9- rocn in het harL, IVOROL WEK DE GAL IN UW LEVER OP Win terprogram ma van „Het Nut" Het Alcmaria Cabaret was ook nu weer „je van het'" Hun optreden maakte de Dividend-Familie-avond tot een groot succes Verkoudheid Teraardebestelling F. Zegel Kzn. de beste tandpasta die men U raden kan Het nieuwe postkantoor van Den Burg wordt Maandag in gebruik genomen -• en het nood-postkantoor gaat sluiten Texelaars in Australië Leo Dijt bouwt aan nieuwe steenfabriek I V ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6671 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lcmgeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. CONSULTATIEBUREAU VOOR RHEUMATIEKBESTRIJDING De afdeling Texel van het Witte Kruis krijgt dus binnenkort de beschikking over een nieuw consultatiebureau. Behalev ovor de kinderhygiene kan dit bureau dienstbaar worden gemaakt voor andere takken van dienst de Volksgezondheid betreffende: om té beginnen voor de rheumatiekbestrijding. Met de Stichting voor de Rheumatiekbestrijding in N.- Holland heeft het bestuur van het Witte Kruis een regeling getroffen, welke hierop neerkomt dat eens per maand een rheumatoloog zitting houdt in Den Burg voorlopig nog even in het wijk- gebouw Wittekruisweg 19 maar bin nenkort in het nieuwe gebouw. Door tussenkomst van de huisarts kunnen eventuële patiënten deze rheumatoloog, Dr C. van den Berg, consulteren. Voorlopig heeft de eerste zitting plaats op Zaterdag 4 October. Spreekuur van 12-1,30 uur in het Wijkgebouw van het Witte Kruis. Er zijn reeds besprekingen gaande om te trachten dit spreekuur te wijzigen. Nader bericht hierover volgt. Het nieu we consulatiebureau zal als Gezond heidscentrum in een zeer grote behoefte voorzien. Het bestuur van het Witte Kruis be veelt dan ook de lijstcollecte welke georganiseerd wordt door de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrou wen warm in uw belangstelling aan! Het Departement „Texel" van de Mij. tot Nut van het Algemeen bestaat 130 jaar! Dat is toch wel iets bijzonders voor een Texelse vereniging of afdeling. Hoe- vele uitstekend geslaagde Nutsavonden zijn er in die afgelopen periode niet ge boden! Vele culturele avonden, waarme de wij op Texel helaas zo spaarzamelijk worden bedeeld. Het programma voor het komende winterseizoen ziet er ook weer zeer aantrekkelijk uit: De bekende en succesvolle voordrachtkunstenaar Cor van Beek, die vorig seizoen zoveel bijval oogstte met Holland's Glorie, is aangezocht om op Donderdag 30 October de Gijsbrecht van Amstel te brengen. Aan deze voordracht zal een inleidende bespreking voorafgaan. Dan komt Dr Paul Julien, de beroemde Afrika-onder- zoeker, wacht de leden een filmavond met toelichting door de Amerikaanse Ambassadeur en een lezing van de be kende bioloog Dr F. Brouwer uit Am sterdam over een nog nader te bepalen onderwerp. De data van deze laatste drie avonden worden nog bekend gemaakt. Het ledental van Het Nut groeit nog steeds en er kan dus van een bloeiend Departement worden gesproken! Op de eerste Nutsavond kunnen nieuwe leden worden ingeschreven. „WAT GAAT HET HARD, HE!" Al- dus een bezoekster uit Eierland van de Familie-Feestavond, welke Dinsdag in „De Oranjeboom" door de Texelse Divi dend-Winkeliers werd georganiseerd. Ja, die revue van het „Alcmaria-Ca- baret" klonk als een klok (niét als die van de toren aan de Binnenburg na tuurlijk) en toen Hed de Vries, de con ferencier, de hoofdfiguur ook, in aller aardigste schetsjes, om vijf voor twaalf het laatste nummer van het zeer gevari eerd programma aankondigde, kwam spontaan die uitlating van „Wat gaat het hard!" Een beter bewijs voor het succes is eigenlijk niet leverbaar. De avond vloog om door de super-sonische vaart waarmede de revue zich ontwik kelde. Aan deze revue werkten mede: mevr. Diedie de Vries-Deutekom, mej. W. Mal- lekote, oud-eilandgenote!, de heer Hed de Vries, de heer Piet Wolfswinkel, de heer Pie.t Mantel en de heer Klaas Koo- men. De avond werd namens de Fa. Ypey en Vos, v.h. Barneveld Dividend Gros siers te Sdhagen, geopend door de heer Vos, die een zeer kort openingswoord sprak, waar z.i. de kwaliteit van de Di vidend-producten wijd en zijd bekend is. Spreker verheugde zich over de volle zaal. En meteen was het woord aan het „Alomana-Cabaret", dat de zaal ad in een „TIP"-top stemming trof, eer de eerste grol en grap gelanceerd was: bij de entree waren de dames onthaald op een versnapering en de heren hadden in een kistje first class mogen graaien. Het viel voor Piet Wolfswinkel denkelijk niet erg mee om tegen de rook van zo'n 200 sigaren in te tenoren, maar hij zong toch voortreffelijk! Deze avond bood elck wat wils: schetjes, zoals het drama in het woud, de sollicitant, het piepkui ken, de honderdduizend en de jeugdher inneringen etc. van twee wél geünifor meerde huurlingen. Voortreffelijk was het duet uit de operette Paganini van Léhar door Wolfswinkel en Diedie de Vries om een van de zangnummers te noemen. Met genoegen heeft de zaal ook de gracieuze dans gevolgd door mej. Mallekote. Bijzonder geslaagd was ook steeds in welke vorm dan ook het optreden van Klaas Koomen, een veelzijdig ta lent: imitatie van alles wat leeft en be weegt, zang, toneel, clownerie, muziek van neus, keel of borst, snuift en wrfift U wee met FLESSENPOST De fles met kaart van Betty Groot, Molenstraat 15, Den Burg, is gevonden bij Bergen aan Zee. MUZIEK IN OUDESCHILD Bij gunstig weer hoopt Texels Fanfa recorps Zaterdagavond a.s. een rond gang met fakkels te houden door Oude- schild met ails slot een taptoe. Het corps heeft vier leden uit Skil en heeft daar ook diverse donateurs. Om 8 uur wordt •aan de haven gestart. wij hebben wel eens iemand door zijn neus horen praten, doch hadden nog nimmer iemand door zijn neus horen fluiten! Koomen leverde 'm dat wèl! Groot was ook het succes van het velen welbekende drama van de wolf met de zeven geitjes prof. Casimir zou in zake de woordkeus van Diedie echter wel aanmerkingen kunnen maken.... In de pauze "Was er een verloting met zeker honderd prijzen. „Ik heb nog nooit een avond meegemaakt met zo veel surprises", aldus de heer Vos. Ook Woensdag was de zaal weer tot in alle hoeken gevuld. Dinsdagmiddag is het stoffelijk over schot vén de heer Fr. Zegel Kzn. op de Oudeschilder Begraafplaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. Aohter de baar, waarop o.a. een krans was ge legd van de N.V. TESO en het personeel van Ou^leschild en Den Burg der fa. Fr. Zegel Kz., schreden o.a. de familieleden, en de commissarissen der N.V. TESO van welks onderneming de heer Zegel bijna 40 jaar bestuurslid is geweest en wel vanaf de oprichting in 1907 tot 1946. Aan de groeve schetste de president- commissaris der N.V. TESO de overle dene als een goed mens en een trouw vriend. Spreker betuigde een laatste woord van hartelijke cn welgemeende dank en ging daarbij allereerst terug naar de jaren 1905-1906 teen onder de Texelaars ontevredenheid begon te ont staan over de wijze waarop de veerdienst op Den Helder werd uitgevoerd door de toenmalige rederij Bosman uit Alkmaar. Flinke mannen hebben toen gezegd: Daar moet een eind aan komen! En on der de eersten die op de roepstem van dokter Wagemakcr reageerden was de heer Zegel, toen een jongeman van 28 jaar. Met dokter Wagemaker en de heer P. Dros Albzn. heeft hij de schouders er onder gezet en het is hun gelukt om in 1907 tot de oprichting der N.V. TESO te komen. De heer Zegel was een der com missarissen. Hij was zoals gezegd pas 28 jaar oud en dat bewijst, dat men wat van hem durfde te verwachten en in die ver wachting is men niet beschaamd gewor den, waar de heer Zegel bijna 40 jaar lang ononderbroken deel van het be stuur heeft uitgemaakt. Zeer veel heeft hij in die lange peri ode voor de N.V. TESO en het eiland Texel gedaan. Steeds werd hij herkozen, zonder candidaatstelling van 'n derde en als regel werd hij met algemene stem men herbenoemd! Men mocht hem graag en in hem zag men de juiste man op de juiste plaats. In de 14 jaren dat ik lid van het commissariaat ben, heb ik de heer Zegel leren kennen als een goed vriend en een groot werker, een man met een helder verstand. Geen man van uiterlijkheden, want van aan de weg timmeren hield hij niet. Zijn adviezen kon men altijd rustig opvolgen. Hij zal bij ons in de herinnering voortleven als een goed, eerlijk en trouw mens, aldus besloot de heer Mulder zijn rede. De Eerw. Heer Dulfer dankte namens de familie voor het betoonde medeleven en de heer Mulder voor diens woorden. Spreker besloot met gebed. Hij ruste in vrede. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 26 Sept. t.m. 2 October 1952 Geboren: Jacob Tijs zv Lourens Witte en Catharina M. A. Hoogenbosch. Simon zv Jacob van Heerwaarden en Gerarda M. van Zijl. Ondertrouwd: Piet Zijm en Johanna C. Huisman. Jacob Daalder en Johanna A. Voorthuijzen. Getrouwd: Hendrik Flens en Geer- truida van Liere. Matheus J. Bakker en Duvera A. Bakker. Overleden: Frans Zegel, 73 jaar, wedn. van Willemina J. Hillenius. Catharina J. M. Klaver, 73 jr., ongehuwd. Cornells Kok, 89 jr., wedn. v. Ida Troost. Neeltje Vlas, 82 jr., wed. v. Dirk Schumaker. Gevonden voorwerpen: 1 paar herenglacé's, 1 zakkammetje. INGEKOMEN PERSONEN Harmke Jeninga v. Anna Paulowna, Narcissenstr. 17 n E 73a. Luchiena W. Muskee v. Ernmen, Buitenweg 5 n. We- verstr. 21. Onno Kikkert v. A'darri, Mar- nixkade 25 III n. Groeneplaats 11. Leen- dert Janzee v. A'dam, Borgerstr. 180 III n Groeneplaats 1. Jacob M. Brons van Capelle a.d. IJssel, Raadhuisstr. 2 naar Schilderend 46. Geertruida J. den Blan ken v. Nw-Amstel, Amsteldijk Zuid 120 n. Den Hoorn 33. VERTROKKEN PERSONEN Petronella H. Koning v. Peperstr. 24 n. Bloemendaal Aerdenhout, Ooster duinweg 241. Kees Koetsier v. Wever straat 2 n. A'dam, Koninginneweg 113 II. Mijntje Drijver v. Hoekstr. 6 n. Wie- ringermeer, Fazantenstr. 8. Hetty de Ruiter v. K 78a n. Wassenaar, Corn, de Witstr. 13. Hilligje J. van der Tas v. B 38 n. Delft, Handboogstr. 15. Michiel W. Hopman v. De Koog 46 n. Leiden, Lam- menschansweg 151. BEKENDMAKING REGISTRATIE VREEMDELINGEN Aangezien gebleken is, dat vele vreem delingen door onwetendheid of nalatig heid niet in het bezit zijn van een geldi ge verblijfsvergunning, vordert de Bur gemeester, Hoofd van de plaatselijke Politie als bedoeld in artikel 1 van het Vreemdelingenreglement in de gemeen te Texel, gezien artikel 4 van voorge noemd reglement, dat de vreemdelingen, (ook voor zover zij de Indonesische natio naliteit hebben) die hun woon- of ver blijfplaats hebben of vertoeven in de ge meente Texel en die langer dan 30 ach tereenvolgende dagen in Nederland heb ben verbleven, zich op 10 October a.s. in persoon bij hem aanmelden op het Raad huis te Den Burg. des morgens tussen 8,30 en 12,30 uur. Deze aanmelding kan achterwege blij ven t.a.v. die vreemdelingen, die: 1. reeds houder zijn van een nog geldi ge hun reeds eerder uitgereikte verblijfs vergunning; 2. houder zijn van een nog geldig vi sum; 3. houder zijn van een identiteitskaart, verstrekt door de Minister van Buiten landse Zaken en namens deze onderte kend door de Secretaris-Generaal van diens Departement; 4. vrijgesteld zijn van de vreemdelin gen registratie op "rond van door Neder land gesloten verdragen; 5. zonder nationaliteit zijnde, de Ne derlandse nationaliteit hebben verloren tengevolge van handelingen tussen 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945 en 6. hun woonplaats hebben in een woon oord of kampement daartoe door de Ne derlandse Overheid aangewezen. Onverminderd de andere maatregelen, die kunnen worden getroffen ten aan zien van de vreemdeling, die voornoem de aanmeldingsplicht niet nakomt, kan hij worden gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Texel, 30 September 1952. De Burgemeester van Texel, Hoofd van de Plaatselijke Politie voornoemd, C. DE KONING. INLEVERING ANSICHTKAARTEN De vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore maakt hiermede be kend aan de deelnemers van de flessen post, dat de eventueel terugontvangen ansichtkaarten ingeleverd moeten wor den bij de secretaris de heer Jac. van Heerwaarden, Molenstraat 28, Den Burg Tékel. Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak...- Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan.... de lof die ze voor Rennies heb ben. Innemen doen ze die tabletjes on opvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! - I 4 EN DIT IS het nieuwe Postkantoor van Den Burg. Een modern ingericht gebouwdat eventjes uitgerust is met vier loketten. Jammer, dat voorshands slechts één loket geopend zal zijn uitbreiding van het personeel acht de P.T.T. nl. economisch niet verantwoord. Het gebouw heeft een lengte van 35 en een breedte van 11 meter, de ingang bevindt zich op de hoek Parkstraat Hollebol. Bij de in gebruikname van het nieu we kantoor gaan onze gedachten on willekeurig terug naar het verleden en zo doken wij uit ons archief een foto op van het vroegere officiële postkantoor, dat een klein stukje verder in de Park- straat stond: het nieuwe kantoor staat op de plaats van het Weeshuis, dat evenals het vroegere postkantoor op 5 April 1945 tijdens de Russenoorlog werd verwoest. HET NOOD-Post- kantoor aan de Park straat zal op Maan dag 6 October al dus zijn nu de plan nen als zodanig worden gesloten, want dan zal het nieuwe postkantoor officieus in gebruik worden gesteld. De officiële overdracht van het nieuwe postkantoor heeft plaats op Woensdag 8 October. Het nood- postkantoor, de voor malige Doopsgezin de Pastorie, werd af gelopen zomer door de gemeente Texel aangekocht voor de som van f 12,000. In dit gebouw wil de gemeente tijdelijk Bureau Gemeente- v/erken onderbren gen in afwachting van de bouw van een nieuw raadhuis het oude raadhuis begint langzamerhand in bouwval lige staat te verkeren en het is bovendien te klein geworden. Sedert najaar 1945 is de voormalige pastorie in gebruik bij de P.T.T. De heer L. J. Dijt, c o. A. Black, p o. Cororooke, Colac (Vic.) Australië, schrijft, ons: Cororooke, 16-9-1952 Texelaars, vrienden en bekenden in 't bijzonder. Langs deze weg zenden wij u even een groet uit het voor u verre Australië, 't Is al weer elf maanden geleden, dat wij op Schiphol in het vliegtuig stapten, dat ons naar dit land bracht. Ik schreef 't verre land, maar wij deden er slechts 5 dagen over; door de lucht gaat het snel. Wij ontbeten 17 October '51 op Texel en hadden ons diner 's avonds in Cairo in Egypte! De vliegtocht verliep precies volgens plan en wij landden 22 October in Sydney, waar wij de hele dag moes ten wachten en eindelijk met de nacht trein konden doorreizen naar Melbourne, een traject van ruim 13 uren sporen. De laatste nacht in het vliegtuig was niet zo plezierig: vanaf Darwin tot Sydney moesten we steeds met de riemen vast in onze stoelen blijven, omdat het vlieg tuig zo geweldig schommelde. Velen wa ren dan ook luohtziek; van ons gezin ge lukkig geen. Maar allen waren we blij, dat we weer vaste grond onder de voe ten hadden. Nu nog iets over mijn werk. Zoals u weet, ben ik metselaar, nu, wij bouwen hier ook met stenen, cement*en kalk en zand en beton. Maar de manier van wer ken is wel even verschillend. Profielen worden niet gebruikt, we zetten eerst de hoeken op en gebruiken daarbij een lang waterpas, ongeveer 1 meter lang. De ste nen zijn ongeveer 22 cm. lang, 12 cm. breed en 8 cm dik, tamelijk zwaar in de hand. Meestal gebruiken we zgn. Balla- rat Bricks, rood en geel van kleur, ze ko men meestal ongesorteerd op het werk. Ze zijn nu bezig een nieuwe steenfabriek te bouwen in de buurt van Calac, waar een Duits ingenieur de leiding heeft. Het wordt een der modernste in de staat Vic toria Voor de specie gebruiken we veel kalk en weinig cement. Iedere laag met selwerk wordt direct gevoegd met de punt van de troffel, die ook verschilt met de Hollandse. Nogmaals hartelijke groeten, misschien later meer. LEO DIJT. D suit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw wanden doen stromen, andere verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurtg en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LH- VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsverteringen stoelgang op natuurlijke wflze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen atromen.ElstCarter'sLeverpllletJes

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1