9 roen /wa in het kart-, Engelse thee nu in vele Nederlandse gezinnen Den Burg heeft een nieuw postkantoor Texel 's nieuwe Landbouivschool geopend Emsertjes (Mijnhardt) Royale afschenk is opvallend Geschenken voor de Landbouivschool WEK DE GAL IN UW LEVER OP ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6673 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -\- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. IN de ruime wachtkamer van het nieu we PTT-Gebouw te Den Burg kwam Woensdagmiddag een groot gezelschap genodigden bijeen om de officiële ope ning van dit keurige, moderne gebouw bij te wonen. Namens de PTT waren te genwoordig de heer L. J. A. Kersten, In specteur te Haarlem, de heer K. Keizer, Directeur van het postkantoor te Den Helder, Ir De Bruin, Hoofdingenieur van de Rijksgebouwendienst, de heer J. A. Juistema, namens de Pers- en Propagan- dadienst der PTT, de heer A. J. Eelman, kantoorhouder en het volledige perso neel van dit kantoor. Het gemeentebe stuur werd vertegenwoordigd door loco- burgemeester S. de Waard, wethouder Th. R. Hin en gemeente-secretaris P. Beemsterboer, de heren G. J. B. Mulder en J. J. van der Vlies waren aanwezig resp. als president-commissaris en di recteur der N.V. TESO, welke onderne ming sinds jaar en dag de post vervoert, de heer J. C. Rab als voorzitter van de afdeling Texel van Het Witte Kruis en als veregenwoordiger van de Doopsge zinde Gemeente, welke haar voormalige pastorie in de Parkstraat sinds 1945 aan de PTT had verhuurd ter huisvesting van het Postkantoor en later hulp postkantoor nadat het vroegere post kantoor tijdens de Russenoorlog in puin was geschoten; voorts waren aanwezig: de heren C. J. v.d. Kooi en A. de Wilt namens het bestuur van de Algemene Texelse Middenstandsvereniging, de heer M. Bakker namens de R.K. Mid denstandsvereniging, de heer G. W. Os kamp namens de VVV „Texel", de heer C. Duin, aannemer en uitvoerder van het gebouw, de heer Th. Graaf, namens de Boerenleenbank, in welks gebouw de PTT enige tijd na de verwoesting van 't postkantoor was ondergebracht, de heer W. H. Lap, oud-directeur der VVV Texel en *oud-president-commissaris der N. V. TESO, de heer P. A. de Rode, namens de T.E.M. en voorts merkten wij de hoof den van de schalen te Den Burg op. De aanwezigen werden hartelijk ver welkomd door de heer Keizer, directeur van het Postkantoor te Den Helder, w.o. de PTT-dienst van ons eland sinds enige jaren ressorteert. Spreker deelde mede, dat de Hoofd-Directeur, de heer Hof man, op het laatste ogenblik verhinderd was de opening bij te wonen. Hierna werd het woord gevoerd door de heer Kersten, Inspecteur, die aller eerst het personeel bedankte voor de wij ze waarop zij onder moeilijke omstan digheden hun werkzaamheden moesten verrichten in het nood-kantoor, waar vooral de bestelruimte veel te wensen overliet. Met weemoed dacht spreker te rug aan het vroegere kantoor, dat 7 jaar geleden verwoest werd. Ten aanzien van de drukte voor de loketten merkte spre ker op: „De ene dag is het relatief stil en de andere dag weer lijkt 't of men bij afspraak op een bepaald tijdstip op het kantoor moet zijn. Wij houden ons aan het gemiddelde verkeer bij de vaststel ling van het aantal in gebruik te nemen loketten. Zo zal op drukke dagen als Marktdag en in het toeristenseizoen meer dan een loket open dienen te zijn en voor een extra bezetting gezorgd dienen te worden. Dit gebouw is gesticht voor een lange reeks van jaren en dient dan ook bere kend te zijn voor een ontwikkeling en uitbreiding van de dienst, zoals destijds ook overwogen werd bij de bouw van het kantoor te De Koog, waar het in het seizoen al niet meer zo bijzonder groot blijkt te zijn. Ik ben er van overtuigd, dat het Texelse personeel er een eer in stelt haai- taak zo goed mogelijk te ver richten, opdat 't devies „PTT altijd be reid" bewaarheid wordt, aldus besloot spreker. Hierna sprak de heer De Waard na mens het gemeentebestuur. Wegens ver blijf buiten het eiland waren burge meester De Koning en de directeur van gemeentewerken, verhinderd aanwezig te zijn. Namens het gemeentebestuur bracht de heer De Waard zijn geluk wensen over. Hij merkte terloops op dat reeds vanaf 1936 gesproken was over de bouw van een nieuw kantoor en over de plaats waar dit zou moeten verrijzen. Texel heeft zo zijn eigen tradities. Een daarvan was, dat wij jarenlang een ei gen hoofdpostkantoor bezaten maar sinds enige jaren zijn wij dan ingelijfd bij Den Helder. In de toekomst hopen wij onze zelfstandigheid toch weer terug te krijgen, daarnaast willen wij gaarne on ze erkentelijkheid en dankbaarheid be- Blij! niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roel ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, meren en ingewan den weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn.... Koop vandaag Kruschen bij uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. In diverse speeches, afgestoken ter gelegenheid van de opening van ons nieuwe postkantoor te Den Burg, is de hoop uitgespro ken, dat dit hulppostkantoor weer spoedig een hoofdkantoor zal worden. Van de zijde der P. T.T. wijst men er ons op, dat een hulpkantoor nog weer een be langrijk voordeel heeft boven een hoofdkantoor: voor geldzaken (postwissel- en giroverkeer) toch kan men op een hoofdkantoor niet later terecht dan tot 3 uur, terwijl het hulpkantoor geldza ken behandelt zolang het ge opend is, in dit geval dus tot 4 uur (van 5-7 is het kantoor wel iswaar wederom geopend, maar de dan behandelde zaken gaan die dag met meer van het eiland. Red.) tuigen voor de stichting van dit prach tige gebouw!" De heer Keizer zei dat het devies „PTT altijd bereid" ook het devies voor Den Helder is en zolang Texel nog onder Den Helder ressorteert zal alles worden ge daan om de dienst zo goed mogelijk te laten functionneren. Hulppostkantoor of hoofdpostkantoor maakt overigens voor de practijk heel, heel weinig verschil uit, aldus merkte spreker op. Ir De Bruin sprak als zijn hoop uit, dat Den Burg binnen zeer korte tijd weer een directeur heeft en een direc teurswoning gebouwd zal worden. Spre ker gewaagde van de buitengewone toe wijding door de heer Duin en de andere Texelse krachten, die dit gebouw heb ben uitgevoerd. De heer G. J. B. Mulder sprak van een belangengemeenschap tussen de PTT en de N.V. TESO, die de post vervoert. De verhouding „werkgever en werkne mer" is altijd buitengewoon goed ge weest. Er is wel eens 'n kleine wrijving geweest, doch dat betrof met het ver voer, maar de betaling en een en ander werd steeds in de besté harmonie opge lost. Spreker betuigde zijn dank 'aan de heer Eelman en al het personeel voor de prettige wijze waarop TESO met hen heeft mogen samenwerken. Er is nimmer een wanklank geweest. Moge dit besten digd blijven en het postvervoer steeds een stijgende lijn vertonen. De heer J. C. Rab noemde het gebouw een verfraaiing van het dorp. Als ver tegenwoordiger van de Doopsgezinde gemeente, merkte spreker op, dat het tegenwoordig geen prettige taak is, hui zen te verhuren, maar hier bevestigde de uitzondering weer eens de regel: de Doopsgezinde gemeende heeft nog nooit zo'n prettige huurder gehad! De heer C. J. van der Kooi hoopte, dat de PTT-mensen door de tot standkoming van het nieuwe gebouw hun werkzaam heden voor de Texelse gemeenschap nog beter zouden kunnen verrichten dan zij reeds gedaan hebben. Ook ons, aldus spreker, heeft het gespeten, dat Den Burg hulpkantoor werd, maar als zaken mensen begrijpen wij, dat men met zijn middelen zo efficiënt mogelijk dient om te gaan. Wij hopen, dat de omzet der PTT in de toekomst van dien aard zal zijn, dat dit aanleiding zal geven om het wederom tot hoofdpostkantoor te be vorderen". De heer Oskamp merkte op, dat het toeristenverkeer al groter vlucht neemt en zich gaarne bedient van de service welke de PTT biedt. Naar schatting moet het aantal poststukken tijdens het zomerseizoen om en bij het millioen be dragen. Spreker gelooft, dat het prettig zal zijn als de ontvangst der gasten ge paard zal gaan met vele geopende loket ten. Na al deze toespraken werd onder leiding van de heer Keizer het fraaie aan de eisen des tijds beantwoordende gebouw bekeken. Eindelijk beschikken de ambtenaren nu over een gebouw, dat voldoende ruimte biedt. Veel licht en 'n doelmatige kunstverlichting. Er is een indrukwekkende cluis, een uitstekende garderobe en idem toiletgelegenheid, 'n flinke bergplaats voor de postdriewieler en dienstrijwielen. Het gebouw wordt centraal verwarmd en is uitgerust met een pmma drukpompinstallatie voor de watervoorziening. Als het telefoonnet straks geautomatiseerd is, kan men ge bruik maken van een cel welke buiten bij de ingang is gebouwd tot zolang kan men zijn gesprekken in het gebouw zelf nog voeren in een moderne cel, met automatisch ingeschakelde verlichting. De PTT kan trots zijn op dit nieuwe gebouw. Trots en vreugdevol. En de blij ken van medeleven waren er ook in de vorm van bloemstukken: aangeboden door de heer H. J. Abma, oud-directeur van het PTT-kantoor, thans te Dieren; door de Boerenleenbank; de N.V. TESO, de Algemene Texelse Middenstandsver- eniging; de VVV Texel en Hotel De Lindeboom. Hoeststillende en slijmlosmakende drageés. In dozen van 52 en 95 ct WATERLEIDING Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat door het Provinciale Waterleidingbedrijf in Noordholland on derzoekingen worden verricht om te ko men tot een drinkwaterleiding op ons eiland. Aangezien het noodzakelijk is, dat hiertoe zowel buitens- als binnenshuis opmetingen worden verricht, doen zij een beroep op alle ingezetenen om aan de ambtenaren van genoemd bedrijf alle gevraagde medewerking te willen ver lenen. Indien er tekeningen van de wonin gen aanwezig zijn, gelieve men deze aan de betrokken ambtenaren ter hand te stellen. Texel, 8 October 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris LOSLOPEN VAN HONDEN Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren aan de bepaling van artikel 98 der Algemene Politieverordening voor de gemeente Texel, die verbiedt, dat men honden elders dan in gebouwen of op erven los laat lopen zonder be hoorlijk toezicht. Krachtens artikel 103 der genoemde verordening is de politie bevoegd de in strijd met voormeld verbod loslopende honden terstond af te maken. Texel, 8 October 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. Zuiver en ontsmet uw hulo met de helder vloeibare D.O.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood ca de huid geneeeL OENilSMiPOKl TIOIN Vtt HA ÉB HUI DAANDOENlNolN Af» W BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 9 October 1952 Geboren: Harry zv Dirk Hillen en Jenneke Buijsman. Siets Pi eter zv Cor nells J. Ellen en Jacoba C. Mosk. Mari anne Johanna dv Marinus Knol en Jo hanna L. F. Bonke. Ondertrouwd: Bernardus J. C. Sta rink en Marguerite C. C. I. Bakker. Pie- ter Heerschap en Anna Berkenbosch. Getrouwd: Martinus Nauta en Johan na Dijker. Joannes Kager en Petronella G. Dekker. Overleden: Gene. Gevonden voorwerpen: 1 wieldop van een auto, 1 zilveren armband, 1 motorhandschoen, 1 heren polshorloge. INGEKOMEN PERSONEN Geert Reitsma v. A'dam, O.Z. Achter burgwal 116 n. K 68. Geertje de Bruin van idem naar idem. Marguerit C. C. I. Bakker v. Den Helder, Javastr. 167 naar Molenstr. 24. Anna G. van der Linden v. Kampen, IJsselkade 20 n. C 87a. VERTROKKEN PERSONEN Jannigje M. A. Bakker v. E 145a naar Werkendam, Sleeuwijk Rijksstraatweg 13. Adriana Daalder v. De Koog 60 n. A'dam, Vossiusstraat 52. Gerbrigdien J. Smit v. Schoolstr. 14 n. Irnsum 88, ^daarderadeel. Jan A. van Boven v. Den Hoorn 85 n. Haarlemmermeer, Nieuw- Vennep (met gezin). Onder grote belangstelling vond gis termiddag de opening plaats van de nieuwe landbouwschool, gelegen aan de Westerweg te Den Burg. Een lang ge koesterde wens is hiermee in vervulling gegaan, want het gebouw aan de Nieuw- straat voldeed al lang niet meer aan de eisen welke het moderne onderwijs mag stellen. Het gebouw in de Nieuwstraat had vanaf 1928 dienst gedaan als land bouwschool. Wie der aanwezigen heeft er een traan om gelaten, dat het 25-jarig jubileum van het landbouwonderwijs op Texel met in de Nieuwstraat zal worden ge vierd? „Bij de opening van dat gebouw werd door de toenmalige voorzitter van een grote vooruitgang gewaagd. Was het in zijn jeugd een bijzonderheid als een boe renzoon meer onderwijs kreeg dan de lagere school, nu had Texel een eigen gebouw, waar dat onderwijs kon worden gegeven", aldus zei de heer Jurr. Beum- kes, voorzitter van de Stichting Lager Landbouwonderwijs te Texel, gistermid dag in zijn toespraak. Voor de oorlog werd al ijverig gewerkt voor een nieu we school en daartoe stichtte men een bouwfonds. Dat het echter nog 12 jaar zou duren, eer de school er zou zijn, zal men wel niet gedacht hebben, terwijl de bouw ook op heel andere wijze tot stand gekomen is. We mogen echter grote waardering hebben voor de stichters van dit fonds, aldus de heer Beumkes, want het heeft ons nu onschatbare diensten bewezen! In 1951 kwamen de plannen voor de bouw van een nieuwe school in een ver der stadium. Burgemeester Rehorst deed de eerste stappen daartoe en bracht te keningen mee. Het bestuur voelde er veel voor. Maar toen kwamen de proble men: plaats, aankoop grond, geld, ver gunning. Het bestuur verkreeg een on derhoud met Ir Van Vliet en kwam te rug met gunstige berichten, waarvoor we hem zeer dankbaar zijn, maar dan moesten er zeer spoedig geld en defini tieve tekeningen komen. Het dagelijks bestuur kwam op het idee „de Boerenleenbank", en werkelijk, één dag later was er de toezegging voor het geld. Daarvoor een woord van bij zondere dank aan deze instelling. Toen de tekening: deze moest 4 dagen later in Den Haag zijn en werkelijk dag en nacht is hiervoor gewerkt op Ge meentewerken en daarvoor ook onze welgemeende dank. Daarna waren er ook voor het gemeentebestuur weer tal loze moeilijkheden, maar ook hier was het devies: nu móét het. En na de eerste stap, die burgemeester Rehorst deed, heeft burgemeester De Koning er nog vele gedaan en met succes. Veel is er in deze tijd door ons bestuur en het dage lijks bestuur der gemeente hierover ge sproken en we hebben grote waardering voor de wijze waarop dit is geschied. Ik wil in deze nog noemen de heer Hin, die wethouder en tevens lid van ons bestuur is en dus vaak de contactman was tussen 't dagelijks bestuur der gemeente en ons, Ook dank aan de gemeenteraad, die het lenmgsbesluit goedkeurde. Texel was (Ingezonden mededeling). In talloze gezinnen van Neder land wordt op het ogenblik een Engelse thee geschonken. Men weet, dat de Nederlandse huis vrouw op het gebied van thee haar eigen wensen heeft cn in de regel weinig op een „buiten landse", een andere theesmaak is gesteld. Met de Engelse thee is dat anders. Engeland is van oudsher het land van de thee-proevers. En nu Douwe Egberts Pickwick Thee, Engelse melange, in Nederland heeft gebracht (tegen de prijs van 76 cent per pakje!), is het op vallend hoe sterk het aantrekke lijke groene pakje in de winkels wordt gevraagd. Men kan deze overgang naar Pickwick Thee toeschrijven aan 2 redenen. In de eerste plaats is Pickwick Thee opvallend krach tig en geurig. En buitendien heeft deze Engelse melange een bui tengewoon rijke afschenk iets, dat in onze dagen weer be hoorlijk meetelt. KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag 6-7 u. biechtgel., 7,30 rozen hoedje met Oct.-maandgebeden. Zondag, 19e Zondag na Pinksteren. Om 7,30 de gelezen H. Mis, om 9 u. communieuitrei- ken en om 10 u. de Hoogmis, 's Av. om 7 u. lof met Oct.-maandgebeden t.e.v. Maria. Dinsdag-, Donderdag- en Zater dagavond 7,30 u. rozenhoedje met Oct.- maandgebeden, de andere dagen 's mor gens na de H. Mis. Zaterdag: op de ge wone tijd biechtgel. en om 7,30 's avonds rozenhoedje. Zondag: 20e Zondag na Pinksteren en tevens Missie-Zondag. In de week zijn de H.H. Missen om half 8. St. Martha-vereniging: Vrijdag: Annie Bakker en Nel Hm. NIEUWE FOTO'S Zaterdagmorgen 18 October van 10-1 u. gaan wij weer nieuwe kinderfoto's ma ken voor de Jeugdrubriek. Wij verwach ten dan de jongens en meisjes, die in November, December of Januari zes jaar of ouder worden. Briefjes meenemen, hoor! ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 11 Oct. op om 6,59, onder om 5,53. Maan: 18 Oct. N.M., 26 Oct. E.K. Hoog water ter rede van Texel: 11 Oct. 2,22 en 2,38. 12 Oct. 3,30 en 3,57. 13 Oct. 4,59 en 5,24. 14 Oct. 6,18 en 6,37. 15 Oct. 7,25 en 7,29. 16 Oct. 8,07 en 8,06. 17 Oot. 8,42 en 8,36. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. verzekerd van een nieuwe school voor de Landbouw*. Spreker herdacht de heer H. Klimp als een der grondleggers van het land bouwonderwijs op ons eiland. Met waar dering werd ook gesproken over het ve le werk, dat de heer Van den Ban heeft verricht. In 1946 werd de heer Van den Ban opgevolgd door de heer Laan, die de heer Beumkes als een rustige, maar harde werker schetste, wien de school na aan het hart ligt. Van de bestuurders, die ons in de loop der jaren ontvielen en hun beste krachten gaven noemde spre ker wijlen de heren J. S. Dijt, A. J. Keij- ser, R. P. Keijser en K. Vlaming, waar na hij ook woorden van hulde richtte tot de heren H. Leber en J. Keijser, die met de heer Beumkes het tegenwoordige da gelijkse bestuur vormen. Zich tot de heer Laan richtend, zei spreker: „Op de laatste uitvoering van de oud-leerlingen had u drie wensen: De eerste, éen nieuwe school, is in ver vulling gegaan, de tweede, een nieuw projectie-apparaat, is er ook, dank zij de spontane medewerking van de Stands organisaties hier op Texel, en we hopen dat uw derde wens: de benoeming van een tweede leerkracht ook spoedig in vervulling zal gaan. Voor de vele advie zen, die u het bestuur, vooral ook de laatste tijd, hebt gegeven, zijn we u zeer erkentelijk". De heer Beumkes heeft in zijn toe spraak ook nog gewezen op de beteke nis van de oprichting van de Vereniging van Oud-leerlingen der landbouwschool in 1934. Het werk dezer vereniging heeft veel bijgedragen tot de belangstel ling die onze school momenteel heeft. Spreker besloot met de wens, dat in deze school nog veel goed werk ten dien ste van de landbouw op Texel zal mogen worden gedaan. (Zie ook 2e pagina). Hedenmiddag tussen 4-6 is de gister middag geopende landbouwschool aan de Westerweg te Den Burg ter bezichti ging opengesteld voor het publiek. Gaan de door het prachtige gebouw met zijn ruime lokalen en brede hal, zal men di verse ornamenten ontdekken: de vereni ging van Oud-leerlingen heeft de school een schilderij aangeboden, voorstellende een sahapenboet in het Texelse land schap; de vereniging van Plattelands vrouwen verraste de school met een fraaie spreuk „Ter ere van de Boer be sta de wereld voort"; de brievenbus is aangeboden door de heer J. C. Rab en het ontwerp is vervaardigd door de heer H. Leber. (De kop van een koe, paard en schaap met daarboven twee handen die een aar omsluiten); de Boerenleenbank schonk een electrische klok; de Coop. Aankoop Vereniging „Texel" een bu reaulamp; de Handelsraad van de LTB een verzameling kunstmeststoffen en tenslotte zal in het oog vallen het prach tige filmprojectie-apparaat, dat een ge schenk is van onze Standsorganisaties. Hedenmiddag van 2-4 zullen in de nieuwe school reeds de eerste lessen worden gegeven en wel die aan de deel nemers aan de Motorcursus. VOLKSDANSGROEP „TEXEL" Volksdansgroep „Texel" is weer ge start. De eerste lesavonden waren weer knots gezellig. Op de eerste groep, Dins dagsavonds, van 7,30-9 uur kunnen nog enkele danslustigen bij. We dansen in de Jeugdherberg Panorama. Laten be langstellenden niet te lang wachten! U salt '6 morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.ElstCarter'sLeverpllletJes „DE MACHT VAN HET KLEINE" Vanaf Maandag a.s. draait op Texel de prachtige, nieuwe geluidsfilm van „De Macht Van Het Kleine", de vereniging voor lijders aan vallende ziekte. Deze film, toegang 16 jaar, geeft een duide lijk en boeiend beeld van het werk on der deze zieken. De film komt Maandag 13 Oct. te De Waal; Dinsdag 14 Oct. te Oosterend; Woensdag 15 Oct. De Koog; Donderdag 16 Oct. Den Hoorn; Vrijdag 17 Oct. Den Burg (Doospgezinde kerk); Zaterdag 18 Oct. Zuid-Eierland; Dinsdag 21 Oct. De Cocksdorp; Woensdag 22 Oct. Oudeschild. Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén of twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met suc ces. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is!

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1