Crediet van f2.300.000 gevraagd voor aanleg Waterleiding over heel Texel Ontwikkeling Oostereud had uitverkocht huis! Dokter Renout over zijn reis naar Finland De actie voor Vluchtelingejihulp De collecte bracht op Texel f 1168,58 op Wieringers over Nota Ruilverkaveling er TEXEL KRIJGT WATERLEIDING, héél Texel! Het Provinciaal Waterlei dingbedrijf voor Noordholland heeft op zijn begroting voor 1953 een crediet aan gevraagd van f 2,300,000 (twee millioen driehonderdduizend gulden) voor de „wa tervoorziening van Texel". Het plan omvat de voorziening van het gehele eiland. Het aantal voor aanslui ting in aanmerking komende percelen bedraagt thans 2000, waarvan plm. 1400 in de dorpskernen cn plm. 600 boerderijen en andere vrijstaande huizen. Er wordt voorlopig gerekend op een waterverbruik van 250,000 m3 per jaar. De capaciteit van de duinwaterbronnen zal 1000 m3 per dag bedragen, zodat daarin reserve voor een toekomstig groter verbruik aanwezig is. Voor het watertransport zal totaal 82,600 m. hoofdleiding, variërend van 200 nun. tot 80 mm. doorsnede, moeten worden gelegd. De drinkwatervoorziening voor mens cn dier op het eiland Texel is in een zo danig stadium gekomen, dat het dringend noodzakelijk is geworden maatregelen te treffen. Dit heeft er ons, niettegenstaande de hiervoor geschetste onzekere fac toren en vooruitlopend op de overeenstemming, welke tussen partijen nog moet worden bereikt, omtrent de dekking van de exploitatietekorten, toegebracht het vermoedelijk nodige crediet op de begroting voor 1953 aan te vragen, opdat met de verdere voorbereiding en de uitvoering der werken kan worden aange vangen, aldus Gedeputeerde Staten in de Memorie van Toelichting. Watervoorziening van Texel (f 2,300.000) Voorafgaande aan de eigenlijke toe lichting op het onder dit hoofd aange vraagde crediet moge in het kort worden gememoreerd, dat de watervoorziening van Texel reeds meermalen een punt van bespreking m de afdelingen der Staten en in de Statenvergadering zelve heeft uitgemaakt, aldus Gedeputeerde Staten in de Memorie van Toelichting. Daarbij is door Ged. Staten herhaalde lijk in 't licht gesteld, dat het bij de in stelling van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf de bedoeling geweest is het water te brengen in de bebouwde kom men van alle op het vasteland van N.- Holland gelegen gemeenten, welke nog van een behoorlijke drinkwatervoorzie ning waren verstoken. Dit hield dus in, dat buiten deze voorziening zouden val len de eilanden en de met rendabele uit breiding op het vaste land. Nader en wel in 1929, is ten aanzien van het vaste land een nieuwe opzet ge kozen. Tot stand kwam nl. de Regeling Niet Rendabele Uitbreiding krachtens welke ook niet rendabele uitbreidingen onder bepaalde voorwaarden voor aan sluiting in aanmerking kwamen. De ex ploitatietekorten zouden in een bepaalde verhouding gedragen worden door de Provincie en de betrokken gemeente. Ook de watervoorziening van de ei landen heeft in de belangstelling van de Staten gestaan. In dit verband mag wor den herinnerd aan de financiële steun, welke door de Provincie is verleend ten behoeve van de watervoorziening op Urk en Marken. De watervoorziening van het eiland Texel heeft evenzeer reeds vele jaren de aandacht van de overheid. Een eerste grond- en bodemonderzoek ter opspo ring van een geschikte waterwinplaats op Texel werd in 1917 ingesteld door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning Naar aanleiding van de conclusies van dit rapport is in het begin van de twintiger jaren in opdracht van het ge meentebestuur van Texel een plan uit gewerkt voor de voorziening van een ge deelte van Texel van drinkwater. Het is niet tot verwezenlijking van dit plan ge komen, aangezien het in verband met de grote kasten, welke met de uitvoering er van gemoeid zijn, niet mogelijk zou zijn deze waterleiding met toepassing van dragelijke tarieven te exploiteren. In 1932 werd een nieuwe poging on dernomen. De in dat jaar opgestelde ont werpen zijn door de inmiddels ingetre den crisis evenmin tot uitvoering geko men. De derde phase begon in 1937, toen het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening 'n nota opstelde inzake de keu ze van een waterwinplaats. Deze nota werd in 1938 gevolgd door 'n financieel plan ten behoeve van de uitvoering in werkverschaffing, waarna dit vervolgens uitliep op een verdergaand geo-hydrolo- gisch onderzoek. Dit onderzoek leidde tot de s.lotsom, dat bezuiden De Koog een winplaats zou kunnen worden aan gelegd met een dagcapaciteit van 1000 m3. De verdere oorlogsjaren is de zaak blijven rusten. Intussen was met de uit breiding van de bevolking, die thans bij na 10,000 zielen omvat, en de toeneming van het vreemdelingenbezoek in 1952 bezochten bijna 80,000 personen het ei land de aanleg van een waterleiding op Texel tot 'n steeds dringender nood zaak geworden. Daar kamt dan nog bij, dat het ontbreken van een goede water leiding een ernstige belemmering vormt voor de, afgezien van de lammeren, ca. 25,000 dieren omvattende veehouderij. In het voorjaar van 1949 vonden op Texel besprekingen plaats tussen de toenmalige burgemeester van Texel, ver tegenwoordigers van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, het Staats bosbeheer en het P.W.N. Deze bespre kingen hebben er ten slotte toe geleid, dat in 1950 door het gemeentebestuur in overleg met de Provincie aan het Rijks instituut voor Drinkwatervoorziening opdracht werd verleend een rapport uit te brengen omtrent de technische en eco nomische mogelijkheden van de exploi tatie van een drinkwatervoorziening voor het gehele eiland. In de kosten van dit rapport heeft de Provincie een bijdrage verleend van ten hoogste f 1000.-. Onlangs is aan die opdracht uitvoe ring gegeven en is ons een concept van een deel van het rapport toegezonden, dat voor de Statenleden op de Griffie ter inzage ligt. De aanlegkosten zijn in het ontwerp- rapport door het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening als volgt ge raamd: Putten met zuig- en persleidingen f 120,000, Pompstation, filterinstallaties, hoogspanningskabels, pompen, motoren, woningen, electrische installaties, enz. f278,000; Reinwaterkelder f40,000; Hoofd- en dienstleidingen, afsluiters brandkranen en watermeters f 1,622,000; Voorbereidingen en onvoorzien f240,000; Totaal f2,300,000. Met de exploitatie van de waterleiding op Texel, zal, indien deze voor het hier genoemde bedrag kan worden aangelegd en het loon- en prijspeil verder geen wij ziging ondergaat, een bedrag gemoeid zijn van naar raming f 160,000 per jaar. Hiervan zal bij toepassing van de in het verzorgingsgebied van het P.W.N. gel dende tarieven, eventueel met een be scheiden toeslag voor bedrijfsabonne menten, naar raming f 35,000 kunnen worden gedekt uit de voor het te leveren water te verkrijgen ontvangsten, zodat een jaarlijks exploitatietekort wordt ver wacht van circa f 125,000. Met betrek king tot de dekking van dit tekort zij medegedeeld, dat bij het Rijk in voorbe reiding is een regeling tot het verlenen van bijdragen in de kosten, voortvloeien de uit de aansluiting van onrendabele percelen op het waterleidingnet. Komt deze regeling overeenkomstig het opge stelde ontwerp tot stand, dan zal, zodra dit project voor een bijdrage in aanmer king komt, een Rijkssubsidie mogelijk zijn van plm. f 55,000 per jaar, zodat dan nog circa f70,000 ongedekt zou zijn. Naar analogie van de provinciale rege lingen inzake bijdragen voor de niet-ren- dabele uitbreidingen zouden wij dit te kort voor 50 pet. ten laste van de Pro vincie willen brengen, indien de gemeen te Texel de andere 50 pet. voor haar re kening neemt. Zolang geen Rijksbijdrage wordt ontvangen ware het gehele tekort van f 125,000 voor 50 pet. door de Pro vincie en voor 50 pet. door de gemeente te dragen. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat in het vorenstaande zijn aangehouden de globale ramingen uit het Rapport van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoor ziening, welke nader zullen moeten wor den geverifieerd. BAZAR IN ZUID-EIERLAND Morgenmiddag om half drie vindt de opening plaats van de Bazar in de Kapel te Zuid-Eierland. Deze Bazar wordt ge organiseerd door de Ned. Hervormden van Eierland. De bazar zal 2 dagen duren is nl. ook Vrijdagavond geopend van 7-12 uur en vele goederen en aardige at tracties zijn een bezoek zeker waard. De opbrengst ervan is bestemd voor het fonds waaruit de kosten voor de reeds uitgevoerde onderhoudswerkzaamheden van de Kapel dienen te worden bestre den. BOUWVERGUNNINGEN De heer J. M. Bakker H 10, bouw van kippenhok; Kerkvoogdij der N.H. Ge meente Den Burg, verbouw voormalig brandspuithuisje tot ketelhuis; de heer C. Brum, Den Hoorn 64, verplaatsen van houten loodsje; de heer P. J. Vermeulen, Waalderstraat 23, Den Burg, verbouw keuken; de heer A. Garritsen, E 24, aan brengen kozijn in zijgevel; de heer C. v. d. Heiden, Aalten, restauratie boerderij „Het Torenhuis", De Westen, tot woning annex atelier; de heer J. Flens, E 60, herbouw landbouwschuur. „Het Wapen van Amsterdam" was stampvol toen dokter Renout daar Za terdagavond op uitnodiging van Ontwik keling Oosterend een causerie met film hield over zijn reis naar Finland. De avond werd even na achten door de voorzitter, de heer Van Beijeren, ge opend, die een bijzonder woord van wel kom richtte tot de spreker en tot de di recteur van de VVV Texel, de heer G. W. Oskamp. De voorzitter verheugde zich zeer over de buitengewoon grote be langstelling. Nadat nog medegedeeld was, dat de heer W. Witte Czn. tot be stuurslid was benoemd in de plaats van de heer Van Zon, die naar elders ver trokken is, werd het woord verleend aan dokter Renout. De grote reis heeft hij ondernomen in zijn trouwe wagentje, met een student als reisgenoot. Aan de hand van een wereldkaart toonde dokter Renout hoe ver Helsinki en Hammer- vest wel van het Gouden Bolt je gelegen zijn. Hammervest ligt een stuk boven de Noordpoolcirkel. Dank zij het gunstige jaargetijde viel het met de kou daar best mee. Het volkswagentje liep de 3700 km. van Den Helder naar Helsinki in 7,5 dag. Van Amsterdam via Groningen naar Bremen. Van Bremen naar Hamburg over een prachtige verkeersweg, mis schien wel tè mooi: vele chauffeurs wor den hier door de slaap overmand, wat natuurlijk nogal eens een verkeersonge luk ten gevolge heeft! In Denemarken was het oo^k mooi rijden, een internatio nale weg, waarop men auto's uit alle mogelijke landen ontmoet. De douane gaf niet veel last, ze waren erg geschikt, maar alleen snapten ze niet waar mijn vrouw was, aldus spre ker. Op de papieren stond nl. ook de naam van mijn echtgenote vermeld, maar zij was niet meegegaan. Met de uit drukking „Wie zijn vrouw lief heeft" enfin, de rest vulden zij zelf aan en die spreuk schijnt internationaal bekend te zijn, want dat verging mij zo aan alle grenzen! Het viel ons op, dat wij nergens langs de kust strand aantroffen. En als wij „strand" zagen was het toch niet breder dan 2-3 meter. Vies zand, waar de zon nebaders het mee moesten doen, nee, geef mij dan het Texelse strand maar! In Lapland was het rijden minder mooi. Langs de wegen was alles afge scheiden met hoge hekken met het oog op de rendieren. Door deze hekken was het onplezierig rijden. Ze stonden alle maal scheef en dat was een onaange naam gezicht. We passeerden de groot ste electrische centrale ter wereld, wel ke vorig jaar door de koning van Zwe den in werking was gesteld. De destijds op last van de Duitsers in Finland aan gelegde wegen waren uitstekend. Ze lie pen over dijken met het oog op de sneeuw, waar men zo'n maand of tien mee opgescheept zit! Op die eenzame, 120 km. lange weg ontmoetten wij dik wijls mensen, die ons allerlei snuiste rijen te koop aanboden. Wij kochten daar een paar pantoffels, die de jongste leden der familie in extase brachten! De Laplanders zijn over het algemeen wel gesteld. In Hammervest meldden alom de bordjes, dat dit de noordelijkste plaats van de wereld is, een VW-stunt zeker! Het stadje was in de oorlog zwaar ge troffen, maar er was zeer veel herbouwd. Hier had men afstanden van 550 km. waarbinnen men geen benzine kon krij gen. Soms passeerden we een plaatsje dat uit slechts.... twee huizen bestond. En dat stond nog deftig aangegeven op de kaart! Toch zagen we hier nog een school. De leerlingen zijn 10 maanden intern en hebben de overige tijd van het jaar vacantie. Op een van deze wegen raakte onze benzinetank leeg 100 km. van het eerstvolgende plaatsje. De berg, die wij moesten nemen had veel brand stof gekost, maar gelukkig bracht de voorraad uit de reservetank ons tot een boerderijtje, waar ze ons aan benzine hielpen. We reden vlak langs de Russische grens. Precies een dag voor de start der Olympische Spelen reden wij Helsinki binnen. Alle stadions waren uitverkocht, maar 's avonds kon toch nog het eerste partijtje voetbal worden meegemaakt. Hollanders waren er maar weinig, misschien hebben wij 15 auto's gezien. Prins Bernhard en twee prinsessen wa ren ook naar Helsinki gekomen. Terug naar Stockholm. Drie maanden tevoren had dokter Renout een boot be sproken, maar die bleek te zijn uitver kocht en toen konden zij met een vracht scheepje over. Het kostte f 45,-. Gezien de vrij korte afstand vonden zij dat toch heel wat duurder dan de Texelse boot! De groenten in Stockholm was schreeu wend duur: voor een klein bloemkooltje betaalden de mensen f 5,-. De dames rookten grote sigaren. Na de pauze vertoonde dokter Renout eerst een serie lichtbeelden en daarna draaide hij een 2-tal films. In de pauze werden door de penning meester 14 nieuwe leden geboekt. De voorzitter deelde mede, dat op Dinsdag 18 November een causerie zal worden gehouden over de Hoge Veluwe. Voorts werden briefjes uitgedeeld, waarop vra gen konden worden gesteld, welke t.z.t. op een speciale avond zullen worden be antwoord. Ook werden nog enige voor werpen bekeken, welke dokter Renout had meegenomen. Deze zo goed geslaagde avond werd om half twaalf door de voorzitter ge sloten. Handbalnicuws G.D.S. Doordat er a.s. Zaterdag in het gym nastieklokaal in de Molenstraat een ko nijnententoonstelling wordt gehouden, kunnen we deze week niet trainen. Maar in plaats hiervan wordt door de trainer een theorieavond gegeven en wel a.s. Vrijdagavond half 8 bij mw. Van der Hulst aan huis. Zeer belangrijk, dus ko- de zeer gezellige avond sloot. ILLEGAAL AN DE REE WEEST! De Kogers P. V. en K. B. werden door de politierechter te Alkmaar veroordeeld tot resp. f 75 of 30 dagen en f 40 of twee weken tuchtschool, omdat zij zonder de eigenaar op de hoogte te stellen, met diens auto een ritje over het eiland had den gemaakt HALVE EEUW GELEDEN Den Hoorn, 23 October 1902. Be noemd tot gemeenteveldwachter alhier, de heer W. Duinker Jbzn. Het voorlopig resultaat van deze actie is meer dan f 1168,58. Den Burg f450,22; De Cocksdorp f79,61; M.-Eierland f35,93; Z.-Eierland f38,79; Den Hoorn f86,10; P.H. Polder f 37,96; De Koog f79,40; Oosterend f244,08; Oudeschild f 66,03; De Waal f 50,28. Intussen blijken uit het opgegeven ge tal wel twee zaken: Ten eerste, dat met goede organisatie, ook bij ons, veel te bereiken is en ten tweede, dat de oproep tot de Texelse bevolking om voor het ernstige probleem der vluchtelingen, me de hulp te verlenen niet tevergeefs is geweest. Bij de landelijke actie voor Vluchtelingenhulp was als doel gesteld 'n opbrengst van f500,000, hetgeen voor Texel zou hebben betekend plm. f 500,-, op zichzelf reeds meer dan de opbrengst van een normale collecte op ons eiland. Vanuit deze hoek bezien is het succes inderdaad zeer groot. En dit is dan ook wel geheel en al te danken aan de acti viteit van de gezamenlijke vrouwenorga nisaties. Aan deze organisaties komt wel de grootst mogelijke hulde toe. En wat mij wel bijzonder getroffen heeft is dat de vrouwen van alle richtingen met ge lijke spontaniteit meededen. Dit was de bedoeling, maar het had ook anders kunnen zijn. Laten wij ons gelukkig prij zen, dat aldus gezamenlijk optreden hier mogelijk is. Alle medewerksters en medewerkers die waren er ook, want de Fanfares in Den Burg, Oosterend en Den Hoorn verleenden eveneens hun medewerking wil ik hierbij hartelijk danken voor het bereikte resultaat. DE KONING. Waar de Texelse landbouwers binnen kort moeten beslissen over de ruilverka veling, lijkt het ons wel interessant even de Wieringers Metselaar en De Graal aan het woord tc laten. In de „Wieringer Courant" zetten beide hun standpunt uiteen. Uit onderstaande, door hen ge lanceerde ingezonden stukken blijkt, dat hun meningen nogal verdeeld zijn! Red. Een andere Wieringer, de heer C. Met selaar Pzn., blijkt het helemaal niet eens te zijn met hetgeen zijn ex-eilandgenoot de G. naar voren bracht ten aanzien van de kosten der ruilverkaveling aldaar. Onder de kop: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst", schrijft hij in de Wie ringer Courant: 1936. Het is half vier in de morgen van een Septemberdag; opeens een he vig gebons op de ruiten. Een beetje ver schrikt nog slaapdronken, spring ik mijn bed uit. „Ja, wie is deer!?" „Ik ben het Kees, nou ken Nan niet uut de kooi, die het 't zo in zien reg; zou jij met me mee willen te melken?" „Dan help ik jou straks wel efkes". „Vanzelf buur, weerom niet". „Nou das best", zegt oude buurman Kees Lont. „Dan zal ik efkes het peerd halen, dan ben jij ok wel klaar". Als ik op het erf kom, staat de bruun ol zo wat voor de kar. De bussen er op, de emmers en de klensebol, wat koek en we rijen. Bruun het er zin in. „Rij jij maar, jij bent nag jong, de bruun het nag ol feen stieve bek". We gaan de Koog in, zowat naar Zuiddiek. Zwijgend zitten we in de slingerende dresseerkar, de weg is slecht, maar de veren doen goed werk. Opeens verbreekt de oude man de stilte. „Ja, nou most je dat land achter huus hewwe, dat zou makkelijk en goedkoper weze". „Dat zou net buur, maar dat zou nag ol wat koste", zeg ik. Een eindje voerbij het blikken boetje begint de pret, hek open, hek dicht, een breed pad door het land, hek twie, drie, vier, vijf en zes volgen. Zie zo, we zijn er. De koeien ophalen, het is een mooie ochtend, in de verte be gint al iets van de dag door te breken. Rustig de acht koeien melken, voor mij vreemde beesten, omgekeerd het zelfde, maar de oude stem van buur doet de koeien begrijpen dat het zo moet. Klaar, nu maar weer naar de Belt, bruun. Hek open, hek dicht, twie, drie, vier, vijf en zes volgen. Op de weerom- reis zegt de oude baas, nog niet uutpraat van straks, als we voerbij blauwboskes, beschuutventje, groot sliek, enz. rijen: „Jonge, jonge, wat hew ik ol een tijd verlopen deer je eigenlijk niks aan hew. En den moet je nag maar gien iens aan de sliet denken, die je overal aan hew." „Nou zeg ik, misschien beginnen ze hier ok nag wel eens met ruilverkave ling". „Zie zo, we zijn weer thuis, de bruun uutspannen, efkens naar het langd bren- ge, het is zes uur, we hewwe er 2Vfe uur opzitten. De melk is nog al puur duur zo om en de bij vijf cent per liter. We heb ben al een mooi daghuurtje te pakken. „Ik red het wel hoor, buur". „Den maar bedankt". 1938. Plannen voor Ruilverkaveling op Wieringen. Wat een voorbereiding, wat een werk met al die kleine stukjes land. 1939. Mobilisatie in Nederland, drei gend oorlogsgevaar. Maar bij de Wierin ger boeren leeft de gedachte aan ruilver kaveling. Sloten worden verwaarloosd, de wol- kes niet onderhouden. 1940. Meidagen, oorlog is een feit ge worden ook voor Nederland, soldaten uit het Oosten zullen ons maar even in bescherming nemen. Vijf jaar ligt alles stil. Maar de oorlog is nog maar net teneinde, of in Neder land begint men alweer met de opbouw. 1946. Machtige draglines dreunen in de oerlaag van keileem en stenen en gra ven prachtige kavelsloten en afvoerka- naaltjes. Wieringen gelijkt op één heu vellandschap, van de grote zand- en grondhopen. Montania's met smalspoor en kipkar ren arriveren, oude sloten gedempt, we gen aangelegd, en wat een prachtige! Wat een machtig werk, hier alles op bouw in de beste betekenis van het woord. En als dan alles klaar is, dan is BIJNA ieder tevreden. Bijna, natuurlijk, helaas kan ieder niet tevreden zijn, tenslotte is ruilverkave ling mensenwerk, dus ook hier fouten. Het spreekt ook wel vanzelf, dat ook hier, gelijk bij al het werk en bouwen, men het nog eens over kon doen, het anders zou zijn. 1952. Voor Wieringen een droge zomer. Maar wat houdt het land zich goed. Wat staat die Westerlanderkoog er prachtig bij. Wat is Groot Sliek onder de deskun dige bewerking van boer Lont al een behoorlijk stuk land geworden. De haver puilde uit de dorkast op het land van Smit, bij het gemaaltje van Kobus. De Stroeer koog, kijk even naar het land van Koorn. Ga zo maar door, en vergelijk goed van vroeger bij nu. Wat een verbe tering, wat een stuk minder onkosten, wat alles veel gemakkelijker. Heeft u het gezien op de jl. tentoon stelling, al dat prachtige vee van Wie ringen? Leest het jaarboekje van de Zuivelfa briek, wat een melk van Wieringen, met op Wieringen de hoogste particuliere le veranciers. Nu de afrekening in October. Een tegenvaller? Natuurlijk, als er een rekening komt valt die altijd tegen. Protesten en kankeren! Wel nee. De juiste weg bewandelen. Redelijk over leg, kalme discussie door bekwame man nen uit Wienngers boerenstand. Waar om met? De Holl. Mij. van Landbouw heeft' haar eigen rechtskundig bureau. Maar niet zoals de heer G. in de Wie ringer Courant schrijft (waarom niet vol uit ondertekend?) om de Plaatselijke Commissie, waarvan al overleden, een duw in de rug geven, of verantwoorde lijk stellen. Ook niet een bekwaam advocaat ne men! De boeren op Wieringen kunnen zelf veel te goed melken. Nee, overleg en de kaarten op tafel, dat is het enige. En als dan toch alles klopt, dan moet de grote gedachte zijn: wij deden het voor hen die na ons komen, daarvoor brengen wij dit zware offer. Dat nage slacht zal als het de kaart van vroeger Wieringen bekijkt, er dankbaar voor zijn. Wieringen, October 1952. Antwoord aan de heer C. Metselaar Pzn. Geachte heer Metselaar, Met genoegen en belangstelling heb ik uw ingezonden stuk gelezen, zulks naar aanleiding van mijn (niet „ingezonden") epistel „Even afrekenen...." Ik kan u al direct mededelen, dat ik het volkomen met u eens ben, wanneer u met enthousiasme schrijft over de vele verbeteringen, welke de ruilverkaveling op Wieringen gebracht heeft. Dit is echter niet de kwestie, welke ik naar voren wenste te brengen. Wanneer u een huis laat bouwen, laat u eerst een begroting opmaken en wan neer u dan weet, wat ongeveer de prijs zal zijn en uw geldmiddelen zijn dien overeenkomstig, dan laat u het aanbe steden. Valt de uitslag hiervan tegen, omdat deze boven uw draagkracht ligt, dan zegt u: „Het kan met doorgaan" of „het moet maar even minder groot opge zet". '4 Wanneer een aannemer tegen u (en vooral in de periode vlak na de oorlog) gezegd had: „ik weet niet wat het moet kosten, maar ik zal het redelijk met je maken", dan luidde uw antwoord niet: „Ga je gang maar", zelfs al kende u de ze aannemer als zeer bonafide zakenman. Indien men een dergelijk besluit, ver band houdende met de financiële toestand van anderen moet nemen, zal men m. i. nog voorzichtiger dienen te handelen. De Plaatselijke Commissie meende na de oorlog niet deze armslag te moeten houden en ofschoon de omstandigheden van '39 wel zeer verschillen met die in '46 gaf zij opdracht, zonder eerst een alge mene vergadering de nieuw geschapen situatie voor te leggen, om tot verkave ling over te gaan. Zij wist niets van de kosten, alleen was daar de belofte, dat deze „redelijk" gehouden zouden worden. En al is de ruilverkaveling op zich zelf nu nog zo'n goed ding, daarom be hoefde deze loch met „tegen elke prijs" uitgevoerd te worden? Met alle respect voor de vele werk zaamheden van genoemde Commissie, maar het is mij bekend, dat ook zij is geschrokken van de prijs van f 400 gem. per ha. Ook daar had men een lager be drag in 't hoofd. Ten slotte geeft u in uw artikel een weg aan, welke de landeigenaren uws inziens moeten volgen. Over de wijze van protesteren kan men natuurlijk van mening verschillen; de doelstelling blijft echter dezelfde. Naar ik hoop zullen de belanghebben den er in slagen hun nota's verlaagd-te kiijgen, welke manier zij ook te baat zullen nemen. P. DE GRAAF. GESLAAGD Geslaagd voor het diploma coupeuse lerares dames-, lingerie en kinderkleding welk examen werd afgenomen door de Nederlandse School voor Coupeurs en Coupeuses „De Kleder Industrie", te Arnhem, de dames M. M. Smit, Schilder end 44 en D. Wijngaarden, Warmoes straat. I

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2