9 rom /wa in het harL, Texel heeft behoefte aan zuiver drinkwater voor mensen en vee Proeven met watermonsters spreken duidelijke taal Va cantiegangers De E.H.B.O. van het Texelse Bode Kruis heeft deze zomer prachtig gewerkt Onze doktoren hebben er een zeer goede hulp aan gehad De Heer C. Akkerman en Mej. IJ. Prins namen afscheid van de o. 1. school te De Koos Het leven in Canada De firma Mantje gaat uurwerken exporteren WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6662 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld <St De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm (Van onze landbouwk. medewerker) I. Indien de koeien spreken konden danIk herinner mij in landbouw- vakbladen meermalen deze zinsnede te heben gezien, wanneer een handelaar in veevoederartikelen zijn waren er in moest zien te krijgen. Indien wij een ogenblik aannemen, dat onze Texelse rundveestapel voor één dag het vermo gen zou krijgen om op duidelijke wijze zijn wensen naar voren te brengen, dan zou in het wensregister van heel veel Texelse koeien met grote nadruk wor den gezegd: Geef ons goed drinkwater! Het zou dan echter raadzaam zijn deze koeienstem niet te laten doordringen tot de oren van hun collega's aan de vaste wal, omdat in dat geval het vervoer van rundvee van de vaste wal naar ons ei land wel eens moeilijkheden kon gaan geven, ondanks het feit, dat de dieren hier een tbc-vrij oord kunnen vinden. Ook met een onwillige koe is het nu eenmaal slecht hazen vangen, zoals eni ge weken geleden nog duidelijk gebleken is. En mogelijk zouden we dan naast on tevreden middenstanders ook nog dito veehandelaren op ons eiland krijgen, Is het werkelijk zo slecht? Het lijkt me zeer goed mogelijk, dat diverse lezers van onze Texelse Courant na deze ontboezeming te hebben gelezen, de vraag stellen: Maar is't nu inderdaad zo slecht gesteld met de watervoorzie ning op ons eiland? En daarom begin ik met u een geval door te geven, dat ik nog slechts enkele dagen geleden mee maakte. Eén van onze Texelse veehouders bracht zijn rundvee een paar weken ge leden naar een perceel grasland, dat wat de hoeveelheid gras betrof in deze droge zomer een koeienparadijs kon worden genoemd. De dieren hadden volop te eten. Hoewel de betreffende veehouder aan de kwaliteit van het aanwezige wa ter twijfelde, werden toch geen maat regelen genomen drinkwater van elders aan te voren. Na enige dagen begon de productie der dieren, die op plm. 15 kg melk per dag stond, duidelijk te dalen. Na 10 dagen was deze gedaald tot 10 kg. per dag. Op dit moment ging de veehou der zijn dieren verhuizen naar een ande re weide, waar veel minder gras aanwe zig was, maar over water van goe de kwaliteit kon worden beschikt. Na enkele dagen was de productie der die ren weer op het oude peil. Deze veehou der is in één keer genezen. Dan maar wat extra werk! Voortaan zal hij de extra arbeid die nodig is voor de aanvoer van goed drinkwater voor lief nemen om het risico van daling der melkgift en vermagering der dieren te voorkomen. Zeg niet, dat dit geval een uitzondering is. Niet zonder reden beste den vele Texelse veehouders iedere week uren aan de watervoorziening van hun veestapel. Ze hebben dezelfde erva ring opgedaan als hun collega, van wien ik u zo juist vertelde In dit opzicht is ook het resultaat van het onderzoek van hel op de Texelse be drijven aanwezige water niet onduide lijk. Door de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting worden nl. al enkele jaren watermonsters verzonden naar het Labo ratorium van de Rijkszuivelconsulent te Hoorn, waar zij op hun geschiktheid voor diverse doeleinden worden onderzocht. 45 procent is „goed". Indien wij het resultaat van het onder zoek naar de geschiktheid als drinkwa ter voor het vee bekijken, dan blijkt dat van plm. 250 monsters slechts 45 pet. het predicaat „goed" kon krijgen. Bij 30 pet. der monsters kwam de opmerking: „Indien geen ander water beschikbaar is kan het water met de nodige voorzichtig heid gebruikt worden, maar het is aan te bevelen goed te letten op de reactie der dieren". De iest of plm. 25 pet. werd zonder meer „slecht" genoemd. Als oor zaken werden genoemd de aanwezigheid van veel nitrieten of een veel te hoog ijzer- en-of zoutgehalte. Vooral het laat ste komt in de polders herhaaldelijk voor. He is dan ook niet zonder reden, dat meerdere veehouders kilometers rij den om aan goed drinkwater te komen en persoonlijk zijn wij van mening, dat één van de oorzaken van de eenzijdige akkerbouw in de nieuwe polders de ge brekkige watervoorziening is. Indien wij de noodzaak van goed drinkwater voor het vee als een belang rijk argument voor aanleg van water leiding naar voren brengen, dan is dit nog maar één kant van het vraagstuk. En het bedrijfswater? Een even belangrijke functie van i^et werden een vrijwater op de bedrijven is die van zgn. „bedrijfswater". Het is het water dat nodig is voor het reinigen van m eikgereedschap, enz. Ook voor dit doel werden een groot aantal monsters onder zocht en hier was het resultaat nog be langrijk slechter. Van plm. 250 monsters werd 45 pet. als slecht en zeer slecht be titeld, 15 pet. der monsters was van ma- tge kwaliteit en kon eventueel met toe voeging van chloorbleekloog enz. wor den gebruikt, de rest was zonder meer te gebruiken al kregen ook diverse mon sters de aantekening: „Het hoge zout- en ijzergehalte zal mogelijk bezwaren ge ven van aanslag op het melkgereed schap". Ook hier blijkt het slechte resultaat maar niet een verhaaltje te zijn om de mensen bang te maken, maar meermalen wijzen de ervaringen van het kwali teitsonderzoek op de Zuivelfabriek, dat er een verband bestaat tussen het ge bruik van slecht „boenwater" en de kwaliteit van de aangevoerde melk. En geen wonder! Meermalen is het water sterk verontreinigd met zgn. coli-bacte- riën of rottingsbacteriën. (Slot in volgend nummer). BOUW DUPLEXWONINGEN aanbesteed door Architectenbureau P. de Graaf, Amsterdam De bouw van 2 duplex woningen te Oosterend voor totaal f 24200,werd gegund aan de heren W. D. Bakker, J. Agter, D. J. Roeper en M. Bakker. De bouw van 2 duplexwoningen te Ou- deschild voor totaal 25175,werd ge gund aan de heren W. D. Bakker, J. Oe- le, D. J. Roeper en M. Bakker. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 3 Sept. 8,36 en 8,44. 4 Sept. 9,24 en 9,30. 5 Sept. 10,10 en 10,12. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Onze abonné O. L. Wilmink te Utrecht zette aldus, na een vacantiebezoek van twee jongens, zijn dichterlijke ader open: Henk en Wilkestoere knapen, Jongens zonder snor of baard, Gingen samen met vacantie Het geld hadden zij opgespaard. Vrolijk ging het naar Den Helder, Met de mooie TESO-boot, Rookten stiekem sigaretten. Ofschoon hun moeder het hen verbood. Langs de ligplaats aangekomen. Wachtte hen een rit in een reuze-slée,, Want een vriendelijke dokter Nam hen tot de hoofdstad mee. En vandaar ging het naar Utrecht, Met een snelle dieseltrein, Waar de twee gezworen vrienden Veertien dagen zouden zijn. Na verloop van een tiental dagen Was het met de vreugde uit. Zwaar berooid liepen zij door Utrecht Finaal gespeend van iedere duit. De terugtocht van de vriendjes Leek wel een begrafenis, Diep ontroerd zei één der knapen: ,,'k Geloof dat 't thuis nog het beste is!" O. L. WILMINK. Het Hoofd van de o.l. school te De Koog, de heer C. Akkerman en de onder wijzeres, mej. IJ. PrirJs hebben Texel verlaten. Donderdagavond waren vele ouders in de school bijeen om van beiden afscheid te nemen. De heer C. M. Bakker, voorzitter der oudercommissie heette de aanwezigen, in het bijzonder burgemeester de Koning en de collega's, welkom. De heer Akker man heeft, sinds hij in 1946 hoofd werd, veel gedaan om de na-oorlogse mentali teit der jeugd in betere banen te leiden. De onderwijsmiddelen zijn sindsdien veel verbeterd, er werd een filmtoestel aangeschaft, terwijl ook de schoolreisjes de bijzondere aandacht hadden. Als de oudercommissie de familie Ak kerman een Texels schilderij aanbiedt, is dit niet omdat dit nu eenmaal zo hoort, maar als blijk van werkelijke dank voor het vele goede werk, dat in De Koog is verricht. Met de wens, dat het de familie Akkerman in haar nieu we woonplaats, Landsmeer, goed mag gaan, besloot spreker zijn toespraak. De heer Akkerman dankte voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden. Spre ker gaf de verzekering hier 6 jaar met veel genoegen en animo te hebben ge werkt. Er zijn natuurlijk fouten ge maakt, aldus de heer Akkerman, maar een schoolmeester werkt met „levend materiaal", dat vaak moeilijk is te door gronden. Velen vroegen naar de reden waarom van standplaats wordt veran derd. Dit gebeurt zeker niet uit ontevre denheid, maar eerder door onrust en de mogelijkheid tot positieverbetering. De heer Bakker sprak hierna mej. Prins toe: de ouders vinden het zonder uitzondering jammer, dat ook zij weg gaat. Haar werd als blijk van grote waardering, ter herinnering een aquarel aangeboden. Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester enige vriendelijke woor den tot het scheidende schoolhoofd. Uit deze avond, aldus spreker, blijkt wel hoe hartelijk de verhouding is tussen u en de kinderen. Het Hoofd der school neemt in de dorpsgemeenschap een verantwoor delijke sociale plaats in. Spreker komt tot de conclusie, dat de heer Akkerman geslaagd is als schoolhoofd, wat ook aan zijn echtgenote is te danken. Het is dan ook geen leeg gezegde als betreurd wordt, dat de heer Akkerman vertrekt, slechts node ziet men hem vertrekken. Ook mej. Prins wordt dank gebracht; ook zij heeft haar beste krachten aan de school gegeven. In zijn wederwoord sprak de heer Ak kerman over de prettige samenwerking met het gemeentebestuur. De financiën waren steeds een teer punt en het ge meentebestuur moest nogal eens de hand over het hart strijken. Namens de Vereniging van Onderwij zers, afdeling Texel, gaf de heer Bak ker in een geestig speechje blijk van de grote waardering, die hij voor beide scheidende collega's heeft. De heer Drevel, onderwijzer aan de school, ziet het schoolhoofd met spijt ver trekken. De samenwerking was steeds prettig, ook met mej. Prins. In een slotwoord sprak de heer C. M. Bakker de wiens uit, de vertrekkenden nog vaak op Texel te ontmoeten, in ie der .geval bij de opening van de nieuwe school, die toch wel eens en hopelijk binnen niet te lange tijd, zal komen. Zo mogelijk wordt, tot het nieuwe schoolhoofd in functie komt, een tijde lijke leerkracht benoemd. Gaat dit niet, dan worden de klassen zoveel mogelijk gecombineerd. De ouders namen nu met een hand druk afscheid van de familie Akkerman en mej. Prins. Het is nu overduidelijke gebleken dat het Texelse Rode Kruis met zijn E H.B. O.-posten aan de stranden van De Koog en Westerslag bijzonder goed werk heeft gedaan. De „kapitein" van de organisa tie, dokter Schalkwijk, verklaarde schert send, dat hij deze zomer een herenleven tje had gehad. En met hem ook de ande re doktoren. Voor de E.H.B.O.-colonne, totaal 14 man sterk, waren de werkzaam heden zo georganiseerd, dat er aan het Kogerstrand en aan het strand Wester slag, Woensdags, Zaterdags en Zondags, zijnde de drukste dagen, tenminste een, maar meestal twee mannetjes aanwezig waren. Allen natuurlijke mensen die de eveneens op Texel georganiseerde E.H. B.O.-cursus met succes hadden doorlo pen. De bedoeling van deze posten was tweeërlei. In de eerste plaats was het er natuurlijk om begonnen badgasten (en ook Texelaars!) die- aan het strand de een of andere verwonding hadden opge lopen, onmiddellijk ter plaatse te kun nen helpen. Ook waren de E.H.B.O.-ers op de hoogte met de toepassing van kunstmatige ademhaling, zodat tevensin ernstige gevallen geholpen kon worden. In de tweede plaats hebben de E.H.B. O.rs een belangrijke tijdsbesparing voor de heren doktoren bewerkstelligd. Hoe vaak kwam het in vroeger jaren immers niet voor, dat een dokter naar ver afge legen plekken aan het strand werd ge roepen voor het behandelen van een snij wond, die achteraf in het geheel niet ernstig bleek en die dus door een E.H. B.O -er heel gemakkelijk behandeld had kunnen worden. Het is nu eenmaal zo, dat stedelingen, en uit die categorie be staat immers het overgrote percentage van de vacantiegangers, over het alge- men veel eerder een dokter roepen dan en plattelander dat doet. De verplichte verzekering is voor on ze arbeiders een geweldige sociale voor- ui'.gang geweest, en niemand zou er meer zonder willen. Een schaduwzijde er van. vooral dus in de steden, is 't feit dat het overbodige bezoek aan de doktoren enorm is. toegenomen, wat weer tot ge volg heeft dat de tijd, die per patiënt be schikbaar is, sterk is beknot. Daar lijden de werkelijk zieken onder. De Texelaar verdient wat dat betreft een pluim op de hoed. Hij toont over het algemeen een goede zelfdiscipline, en roept alleen een dokter als het werkelijk nodig is, Maar dit terzijde. Voortgaan op ingeslagen weg De afdeling Texel van het Rode Kruis DOOR JOSIA II Dezelfde euvelen als met radio zijn in groter hevigheid en visueel terug te vin den in de Televisie, waar ten genoege van de kijker de fa. Lucky Strike een si garet uitpluist om te laten zien, waarom al de Amerikanen „zo lucky" gaan. Sta tistieken worden vertoond om maar te vertellen dat Pfeiffers Beer het meest gedronken wordt in Michigan en een vriendelijk heer vertelt u, waarom. Een schoonheid vertelt u hoe u veel dol lars kunt verdienen door een Frigidaire koelkast te kopen en even daarna blijkt Chrysler de So to de beste car die ooit werd gebouwd. Een kwartier later zegt een gemoedelijke-glimlach gnuivende dat Chevrolet de beste car is die voor geld te koop is. Tussen die bedrijven door ziet u „Mur- der"-Stores, die vooral bij kinderen enorme belangstelling genieten. De ou ders laten ze vaak nog even op om zoiets te zien en dan „Good-mght honey"! Wat zullen ze slapen, die kleintjes na cue bloedplek onder het bureau van de ver moorde alsmaar groter te hebben zien worden, nadat een gehandschoende hand het schot om het hoekje van de deur had gelóst. „Wel te rusten popje!" Base-ball, de nationale sport op het Amerikaanse continent is rijk vertegen woordigd op T.V. en evenals wij bij Hol- land-België, raken ze vaak in hevige op winding over een bijna „geslaagde Ho me-run". Alleen missen we de stem van Ir van Emmenes die in de pauze bij het nemen van een corner ons op het hart drukt, vooral Verkades koekjes bij de thee te gebruiken Behalve base-ball is er ook boksen. Allemaal officiële wedstrijden, die ge houden worden in een of andere „arena" en waarvan de uitzending voor de T. V. bekostigd wordt door de een of andere grote maatschappij, die dan het recht verwerft u na iedere ronde te vertellen dat „het bier beter is" of dat hun scheer mesjes eigenlijk geen messen meer zijn, maar wapens. Zó scherp. Een ronde duurt 3 minuten. Bij 15 ronden hoort u zoiets 15 maal. Genoeg om je hele leven limonade te gaan drinken en je baard te laten staan. Je doet het niet natuurlijk, maar je zou het wel graag willen Het spreekt vanzelf dat de hardste klap pen het mooist zijn en dat alleen maar op knock-out wordt gewacht! Worstelen is ook vrij populair, gezien het aantal uitzendingen. Logge kerels, kaal geschoren of geschoren in het model der Mohikanen, met rollende ogen en kwab^buiken komen voor de lens en doen precies wat twee Hollandse jochies doen als ze knokken. Dus alles. Armen omdraaien, schoppen tegen de schenen, de buik, op het hoofd. Elkaar in de tou wen slingeren, als het kan buiten de ring. Een walgelijk, vulgair, vunzig gezicht. Vieze show-sport die onbegrijpelijk veel mensen trekt. Is het worstelen tussen mannen zoals het hier voor T.V. gedaan wordt al laag bij de gronds. Wat zou u denken als er een paar welgedane dames in badcos- tuum op het scherm verschijnen en ook gaan worstelen? U denkt toch niet dat wij bleven zitten? We hebben het niet eens afgewacht. De moed hebben we nog niet kunnen opbrengen om het te gaan zien, ondanks de herhaalde uitnodigin gen van onze Canada-vrienden. Voor de kinderen worden er heel veel tekenfilmpjes vertoond. Cartoons". Le vende Beeldverhalen. Veel cowboy-avon turen. De programma's die voor kinderen zijn bedoeld, vermogen die jeugd echter niet al te zeer te boeien. Tot zes jaar, maar dan. Een mevrouw, met een zoontje dat zeer bewegelijk was en derhalve niets groeide, en als hij een pond was ge- groed het er binnen een week weer af liep, had te zijnen behoeve een T.V.-ap- paraat gekocht. Het stdhd in de huiska mer. Zoon was ongeveer acht jaar. Nu klaagde mevrouw dat het zo moeilijk was een geschikt programa voor hem te vinden om hem zoet te houden. Hij vond niets aan de kinderprogramma's.... (historisch). is vast van plan op de ingeslagen weg voort te gaan. Daarvoor moet het aantal E.H.B.O.-ers worden uitgebreid. De thans werkende kern is zeer actief en toont niet veel verloop meer. Gestart werd dit jaar met ruim 30 mensen. Door emigratie, overlijden en ook wel onge schiktheid is het aantal teruggelopen tot 14. Wijlen de heer Thiessen moet hier even worden genoemd. Hij was het die wel het meeste werk voor de organisatie verzette. Hij werd voor zijn harde wer ken op 16 September 1950 met het Kruis van verdienste beloond. De bedoeling is nu om het aantal wer kende leden weer zover op te voeren dat in de zomer, in plaats van 3 dagen per week, dagelijks iemand op de post aan de stranden te hebben en ook wordt ge dacht aan een enkele post op het eiland. De nieuwe cursus, omvattende 20 lessen, zal dit najaar weer beginnen. Het diplo ma van de E.H.B.O. is 2 jaar geldig. Be zitters van een geldig diploma kunnen ook worden opgeleid tot Helpster, welke studie tevens elementaire verpleegkunst en voedingsleer omvat. De leidster van de helpsters is momenteel mevr. Koorn- Simons. Les voor laatst bedoelde cursus wordt gegeven door Zuster Harinck. Voor de normale cursus is het dokter Schalwijk, die les geeft, zowel in theorie als praktijk. Het zal in de naaste toe komst welliaht mogelijk zijn dat, na ver dere opleiding, een van de kernleden de practische les overneemt. Meer plannen. Het spreekt vanzelf dat de afdeling Texel van het Rode Kruis het niet laat bij de cursus voor E.H.B.O., hoe belang rijk ook. Verleden jaar lag er al een bloedplasma-actie in de bedoeling. Dat moest toen echter overgaan omdat er ge ling heerste. De komende winter zal er echter verder aan gewerkt worden. Er zijn mensen nodig. Het is algemeen beleend, dat het Rode Kruis edele doelen nastreeft. Maar daar voor zijn nu eenmaal mensen nodig. Mensen om de opslag te Oudeschild bij te houden, mensen voor de administra tie en mensen voor de daadwerkelijke steun. Het plaatselijke bestuur is ervan overtuigd dat er op Texel genoeg men sen zijn, wie, bij nadere kennismaking, vooral het E.H.B.O.-werk bijzonder veel voldoening zou schenken. Het is vaak de traagheid die 'n woordje meespreekt, en die de passiviteit veroorzaakt. Wij hebben hier enkele algemeenhe den besproken. Als men nader wil wor den ingelicht kan men zich altijd wen den tot mevr. Vrijdag-Keijser te Den Burg. Laat het Rode Kruis het in ieder geval niet aan medewerkers ontbreken! DE NED. HERV. GEMEENTE „EIER- LAND" HIELD EEN VERLOTING De Cock9dorp. Bij de alhier gehouden verloting ten bate van de restauratie der kerk (aankoop meubilair), werd de hoofd prijs gewonnen door mevr. Troost-Bak- ker; 2e prijs groot kussen lot no. 955; 3e. prijs kussen no. 851; 4e prijs groot foto album no. 99; 5e prijs foto-album no. 337; 6e prijs een boek no. 866; 7e prijs een sohilderijtje no. 712; 8e prijs poëzie-al- bum no. 878; 9e prijs eau de cologne no. 597; 10e prijs kop en schotel no. 476; lie prijs groot gehaakt kleedje no. 850; 12e prijs gehaakt kleedje no. 495, 13e prijs sigarettenmapje no. 647, 14e prijs ap peltaart no. 281; 15e prijs cake no. 793; 16e prijs postpapier no. 751. De prijzen kunnen na overlegging van het nummer worden afgehaald bij de heer F. Kikkert. Als wij het wel hebben telt Texel slechts enkele exporteurs, en dan nog uit sluitend op landbouwgebied. Na lezing van het bericht in het Handelsregister, dat de heer A. Mantje ingeschreven was als groothandelaar in uurwerken, heb ben wij hem naar zijn plannen gevraagd. „Voor een deel", aldus de heer Mant je, „is onze im- en export nog toekomst muziek, maar er zijn toch voldoende mo gelijkheden. Een van onze mensen is op het ogenblik voor de inkoop al in Zwit serland. Wij beginnen uiteraard klein, maar menen toch kans te zien in be trekkelijk korte tijd een behoorlijke om zet te halen. Zonder dat wij ook maar iets konden laten zien, heeft zich al een buitenlandse klant gemeld. De eerste stap is dus gdaan". Wij wensen deze jonge exporteur veel succes toe op de buitenlandse markt.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1