Cjroen 'Zwartsjexeh in het harL, De Hors moest vissersvaartuig laten schieten Prachtig succes voor bemanning en rederij Deze week in Texels Bioscoop Theater De Rode Haan liad geen schij n van kans Succes voor melkfabriek „Eendracht" Texels Paardensportfeest trok veel belangstelling WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6670 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -|- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm De Scheveningse motorbotter Sch. 10 op het strand bij paal 8. Deze foto is Zaterdagmiddag genomen, toen men druk bezig was de ruimen leeg te pom pen. 's Nachts om half twee wist de sleepboot „Nestor", met bekwame spoed uit IJmuiden vertrokken, het vaartuig vlot te brengen. Midscheeps ziet u het uit het ruim gepompte water wegspuiten. „JA, ZE WERKEN ALS PAARDEN!" Aldus een agent van de verzekerings maatschappij Hudig uit Rotterdam, die Zaterdag naar Texel was gekomen om de bergingswerkzaamheden van de Scheveningse motorbotter Sch. 10 gade te slaan. Het scheepje was Woensdag avond tegen elven, door het breken van de roerketting op het strand bij paal 8 geworpen, tijdens ruw weer. Ze voeren dicht onder de kust toen dit gebeurde en in minder dan geen tijd zaten ze zo vast als een huis. De opvarenden bleven aan boord zo lang dat geen gevaar opleverde. Als de stormachtige wind niet al te lang duur de zou er misschien nog een kansje zijn om weer vlot te komen, om vlot te wor den gebracht. Ze zaten in ieder geval niet zo beroerd als de motorbotter HD 47, die in Maart van het vorige jaar een 500 meter Noordwaarts strandde en.... daar nog altijd moet zitten.diep weg gezakt in de zachte bodem. Die strandde op een bank, zeker een honderd meter verder van de waterlijn, maar de kop van hun schuit zou bij laag water en stil weer droog komen te liggen. Maar het weer scheen eer slechter dan beter te worden, het blééf stormachtig, krachti ger werd de wind en hoger en wilder de branding naarmate de uren verstreken. Zaterdagochtend, het was nog donker, werd besloten het vaartuig maar te ver laten, het achterschip zakte al dieper weg, de machinekamer en de andere ruimen stonden boordevol water. Het weer knapte Zaterdag echter snel op, het werd zelfs vrij goed, de kans was er om die dag weer vlot te komen als ze maar materiaal hadden om de ruimen leeg te pompen. De „Hulp in Nood" van de Rederij v.h. gebr. Goedkoop uit Am sterdam, verscheen, ze voerden in een vletje een motorpomp aan. Die vlet moest door de wilde branding, maar dat ging goed en de pomp, die aanvankelijk kuren had, liep later als gesmeerd. Ook had men de beschikking over twee hand pompen een een kattekop. Om vijf uur werd uit volle kracht gepompt. Mensen uit Den Hoorn hielpen ook mee en van de Hulp in Nood kwam een vletje over om te informeren hoe ver ze waren. In tussen stonden de meesten maar scep tisch tegenover het geval: versohillende Texelaars, die ook aan boord waren ge gaan van het nogal scheef liggende scheepje, zagen 'm niet meer vertrekken. Onder de hulpvaardigen-aan-de-hand- pomp merkten wij de heer Oskamp van de VVV Texel op. Het moge raar klin ken, maar dit was de eerste vreemdeling, wiens verdwijnen van het Gouden Boltje hij van harte toewenste in tegen spraak dus met de propaganda voor de seizoenspreiding. Het schip was in 1930 gebouwd en ver tegenwoordigde met zijn motor, zeker een waarde van meer dan honderddui zend gulden. De motor, 150 pk., een zgn. A.B.C. motor met 3 cylinders, was vorig jaar gebouwd en kostte f 40,000. Het schip was uitgerust met een radio-ont vang- en zendapparaat. Dinsdagochtend waren ze uit Scheveningen vertrokken om te gaan vissen bij de ST II boei, een honderd mijl Noordwaarts. Woensdagavond kwamen ze van de visserij af. Bij het derde baken van het Molengat was het gedaan.,,De schuit is van mijn vadêr, de heer L. Klein", zo vertelde ons een jonge visser. „Och, voegde hij er aan toe. ,,al zit je op het Scheveningse strand een maand, dan loopt het vaartuig nog geen gevaar, maar dit zand hier is zo zacht. Inmiddels ging de pomp full speed voort er ieder uur 60 m3 water uit te slingeren. Om half 7 gebeurde het won der: do schuit kwam recht en daar ge beurde dus, waarop ze hadden gehoopt, maar niet gerekend, want het achter schip werd kort tevoren nog door de gol ven overspoeld Onmiddellijk werd deze feestelijke ge beurtenis doorgeseind naar de „Hulp in Nood", die een 500 meter van de wal lag en zij seinde meteen naar de vuurtoren van Huisduinen om een sleepboot. De „Nestor" van Weisnrüller vertrok met bekwame spoed uit IJmuiden en na vier uur varen versoheen zij op de plaats van de stranding. Het weer was inmiddels weer slechter geworden: harde wind en regen.De vlet van het bergings vaartuig had inmiddels een lijn tot stand gebracht, een zware stalen sleepkabel van 700 meter lang! Een goed uur van hard zwoegen en ziet, daar kwam de Soh. 10 vlot. Er zat echter een bank in de weg. Met vaart er over heen, maar een grondzee, achter deze bank, zoog het water weg en het vaartuig zonk in de diepte, het scheen finaal onder te gaan. De opvarenden stonden juist op het punt van boord te springen, toen het plotse ling weer omhoog kwam. Toen was het zaakje gepiept en in volle glorie sleepten ze 'm Den Helder binnen. De zware buien en stormachtige wind moch ten hem toen niet meer hinderen. Het KRAx\MZORGCENTRUM Kraamzorgcentrum Texel-Den Helder houdt Donderdagochtend van 10- 11 uur weer zitting in het Wijkgebouw van het Witte Kruis te Den Burg. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. 1 Oct. 7,32 en 7,41; 2 Oct. 8,19 en 8,23; 3 Oct. 9,04 en 9,07. MOTORSPORT Zondag hield de M.C. Texel haar be- trouwbaarheidsnt voor 't clubkampioen schap. De uitzetter, de heer C. Mets, komt alle eer toe want het was een prachtige rit. Er kwamen 21 rijders aan de start en om half 3 reed de eerste weg, met om de mi nuut een andere. Na 37 km. gereden te hebben, kreeg men een rust van 'n half uur en daarna startte men opnieuw. Te gen 5 uur kwamen de eersten aan. Om plm. 6 uur kon de voorzitter, de heer C. P. Moojen, de winnaars bekendmaken en de prijzen uitreiken. Zware klasse: 1. W. Koopman, 0 straf p.; 2. C. Zegel 1 strafp.; 3. A. v. Liere 3 strafp.; 4. L. Bakker 3 strafp. Lichte klasse: 1. H. de Ridder 2 strafp.; 2. C. P. Moojen 4 strafp 3. B. Dros 4 strafp. De kampioensstand ziet er nu zo uit: Zware klasse: 1. C. Mets 30 Kp. met 7 strafp.; 2. W. Koopman 27 Kp. met 8 strafp.; 3. L. Bakker 27 Kp. met 30 straf- punten; 4. A. v.d. Vis 21 Kp. met 17 strafp.; 5. W. Duinker 12 Kp. met 100 strafpunten. Lichte klasse: 1. H. de Ridder 29 Kp. met 16 slrafp.; 2. M. de-Vries 27 Kp. met 30 strafp.; 3. C. Drijver 27 Kp. met 39 strafp.; 4. L. C. Vonk 25 Kp. met 39 straf punten. Er moet nu nog één rit gereden wor den, een nachtrit, welke is vastgesteld op 11 October a.s. Alle mogelijkheden zijn nog aanwezig, vooral in de lichte klasse. In de zware klasse wordt om de 2e plaats gevoohten. Dus motorrijders, allen de lie October present. Het wordt weer een mooie rit. Hij zal door Ab en Ben uitgezet worden. Na afloop samen aan de snert! „VADER PLUKT DE VRUCHTEN" Wie Spencer Tracy heeft gezien als „De vader van de bruid", zal stellig niet nalaten 'n bezoek te brengen aan Texels Bioscooptheater waar „Vader plukt de vruchten" op het doek wordt gebracht. Vader Stanley Banks, die al zo dik in de zorgen stak toen zijn dochter Kay in het huwelijksbootje wenste te stappen, ziet de situatie voor zichzelf met de dag moeilijker worden. Onder regie van Vincente Minnelli heeft Metro Goldwyn Mayer in deze ver- volg-rolrent dezelfde uitstekende krach ten gehandhaafd. Naast Spencer Tracy ziet men o.a. Joan Bennet (de moeder van de bruid), Elizabeth Taylor (de dochter) en Billie Burke (eerst haar ver loofde, thans haar man). „LASSIE'S GROTE AVONTUUR" Deze film verhaalt van het tijdperk der goudzoekers. Hoevele gouddelvers zijn niet het slachtoffer geworden van bandieten! In dit verhaal wordt een in nemende man door een schurk vermoord, maar de moordenaar ontgaat zijn straf niet: een knaap en een hond brengen hem ten val. Een film, opgenomen in de majestueuze pracht der Noord-Ame rikaanse wildernis. Necrlanils nieuws. O.a.: De plechtige opening van de Sta- ten-Generaal door H.M. de Koningin. Ge zagvoerders van de Koopvaardij onder scheiden. Van der Zande wint het Mara thon-kampioenschap van Nederland. Buitenlands nieuws. O.a.: Herdenking van de slag om En geland. Ridgway bezoekt Turkije. De verkiezing van Mrs. America. Om de tenniskampioenschappen van de Ver enigde Staten. De grote paardenrennen van St. Leger. „IEDER HUIS moest een brandblusap- paraat rijk zijn!" Aldus de commandant van de Texelse brandweer, de heer J. Veldstra. Hij doelde daarbij niet eens op de angstige periode van de droge zo mer, toen ieder begin van brand zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben als men dat begin niet meteen de kop had weten in te drukken door het ge bruik van een brandblusapparaat. Brand- blusapparaten zijn te kust en te keur le verbaar, dat hebben wij Maandagmiddag kunnen zien tijdens een demonstratie door de Boyce Fabrieken te Amsterdam, agent de heer Hamerslag te De Koog, op het gemeentelijk terrein aan de Haller- weg te Den Burg. En gezien de prijslijst ligt zo'n apparaat binnen ieders bereik. Ze varieerden nl. van f 37,50 tot f 85, en dan was er ook nog een Auto-brand- blustoestel voor f 35. Er werden behoorlijke vuurtjes ge stookt, maar hoe hoog de vlammen ook omhoog joegen, als de straal van een of ander brandblusapparaat erop gericht werd, was het vuur gauw geblust! Ge demonstreerd werd met een schuim- brand^blustoestel, een auto-brandblus- toestel, een droogpoeder-koolzuur^brand- blustoestel, een natblusser met hoge- drukpatroon en een koolzuursneeuw- handbrandblustoestel. De demonstratie werd ook bijgewoond door burgemeester De Koning. Het nut van de aanwezigheid van zul ke apparaten wordt ook ingezien door Onderlinge Brandwaarborgmaatschap pijen, die de bezitters van een brand blusapparaat een belangrijke reductie op de premie laten genieten. Sportnieuws S.V. Oosterend. Texelse Boys 1- Oosterend 1; 0-2. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een heftige strijd, maar onze achterhoe de geeft geen krimp en grijpt dan ook steeds resoluut in. De halfline sluit goed aan. De voorhoede probeert wat in haar vermogen ligt en heeft inderdaad succes als Piet na een goed afgegeven bal in schiet 1-0. Rust. Na de rust is het even een hevig duel voor onze doelmond maar Simon laat zich niet passeren. De Boys spelen te peuterig om gevaarlijk te zijn. O. blijft doorgaan in een tempo dat alleen moge lijk is door het laaiende enthousiasme, waarmee onze jongens strijden en met succes want Boert schiet no. 2 in het net. Even daarna komt het einde. Zo zie je, jongens, er kan ook van een technisch beter spelend elftal gewonnen worden alleen dor de wil om te winnen. Onze halfs, die beiden een zeer goede wedstrijd speelden, achterhoede als steeds betrouwbaar en goed uitgekomen. Voorhoede even meer samenspelen en schieten zodra er een kans is. Het 2e heeft het er niet zo goed afge bracht en verloor met 5-1 van de Boys 2. Scheidsrechter heeft getracht zijn best te doen maar het ging helaas niet. Onze keeper had Kraak-allures. Best gedaan, Kees! Jan redde voor ons de eer. Voor volgende week zie kastje. Dat was een mooi bericht, Zaterdag ochtend om 8 uur door de radio: „De coöp. zuivelfabriek „Eendracht" heeft op de Kaaskeuring te Alkmaar de eerste prijs behaald" Dat klinkt prettig in alle Texelse oren! Aan deze halfjaarlijkse keuring, die twee jaar geleden is inge steld, een ten toonstelling moeten wij het eigenlijk noemen, n?,men 15 van de 28 Noordhollandse fabrieken deel. Op de eerste tentoonstelling ging de „Een dracht" ook al met de eerste prijs strij ken De Texelse zending bestond uit een partij Edammers van 200 stuks. VAN TEXEL NAAR TEXEL Hans van Swinderen, Hollewalsweg, Den Burg, had ook een fles naar zee la ten brengen. Heel ver weg heeft de TX 49 ze laten dobberen en laat die fles van Hans nou wéér op Texel aankomen: hij is op 25 September jl. tussen paal 25 en 26 gestrand en door de heer J. P. de Graaf, De Cocksdorp 41, gevonden! HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder wijzigingen: J. van Beem, Texel, Den Burg, Binnen- burg 5. Filiaal te Texel, De Koog K 12. Drogisterijbedrijf, kleinhandel in foto grafische artikelen en gehoorapparaten en onderdelen daarvan Hoofdzaak thans gevestigd te Amsterdam, le Const. Huy- gensstraat 19. Filiaal te De Koog is opge heven. Zaak te Den Burg is thans filiaal. De eerste prijswinnaars van het schoonst geheel, de heer S. Bruin en mevr. D. Garritsen-Bruin. HET GAAT GOED met de belangstelling voor de paardensport op ons eiland: Zaterdagmiddag waren zeker meer dan duizend eilandgenoten op het terrein aan de Hollewalsweg bijeen om getuige te zijn van het concours hippique, van do dressuur door de heer P. de Wit uit 't Zand, van de mooiste karretjesshow en van de prestaties der Waddenruiters. „Er zijn 20 deelnemers, vorig jaar 15 en volgend jaar 30!" sprak de heer Kee- som enthousiast en vól optimisme, toen wij informeerden naar de belangstelling voor de ringrijderij. En de heer De Wilt-bij-de-microfoon zei: „Er benne tóch nog heel wat van die karretjes, hè!" Ja en wat voor karretjes waren er bij, het was een prachtig gezicht, ze daar over het groene veld te zien gaan. Het was de wedstrijd om het schoonst geheel, welke aan de ringrijderij voorafging. We kenlang was het weer behoorlijk van de kook geweest, de verwachtingen voor Za terdag waren ook niet best, als ge nagaat dat ANP nu en dan een buitje voorspel demaar het viel hard mee, ja het werd zelfs prachtig weer en op een klein offensief van Pluvius na is de zon de ge hele dag heer en meester geweest. Dit was een succesvolle start, deze de monstratie van wat Texel nog aan schoonst geheel bezit. Aan paard en wa gen was door velen zeer veel zorg bg- steed. De kort geknipte manen waren versierd met donker rode, witte of oran je rozen en vele wagentjes gingen ge deeltelijk schuil onder de versiering van bloemenslingers. Er kwamen echtparen uit het al aardig grijs wordend verleden en een uit het zéér grijze verleden. De jury, welke gevormd werd door de heren E. Noordijk, P. K. Kistenmaker uit Hoofddorp en dierenarts De Boer, had h^t moeilijk. Ten slotte werd de uitslag: 1. de heer S. Bruin en mevr D. Garnt- sen-Bruin; 2. het echtpaar Joh. Roeper- Keijser, Spang; 3. het echtpaar J. Bak ker-Bakker, Buitenheim; 4. het echtpaar Rikkenberg, van De Waal. Allemaal deden ze ook mee aan de ringrijderij, waarbij het aan spanning niet ontbrak. No. 1 de heer Jb. Koorn en mej. Corrie Kikkert; 2. het echtpaar D. Zijm; 3. de heer N. Kikkert en mevr. F. Alderlieste-Eelman; 4. de heer P. Plaats man en mevr. J. Plaatsman-Voigt, De Waal. Een hoogst interessante sport was ook de Tally-Ho. De ruiters moeten achter eenvolgens een honderd meter stappen, draven en galloperen. Bij dat laatste kwam vooral de spanning er in, want dit ging naar de finish en menigeen zag nog kans een achterstand in een flinke voor sprong oi?i te zetten. Het ging puur hard De deelname was niet zo groot, zij be stond voornamelijk uit de familie Kik kert van het Ruiter-pension „Vrede- stein". 1. werd Ria, 2. Corrie en 3. Jan Paulus. De hoofdschotel van het middagpro gramma bestond uit het concours-hip- pique. Aan het concours eenspan Land- bouwtuigpaard voor 2-wielig rijtuig, al leen voor die paarden welke nog nimmer een prijs hadden gewonnen, namen 20 personen deel. 1. Joh. Roeper; 2. K. du Porto; 3. N. Kikkert; 4. H. Witte, Z.-Haffel; 5. H. Timmer, P2H. Polder. De open klasse, waarin ook de win naars van het voorgaande concours dien den uit te komen, telde 8 deelnemers. 1. K. du Porto; 2. J. Roeper; 3. N. Kikkert Eenspan stamboekmerrièn voor 3-wiel- de kar, 6 deelnemers. 1. N. Kikkert; 2. J. Roeper; 3. A. de Visser. Het nummer 2-span L.T.P. voor 4-wie- lig rijtuig, 8 deelnemers, viel op door de uitstekende verzorging. 1. D. Witte, Mo lenstraat; 2. J. Roeper; 3. N. Kikkert; 4. Fr. Dijksen. Daarna volgde het 2-span fokmerriën voor oogstwagens. 1. J. Roeper; 2. J. de Visser; 3. A. de Visser; 4. J. Spoelstra. Het springconcours van de Wadden- ruiters genoot ook aller belangstelling. Er werden verscheidene knappe stunts vertoond. 1. Ria Kikkert, 0 fouten; 2. Corrie Kikkert, 4 fouten; 3. en 4. mevr. G. Kikkert-Eelman en K. du Porto, ie der 6 fouten. Ook het optreden van de heer P de Wit uit 't Zand is zeer geslaagd. Hij deed met z'n paarden wat hij wilde. Knappe dressuur! Hij fietste onder ze door, hij fietste via een bruggetje over hen heen, hij kroop met ze te kooi en liet zich wek ken door de waakzame viervoeters. Prachtig was ook het hogeschoolrijden. Muzikale paarden zijn dat! Voorts was ter opluistering de tou- ringbrik met een keurig vierspan van de heren W. en D. Zijm, die een open doek je oogstten. Succes had ook het eenspan en tweespan ponnies van „Vredestein". De jury was zeer tevreden over 't deze dag getoonde materiaal, dat door aanfok en aankoop der laatste jaren zeer verbe terd is. TEXELSE MARKT Den Burg, 29 Sept. 1952. Aangevoerd: 10 koeien f 750-f 950. 19 pinken f425- f 525. 28 graskalveren f 250-f 350. 8 scha pen f 80-f 110. 7 rammen f 120—f 180. 36 lammeren f 65-f 90. 16 biggen f 50-f 65. Sportnieuws S.V.C. Het le speelde Zondag in Winkel en verloor met 5-1. Wim scoorde voor S. het tegendoelpunt uit een penalty. Het 2e speelde thuis een heel goede wedstrijd maar moest de punten meegeven: 3-1 voor Texel 3. Adsp. werd afgelast. Zondag as. op de Sportdag SVC 1DW OW 1. Het 2e gaat naar WGW. Het volledige programma voor de Sportdag, die Zondag gehouden wordt, melden we Zaterdag. Behalve voetbal, staan een gymdemonstratie en een hand balwedstrijd op het programma en bij voldoende deelname een veldloop over 3000 meter.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1