-T SPOOR BOEKJE Vrijdag zal het Eeuwfeest worden De ontgravingen in de Nederlands Hervormde Kerk Boekhandel «Parkstraat» Deze week in Texels Bioscoop Theater Voor Pro Juventute Emigratiemogelijkheden naar Australië - %°ms Drie dagen Bazar voor Muziekvereniging „Excelsior" De Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek gevestigd te Amers foort, is bezig met ontgravingen in de N. H. kerk te Den Burg. De Gotische kerk heeft, zo blijkt uit het onderzoek, al drie maal een verandering ondergaan. Oor spronkelijk stond hier een Romaans kerkje van 9 bij 19 meter binnenswerks. De eerste Gotische kerk was groter dan de tegenwoordige, hetgeen blijkt uit de ontgraven koorgedeelten. Hoe ver deze koorgedeelten doorlopen tot voorbij de huidige Oostmuur zal bij ontgravingen buiten het gebouw aan het licht treden. Deze bouw moet van omstreeks 1300 da teren. Het Romaanse kerkje moet om streeks 1100 zijn opgebouwd van tuf steen en veldkeien (de zgn. zwerfstenen dus). De grotere veldkeien dienden als fundament en rusten op gestort zand. De tegenwoordige toren, welks spits in 1604 werd opgetrokken, is gebouwd op de Westelijke muur van de Romaanse kerk, welker toren waarschijnlijk om streeks 1200 werd gebouwd. Deze toren werd later vervangen door een Gotische bakstenen toren. Een deel van de zwerfstenen, die bij de bouw van deze Gotische toren niet behoefden te worden gebruikt, werden eenvoudig opzij gelegd. Men zet het on- TELEFONISTE-TYPISTE BENOEMD Mej. E. Koorn A.Pd., Binnenburg, is benoemd tot telefoniste-typiste op het Raadhuis. derzoek voort en hoopt het gehele, oor spronkelijke fundament terug te zullen vinden. Bij opgravingen in het hart van de kerk, trof men op 2,40 meter diepte een kogelvormig potje van aardewerk aan, daterend uit plm. het jaar duizend. Met de inhoud zal het op het laboratorium worden onderzocht. Wij vestigen er de nadruk op, dat het nieuwsgierigen niet mogelijk is een be zoek aan de kerk te brengen, daar hun verschijning niet alleen de restaurateurs, maar ook de mensen van het Bodem- kundig Onderzoek stoort. HET NIEUWE ligt in voor U gereed. VRIJDAG 17 October a.s. zal het eeuwfeest worden gevierd van de Hol landse Maatschappij van Landbouw op Texel. Het feest begint 's middags om half drie met een receptie in Hotel De Hoop" te De Cocksdorp. 's Avonds om half acht volgt in Hotel Texel te Den Burg een diner, waarna een kort Bonte- Avondprogramma zal worden geboden, verzorgd door leden van de Maatschap pij. De zaal is reeds om 7 uur geopend. „GRENSINCIDENT" De Amerikaanse boeren uit de Imperi al Vallei in Californie maken in het hoogseizoen gebruik van zeer veel sei zoen-arbeiders, in hoofdzaak bestaande uit Mexicaanse arbeiders. Zij komen de grens over met tijdelijke passen. Sommi gen komen illegaal de V.S. binnen. Zij worden over de grens gesmokkeld door een internationale bende misdadigers, die de landarbeiders voorziet van illega le papieren. De meeste van deze illega le grensgangers worden beroofd en ver moord door dezelfde bende, zodra zij aanstalten maken om naar Mexico terug te keren. Hier wil de overheid natuurlijk een eind aan maken en daartoe worden twee politieagenten gelast om de zaak te on derzoeken. De een treedt op als landar beider, de ander als misdadiger, die de bende illegale papieren wil verkopen. Gevaarlijke rollen en een hunner moet zijn optreden dan ook met de dood be- kopen, als de bende in een verbitterd gevecht gewikkeld raakt met de als sla ven opgejaagde landarbeiders en poli- tietroepen. „HALLO NEW YORK" Daar voelt de bioscoopbezoeker na tuurlijk wel wat voor! Evenals de drie vrolijke Jantjes, die in deze wereldstad gaan passagieren en haar zowaar op stelten zetten! Drie matrozen, Gabey, Chip en Ozzie hebben 24 uur verlof in New York. In de ondergrondse ziet Ga bey het portret van Ivy Smith, een meisje dat gekozen is als Miss Subway voor de maand Juni. Hij wordt hals over kop verliefd op het meisje van de foto en besluit haar net zo lang te zoeken, tot hij haar vindt. Hij redt 't en zijn vrien den raken eveneens in Amor's armen verstrikt, zodat.... Enfin: „Zes gelukki ge mensen dansen en zingen hun weg door de grootste showfilm smds „Eas ter Parade". Neerlantls nieuws. O a.: 60-tons walvis in Rotterdam aan gekomen. Moderne installaties ten dien ste van de wegenbouw. Amerikaans vliegdekschip in de Maasstad. De hout- dagen 1952. Buitenlands nieuws. O.a.: Het eiland Wake door een ty phoon verwoest. Commando raid in Indo China. Bing Crosby en Bob Hope bij een partijtje golf. De Franse duikboot Sibyl- le gezonken. John Cobb verongelukt bij zijn record poging. TEXELSE MARKT Den Burg, 13 Oct. 1952. Aangevoerd: 6 koeien f 750-f 900. 24 pinken f425— f 525. 23 graskalveren f 250-f 350. 25 schapen f 80-f 110. 48 lammeren f 65 f 95. 15 rammen f 120-f 160. 7 biggen f45 -f 65. Sportnieuws SVC. Het le speelde Zondag in Aartswoud tegen AGSV 1. Het moest beide punten afstaan: 4-2. Het was ideaal weer toen om even over twee werd begonnen. Na een kwartier spelen gaf Wim S. de lei ding 0-1. Maar nog voor de rust wist A. door een paar misverstanden in de ach terhoede. deze achterstand om te zetten in een 2-1 voorsprong. Maar kort na rust Dracht Ale de partijen op gelijke voet: 2-2. Geruime tijd werd er om de leiding gestreden en A. had wel veel geluk toen de scheidsrechter een buiten- speldoelpunt toekende: 3-2. S., dat toen de A-keeper op de proef stelde, zag geen kans meer deze te passeren. Ook niet in de laatste minuten toen S. geheel aanviel om een gelijk spel te behalen. Uit een van de weinige aanvallen van A. werd de zege veilig gesteld: 4-2. Kort hierop floot de heer Jonker voor de laat ste maal. S. heeft ondanks de nederlaag toch een goede wedstrijd gespeeld. Ga zo door jongens. Hedenavond allen op de trai ning, aanvang 8 uur. Het 2e speelde thuis tegen Helder 5 en verloor met 3-0. A.s. Zondag: SVC 2-Oost.erend 2, aan vang 10 uur; SVC 1-Vesdo 1, aanvang 2,30 uur. Aan 't diner zal worden deelgenomen door 200 personen, o.a. door de 84-jari- ge heer N. W. J. Schumaker, „Bispinck- hof", nabij De Koog, die al vijftig jaar lid van de Maatschappij is. Op de voorjaarsvergadering van de afdeling Texel werd de heer Schumaker gehul digd en daarvan geeft bovenstaande foto een beeld: links de heer Jac. Roe per Johzn., voorzitter, die de jubilaris een oorkonde overhandigt. HEDENAVOND „DE WERELD HEEFT GEEN WACHT KAMER" Op uitnodiging van de Texelse Be- stuurdersbond (NVV) geeft het Neder lands Volkstoneel hedenavond in „De Oranjeboom" een opvoering van het to neelstuk in 3 bedrijven „De Wereld heeft geen Wachtkamer" Nadat de zaal reeds uitverkocht was kwamen nog ver scheidene aanvragen om plaatsbewij zen! Deze grote belangstelling voor het optreden van dit gezelschap is wel ver klaarbaar, waar het ook zo'n buitenge woon succes heeft geboekt met de op voering van „Het Woord". De Christelijke Muziekvereniging Ex celsior te Oosterend hoopt op 6, 7 en 8 November een bazar te houden. Dit is niet zo eenvoudig, want hiervoor heeft men de medewerking nodig van de be volking van Oosterend en omgeving. Enkele weken geleden heeft men een muzikale rbndgang door het dorp ge maakt met de bedoeling om de mede werking der bevolking te verkrijgen. Ve len hebben toen toezegging gedaan dat er wat gehaald kon worden. Nu zal Za terdagmiddag 18 October weer een mu zikale rondgang worden gemaakt waar bij de toegezegde goederen of wat dan ook zullen worden verzameld. Allen die wat kunnen missen voor deze bazar, houden a.s. Zaterdag hun goede gaven gereed! Oosterenders, doet allen mede aan deze actie, u weet dat een muziek vereniging het van de gevende hand moet hebben, zij kunnen het nu een- S.V. De Koog. Jl. Zondag heeft De Koog 1 geen kans gezien ook maar één punt mede te ne men naar huis. In een aardige wedstrijd Jiebben zij verloren met 3-2. Toch zit er verbetering in sinds verleden jaar. Het 2e wist een overwinning uit het vuur te slepen en wel met 4-3 van Oos terend. Goed gedaan, jongens. Adsp. waren vrij. Voor a.s. Zondag is alles vrij, dus kunt u Holland aanmoe digen. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper mei de bijkerken Den Hoorn en Oostcrend Zondag 19 Oct.: 20e Zondag na Pink steren en Missiezondag. Alles als op Zon dag. In Den Hoorn 2 Missen. Oosterend om 10 uur. Communieuitreiking van achteraan. 7,30 Mariagarde v.d. meisjes. 7 u. lof met Oct.-maandgebeden. Heel de week: Oct.-maandgebeden. Maandag 20 Oct.: om 9 u. (deze keer niet om 9,30) gez. huwelijksmis. Om 8 u. in de kerk 2e opvoedkundige les v. ouders, die thans of straks grotere kinderen hebben (14 en 15 jarigen). Dinsdag 21 Oct. Heden Mis om 6,30 en voor de Mis van 8 u. Vem Creator vanwege de verjaardag van de pastoor. 18-j. cursus in St. Janshuis v. d. dames om 8 u., om 9 u. v.d. jongeman nen. Kapelaan v.d. Kooij is van heden tot Zaterdag afwezig wegens retraite. Woensdag 22 Oct.: 7,30 Josephlof met Oct.-maandgebeden (lit. v. Maria gezon gen). Heden geen Mis aan Den Hoorn. Om 9,30 gez. huwelijksmis. Na het lof jongemannencongr. Geen Mis om 7 uur maar alleen communieuitreiken Donder dag 23 Oct.: Mis in Oosterend om 8 uur met biechth. v. kinderen v.d. 5e en 6e klas aldaar. Geen jongedamescongr. Om 7 u. geen Mis maar alleen communieuit reiken. Vrijdag 24 Oct.: Om 3,30 biechth. v.d. kinderen v.d. 5e en 6e klas Joseph- school. Zaterdag 25 Oct.: Geen Mis om 7 uur maar alleen communieuitreiken en geen Mis in de kapel. Om 9 u. gez. Mis met Veni Creator en Echtparenzegen. (Deze Mis wordt gezongen door de schoolkinderen). Biechtgel. van 4-8 op de hele uren. Zondag 26 Oct.: Feest van Christus Koning Om 2,30 grootse pa rochiale jeugdhulde. Betaling plaatsen- gelden v.d. kerk in Den Burg in Den Hoorn. Mis Den Burg 7,30 en 10 u. Oos terend 7,30 en 10 u. Den Hoorn 10 uur. HANDELSREGISTER Onder „Nieuwe inschrijvingen van za ken" lezen wij: Mej. E. Dijt, Texel, Den Burg, Warmoesstraat 20. Pensionbedrijf. PROPAGANDA-AVOND VAN DE LUCHTWACHTDIENST De Cocksdorp. Vrijdag had alhier in Hotel De Hoop een propaganda-avond plaats door de Luchtwachtdienst. De waarnemend voorzitter van de plaatse lijke commissie, de heer Bakker, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spre ker zei dat men bij een eventuele mobi lisatie of oorlog paraat moet zijn en voor al op het gebied van de Luchtvaart. Spreker gaf daarna het woord aan Ka pitein Groot. Kapitein Groot begon met te zeggen, dat de Luchtvaartdienst een waarschu wingsdienst is. In Noordholland heeft men een meldingssysteem, door middel van radarstations, welke ondergebracht zijn op verschillende onderdelen, om vandaar vast te stellen waar vliegtuigen zich bevinden met een straal van 8 km. Er werd een film vertoond over de werking van zo'n radarstation bij het naderen van vijandelijke vliegtuigen. Het centrum ligt te Alkmaar. Enorm is de grote uitbreiding van de luchtvaart in verschillende landen. Verder een film van de strijd in Korea. Een zeer triest beeld van de ellende die daar wordt ge leden, alsmede de grote schare vluchte lingen, die men langs de wegen zag gaan, evacuerend. Buitengewoon dienstplichtigen worden ingeval van mobilisatie opgeroepen en ingedeeld bij de Luchtwachtdienst. Een ieder wordt aangespoord en in de gele genheid gesteld lessen te volgen, welke worden gegeven in Den Burg. Deze les sen duren 2 jaar. Voor eventuële onkos ten wordt dan een vergoeding gegeven. In de pauze bestond er gelegenheid zich op te geven bij -de Luchtwachtdienst. Kapitein Groot beweerde, dat aan de ze dienst geen enkel gevaar verbonden is; daar bij de laatste oorlog geen enke le luchtwaohtpost is aangevallen; en dat heeft ook geen zin, want dan zou men alle pusten tegelijk moeten opruimen. Ten slotte kregen we nog een film te zien van de slag om Engeland. Hier werd ook weer bewezen, welk een grote plaats de luchtvaart inneemt. Tot slot vWkreeg de heer S. de Waard nog het woord. Spreker zei geen milita ristisch voorstander te zijn, maar spoor de de jongelui aan, zich aan te sluiten bij de Luchtwachtdienst. maal alleen niet doen, Toont uw goede hart voor de muziek, deze doet het ook altijd voor u. Vele instrumenten moeten door nieuwe worden vervangen en ook de aankomende leerlingen moeten voor zien worden van instrumenten. Hiervoor is veel geld nodig. Men hoopt dat het financieel voordeel van de bazar zoda nig zal zijn, dat het beoogde doel kan worden bereikt. TIJD IS GELD Wie zou dit nog durven tegenspreken, nu „tempo" alom de leuze is? Stel je eens voor, dat je niet precies dag en uur weet! Je zoudt je een bosjesman voelen! Klok en horloge vertellen ons hoe laat het is, maar de dag noemt ons de kalen der. Ze zijn er alweer de kalenders voor 't komende jaar. In allerlei uitvoeringen zijn ze er: koud en zakelijk, met zware, zwarte datumcijfers, maar ook grappig, leerzaam, sierlijk en artistiek. U hebt graag een fraai klokje aan de wand en hoort met genoegen een sonore bimbam. Waarom dan ook de koude zakelijkheid van 't „tempo-tempo" niet opgefleurd door charme in de kalender te brengen. Over charmante kalenders gesproken: we kunnen er u een aanbevelen. Reeds jarenlang stelt niemand minder dan H. M. de Koningin speciale, nergens an ders gepubliceerde foto's van onze Prin sessen beschikbaar voor een kalender. Dat zou ze toch waarlijk niet doen, als ze niet veel voelde voor het doel waar toe deze kalender verspreid wordt. Neen, er schuilt geen uitgeversbelang achter de verkoop van deze Prinsessen- kalender. Wie deze koopt, verschaft zich niet alleen een charmant en keurig uitgevoerd staaltje van moderne kunst druk, maar steunt meteen het prachtige werk, waarvoor de Koningin zelf zo'n grote belangstelling toont: het werk van Pro Juventute, dat zich ten doel stelt, het Nederlandse kind in de breedste be tekenis van het woord te beschermen tegen de morele gevaren, die het bedrei gen. Pro Juventute vertegenwoordigt geen bepaalde richting, maar wenst contact te houden met alle instellingen der verschillende gezindten, die werk zaam zijn op het terrein van kinderbe scherming en deze te helpen naar ver mogen. Pro Juventute vormt ook een bemiddelende schakel tussen ouders of bedoelde instellingen en de rechterlijke macht. Het zorgt in Den Helder voor een wekelijks spreekuur ten huize van mevr. Grobbe, Timorlaan en het hoopt binnenkort een gelegenheid te hebben, waar de ambtenaar der Kinderwetten zitting houdt. Dat is niet alles: u zult er weldra meer over vernemen. Maar nu hebben we het. over een kalender, die ieder graag zal willen bezitten. U ziet hier en daar wel raambiljetten, van waar de vier prinsesjes u vanaf het dek van de „Piet Hein" toelachen. Daar kunt u zo'n magnifieke kalender kopen voor de prijs van f 2,75. Laat uw goede voor nemen niet vervagen en koopt zodra mo gelijk zo'n charmante kalender. Bent u zelf reeds voorzien, dan is het een praohtgeschenk voor de komende feest dagen of voor familie en vrienden in het buitenland. WIE WON DE HOOFDPRIJS? De wonderen zijn de wereld niet uit: de hoofdprijs van de onlangs in Eben Haëzer gehouden verloting een horlo7 ge ter waarde van f 65, gevallen op lot nummer 12 is nog steeds niet afge haald. Wie is de lothouder? VOLGENDE MAAND KOMT DE NIEUWE VUILNISAUTO Volgende maand, aldus verwacht men, zal de nieuwe vuilnisauto in gebruik worden gesteld. Tevens zullen dan de nieuwe standaardemmers worden afge leverd. VOOR ADSPIRANT BOUWSPAARDERS Dinsdag 21 October a.s. zal de N. V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten een voorlichtingsavond organiseren in Hotel De Hoop te De Cocksdorp. Aan vang 8 uur. In een uiteenzetting van de Voorlich tingsdienst heeft de Commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, on langs een causerie gehouden over de emigratiemogelijkheden naar Australië. Voordat ik over emigratiemogelijkhe den spreek, zou ik willen vragen aan al len die „ongerust" zijn over hun emigra tie: „Heeft u al wat aan uw Engels ge daan? Kunt u zich uitdrukken in die taal?" Zo niet, dan is er meer reden u daarover ongerust te maken dan over de toestand in Australië. Weet men wel dat de meerderheid der terugkerende emi granten, de mislukten (die overigens nog geen 5 op de 1000 tellen), zelfs bij hun terugkomst nog geen behoorlijk woordje Engels spreken? Nog eens: er is veel méér reden tot grote ongerustheid over het gebrek aan voorbereiding en de lichtzinnigheid waarmee emigranten goede raad in de wind slaan, dan over de toestand in Australië. Deze toont slechts een tijdelijke tegenslag waarvan de oorzaken duidelijk aanwijsbaar zijn, zodat met vrij grote zekerheid gezegd Aan worden, dat verbetering over enige tijd zal intreden. Het dieptepunt, (dat niet erg diep lag want Australië is 'het land met het laagste werklozencijfer ter wereld), schijnt zelfs al gepasseerd te zijn. Doch in wezen doet dit er niet eens veel aan toe, want voor wie wil en flink kan werken, voor iemand die iets in zijn mars heeft, wat Engels kent, en niet te oud is voor zo iemand heeft de emi gratiemogelijkheid tot vandaag de dag niet ontbroken. Maar het moeten flinke doorzetters zijn, zoals de heer Kleyn schreef, niet lui die aan gebraden vogels denken. Bovendien als emigranten getrouwd zijn, moet hun huwelijk goed zijn. Want dan worden de moeilijkheden overwon nen en is er toekomst te maken! De heer Haveman besprak vervolgens de mogelijkheden van emigratie voor de doorzetters en zeide: Zoals ook tevoren blijven er twee we gen voor emigratie: 1. onder emigratie-overeenkomst, waar bij de Australische regering eerst huis vesting en gedurende twee jaar plaatsing in een werkkring voor haar rekening neemt; 2. emigratie waarbij door de emigrant zelf of door een ander voor huisvesting en werk gezorgd wordt. Die anderen kunnen bloedverwanten, vrienden of kennissen in Australië zijn, maar ook or ganisaties van particulieren en de amb tenaren van de Nederlandse emigratie- dienst in dat land. Allereerst besprak hij de groep waar voor de Australische regering verant woordelijkheid draagt en merkte op: Deze emigranten gaan naar het ont vangstkamp Bonegilla en worden van daaruit geplaatst. Volgens de gegevens die in mijn bezit zijn en die tot 6 Septem ber jl. liepen, vinden deze plaatsingen ook van ongeschoolden, normaal voort gang. Er is, wat betreft de Nederlandse emigranten, die vertrokken en sedert ARCHITECT KREEG F 400 BOETE De Texelse architect N. S. werd door de Economische Politierecher te Alk maar veroordeeld tot een boete van f 400 sub. 3 maanden. Het betrof hier de verbouwing van een pand voor de heer E. V., te Den Burg, welk werk enige duizenden guldens meer had gekost dan de hiervoor goedgekeurde begroting. De officier van justitie had f750 boete, sub. 3 maanden geëist. V iH Mei zijn aangekomen, nog geen enkele stagnatie opgetreden. Elke tegengestelde mededeling kan ik met grote beslistheid tegenspreken. Natuurlijk, op elk duizendtal is er wel een tiental emigranten, die moeilijk en zéér moeilijk plaatsbaar zijn, omdat zij zelfs niet in staat zijn in gebarentaal duidelijk te maken, wat zij willen of kunnen, of buitensporige eisen stellen, menend met eigenwijsheid verder te ko men dan met aanpakken. Doch dat zijn enkele uitzonderingen, die de regel van de goede plaatsbaarheid der Nederlandse emigranten bevestigen. Niettemin heeft de Australische rege ring besloten in de naaste toekomst slechts agrariërs, geschoolde metaalar beiders en vrouwelijk personeel, onder haar verantwoordelijkheid, dus onder de overeenkomst, over te laten komen. De grote groep der zgn. ongeschoolden en de vaklieden in andere beróepen zijn de eerstkomende tijd hiervan uitgeslo ten. Is dit niet in strijd met wat ik zo juist zeide? Is dit bovendien niet in strijd met de lofzangen die de Australiërs over onze emigranten zingen en die, dit kan ik verzekeren, van harte gemeend zijn? Lange gesprekken, die ik in de afgelo pen weken met de Australische Minister van Immigratie en vooral met de heer Heyes, het hoofd van «het departement van immigratie een warm vriend van Nederland en ons volk gehad heb, hebben mij er van overtuigd, dat deze tegenstrijdigheid er niet is De Australische regering heeft nl. niet alléén met de immigratie uit Nederland te maken, zij heeft ook met andere be langen rekening te houden. (Slot volgt.) Heden overleed, na lang lijden de heer M. BAKKER in de ouderdom van 78 jaar. Huize „Maris Stella", 11 Oct. '52 De Cocksdorp, Texel. Begrafenis 15 October (heden), namiddags 2 uur vanaf sterfhuis.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2