°P reis N.Y. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten „Macht van het kleine" Q>civ fvafuc e-e-uu-i deden Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Het Mysterie De opkomst voor de tweede lezing van de N.V. Bouwkas Noord-Nederland- se gemeenten, die Dinsdag jl. te De Cocksdorp werd gehouden, was niet zo groot als voor de voorlichtingsavond te Den Burg in April van dit jaar. De zaal van Hotel De Hoop telde nog lege zit plaatsen. Bij afwezigheid van de voorzitter van de Texelse Commissie voor bouwsparen, burgemeester De Koning die later ar riveerde opende de secretaris der commissie, de heer A. van Dienst, de vergadering. In het bijzonder heette deze welkom de heer Van Brero van het bij kantoor Haarlem van de bouwkas. Spre ker maakte melding van de bevredigen de resultaten sinds de toetreding van de gemeente Texel: 41 bouwspaarders heb ben zich opgegeven; teleurstellend noem de hij het echter, dat in verband met de bouwstop nog niet is aangevangen met de bouw van de drie bouwspaarderswo- ningen, waarvoor door het gemeentebe stuur bouwvolume is toegewezen; de hoop uitsprekende, dat spoedig hiermee kan worden begonnen, waardoor men zal kunnen zien, dat de Bouwkas niet in de eerste plaats een lichaam is, waarbij men sparen kan, maar een instantie, die als hoofddoel heeft het bouwen van wo ningen, gaf spreker het woord aan de inleider. De heer Brero schetste het ontstaan in Drente van de Bouwkas, en de groei, nu ook in andere provincies,waardoor niet alleen eerst een bijkantooor te Zutphen maar nu, sinds 1 September, ook te Haar lem, noodzakelijk is geworden. Vervol gens werd de werkwijze belicht, nl. het systeem van maandelijks sparen (f 2, voor elke f 1000,- bouwkapitaal), het bouwen, wanneer men 20 pet. van de bouwsom min rijkspremie als tegoed op het spaarboekje heeft staan en de aflos sing van het voorschot na de bouw, in hoogstens 30 jaren in gelijke termijnen. Ook wees de vertegenwoordiger der bouwkas op de mogelijkheid van in schrijving als jeugdspaarder; ouders kun nen voor hun kinderen sparen, waarbij later deze kinderen na hun 21ste jaar het sparen kunnen voortzetten voor het bouwen van een eigen woning, of het geld zullen kunnen terugvragen; in dit geval dient men maandelijks in te leg gen f 0,50 voor elke f 1000 bouwkapitaal. Na de pauze werden de door de aan wezigen gestelde vragen door de heer Brero beantwoord. Nadat een serie lantaarnplaatjes van de in andere gemeenten reeds gebouwde woningen was vertoond (al meer dan 2000 bouwspaarderswoningen zijn in en kele jaren verrezen) dankte burgemees ter De Koning de inleider voor zijn uit eenzetting, er op wijzende, dat het be sluit van de gemeenteraad om tot de Bouwkas toe te treden een goed ont haal heeft gevonden, nu zich reeds een flinke kring van spaarders heeft ge vormd. Spreker hoopte, dat spoedig ve len ook op Texel met hulp van de Bouw kas een eigen woning zullen bezitten en raadde allen, die mogelijk iets meer over het bouwsparen willen weten, aan, zich eens in verbinding te stellen met de plaatselijke secretaris, de heer A. van Dienst. Vervolgens werd de bijeenkomst gesloten. AANSLUITING GEMIST In het ons verstrekte communiqué in zake de Woensdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel, lezen wij o.a.: ,,De bij het secretariaat ingekomen klachten omtrent gemiste aansluiting ge durende de laatste zomer van de van Texel komende boten met de treinen te Den Helder, zullen aan de TESO worden voorgelegd." HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 29 Oct. 6,03 en 6,19; 30 Oct. 7,06 en 7,12; 31 Oct. 7,52 en 7,56. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. EMIGRATIEHOEKJE (Inlichtingen Arbeidsbureau). In Luxemburg is plaatsingsmogelijl^- heid voor een echtpaar van middelbare leeftijd, op 'n landgoed (velden en bos sen) ter grootte van ongeveer 20 ha. Wo ning, bestaande uit 6 kamers, beschik baar, terwijl men m de gelegenheid is om ter plaatse een klein landbouwbe drijf, voor eigen rekening, te exploite ren. Voor een kippenfokkerij schijnt ook goede gelegenheid te bestaan, terwijl de werknemer belast is met het onderhoud van de bossen. In Luxemburg is plaatsingsmogelijk heid voor jonge, inwonende, landarbei ders, terwijl bovendien in Luxemburg en Frankrijk plaatsingsmogelijkheid be staat voor alle overige landarbeiders voor gemengde bedrijven. In Melbourne (Australië) is plaatsing mogelijk van een vrouwelijke kok, in een gezin van 5 personen. Loon 6,- per week en kost en inwoning. Leeftijd on geveer 35 jaar, terwijl de reiskosten voor rekening zijn van de werkgever. In Zuid-Afrika bestaat plaatsingsmo gelijkheid voor het volgende hotelperso neel; tegen zeer gunstige loonvoorwaar den: chef-kok. Eis: kennis Engelse taal en zo mogelijk Franse taal. Assistent kok. Eis: speciale bekendheid met be reiding van gebak en pasteitjes. Assis tent-kok. Eis allround vakman. Mana ger. Eis: kennis Engelse taal en zo mo gelijk Franse taal. Kinderverzorgster kellners maitre d' hotel en overig ho telpersoneel. Allen in nieuw op te rich ten hotel, hetwelk in Maart of April 1953 geopend zal worden. Eveneens kan nog een jong landbouw- echtpaar geplaatst worden als bedrijfs leider op gemengd bedrijf van 1000 acres. (Nadere inlichtingen op Arbeids bureau. De Cocksdorp. Dinsdag 21 Oct. gaf de „Macht van het Kleine" in het Gebouw van Chr. Belangen alhier een filmavond. Het gebouw was flink bezet. Na opening door Ds Soesan en samen zang van Gez. 228:1 vertoonde de heer Veenhof uit Heemstede een film over het leven van en de grote zorgen voor de patiënten in „Meer en Bosch". Het aantal lijders is zeer groot. Ons land telt momenteel twee inrichtingen, welke klein zijn begonnen. Voor de medische hulp is goed opgeleid personeel nodig en dagelijks komen de rapporten bij de doktoren. Arbeid moet er zijn voor deze ■stakkers en er wordt dan ook dagelijks onderwijs gegeven in verschillende vak ken, en velen brengen het zo ver, dat ze later een Ulo- of HBS-diploma behalen. Alle patiënten doen hun best om een of ander beroep onder de knie te krijgen, teneinde in eigen levensonderhoud te kunnen voorzien. Op feestdagen worden ook sportfeest- ten gehouden, zo zagen we een partij tje voetballen, tobbesteken enz. Ook kregen we te zien „Elsje naar huis", een meisje, dat de inrichting ging verlaten en werd nagewuifd door de patiënten van klein tot groot, wel een bewijs, dat ze met elkander meeleven. In de pauze werden de toeschouwers in de gelegenheid gesteld om een kopje thee te drinken, tevens werd een verlo ting gehouden ten bate van de „Macht van het Kleine". Na de pauze werd nög een film ge draaid over de „Nazorg". De patiënten worden doorlopend bezocht door reizen de "broeders en eenmaal per jaar worden de inrichtingen bezocht door alle mede werkers. De medische- en sociale dienst wordt betaald uit het fonds van de „Macht van het Kleine". Het orgaan van de „Macht van het Kleine" heeft een oplage van 200,000 ex. En alzo staat het gehele volk achter ons werk, dat aller vertrouwen geniet. De heer Veenhof besloot deze avond met dankgebed. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE OOSTEREND. Vanavond om 8 uur samenkomst in Het Noorden ten huize van de familie Vlaming („Utopia"). Koog, 12 October 1902. Heden hield de Schietvereenigng „Texel" hare 3de aangekondigde schietoefening op het strand alhier. Het onveilige terrein tus- sc'hen paal 19 en 16 was afgezet met roo- de vlaggen. Dertien leden namen deel aan deze oefening op een schijf van 140 pas afstands. Het toenemende ledental dier vereeniging is wel een bewijs, dat de belangstelling grooter wordt. (Deel genomen werden door de heeren: H. W. de Joncheere, Burgemeester van Texel, Adr. Wagemaker, J. Dekker, Apotheker, Cl. de Boer, Jb. Rijk, J. Mak, Jb. Boon, M. A. Langeveld, Room, M. Langeveld Sr., L. Daalder, H. Maas Czn.). /'L- openhogen „Het ziet er hier ver schrikkelijk uit", zegt Bim, „we moeten Jumbo maar eens gaan halen, dan kan hij het kleed voor ons stof zuigen!" Jumbo kan wel komen om ze te helpen, en al spoedig zuigt hij het vloerkleed van Bim en Bam met zijn slurf schoon. In een wip is de kamer op geruimd en netjes, er zijn nieuwe bloemen in de vaas en al het stof is weg. Maar helaas. Het stof kriebelt in Jumbo's slurf en Bim en Bam zien wel dat hij moet niezen. „Vlug, naar bui ten", gillen ze, maar het is te laat. Hatchiiiiii! niest Jumbo en de hele kamer is weer bedekt met stof. Nu kunnen ze weer van voren af aan beginnen. ACTIE VLUCHTELINGENHULP De Christelijke Muziekvereniging „Ex celsior" heeft Zaterdagmiddag een rond gang door Oosterend gemaakt ten be hoeve van de Actie Vluchtelingenhulp. Voor de muzikanten uit droeg men een groot spandoek met de woorden „Steunt de Vluchtelingenhulp". Op het Kerk plein werden na de rondgang nog enige nummers geblazen. Dit zijn onze „kleine onbekenden"! Wij hebben geen briefjes ontvangen van deze vier Texelaartjes, die in September of October jarig zijn geweest, althans 2 hunner. Nu weten wij niet eens wie dat zijn, niet waar ze wonen en evenmin we ten we wat hun liefhebberijen zijn! Graag hadden wij de plaatjes met een passend onderschrift willen afdrukken, maar zonder bijbehorend briefje redden we dat natuurlijk niet! WEER IN DE STEIGERS De aannemer heeft toch het laatste woord gekregen: zoals gemeld, werd de steiger, waarin de nieuwe toren van de Ned. Hervormde kerk van De Cocksdorp zou worden opgetrokken op een wilde herfstdag door een soort windhoos ver nield. Het hele bouwwerk kwam toen in de tuin voor de kerk terecht. Onmiddel lijk werd met de wederopbouw van de steiger begonnen. Deze is inmiddels ge reed gekomen en tevens is het uit hout vervaardigde deel van de toren ge plaatst. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 24 October: A: 'S. Bakker-S. Ros 1-1; C. v. Heer waarden-S. v. Heerwaarden 1-1; G. Dros -C. v. d. Werf 0-2; C. Dijker-P. Kooij 2-0. B: W. A. v. Zeijlen-A. Vinke 2-0; J. Hooijberg-Joh. D. Bakker 2-0, C. P. Bur ger-N. de Graaf 1-1; A. v.d. Slikke-W. J. Boon 2-0. C: Joh. Schoo-Jb. v. Heerwaarden 2-0; J. A. v. Enst-Joh. v. Heerwaarden 0-2; Jb. Koorn-H. Gomes 0-2; P. v.d. Vis-S. Wijngaarden 2-0; F. v. Sambeek-Jb. Mosk 2-0. Deze week zullen ook de donateurs- kaarten worden aangeboden. We ver wachten dat de vele vrienden ons niet teleurstellen. Vrijdag was de opkomst minder. Het ergste was echter dat sommigen zonder afbericht wegbleven. Ook bij ons hou den we van goede manieren. Het competitieprogram van het eerste 10-tal is als volgt: 9 Nov. Texel-HDC, Den Burg. 22 Nov. Damlust-Texel, Den Helder. 14 Dec. Winkel-Texel, Den Helder. 27 Dec.. Texel-Andijk, Den Helder. 4 Jan. Hollandia-Texel, Den Helder. Texel-Zijpe. Sportnieuws SVC. Zondag speelde het le thuis tegen St. Boys 1 en deelde hiermede broederlijk de punten: 1-1. Voor de rust k^am St. Boys aan een 1-0 voorsprong, welke kort na de rust door Ale te niet werd gedaan: 1-1. Hier na volgde de ene aanval na de andere op het St. Boys-doel, maar doelpunten bleven uit. De leiding was bij de heer Post in zeer goede handen. Adsp. A verloren met 6-1 vanTex. Boys A, bij de rust stonden we nog met 1-0 voor. Ook het 2e, dat sterk gehavend naar Zeemacht 2 ,moest, kreeg een gevoe lige nederlaag: 8-1. Denken de leden he denavond om de training, aanvang half afcht. Niemand ontbreekt toch, hè? A.s. week: De Koog A-SVC A, om 3 uur Zaterdag. SVC 2-WGW 5, Zondag 2,30 uur; Dirkshorn 1-SVC 1 Zondag 2 uur. S. V. Texel. Uitslagen van Zopdag: Watervogels Oudesluis 6-0; Limmen-Schagen 2-2; Texel-Succes 2-4; USVU-HSV 1-4; DTS- MFC 4-3. Texel 3-W.vogels 4 2-3; Adsp. N.-Nie- dorp A-Texel A 1-11; De Koog A-Texel B 0-5. Texel 1 ging door de knieen tegen Succes en volkomen verdiend. Het tal rijke publiek dat getuige was en er wel wat op rekende dat T. tegen de sterkste partijen haar beste spel placht te spelen, is teleurgesteld huiswaarts gegaan. Bij T. was het dan ook mis, het kon geen voldoende vat krijgen op het tech nisch beter spel der bezoekers, waar een zeer snelle voorhoede het onze spil en verdediging extra lastig maakte. Onze halflime maakte een slechte beurt, waar bij de kanthalfs hun voedende taak ver gaten. Het stëeds weer onder controle brengen van de bal door Herman geeft de tegenpartij telkens gelegenheid in te grijpen. Ook de binnenspelers hadden te veel moeite met de bal en overigens bleef het tempo te laag, men speelde niet met overtuiging, hetgeen in de 2e helft de inzinking volkomen maakte. Het was maar gelukkig dat Bertus er goed het oog op had en soms met veel bravours zijn doel verdedigde. Ook Gernt en Wim waren op volle sterkte en dat was maar gelukkig. Harry moest dikwijls aanval len op rechts, daar Herman te weinig aan de verdediging deelnam. Zo van de afrap zet S. er een flink tempo in wat bij T. slechts aarzelend wordt beantwoord en veel mistrappen werden gedaan. Al heel spoedig belandt een T-aanval van rechts in het S-doel, maar de scheidsrechter annuleert wegens buitenspel. Na 10 min. volgt een vrije schop op ons doel wegens „roepen" van Henk. De bal belandt in het doel omdat het uitzicht van Bertus werd belemmerd door eigen spelers. Tal van aanvallen volgen over en weer maar die op ons doel waren gevaarlijker, maar Bertus deed het best, gelukkig. Als Bert met de bal naar links dribbelt, wordt hij ten val gebracht, de toegestane strafschop benutte hij goed1-1. Door het korte spel van de onzen en onzuiver voeden en plaatsen, kregen de S-verdedigers het heel wat gemakkelijker dan T. Na de rust zou het toch wel beter gaan, het bleef mis en toen de scheids rechter 'n uit een geheide buitenspelposi tie gemaakt doelpunt toekende, was het helemaal mis. S. ging steeds gemakkelij ker spelen, Henk en z'n partners kregen het zwaarder, soms had het iets van pa niek voetbal, maar Bertus, Gerrit en Wim bleven doorvechten. Uit een plot seling hoog schot werd het no. 3, terwijl no. 4 door de linksbuiten werd ge scoord. Bij T. gaat men veranderen, Wim Langeveld middenvoor, Bert kanthalf, Harry links achter. Doch het hielp niet meer, de S-verdediging kon alle aanvallen op haar slofjes verwerken. Uit 'n hoge bal van Niek vanaf de rechtervleugel, kwam de bal onder de lat bij de verste paal, waar Wim klaar stond om de bal nog even verder in het doel te drukken. Kort hierna is het einde. Wij vragen ons af of met deze spelers een ploeg kan worden samengesteld, die sterk genoeg is om een dergelijke tegen stander partij te geven? Het kan wel als men zich wil voorstellen dat wij niet tot de sterkste maar juist tot de zwakkere behoren, zodat elke wedstrijd met volle overgave wordt gespeeld. Texel 3 verloor met 2-3. Wij hebben zo het vermoeden dat hier nog wel een be ter elftal in het veld gebracht kan wor den en laten we daarbij het jonge ele- mènt met vergeten. Texel A won met 11-1 in N.-Niedorp. Commentaar overbodig. Texel B won met 5-0. Wat ons best is meegevallen. Zondag a.s.: ZAP 1-Texel 1;BKC 2 Texel 2; Texel 3-Helder 5; BKC A-Texel A. Zaterdag: Texel B-Tex. Boys A. FEUILLETON van de Blauwe Tram door T. LODEW1JK 1.) Ronkend tornde de zware truck te gen de brug op, om, het hoogtepunt van zijn inspanning overwonnen met een ge lijkmatig gangetje de helling af te rol len. Moeizaam was de wagen, op zijn tocht van Rotterdam naar IJmuiden, door de smalle, maar nu verlaten hoofdstraat van Sassenheim gelaveerd, en reeds zag de chauffeur in de verte de spaarzame licht jes van Lisse pinkelen. Met één hand het grote stuurrad omklemmend, tastte hij in zijn zak naar het verkreukelde siga rettenpakje, waarin zich nog wel een ro kertje zou bevinden. Verschrikt grepen plotseling bei z'n handen krachtig het stuur; de grote wa gen zwaaide naar links, het rechter spat bord miste slechts op enkele centimeters de auto, die onverlicht als een donker obstakel, plotseling uit de duisternis in het licht van de schijnwerpers was op gedoemd. U Een paar hartige verwensingen knet terden door de cabine. De maat van de Rotterdammer, die had zitten dommelen, schrok ervan wakker. Is d'r wat, Janus? vroeg hij afwezig, knipperend met de nog slaapbevangen ogen om iets in die Egyptische duister nis te zien. Is d'r wat!.haalde Janus ver baasd uit met een minachtende nadruk op ieder woord. Is d'r wat, vraagt de steenezel! Man, als ik niet bijtijds die wagen een zwaai naar links had gege ven, was jij dr' niet meer geweest had je misschien aan stukkies en brok- kies in die boom gehangen! Staat me daar zo'n kar geparkeerd niet eens op de parkeerstrook geen bewijsje van licht. Zit zeker weei het een of ander stelletje in te vrijen, 't is voorjaar moet je rekenen.... Van verkeerspolitie heb ben ze in dat gat hier natuurlijk nooit gehoord. Deze beledigende uitlating, gedaan met al de souvereine minachting van de stedeling voor de dorpsbewoner, bleef tussen de wanden van de cabine, en Jo- chem Verkruysen, hulpagent van politie? gedetacheerd te Lisse, had deze laster aan het adres van het Lisser corps dan ook niet gehoord. Maar wel was, toen hij kalmpjes uit het dorp kwam aanfietsen, zijn aandacht getrokken door de plotse ling zwaaiende beweging van de vracht wagen. Hij zat zich juist af te vragen, terwijl hij zijn eentonige nachtdienst verrichtte, of hij in dit dorp nog wel eens iets an ders te doen zou krijgen dan fietsers zonder licht te bekeuren of oppassen dat de kinderen het plantsoentje op 't Vier kant niet plattrapten. Nu hij dichterbij kwam, ontdekte ook hij het silhouet van de in het duister geparkeerde wagen. En cynisch constateerde hij, dat er toch wel énige afwisseling in z'n werk kwam, want een vrijend paartje aan het bestaan van verkeersregels te herinneren, dat was hem nog niet eerder overkomen. Aan de overzijde van de weg, op het rijwelpad, stapte Jochem af en verkende de situatie. Hii kon in het interieur van de wagen geen beweging ontdekken; daarom plaatste hij zijn fiets tegen een cian Uw spoorkaartje ge- kaaldbij de V.V.V. „Texel" «I boom, stak de rijweg over en gluurde vrijpostig door het portierraam, in ge dachten reeds zoekend naar woorden, waarmee hij, vermanend schertsend, zijn reprimande zou inleiden. Maar hij sprak de zin niet uit. Een volle minuut stond hij roerloos gebogen naast de auto, starend door de ruit. Want geen jongemensen met het voorjaar in het hoofd vergaten daar hun plichten te genover samenleving en veilig verkeer, maar over het stuur hing, roerloos, in eengezakt, de gestalte van een man. Jochem probeerde zichzelf te vertel len, dat de man wellicht op iemand wachtte, en van vermoeienis en verve ling was ingeslapen. Maar er was iets sinisters in de absolute bewegingloosheid van de stille figuur. Jochem greep de portierkruk, opende langzaam de deur. De man reageerde niet. Meneer. zei Jochem aarzelend, en raakte de arm van de bestuurder aan. Verschrikt trok hij zijn hand terug. Zijn vingers waren nat, bedekt met een don kere vloeistof, en al kon hij in het halve licht der sterren de kleur niet onder scheiden, hij wist genoeg. Omzichtig sloot hij het portier en stak de rijweg over. Een ogenblik bleef hij staan. Uit de richting Sassenheim nader de een lichtpuntjeeen fietser, die vrolijk fluitend in de voorjaarsnacht huiswaarts keerde en tot zijn schrik plotseling door een ambtelijk-klinkende- stem werd aangeroepen. Deksels, Jochem, wat laat je me schrikken, klonk het dan opgelucht-vro lijk uit het duister. Heb je niks anders te doen dan nette burgers midden in de nacht de schrik op 't lijf te jagen? Nétte burgers zijn zo laat niet meer op pad, grinnikte Jochem, en jij hebt na tuurlijk weer veel te lang in 't Bruine Paard aan 't biljart gestaan. Hij had de reuzengestalte van Koos Hermsen, de zwager van zijn hospita, herkend. Koos, kerel, ging hij, nu plotseling weer ernstig, gejaagd voort, je komt of je geroepen bent. Rij zo snel je maar kunt naar het bureau en vraag of ze de inspecteur uit z'n bed bellen. Er moet zo gauw mogelijk een agent hierheen ko men, en laat-ie 'n rode lantaarn meene men! Kerel, je maakt me nieuwsgierig! Koos hield van een praatje en bezat in ruime mate die ondeugd, die typisch- vrouwelijk wordt genoemd wellicht omdat zoveel mannen er aan mank gaan. Klets nou es met, antwoordde Jo chem wrevelig. Morgen hoor je de hele historie uit de eerste hand bij je schoon zuster op de koffie. En sm^er 'm nou als een grote jongen naar het bureau! Ja, een ongeluk met een luchtje. en schiet nou op, alsjeblieft. O ja, agent; ik ga al, agent; alsje blieft agent! nep Koos koddig-ver- sohrikt en sprong met zoveel haast op z'n fiets, dat Jochem ondanks zijn ge prikkeldheid moest lachen. Tevreden zag hij het rode achterlicht met een snel treinvaart verdwijnen. Geleund tegen de balustrade van de brug, wachtte Jochem rustig op de ver sterking, die weldra uit Lisse zou komen opdagen De maan, statig rijzend aan een sprookjesachtige sterrenhemel, weer spiegelend in het water van de vaart be neden. Bomen en huizen vormden in de verte een duistergeheimzinnig decor voor dit toverachtig landschap. Dichterbij verhief zich het machtig, kantig silhouet van de koepelkerk, die de streek tussen de bei de bollendorpen markeert. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4