9- rocn in het harL, ■"Woensdag 8 October 1952 Heb je hier werk, dan is het best In Australië kun je wat geld overhouden Wederoprichting Esperantoclub Op reis Hoornder nieisjesclub hield tentoonstelling van paddenstoelen Premie woningverbetering Texel telde 1 October 34 werklozen Het oog van de meester Kustverlichting en Vogelbescherming Deze week in Texels Bioscoop Theater ^at wii I TEXELSE Hii scheen .verblindend ap het schelpen COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 1b ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Jan van Lente schrijft ons: Het is nu al meer dan een jaar geleden dat wij Texel verlaten hebben. Ik zal trachten iets te schrijven over West- Australië. De laatste brief kwam uit Sydney, waar we ruim 'n dag hebben gelegen en niet veel meer hebben gezien dan een ge weldig drukke stad. Vandaar naar Mel bourne, hetzelfde, maar niet zo druk en dan naar de plaats van bestemming Fnmantle, een rustig en mooi haven stadje. Hier werden we afgehaald met de auto door P. Bakker. Hij bracht ons door een pracht park (Kings park), van waar wij een pracht gezicht hadden op de stad Perth, naar onze caravan, wat voorlopig onze woning zou zijn. Na nog één week vacantie gehouden te hebben, aan het werk bij een aannemer. Nu, het werk viel best mee, maar de taal lang niet. De eerste morgen vertelde hij mij wat ik doen moest. Take the spade, the barrow and make it level. Ik wist nog precies evenveel als toen hij niets gezegd had en stond raar met m'n oren te klapperen. Wat te doen? Gelukkig had ik een woordenboek in mijn zak en zocht hij de woorden op en liet ze mij zien, het gevolg was dat ik tot de ont dekking kwam dat ik een sChop en krui wagen moest nemen en dan om het huis de grond gelijk moest maken. In het ver volg vroeg hij maar direct om het woor denboek. Hieruit blijkt hoeveel diegene vóór heeft die voor dien tijd Engels leert. Na drie weken vond ik Australië level genoeg en heb ander werk gezocht, waar ik nog steeds ben en het mij best bevalt. Machine Driver op een asbestfabriek. Het loon is goed en de werktijd 40 uur per week. Alles wat je langer werkt, wordt als overuren betaald, de eerste 4 uur met 50 pet. en vervolgens met 100 pet. meer. Het is niet meer zo gemakkelijk om aan werk te komen als een jaar terug, vooral als men de taal niet voldoende kent. Het komt nu meermalen voor, dat na aankomst van een boot de mensen enige weken moeten zoeken om werk en •hier gaat maar een heel klein gedeelte van boord. Heb je hier werk dan is het best hier en is er wat over te houden. Het woningprobleem is hier heel erg en Van Heeringen zou hier ijog heel wat te doen hebben. De enige kans om een woning te krijgen is zelf bouwen en iede re emigrant ontpopt zich dan ook als metselaar en timmerman. In het begin eerst een garage of een noodwoning en later het huis en het resultaat is best. Wij wonen nu in een noodwoning, door mij zelf gebouwd van asbest daar dit het goedkoopste is. De tekening voor het huis is klaar en moet ik er ook aan gelo ven. Emigranten -die hier al langer zijn en die het huis klaar hebben of zo goed als klaar, vertellen dat het 4 tot 5 jaar duurt een huis te bouwen zonder geld op te nemen van een bank en dit klopt Vroeger, voor de log, bestond er op ons m eiland een Esperanto- vereniging „Kune ni fen venkos" genaamd (Samen zullen wij overwinnen), welke versoheidene leden telde. In de oorlog raakte deze veremging op non-actief waar de bezetters nu niet bepaald vrien delijk tegenover deze wereldhulptaal stonden Na de oorlog werd door verschillende eilandgenoten weer gecorrespondeerd in Esperanto en er werden zodoende weer ïrfternationale contacten gelegd. Dat is echter niet voldoende: de Esperantisten dienen ook „onderling" voeling te hou den, daarmede bedoelen we dan het con tact tussen de Esperantisten in dorp, stad of eiland zelf. Thans vernemen wij, dat enige Texel se Esperantisten pogingen in het werk stellen om de oude vereniging weer nieuw leven in te blazen. Daartoe willen zij allereerst in contact komen met de oud-leden, wier adressen niet bekend zijn. Maar niet alleen met de oud-leden, ook met hen, die nog geen lid waren, doch het Esperanto ook beheersen of er kennis van bezitten. Men gelieve zich in verbinding te stellen met de heer J. Ze gel, Weverstraat 67, Den Brg of redactie Texelse Courant, tel. 11, Den Burg. Het aantal Esperantisten op ons eiland is vrij behoorlijk en de wederopbouw van „Kune Ni Venkos" behoeft dus geen utopie te zijn! HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 8 Oct. en 0,26. 9 Oct. 0,45 en 1,06. 10 Oct. 1,31 en 1,47. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. wel als ik eens ga rekenen. Dit is zoals het bijna iedere emigrant vergaat, ge- lukvogels uitgezonderd, die direct een huis kunnen huren. Het land is mooi, geweldig zijn de bloe men in het wild: Fresia's, Aronskelken enz. groeien hier in overvloed, de laat- sten in vele kleuren, waar Sluisman van" zou staan te watertanden. En de appeltjes van Oranje zie je in massa. Het is een pracht gezicht al die sinaas appelbomen. Een heel mooi boompje, niet hoog maar rond aan de top en vol oranjeballen. Citroenbomen lijken hier veel op. Verder druiven, perziken, abri kozen, vijgen, appels en peren. De groente maakt niet veel verschil met die in Holland, de aardappelen zijn» op Texel puur beter. De Australiër eet heel weinig aardappelen en trekt zich er weinig van aan hoe ze zijn, daar hetgeen er bij komt alles goed maakt. Het levensonderhoud is zo ongeveer gelijk aan dat in Holland, ook wat be treft kleding en schoeisel. Perth heeft prachtige winkels en daarin is van alles te koop. In ieder dorpje waar meer dan drie huizen staan is een winkel en daar ligt tussen de sla en boontjes een fiets wiel of zaag, hamer, kruidenierswaren, kortom alles wat P. Bakker, Jan Agter, Alb. Heijn, Jan Oele en Bakker de bak ker en vooral niet te vergeten S. Lange veld leveren, door elkander. Het weer is hier best. Wij zitten nu in het voorjaar; de winter is te vergelijken met een natte slechte Hollandse zomer. De zomer is hier puur warm, maar met benauwd. De eerste Texelaar die hier aankwam was A. Mechielsen, die op hetzelfde adres woont als ik. Verder zijn hier ge weest „effies om de koffie" Ben Leen, L. Mechielsen en Th. van Sambeek op hun doorreis naar Melbourne. Ieder die iets wil weten over Austra lië, schrijft maar en ik zal trachten de vragen zo goed mogelijk te beantwoor den. J. v. LENTEN, Wharfstr. Queenspark. W.-Autsralië. dan Uw spoorkaartje ge- haald bij de V.V.V. „Texel" 4X IN STUDIE GENOMEN De vereniging van Oud-leerlingen heeft in studie genomen „Boer zonder land", toneelspel in 3 bedrijven door Arie van der Lugt. De uitvoering zal 13 en 14 Februari 1953 zijn. Dit toneel stuk is deze zomer bezocht door 9000 bezoekers tijdens de Landdag vap de Landbouw jongeren te Kesteren. DAMCLUB TEXEL De Vrijdagavond stond in het teken van de bekerwedstrijden. De uitslagen waren in de le ronde: C. Dijker-S. v. Heerwaarden 1-1; S. Ros-C. v. Heerwaaren 2-0; C. v.d. Werf- P. Jansen 2-0; G. Dros-P. Kooij 0-2; N. de Graaf-J. Vonk 2-0; W. A. v. Zeijlen- J. Hooijberg 1-1; A. v.d. Slikke-J. P. Stam 0-2; J. Kikkert-A. Vinke 0-2; Joh. D. Bakker-C. P. Burger 1-1; W. J. Boon- J. N. Rijk 1-1; P. Bakker-Jb. Koorn 1-1; Joh. v. Heerwaarden-H. Gomes 0-2; J A. v. Enst-Jb. v. Heerwaarden 1-1; D. Roeper-S. v. Heerwaarden Johzn., 0-2; P. v. d. Vis-S. Wijngaarden 2-0; C. Vin- ke-Jb. Mosk 2-0. De enkele nog niet gespeelde partijen worden zo spoedig mogelijk gespeeld. Zaterdag was er in „Ons Huis" te Den Hoorn een mooie paddenstoelenten- toonstelling. De meisjesclub, onder lei ding van mej. G. Dros, had allerlei pad denstoelen bijeengebracht om deze tegen een kleine vergoeding te laten bezich tigen. Met veel smaak waren tientallen bakjes met paddenstoelen opgemaakt. Deze bakjes waren ook te koop en ze vonden veel aftrek. De ingezonden pad denstoelen waren alle van kaartjes voorzien, sommigen met de vermelding „giftig" of „zeer giftig". In deze regen achtige najaarsdagen moeten er veel paddenstoelen zijn, getuige de enorme verscheidenheid die hier bijeen was ge bracht. De meisjesclub heeft veel succes geoogst met deze expositie. Het doel was de reiskas te verstevigen. Een mooi reis je hebben deze jongedames stellig ver diend. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN 8 Oct. zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebben den: dat het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Bureau Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken (D.U. W.) heeft bekend gemaakt, dat aanvra gers van een premie voor woningverbe tering (uit het Terlingenfonds) of van woningsplitsing (volgens Rijksregeling), naast de premie ingevolge de desbetref fende verbeterings- of splitsingsrege- ling, een D.U.W.-subsidie kunnen ont vangen ten bedrage van 1/6 deel der be grote kosten van de verbetering of split sing, indien de werkzaamheden in de wintermaanden worden uitgevoerd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van de Dienst van Gemeen tewerken, Vismarkt 1, Den Burg Burgemeester en Wethouders van Texel. De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. HINDERWET Gemeente Texel, 1 October 1952. Burgemeester en Wethouders van voor melde gemeente maken bekend, dat het verzoek van J. Vermeulen Ezn., Juli- anastraat 3, Oosterend-Texel, om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie B, nr. 2373 een timmer manswerkplaats voor machinale houtbe werking te mogen inrichten, door hen is ingewilligd. Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris. Op 1 October stonden op het Arbeids bureau 34 werklozen ingeschreven, vo rig jaar October slechts 14. Van Septem ber 1951 tot September 1952 bedroeg het' gemiddeld aantal werklozen per maand per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaars 30; in de periode van 12 maanden daar vóór bedroeg dit slechts 17, zodat de werkloosheid over die tijd verdubbelde. In het 3e kwartaal van 1952 hebben zich 250 werkzoekenden laten inschrij ven. Van hen konden er 144 worden ge plaatst. Er kwamen 142 aanvragen van werkgevers binnen en daarvan kon in 143 gevallen worden voorzien. In het derde kwartaal van 1951 zagen deze getallen er als volgt uit: 191, 155, 195 en 174. OPENING NIEUWE LANDBOUW SCHOOL De oud-leerlingen van de school zul len zich Vrijdag om 14,30 uur in blauwe overall opstellen van de hoofdingang tot de poort en een lied zingen. De slotrepe- titie hiervoor is op de vooravond van de opening, dus op Donderdagavond 8 uur in de oude landbouwschool. De leerlin gen zullen hierbij aansluiten. De ope ning zal behalve door Ir N. v. Vliet, die de openingsrede zal uitspreken, ook worden bijgewoond door Ir N J. A. van Keulen, de nieuw benoemde inspecteur van het landbouwonderwijs. Er zijn plm 125 genodigden. Het is te hopen, dat de weergoden één en ander gunstig be ïnvloeden. Zaterdag 11 October zal de nieuwe landbouwschool te bezichtigen zijn voor het publiek van 16 tot 18 uur. Juist de boer beseft ten volle, dat zijn toeziend oog de gezondheid van zijn paard garandeert. Dat dit oog alziend is, nu voor het trekpaard de drukste tijd aanbreekt behoeft wel geen betoog. Iede re eigenaar kent de last, die het paard krijgt van de oneffenheden en harde knobbels, veroorzaakt door de vaak met stro en hooi opgevulde garelen. Doorge werkte paarden veroorzaken stagnatie in de najaarswerkzaamheden van de kleine bedrijven. Een nieuwe gareelconstructie, die de levendige belangstelling heeft van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, voorkomt, naar gebleken is, niet alleen oponthoud, maar zorgt er bo vendien voor, dat de dieren in betere conditie blijven. Sinds enige tijd zijn nl. ook in ons land garelen in de handel die, doordat ze zijn opgevuld met sponsrubber en voorzien zijn van stalen spanen, de hals van het paard bewaren voor verwondin gen en knobbels en daarnaast het voor deel bieden, dat de dieren zich niet kun nen doorwerken. Garelen van rubberbandjes voorzien, zorgen er voor, dat de hinder van het gareel zo klein mogelijk gehouden wordt. De meester, die het welzijn van zijn paard ter harte gaat, zal ongetwijfeld oog hbben voor het belang van deze nieuwe gareelconstructie; het paard (en dus ook de gang van zaken op zijn be drijf) waaraan in de komende tijd hoge eisen worden gesteld, zal er wel bij va- In de laatste tijd zijn er enige couran tenberichten verschenen over de kust verlichting, waarbij ook aandacht ge schonken werd aan het gevaar, dat vuur torens en lichtschepen voor trekkende vogels opleveren. In het algemeen kan uit die berichten afgeleid worden, dat men niet voldoende op de hoogte is van wat er in Nederland gedaan wordt om het aanvliegen van vogels te voorkomen of althans te beperken, aldus de heer J. Drijver, secretaris van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, in „Natuur en Landschap". Ook tijdens het congres van de Conseil International de la Chasse, van 6 tot 9 Mei 1951 te 's-Gravenhage gehouden, werd aan dit onderwerp veel aandacht geschonken. Men was daar algemeen van oordeel, dat overal in West-Europa maatregelen dienden te worden getrof fen, zoals zulks in Nederland geschiedt. Het lijkt ons daarom goed een kort over zicht te geven van wat er in dit opzicht in ons land is gebeurd. De eerste maatregelen ter bescherming van trekkende vogels werden, op voor stel van de Rijksveldwachter de Haar op Terschelling en van Dr Jac. P. Thijsse, getroffen aan de Brandaris. Daar wer den toen zgn. rekken aangebracht, waarop de vogels een rustplaats zouden kunnen vinden. Het bleek al spoedig, dat deze rekken vrijwel alleen door spreeu wen bezet worden en geen voordeel op leverden voor andere soorten. In navol ging van wat er op Helgoland door Dr Weigold gedaan werd. heeft de Neder landse Vereniging- tot Bescherming van Vogels zich reeds lang voor de oorlog beijverd de gevaarlijkste vuurtorens te doen voorzien van zgn. beschermings lampen, die het bovendeel en de kop van de vuurtoren belichten en op die wijze botsingen te voorkomen. Tevoren had de Vereniging zich reeds in verbinding ge steld met het personeel van 's Rijks Kustverlichting, dat regelmatig gege vens over de trek en de vogelsterfte zond. In de oorlogsjaren zijn al deze be schermingsinstallaties, behalve die aan de Brandaris verloren gegaan; zij zijn of worden door de Dienst van 's Rijks Kustverlichting hersteld. Dit geldt voor de vuurtorens op Ameland, te Eierland (Texel), Westhoofd (Goeree) en West- kapelle. Voor rekening van de Vereni ging komt evenwel de beschermingsin stallatie aan die vuurtorens, welke voor heen niet van lampen waren voorzien. In het afgelopen jaar heeft de Vereni ging zich bereid verklaard de kosten te dragen van het aanbrengen van be schermingslampen aan de vuurtoren op TEXELSE MARKT Den Burg, 6 Oct. 1952. Aangevoerd: 5 koeien f 750-f 950. 28 pinken f400— f 550 12 graskalveren f 225-f 325. 10 schapen f 85-f 110. 55 lammeren f 70- f 100. 16 rammen f 125-f 175. 30 biggen f 50—f 70. 5 paarden f 850-f 1000.-. CURSUS ENGELS IN DE LAND BOUWSCHOOL De cursus Engels voor gevorderden begint hedenavond 8 October om 8 uur in de oude landbouwschool. Nieuwe deelnemers worden nog aangenomen. De cursus Engels voor beginners gaat niet door. ZAKENNIEUWS „Zou-ie d'r op kenne?" vroeg iemand zich af, Zaterdagavond aan Den Helder, toen een grote Ford V8 vrachtauto het betrekkelijk smalle dek van de Mars diep opreed. Nou, d'r op kwam-ie, maar er bleef een heel stuk over de verschan sing hangen! De Dokter Wagemaker zou 'm natuurlijk voor koek hebben geslikt, maar die lag in Harlingen en de vracht auto moest toch mee, want hij was aan gekocht door de heer A. P. C. Koopman, Oosterend, die een transportbedrijf is begonnen. Hij heeft het bedrijf van de heer A. M. van Liere van Oost overge nomen. De zeer grote vrachtauto bleek speciaal ingericht te zijn voor het ver voer van vee, maar niet alleen de vee houder kan voor het transport bij de heer Koopman terecht: hij vervoert vrachten in de meest uitgebreide zin des woords. Maandag werd de auto op de markt geshowd. (Zie ook adv.) Schiermonnikoog. De kosten kunnen op f 1700 begroot worden. Sommige vuurtorens, zoals die te Huisduinen, IJmuiden en Scheveningen, zijn veel minder gevaarlijk, waarschijn lijk doordat zij in een min of meer ver lichte omgeving staan. Bijzonder gevaarlijk voor de trekken de vogels zijn de lichtschepen, waarvan Nederland er drie in dienst heeft, nl. de Tersahellingerbank, de Texel en de Goeree. Niet alleen door aanvliegen te gen masten, touwwerk enz. komen daar veel vogels om, maar ook en vooral, doordat er soms talloze vermoeide vo gels in zee terecht komen. De Dienst van 's Rijkskustverlic-hting stelt een onder zoek in naar de mogelijkheid ook bij de lichtschepen maatregelen te treffen ter beperking van de vogelsterfte. Aan het vorenstaande kan worden toe gevoegd, dat het personeel van 's Rijks Kustverlichting al het mogelijke doet om de vogelsterfte zoveel mogelijk te beperken. Het verdient daarvoor een woord van lof van alle vogelvrienden. J. DRIJVER. „MINDERJARIG MEISJE VERMIST" Regisseur Ralph Thomas heeft alle technische hulpmiddelen te baat geno men, om het geheel met de nodige span ning te overgieten. Het meisje (Jean Simmons), wordt verdacht van moord, en aldra heeft de politie een ragfijn net geweven. De achtervolging is met mees terschap verfilmd. Trevor Howard heeft zich als beschermer van het jonge meis je opgeworpen. Hij komt er achter dat zijn protégé het slachtoffer is van een geraffineerd opgezette valstrik. Wxj zullen de afloop niet verraden, daar het zeer de moeite waard is, zelf getuige te zijn van de ontknoping. De hoofdrollen zijn bij Trevor Howard (uit De Derde Man) en Jean Simmons (Ophe lia uit Hamlet) in goede handen. „TARZAN IN DE GOUDEN STAD" Tarzan, Boy en Cheta leven in pais en vree met de Palmyrian Stam, bestaande uit Amazones, die m een bijna ontoe gankelijk dal in de bergen wonen. Die Amazones zijn zeer rijk en het is al goud wat er blinkt. Cheta gaat met een gou den armband van een der meisjes aan de haal. Dit sieraad komt in handen van hebzuchtige handelaars, die Boy over halen, onder het mom de beschaving een dienst te zullen bewijzen, om hun de woonplaats van de Amazones te vertel len. Boy leidt de mannen naar de vallei, maar zij worden allemaal overmeesterd en tot levenslange slavenarbeid veroor deeld. De handelaars trachten op hun vlucht Tarzan te doden, maar zij komen in het drijfzand, waarna Tarzan naar 't dal snelt in de hoop Boy tijdig te berei ken, daar de Amazones ook Boy ter dood veroordeeld hebben. Neerlands nieuws. O.a.: Cor Ruys overleden. Landdag van het Instituut „Steun Wettig Gezag" in Rotterdam. Generaal Ridgway in ons land. De voetbalwedstrijd Denemarken- ken-Nederland te Kopenhagen (3-2). Buitenlands nieuws. O.a.. Grote manoeuvres in Duitsland en I talië. Het grootste Amerikaanse vliegtuig Modeshow in Versailles. De familie Chaplin in Londen. IETS OVER DE K.W.F. LUCIFERS Reeds meer dan 13,500,000 K.W.F.-lu- cifers werden in de eerste vier maanden van hun bestaan omgezet, wat zonder twijfl een groot succes is voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds, dat deze luci fers blijvend in de handel heeft gebracht en waarvan het publiek gelukkig steeds meer begrijpt, dat men door de aankoop van dit merk het Fonds helpt in haar strijd tegen de kanker. Deze lucifers worden in de fabrieken te Eindhoven gemaakt, waar enige hon derden mens enwerkzaam zijn en waar vele honderdduizenden doosjes per dag gemaakt worden. K.W.F.-lucifers zijn niet. rood, omdat het roodmaken der stokjes door een chemisch bad zeer slecht was voor de hygiëne der werk nemers en tenslotte alleen diende ter ca mouflage van de houtkwaliteit. Deee lucifers worden gemaakt uit po pulierenhout, dat vnl. uit Zeeland, Zuid- Limburg en uit Oost-Brabant komt; het moet een rechte vezel hebben en zacht zijn, anders kan het niet gebruikt wor den. Om deviezen te sparen voor invoer uit het buitenland zijn, in overleg met de Heidemaatschappij, op de terreinen der lucifersfabriek giote aanplantingen van populierenhout, die reeds van groot nut zijn, eveneens door de mindere trans portkosten. Door een pak K.W.F.-lucifers te ko pen, steunt u een streven, dat niet al leen voor anderen, maar ook voor u zelf belangrijk kan zijn, daar steun in de strijd tegen de kanker eenzelfde doel beoogt als een ziekteverzekering.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1