9 rocn /wa in het harL, tl flfïlEA „Volgende maand een Ballero-week" In 1953 een Braderie? Sanapirirt: de veilige 3 Ad Blok van der Velden 15 jaar op Texel Huid uitslag 2TERDAG 18 OCTOBER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6675 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. 11,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Texelse Middenstand vergaderde Sterke ogen vermochten aan het slot van de op Dinsdag jl. in Hotel De Graaf gehouden jaarvergadering van de Alge mene Texelse Middenstandsvereniging wellicht nog dwars door het vertrek heen te kijken. Vele sigaretjes en talloze sigaren vervlogen in rook en deden een aanslag op de ademhalingsorganen. Maar daar lette niemand op. Er zat léven in de vergadering en de discussies bewezen dan ook wel dat onze middenstanders al les willen doen om de „Texelse Zaak" nog meer tot bloei te brengen. In zijn openingswoord vertelde de voorzitter, de heer C. J. van der Kooi, in het kort nog iets over het m Schevenin- gen gevierde gouden jubileum van de Kon Middenstands Bond. Daar werd natuur lijk niet uitsluitend feest gevierd! De professoren Heere en Oud hielden er zeer belangwekkende redevoeringen over het ambacht en de middenstand in het algemeen. Duidelijk kwam daaruit naar voren dat een hechte organisatie van de middenstand van het allergroot ste belang is. Zwartkijkers hebben vroe ger vaak voorspeld dat de middenstand door de opkomst van de grootbedrijven op de duur niet meer aan zijn trek zou komen en zelfs finaal zou worden dood gedrukt. Trouwens in de huidige tijd zijn er nog genoeg van dergelijke profeten. Maar de praktijk wijst uit dat er van dooddrukken niet de minste sprake is, maar dat in tegendeel de middenstand in Nederland een springlevend en uiterma te belangrijk deel van het volk vormt. Natuurlijk is het niet naar alle kanten het mooiste zelfstandig middenstander te zijn. In vergelijking met mensen die in loondienst zijn, heeft de middenstan der bv. kolossaal lange werktijden. Hoe wel dat in veel gevallen niet in de re sultaten tot uitdrukking komt, is het toch kenmerkend dat er vrijwel geen middenstanders te vinden zijn, die hun zelfstandigheid zouden villen prijsge ven. Jaarverslag. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Bakker, blijkt dat het bestuur ijverig doende is geweest voor Texel nieuwe mogelijkheden te zoeken tot uit breiding van de activiteit. Van vérstrek kend belang voor onze middenstand is de eventuele oprichting van een kam- peercentrum. Daar zijn al ettelijke woor den over gevallen. Natuurlijk wil de vergadering graag weten hoe het daar momenteel nu eigenlijk precies mee staat. Waar zou dat centrum moeten ko men en hoe zou de exploitatie er uit zien. Zijn er al concrete gegevens be schikbaar? De voorzitter is helaas ge dwongen zich in zijn antwoord op de vlakte te houden, om de doodeenvoudige reden dat hij niet weet wat de Gemeen te eigenlijk wil. Bij de rondvraag kun nen de aanwezigen daarover het hunne nog zeggen. De heer C. Mets, penningmeester, heeft de dubbeltjes weer keurig beheerd. Dat er een tekort is, is natuurlijk niet aan hem te wijten. Er is bijgedragen tot de koop van een gebouw voor de Kon. Ned. Middenstandsbond tot f 1,- per lid, zoals dat ook landelijk gebeurt. Die bij drage in aanmerking genomen, is de vereniging precies met de hakken over de sloot. Maar een kleine herziening van de contributie is toch wel noodzakelijk, omdat het toch te bezwaarlijk is dat iedere eventuele extra actie bij voorbaat door gebrek aan geld onmogelijk wordt gemaakt. De vergadering is het daar unaniem mee eens en besloten wórdt de contributie tot f 10,- per jaar te verho gen. De voorzitter merkt daarbij nog op, dat er weinig dergelijke verenigingen in Nederland zijn te vinden die het daar mee kunnen doen. Meestal is het 15 of 20 gulden. De heren Boon en Huisman worden dan bereid gevonden de kas- commissie '53 te vormen. Het bestuur. In het bestuur worden herkozen de he ren J. H. Kikkert en A. de Wilt. De opengevallen plaats van De Cocksdorp wordt, na herstemming, ingenomen door de heer G. Bakker. De heer Boom heeft een verslag van de Zwarte Lijst ingezonden. Hij slaakt daarin terecht enige noodkreten. Het komt al te veel voor, dat hij nog bezig is met aan hem ter hand gestelde vorderin gen op slechte betalers, terwijl na lange tijd achteraf blijkt dat de kwestie al rechtstreeks tussen schuldeiser en schul denaar is afgehandeld! Dat is een beet je beschamend. Ook zijn er mensen, die Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén of twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met suc ces. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is! het blijkbaar nuttiger vinden hun grotere vorderingen via de deurwaarder, te laten lopen. Afgezien van het feit dat deze weg over het algemeen minder effect sorteert, wat de heer Boom natuurlijk pret/tig vindt, is het toch niet juist. Ook komt het voor dat een zaak bij de klach tencommissie in handen is gegeven, ter wijl ook de deurwaarder er mee bezig is. De heer Boom vindt dit wel een erg slechte dank voor zijn toch al uiterst onaangename werk en vraagt maatrege len ertegen. Het komt waarachtig voor, dat hij, als na veel geschrijf en geloop de zaak eindelijk in orde is, de schuldeiser weigert de provisie te betalen! Het be stuur zal dit voortaan onmogelijk maken. Het verslag van de klachtencommissie bestaat gelukkig niet uitsluitend uit klachten. Dat blijkt trouwens ook wel uit het resultaat, Het vorige jaar zijn 90 pet. van de in handen gestelde vorderin gen lot een goed einde gebracht! Veel beter kan het dan toch ook al niet. Na een korte pauze (het is dan al over tienen) wordt vlot besloten weer een fa milie-avond te houden. Dit jaar viel die avond in Maart; algemeen wordt dat wat laat gevonden. Nu zal worden getracht de zaak in Januari voor elkaar te krij gen. Een garantie kan het bestuur daar omtrent nog niet geven. Er komt een Ballero-week. Dan komt de winkelweek ter sprake. Was verleden jaar de Temito een groot succes, men wil nu weer wat anders. Buitendien had de Temito, hoe mooi ook, nadelen. De ruimte was beperkt, waar door niet iedereen kon meedoen. Het be stuur stelt voor een „Ballero"-week te houden, zoals dat in vroeger jaren ook al eens is gedaan. Natuurlijk wil het be stuur graag wijken voor een beter of origineler voorstel. Hier zwijgt de verga dering echter stille. Het probleem is dan ook niet zo gemakkelijk als het er uit ziet. Bedenk maar steeds weer wat nieuws, zonder met de Loterij wet in aanraking te komen. De heer C. de Jong vreest, dat met een Ballero-week de oudere mensen niet aan hun trek komen. Het moet toch een at- Drie superieure geneesmiddelen in elk tablet, bovendien door juiste dosering, zeer ver hoogde geneeskrachtige werking. Overtreft alles I Werkt veilig en snel bij Griep - Kou Koorts en Pijnen. 25 tabl. 45 ct 50 tabl. 80 ct. tractie zijn voor iedereen. De voorzitter is het hiermee natuurlijk eens, maar vindt dat iedereen, hoe oud ook, wel een balletje kan opgooien. Na wat gepraat over en weer besluit men toch tot de Ballero-week. Half No vember wordt de beste tijd geacht. Het altijd nijvere bestuur zal de organisatie op poten zetten. Rondvraag De heer Zwan is er als de kippen bij. Hij wil het nog eens over dat kampeer- centrum hebben. Evenals het bestuur is het ook hem ter ore gekomen, dat men sen van de gemeente er op uit zijn ge trokken om eens verschillende van die centra te gaan bezichtigen. De gemeente zou in het Noorden van het eiland ook al een bepaald terrein op het oog hebben. De heer Reuvers deelt 'echter mede, dat van dat plan in ieder geval niets zal ko men. De voorzitter zegt, zoals trouwens al uit het jaarverslag bleek, dat het be stuur niet stil heeft gezeten. Men wilde een bepaald terrein in de duinen bij De Koog. Helaas stak hier het Staatsbosbe heer een spaak in het wiel; het betref fende terrein kon onder geen voorwaar de beschikbaar worden gesteld. Het be stuur heeft verder al contact gehad met de Nederlandse Middenstandsbank. Bankbeden hebben nu eenmaal de ken merkende gewoonte precies te willen weten hoe alles er voor staat voor ze er gens op in gaan. En wat had het bestuur nu voor concrete gevens! Eigenlijk wist men helemaal niets precies. Overigens zou van de genoemde Bank allerlei me dewerking te verwachten zijn. De heer Zwan stelt dan de vraag of er op Texel geen „Braderie" zal kunnen worden gehouden. De voorzitter ant woordt dat het bestuur die zaak al heeft bekeken. (Het woord „braderie" is in de meeste Nederlandse woordenboeken nog niet te vinden. Het wil zoveel zeggen als een verkoping door de winkeliers op straat, d.w.z. met een stalletje. Red.). In plaats van de winkelwek zou een braderie niet kunnen komen. Ten eerste zou de tijd voor de grote organisatie te kort zijn, maar het grootste bezwaar is het in deze tijd van het jaar vaak zo slechte weer. Men is met een braderie nu eenmaal heel sterk van het weer afhan kelijk. Buitendien heeft Texel geen „ach terland", zoals bij Den Helder en Alk maar. Uit de vergadering blijkt, dat voor een Braderie gevoeld wordt, maar dan in het hoogseizoen, want dan wordt dat „achterland" prachtig ver vangen door de gasten. En de braderie heeft nog een onmiskenbaar voordeel. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 16 October 1952 Geboren: Cornells Johannes Theodo- rus zv Dirk Witte en Wilhelmina A. Vol- lebregt. Klaas zv Stendert Tjepkema en Geertje Pekelharing. Beatrix Anna dv Cornells J. Swaerts en Anna Deutsch. Wülemina dv Aris Wuis en Trijntje Roeper. Ondertrouwd: Johannes M. van Tok en Agatha A. Witte. Gerrit Bol en Dirk je Bakker. Getrouwd: Jan Dienaar en Maria de Bruijn. Arie J. Vonk en Neeltje Hillen. Hendericus J. Kager en Johanna E. A. Witte. Overleden: Reinoutje Bruin, 72 jaar, wed. van Jan Beumkes. Gevonden voorwerpen: 1 shawl, 3 damesportemonnaies, 1 don kerbruine fietstas met inh., 1 motorhand schoen. INGEKOMEN PERSONEN Bernarda J. Dros v. AJmelo. Markt plein 33 n. De Koog 11. Wilhelmina F. J van Putten v. Haarlemmermeer, Gevers v. Endegeeststr. 33 n De Koog 72 Anto- nius J. M. van Eekelen v. Den Helder, Buitenhaven 5 n. H 131. VERTROKKEN PERSONEN Grietje Ellen v. Peperstr. 85, Ooster end n. Leiden, Rapenburg 59 Hilletje van Beek v. K 40 n. Utrecht, Donkerstr. 13. Last Tan zenuwen? Mijnharde'? Zen n wtabUttca helpen U er overheen. WIJZIGING POLITIEVERORDENING Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis dat de door de Raad op 19 September 1952 vast gestelde verordening tot wijziging der Algemene Politieverordening voor de gemeente Texel, vastgesteld 20 April 1929, ter gemeentesecretarie gedurende drie maanden, te rekenen vanaf heden, voor een ieder ter lezing is neergelegd. De verordening, welke heden in wer king treedt, is in druk algemeen ver krijgbaar gesteld tegen betaling der kos ten, zijnde f 0,30 per exemplaar. Texel, 16 October 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. VISAFSLAG OUDESCH1LD. Aangevoerd van 6 t.m. 11 Oct. 1952: 61 kg schar; 46 kg bot; kg zalm; 2613 kg garnalen; 3425 kg pufgarnalen; 1396 kg wulken; 665 kg kruikels. Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaaf, zacht en welverzorgd Het it d^Hamamelis die het Zijn bij de meeste acties de buitendorpen een klein beetje achtergesteld (Den Burg is nu eenmaal het centrum van Texel), met een braderie kan heel Texel mee doen, omdat immers de verkoopruimte verplaatsbaar ls. Daar zijn ook de heren C. de Jong en B. Steltman, bekende Oos- terender strijders, het mee eens. Het on derwerp braderie is niet geschikt om in een vergadering te worden „afgestemd". Besloten wordt een enquete onder de le den te houden. Op het formulier zal dan ook de vraag worden gesteld aan welke maand men de voorkeur geeft. De heer KI. Mantje zou bij een over treding van de sluitiri&swet ook de ko per beboet willen zien, zoals dat in ver scheidene plaatsen al het geval is. De voorzitter zegt, dat dat niet tot de com petenties van de middenstandsvereniging behoort, maar zegt toe, dat er bij de be treffende instanties op aangedrongen zal worden. De heer C. Mets zegt dat de po litie er hier al voor bezig is. Men ver wacht dat dat prima zal werken en dat dus het aantal belletjes na winkelslui ting sterk zal verminderen. De heer B. Kramer (De Koog) zou voor de groentenhandelaren de middagslui- ting op een andere dag vastgesteld wil len zien. De voorzitter antwoordt, dat de gezamenlijke Texelse groentenhandela ren een desbetreffend verzoek moeten indienen. De heer Witvliet wil uniforme kaarten laten drukken betreffende de sluitings uren, met dan de vermelding dat ook de koper na sluiting in overtreding is. De voorzitter zegt dat dit, zodra de beslis sing betreffende het schuldig zijn van de koper er door is, overwogen zal worden De heer Witvliet blijkt bar slechte erva ringen te hebben met de verkoop na sluitingstijd. We hopen voor hem, dat dit binnenkort tot het verleden zal beho- ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 Oct. op om 7,12; on der om 5,37. Maan: 18 Oct. N.M., 26 Oct. E.K. Hoog water ter rede van Texel: 18 Oct. 9,11 en 9,04; 19 Oct. 9,39 en 9,34; 20 Oct. 10,07 en 10,06; 21 Oct. 10,38 en 10,40; 22 Oct. 11,12 en 11,18; 23 Oct, 1,50 en 24 Oct. 0,04 en 0,30. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. „UWE zeer mooie schilderijen hangen thans bij ons. Uitste kend in hunne goe de belijsting. En het kan uwe belangstel ling hebben, indien ik u meedeel, dat ve le onzer kennissen die een gefundeerd oordeel hebben, uw v/erk zeer op prijs stellen. Antoon van Welie, de mode schilder in de Resi dentie, vond ze al kent hij Texel niet bijzonder goed. Een andere schilder hier ter stede, vestigde (overbodig) mijn aan dacht op de rustige distinctie van de be- wolkingen waardoor het licht in en op het landschap zo juist tot zijn recht komt. „Ik heb nooii zulk goed zand gezien", zei hij en de verf van groen, blauw, geel is tot kleur geworden". Dat schreef de heer A. H. W. van Blij- enburgh, directeur van een Haags Muse um, aan de Texelse schilder Ad Blok van der Velden, en in een andere brief deel de hij o.a. mede: „Twee kunstkenners, die mij onlangs thuis bezochten, gaven hun grote waardering te kennen voor mijne vier van u gekochte duin- en bloemlandsahappen in Texel: „Uitste kend werk en welk een zeldzame opmer- kings- en wedergave van kleur en sfeer". Deze spontane erkenning van uw werk door „zeer bevoegden" deed ons zeer prettig aan, temeer daar zij er op lieten volgen: „Die man zal eenmaal naam krijgen!" (Wat ons beiden betreft, hebt u die reeds!)" TT» Deze brieven, deze loftuitingen, hebben wij gelezen ten huize van „Blok", wiens atelier wij waren binnengestapt ter ge legenheid van zijn 15-jarig jubileum als schilder op Texel. En mede in verband met dit heuglijk feit houdt hij een ten toonstelling van 23 zijner schilderstuk ken. Deze tentoonstelling zal hedenmid dag om drie uur door burgemeester De Koning in het Dorpshuis, Nieuwstraat, Den Burg, worden geopend en duurt tot en met Zondag 26 October. Dagelijks van 3-6 en bovendien de Zaterdag- en Zon dagavonden van 8-10 valt daar een keu rige, met zorg samengestelde collectie te bewonderen. Schilderijen van bloe men en landschappen. Donderdag 23 October a s. zal de heer Blok van der Velden in het Dorpshuis een causerie met lichtbeelden houden over „De Schilderkunst in de loop der tijden". Zowel deze causerie als de ten toonstelling zijn gratis toegankelijk. VIJFTIEN JAAR op Texel! En toch hebben nog zeer velen zijn werk niet ge zien, ofschoon de heer Blok van der Velden voortdurend thuis exposeert. Wij, Texelaars, lopen nu eenmaal niet zo gauw ergens binnen: hoevele eilandge- nolen hebben bv. nog nimmer 'n kijkje genomen in ons Texels Museum! Maar goed, daartoe hartelijk uitgeno digd hebben wij zijn schilderijen in ogenschouw genomen. En bewonderend staat ge daar voor al die wondermooie doeken, vervaardigd door deze talentvol le kunstenaar, die zijn hart aan ons ei land verpand heeft, er een woning heeft gebouwd en voor zover ons bekend niet meer van plan is om het Gouden Boltje te verlaten. Ge staat daar voor die vaas met de lieflijke gaillardia's, zo levendig, dat ge op een zuchtje wind zoudt wachten om hen te zien bewegen. Of voor die vaas met helianthessen, waarmee een fiks windje speelt. Dan valt het oog op een tuiltje viooltjes, zacht blauw en geel, een toonbeeld van rust en .vriendelijkheid. En wat sterk zijn die geraniums in hun knal rode bloembladen. Teer rose is de kleur van de trosroosjes, bruin in vele tinten tooit het bouquet chrisanten, dè herfstbloe men bij uitnemendheid. De verf was nog nat en daar stond nog het bouquet, dat Hin of Rijk misschien een dag tevoren had geleverd!? Wie kan zich Texel indenken zónder narcissen? En deze expositie brengt dus ook deze sterke, beroemde bloemen, mét het sneeuwklokje dè voorjaarssympto men De ter illustratie afgedrukte foto stelt een vaas met helianthessen voor, met op de achtergrond de Dorpsstraat van De Koog. „Ik dacht, dat het een foto van een écht tafereel was!" zo merkte eens onzer kennissen verrast op. Nee, dit is de foto van een schilderij, genomen in de huiskamer van „Blok". Dan zijn er de fresia's, muurpeper en niet te vergeten de Scilla's, die een blauwe gloed legden aan de voet van het laag geboomte, groeiend in de tuin van de heer Schumaker aan de Koger- weg. Een schilderij, gemaakt in het geu rend bos, op een schone dag in het prille voorjaar. Natuurlijk vindt ge op een aan bloe men en landschappen gewijde tentoon stelling ook schilderijen van de Slufter en de Muijen. Immers werden die scho ne plekjes beroemd om hun bloemen pracht. En om hun vele grassoorten. Al om ziet ge er het lamsoor in blauw paarse vlekken, temidden van lila-paar se zeekraal, het blauw van de kreken, waarin de wolken zich weerspiegelen. Wit blinken in de verte de duinen en hoe merkwaardig groen is de helm op die grote afstand! Hoevele schilderijen zijn in de loop dei- jaren door enthousiaste kopers-toeristen niet meegenomen over het rustige of stormachtige water van het Marsdiep?! En zo hangen ergens in onze steden, die de schoonheid van de natuur moeten ontberen, de schilderijen als een groet van de Parel der Waddeneilanden. En bij dat zien zal de hunkering worden op gewekt of versterkt om, zodra de kans daartoe schoon is, wederom naar het eiland te gaan teneinde al dat schoons met eigen ogen te aanschouwen. Ook in dit opzicht is de vestiging 15 jaar geleden van de lieer Blok van der Velden op ons eiland, voor Texel als toe ristenoord, van groot belang geweest. Bij de aanhef van dit artikel 'hebben wij er al op gewezen, dat zijn talent wordt erkend. Daarvan getuigen ook de prijzen die hij verwierf op de door „Arti et Amicitia" georganiseerde expositie. Wij wensen de heer Blok van der Vel den blijvend succes! Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN BENOEMD Mej. N. Kievits, Weststraat, Den Burg, thans onderwijzeres te Schagen, is met ingang van November a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. St. Jozef school te Den Burg. Z.D.H.-Nicmvs Het is ons weer niet gelukt om een punt te bemachtigen tegen St. Boys. Voor de rust ging het spel gelijk op, maar na de rust ging St. Boys ten aan val en bracht de eindstand tenslotte op 5-1 voor St. Boys. Wat zal het volgende week worden tegen DWOW in Wieringerwerf? Als Ehsumatische Pijnen U Itivellen is dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. Verdrijf die Pijnen I Doe een*, Ml Kruschep kuur! De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen brengt bij talloze lijders aan rheumatische pij nen een wonder te-weeg. 't Bloed gaat weer krachtig stromen en wordt zo, op natuurlijke wijze, gezuiverd van alle onzuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pijn en ongemak. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgen die heilzame kuur.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1