Cjroen ^warL-Jexels in het harL, Vrijdag Gouden Huwelijksfeest in Den Hoorn U npf) gezuiverde en geconcentreerde soda ncriLU syuzaAtzefyt. aius...ge£oC/ Piloot was de koers kwijt De situatie aan de Visafslag WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6666 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. VERGADERING van de Raad der gemeente Texel op Vrij dag 19 September 1952, des namiddags 2,30 uur ten Gemcentehuizc. Texel, 12 September 1952. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Benoeming van een hoofd aan de o.l. school te De Koog. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te De Koog. De voor dracht luidt: 1. mevr. A. Ti essen-Spaans te Den Burg; 2. mej. A. van der Sterre te Oudesohild; 3. mej. P. Druif, te Zuid- Eierland. 5. Verzoek van mevr. A. Tiessen- Spaans, (tijdelijk) onderwijzeres aan de o.l. school te De Koog om overplaatsing als onderwijzeres naar de o.l. school te Hoorn. 6. Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te Oosterend. De voordracht luidt: 1. mej. A. van der Ster- re te Oudeschild; 2. mej. P.. Druif te Z.- Eierland. 7. Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te Z.-Eierland. De voordracht luidt: 1. mej. P. Druif, te Z.- Eierland. 8 Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te De Cocksdorp. De voordracht luidt: 1. mej. M. Oosterhuis te De Cocksdorp. 9. Benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te Den Hoorn. 10. Verlening van een vaste aanstel ling als gemeente-arbeider, tijdelijk te detacheren als hoofd van de visafslag, aan de heer A. Hemelrijk te .Oudeschild. 11. Benoeming wegens periodieke af treding van de leden van de adviescom missie, als bedoeld in artikel 8, le lid, der Woonruimtewet 1947. Aanbevolen worden de heren: 1. Alb. Dros Bzn.; 2. C. H. Roeper 1 Jak. Bruin; 2. D. Dapper 1. Jch. Daalder; 2. S. van der Vis 1. Jurr. Beumkes; 2. K. Beumkes 1. J. Buisman; 2. R. J. Leber. 12. Vaststelling van de 7e suppletoire begroting voor de dienst 1952. -13. Beslissing op diverse reclames te gen aanslagen in plaatselijke belastingen 14. Aangaan van een geldlening van f 64,000 met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten, ten behoeve van de Stichting van een gymnastieklokaal te Den Burg. 15 Aangaan van een geldlening van f 84500 met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten, ten behoeve van de uitbreiding van de o.l. school te Den Burg. 16. Aangaan van een geldlening (con solidatie) van f 24,638 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, ten behoe ve van de bouw van 2 duplex-woningen aan de Sdhoonoordweg. 17. Vaststelling van de 24e wijziging van de Algemene Politieverordening. 18. Beoordeling van de aanvrage van het bestuur van de Vereniging tot op richting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Oosterend om op grond van artikel 72 der L.O.wijswet 1920 gel den te mogen ontvangen voor het aan kopen van schoolbehoeften. 19. Voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het o.l. onder wijs over 1951, als bedoeld in artikel 55 ter der Lager-onderwijswet 1920. ZATERDAGAVOND VOLKSDANSEN IN DE JEUGDHERBERG De Volkdansgroep „Texel" houdt Za terdagavond 20 September "een gezellige dansavond in de Jeugdherberg. In een vorig nr. schreven wij over een week end, dit kan door omstandigheden niet doorgaan. Zaterdagavond om 8 uur ver wachten wij dan ook vele danslustigen, zowel leden als toekomstige leden. Mo gen we dit afspreken: laat ieder dame een heer en iedere heer een dame mee brengen. En neem beiden gymschoenen mee. Tijdens deze avonden zullen dan de cursus-uren worden besproken. Op de vorige week gehoude ledenver gadering is benoemd tot dansleider de heer F. Veldwisoh. Door vertrek van verschillende bestuursleden waren er en kele open plaatsen ontstaan. Het bestuur is nu: Mej. K. Bekenkamp. mej. L. Dijt, mej. G. Dros en de heren M. Binsbergen en A. Breet. SUCCESSEN VOOR ONZE MOTOR RIJDERS Bij de Zondag jl. gehouden Trial-rit voor motoren te Egmond aan Zee, uitge schreven door de M.C. Alkmaar, behaal den onze leden de volgende plaatsen. Junioreti: A. Meindertsma, 18 strafp. no. 6. Senioren L.K. B. Dros 10 strafp. no. 2. Senioren Z.K. H. Kooger 9 strafp. no. 2; C. Zegel 20 strafp. no. 4; C. Mets 23 strafp. no. 5; C. Blokker 41 strafp. no. 6. Dit was dus een mooi resultaat. Het parcours voor de Senioren was zwaar met nog al wat zand er in. Er waren heel wat deelnemers. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEI, Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. 17 Sept. 8,41 en 8,43. 18 Sept. 9,17 en 9,14. 19 Sept. 9,45 en 9,39. TEXELSE MARKT Den Burg, 15 Sept. 1952. Aangevoerd: 17 koeien f 700-f 850. 36 graskalveren f 175-f 300. 30 schapen f 90-f 120. 170 ramlammeren f 80-f 200. 42 rammen f 100-f 250. 48 biggen f 45-f 65. AANTAL BOUWSPAARDERS GROEIT Door de grote toename van bouw- spaarders bij de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten in het Westen van ons land is naast de bestaande kan toren te Assen en Zutphen thans een bijkantoor voor N - en Z.-Holland en Utrecht geopend en wel te Haarlem. Op Texel zijn reeds 31 personen lid. VOOR DE GEBOUWDE WONINGEN Punt 16 van de agenda der Gemeente raadsvergadering betreft het aangaan van een geldlening van f 24,638 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, ten be hoeve van de bouw van twee duplex-wo ningen aan de Schoonoordweg te Den Burg. De bouw van deze woningen is in middels reeds voltooid. DRIE LOKALEN ERBIJ! Het ligt in de bedoeling om d? o. 1. school te Den Burg uit te breiden met 3 leslokalen. Ten behoeve daarvan alsme de voor de aankoop van de inventaris) stellen B en W de raad vopr bij de Bank voor Ned. Gemeenten een lening aan te gaan van f 84,500. BOERDERIJ TE DUUR VERKOCHT De officier van justitie te Alkmaar eis te een boete van f 5000 of 6 maanden te gen A. G. uit Den Helder, omdat die een op ons eiland gelegen boerderij voor f 30,000 aan de 79-j. A. S. uit 't Zand had verkocht, terwijl de grondkamer het be drijf op if 25,800 had getaxeerd. De ver dediger betoogde dat de prijs redelijk was geweest, hetgeen naar zijn mening was gebleken uit het aantal gegadigden. Daar de politierechter verdachte in de gelegenheid wilde stellen de te veel ge vraagde f 3700 aan de koper terug te be talen kwam het nog niet tot een uit spraak en zal de behandeling volgende maand worden voortgezet. „Ik zag een windzak, landde, maar ik had me vergist, de windzak was een on derbroek, die aan de lijn naast een gro te schuur hing, welk gebouw veel op een hangar leek", aldus vertelde ons de 21- jange leerling-vlieger F. E. van der Geest uit Groningen, wiens vliegtuig, een Harvard van de Rijksluchtvaart school te Gilzen-Rgen, op het bouwland achter de boerderij Rio Grande onder de rook van De Cocksdorp, over de kop sloeg, 20 meter van een slootje, dat wel de grootste schuld was van de mislukte landing. Op ruim vijf kilometer van het echte vliegveld Texel, dat dit voorjaar is ge opend, was het toestel neergekomen. De piloot raakte bij de landing licht gewond aan het voorhoofd. De cockpit was totaal vernield. Een paar landbouwers wisten de vlieger uit zijn netelige positie te be vrijden. Gelukkig raakte het toestel, dat van Schiphol was opgestegen en veel benzine aan boord had, niet in brand. De propeller werd ook vernield, terwijl de romp eveneens belangrijke schade kreeg. Vanuit Schiphol zond men een toestel om de situatie in ogenschouw te nemen en daarmede is de onfortuinlijke piloot nog dezelfde avond zuidwaarts gevlogen. UITSLAG AANBESTEDING Door architect P. de Graaf werd Za terdagmorgen voor rekening van de „Wo ningbouwvereniging Texel" ten Raad- huize in het openbaar aanbesteed de bouw van twee woningwetwoningen te De Waal. De uitslag was: Timmerwerk: P. J. Kooger f 6787, (laagste inschrijver); (plus f 167 bij ho ger plafond); Fa. J. Koorn Mzn., f 7665,- Veul, 't Zand f 7865,-; gebr. Timmer f 7540,- (plus f 55 bij hoger plafond). Metselwerk: G. J. Witte f 9999,-; Fa. Wed. I. Voigt f 10,260,-; W. J. Boon f 10,298,-; Fa. Bruin f 9775,- (laagste in schrijf ster). Timmer-, en metsel- en loodgieters- werk: W. D. Bakker f 20,639,-. Timmer- en metselwerk: B Giesen f 18,878, bij lager plafond f 18,390. Loodgieterswerk: L. Beemsterboer, Hippolytushoef f 764; Agter f 978 en Oele f990,-. Schilderwerk: J Vonk f 1050; KI. Smidt f1140; W. v. Engelen f1164; S. Timmer f1186; C. Bremer f900 (laagste); E. v.d. Kerkhof f 923; C. Timmer f 1020. Electra: M. Bakker f485; C. Dros f398,50 (laagste) en Agter f 474.-. Totaal f 18,624,50 of, bij verlaagd pla fond f 18,791,-. De begroting was f 19,450. EEN NIEUW GYMLOKAAL Voor de bouw van een nieuw gymlo kaal is f 64,000 nodig. B en W stellen de Raad voor hiertoe een lening aan te gaan bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Het gymlokaal zal bij de o.l. school te Den Burg worden gebouwd. Van deze inrichting zullen de leerlingen van te Den Burg staande scholen gebruik kun nen maken. In verband met het voorstel van B en W om de heer A. Hemelrijk, beambte bij de gemeentelijke visafslag te Oudeschild, op diens verzoek daartoe een vaste aan stelling te verstrekken merken B en W o.a. op: „De situatie aan de visafslag is mo menteel zo, dat de heer A. Hemelrijk de enige kracht is die alleen aan deze in richting zijn werkzaamheden heeft; wan neer het nodig is, op meer bezette uren, verleent de beambte in algemene dienst, de heer K. Hoogerheide. hulp. Hierdoor is de afslag op een peil gekomen, waar in, behoudens bijzondere omstandighe den, geen wijziging meer te verwachten is. Toch lijkt het ons, in verband met het wisselvallige karakter, waarvan het laat ste 15-tal jaren een beeld heeft gegeven, niet gewenst een vaste aanstelling als hoofd van de afslag tot stand te brengen. Om aan het genoemde verzoek tege moet t^ komen het verzoek als zoda nig is nl. volkomen redelijk te noemen zou een oplossing gezocht kunnen worden in een aanstelling als gemeente arbeider en een tijdelijke detachering als waarnemend hoofd van de visafslag. Een aanstelling als gemeente-arbeider biedt o.i. deze zekerheid, dat, wanneer aan de afslag ook de tewerkstelling van genoemde niet bestendigd zou kunnen worden, de heer Hemelrijk in gemeente dienst een andere taak zou kunnen wor den toegewezen". DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Vertrek Van Texel: 5,30; 7,50; 9,50; 11,50 14,50; 17,50. Van Den Helder: C,40; 8,50; 10,50; 13,20; 16,20 nZa; 19,30; 16,30Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50, 9,50; 11,50; 18,20. Van Den Helder; 8,50; 10,50; 13,20; 19,30. Za is alléén op Zaterdag. nZa is met op Zaterdag. Vijftig jaar getrouwd, zeker, maar moet dan je hele levensgeschiedenis in de krant? Wat heeft dat nou toch voor nut? Aldus was de reactie van de heer KI Boon, Den Hoorn, toen een lastige kran tenman hem aanklampte, op het Laag Achterom, waar de bruidegom genoot van een zalige Septemberdag en een schoon uitzicht op de velden van het Hoornder-Nieuwland, omsloten door de prachtige duinen van Zuid-Texel. Enfin, de heer Boon begreep, dat de verslaggever er ook door moest en thuis gekomen, wilde hij dan wel zo het een en ander loslaten, echter onder voorbe houd, dat de krant het met te kinder achtig zou maken, waarop de reporter op zijn beurt inzage van het geschrevene beloofde. Zowel de bruid als de bruidegom ge meten, gelet op hun ouderdom, nog een goede gezondheid. Mevrouw Boon Knaap is 72 jaar, haar man is de drie kwart eeuw reeds gepasseerd en heeft er al 76 jaar op zitten. Beiden zijn in Den Hoorn geboren. Wij meenden, dat de heer Boon, die wij als vogelwachter zo dikwijls tot onze gids hebben mogen kiezen, het grootste deel van zijn leven ^p een sohapenbedrijf had doorgebracht, 'doch dit klopte niet erg: toen hij 14 ja^r was stapte hij als derde- mantje aan boord van de blazer 163, die was eigendom van schipper Jaap Bak ker, Jaap v^fr de Kaao, zoals ze hem noemden. DÜ was in de barre winter van 1890 op $1. Met zo'n schuit dobber den zij bij goéd visweer de hele week op de Noordzee. De vis werd aan het Nieu- wediep afgeslagen, daar de Texelse Af slag nog niet bestond. Na 4 jaar op jie blazer TX 163 te hebben gevaren, kwam de heer Boon op de TX 65 van schipper Jan Vos, van Oosterend en vervolgens op de blazer TX 3 van Jaap en Piet Brouwer, eveneens van Oosterend. Daarna voer hij vier jaar op een Vlaardinger logger. Hoe ik op die logger kwam? Wel, de mensen voeren van Mei tot half Novem ber op de loggers en de Texelaars werk ten bij winterdag in de Westermient, waar de guonden ontgonnen moesten worden ten behoeve van de nieuwe den nenaanplant. Daar werkte ik ook toen een der mannen van m'n ploeg me de vraag stelde, .of ik ook geen zin had om op een logger te komen. Dat wilde ik wel eens proberen. De heer Boon toont ons een alleraardigste groepsfoto van personeel van de Staat met boswachter Min. De daa>op volgende 9 jaren voer hij als matroos bij de koopvaardij. Eerst op 'n lijn naEngeland en daarna op de Middellandse Zee. Spanje, Italië, Egyp te, die landen heeft hij allemaal gezien, jammer genoeg niet doorkruist, nee, daar kreeg jv; de gelegenheid niet voor! De heer Boon heeft een schipbreuk meegemaakt. Gelukkig werden ze alle maal gered. Dat gebeurde met de Vrij heid van de Hollandse Stoombootmaat schappij. Het schip strandde om 4 uur in de morgen bij Wijk en Duin, even ten Noorden van IJmuiden. Ze kwamen van Engeland en zouden naar Amsterdam. Binnen vier uur brak het schip in twee- en. De reddingboot had alle 19 opvaren den kort te voren van boord weten te krijgen en veilig aan land gebracht. Dat is al weer 45 jaar geleden, ze waren dus nog maar kort getrouwd en woonden toen in Amsterdam. Een ander angstig avontuur beleefde de heer Boon dicht onder de Engelse kust. Ze kwamen in aanvaring en de an dere boot ging binnen enkele ogenblik ken naar de kelder. Alle opvarenden konden met eigen sloepen worden gered. Het gebeurde in het holst van de nacht en het was stok mistig. De heer Boon had, toen hij vogelwach ter werd heel wat minder emotie te verwachten! Hij is in dienst geweest van de Staat en van „Natuurmonumenten" met als beschermde gebieden de Geul, de Petten, de Hemmer, en het Hoornder Nieuwland, 25 jaar lang heeft hij deze functie zo rond de leg- en broedtijd, vervuld. Vier jaar geleden nam hij af scheid. 50 Jaar getrouwd. 50 Jaar lief en leed gedeeld. Beiden herinneren zich nog als de dag van gister, hoe ze op de 19e Sep tember van het jaar 1902 met drie paren trouwden. O.a. het echtpaar Eelman, dat ühans te Haarlem woont en dus even eens jubileert. Wie het derde bruidspaar was, weten zij niet meer. Ze werden ge trouwd door wethouder C. Keijser. Pratend over „die goeie ouwe tijd" merkt mevr. Boon op: „Ik was elf jaar, toen ik in betrekking ging, naar De Wes ten, voor dag en nacht. Ik verdiende 50 centen; mijn hoogste loon is een daalder per week geweest!" Bij het zoeken naar foto's, toont mevr. Boon ons het portret van een meisje met een echte Texelse kap. „Dat bent u!" zeg gen we met zekerheid, eh, droeg u vroe ger de kap?" ,Nee", moest ze opmer ken, „maar ik was met de enige, of schoon je vroeger toch heel wat kappen zag!" De volgende dag zijn we nog even naar Den Hoorn gegaan om het bruids paar op de foto te zetten. Dat hoort er immers zo bij! En de bruigom kregen we zover, dat hij er z'n beste pak voor aan trok, na een extra tocht naar de Hoorn- der scheersalon te hebben ondernomen. Wij wensen het gouden paar nog me nig jaar in goede gezondheid. buiten het dorp vermoedelijk om dat althans aan één zijde van het Klif voor het gods huis en het erbij behorende kerk hof qeen plaats was. Het is verder waarschijnlijk, dat juist in de buurt van de kerk gedu rende de Franse tijd veel huizen afgebroken zijn. Vroeger is de kerk langer ge weest, zoals bleek bij een opgraving, toen een stuk van een oude fundering zichtbaar werd. Na de hervorming is het koor afgebro ken en metselde men het gat dicht met een rechte muur. De toren is eeuwen lang een merk voor zeevarenden geweest, tot voor kort droeg het loods wezen aan het onderhoud bij. EENS in de 20 jaar krijgt de toren van de N.H. kerk te Den Hoorn een goede beurt. De to ren is van de gemeente Texel en wordt dan ook door haar personeel ondeihouden. Het ran ke, „fijn gepenseelde" torentje zal weer hel derder zijn dan ooit als de plm. ISO kg. strijkklare olieverf in twee lagen op haar mu ren zijn aangebracht. Na de schaft stonden Jan Tjonk en Maarten Hooqesteger juist aan de. lier om Jan Doorn naar hoger sfeer te liften. Tot de omloop is de toren 25 meter hoog. „De kerk is van 1425" zo vertelde ons een be woonster van Den Hoorn, de vroegere kosteres, die haar schoondochter nog heel graag assisteert. Het boek „Texel" meldt, dat deze kerk vóór de her vorming is gebouwd en dus veel ouder is dan de muurankers met het jaartal 1646 doen ver den. Merkwaardig is de ligging van het gebouw

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1