9 rocn in het karL, r^nfiimaueijuioci- Mariniers, zo wijd de Wereld strekt Controle op de haven van Den Helder heroverd MÈPvfis Wat is er te doen Deze week in Texels Bioscoop Theater Feestavond Agrarische Bedrijfsbond was groot succes minder aan I U olrillS WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 I TEXELSE Het Vrije Volk". 66e JAARGANG. No. 6680 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooi) Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Achter de duinen op de rechter flank is een bazooka, een anti-tank-raketbuis, in stelling gebracht. TEXEL. Twee versterkte infanterie- pelotons mariniers zijn met succes ge land aan de voet van de Stuifdijk in het Amphibisch Oefenkamp van het Korps Mariniers op Zuid-oost Texel. De vijand heeft reeds gevoelige verliezen geleden. Een belangrijk radarstation is door mid del van een rubberbootactie buiten wer king gesteld. Acht Thunder jet-straalja gers, die tezamen met Hr Ms Torpedo- bootjager „Banckert" de ilanding van de mariniers dekten, hebben de vijandelij ke linies in het binnenland bovendien met rakefcbommen bestookt en een zware bunker met boordwapenen onder vuur genomen. Ook de gelande troepenmacht ziet deze bunker als één van de belang rijkste verzetshaarden. Het eerste peloton, dat met de eerste landingsgolf op uur U op het strand is gezet, komt in stelling achter de duinen op de rechter flank, in de buurt van de plaats, waar zich het thans verwoes te radarstation bevindt. De mitrailleur- sectie en de bazookaploeg, die deel uit maken van dit peloton, brengen vuur uit op de bunker. Twee van de drie geweer- groepen, die het tweede peloton vormen, zetten kracht bij aan de aanval. Een mor- tergroep komt met brisant- en rookgra- naten in actie. De derde geweergroep van dit tweede peloton, versterkt met een vlammen- werperploeg en een vernielingsgroep, heeft echter een andere taak. Zij con centreert zich op de linker flank, splitst zich af en verlaat het zachtgele strand om onder langs de beschoeiing van blauw-zwart basalt in Zuidwestelijke richting op te trekken. Een omtrekkende beweging, die de groep dwars van de vijandelijke bunker brengt. De (nog steeds denkbeeldige) vijand wordt geacht, zich voor het grootste deel achter de bunker te hebben terug getrokken. Het vuur van de rechter flank wordt hogerop gelegd. De stoot- ploeg van links gaat tot de aanval over. De vlammenwerper noodzaakt een even tuele laatste verdediger, de poorten van de bunker te sluiten en het vuren te staken. Spoedig nadat de springlading, die Marinier III Van Bruggen behendig in het bolwerk heeft geworpen, tot ont ploffing is gekomen, klinkt het bevel: .Vastvuren". Een ongewone stilte treedt n. Men zal zich verder tot zuiveren be palen. Het doel, de herovering van de controle op de haven van Den Helder ter voorkoming van veel kwaad, is 'be reikt. Grote tevredenheid. Op het observatieplatform schudt de Jeneraal-Majoor der Mariniers Alfred d. Noble, het nieuwe hoofd van de „Mi- I Een vlammenwerperploeg brengt, een omtrekkende beweging, vuur iif op een zware bunker, éen van de elangrijkste vijandelijke verzethaar- JOOG WATER TER REDE VAN TEXEI. Ij 5 Nov. 11,23 en 11,39. 6 Nov. en pO. 7 Nov. 0,21 en 0,36. Aan het strand is het ongeveer een uur srder hoog water. litary Assistance Advisory Group (MAAG) in Nederland, de commandant van „De Mok" de thans 30-jarige Kapitein der Mariniers Th. Ernste, die in 1945, toen nog oorlogsvrijwilliger, een speciale opleiding in de Verenigde Sta ten genoot hartelijk de hand. De Ko lonel der Mariniers H. O. Romswinckel, commandaift van de Afdeling Mariniers Doorn, onderhoudt zich met dé Kapitein der Mariniers A. Th. Hafkamp, vroeger commandant van het Amphibisch Oefen kamp op Texel. Een aantal adelborsten luistert naar één van zijn leraren, een Majoor der Mariniers, die de betekenis van één der gevechtshandelingen nader uiteenzet. Dan keert de rust in het Amphibisch Oefenkamp weer. Niet alleen de rust, die kenmerkend is voor de periode na een ingespannen oefening, maar ook de rust van de na-herfst en de wintermaan den. Want van begin April tot eind Oc tober bevinden zich, behalve de onge veer 150 man permanent personeel, steeds maximaal 280 mariniers, die meestal hun eerste militaire vorming (e.m.v.) in Doorn reeds achter de rug hebben, voor een meer speciale vorming (m.s.v.) van vier weken in het kamp. Gedurende die periode gaan en komen er om de 14 dagen ongeveer 140 man. Sommigen van hen, die in de derde phase van hun opleiding (de eigenlijke specialisatie) „opgaan" voor mitraillist of mortierist, zien „De Mok" nog voor een tweede maal, wanneer zij zich op de gevechtsschietbaan aldaar verder be kwamen. Maar eind October is het met de grote bedrijvigheid gedaan. Slechts ongeveer 60 man blijven achter voor de overwin tering „GEEN GEBEDEL MEER!" In plaats van het gebedel langs de huizen met St. Maarten (Dinsdag 11 No vember a.s. heeft de feestcommissie te Oudeschild in overleg met de Ouder commissie besloten een optocht voor de jeugd te organiseren met verlichte lam pions of andere verlichte voorwerpen. Na afloop van de optocht zal aan elke deelnemer een versnapering worden uit gereikt. Nadere mededelingen volgen op school. Dit seizoen worden in „Casino" de volgende avonden gegeven: De R. K. Toneelvereniging „Sint Jan" speelt op 9 November aanstaande; een parochie avond; Avond van de L.T.B. met opvoe ring van toneelstuk door eigen krach ten en cabaret voor leden van de K.A.B. verzorgd door ensemble van de Over kant en bedoeld als Vastenavondfeest. Er is deze winter weer heel wat te doen. Zo zal ook in De Oranjeboom het doek deze winter verscheidene malen opgaan: 15 November komen de Udi- anen op de planken, 18 November wordt een avond door de Jeugdherbergcentrale georganiseerd, 20 November geeft het reisbureau Lissone-Lindeman een Emi gratie-avond, 22 November zingt er „De Stem des Volks" met programma voor elck wat wils, 28 en 29 November geeft „Het Masker" er uitvoeringen, in Januari geeft Udi de Muze weer de vrije teugel, evenals in Maart, onze Gymnas ten zullen niet minder dan 3 avonden vullen met hun in de maak zijnde gloed nieuwe revue, de oud-leerlingen van de Landbouwschool vragen ditmaal op 13 en 14 Februari onze aandacht voor een toneelstuk, Texels Fanfare zal in Janu ari en Februari met koper en grime ver schijnen, „De Spar"-winkeliers hebben ook twee (Februari)-avonden in het vat, en tenslotte komt „Het Masker" in Fe bruari wederom voor het voetlicht. VOORLICHTINGSAVOND N.V. KALIMAATSCHAPPIJ Op uitnodiging van C.V. v.h. C.R. Keij- ser Co., de afdeling Handelsraad van de L.T.B., de Coop. Aankoopvereniging „Texel" en de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting zal op 27 November as. een Voorlichtingsavond met filmvertoning worden gegeven door de N.V. Neder landse Kalimaatschappij. Wij kunnen iedere Texelse landbou wer aanraden deze avond te bezoeken. U kunt overtuigd zijn van een leerzame en genoeglijke avond. Hier wordt geen eenzijdige propaganda gemaakt voor de meststoffen, die de N.V. Kalimaatschap pij importeert, maar men krijgt iets te horen over allerlei onderwerpen, die samenhangen met grond en bemesting, die uw inzicht in dit vraagstuk zeer kun nen verruimen. Houdt dus deze avond vrij! Nadere mededelingen volgen nog! C. v. Gr. TEXELSE MARKT Den Burg, 5 Nov. 1952. Aangevoerd: 18 koeien f 700-f 800; 16 pinken f400- f 650; 13 lammeren f60-f80; 10 schram men f65-f80; 52 biggen f 40-f 60; 15 n. kalveren f 35-f 45. BENT U OOK NIEUWSGIERIG? Alle kinderen zijn nieuwsgierig. Als ze het niet zijn, gaat u dan maar naar een dokter, want dan zijn ze niet gezond. Natuurlijk.kinderen mógen het niet zijn, en de uwe zijn het ook met. Maar.... hoe zou een kind alles wat het in zich op moet nemen om volwassen te kunnen worden te weten moeten komen als het niet nieuwsgierig was? Het is niet mijn bedoeling u nu te ad viseren net zo te handelen als de vader, die er in dit opzicht al een heel ruime opvatting op nahield. Onophoudelijk stel de zijn zoontje hem vragen en vrijwel nooit wist hij een antwoord. Totdat hij teneinde raad één geniaal en afdoend antwoord vond. „Nee Kees, dat weet va der niet, maar vraag jij maar gerust, want van vragen word je wijs". Toch danken wij het aan dit soort va ders, dat zoveel kinderen graag lezen om hun vragen wel beantwoord en hun nieuwsgiergheid wel bevredigd te zien. Volwassenen doen het in verhouding veel minder. Zou dat komen doordat zij met meer resultaat vragen stellen? Of vragen ze maar helemaal niet meer? Ach natuurlijk, men kan niet aan het vragen blijven. En waar bent u nog nieuwsgie rig naar? 't Is wel erg, maar ik moet u iets be kennen. Ik ben ontzettend nieuwsgierig! Niet zo erg als Bredero, die bij voorkeur -bij heggen op de loer ging liggen, waar achter verliefde paartjes minnekoosden. Maar toch, ook bij mij kan het er mee door. Bent u ook zo verzot op boeken, die onthullingen doen? Nee, ik bedoel niet alleen de politieke mémoires, waarin haarfijn, helaas altijd achteraf, de „wer kelijke" gang van zaken uit de doeken gedaan wordt. Ik denk vooral aan de boeken, waarmee u overal binnendringt, waar u in werkelijkheid niet kunt ko men. Soms zijn het milieus, die de uwe niet zijn, soms is het een geschiedenis die zich al heel lang geleden afspeelde, en soms gebeurt het aan het andere eind van de wereld. Een enkele keer gebeurt het ook, dat zo'n boek speelt in uw eigen omgeving. Gelooft u mij, het is misschien geen Bredero, maar toch In alle ernst, is er een prettiger manier om fijn nieuwsgierig te kunnen zijn, zonder dat wie dan ook u op uw vingers kan kijken? Probeert u het ook eens met een boek! READY VERLOOR VOOR DE EERSTE MAAL Het damesteam van de Texelse tafel tennisvereniging Ready heeft voor de eerste maal verloren. De eer komt toe aan de Alkmaarse dames van DSS. Vo rig jaar ongeslagen kampioen geworden van de 4e klasse, had het Texelse team in 3 wedstrijden in de 3e klasse 5 punten verzameld en *zich aan de kop van de ranglijst geplaatst. Maar de beide sterk ste tegenstandsters: DSS en Treffers hadden onze dames nog niet ontmoet. Met 9-1 heeft het Alkmaarse team zijn superioriteit getoond. En toch is er meer gestreden, dan de cijfers doen vermoe den. Annie Bruyn komt de eer toe aan de sterkste speelster, mej. Krab een game te hebben ontnomen door zeer tac tisch spel. Diny Dros bracht de enige overwinning op haar naam door tegen Wormstecher in 2 games te winnen. We hadden trouwens verwacht Annie Bruyn hetzelfde te zien doen, maar zij verloor in 3 games. Ina Geus kreeg het complimentje, dat zij de mooiste stijl had, wat met het oog op de toekomst zeker van waarde is. De dubbele leverde een felle strijd. De eerste game was voor DSS met 21-15. De tweede gaf een zeldzaam boeiende en fraaie strijd, waarvan de toeschouwers zeer genoten en die tenslotte eindigde met 21-18 in het voordeel van Ready. Maar toen waren Annie en Diny er uit en wonnen de dames Ofman en Krab ge makkelijk met 21-5. Een sportieve strijd en een eervolle nederlaag. „YVEGPIRAAT No. 1" Even doet deze race in spanning in ieder geval! aan de film van Ben Hur denken, maar in dit geval geen snelle paarden, doch machinerieën, die voor de vaart zorgen. De wedstrijd speelt zioh af in 1895, dus toen wij op Texel nog een 20 jaar op de komst van de eerste auto mobiel (dokter Wagemaker importeerde 'm) moesten wachten. De held van ons verhaal woont in een stadje in Indiana en daar heeft hij dan een soortement au to, een gasmobile, m elkaar geprutst. En ofschoon hij volstrekt geen Bardahl- smeertoevoegmg gebruikte, wist hij zijn rivaal toch netjes voorbij te snorren. Hij won daarmede niet alleen de eerste prijs maar tevens het hart van Liz mét de genegenheid van haar papa. „TERESA" In deze uitstekende film heeft men zeer mooi twee gegevens gecombineerd, namelijk de liefde van een Italiaans meisje voor een Amerikaanse soldaat en de moeilijkheden van een hieruit voort komend oorlogshuwelijk, en de pogingen van een jongeman om aan de al te ego ïstische liefde van een moeder, die hem altijd klein heeft willen houden, te ont snappen. Pier Angeli als het Italiaanse meisje, John Ericson als de weifelende jonge man, maar ook de „bijfiguren" zijn onder de regie van Fred Zinnemann mensen geworden, in wie men onvoorwaardelijk gelooft. Neerlands nieuws. O.a.: De jaarlijkse kampioensrït van de K.N.M.V. Tewaterlating van het Zweedse schip „Kungsholm" te Vlissin- gen. De voetbalwedstrijd België-Neder- land te Antwerpen (2-1). Buitenlands nieuws. O.a.: Chaplin's Gala-première te Lon den. Nieuwe uniformen voor de Oost- Duitse politie. Uraniumwinning in Zuid- Afrika. Hirohito's jongste dochter trouwt. Nagui'b reist door de Nijl-Della. Britse automodellen voor 1953. NIET GESTOLEN „ALLEEN MAAR GELEEND" „Fiets van plein van Casino gestolen", zo meldden wij, doch hier blijkt geen sprake te zijn van échte zwijntjesjagerij: 't bewuste rijwiel bleek Woensdagavond in de steeg naast het woonhuis van de heer J. Smit, Molenstraat, te zijn ge plaatst, Donderdag was het karretje weer verdwenen, maar Vrijdag stond het weer op dezelfde plek. De heer Smit, die het berichtje had ge lezen, heeft de fiets toen even aan de ei genaresse, mevr. Zijm, bezorgd. VLIELAND S WATERLEIDING HALF NOVEMBER IN WERKING Vlieland. Naar wij vernemen is het personeel der waterleiding bijna klaar met het maken der aansluitingen van de hoofdleiding naar de diverse panden, welke aangesloten konden worden. Waarschijnlijk zal de waterleverantie halverwege de maand November begin nen, aldus de correspondent van de Har- linger Courant. Degenen die nog aangesloten dienen te worden, zullen met bekwame spoed er voor moeten zorgen, dat zij een putje metselen of laten metselen, zodat zij dan aangesloten kunnen worden als zij niet geruime tijd van waterleverantie versto ken willen worden. Ons werd nl. mede gedeeld, dat pas dan weer personeel der waterleiding naar Vlieland komt, als er voor enige dagen werk is. Voor een indi vidueel geval komt men dus niet, en de betrokkene zal zolang moeten wachten, tot er werk genoeg is voor een dag of wat Meteen bespaart men zich kosten, want naar wij vernemen, wordt de aan sluiting gratis gemaakt, doch indien er later personeel voor over moet komen, zal men een deel der aansluitingskosten moeten betalen. Zeer waarschijnlijk ver trekt het personeel, dat de aansluitingen verzorgt, Zaterdag 1 November. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N H. GEMEENTE DEN BURG Vrijdagavond 8 uur vergadering Jon ge Kerk in „Eben Haëzer. De Federatie Texel van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond A. N.A.B. (v.h. de Landarbeidersbond), had Zaterdag voor de leden een feestavond georganiseerd, waar optraden de The atergroep „De Verenigde Spelers" met de muzikale comedie van Willy v. He- mert „Tineke van Urk". De A.N.A.B. heeft én met het stuk èn met het gezelschap een zeer goede greep gedaan, want de aanwezigen hebben kunnen genieten van een kostelijk spel van ernst en luim. „De Verenigde Spe lers": Lies de Wind, Ko van den Bosch, Bert Silvester, Jeanne Hunsohe-Verkade en Gerrit Lindenberg, voortreffelijk be geleid door Ru van Veen, hebben de aanwezigen doen schateren, terwijl toch ook de ernstige noot niet ontbrak. Er werd prima gespeeld en gezongen en men moet wel een grote zuurpruim zijn geweest als men op deze avond nog wat had aan te merken. De heer W. Wassenaar heette de aan wezigen hartelijk welkom. Hij deelde mede, dat Texel de première had in de tournee van 100 voorstellingen en hoop te dat het een genoeglijke avond zou worden. Hierna kreeg de heer Douma, propa gandist van de ANAB het woord. We hebben nu 50 jaar van strijd en 56 jaar landarbeidersbond achter de rug en het is beschamend dat we nu nog steeds pro paganda moeten maken. Van de 200,000 landarbeiders is 50 pet. ongeorganiseerd. 100,000 landarbeiders die profiteren van de toewijding en offervaardigheid van de georganiseerde makkers. Voor hen zou het goed zijn als wij de klok 50 jaar zouden kunnen terugzetten. Toen niets dan rechteloosheid en onbeperkte ar beidstijd, nu een ïechtspositie met be taalde vacantie, vacantietoeslag en vrije Zaterdagmiddag. We kunnen ook korter teruggaan. We denken met afschuw aan werkverschaffing en steun van voor de oorlog. Maar we staan heel anders te genover de D.U.W. en Wachtgeld en Werkloosheidswet van heden. Vorig jaar kwamen tienduizenden op een dag in de week bijeen om ons 50- jarig bestaan te vieren. Als een symbool hadden we daarvoor gekozen de terrei nen van de Stichting voor Zon en Vrij heid, want dat is ons streven: Zon, Vrij heid, Vrede. En het is droevig, dat zo ve le onverantwoordelijke lieden aan de kant staan en parasiteren op onze ar beid. Want er staat veel meer op het spel. Voor de oorlog waarschuwden wij voortdurend tegen fascisme en commu nisme. En nu, 7 jaar na de bevrijding, is die dreiging er weer. 50 Pet. van Europa zucht onder het juk van de dictatuur en dat deel van de wereld is een groot con centratiekamp. Hoe beter de algemene situatie voor de arbeider is, hoe beter men fascisme en communisme kan bestrijden. De on georganiseerden ziin daarbij een blok aan het been van de bonafide arbeiders bij hun strijd voor een wereld, vrij van vrees en vrij van gebrek, waar geen plaats is voor dictatuur in welke vorm ook, maar waar sociale gerechtigheid heerst in de ware zin des woords. De heer Douma stelde hierna voor om een adhaesie-telegram te. zenden aan de stakers bij de Ommelanden, welk voor stel met applaus werd aangenomen. Hierna werd „Tineke van Urk" opge voerd. De korte inhoud van dit stuk is als volgt: In 1932 werd de afsluitdijk, die van de Zuiderzee een binnenmeer maakte, ge sloten en bijna heel Nederland juichte, omdat Nederland nu aan de wereld kon tonen, hoe men op vreedzame wijze land kon veroveren en vruchtbare akkers kon winnen. Maar. de vissersbevolking zag de toekomst donker in. En toen in 1938 een begin gemaakt werd met de aanleg van de dijk, wisten de Urker vissers, dat nu hun eiland spoe dig geen eiland meer zou zijn en zij kwamen voor de keus te staan: een zor gelijk vissersbestaan of een nieuwe toe komst bouwen op het nieuw gewonnen land. De muzikale-comedie „Tineke van Urk" brengt ons in een gezin, waar het vraagstuk visser of boer vorm krijgt in een conflict tussen twee broers, waarvan de ene meewerkt aan de droogmaking, de andere zich vasthoudt aan de oude visserij en de houding van zijn broer ziet als verraad jegens het eiland. Een liefdesgeschiedenis tussen de ene broer en Tineke, de dochter van een buurman, dreigt de onenigheid tussen de twee broers nog te verhogen, maar dank zij de liefdevolle takt van Tineke en de mil de kijk op het leven van Tineke's vader en Harms moeder, komt Harm tenslotte tot het inzicht, dat men de ontwikke ling van de mensheid niet kan tegenhou den en dat, wanneer het hele land ge diend is met de droogmaking, het be llang van de enkeling daarvoor dient te wijken. De heer Wassenaar sloot hierop deze zeer geslaagde avond. We hebben ons afgevraagd, aldus spreker, of een muzi kale comedie op Texel wel zou inslaan, maar aan het applaus hebben we kunnen merken, dat het dik in orde was. Hij bood de dames een bloemetje aan en wenste het gezelschap veel succes op de komende tournee. De ongeorganiseerde landarbeiders en ook alle ongeorgani seerden uit de andere beroepen raadde hij dringend aan zich bij hun vakbond aan te sluiten. Met een dansje na werd deze buiten gewoon goed geslaagde avond besloten. B.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1