y.a\mw<W"eW wtGM £===- Dappere toeristen trotseerden het hondenweer Regen striemde het eiland Kampeerders zaten met de handen in het haar Ging dief met dezelfde boot terug? Sanapirin 3 goede De fantastische Kleurenfilms van Jan P. Strijbos trokken stampvolle zaal Handel maakt gebruik van vliegveld Texel Het Oude Liedje: Kinderen speelden met lucifers Riolering De Koog nog clit jaar gereed ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 TEXELSEWCOURANT jtoeN.V. v^Langeveld 6 De Rooij ^p'ToeteS Boekhandel - Drukken] - Bibliotheek [TV(1PT1 11/IVT - 0 V 0 f f77 1/1 ft 1/1 Pt TT Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 L/ V 0II U/UIL-) PA CL O UlTJCl KJ 1+Lkwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. m^. TEXEL, Woensdag. stuk^of re^ genden door. „Het l water stond in de tent, ik ben maar weg gevlucht" zei de Bad meester-Noord, die het Donderdag wel erg makkelijk had, want wie gaat er nu met zulk hondenweer de deur uit!? En tochhulde aan de Dapperen, die ca mouflagejas of gabardine om de schou ders gooiden en regen en wind trotse rend naar het strand trokken. De bad hokjes stonden triest tegen de grauwe duinrand, er wapperden geen vlaggen, er waren geen kinderen, die zandfigu- ren maakten. Wel een striemende regen, en zand dat met gang over het strand schuurde. Heerlijk gezwommen!" zei een viertal moedige mensen. „In het water was het heerlijkhet was werkelijk warmalleenals je er uit komt, dat scherpe zand langs je benen De badmeester-Zuid had een tempera tuur van 19 graden genoteerd, 't was nog best te lezen, al had de regen veel krijt weggespoeld. De Noord-Oostenwind floot in de te lefoondraden en de helm boog in felle strijd. Meeuwen en scholeksters voedsel- den langs de waterlijn. Heel in de verte zullen wel schepen gevaren hebben, maar wie kon dat zien over die heiige water massa en in die wilde lucht boven die nog wildere branding? Een badhokjes-exploitant gaf er op driekwart van de verregende dag de brui aan, hij sloot z'n hoofdkwartier en trok huiswaarts, maar de barkeeper van het Paviljoen-op-denbunker had zowaar nog enige klanten. Twee van hen waren uit Den Hoorn gekomen, eerst hadden ze on der een zware boom geschuild, daarna in een restaurant, vervolgens opnieuw in een restaurant, want ze wilden en zouden de zee zien en ze zaten daar echt gelukkig achter hun kopje hete koffie. Tien klanten had het Paviljoen gehad en de man dacht, dat-ie het best alleen af kon.... Aan een wand hing de opwek kende spreuk: „Na regen komt zonne- sahijn", maar de geestkrachtige klanten zeiden: „Ons best, zo hebben wij de zee en het strand nog nooit gezien, zo een zaam en toch zo vol van ongereptheid". En op de weg die naar 't strand voer de, vroeg een kampeerster of de eiland bewoner misschien de laatste weerbe richten had beluisterd,Als het mor gen opknapt, blijven we, anders gaan we inpakken, ziet uDe stumperds, ze zaten allang niet meer droog. De toerist riep op eenmaal verbaasd uit: „Moet je lezen: „Een eiland lijdt dorst!" „Sinds April is er geen spat water gevallen, volgens „Het Panora ma" van vorige week Vrijdag. En dat wij het nu juist zo moesten treffen!" ZWAAR viel de regen neer en velen lieten het hoofd hangen: zij bestelden de vrachtdienst, die het Donderdag erg druk had. Inpakken van kampeerspullen in de regenErgens speelde de radio en zong een stem „A song in the rain".... Kamperen is reuze, maar je moet de Weergoden op je hand hebben! Te Den Burg startten drie autobussen vol toeristen-op-de-vlucht voor de regen en ook de taxi's reden af en aan. De „stoot" volk die Maandag was gekomen, werd door de Weergoden met een zware tegenstoot beantwoord. Maar.de vasthoudende blijvers zul len gelijk krijgen, want morgen gaat het altijd beter! Onder het kopje „Portefeuille gerold?" maakten we in ons vorig nummer mel ding van het feit, dat een badgast, Maan dag met de Dokter Wagemaker op weg i GELUKKIG IN GOEDE HANDEN Een arbeider van elders, tijdelijk te Den Burg werkzaam, liet Woensdagmor gen vroeg in de Parkstraat zijn porte- monnaie met een flink bedrag aan geld op het muurtje naast de postzegelauto maat liggen. Pas tegen de avond miste hij de portemonnaie. Gelukkig bleek de ze in goede handen te zijn gekomen: een dochter van de familie G. Spigt, Schil derend, Den Burg, had de portemonnaie gevonden en ogenblikkelijk aangifte ge daan bij de politie. ZON, MAAN EN IIOOG WATER De zon komt 23 Aug. op om 5,38; onder om 7,46. Maan: 28 Aug. EJC., 4 Sept. V.M. Hoog water ter rede van Texel. 23 Aug. 11,15 en 11,08. 24 Aug. 11,42 en 11,37; 25 Aug. en 0,09. 26 Aug. 0,05 en 0,38. 27 Aug. 0,37 en 1,12. 28 Aug. 1,15 en 1,57. 29 Aug. 2,06 en 2,53. Aan het strand is het ongeveer eeD uur eerder hoog water. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 21 Aug. 1952 Geboren: Henrina Maria dv Martinus M. de Graaf en Maartje Slaman. Arie Sijbrand zv Arnoud M. Langeveld en Gusta M. Keijser. Adriana Henny dv Everardus W. J. van Leersum en Aaltje F. Tuinema. Ondertrouwd: Peter L. Dekkers en Rinske Dijker. Getrouwd: Gene. Overleden: Comelis Kalis, 86 jaar, wedn. v. Antje Nieuwenhuizen. Gevonden voorwerpen. 1 vulpen, 2 bergstokken, 1 wollen vest, 1 schoen, (dames), 1 kinderfietsje, 1 porte monnaie, 1 kinderschoentje, 1 armband je. INGEKOMEN PERSONEN Rinske Dijker, v. Hedel, Kerkstr. 5 n. Den Hoorn 38. Maria T. Witte, v. Eg- mond aan Zee, Pr. Hendrikstr. 25 n. K 91. Aagje Dootjes v. A'dam, Prinsen gracht 508hs n. De Cocksdorp 117a. VERTROKKEN PERSONEN Tommy C. Spruit v. Wilhelminalaan 80 n. Amsterdam, 2e Kostverlorenkade 20 II. Hendrika B. Kramer, v. Peperstr. 19, Oosterend n. Den Helder, v. Galen- str. 104. FILMNIEUWS „LUCHTDUIVELS BOVEN PACIFIC" Zelden zagen wij een zo goede vlieg- film als de kleurenfilm „De Luohtdui- vels boven de Pacific". Majoor Kirby (John Wayne) is conmmandant van de „Wildcats". Hij ziet het als de belang rijkste taak van de vliegers, de opruk kende infanterie van de lucht uit te steunen en te dekken. Die methode vindt ingang. In deze film heeft men niet vergeten te tonen, wat er zowel in het hart van de commandant als in de harten van zijn mannen omgaat. Naast de majoor ope reert kapitein Griffin, die de „onmense lijke" houding van Kirby niet begrijpt. Eerst veel later, wanneer deze laatste ge wond huiswaarts trekt, en hij het com- naar Texel zijn portefeuille met onge- j mando aan Griffin heeft overgedragen. veer f 100 vermiste, (dit was echter f 180) Thans vernemen wij dat een andere badgast, op hetzelfde dek vertoevende, op diezelfde reis een portefeuille met f 30 kwijt is geraakt. Het ligt voor de hand, dat toen dadelijk aan zakkenrolle rij gedacht werd. De politie heeft een toerist gefouilleerd doch niets gevonden. Het was zeer druk aan boord: de boot vervoerde zo'n 200-300 reizigers! Op de terugreis miste iemand een actetas en heeft daarvan aangifte gedaan bij de po litie te Den Helder. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat de dader aan boord is gebleven en op de terugreis nog een slachtoffer heeft gevonden! geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen ZONDAGMIDDAG VOSSENJACHT Leden van de VERON (Vereniging voor Experimenteel Radio-Onderzoek in Ne derland) zullen morgenmiddag weer een zgn. Vossenjacht organiseren. Hieraan zullen leden van het Vasteland en van Texel deelnemen. beseft deze wat er al die tijd in zijn com mandant moet zijn omgegaan. „OP NAAR BROADWAY" Als de titel van deze musical nog niet duidelijk genoeg het genre dezer film mocht aanduiden, dan laten toch zeker de namen der medewerkers geen enkele twijfel meer over! Een rolbezetting, wel ke die van „Tea for Two" in uitgebreid heid en afwisseling nog in de schaduw stelt. James Gagney gaat in deze film door als een onuitputtelijke lading ener gie, die op de meest onverwachte mo menten explodeert. Doris Day, de ongs- troonde koningin der musicals, treft ie dere toeschouwer recht in het hart door de onnavolgbare wijze, waarop ze de diverse songs weet te brengen, hetzij so lo, hetzij samen met Condon Mc Ray. Necrlands nieuws. O.a.: Eurpa's grootste bunker wordt Rijksarchief. Hockeywedstrijd Neder- land-India te Amstelveen. De Nederland se dameszwemploeg terug uit Helsinki. Vierde internationale luchtvaart-show Ypenburg. Buitenlands nieuws. O.a.: He Wolga-kanaal voltooid. Rouw om Eva Peron. Prins Faroek-Fouad Italië. Mae West keurt een nieuw zwem vest. De Olympische Spelen te Helsinki „CASINO" was Woensdagavond tot de laatste plaats bezet toen de heer Jan P. Strijbos er kleurenfilms draaide, de première van zijn opnamen, gemaakt tijdens zijn jongste tocht door Zuid- Frankrijk en de Pyreneeën. Wie de naam Strijbos hoort denkt aan onze gevederde vrienden en de liefheb bers van vogels en de bewonderaars van de vogelwereld, die voor de heer Strij bos o.i. nog maar heel weinig geheimen moet hebben vastgehouden, hebben Woensdagavond hun hart kunnen opha len. Een zeer leerzame filmavond, door de cineast op zeer duidelijke wijze toe gelicht, interessant voor jong en oud. Ook een machtig mooie avond voor de liefhebbers van bloemen, die juist door de bijzonder goed geslaagde kleuren films uitstekend tot hun recht kwamen. Flora en fauna streden om de grootste bewondering! Bloemen in overtalrijke verscheidenheid en de meest fantasti sche kleurenrijkdom gaf Moeder Natuur aan dit schone land van Zuid-Frankrijk. Een landschap, rijk aan afwisseling van berg en dal, van dichte bossen en wijde vlakten, van sneeuw en ijs en vruchtbare velden, waar de rijst welig groeit. Land onder véél zon met optimistische mensen in hun kleurige kledij. Bloemen en vo gels, vreemde vogels en vogels zoals wij ze kennen in polders en op schorren. En nog veel meer: eeuwenoude ruïnes, in velerlei stijl, doch allen overblijfselen van zeer schone kunstwerken. Móét men niet kunstzinnig worden temidden van zo'n bloemenpracht en temidden van die levensblije vogels?! Door dit prachtige land snorden de au to's van Jan P. Strijbos, zijn familieleden en vrienden, in dit landschap maakten zij heerlijke tochten te voet, beklommen er de bergen, fotografeerden en filmden er de vogels, de runderen, reptielen ook, en zwommen er in het diep-blauwe water van de zuivere riviertjes, of.... droom den er van al dat moois in de schaduw van rijzige cypressen. Bij het aanschouwen van dit alles werd weer sterker de hunkering óók eens zo'n verre, grote en langdurige reis te kun nen maken, helaas, ontbreekt u en ons de tijd om zo lang de Texelse bodem on betreden te laten. Wij allen hebben ons werk, gelukkig, dat er mensen zijn als de heer Strijbos, die voor óns gaan filmen, voor óns de indrukken in hun brein vastleggen, opdat een en ander in zaal of openlucht door hen die achterbleven, eveneens intens kan worden beleefd. Want daarin is de heer Strijbos toch weer uitstekend geslaagd. BEVORDERD Maandag 18 Augustus is onze eiland- genoot K. Beumkes Jr. op Schiphol be vorderd tot ambt. L.V.B.-C (adj. com mies) bij de Rijksluchtvaartdienst. BEURTSCHIPPER IN MOEILIJK HEDEN Dinsdagavond om plm. 8 uur is de vee boot van de V.T.B., schipper P. Feenstra, bij het binnenlopen van de haven in moeilijkheden geraakt. Er stond een harde N.O.-wind en de schipper was hoog boven de haven geva ren om voor de wind binnen te lopen. Ongeveer 20 meter voor de haven wei gerde de motor echter, zodat deze ma noeuvre mislukte en de schipper voor an ker moest gaan. Schipper Wuis met de „Marsdiep", eveneens van de V.T.B., trachtte daarop zijn collega binnen te halen, wat niet zo gemakkelijk ging. Beide schepen dreven af naar de wal en toen ze vrij dicht genaderd waren achtte de havenmeester, de heer J. de Graaf, het wenselijk, de reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder te waarschu wen. Deze is ook inderdaad uitgevaren, maar behoefde geen dienst te doen, om dat schipper Wuis er tenslotte in slaag de de schepen weer van de wal te krij gen en om plm. 11 uur veilig binnen te loodsen. „Is dat geen aardig nieuwtje voor jul lie?" zo vroeg de Fa. KI. Mantje, Den Burg, ons: „De importeur van de Ohro- nex-uurwenken, te Den Haag, bezoekt ons voortaan per vliegtuig, hij vliegt een Piper Cup. Voor normaal reizigers- bezoek per trein en boot ligt Texel te veel geïsoleerd, door ons vliegveld heb ben wij nu nauwer contact gekregen!" U ziet, ons vliegveld dient de handel en industrie! Woensdagmiddag speelden kinderen met lucifers achter de hooiberg op het terrein van de heer Bakelaar aan het Mienterglop bij De Koog. De hooiberg vatte vlam! Van alle kanten schoot men te hulp om het vuur te bestrijden, wat, in afwachting van de komst van de in middels gealarmeerde brandweer, ge beurde met zand en emmers water. Zeer spoedig was de Koger brandweer ter plaatse, maar doordat de nabijgele gen tocht ongeveer droog stond, kon eerst water worden gegeven toen de tocht was uitgediept. Zonder de brand spuit met de bekende „spuit 11" te wil len vergelijken, gaf ze aanvankelijk ook slechts modder. Het gevaar voor uitbreiding (in de di recte nabijheid stonden verscheidene schuurtjes) was spoedig geweken, maar het duurde nog geruime tijd eer de na blussing haar beslag had gekregen. De heer Bakelaar is tegen brand ver zekerd Er was veel belangstelling, vooral van de zijde der badgasten, die de brand een amusante attractie vonden en de „voor historische" brandspuit met veel inte resse bekeken. TEGENBEZOEK D.W.O.W. Zaterdag 30 Aug. komt DWOW voor een weekend naar Texel. Hiervoor roepen wij de medewer king in van alle leden. Degene, die een paar sportvrienden kan hebben voor te overnachten wordt verzocht dit p.o. bij penningmeester of secretaris op te geven. AAN DE RIOLERING van het dorp De Koog wordt hard gewerkt. Hierbo ven ziet u het plaatsen van een hoofd- drain, welke een middellijn van 80 cm. heeft en een meter lang is. Vanaf kruis punt Kamerweg-Brink naar de eindput zijn 350 van deze knapen gelegd. Hoofd- drains komen door de Kamer we g, de Brinkweg, de Dorpsstraat, de Houtves ter Boodtlaan (tot „Huize Jannie", de Minister Ruisweg tot „De Zonnewijzer") en de Kaapweg. In totaal heeft deze hoofdriolering een lengte van 2400 me ter. Dit werk, dat voor De Koog van zeer grote betekenis is, hoopt men in November gereed te hebben. De riole ring wordt onder toezicht van de Dienst Gemeentewerken uitgevoerd door de fa. Polman uit Heilo. uUkl:i:.iZl"! 65e JAARGANG. No. 6659

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1