t Ledenvergadering Transportbedrijf Duin weggeslagen Biljartclub Texel Duinkonijnen! Duinkonijnen! 'n Tip Hoeden en Petten Grote prijsverlaging Scooter Lambretta M. A. J. VONK KLOKJESACTIE K.S.K. GRATIS GULDENS GAREN! I Hoe een overkantse toeriste Texel zag Voor de derde maal J klijn, De Donateurs- kaarten van „HET MASKER" Bridgeclub „Groot Slem" MEISJE Aardappel rooiers houden zitting toom biggen net meisje Speciale aanbieding! 250 gr. heerlijke Sprits 49 cent Bakkerij „De Hoop" HERSCHOUW LET OP! Wij betalen voor Duinkonijnen f2,-p. st. Wilde Eendvogels 12,- p. st. KRUI JER'S WILDHANDEL A, P. C. Koopman Prima BABY WEEGSCHALEN RUBBER- CORSET Nederlandscbe Middenstands Spaarbank Propaganda-avond Corps Luchtwachtdienst GEBR. DE BOER Bij de bekende Dividend-winkeliers, De boot naar het eiland Texel. Drie itrozen stonden met de handen in de j ïjkken passagiers te monsteren en de otsman draafde af en aan met beve- Toen de tros werd losgesmeten (zo at dat bij grote zeereizen) wuifden ree mensen op de kade ons een harte- k vaarwel toe, aldus begon een verhaal rer ons eiland in „Goed Nieuws", een eekblad-voor-de-vrouw. Ter geruststelling zii vermeld, dat wij jdens de vijftig minuten lange over- >cht geen last van zeeziekte hebben ge- ad. Aanvankelijk hoopten wij van wel, ant er zou zo'n in-droevig verhaal in ebben gezeten voor dit blad. Toen een Ledereiziger ons echter vertelde, welk :n ellendig bestaan een zeeziekte leidt, raren wij blij er voor gespaard te wor- De boot ploegde ruig en rustig door de olven, kolkend zeepsop achter zijn taart. Wij keken naar de schim op de orizon die Texel bleek*te zijn en wij ingen zitten op het sloependek na- lurlijk in en plasje gesmolten pek. En Ismaar schoven we langs de oostkust an het eiland en alsmaar klotste het ewater tegen de boeg. Geen haai ver- ezelde ons en geen dolfijn klom door en patrijspoort. Zelfs geen walvis spoot en straal kokend water omhoog Het rordt hoog tijd, dat er een aquarium rordt uitgezet tussen onze Waddeneilan- en. Het wiebelen op de rug van de zee ond een abrupt einde toen de boot onsde tegen de dukdalven van de haven an Oudeschild. Tientallen meeuwen be- onnen een krijsende oorlogsdans boven ns hoofd en een er van was zo vriende- ijk om onze bromfiets te voorzien van en wit achterspatbord. Eerlijk gezegd weten wij niet, wat u et eerst over Texel te vertellen. Wij ouden u cijfers kunnen geven: Texel elt meer dan 10,000 schapen, precies 0,000 inwoners en ongeveer 10,000 bad jasten inrde zomer. Of wij kunnen u wat istorie onderwijzen: Miohiel de Ruyter n Maarten Harpertsz. Tromp zijn dik wijls op Texel geweest en hebben er zelfs ;ewoond, en Maria Tesselschade heeft aar naam aan het eiland te danken: jaar vader liep schade op toen zijn sche- >en op Tessel strandden. En ook de mo- eme historie is interessant. In de vuur- oren op '^noordelijkste punt hebben ge_ lurende de tweede wereldoorlog een jantal Russen gezeten. Zij hebben een mtzaglijk gevecht gevoerd tegen de )uitsers en volgehouden tot de laatste nan. De vuurtoren was pokdalig van de ogelgaten. .Beter dan alle cijfers en geschiedenis echter een tocht over het eiland, der- ig kilometer van zuid naar noord. Men comt er zoveel bezienswaardigheden te- jen, dat de bromfiets van ontroering gaat iputteren. Men start van het intieme [narktplein in Den Burg, de hoofdplaats •n men komt daar ook weer terug. In ?en van de restaurants daar schenken ze ren verrukkelijke kop koffie. Dat is een verkwikking na een uur of acht rijden loor de stovende hitte. Den Burg is oud, knus en dorps. Mid- len in de gemeente ligt de Groeneplaats, iet marktplein. Echter marktplein be- ;taat er niet. De eilanders, jong en oud, icharrelen daar rond of staan wijdbeens e filosoferen. De autobus, die een aan fluiting heeft op de boot naar Den Hel ler, kan niet vertrekken zonder een me- ïigte dorpsgenoten die wuiven en turen en van die dingen roepen als: „Nou, dag, Jan, hoor, nou, daag, nou, nou, daaaaag!" Dan toetert de chauffeur tweemaal en ijdt bonkend weg en de wijdbeense nannen vertrekken geen spier, terwijl ie tierige jongelieden voortgaan met hun onderbroken spel van fietsen in een cringetje. Soms lijkt het of Den Burg een Lilli puttersdorp is. De gevels zijn laag en de vensters en de deuren zijn zo laag dat wij er niet rechtop onder door kunnen. De meeste straten zijn' smai,' echt berekend op het verkeer van een paar honderd jaar geleden. Op een mooie oude gevel lezen wij trouwens: Den Burgh, anno 1611. Wij vermoeden dat het er in dat jaar niet veel anders uitzag. Den Burg is als een spin in zijn web. Aan alle kanten spruiten de draden naar buiten: goed geplaveid of netjes geasfal teerd. En daar begint uw tocht over het grootste van de vijf Wadden-eilanden. Wie rijdt op een eiland, zal een soort gelijk gevoel verwachten als bij het rij den op een scheepsdek. Per saldo is zo'n eiland maar een paar duizend hectaren groot en dat gras en dat zand steekt maar eventjes boven de zee uit. (Vandaar dat het Engelse verkeer links rijdt; als ge van Londen naar Edinburgh gaat, ligt rechts die diepe Noordzee en als je links in zee rijdt kun je tenminste naar Ier land zwemmen). Maar er is in het binnenland niets van te merken. De weg slingert zich tussen weilanden door en de zon straalt als overal elders. Heel typisch is, dat rond elk brok grasland een aarden wal is op geworpen. Je krijgt een soort sawah- idee van al die walletjes. De reden is te zoeken in het feit, dat het op Texel al tijd waait, terwij-l de dieren en planten toch wel enige beschutting wensen. De pensions zijn ontelbaar. Driekwart van de Texelaars schijnt zijn huis te ver huren aan continentale badgasten, die zich op een rustig eiland willen laten bakken en braden. Dat bakken en bra den gaat best, maar die rust is een beetje in het gedrang gekomen sinds duizenden daar tezamen kwamen om ru9tig te zijn. Wij denken zo, dat zelfs een vergadering van tienduizend ingetogen kluizenaars een rumoerige indruk zal maken. Die vreemde voorkeur van mensen van het vasteland om per sé hun vacantie op een eiland te willen doorbrengen moge onverklaarbaar zijn, onwelkom is hij geenszins. Naar alle waarschijnlijkheid kan menige Texelse visser en boer zijn spaarvarken vetmesten door het verhu ren van de alkoof. In ieder geval stroomt het fleurig geklede lieden uit alle hui zen. Langs al deze pensions benevens een aantal schuren, waarvan de namen Strooppot en Sarassani ons speciaal op vielen, bereikten wij het duinlandschap. Het duinlandschap van het Gouden Bolt je is kilometers breed en onover troffen. Texel is een van die weinigen Ne derlandse oorden waar nog geen ambte naren zijn geweest met in de ene hand een bordje Verboden Toegang en in de andere hand een wetboek, opengeslagen bij artikel 461. In Texel proeft men weer eens die' hooggeroemde vrijheid van de burger en de democratie; men mag er naar believen fietsen, lopen, kruipen, hollen en stilstaan op, beneden, of boven de duinen. Geen prikkeldraad, geen bor den. Alleen maar zon en zand en blije mensen. Wat een gelukkjg1 eiland! Wij hopen, dat deze dan'kbaaiheids- uiting geen aanleiding voor bepaalde in stanties zal zijn om alsnog met bordjes en wetboeken te gaan sjouwen en aanlei ding te geven tot deze schone parodie: Waar de blanke top der duinen Omrasterd is met prikkeldraad En bij elke vierkante meter Een bord Verboden Toegang staat. Midden in een geheimzinnig ruisend sparrenbos staat het Texels Museum. Het is opgetrokken van hout en zo wit ge verfd als een pas gepoetst gebit. Boven de deur steekt een armoedig gewei en in de achterkamer huist een gezin. Het is een heel aardig museum en na een rond wandeling heeft men een gedegen idee van wat er zoal op Texel te zien is. Zee robben en haaien liggen broederlijk naast elkaar en op de wanden staan bloemrijke teksten als: „Deze zee, die groots ende wijt van ruymte is, Daarin is 't wriemelende gedierte".... Wij hebben het wrielende gedierte niet lang bekeken. Buiten lokte de zon. Hij scheen verblindend op het schelpen pad en hij bracht iets fleurigs aan die wormstekige walviskaken, die bij wijze van hek bij de ingang zijn gepoot. Wij bromden weer verder. Geen kwartier later waadden wij door de echte duinen. Had ons een ei in de hand gegeven, en wij hadden ons de vrouw van Columbus gewaand. Woest en onontgonnen hobbelden de heuvels voor ons uit: woest tot aan de horizon. En wij reden over een 'mul pad ter breedte van twee fietsbanden en wij klauterden tegen een heuvel op om het landschap te overzien. Maar altijd groei den nieuwe duinen vóór ons, alsof reus achtige mollen aan het spelen waren on der de woestijn. Vogels Jkrijsten goede middag tegen ons en konijnen knip- staarten alvorens in hun gangen te verdwijnen. Een lepelaar zweefde statig voor ons uit en een tureluur schoot als een straaljager uit de lucht. En de zon wentelde zijn vonkenregen zonder op houden naar het eiland. Wij weten niet meer hoe lang wij door de duinen zeulden. Een paar meisjes fietsten voor ons en zwaaiden wanneer ons motortje verstikte in het zand. Het duinpad slingerde omhoog en omlaag en links en rechts en doornen schramden on ze benen. En net toen wij vreesden ver dwaald te zijn in het pas ontdekte land, zagen wij tussen twee gekuifde duintop pen de zee. „Thalatta!" riepen wij, net als Xeno- phon verhaalt van zijn Grieken, die een paar duizend kilometers liepen en einde lijk bij de zee belandden, en wij waren minstens even blij. De majestueuze Noordzee spoelde aan onze voeten. Ver weg steigerden kotters op de baren, het teken TX triomfantelijk in de zeilen. En vlakbij ons plonsde een meisje in een wit badpak met een luide juichkreet in het water, een wilde golf doormidden snij dend. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N. H GEMEENTE. Vrijdagavond 8 uur in Eben Haëzer vergadering Jonge Kerk. Vrijdagavond 8 uur vergadering Her vormde Mannenvereniging. BOUWVERGUNNINGEN Aan de heer H. Daalder, verbouw woonhuis te De Cocksdorp. „Iedere golfslag neemt bij dit weer een stukje duin mee!" aldus vertelde ons een vuurtorenwachter, toen wij gister morgen eens informeerden naar de toe stand aan Texel's Noordoostkust bij de nogal hevige storm van Maandag- op Dinsdagnacht. Er zijn daar verschillende meters duin weggeslagen. De afstand tussen toren en strand,wordt al korter: een in het voorjaar tegen het duin ge plaatste paal staat daar nu al weer zeven meter van af! Op of omstreeks Zaterdag a.s. wordt in ons land de collecte ten behoeve van de Gezamenlijke militaire fondsen ge houden; op Texel dit jaar voor de derde maal. In deze tijd, waarin het gewone levens onderhoud zo veel zorgen veroorzaakt en waarin zo dikwijls reeds een beroep op de liefdadigheid wordt gedaan, is er moed voor nodig om een collecte aan te kondigen. Wanneer men echter bedenkt, dat juist degenen, voor wie thans een be roep om hulp wordt gedaan, nl. invali de oud-militairen, oorlogsweduwen en -wezen, bijzondere moeilijkheden ken nen, dan durft men deze inzameling vrij moedig aankondigen en een beroep doen op allen om te helpen voor het welsla gen van de collecte, te meer als men let op de mooie resultaten der beide andere jaren, in welke de inzameling is gehou den. Moge niemand achterblijven in het geven van een bijdrage, groot of klein. Zendt vroegtijdig Uw advertentie in. TEXELAARTJES. \angeb. 6 ganzen en Ariël motor Roeper Joanneshoeve" "ierland - Wie kan mij hel den aan jongenspetje plm. 7-8 jaar enkele meisjesman- eltjes leeftijd 8, 10 m 13 jaar Jn Dijker, Bunder 6, Ei- ?rland Te k. studie-orgel l spel M. Kos, De Cocks dorp 50 Gevr. aardappel- ooiers J. Boersen 't Noorden Te k. beste inelkgeit D. Bakker Kogerw. K 85 fib Flora Te k 'A ba berfstrapen en *2 ba suikerbietenblad J van Boven Eierland E 76 Ver mist een damesfiets met blok ken op de trapDers en kin jlerzadel A. v d. Brink School- traat 2a, Ooéterend Gevr. estanten van narcissen, tul pen, blauwe druifjes, iris wedgwood, soort crocus enz Jac. Hin Czn. Kogerweg 11, 'tel. 261 Te k 2 winter mantels m. 42 f 10, f 15 1 ,iack f 10 1 paar hoge br. h. 'schoenen f 15 m. 42 A. Wuis Schildereind 42 Te k. een prima 3'/2 spel Harmonium ynerk Hörügel te bevr. bij F Ivisser, Groeneplaats 7 /Te k. enig huisraad w.o. glas- .werk, stoelen en talel. Ho- gerstraat 16 Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze Zoon Siets Pieter 'Wij noemen hem SIETS C. I. ELLEN J. C. ELLEN-Mosk vtTexel, 5 October 1952 pjMolenbuurt W 42 k1 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje Marianna Johanna (ANNEKE) J L F. KNOL-Bonke M KNOL IOHAN, (AAP en KLAASJE De Koog K 77. Texel, 6 October 1952. Ondergetekende, schipper van de „Scheveningen 10", betuigt langs deze weg van harte zijn welgemeen de dank voor de hulp be toond door de Hoornder bevolking en spec'aal de Heren G. Coevert en Ide Kok, welke onvermoeid hun kracht hebben gege ven om mijn schip los te maken Katwijkerstraat 4 Scheveningen. zullen U een dezer dagen worden aangeboden en zijn verder verkrijgbaar bij kapper H C Piins, Wever straat 33. GEVRAAGD <l2 tot 1 ha land geschikt voor tuingrond. Liefst omgeving Den Burg of Dennen. Aanbiedingen Weverstraat 101, Den Burg, Texel Mei blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje Harry J. HILLEN-Buijsman D. HiLLEN GERIE en NELLY Texel, 3 October 1952, De Koog, „De Pelikaan" Langs deze weg betuigen wij, mede namens weder zijdse Ouders onze harte lijke dank voor de vele blijken van belangstelling die wij voor en bij ons huwelijk mochten onder vinden. A H. HILLEN M C. HiLLEN-Lainfers Den Burg, Texel, October 1952 Heden Woensdagavond 8 uur precies 1ste competi tieavond, Nieuwe leden kunnen zich aanmelden GEVRAAGD enkele morgens per week Veenema, Wilh laan 62, Den Burg, Texel GEVRAAGD: GRISNIGT, De Hal B 7. Donderdag 9 October in Hotel „De Graaf", 8,30 uur. Donateurs en belangstel lenden hartelijk welkom HET BESTUUR Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeen te „Eierland" voor het innen van gelden der H. Omslag en Plaat- senhuur op Zaterdag 11 October a.s. 's avonds van 7 8 uur. te De Cocksdorp in ge bouw van Chr. Belangen te Zuid-Eierland in de Kapel in Midden-Eierland in de O. L School TE KOOP en 4 stamboek-zeugjes C. KOORN, De Dennen, Telefoon 73 BIEDT ZICH AAN voor dag of dag en nacht. Liefst Oosterend of om geving. Adres Weststraat 23, Oosterend. Gelegenheid voor twee nette commensaals Adies Ie bevragen bureau van dit blad Geldig tol Zaterdag 18 October Het Coll van Dagelijks Besluur van de polder Eijerland op Texel, brengt ter kennis van de Inge landen van die polder.dat de herschouw op het maaien en schoonmaken van de wateringen en slo ten zal plaats hebben op Zaterdag 18 October 1952. Tevens zal dan ook de eventueel op de wegbermen gewor pen slootruigte moe ten zijn opgeruimd. De nalatigen verbeuren een boete van f 10, Texel, 7 October 1952. Het College voornoemd. Joh. de Graaf, Voorzitter A. van Hoorn, Secretaris WARMOESSTRAAT 4 - HAARLEM - TELEFOON 10924 Ondergetekende bericht hiermede een te hebben geopend, voor alle voorkomende vrachten Speciaal ingericht voor het veevervoer Beleefd aanbevelend, Weststraat 45, Oostefend te huur bij N. WONDER, Schilderend 8 voor werkende vrouwen 't Valt heus met mee een hele dag staan, bukken, zit ten en werken Daarom een goede tipU moet zo'n heerlijk soepel en toch ijzersterk Beautyform dragen, zonder ba leinen en zonder veter in liet rugpand Een „Beautyform" rubbercorset geeft U steun en zii zo prettig, dat U het 's avonds vergiet uit te trekken Neemt U eens de proet op de som i n komt eens vrij blijvend passen in onze speciale af deling met aparte paskamers. Den Helder Ontvangen nieuwe collectie do nieuwste modellen. Kledingmagazijn J. G. Dekker Stenenplaats, Telefoon 146. Agentschap Den Burg, agent de Heer C. Moojen, Schoonoordweg 37. Agentschap Oosterend, agente Mevrouw F.elman-van Kan, Hoekstraat 12. Elke weekdag geopend. Absolute geheimhouding. C. Donderdag 9 October van het in „De Oranjeboom" Den Burg. Vrijdag 10 October in Hotel „De Hoop", De Cocksdorp. Interessante films over het doel van deze dienst Wij gaan met de markt op en neer. Rundvlees vanaf heden Biefstuk f2,50 Roastbief f2,50 Rollade 12,10 Haas f2,50 Baklappen f2,10 Riblappen tl,80 Doorregen Lappen (1,70 Soepvlees, Gehakt f!,50 ALLES A CONTANT. KOOGERSTRAAT 15 - DEN BURG De auto op twee wielen! Soepelheid en comfort, kracht en veiligheid. Ueen spatten, geen stof. Goedkoop in onderhoud! ZIET DE ETALAGE! De prijzen van 19.479 f 250 aan 31.175 f 100 12.564 f 50 20.212 f 25 2.077 f 10 13.656 f.10 13.770 f 10 22.638 f 10 25.183 f 10.475—f 15.381 f 22.037 f 22.573 f 27.156 f 10 5 5 5 5 5 Zaterdagavond zijn gevallen op de nummers: waardebonnen 581 theebeurs 2.035 nest schalen 2.375 theeservies 3.747 keukengarnituur 5.467 handboeken 8.963 ontbijtservies 10.120 handdoeken 13.436 3 knotten breiwol 13.655 eetservies 21.098 melkstel 21.142 5 alluminium pannen 25.542 zoutgarmtuur 25.731 handdoeken 27.965 koperen schemerlamp 28.405 leeslamp De onderstaande prijzen van verleden week Zaterdag zijn nog niet gehaald: no. 27 camisole no. 199 waardebon f 5, no. 3.227 waardebon f 5, no. 7.573 waardebon f 10, no. 7.983 1 fles limonade De prijzen blijven beschikbaar tot 31 October a.s. en kunnen worden afgehaald bij de Nederlandse Middenstandsbank, Koningstraat 7, Den Helder. steeds le kwaliteit en bovendien Am. speculaas65 ct en gekr. speculaas 45 ct per 250 gr. met 10 punten extra 100 gram cacao en 1 bus koeken 99 ct met 10 ppnten extra 150 gram Fondant borst plaat 32 ct met 10 punten extra 1 doos was en 1 doos schoensmeer naar keuze met 15 punten extra 1 pot zure baring 8 stuks 90 ct 10 punten extra Anijstableften (groot) 3 stuks 45 ct met 10 punten extra Onze peulvruchten zijn bijzonder fijn. Neemt eens proef. Pé Dé - Cor de Jong - Cor Lagerveld - K. Hoogerheide - R. Daalder

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 3