li Cjroen 2 rwarL-J~exelsin het harL, I Onze mariniers hielden realistische amphibische oefeningen voor en op de Texelse kust tém i ff* lu"<l .'"'"Tilt Den Hoorn heeft nieuwe brandspuit Groeiende belangstelling voor de paardensport De kosten der Ruilverkaveling Wieringen" „Multimix" „Multipress" en Snelkookpan brachten dames in verrukking WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6678 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -{- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. TEXEL. Het nachtelijke duister van de Waddenzee, geaccentueerd door het onophoudelijke gieren van de wind en het weerbarstige klotsen der golven, kreeg dezer dagen een zo mogelijk nog grimmiger karakter, toen in de buurt van Gasboei 13, ter hoogte van Texel's Mokbaai, Hr Ms Onderzeeboot O 21 'reigend de voorsteven opstak en enige ogenblikken later haar hele romp boven ater vertoonde. Voorbode van een realistische amphibische oefening van de mariniers. De commandant en andere officieren verschijnen op de commandobrug, enige matrozen klimmen door mangaten aan dek. Twee rubberboten worden snel op geblazen en overboord gezet. Dertien mariniers, die hun gelaat dezelfde kleu ren als hun uitrusting hebben gegeven, laten zich in de boten zakken. Onopge merkt pagaaien zij in de richting van het Amphibisch Oefenkamp van het Korps Mariniers, dat ongeveer 300 meter van hen verwijderd ligt. Doodse stilte om ringt hen. Gedempte commando's blijven tot een minimum beperkt. Eén, twee, drie De kop van Noord-Holland en de ei landen Texel, Vlieland en Terschelling zijn door middel van verrassende amphi bische operaties door de (denkbeeldige) vijand bezet. In Den Helder worden op geregelde tijden vijandelijke troepen en materiaal ontscheept ter versterking van de troepenmacht, die op het punt staat, in Zuidelijke richting door te stoten. Het is van het allergrootste belang, de haven van Den Helder onder controle te krij gen. De herovering van Texel biedt de beste oplossing. Een radarstation in de duinen op de Zuidelijke punt van het eiland, dat alle scheepsbewegingen ver raadt, staat een goede kans op een ge slaagde landing nog in de weg. De der tien mariniers zullen in alle stilte hun speciale vernietigingsopdracht moeten uitvoeren. Een korte afstand zijn de zwijgzame mariniers nog van het landingsstrand verwijderd. Het laatste stuk zullen zij zwemmen of lopen. Het geluid van rie men zou hen kunnen verraden. Dekking zoekend achter de eerste duinenrij, con troleren zij voor de laatste maal hun po sitie. Dan gaan zij tot actie over. Een korte, maar felle schermutseling met de overrompelde bezetting van het radar- station. Het aanbrengen van springladin gen en het ontsteken van het vuurkoord zijn het werk van een ogenblik. Terug naar de boten, luidt het bevel. Waden, zwemmen en pagaaien. Op weg naar de O 21, die, .klaar voor onder water", hun terugkeer afwacht, volgt de explosie. De rubberbootactie is geslaagd. Tevreden heid bepaalt de stemming aan boord van de onderzeeër, die zich, onder water, snel uit het actiegebied verwijdert. Inleidend vuur. De tactische positie van de aanvallers is bij het aanbreken van de dag, dank zij het werk van een klein groepje pio niers, aanzienlijk verbeterd. Aan boord van Hr Ms Torpedojager „Banekert", die op veilige afstand van bezet gebied positie heeft gekozen, heerst grote be drijvigheid. Er vormen zich groepen ma riniers, die hun uitrusting aan een laat ste controle onderwerpen. Twee stukken geschut worden in stelling gebracht, aan bakboord bevindt zich het landings strand. Korte bevelen weerklinken, als twee versterkte infanteriepelotons mari niers zich met hun Amerikaanse bewa pening langs landingsnetten aan stuur boord laten zakken in zes van de tien L.C.A.'s (Landing Craft Assault), waar over het oefenkamp ,,De Mok" beschikt. De zes schepen vinden elkaar terug in het rendez-vousgebied, waar men, rond cirkelend, wacht op de dingen die komen gaan. „Hallo, Bobtail Red, hallo Bobtail blue, this is Dreamboat, I have a target for Op uur U is het eerste versterkte in- fanteriepeloton mariniers op het Zuid oostelijke strand van Texel aan land gezet. De herovering van bezet gebied is begonnen. you". Bobtail Red en Bobtail Blue zijn de roepnamen van twee formaties Thunder- jet-straaljagers, die tot taak hebben, het landingsstrand te bombarderen. Dream boat is de „Technical Air Party", de centraalpost, die hun acties regelt. De jagers hebben hun doel gevonden. Hun inleidende bombardement valt ongeveer samen met dat van de „Banekert". Het kan niet lang meer duren, of er zullen troepen aan land wotden gezet. Uur U is aangebroken. De zes L.C.A.'s varen naar de uit- gangslijn, waar vaart wordt geminderd om de boten gelegenheid te geven, posi tie te kiezen. Tweemaal drie boten, twee landingsgolven, elk bestaande uit een versterkt infanteriepeloton. De Tweede Luitenant der Mariniers J. Toet uit Scheveningen, geboren en getogen aan Nederland's Westkust, kijkt op zijn hor loge. Hij bevindt zich, als pelotonscom- dant in een der voorste boten. Kort en krachtig is zijn commando: „Uitgangs- lijn. Wapens laden. Bajonet op. Uitrus ting vastmaken". Dan het teken, de op geheven arm, die mets aan duidelijkheid te wensen overlaat, die zoveel wil zeg gen als: In aanvalsiformatie voorwaarts, volle kracht vooruit, in de richting van de kust. Hoog spat het boegwater op. Als de eerste landingsboot het strand raakt, is het tijdstip van de aanval, uur U, aan gebroken. De landingskieppen gaan neer. Slechts het vlootpersoneel, met de navi gatie belast, blijft in de boten aohter. Kort daarna landt de tweede golf. Een observatieplatform, dat ter bevei liging tegen luchtaanvallen en ander ge weld omgeven is door witte doeken, biedt plaats aan hoge officieren, die de acties vol interesse gadeslaan. Onder hen bevindt zich de Amerikaanse Gene raal Majoor der Mariniers Alfred H. Noble, hoofd van de „Military Assistan ce Advisory Group" (MAAG) in Den Haag, de eerste buitenlandse generaal der mariniers, die, sinds de oprichting van het Amphibisch Oefenkamp in 1949, „De Mok" bezoekt. Onwillekeurig gaan de gedachten uit naar de wapenspreuk van de mariniers: Qua Patet Orb is, zo wijd de wereld strekt, waar ook ter we reld (Slot volgt). Langs netten, die aan stuurboordzijde van Hr Ms torpedobootjager .Banekert' zijn opgehangen, begeven de mariniers zich in zes gereed liggende L.C.A.'s (Landing Cratt Assault), die hen via het rendez-vousgebied naar het landings strand zullen brengen. Vrijdagavond is de nieuwe brandspuit voor Den Hoorn gearriveerd en Zater dagmiddag heeft het corps er reeds mee geoefend. De spuit gaf een krachtige straal en voldeed zeer. De komst van de nieuwe spuit is geen luxe, want de oude was totaal versleten. Dat beestje had weliswaar nog geen indrukwekkend ho ge ouderdom bereikt, maar het was een „oorlogsproduct".... De nieuwe spuit is een Ópel met een capaciteit van 1500 li ter per minuut. Tevens is er 400 meter nieuwe slang aangekomen. Vóór 1942 moest Den Hoorn zijn branden met een primitief handspuitje proberen te blus sen, u begrijpt dat de Rode Haan in vele gevallen stond te kraaien van plezier om zo'n ouwerwets tegenoffensief. Dit berichtje zal de bewoners van De Koog, inzonderheid de motordrijver, de heer C. Bonne, wel de vraag ontlokken: „En wanneer krijgen wij nu eens een spuit waar je op vertrouwen kunt!?" Nog even geduld, mijne heren, uw nieu we spuit komt ook! Bij geruchte verna men wij, dat enige hotel- en pensionbe- zitters voornemens waren voor geza menlijke rekening een nieuwe spuit aan te schaffen, doch bij navraag bleek dit gerucht van alle grond ontbloot te zijn DE EERW. ZUSTERS 12% JAAR BE LAST MET DE ZORG VOOR DE ST. JANSTICHTING Op 1 November is het 12% jaar gele den, aldus deelt men ons mede, dat de Eerw. Zusters van de parochie van Sint Joannes de Doper te Den Burg, de zorg op zich genomen hebben, om de huis houding te doen van de Ouden van Da gen, vertoevende in de St. Janstichting. Wat wel al vast stond is opnieuw uit een onderhoud met de oudjes overduidelijk geworden, dat de verzorging prima is ondanks het zeer oude huis, waarin deze verzorging voorlopig nog geboden moet worden. Een zeker aantal ouden van da gen van verschillende levensrichting heeft in deze 12% jaar en ook daarvoor onder leiding van een vader en moeder, zoals we dat zeggen, een tevreden en on bezorgde oude dag kunnen doorbrengen. Als de tweede wereldoorlog niet was uit gebroken, hadden de onder pastoor Brinkman gevormde plannen om een nieuw rusthuis te bouwen, stellig reeds haar beslag gekregen. Ook dit zal in de toekomst nog wel eens tot stand gebracht worden. Zo langzamerhand beantwoor den de daar in gebruik zijnde gebouwen niet meer aan het doel, waarvoor zij be stemd zijn. Maar dit is een aangelegen heid dat in dit artikeltje nog niet onze aandacht heeft maar wel hoe het daar van binnen in die jaren allemaal gelopen is. En hiervan kan gezegd worden, dat door de buitengewoon goede vezorging door de Zusters aldaar geboden, 'n geest van volle tevredenheid heerst. Alles wordt daar uit liefde voor de medemens gedaan en daardoor wordt zo gemak kelijk aan alle mogelijke wensen tege moet gekomen. Als men nu eenmaal de lippen kan leggen aan de onuitputtelijke bron van naasteliefde, dan wordt het le ven met weldaden overgoten. Juist om dat zovele werkzaamheden van de Zus ters niet in aards loon worden uitbetaald past het aan de huidige bewoners en het bestuur van de Janstichting vooral op deze dag de Zusters eens hartelijk dank te brengen voor deze verzorging. HOOGTIJDAG VOOR KONIJNENFOKKERS De grote dag voor onze konijnenfok kers komt in zicht: van 9-11 November immers zal in het gymnastieklokaal ,aan de Molenstraat te Den Burg de grote na tionale tentoonstelling worden gehouden! Daarbij zullen niet minder dan 270 in zendingen te bewonderen zijn! Fokkers uit het gehele land, uit Utrecht, Fries land, Limburg en andere provincies, ne men er aan deel. In de etalage van het Hoofdbureau der VVV, Parkstraat, Den Burg, zullen de prijzen worden tentoon gesteld: bekers, medailles en vele ande re fraaie prijzen. De belangstelling voor de „Wadden- ruiters", de Texelse Ruitersportgroep, groeit: de vereniging telt momenteel 13 leden en er wordt onder leiding van de instructeurs, de heren Jb. Schoorl en KI. du Porto, thans in twee groepen ge traind. Het oefenterrein is gelegen aan de Polderweg te De Waal. Het terrein is nu van een keurig hoefslag voorzien. Nieuwe leden blijven hartelijk welkom. Er is thans een nieuw bestuur ge vormd, bestaande uit de heren H. Kik kert, Westergeest, voorzitter; J. Agter, Den Burg, S. v. Egmond, „Tienhoven", G. Rikkenberg en C. Keijser, De Waal. De heer Kikkert is reeds jarenlang voor zitter van vereniging „De Paardensport" zodat het voorzitterschap in uitstekende handen berust, waar de heer Kikkert zich als een op en top paardenliefheb ber heeft doen kennen! AFDELING TEXEL VAN HET WITTE KRUIS CONSULTATIE-BUREAU VOOR DE RHEUMA-BESTRIJDING Dr C. v.d. Berg, Hoofd-rheumato- loog zal voor dit bureau voortaan zitting houden ELKE TWEEDE VRIJDAG van de maand, van half drie tot vier uur na middags, te beginnen Vrijdag 14 Novem ber a.s. Voorlopig hebben deze zittingen nog plaats in het Wijkgebouw van het Witte Kruis, Witte Kruislaan 19, Den Burg. f»» Met ingang van Januari 1953 zal in het nieuwe consultatiebureau van de afde ling Texel van het Witte Kruis een kleu terbureau worden geopend onder lei ding van Dr A. ten Bruggencate, provin ciaal kinderarts voor Noordholland. De zittingsdag(en) zullen nader bekend ge maakt worden. Dat nu zeer binnenkort naast de zui gelingenzorg ook de kleuterzorg ter hand z£l worden genomen, is één van de vele voordelen van'het in dienst stellen van het nieuwe consultatiebureau van het Witte Kruis. TEXELSE MARKT Den Burg, 27 Oct. 1952. Aangevoerd: 23 koeien f 750-f 900; 28 pinken f400- f600; 16 graskalveren f 250—f 350; 3 scha pen f75-f90; 2 lammeren f 65-f 85; 5 rammen f 75-f 100; 4 paarden f 650-f 825, 26 biggen f 45-f 60; 6 schrammen f60- f 75; 9 n. kalveren f 40-f 50. TEXELAARS IN AFRIKA Aannemersbedrijf De Graaf en De Waal, Afrika, is bezig met de bouw van 27 flats. Het grote complex, dat te Pie- termaritsburg verrijst, krijgt de naam „Texel". Alle Texelse Zuid-Afrikaners, zo ver namen wij uit een recent schrijven, ma ken het uitstekend: Piet Hillen kwam dezer dagen met een gloednieuwe wagen voorrijden, Gerrit Jan Dogger maakt weekends op een zeldzaam mooie motor en de familie Siem de Waal is voorne mens om met de Kersti(zomer-)vacantie 1 op visite te gaan bij Pater Witte, die 3800 kilometer hogerop woont, maar dat mag I 'm blijkbaar niet hinderen. •>1 Naar aanleiding van het bekend wor den van de kosten der ruilverkaveling „Wiermgen", had de Wieringer Courant een onderhoud met de heer Hassels van het ruilverkavelingsbureau te Arnhem, waaraan wij het volgende ontlenen: Vóór de stemming was er een begro ting gemaakt van de kosten, het Rijk zou daarvan drievierde betalen en de eigena ren ongeveer één-vierde. Dit betekende dat de eigenaren dan iets minder dan f 100 per ha. zouden moeten bijdragen. Deze begroting was evenwel op voor oorlogse prijzen gebaseerd. Het spreekt dus vanzelf dat, toen de werkzaamheden pas na de oorlog konden worden uitge voerd, de werkelijke kosten veel en veel hoger kwamen te liggen. Er is wel eens gezegd in Wieringen: „We hebben ge stemd op nog geen f 100 per ha. en het Rijk zou dus de rest betalen". Dit gaat natuurlijk niet op. De Staat zou even goed kunnen zeggen: „Wij zouden vroe ger f 300 bijdragen, laten nu de eigena ren de (duurdere) rest maar betalen"! Het één is al even onredelijk als het ander. De meest logische oplossing zou zijn dat na de oorlog de eigenaren weer het vierde deel van de werkelijke kos ten zouden betalen. Dit zou evenwel be tekend hebben dat de eigenaren f 600 per ha. moesten betalen. De Centrale Commissie meende dat f 600 teveel was voor de gemiddelde draagkracht van de eigenaren, hoewel er ook geen sprake van was om aan de f 100 te blijven vasthouden. Door de Centrale Commissie is der halve na diverse overwegingen het uit eindelijke bedrag vastgesteld op f 400,- per ha wel te verstaan voor grond van gemiddelde schattingswaarde. Dit laatste betekent dus dat de hoger gewaardeer de gronden per ha. méér betalen en de lager gewaardeerde gronden minder dan f 400,-. Verder zijn deze getallen niet alléén bepalend voor de bedragen die op de de zer dagen ontvangen kennisgevingen staan vermeld. Nadat het Ruilverkavelmgsbureau te Arnhem het bedrag van f 400 kreeg op gegeven van de Centrale Commissie, heeft men daar alle reeds geboekte ont vangsten, betalingen, voorschotten, ver rekeningen voor te veel of te weinig grond, al of niet betaalde schadevergoe dingen, grondverbeteringen en egalisa- tiekosten bijgeteld of afgetrokken en zo kwam men tot de bedragen die vermeld staan op de kennisgevingen. Om misverstand te voorkomen tenslot te nog enkele opmerkingen over de wijze van betaling. In de eerste plaats dit, dat het abso luut niet verplicht is deze betalingen thans te doen. Bij niet-betaling wordt 't verschuldigde over 30 jaren tegelijk met de grondbelasting ingevorderd. Dit betekent dat gedurende 30 jaar elk jaar het twintigste deel betaald wordt. Het lijkt dan lVf maal zoveel, maar dat komt door de rente die er dan bijgerekend wordt. De Staat heeft voor deze afbetaling gerekend met een rentevoet van 2,85 pet, de rest is de aflossing van de hoofdsom. Een en ander is te vergelijken met de afbetaling van een hypotheek. Ook daar bij wordt vaak overeengekomen om jaarlijks een bepaalde rente vermeer derd met een deel aflossing te betalen. Verder is het niet zo dat men ge dwongen is om nu de keus te moeten maken tussen betaling ineens of beta ling in 30 jaren. Elk jaar (vóór 1 Juii) kan men aan de heer controleur van de Grondbelastmg te Alkmaar verzoeken, de rest ineens af te kopen. Om een'voor beeld te noemen kan men dus eerst drie jaar aflossing betalen en dan toch nog de laatste 27 jaar ineens afkopen. Ook kan men bv. eerst 6 jaar aflossing beta len ji dan de 24 resterende 24 jaar in eens afkopen. Kortom, men kan in elk gewenst jaar alsnog ineens aflossen. De ruilverkavelings-administratie is bijgehouden tot de dag waarop de acte werd gepasseerd en dat is dus tot 25 October 1948. Alle verkopen, scheidin gen enz. zijn daar niet bekend, zodat ver schillende kennisgevingen dus misschien terecht gekomen zijn bij personen die vroeger wel grond bezaten maar deze nadien overgedragen hebben. De schuld ingevolge de ruilverkavelinffskosten wordt evenwel geboekt op de betrokken percelen. De nieuwe eigenaren zullen dus, tenzij niet anders is gestipuleerd, aangeslagen worden voor deze kosten. Voor hen die zulks aangaat zij hier ook nog medegedeeld dat verschillende kavels destijds bij de ter visielegging ge heel of gedeeltelijk zijn vrijgesteld van kosten. Deze vrijstellingen zijn natuur lijk óók in aanmerking genomen bij de vaststelling der bedragen. Tenslotte verzocht de Heer Hassels ons te willen bekend maken dat hij aan wezig zal zijn op de zittingsdagen om voor zover nodig enige toelichting alleen te geven aan hen, die wensen te betalen. Als men toch niet direct wil betalen, kunnen de inlichtingen evengoed schrif telijk gevraagd en gegeven worden. In twee dagen kunnen onmogelijk aan alle belanghebbenden mondelinge inlichtin gen gegeven worden. „TINEKE VAN URK" Zaterdag 1 November zullen de Ver enigde spelers in De Oranjeboom op uit nodiging van de Algemene Agrarische Bedrijfsbond Federatie Texel, de come- die in 3 bedrijven „Tineke van Urk" voor het voetlicht brengen. Donderdagmiddag werden in Hotel Texel demonstraties gehouden met een „Multimix", een „Multipress" en een Tornado-snelkookpan Deze middag was georganiseerd door Techn. Bureau Jan Agter, Bakker's Ijzerhandel en Martien Bakker. Mej. Silverberg toonde op zeer vlotte en duidelijke mamer enkele van de vele mogelijkheden van de multimix, die, de naam zegt het reeds, vele voedingsmid delen kan mengen, kloppen, snijden, ma len en roeren Dit alles in een minimum van tijd zonder krachtsinspanning van de huisvrouw Het verwerken van fruit in melk, in ons land niet algemeen bekend, kan met de multimix vlug en gemakkelijk gedaan worden. "Dat het gebruik van deze multi mix een enorme tijds- en krachtsbespa ring betekent zal niemand van de be zoeksters van deze demonstratie kunnen ontkennen. De „multipress" perste in een oog wenk 'n glas vruchtensap uit de vruch ten, die hiertoe in deze pers gedaan wa ren. Het overblijfsel van .de vruchten- massa was een droge koek, die 't bewijs leverde, dat de multipress goed werk verricht had. Na de pauze, waarin een kopje thee aangeboden werd, demonstreerde mej. Agterbos de snelkookpan, die niet alleen een tijdsbesparing geeft maar ook de re kening van gas of elect ra drukt. Hier door wordt de hoge aanschafprijs op den duur rijkelijk terugbetaald. Erwtensoeop klaar in 15 minuten, aardappelen en groenten (in één pan) in 6 minuten, zijn voorbeelden die elke huisvrouw wel zullen aanlokken. Nadat de gerechten, bereid in de snel kookpan, door vele liefhebsters waren geproefd, volgde een hartelijk ap plaus als dank voor de prettige en leer zame demonstratie.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1