9 rocn /wa in het m h w De afdelingen „Eierland" en „Texel" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw vierden haar honderd-jarig bestaan E! Honderd-jarigen zetten de bloemetjes buiten MwtschA. mm WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 66e JAARGANG. No. 6676 TEXELSE» COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. i 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. HET EEUWFEEST van de afdelingen „Eierland" en „Texel" van de Holland sche Maatschappij van Landbouw is op waardige, grootse wijze gevierd. Vrij dagmiddag hielden de afdelingsbesturen een receptie in Hotel „De Hoop", te De Cocksdorp, hetzelfde gebouw, waar op de 17de October van het jaar 1852 de afdeling „Eierland" in het leven werd geroepen! Dat gebeurde toen ter gele genheid van een bijeenkomst van het Departement van het Nut! De receptie werd druk bezocht: wij mogen rustig aannemen, dat alle landbouworganisaties een deputatie naar het Hoge Noorden hadden gezonden om acte de presence te ge ven, om hun gelukwensen aan te bieden. Ook was er belangstelling van de Over kant. Het was voor de chauffeurs van TESO een hele uitzoekerij om alle bloemenman den een plaatsje in de bus-naar-Durp te ge ven. Hotel „De Hoop" werd in de traditio nele bloementuin her schapen De afdelin gen van de L.T.B., die blijkbaar bang waren dat er voor al die bloemen geen plaats zou zijn, had den een flinke partij sigaren gestuurd. En die geste werd niet minder hoog op prijs gesteld door de en kel uit mannelijke leden bestaande be sturen mej. G. Dijt heeft immers reeds periodiek moeten af treden! Er waren bloemen van N.V. TESO; Ver eniging voor K. I.; Coop. Boerenleen bank; Bedrijfsvoor- lichtingsdienst; Coop. Aankoop vereniging Kring „Het Noorden"; van de Holl. Mij. van Landbouw; Bond van Plattelandsvrouwen; Bestuur van de Stichting voor Nijverheidsonderwijs voor Meisjes; Polder Eierland; Vereniging v. i Oud-ieerlingen; Stichting Landbouwon derwijs „Texel"; Coop. Veeafzetvereni- ging; Hotel „De Hoop"; Paardensport; Gemeente Texel; Smedenbond; Coop. P. T.V. „Texel"; Cadeau van de L.T.B., af delingen „Texel" en „Eierland" Hotel Texel was één grote eetzaal ge worden: daar stonden drie rijen tafels, jmet hun smetteloos witte lakens, kande laars met grote kaarsen, berekend op Uange brandduur fraai geslepen gla zen, waarin straks de rode of witte wijn jou gloeien en daarboven veelkleurige guirlandes. De receptie in „De Hoop". De heer P. Dros Bzn. heette de in De loop bijeengekomen personen namens e afdelingen „Eierland" en „Texel" van e Holl. Mij. van Landbouw, van harte welkom. „Honderd jaar geleden, aldus spreker, werd op deze plaats een afde ling van de Holl. Mij. van Landbouw op gericht met aanvankelijk elf leden. Door de grote afstanden tussen de woonoor den der diverse leden en de slechte ver bindingen maar misschien meer nog door het verschil der bedrijven en in de bedrijfsvoering, ontstond als spoedig een tweede afdeling. Die twee afdelingen werkten samen, maar niet altijd: ze stonden ook wel eens naast elkaar, ja, werkten elkaar ook wel eens tegen! Het TWEE GOUDEN JUBILARISSEN: de heren C. Stoepker (midden) en N. W. Schumaker (rechts op de voorgrond), die 50 jaar lid van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zijn. Deze foto is genomen tijdens het diner in Hotel Texel. „DE SCHILDERKUNST IN DE LOOP DER TIJDEN" Wij herinneren gaarne nog even aan de causerie met lichtbeeleden, welke de kunstschilder Ad Blok van der Velden vanavond in het Dorpshuis te Den Burg hoopt te houden. De avond is vrij toe gankelijk. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 22 Oct. 11,12 en 11,18. 23 Oct. 1,50 ?n .24 Oct. 0,04 en 0,30. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. DAMCLUB TEXEL A.: C. v.d. Werf-S. Bakker 0-2; S.Ros- Jansen 2-0. J. Vinke-C. v. Heerwaar- len 0-2; S. v. Heerwaarden-G. Dros 2-0. B C. P. Burger- W. A. v. Zeijlen 2-0; oh. D. Bakker-J. Kikkert 1—1; J. P. >tam-J. Hooijberg 0-2; J. N. Rijk-A. Vin- :e 1-1. C.: Jb. Koom-Joh. Schoo 0-2; P. Bak- ter^Jb. v. Heerwaarden 1-1; H. Gomes- v.d. Berg 0-2. D.: D. Roeper-Joh. v.d. Vijver 2-0; C. hnke-P. v. d. Vis 0-2; S. v. Wijngaarden- fa, Mosk 2-0; D. Roeper-S. v. Heerwaar- ien Johz. 2-0. De partijen P. Jansen-J. Vinken (A); L J Boon-Joh. D. Bakker (B) en N. de Jraaf-J. Vonk (B) zijn vervallen. doet ons daarom buitengewoon veel ge noegen, zo vervolgde de heer Dros, dat beide afdelingen de herdenking van het honderdjarig bestaan samen vieren en dat zal de samenwerking stellig nog meer bevorderen. Als wij een terugblik werpen op de achter ons liggende eeuw, zien wij, dat er tijden zijn van bloei, maar ook zeer moeilijke tijden, zowel ten aanzien van het verenigingsleven als voor de land bouw in zijn geheel. De slechte tijden kwamen bv. tot ui ting in de prijzen der boerderijen. In Eierland werden omstreeks 1890 twee boerderijen van resp. 160 en 80 ha. met de bedrijfsgebouwen verkocht voor de som van f8000,- per bedrijf. Onze afdelingen hebben er het hare toe bijgedragen om de landbouw te bren gen op het peil, waarop hij thans staat. Dat hebben zij o.m. bereikt door de aanleg van proefvelden, het beschikbaar stellen van nieuw zaai- en pootgoed, door de aankoop van dekhengsten en stieren, het organiseren van landbouw- cursussen en de bevordering van het landbouwonderwijs, het organiseren van tentoonstellingen enz. Was men vroeger alleen lid van de Holl. Mij. van Landbouw, nu is men daarnaast lid van verschillende coöpera ties en andere verenigingen, welke ze ker voor onze bedrijven onmisbaar zijn geworden. Aan het tot standkomen van deze instellingen hebben onze afdelingen niet alleen medegewerkt, maar dikwijls ook het initiatief genomen om tot oprich ting daarvan te komen. Sedert de instel lingen ieder voor zich de eigen belangen behartigen is het werk van de landbouw organisaties van eigen aard geworden en dit breidt zich nog steeds uit. Aller lei maatregelen houden onze activiteit levendig: vroeger was de boer geheel en al baas op eigen bedrijf en dit vormde hij zoals hij dat zelf wilde, maar tegen woordig heeft hij te maken met allerlei voorschriften en bepalingen en de be- drijfsordemng wordt daardoor in een bepaalde richting gedreven. Daarbij wordt rekening gehouden met meerdere belangen dan die van de boer alleen. Gelukkig kunnen wij onze stem laten horen en daartoe is een sterke organisa tie nodig en ik #adviseer de boeren dan ook met klem en dit is een beroep op hen om niet alleen lid te blijven (of te worden) van de standsorganisatie,, maar ook 'n werkzaam aandeel te nemen in het verenigingsleven in het algemeen. Met de wens dat de beide afdelingen daartoe steeds krachtig mogen mede werken wil ik besluiten. De historicus aan het woord. De voorzitter van de afdeling „Texel", de heer Jac. Roeper Johzn., het woord verkrijgende, begint met de mededeling, dat men hem tot historicus heeft gebom bardeerd. Veel is in de afgelopen eeuw veranderd, maar veel is ook hetzelfde gebleven, aldus spreker. Honderd jaar terug bestond er tussen de boeren van Eierland en Texel enige rivaliteit. „Die lui uit Eierland", zeiden ze in het Oude- Texel en omgekeerd, zullen ze wel een der gesmaald hebben, denk ik. De op richting vond plaats ter gelegenheid van een vergadering van het departement van „Het Nut", in 1852, dus slechts vijf jaar nadat de Holl. Mij. zelf in het leven was geroepen. Eierland was in 1835 ingedijkt. En daarheen trokken boeren uit verschillen de windstreken, vnl. uit Flakkee. Ook enigen uit Groningen en enkelen uit Gel derland. De bevolking werd dus ge vormd door min of meer een conglome raat van Nederlanders. Men kon de sa menstelling vergelijken met die in de Wieringermeer of met die in de N. O.-polder. De communicatiemogelijkheid was vroeger echter heel wat slechter en wie zich hier vestigde was dus tamelijk voortvarend! In de zgn. oprichtingsver gadering werd een commissie benoemd, welke samengesteld werd uit de heren Joh. Brans, Corn, van Es, Jac. van der Kloot en C. Kievit Azn. Deze commissie riep de boeren een week later weer bij een en toen is een definitief bestuur ge kozen. Daarin namen behalve de vier genoemde heren ook nog zitting twee le den van Oud-Texel en wel de heren P. Langeveld en W. Bock. Infiltratie. Bewoners van het Oude Texel traden regelmatig toe als lid van de afdeling „Eierland", zodat van een infiltratie van leden uit het Oude Texel kon wor den gesproken. Zij vertikten het als maar naar De Cocksdorp te komen om daar te vergaderen. Zij kregen het ge daan, dat af en toe ook in Café Raven (later Kors List) vergaderd werd, dus halverwege Den Burg en De Cocksdorp. Later brachten de leden van het Oude Texel 't zelfs zover, dat ook in Den Burg vergaderd werd. Tot bode werd be noemd de heer Monté. Zijn salaris be droeg 15 gulden per jaar. In die eerste jaren wordt melding gemaakt van een ploegwedstrijd, waarbij de heren Jac. Knol en A. C. Alderlieste resp. een zil veren tabaksdoos en een zilveren siga renpijpje wonnen. Er werden proefvel den aangelegd o.a. met Engelse rassen. Op 13 Maart 1860 werd de eerste vergade ring in Den Burg gehouden. Kort daar op ontstond onenigheid onder de leden, een groot aantal leden uit Eierland be dankte. Er werd een nieuw bestuur ge kozen, uitsluitend uit inwoners van het Oude Texel en wel de heren J. L. Kik kert, P. Kuiper, IJsbr. Koppen, Jb. Dijk- sen, M. Langeveld, A. P. Koorn. H. Dijt en D. C. Loman. Zij gaven hun afdeling de naam „Texel" en terzelfdertijd werd in Eier land ook weer een afdeling opgericht, met dezelfde oude leden. Het jaar daarop kwam men weer broederlijk bijeen in café. Het ei van Columbus te De Cocks dorp en daar besloot men tot het hou den van. een harddraverij voor „Eier land" en „Texel". De samenwerking was voortreffelijk. Men ging over tot aan koop van stieren, dekhengsten, rammen. Over die aankopen werd dikwijls uitvoe rig gedelibereerd! Om het vergaderbe- zoek te animeren werden hazen verloot! In 1861 deed de eerste grasmaaimachine haar intree. Ze was ingevoerd door de heer P. Kuiper, wonende in polder De Eendracht. Schapen van Texel werden via de afdelingen naar tentoonstellingen te Parijs, Brussel en Antwerpen gezon den. In Parijs werden twee gouden me dailles verworven door de heren Jac. S. Keijser en Arie Brans. Een goeie dek hengst kostte in die jaren f 350, een stier f 90.-. De periode van 1860-1870 was betrekkelijk gunstig, maar in 1864 ontstond een incident door het uitbre ken van veepest, waardoor de uitvoer van vee verboden werd. Dat was natuur lijk funest, waar men het wolvee moest lozen. Men richtte dan ook een adres aan de minister met het verzoek de uitvoer weer vrij te geven en dat geschiedde. In verband met de heersende veepest werd in dat jaar geen kermis gevierd. In 1863 werd de heer P. K. Bremer, Oosterend, tot secretaris van „Texel" be noemd en die functie heeft hij tot 1895 vervuld. Voorzitter was burgemeester D. C. Loman. In 1869 werd in het Park te Den Burg een tentoonstelling georgani seerd. Men bracht daarvoor de som van f 125 bijeen. In 1877 werd besloten tot een flinke tentoonstelling ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan. Na 1877 wordt heel West-Europa door een crisis gehandi capt. In meer dan een vergadering wordt gewezen op de noodzaak de stemmen uit te brengen op een collega-candidaat in het parlement. De landbouw was echter niet in staat een representatieve figuur naar voren te brengen. In 1890 werd een tentoonstelling ge houden op het zgn. Boltje van Notaris Dikkers. In 1908 werd de algemene vergadering op Texel gehouden en ter gelegenheid daarvan een tentoonstelling georgani seerd op het Kogerend. Jammer, dat niet in staat een representatieve figuur kreeg. De heer Roeper noemde vervolgens de bemoeiingen, welke men had op het gebied van cursussen. Zo werd er een cursus georganiseerd in hoefbeslag. I jX HOUASO.' r HET SLOT-TABLEAU van het Bonte-Avondprogramma, dat Zaterdagavond in Hotel Texel werd geboden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de afdelingen „Eierland" en „Texel" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In 1900 werd door een predikant een lezing gehouden over de coöperatieve gedachte en in 1905 een lezing voor het C.B. Een kras voorbeeld van de geringe prijs welke het rundvee wel eens deed was wel de mededeling, dat via de heer H. W. Keesom vader van het jubile rende lid, kalveren verkocht werden voor f8,37%. per stuk. De eerste 50-60 jaar waren de afdelin gen de enige landbouw verenigingen die er op ons eiland bestonden. Nadien is het verenigingsleven zeer uitgebreid en heb ben o.a. de confessionele standsorg. haar intrede gedaan. Wij mogen, aldus de heer Roeper, gelukkig vaststellen, dat on danks bepaalde verschillen tussen de standsorganisaties er toch een eenheid getoond werd als de omstandigheden de ze vereisten. De Holl. Mij. van Landbouw heeft in de laatste 25 jaar van haar bestaan altijd de medewerking onder vonden van de con fessionele standsorga nisaties. Spreker doet een beroep op de steun der leden opdat de Holl. Mij. haar daadwerkelijke bij drage kan blijven le veren aan de welvaart van het gehele agrari sche leven van ons eiland. Hierna nam burge meester De Koning het woord. Spreker wees op de grote be tekenis van de Mij. van Landbouw en sprak de hoop uit, dat beide afdelingen haar belangrijk werk op dezelfde vruchtdra gende wijze zullen voortzetten. Ir Tuinman, secretaris van het hoofd bestuur, bracht gelukwensen over na mens de voorzitter, de heer De Hartog Spreker merkte op, dat de Texelaars, die een eigen stoombootonderneming sticht ten, van oudsher gestreefd hebben naar doorbreking van het isolement. Tussen de Noordelijke Noordzee-eilanden neemt Texel een bijzondere plaats in omdat het als landbouwgebied, kan worden beke ken. De inpoldering van Eierland, de Eendracht, de P.H. Polder e.a. hebben het akkerbouwelement erin gebracht. De tijd gebiedt dat wij schouder aan schouder staan ter verdediging van onze belangen, zo vervolgde Ir Tuinman Wij kunnen ons de luxe niet ver oorloven om niet georganiseerd te zijn. Door een krachtige boerenorganisatie zijn wij in staat de moeilijkheden op te vangen en wat dat betreft ben ik niet bang, omdat ik bijzonder groot vertrou wen heb in de Nederlandse boerenstand, die een gezond zelfbewustzijn kreeg en zijn eigen karakter heeft weten te be waren. Het is nodig, aldus spreker, dat de Holl. Mij. van Landbouw in de eer ste plaats gevoed en gesteund wordt van uit de afdelingen. Het Hoofdbestuur en het secretariaat bereiken niets als zij niet kunnen spreken namens een groot aantal boeren, die weten wat ze willen. Hierna werd gesproken door de heer N. Eelman „Nieuw Leven", die geluk wensen aanbood namens de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, afdeling Texel. Hij sprak tevens de hoop uit, dat de afdelingen tot zegen van de boeren stand mogen blijven bestaan. De heer Th. R. Hin sprak namens de afdelingen Eierland en Texel van de L. T.B., de heer Joh. de Graaf Johzn. na mens het bestuur van de Polder Eier land, mevrouw Laan-Kistenmaker na mens de afdeling Texel van de bond van Plattelandsvrouwen. Onze vereniging moet ik als een jong zusje bij deze be jaarde tweelingbroer vergelijken, zo hul digde zij. De broers zijn wel eens min of meer ernstig ziek geweest, maar zij hielden altijd moed en herstel volgde. Dat prachtige voorbeeld hopen wij tot in lengte van dagen te kunnen volgen. De heer G J. B. Mulder sprak namens de N.V. TESO, die volgens spreker stel lig met de landbouw heeft te maken, waar zij opgericht is om de belangen van heel Texel te behartigen Vervolgens sprak Ir Dijkema, Rijks- veeteeltconsulent voor Noordholland- Noord, de heer Vethman als Hoofdbe stuurslid van Kring 3, de heer G. Schuyt Kzn., Hoofdbestuurslid, die de jongeren opwekte tot aansluiting („In ons werk ligt onze kracht en in ons aantal onze macht!"), de heer Doornbos namens de Kring 3, de heer Kistenmaker namens Kring 1, de heer M. J. Kikkert namens NOG EEN GOUDEN JUBILEUM: de heer H. Keesom (rechts) en links de heer N. W. J. Schumaker, die dit jaar eveneens zijn gouden jubileum heeft mogen vieren. de vereniging voor K.I., de heer Jurr. Beumkes namens de Stichting Lager Landbouw Onderwijs op Texel. Hij noemde de landbouwschool, bij welke oprichting de Holl. Mij. zo'n belangrijke rol heeft gespeeld, een instituut, dat het kader levert, dat straks in de landbouw- maatschappij een nuttige plaats zal inne men, de heer P. de Graaf sprak na mens de Coop. Veeafzetvereniging. Hij dankte o.a. voor de steun, die de vereni ging vanaf de oprichting van de zijde der Holl. Mij. heeft ondervonden. „De coöperatie, aldus spreker, is nog niet zo ver gekomen, dat een ieder beseft welk een belang zij inhoudt. Velen zien haar nog als een concurrentie-object, ik hoop, dat bij allen een juister besef moge doordringen. De heer C. Roeper Mzn., sprak na mens Zuivelfabriek „Eendracht". Hon derd jaar geleden, aldus spreker, voelde men ook al dat samenwerking noodzake lijk was, teneinde gezamenlijk de belan gen van de boer te verdedigen. En die omstandigheden hebben zich nog niet gewijzigd, want ook vandaag de dag is het noodzakelijk, dat de boer, die m i. in onze samenleving een belangrijke po sitie inneemt, die positie nog niet heeft kunnen uitbuiten door gebrek aan sa menwerking. De heer E. Noordijk, adviserend lid nam, als Hoofd van de Veterinair Hygi ënische Dienst en als voorzitter van de vereniging tot bestrijding van runder- tbc en andere veeziekten de gelegenheid te baat de hoop uit te spreken, dat de vereniging de volle steun zal genieten bij de in voorbereiding zijnde bestrijding van de abortus. Namens genoemde ver eniging bood spreker beide voorzitters een voorzittershamer aan. De heer Roeper bedankte hierna alle sprekers voor hun gelukwensen. (Zie vervolg pagina 4).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1