283 Texelaars emigreerden sinds 1947 Australië trok de ineestenjj Steiger door hoos vernield Jeugdrubriek m Ruim driehonderdduizend overnachtingen (kampeerders, hotel- en pensiongasten) Wreedheid m uit angst voor de geesten Het probleem der stookolieslachtoffers Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn volgens een opgave van het Arbeidsbu reau in totaal 275 Texelaars geëmi greerd. (1) Het grootste aantal eilandge noten trok naar Australië nl. 158 perso nen, daarop volgden Canada met 70 emi granten, Nieuw-Zeeland met 33 en Z. Afrika met 14. Uit onderstaand overzicht blijkt, dat de emigratie pas de laatste 3 jaar van betekens is geworden en dat het aantal emigranten van ons eiland steeds toeneemt. Voor het jaar 1952 gel den de cijfers nl. tot heden en er staat nog een Idem kwartaal voor de boeg! De eerste emigrant na de oorlog was de heer P. J. de Graaf van De Cocks- dorp, die in Canada zijn geluk ging be proeven. Niet zonder succes, want hij is al eens met „verlof" geweest! Het groot ste gezin dat de grote reis maakte was de familie KI. de Jong: man, vrouw en 7 kinderen. Op 22 Januari vertrokken zij naar Canada. Ten aanzien van de kansen voor emi granten voor Australië vestigen wij de aandacht op de jl. gehouden rede van ir Haveman, die er op wees, dat het dieptepunt in Australië al weer achter de rug was. Voor werkelijk goede emi granten behoeft er dan ook geen af schrik te bestaan. Wie wil emigreren en dat adviseeert ook onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. van Lenten zie voorpagina doet er goed aan zich de grondbeginselen van de Engelse taal eigen te maken! Jaar 1947 1948 1949 1950 1951 1952 Totaal tot heden Canada 2 6 7 13 21 21 70 Australië 0 0 7 49 48 *64kr 158 Nieuw-Zeeland 0 0 0 14 5 14 33 Zuid-Afrika 0 3 7 0 0 4 14 Totaal 2 9 21 76 74 93 275 (1) Voorts zijn nog een achttal personen naar Amerika geëmigreerd, doch De steiger, welke rondom de toren van het in restauratie zijnde N.H. kerk je van De Cocksdorp was gebouwd, is Maandagavond om kwart voor elf door een hoos opgenomen en finaal wegge rukt. De steiger kwam vlak voor de kerk terecht en werd in zijn vaart gedeelte lijk door bomen gestuit. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De aannemer, de heer H. Daalder, had twee uur tevoren nog op de steiger gelopen om een en ander ië inspecteren. BOUW RUSTHUIS De bouw van het Rusthuis te Den Burg, het Clazina Emelie Gollards Rust huis, is in volle gang. Dit werk, dat wordt uitgevoerd door de fa. J. Drijver Czn., Oosterend, zal ongeveer een jaar duren en dat behoeft geen verwondering te wekken, waar er zo'n half millioen stenen aan vermetseld moeten worden. LAATSTE RIT M.C. TEXEL De M.C. Texel houdt Zaterdag a.s. de laatste rit in dit seizoen. Na afloop der rit prijsuitreiking en bekend maken d^r kampioenen. En dan.... gezamenlijk aan de snert. Het bestuur zou gaarne zien dat op deze avond alle leden aanwezig waren, omdat er een besluit genomen moet wor den betreffende eventuele verandering clubhuis. Nr. 229. PIET KEIJSER Piet viert Vrijdag 10 October a.s. zijn elfde verjaardag. Hij woont in De Waal. Piet voetbalt graag en vraagt voor z'n verjaardag een lamp voor zijn nieuwe fiets. Goed voor de avondtraining, Piet. Veel plezier, Vrijdag hoor! HET WEGENVERKEERSREGLEMENT ENJDE LANDBOUWTREKKER De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Schagen deelt ons mede: Onder dit hoofd volgt hier een opsom ming van diverse punten, waaraan de trekker moet voldoen als er mee over de weg wordt gereden. Het leek ons gewenst om hieromtrent het een en ander te publiceren, daar vele gevallen met weten wat toegestaan of verboden is. Hierdoor komen vaak misverstanden voor en kunnen bekeuringen volgen waar het niet nodig zou zijn geweest. Het meeste, waarover in dit artikel wordt geschreven, handelt over de aan hangwagens, welke achter de trekker worden meegevoerd en over de bestuur der ervan. Naast het weg- en verkeersreglement zijn er natuurlijk ook nog de bepalingen van het Ministerie van Financiën i.v.m. de wegenbelasting met daarnaast nog de voorschriften van de Rijks-Verkeers-In- spectie. Daar we echter in het voorjaar hierover een uitvoerige publicatie heb ben laten verschijnen, zal dit niet weer ter sprake komen, daar deze nog onver minderd van kracht is. Vanuit art. 69 van het Wegenver keersreglement kunnen we de voorschrif ten voor het landbouwverkeer uitplui zen. De voornaamste bron van bekeurin gen ligt bij aanhangwagens. Wat betreft de aanhangwagens zegt art. 69 o.a. het volgende: a. De hoogte. Deze mag niet meer be dragen dan 3,50 m. vanaf het wegdek, of indien de lading bestaat uit losse veld gewassen, max. 3,80 m. b. De breedte. Mag niet meer bedra gen dan 2,60 m. voor een B-weg en an ders max. 3 m. Is de wagen geladen met losse veldgewassen, dan is een breedte toegestaan van 3,50 m. of op een B-weg max. 3 m. c. Lengte. 1. van een één-assige aan hangwagen bedraagt de lengte 4 m., daar de lading niet meer dan 2 m. achter de as mag uitsteken en de as zich ongeveer in het midden moet bevinden. 2. Van meer-assige wagens mag het achteruit- stekende gedeelte niet meer bedragen dan twee-derde van de wielbasis. d. Aantal. Er mogen maximaal 3 wagens achter de trekker worden gekoppeld. Het max? aantal assen bedraagt 6. De totale lengte van trekker plus aanhangwagen mag 22»m. niet overschrijden. e. Banden.. De wielen moeten zijn voor zien van luchtbanden, custienbanden, massieve banden, of metalen banden, waarvan de breedte tenminste 100 mm. bedraagt indien de druk van één der wie len meer bedraagt dan 250 kg. De druk van enig wiel, voorzien van een luchtband, mag niet meer bedragen dan 2000 kg. Een wiel, voorzien van een massieve band mag niet meer druk heb ben dan 120 kg. per cm. bandbreedte en een metalen band niet meer dan 100 kg. per cm. bandbreedte, gemeten op de montagering. (Wordt vervolgd). Hoe druk het dit seizoen is geweest blijke uit het grote aantal overnachtin gen op ons eiland door vreemdelingen. Dit bedroeg in totaal, dus aan kampeer ders, hotel- en pensiongasten enz. enz. 321,750. Het aantal overnachtingen door kam peerders bedroeg 137,044 en het aantal overnachtingen door hotel- en pension gasten enz. bedroeg 184,706. Verdeeld over 5 perioden verliep het totaal aantal overnachtingen als volgt: 29 April—26 Mei 9190 27 Mei—23 Juni 22.823 24 Juni—21 Juli 74,453 22 Juli—18 Aug. 156,001 19 Aug.—15 Sept. 59,283 Totaal dus 321,750 ARBEIDERSAVONDSCHOOL Voor de Arbeidersavondschool te Den Burg, welke morgenavond begint, heb ben zich 29 cursisten gemeld. VIEL IN HET WATER De aangekondigde rondgang van Texels Fanfare door Oudeschild moest Zaterdag wegens het ongunstige weer tot nader te bepalen datum worden uitge steld. DIENSTREGELING N V. T.E.S.O. ingaande 5 October 1952 tan. 16 Mei '53 Op werkdagen: Van Texel: 5,30;. £,50; 11,45; 14,50; 17,50 Van Den Helder: 6,40; 10,30; 13,25; 16,20 nZa. 19,35; 16,30 Za. Op Zon- enalg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50, 11,45; 18,00 Van Den Helder: 10,30; 13,25; 19,35 nZa is niet op Zaterdag. Za is alléén op Zaterdag. HOE VOORKOMT MEN SPRUITVOR- MING BIJ CONSUMPTIEAARD APPELEN? Het is in de2e tijd van het grootste be lang, dat wij in ons land alles doen, waardoor het rendement van land- en tuinbouw ten bate van onze voedsel voorziening kan worden verhoogd. Ieder jaar treden nog zeer grote ver liezen op, welke met enige moeite en door toepassing van de resultaten van wetenschappelijk onderzoek veel gerin ger kunnen worden gemaakt. Het verschijnsel van het uitlopen van aardappelen bij langdurige opslag is ie dereen bekend. De aardappel krijgt lange spruiten, wordt hierdoor zacht en schrompelt in. De kwaliteit in het algemeen gaat zeer achteruit, omdat een belangrijk deel van de voedselbestanddelen verloren gaat. Ook wanneer de spruiten verwijderd worden, dan nog vormen zich de beruch te zwarte plekken, waardoor eveneens een belangrijk consumptieverlies ont staat. Het is bekend dat het verlies aan con sumptie-aardappelen ten gevolge van verrotting en door spruitvorming alleen voor ons land op vele millioenen kilo grammen kan worden geschat. Uit wetenschappelijk onderzoek is ko men vast te staan, dat deze spruitvor ming kan worden voorkomen door ge bruik te maken van het kiemremmings- middel AAservo, waardoor de aardappe len tot het nieuwe seizoen hard, glad en mooi van kleur blijven. De wijze van het gebruik is erg gemakkelijk. Per 1000 kg. aardappelen dient 2 kg. AAservo te worden gebruikt, zo regel matig mogelijk over de aardappelen te verdelen, waarbij men begint een laagje op de bodem van de kuil of bewaar plaats uit te strooien. Het omzetten tijdens de bewaring en het zgn. „afspruiten" bij aflevering is niet meer nodig, hetgeen zeer veel werk bespaart. Opmerkelijk is, dat geen smaakbe- ïnvloeding plaats vindt. Dit jaar zal de aardappeloogst overvloedig zijn, maar niets van dit kostelijk voedsel mag meer verloren gaan, dit moet worden voorko men. Volksbelang en het belang van de aard appelverbouwers en handelaren gaan hier hand in hand. Het aantal kampeerders bedroeg in 1952 9538; in 1951 9230; het aantal over nachtingen door kampeerders in 1952 137,044 en in 1951 103,452. Het gemiddeld aantal overnachtingen per kampeerder dus in 1952 14,4 en in 1951 11,2. NUTSSPAARBANK Bijkantoor Den Burg, Texel In de maand September werd ingelegd f 20.052.10 (v.j. f 6.290.48) en terugbe taald f 5.997.19 (v.j. f 637.61). Het aantal posten van inleg bedroeg 67 (21) en dat van terugbetaling 37 (20). In September werden 19 (17) nieuwe rekeningen uitgegeven. In omloop zijn thans 231 (126) rekeningen. Z.D.II.-Nieuws Doordat de consul het veld afkeurde, werd de wedstrijd tegen Dirkshorn af gelast. 't Was jammer, want het was 's middags mooi voetbalweer. Volgende week uit tegen Sint Boys. We zullen hopen; dat dit een sportiever ontmoeting zal worden dan vorig jaar. POLDERBESTUREN NAAR CONGRES Heden, eerste boot, vertrekken diverse polderbesturen van ons eiland naar Den Haag om daar deel te nemen aan 't Con gres van de Unie van Waterschappen, welke haar zilver.en jubileum hoopt te vieren in het Kurhaus. In totaal zullen 1300 leden van Polderbesturen uit ons gehele land daar bijeen komen. Er rijden dan ook extra tremen! Aan het congres is een excursie verbonden, welke wordt aangeboden door het Hoogheemraad schap Delftland en welke Donderdag zal worden gehouden naar het Westland, Hoek van Holland, Vlaardingen, Schie dam en Rotterdam. Na afloop volgt dan een koffiemaaltijd in de Veilingsgebou wen van Naaldwijk. De Texelaars keren Donderdagavond met de laatste boot te rug. GRASLANDVERZORGING IN DE HERFST Het staat vast, dat men van een goede verzorging van het grasland alle moge lijke profijt kan trekken. De boer, die zich door deze gedachte laat leiden, zal ongetwijfeld ook in deze herfstmaanden er alles op zetten om zijn grasmat in de vereiste toestand te brengen. Behalve de directe voordelen, die hier uit voortvloeien, is het ook met het oog op de productie in het komende jaar van belang thans aan de verzorging van het grasland alle aandacht te schenken. De heer Ir C. P. Scheepers, Rijksland- bouwconsulent, zal Maandag a.s. van 19,45-20,00 over Hilversum II enkele be langrijke aanwijzingen geven, die met graslandverzorgmg verband houden. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper mei de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 12 Oct. 19e Zondag na Pink steren. Mis en communiëuitreiken en biechtgel. als op Zondag. Heden 2 Mis sen m Oosterend. Communieuitreiken van vóóraan. Lof t.e.v. Maria om 7 uur, vv.o. Oct.maandgebeden. De litanie wordt door het koor gezongen en door de gelo vigen het ora pro nobis gezongen. Zo iedere Zondag en Woensdag in deze Oct. maand. Maandag 13 Oct. Om 7,30 en ver der heel de week Oct maandgebeden. Om 8 u. eerste opvoedkundige les voor moeders. (Voorlichting noodzakelijk on derdeel der opvoeding. Zeker de ouders met grote kinderen mogen van deze con ferentie niet wegblijven). Dinsdag 14 Oct. In het St. Janshuis 18—j. cursus v. jonge dames van 8-9 en voor jongeman nen van 9-10 u. Woënsdag 15 Oct. Mis in Den Hoorn met biechth. v.d. kinderen v.d. 4e klas vooraL Geen Mis om 7 uur maar alleen communieuitr. en om 9,30 gez. huwelijksmis. Om 7 u. lof met Oct. maandgebeden, (lit. v. Maria gezongen). Daarna jongenscongr. Donderdag 16 Oct. Mis in Oosterend m. biechth. v.d. 4e klas vooral. Vrijdag 17 Oct. Biechth. 4e klas Josephschool. Zaterdag 18 Oct. Biecht gel. van 4-8 op hele uren. Mis in de ka pel. Zondag 19 Oct. 2 Missen in Den Hoorn. Missiezondag. Enige gelegenheid tot betaling van kerkplaatsen van Den Burg in Oosterend na de Hoogmis in de pastorie. Uit: „Medische Nood in Tropenland", het officieel orgaan van de vereniging SIMAVI. Enarotali is een klein plaatsje aan de Wisselmeren op Nieuw Guinea, onge veer 15 jaar geleden ontdekt door Wis sel, vandaar de naam. De Kapaukus, zo hetende daar wonende Irianers, zijn erg vriendelijk en ook erg vrij. Ze lopen graag eens binnen om de boel 'n beetje op te nemen en 'kunnen uren rustig bij je in de kamer zitten. Wegsturen doe je ze in de regel niet, want het is nu een maal hun gewoonte; bovendien is het juist de bedoeling dat wij, blanken, het vertrouwen proberen te winnen en dan is dit juist een mooie gelegenheid om eens met hen te pralten (wat erg moeilijk is met het oog op de daal, want slechts weinigen zijn het Indonisch machtig). Sinds enkele jaren is hier een polikli niek en een ziekenkamer. Het medische werk is hier dus nog in het beginstadi um en het is dus zeer begrijpelijk, dat de bevolking er nog wantrouwend te genover staat. Het is soms noodzakelijk, dat een patiënt in het. ziekenhuis opge nomen wordt, maar meestal erg moeilijk om hen daarvan te overtuigen. Alleen als de familie het zelf een hopeloos g^- val vindt, mogen wij het eens proberen, er is dan immers toch mets aan verlo ren. Ook komt het vaak voor, dat er een zieke door een van de zendelingen of pastoors gebracht wordt. Zij vonden de zieke dan alleen in een hutje of soms ook wel in de open lucht of in een prauw door hun familie verlaten, uit angst voor de geest, die volgens hen in de zieke woont. Laatst werd ik geroepen bij een oud vrouwtje, dat ziek was. Toen ik in het hutje kwam, zag ik haar op de grond liggen bij een houtvuurtje. Hoewel zij' van nature al donkergekleurd was, was zij nu bijna zwart door een dikke laag roet vanwege het vuur1, waar ze zo dicht mogelijk bij gekropen Was. Ik herkende in haar één van de polikliniek-patiënten, die regelmatig medicijnen kwam halen. Het was inderdaad een hopeloos geval. Zij had kanker in een vergevorderd sta dium. Wij hadden haar al' vaak gevraagd of ze niet in het ziekenhuis wilde blij ven, maar daar wilde ze niets van we ten Ze zou dan in ieder geval verzorging gehad hebben. Ik had haar al enige da gen gemist en daar lag ze nu, moederziel alleen in een hutje. Of alleen kan ik ei genlijk niet zeggen, want 's nachts sla pen ook de varkens onder het huisje. (Er zijn nl. mannen- en vrouwenhuizen, onder de vrouwenhuizen slapen ook de varkens). Om een vrouwenhuisje binnen te komen moet men dus enkele treden op. Het oude vrouwtje herkende mij ook. Ik vroeg haar, met me mee te gaan naar het ziekenhuis, maar dat kon niet, want haar familie was atëen huisje voor haar aan het timmeren, waar ze heen gebracht zou worden, want ze moest zo gauw mogelijk uit de omgeving weg uit angst voor de geest. Nu is het hier geen zeld zaamheid, dat, in het oog der Kapaukus ongeneeslijke zieken, naar 'n apart huis je gebracht worden om verbrand te wor den, ook al is de zieke nog niet overle den, niet uit wreedheid doch alleen uit angst. Hoe eerder die boze geest weg is, hoe beter. De schrik sloeg me dus om het hart en nogmaals probeerde ik haar te overreden met me mee te gaan, doch zonder resultaat. Ik ben toen 's avonds nog wat verdovende middelen gaan brengen om de pijn enigermate te ver zachten. Ze zei toen, dat ze de volgende dag zou komen. Ik geloofde er echter niet veel van. Maar inderdaad de andere morgen vroeg kwam ze aangestrompeld. Haar ene been was helemaal opgezet en ik begreep niet hoe zij zichzelf nog kon voorthelpen. Iedere tien stappen rustte ze even. Ze wou absoluut niet geholpen worden, toen we haar te hulp snelden. Ik was blij, toen ze veilig in het zieken huis beland- was. Maar ik kende dat volkje nog niet zo goed, want enkele da gen later was ze ineens verdwenen. Maar nog dezelfde dag werd ze terugge bracht. Dit gebeurde enkele malen, tot we dachten, als ze nu toch liever in haar huisje ligt, laat haar dan maar. 's Mor gens vroeg was ze vertrokken, maar 's avonds kwam de dokter nog even langs en vertelde, dat ze niet thuis was geko men en dat ze waarschijnlijk de nacht in de open lucht.doorbracht. Nu, ik rilde bij de gedachte, want de regen viel in stromen neer en hier op 1750 meter hoogte kan het 's nachts flink koud zijn. Bovendien dragen de mensen hier geen kleren, de vrouwen alleen een rokje van touwtjes. Maar momenteel konden we er niets aan doen. Midden in de nacht werd ik wakker door luid roepen, dat zich telkens her haalde. En ineens werd het me duiden lijk. Dat moest het vrouwtje zijn, ik her kende haar stem. Het geluR kwam van de kant van het meer. (Het ziekenhuis staat dicht bij het meer. Er is een brede strook moeras tussen, begroeid met hoog riet). Ik kleedde mij aan en liep naar buiten. Gelukkig was het inmiddels droog geworden. Maar eenmaal buiten gekomen hoorde ik het roepen niet meer. Ik was echter overtuigd, dat het onze patiënt moest zijn, dus hep ik in de richting vanwaar ik het geluid meende gehoord te hebben. Op m'n roepen kwam echter geen antwoord. Ik ben toen de Bestuursassistent gaan halen, die hier al 12 jaar werkt en het volk en de taal door en door kent. Ondanks dat het twee uur in de nacht was, was hij bereid met ons mee te gaan zoeken. Enkele malen riep hij haar naam, en in het Kapaukus, dat we gekomen waren om haar te hel pen. Eén keer gaf ze antwoord, dus gin gen wij weer op het geluid af. Maar, he laas, daarna gal zij geen antwoord meer en na anderhalf uur moesten wij het op geven. Enkele uren later, toen het dag was, hoorde ik haar weer. Dus ging ik weei* op pad. Mijn Kapaukse hulp, die bij het polikliniekwerk helpt, was inmiddels gearriveerd en ik vroeg hem, met me mee te gaan om haar te halen. Nu, hij vond het maar een gevaarlijk karweitje, want ook hij was bang van haar. Hij liep echter een eind mee, maar bleef op een veilige afstand staan kijken. Ik kon haar nu gemakkelijk vinden want ze gal'Jgere geld antwoord. Aan de rand van het meer, in het moeras, tussen het riet vond ik haar. Ze was kennelijk blij mij te zien. Ik probeerde haar overeind te hel pen, maar dat lukte me niet meer. Ze was koud en stijf, had de gehele nacht onder een drijfnatte jute zak gelegen. De Kapaukse jongen stond op eerbiedige afstand te kijken en dorst haar niet te naderen, dus stuurde ik hem om een brancard. Niet lang daarna kwam de dokter, die inmiddels ook op de polikli niek gekomen was, met een brancard en met behulp van enkele Bi akkers hebben we haar weer veilig in het ziekenhuis gekregen. Nog enkele malen probeerde ze weg te strompelen, maar gelukkig za gen we dat nog bijtijds. Ik heb haar toen,, tenville van haar zelf, maar in een apart huisje gelegd met de deur op slot. Dat was het beste, want uit vrees voor haar, was de kans groot, dat ook de andere patiënten zouden weglopen. Haar fami lie liet zich niet meer zien. Na tien da gen is zij rustig gestorven. Dit is één van de vele gevallen van mensen, die door hun familie verlaten zijn, uit angst voor de geesten. Velen van hen sterven, zonder dat iemand zich om hen bekommert en van wie wij ook niets te weten komen. Dokter gaat re gelmatig op tournée om deze mensen op te .zoeken en probeert hen dan mee te krijgen naar het» ziekenhuis. Gelukkig maken we hier ook ancjere dingen mee. Het aantal patiënten, dat om Salvarsan komt tegen framboesia, neemt steeds toe. Er is dan ook,,, bijna geen enkel geneesmiddel, dat zulke;snel le en mooie resulaten oplevert. Enkele weken geleden kwam er een vader met een kind, dat er afzichtelijk uitzag vanwege de framboesia. We ga ven het een injectie. Na een week kwam de vader met een stralend gezicht terug en toonde ons het kind en.nog vier andere kinderen. Hij vroeg, of die öok een injectie mochten hebben. Hij was zó verrukt over het rsultaat, dat hij nu ook met de andere kinderen durfde komen, die ook framboesia hadden, doch in min dere mate. Het eerste kind was dus het proefkonijntje geweest, daar was toch niets meer aan te doen, dus mochten wij nog een kansje wagen. Dit komt meer dere malen voor. De mensen komen om een injectie en gaan dan weer naar hun kampong terug om een week later, met meerderen uit dezelfde omgeving terug te komen. Deze dingen geven ons moed om voort te gaan met ons werk, dat, mede door de steun van SIMAVI ons mogelijk gemaakt wordt. - Biak. Zr. E. M. STRIJDHORST. Bekend van onze kusten is het droevi ge beeld van zeevogels, die tengevolge van de op zee drijvende stookolie bij 10- tallen tegelijk de dood vinden. Wanneer de vogels in aanraking komen met de stookolie, is dit meestal catastrophaal, aangezien het verendek dan niet meer af kan sluiten en de warmteregulatie van het dier verstoord wordt, aldus het Orgaan van de Contactcommissie voor Natuur- en Landsch£*psbeschermng. Reeds eerder hebben vogelbescher mingsorganisaties over de hele wereld gepleit om een eind te maken aan het euvel van het leegpompen van de olie tanks op zee. Het International Com mittee for Bird Preservation heeft er on langs in een memorandum op gewezen, dat van 1914-1948 het aantal op olie als brandstof varende schepen is toegeno men met 73,15 pet., zódat dit probleem steeds urgenter wordt. In 1926 werd in Washington een internationale conven tie opgesteld, die regeringen het recht geeft het uitpompen vai* olie binnen 50- 150 zeemijlen van hun kusten te verbie den. Deze conventie is echter slechts door Canada, Groot^Brittanië en de Ver enigde Staten geratificeerd. Een andere ontwerp-resolutie, ijiï }935 opgesteld door de Volkenbond, ls in het geheel niet van kracht geworden. Momenteel heeft één van de gespeciali seerde organen van d<^ Verenigde Naties, te weten de „Transport and Communi cations Commission" van de Ecoscó zich het probleem aangetrokken en waar schijnlijk zal nog in 1952 een conferen tie van deskundigen worden gehoudén. Een technische oplossing van dit pro bleem is echter nog niet in zicht. Ook bestaat nog geen eenstemmigheid over het antwoord op de vraag, wat er met de olie, die in volle zee is uitgepompt, ge beurt. Sommige deskundigen beweren dat deze olie binnen ongeveer 100 uur verdwijnt, maar anderen menen, dat slechts weinig verdampt en de rest een zeer lange tijd blijft drijven. De interna tionale vogelbeschermingsorganisatie moet zich thans in de eerste plaats be zig houden met het kwantitatief onder zoek, m.a.w. er moet worden nagegaan, hoeveel exemplaren en welke soorten het slachtoffer worden. Wanneer ^lle zeevarende mogendheden zich voorfaan hielden aan de bepalingen van de Con ventie van Washington en de olie dus in derdaad niet binnen 150 zeemij Jen van de kusten werd uitgepompt, zou dit voor de vogels stellig al een grote verbetering betekenen.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2