Cjroen <2warL-Jexels in het harL, De Texelse sneeuwklok-expeditie had goed resultaat Zaterdag Groot Paardensportfeest Busdiensten T.E.S.O. Werkobject voor Texelse werklozen WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6668 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Op een winterse dag in Februari wordt van de boot die Texel verbindt met Den Helder, een autobus gereden. Merkwaar dig, 't is de bus die anders tienduizenden vacantiegangers van het andere eind van het eiland vervoert. Er zitten maar vier passagiers in. Er is iets dat me treft. Het moet het Franse opschrift zijn: „La Perce Neige". Wat betekent dat en waar gaat dat heen? Het wordt het begin van een speur tocht. La perce neige betekent: het sneeuwklokje. Na veel informaties op Texel weet ik het. Ze zijn naar Frankrijk gegaan, naar de Loire. Op Texel heb ik onder de bomen hele velden sneeuwklokjes in bloei gezien. Spierwitte bloempjes tussen groen loof. Vroegere bollenvelden. Ik moet er het mijne van hebben. In Mei ga ik die Hol landers opzoeken in Frankrijk. Er is geen woord Frans bij Hotel de la Plage is de pleisterplaats. Het strandhotel is met slecht, maar naar onze begrippen is er geen strand te be kennen. Boven de gelagkamer zijn er wat kamers. Kamers als een kloostercel: een plavuizenvloer, een bed en een was tafel met een kan water. Maar het uit zicht vergoedt alles. Een prachtig heu vellandschap strekt zich onder mij uit. De vrouw des huizes beheert de zaken. Mannen werken hier allen op het land. „Kunt ,U mij zeggen waar hier ergens Hollanders zijn?" „O ja, driehonderd meter verder staat een autobus aan de rivier." Inderdaad, na een korte wandeling zie ik op zijn Hollands de was aan de lijn hangen. Dat kan niet missen. De al tijd bezige Dieuwertje Schol is juist be zig er nog een paar mannenhemden bij te hangen. Dieuwertje is het nichtje van de chef d' equipe, Piet Kikkert van Texel, die in de bossen wroet met zijn helpers Jan Bonne en Tjeerd Douma. Ik zou zeggen, bij die namen is geen woord Frans. Dieuwertje zorgt voor alles, koken, was sen en het „huis" schoonhouden. Het „huis" is de oude Texelse autobus, door de gebroeders Kikkert, bollenkwe- kers op Texel, omgebouwd tot woon- en slaapverblijf. Die gebroeders Kikkert, daar gaat het om. Die zijn bezig op Texel sneeuwklok jes in cultuur te brengen. Poten, laten groeien en bloeien en wachten tot de bol letjes groter worden en zich vermenig vuldigen en dan op de veiling er mee. Dat poten nu is de moeilijkheid. De Texelse grond is uitermate geschikt voor sneeuwklokjes. Zandig, niet te droog en luwte onder de bomen. Om te poten moet je bolletjes hebben. Dat pootgoed halen de gebroeders Kikkert uit Frank rijk. Ze graven ze uit de grond. Daar voor hebben ze hun expeditie op touw gezet, die hun massa's geld kost. De cost gaet voor de bact uyt. Ze hebben een autobus gekocht en in gericht. Voor drie maanden eten en geld meegenomen. Ten eerste om deviezen te besparen, ten tweede omdat er niets gaat boven Hollandse aardappelen. Dat Fran se eten met knoflook ligt hun niet. En dus opent Dieuwertje dagelijks nieuwe blikken slabonen, andijvie en gehakt. „Wil je me even wijzen waar de man nen zijn?" „Wel, ga maar langs de rivier, tot u een eilandje ziet en dan maar roepen". Mijn roep wordt prompt dubbel beant woord, eenmaal door de echo en eenmaal door de Hollanders. Er komt iemand te voorschijn uit de struiken, gooit een cano los van de wal en peddelt tegen de ster ke stroom naar me toe: „Bonjour, mon sieur". „Zeg maar goeiendag", is mijn ant woord. „Ha, een Hollander", zegt Jan Bonne. „In maanden geen Hollander gezien. Gaat u een beetje achterin zitten en goed in het midden blijven. De punt moet bo ven water blijven, anders hou ik de boot niet tegen de stroom. De eerste keer dat ik over moest met onze spullen, heb ik er een kwartier over gedaan. Nu gaat het in een paar minuten." Ik moet denken aan woudlopersverha- len uit Canada: een cano op een snel- stromende rivier, tussen de bomen een tent, planten in een kreek en nieuwsgie rige geiten rond het bivak, bestaande uit een oude legertent. „'t Is net halitien, tijd voor een boter ham, de andere komen zó". Daar komen ze: Piet Kikkert en Teerd Douma. Ze knipperen tegen het felle licht, terwijl ze uit de donkere struiken kruipen. Ze vallen aan op het meegebrachte brood, belegd met rook vlees en bruine suiker. Een slok koffie uit de fles en dan een sigaretje rollen. Overigens het laatste shagje. Voor de 3 maanden die ze hier doorbrengen, had den ze een flinke voorraad shag meege nomen. Onder het vertellen van hun ervarin gen lag 'het laatste pakje shag naast de koffiefles. Plotseling maakt Jan Bonne 'n luchtsprong. „Ze zijn er met mijn shag vandoor!" Een van de bokken, die de slager uit het dorp hier laat grazen, had het te pakken gekregen. ,,'t Is op", zegt Jan mismoedig, „nou maar verder Gauloises roken". Gauloises zijn de Franse zwarte siga retten, die de meeste Hollanders (behal ve de ,,Spiegel"-fotograaf) niet graag ro ken. In plaats van te mopperen staan de mannen resoluut op, grijpen hun korte schopjes, „graafjes" zeggen ze op Texel, en duiken het bos in. Daar wroeten ze uur na uur systema tisch de grond óm, telkens de witte bol letjes van de sneeuwklok in de mand gooiend. Het loof van de sneeuwklokjes is verdwenen, weggerot, alleen de bol letjes zitten nog in de grond. „Hoe weten jullie eigenlijk dat ze hier zitten?" „Ja, dat is ons geheim", zegt Piet Kik kert. „Voor we deze expeditie onderna men, ben ik op verkenning uitgegaan. Overal geneusd, gepraat met eigenaren van bossen, om het recht tot graven te verkrijgen. We kunnen ze ook wel schoon van de bevolking kopen. Dat is natuur lijk duurder dan dat we het zelf doen. Ze verkopen ze hier aan Franse expor teurs, die ze direct naar het buitenland verkopen. Het verschil met ons is, dat we ze niet meteen verkopen, maar ze op Texel in cultuur brengen, om, net als de bollenkwekers het doen, tot vermeerde ring te komen. Enfin, u heeft onze vel den gezien", zegt hij met enige trots. „Ons resultaat komt pas na jaren hard werken; bovendien gaan er tienduizen den guldens in zitten". Het Franse sneeuwklokje in de Texelse bossen. Aan het eind van de dag gaan de bol letjes op hopen, afgedekt met aarde. Na enige tijd, als het nog aanwezige loof weggerot is, worden ze uitgezeefd en dan komt 't transport naar de boerderij. Een spannende onderneming. Het re sultaat van weken werken, de witte bol letje worden in zakken met de cano over de rivier gezet. Vol spanning slaan de achterblijvenden de tocht van het wan kele bootje gade. Een verraderlijke draaikolk zou het ding kunnen doen om slaan. Maar het loopt steeds goed af. Ei landers weten zo'n beetje hoe ze op het water moeten manoeuvreren. De tocht op de trailer van de Franse boer lijkt op een triomftocht. De talrijke honden op het erf blaffen tegen de brommende tractor, kalkoenen en kippen rennen weg. De oogst komt binnen. Op de zolder van de boer komt de laatste fase. Zorgvuldig wordt de oogst uitgespreid, wachtend tot uit al de ver spreid liggende bossen de bolletjes zijn opgehaald. Bij de avondklok van zeven uur zijn de vier verenigd in de bus. Dieuwertje zorgt voor gebakken aardappelen of pan nekoeken, om iets van „bij moeder thuis" in den vreemde te hebben. En dan een uurtje praten en breien, de Texelse Cou rant lezen met het nieuws over die en die, of een praatje met de Franse boer, die gewend is zijn avondmaal laat te ge bruiken. Het plan de compagne voor de volgen de dag wordt besproken. Als een kapi tein op een schip geeft Piet Kikkert met weinig woorden zijn consignes. „Morgen ochtend om zes uur starten we met de bus. Alles inpakken. We zetten hem in het bos waar verleden maand de hout hakkers waren. We gaan te kooi". Eenvoudige Hollanders gaan energie opdoen voor een nieuwe dag van hard werken. Doodgewoon ploeteren in de Franse bodem, waarvan in Februari, als de winter ons gaat verlaten, stralend wit het resultaat boven de grond komt: het Franse sneeuwklokje in Texels bossen. („De Spiegel"). Op verzoek van vele Texelaars en an deren vraag ik nog even antwoord te mogen geven op het laatste ingezonden stukje van de heer Van Groningen in de courant van 30 Augustus j.l. Zelf was ik reeds tevreden met de op en aanmerkingen van de heer Van Gro ningen, want mijn doel is bereikt: er wordt geboord en er bestaan plannen tot proefnemingen. Laten we hopen dat het niet alleen bij plannen blijft, maar dat er inderdaad proeven worden geno men met de grond diep los te maken, hoe dan ook, diepspitten zal altijd de beste resultaten geven omdat men de bo venste laag teelaarde dan zeker boven kan houden en ook de grondlagen beter kan vermengen, en vooral ook de plaat selijke vaste lagen beter ontdekt en naar omstandigheden kan bewerken Vooral met spitten kan men het land ook met een goed egaliseren. Het was verheugend te lezen dat de heer Van Groningen het eigenlijk hele maal met mij eens is wat de grondbewer king tot een bepaalde diepte betreft en dat is toch immers de hoofdzaak, als het maar gebeurt en vooral proeven in het groot en vooral op die soort gronden, Op de Algemene Vergadering van Aan deelhouders der N. V. Texels Eigen Stoombootonderneming, moest de laat ste jaren de mededeling worden gedaan, dat de Busonderneming „het zorgen kindje" was, er moest geld bij! De Pre sident-Commissaris heeft al meerdere malen de vrees uitgesproken, dat bij be stendiging van de onrendabiliteit op di verse lijnen beperkingen zouden moeten worden ingevoerd. Uit de heden in dit blad gepubliceerde Winterdicnstregeling, welke 5 October a.s. zal ingaan, blijkt, dat de maatregel, welke velen vreesden, thans genomen is met als gevolg een minder frequente dienst op verschillende routes. Er waren altijd nog zeer optimistische aandeelhouders, zoals bv. van Het Horn- tje, die hoopten, dat de busdienst ook nog eens tot de verst afgelegen plekjes van ons goede eiland zou doordringen, doch de thans ingevoerde beperkingen hebben hun hoop wel krachtig de bodem ingeslagen! Vergelijken wij de winterdienstrege- ling die thans voor de deur staat met die van vorig jaar, dan springt allereerst in het oog, dat De Koog opgenomen wordt in de route De Cocksdorp- Eierland-Den Burg! Verschillende zeer onrendabele dien sten op De Koog zijn hieraan niet vreemd: de bus die bv. om 8 uur van Den Burg naar De Koog reed, had zeer dikwijls geen passagiers aan boord! Deze dienst komt te vervallen, evenals die van 6,40 op De Koog. Vanuit Den Burg kan men bij winterdag dus nie! eerder naar De Koog dan om half 12. De eerste bus naar Den Burg gaat nu tien minuten later en wel om 7,10, de tweede bus gaat een kwartier later en wel om 8,45. In plaats van cfe diensten 16,15 uur en 18,00 komt de dienst 17,10. Donderdags kan men met het oog op vergaderingbezcek om 19,25 naar Den Burg, maar deze dienst gaat niet meer op Dinsdagavond. De busdienst op Maandag om 9 uur van Den Burg ver valt, evenals die van 19,15 van Den Burg welke op Donderdag- en Dinsdagavond ging. Konden wij Zondags zesmaal van Den Burg naar De Koog en omgekeerd, thans is de dienst op Zondag tot twee mogelijk heden beperkt: om 19,25 van De Koog en om 23,00 van Den Burg naar De Koog. De bewoners van Den Hoorn zullen het ook met minder busdiensten moeten doen: de eerste dienst, om 7 uur van Den Hoorn, vervalt, evenals die van 11,45, 18 en 19,30 (Donderdags en Dinsdags). Kon den we voorheen bij winterdag 7 maal naar Den Hoorn, (Dinsdag en Donderdag 8 maal), thans is dit beprekt tot viermaal van Den Burg. Zondags heeft Den Hoorn straks dus helemaal geen busver binding meer vorige winter nog 19,45 van Den Burg, via Oudesohild, dank zij de inmiddels gestaakte, Zondags rond- dienst. Van Den Hoorn kon men dan om 20,35 via De Westen naar Den Burg. De dienst 21.15 van De Cocksdorp naar Den Burg vervalt ook, terwijl die van 19 uur alléén op Donderdag komt te rijden. Die van 's Maandags 8,30 van Den Burg naar De Cocksdorp vervalt, terwijl we alléén Donderdagsavonds om 23 uur naar het hoge noorden kunnen. De eerste bus van Den Burg naar Oosterend gaat om 8 uur in plaats van om 6,40. welke het eerst verdrogen. „Dan zullen we bij de eerstvolgende droge zomer de resultaten zien of niet?" hoor ik al ver- scheidenen zeggen of denken. Men behoeft er echter niet aan te twij felen en dat zijn reeds zeer velen met mij eens, en wie de afgelopen zomer zijn ogen goed de kost heeft gegeven, vooral in Eierland, maar ook over geheel Texel, zal het met mij eens zijn, dat er heel veel schade is ontstaan en dat deze droogteschade over jaren genomen, veel meer geld gaat kosten dan diepspitten. Sommige lezers hebben de indruk ge kregen, dat de heer Van Groningen het niet leuk vindt dat ik er de aandacht op heb gevestigd, omdat hij reeds voordat ik er over schreef, met dit probleem be zig was. Ik wil er nadrukkelijk op wij zen, dat het niet mijn bedoeling is ge weest onder een andermans duiven te gaan schieten en het kan misschien tot troost zijn, dat ik heb gelezen, dat men in Rusland reeds voor mijn tijd diep- spitproeven nam en met groot resultaat. Mijn ouwe vriend Siem de Waal in Afrika zal meteen begrijpen, als hij dit leest, dat hij met zijn ingezonden stukje heeft aangetoond, dat hij mij verkeerd heeft begrepen of hij heeft zich ver keerd uitgedrukt, de bedoeling was goed evenals de heer Kuyper uit Diemen, en ik dank de iheren voor hun medewerking in deze zo belangrijke zaak voor het al gemeen belang. Laten we hopen, dat er reeds dit najaar en winter aan wordt begonnen, want het is toch een werkob ject voor werklozen, waar goud wordt gedolven voor ons overbevolkte vader land. Leest allen maar eens goed pagina 7 van De Volkskrant van Zaterdag 20 September 1952. Hoogachtend, TH. REUVERS, 't Molenbosch, 22 Sept. 1952. Ergens op een Texelse boerderij gaf een Tcxe'se boer een hoogstandje weg, waar bij z'jn vijf-jarig dochtertje de leidsel stevig vast hield. TEXELSE MARKT Don Burg, 22 Sept. 1952. Aangevoerd. 5 koeien f 750-f 900. 17 pinken f 450- 550. 33 graskalveren f 215Lf 350. 50 scha pen f 85-f 120. 34 lammeren f 60-f 90. 42 rammen f 120-f 200. 27 biggen f 50-f 65. 2 paarden f 850-f 950. S. V. Texel. Een sombere Zondag. De enkele re genbuien met opklaringen, zoals werd aangekondigd, werden enkele opklarin gen met in hoofdzaak regenbuien. Texel 2 heeft het nadeel daarvan sterk gevoeld en vooral wanneer een te zwak elftal tot extra prestaties moet komen is gunstig weer van het grootste belang. VVW toonde zich beter bestand door vooral beter voetbal, vooral in de twee de helft was er één elftal dat speelde waartegen ons 2e eigenlijk een stuntelig figuur maakte. Onze verdedigers, die zelf de grootste moeite hadden met de bal en het gladde veld, ondervonden niet de minste steun der voorhoede, zodat de moeizaam weggewerkte ballen m een niemandsland terecht kwamen en de V- verdediging zonder moeite het spel naar onze helft verplaatste. Texel 2 werd met een 42 nederlaag naar de kleed kamer gestuurd. De binnenspelers kennen hun taak en plaats blijk baar niet. We voorzien voor Texel 2 een zeer moeilijk seizoen. Keeper Jan zou den we graag weer in z'n betere vorm zien, daarvoor zal trainen en het spel leren begrijpen een eerste voorwaarde zijn. Texel 2, er kan veel verbeterd, maar stellig niet zonder training. Voor Texel 3-Watervogels 4 werd het terrein afgekeurd. Texel A trok naar Petten om de P. adsp. A te bekampen. Erg veel strijd was er niet voor nodig. Ondanks de vele regen, die ons tot het einde gezelschap bleef houden, namen ze het spel in han den en bij de rust was het 5-0 in ons voordeel, deze stand werd-in de 2e helft lot 14-0 opgevoerd. Dikwijls zagen we goede staaltjes voetbal, maar het moet toch niet zo worden, dat René en Leen het gehele voorhoedespel voor hen bei den willen bestemmen, gerust die drie anderen in de voorhoede zijn dikwijls in balbehandeling en spelinzicht de betere. Als we er dus in slagen een volledig ho mogene aanvalslijn te vormen, zijn we veel gewonnen. Onze B-ploeg zorgde voor een goed begin door met 8-2 van SVCA te winnen. Direct gaf „Buisie" ons de leiding met een scherp laag schot, waar de S-keeper overheen dook. Wel volgden de aanvallen regelmatig op het doel der bezoekers, maar de keeper wist meestal op fantastische wijze te redden. Prachtig speelden onze spelertjes samen en we hebben dan ook van prettig spel kunnen genieten. Denk er echter om dat dié speler, die zich het beste opstelt, de bal moet hebben. De senioren trainen vanaf heden in het Gymlokaal, aanvang acht uur. Zondag a.s.: Texel 2-Succes2; Texel A- Watervogels A, SVC 2-Texel 3. Zaterdag: ZDH A-Texel B. Texel 1 gaat naar Limmen. KEESOM EN KIKKERT en de andere leden van het Bestuur van de Paardensport zijn er al vol van: Zaterdag a.s. zal ons eiland staan in Het teken van de Paardensport, dan krijgen we 'n groot Concours Hippigue op het terrein naast Rusthuis Irene" aan de Hollewalsweg te Den Burg. Ja, dit belooft een fijne dag te worden voor allen die zich voor het paard en de paar densport interesseren. Het feest begint 's mor gens om 10 uur met rinqrijden met versierde karren, U weet wel met tilbury's en zo, die leu ke, gracieuze wagentjes waarvan er in vroeger jaren zoveel op ons eiland reden, hoog op de wielen en sterk in de zwe ving der veren. En nóg vroeger vóór Uw en onze tijd - reed daarin de jonge boer met zijn zijden petje op en naast zich het meisje zijner keuze met de Texelse kap. Een man die een honderd jaar gele den ons eiland be zocht, wist van de Texelse schonen te vertellen: De Texel se vrouwen sprei den in hare klee ding een zeer goe den smaak ten toon en onder hen merkt men er velen op, die alle aanspraak mogen maken op schoonheid. Zij zijn zeer blank en zacht bloozend, terwijl de bevallige vriende lijkheid, die uit ve ler ogen straalt, gepaard met eene betamelijke onge dwongenheid, nog verhoogd wordt door eene even bevallige houding, welke een inderdaad beminnelijk geheel vormt". Over het „geheel" gesproken: Zaterdag gaat 't ook om prijzen voor het schoonst geheel! Interessant, én voor de kijker én voor de deelnemer, is ook de „Tally-ho", waarbij de paarden resp. moeten stappen, draven en galopperen! 't Middags tal van wedstrijden, waaraan iedere paardenbe- zitter kan deelnemen en waarbij allerlei soorten wagens zullen worden gebruikt: eenspan voor 2-wielige rijtuigen, in twee klassen. Eerst nl. alleen voor paarden die nog nimmer een prijs hebben be haald en daarna een open klasse, waar aan ook de winnaars van het voorgaande concours dienen deel te nemen. Dat zal dus zeer spannend worden, daar het dan gaat tussen de nieuwe en de oude ster ren! Voorts meldt het programma twee span voor 4-wieligc rijtuigen, eenspan voor driewielde karren en tweespan voor oogstwagens. Bij de laatste twee wed strijden dienen fokmerriën te worden ge bruikt. Een der grootste attracties zal zijn het optreden van de heer Piet de Wit uit 't Zand. Hij komt met zijn ge dresseerde paarden naar ons eiland. De kunstjes, die hij zijn trouwe viervoeters heeft geleerd zullen een ieder verbazen. Op de fiets rijdt hij over hen heen, hij rijdt onder hen door, hij kruipt met hen te kooi en wordt door zijn paarden ge wekt. En niet te vergeten de staaltjes hoge school rijden. En tenslotte noemen wij nog de springnummers van de Wad- denruiters. Wij hopen, dat de zon ook op de 27ste September zal stralen en dat het druk zal zijn langs de lijnen! Ja, Bestuur van onze Paardensport, succes toegewenst! DAMCLUB TEXEL De eerste speelavond is al weer voor bij en de stemming was direct weer als vanouds. Iemand, die onze vereniging een goed hart toedraagt, heeft een ren teloos voorschot beschikbaar gesteld om ons materiaal belangrijk uit te breiden. Het bestuur is voor dit sympathieke ge baar zeer erkentelijk. Nu verschillende nieuwe leden zijn toegetreden vragen we even aandacht voor het volgende: De speelavonden £ijn Vrijdags en beginnen om half 8, terwijl tot 8,15 uur op iemand wordt gewacht. Het sturen van afbericht bij verhin dering spreekt vanzelf. Ook willen wg even wijzen op de spelregel, dat aanra ken van een stuk betekent, dat het be trokken stuk moet worden opgespeeld. De uitslagen waren: A.: S. Ros-S. v. Heerwaarden 0-2; C. v. Heerwaarden-C. Dijker 2-0; P. Jansen J. Vinken 0-2; C. v.d. Werf-P. Kooij 0-2. B.: J. Kikkert-J. P. Stam 1-1; W. J. Boon-J Hooijberg 2-0; C. P. Burger-A. Vinke 1-1; W. A. v. Zeijlen-Joh. D. Bak ker 0-2. C„ P. Bakker-D. v.d. Werf 1-1; Jb. Koorn-Joh. v. Heerwaarden 2-0; H. Go- mes-J. A. v. Enst 2-0. D.: D. Roeper-F. v. Sambeek 2-0; S. v. Heerwaaren Johz.-C. Vinke 2-0.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1