tussen d' Ison en de hoofden van de bur gerwacht gesloten. Dat de plaatsmajoor met deze gang van zaken geen genoegen nam en Van Spijk een tweede Braun had willen la ten worden, meldden we reeds in de aanvang van dit artikel. ZO WAS TEXEL in handen van de ge wapende burgerwacht gekomen. Posten werden uitgezet tegen een mogelijke overrompeling en de herberg Het Mori- aanshoofd van Willem Koolbergen te Oude Schild werd wachtlokaal. Uit de rekeningen, die Koolbergen heeft inge diend voor logies en leeftocht, blijkt, dat de oorlam niet vergeten werd VRIJSTELLING VAN DIENST De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemene kennis, dat de mi nister van Oorlog bij zijn beslissing van 13 Augustus 1952, no. 748637, aan Hen drik Jacobus Comelis Roeper, wonende te Texel, B 139, voor één jaar vrijstel ling van dienst als gewoon dienstplichti ge wegens persoonlijke onmisbaarheid heeft verleend; bij zijn beslissing van 14 Augustus 1952, no. 749035, heeft afgewezen een ten aanzien van Gerardus Johannes Schraag, wonende te Texel, B 76, gedane aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke on misbaarheid. Tegen deze beslissingen kan iedere be langhebbende, uiterlijk de tiende dag, waarop de thans genomen beslissingen ter algemene kennis zijn gebracht, in be roep komen. De verzoekschriften, waarbij beroep wordt ingesteld moeten met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij de Bur gemeester, ter secretarie van deze ge meente. Zij behoeven niet op gezegeld papier te worden gesteld. De Burge meester zorgt voor doorzending van de verzoekschriften aan de Koningin, die op de beroepen beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de ge schillen van bestuur. Texel, 18 Augustus 1952. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. In een verklaring van het Engelse Mi nisterie van Landbouw wordt het over brengen van het mond- en klauwzeer naar Engeland voornamelijk geweten aan trekvogels. Uit een van regeringswe ge ingesteld onderzoek is gebleken, dal de twee grote epidemieën in 1937 en 1951 zijn samengevallen met epidemieën op het vasteland, met name in Neder land en België en tevens met de trek van verschillende soorten vogels uit hun zo- merverblijfplaatsen in de Oostzeelanden en Midden-Europa naar winterverblijven in Engeland. Geconstateerd werd verder, dat het uitbreken van mond- en klauwzeer in Engeland in het voorjaar is samenge vallen met een besmetting in het noord westelijk kustgebied van Frankrijk. Vooral spreeuwen worden verdacht van het overbrengen en verspreiden van ziektekiemen. Andere mogelijke bacil lendragers zijn volgens het Engelse on derzoek roeken, kauwen, veldleeuweri ken, wilde eenden, ganzen en meeuwen. Texel, 20 Augustus 1902. Alhier werd aanbesteed de riolering van den Burgwal. De raming was f 4850,-. Laag ste inschrijver (er waren geen Texelse inschrijvers) A. Krijnen, Den Helder Voor Hollandse buizen f5247, voor En gelse buizen f 5347. In het Raadsverslag van 23 Aug. 1902 lezen we: Beslissing inzake gunning rio- leermg Burgwal. Dit punt gaf nog al eenige aanleiding tot discussie. Men bleek er algemeen weinig lust voor te hebben meer te betalen dan strikt noo- dig was en sommige leden gaven vrij duidelijk te kennen dat blijkbaar de aannemingssommen omstreeks f 400 te hoog waren genomen. De vrees echter dat bij een volgende aanbesteding, in dien nu het werk niet gegund werd, dat bedrag nog wel zou kunnen worden ver hoogd en niet minder de lust om nu ein delijk de burgwalkwestie eens ten einde te brengen, deed ten slotte besluiten het werk te gunnen. Naar uit de discussie bleek was onder de begrooting niet opgenomen een som die moest worden gesteld voor gemaak te onkosten en was feitelijk de begroo ting maar overschreden bij levering van Hollandse buizen met f 163,95 en bij le vering van Engelse buizen met f 263,95. Door een der leden werd ook nog ge wezen op eene inschrijving te laat inge komen en ongezegeld van f 4800, die met in aanmerking kwam. Tegen de gunning stemden de heren Lap en Keesom. Om trent de te bezigen buizen werd beslo ten, dat dit zouden moeten zijn Engelse buizen. Tegen stemden de heeren Lap. Mets, Keesom en Zijm. Oosterend, 15 Augustus 1902. Al hier vergaderden de visschers die tot het oprichten eener Handelsvereeniging tot het verzenden van visch, inzonderheid van gekookte garnalen, wilden mede werken. De contributie wordt vastge steld op 75 cents per jaar. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. Burger Pzn., voorzitter, M. Timmer, se cretaris en C. Slik, penningmeester en tot commissarissen de heeren S. Plaats man en J. J. Daalder. Bij het stemmen over een directeur werden uitgebracht op den heer W. A. Möller 16 en op den heer S. Roosendaal 3 stemmen. Het le dental bedraagt thans 24. Door B en W werd Maandag ten Ge meentehuize openbaar aanbesteed de uit breiding van de R.K. School aan de Hollewalsweg te Den Burg. De uitslag was: Timmerwerk: Fa. Bot f11,820; Veul, 't Zand f 11,500; Bakker en Koorn f 13,635. Metselwerk: Fa. Bot f 11,640; G. J. Witte f 10,535; Fa. Wed. I. Voigt f 10,100; Gebr. Bruin f 10,925; D. Trap f9100; W. J. Boon f 10,700; Veul, 't Zand f 10,600. Timmer- en metselwerk: Fa. Bot f23,460; J. de Jong f21,880. Loodgieterswerk: J Agter f 1538; J. Oele f 1480. Electra: J. Agter f1112; M. Bakker f 1048. Schilderwerk: J J. Vonk f 1375; D. Roeper f 1539; Fa. Graaf f 1485. Laagste inschrijvers derhalve:: Veul, 't Zand, timmerwerk; D. Trap, Ooster end, metselwerk; J. J. Vonk, schilder werk; M. Bakker, electra en J. Oele loodgieterswerk. Totaal bedrag der inschrijving f 24503, de begroting was f 27,785. De Oostenrijkse berggids Ossi Schmid- huber heeft Vrijdagmiddag het stoffelijk overschot van de sinds 7 Augustus ver miste ds H. J. Janzen uit Tubbergen op een berg, ten noorden van Innsbrück, gevonden. Het slachtoffer was van 1924-1928 pre dikant te Oosterend. Het lijk lag aan de voet van een 300 meter hoge rots. Gebleken is dat de pre dikant van deze rots omlaag is gestort. Hij moet op slag dood zijn geweest. Ds Janzen was 7 Augustus zonder uit rusting of stok en op lage schoenen voor een bergtocht vertrokken. Hij had geen acht geslagen op de waarschuwing van de Tyroolse familie, waarbij hij ver bleef, dat het gevaarlijk was, zo'n berg tocht te maken. Een reddingploeg heeft het stoffelijk overschot van de predikant geborgen. TEXELSE MARKT Den Burg, 18 Aug. 1952. Aangevoerd: 35 schapen f 90-f 115; 50 lammeren f 70—f 85; 5 koeien f750-f 850; 13 kalve ren f 150-4 250; 40 biggen f 50-f 70. BOS-, HEIDE- EN VEENBRANDEN. Het is verboden op of binnen 100 me ter van bos-, heide- of veengrond en op daardoor lopende wegen een open vuur of vlam te hebben, brandende of smeu lende zaken te laten vallen, weg te wer pen of daarmee onvoorzichtig om te gaan, buiten of in licht brandbare bouw sels zonder schriftelijke vergunning van de gebruiker daarvan vuur aan te ma ken, een toegestaan vuur onbewaakt te laten of tussen 1 Maart en 1 October te roken, behalve op openbare kunstwegen van tenminste vier meter breedte. Een vergunning is niet nodig voor onderge schikten van de gebruiker of overheid (in hun werk) of voor jachtgerechtigden. De vergunning mag alleen worden afge geven in gevallen, dat geen gevaar is te duchten. Overtredingen zijn strafbaar met 14 dagen hechtenis of f 150 boete, bij herhaling binnen 2 jaar na een vori ge veroordeling en wanneer brand is veroorzaakt met 3 maanden hechtenis of f 1000 boete. Besluit 12-6-1941 S 304. Uit: Van der Koogh „Wat zegt de Wet?", rechtskundige encyclopaedie voor iedereen (ter perse). S. V. Texel. A.s. Zondag beginnen we met ons oefenprogramma, dan komt „Assendelft" op bezoek. We hopen dat de elftalcom missie voor niet al te lastige problemen wordt gesteld, maar ook, en dat is het belangrijkste, dat de beschikbare spe lers zich geheel zullen geven en daar door eventueel technische tekortkomin gen zullen aanvullen. Woensdagavond dus in groten getale ter training voor alle senioren, het is nodig en de tijd is kort. Komt vooral vroeg. Het was maar weer een drukte Zater dagmiddag om te helpen bij het opknap pen van het terrein. Denkelijk komt deze week de indeling voor Texel 3 en adspiranten af. Zondagmorgen speelden 2 welpen combinaties. „Wit won van Groen Zwart. Jammer, dat bij groen zwart 3 spelers wegbleven, waardoor dit eltal te veel in de minderheid kwam. A.s. Zaterdag gaat welpen A denke lijk naar HRC welpen A Houdt het kastje maar goed in de gaten, jongens! Vrijdagavond: Oefenwedstrijd van 2 adspirant combinaties. (Zie kastje). ESPERANTO BIJ DE AMERIKAANSE MARINE Het bureau van de Amerikaans- Mari ne te Washington gebruikt geregeld Es peranto als één van de talen van de zgn. „Bottle Paper", die men in een fles doet, welke men in de oceaan werpt om de richting van de stroom te bepalen.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1