(from 'Zwarts Jexels in het harL, Verzegelde Lippen een boeiend spel door „Sint Janvoortreffelijk vertolkt Op reis Waddenzee annexeerde Havenplein De door „Kotex" georganiseerde Nationale Konijnententoonstelling trok zeshonderd bezoekers WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 66e JAARGANG. No. 6682 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. „CASINO" was tot de laatste plaats bezet toen R.K. Toneelvereniging „Sint Jan" daar Zondagavond het toneelspel „Verzegelde Lippen" door Maarten van Vught voor het voetlicht bracht. De avond werd geopend door kapelaan Van der Kooij, die een bijzonder woord richtte tot pastoor Persoon, burgemees ter en mevrouw De Koning en de bestu ren van „Het Masker" en „U.D.I.". Spre ker verheugde zich zeer over de grote belangstelling voor dit stuk. „Verzegelde Lippen" is een boeiend spel en door de voortreffelijke vertolking heeft de zaal een goede avond gehad. De onverflauwde aandacht waarmee het stuk van A tot Z werd gevolgd bewijst dat er prima is gespeeld. De rollen wa ren goed verdeeld en een ieder speelde zo goed als in zijn vermogen lag. De heren R. J. Boom, W. van Heer waarden Hzn., W. v. Heerwaarden Wzn., (Gravenstraat) en J. Ve'rvoort vervulden de gastrollen. Het stuk brengt ons naar het kantoor van notaris Fons van Mereveld (de heer R. J. Boom), die zal worden opgevolgd door diens zoon Gerard (de heer C. Witte Dzn., Warmoesstraat), maar zijn zoon Rens (de heer C. Witte Dzn., Gravenstr.) is de cabaretwereld ingetuimeld, zeer tot misnoegen van zijn vader. De broer van de notaris, Pastoor van Mereveld, Fran ciscaan (de heer W. v. Heerwaarden Hzn) verdedigt zijn oomzegger echter met vuur en betoogt, dat diens avonden op een cultureel hoog peil staan. Op de ver jaardag van Tini (mej. Rie Reij H.Jd.),* de pleegdochter, die meerderjarig is ge worden, verschijnt ook Rens en een ken nisje van hem Jany (mevr. R. Rijk-Kos ter), die zo de indruk maakt van een lichtzinnig type. De verhouding tussen de notaris en zijn (z.i. losgeslagen) zoon Rens wordt er niet beter op, als Rens hem om f 1500 vraagt: hij zit in geld nood en kan zelfs zijn medewerkers niet betalen Het is zonneklaar dat de verden king op Rens valt als men naast de ge opende brandkast het ontzielde lichaam van de notaris vindtterwijl Rens er naar men meent van door is ge gaan. Hoofd inspecteur De Leeuw (de heer J. Vervoort) komt met zijn rechterhand Pinkie, een jonge rechercheur (de heer Aat v. Heerwaarden Wzn., Gasthuisstr.) op de proppen. Ze arresteren Rens, die volhoudt onschuldig te zijn. Ook de pas toor gelooft in zijn onschuld, ja, die weet zulks wel zeker, waar een biechteling die de vader van Tini blijkt te zijn, hem zijn daad de moord op de notaris medegedeeld heeft. Deze man is Lam bert Koper, die naar de stad was geko men om de notaris weer eens wat geld af te persen, chantage van je reinste soort, waar hij dreigt, Tini te vertellen, dat hij haar vader is en haar ouders niet gestorven zijn, zoals haar altijd*is voor gehouden. Ook grootmoeder Anna, mw. A. Verberne-Ran) kan zich niet voor stellen, dat Rens de dader is. Rens moet tenslotte wegens gebrek aan bewijs wor den vrijgelaten, maar men kijkt en wijst hem na, men bezoekt zijn cabaret niet meer, en in de scheerwinkel draait men hem de rug toe. Dit is geen leven meer. Gelukkig weet de politie de ware schul dige te ontmaskeren en al zo mag dit stuk met een happy end worden beslo ten. Het is een keurige toneelavond gewor den. Alle toeschouwers zo mogen we aannemen zijn hoogstvoldaan huis waarts gegaan De heer R. J. Boom had een goede opvatting van zijn rol als no taris, de arbeidzame, ernstige man, die in conflict raakt met een zijner zoons; mw. A. Ran-Verberne had er veel slag van om een oud, zorgvol grootmoedertje te creëren; de heer C. Witte Dzn. gaf vlot spel als de onder zware zorgen ge bukt gaande cabaret-directeur, die het publiek in nauwer contact met de cul tuur wil brengen, doch hierin vooreerst niet slaagt, gezien zijn tekorten; de heer C. Witte Dzn., was écht de oppassende clan Uw spoorkaartje ge- qHT liaald bij de V.V.V. „Texel" VÏ jongen, die trouw vaders voetsporen volgt; mej. Rie Reij, het charmante pleegzusje, dat nog zo verwonderd in die grote wereld rondkijkt en zo onge kunsteld spel gaf, in volmaakte harmo nie met wat haar hart beroerde; de heer W. v. Heerwaarden Hzn., was een actieve Franciscaan, louter levend voor 't geluk van zijn naasten; mw. N. Zijm- v. Sambeek deed goed werk in haar vrij klein rolletje als Liesbeth, de huishoud ster van de notaris; mw. R. Rijk-Koster had te bewijzen, dat zij door de wereld verkeerd beoordeeld wordt en dit deed zij geroutineerd met voortreffelijk spel; de heer W. v. Heerden Wzn. bleek als advocaat echt de incoming man, maar dat klopt, waar hij nog weinig voor het voetlicht heeft gestaan, 't is al een hele win, dat hij zich zo vrij op het toneel durft te bewegen!; de heer C. de Veij speelde de rol van Lambert Koper pri ma, hij gaf ons een door de onversneden borrel gelaafde dronkaard, een type, waarvoor menselijk gesproken, geen redding meer bestaat; de heer J. Ver- voort was een uit het goede hout gesne den inspecteur, maar in de spanning van het gesprek met de pastoor „die méér wist, vriendje!" scheen hij meer aan dacht voor de tabak te hebben dan voor de draadjes, die de pastoor hem zou kun nen toewerpen.; de heer A. v. Heerwaar- den Wzn. was, zoals hij wezen moest, 'n jong rechercheur, die érg hard voor zijn baas liep!; mw. D. van Sambeek- Sahrama, ten slotte, was zo vriendelijk even te tonen, dat de pastoor op de steun van de manse huishoudster kon rekenen. De regie was weer in handen van de heer G. J. Logman. De grime werd op prima wijze verzorgd door de heer Groot- huijzen, Alkmaar. „HIJ IS OOK ZO GAUW AFGELEID Hoeveel maal zouden onderwijzers de ze klacht niet horen? Het wegfladderen van de aandacht, het gebrek aan con centratie, of hoe dit verschijnsel ook wordt aangeduid, belemmert niet zelden het vlotte meekomen in de klas en is dikwijls oorzaak van misschien onnodige doublures of van teleurstellende exa mens. Gebrek aan concentratie de kwaal van deze tijd. De oorlog van 1940-1945 krijgt de scnuld, of het drukke leven. Daar zal wel veel waars in schuilen. Maar of men daarmee niet al te gemak kelijk de schuld van het eigen erf af schuift? Hoewel ik mijn opinie helemaal niet wetenschappelijk kan bewijzen, heb ik de vaste overtuiging, dat heel veel van •deze concentratie te redden is, als de moeders en vaders zorgen voor een rus tige sfeer thuis. Als ze tijd hebben, tijd maken, om zich te interesseren voor de kleine belangen van het lérende kind. Het gezin is het tank-station voor de rust, die het kind moet bezitten, wil het de aangeboden leerstof ook rustig en goed kunnen opnemen. Gezegend het kind, dat thuis die rus tige sfeer aantreft, waarin het z'n kleine maar toch zo belangrijke schoolbeleve- nissen kwijt kan. Het kind, dat een moe der en vader heeft, die de moed hebben in hun gezinsleven „ouderwets" te dur ven zijn. Over dit punt zou een heel schoolblaadje vol te schrijven zijn. Dit maal maar één punt: de vloek van de verkeerd gebruikte radio. Veel kinderen kunnen nl. niet meer luisteren. Wat de onderwijzer uitlegt, opdraagt, vraagt het gaat over hen heen. Hun luistervermogen is verzwakt, beter: afgestompt.omdat het leven thuis vol is van geluiden, veel te vol. De een. praat, en de ander praat er over heen en daarachter klatert de radio uur in, uur uit: rijp en groen; muziek, voor drachten, preken't doet er niet toe, als er maar geluid geproduceerd wordt. Er zijn gezinnen, waar men het niet eens hoort, dat de radio „aan" blijft staan, als men het huis uit gaat voor een wande ling. Waar men alleen maar opmerkt, dat de radio soms niét gaat, zoals men ook het stilstaan van een klok in de huiska mer merkt aan een zekere „leegte". In deze sfeer wordt het luisterver mogen van het kind vermóórd. Daar wordt het schoolkind gekwéékt, dat geen concentratie-vermogen heeft. Daar wordt de toekomst van menig kind vernield Dat er zelfs ouders zijn, die geloven, dat een kind kan leren en zijn school werk kan maken bij de galmende radio, heb ik ook enkele malen ondervonden. Het is wel erg. Het ergst voor het kind. Maar dat bemerkt men meestal pas, als het te laat is. Ik hoop, dat veel van onze ouders hun radio-uurtjes zullen durven missen, om de stilte, de rust voor hun kind te behou den en daarmee zijn leervermogen zeer, zeer belangrijk te steunen. (Vacature). „TE GAST" BIJ EEN OUD-TEXELSE „Laten we ers naar „Jan Lap" gaan! vast een oud-Texelaar", zeiden we en spoedig belandden wij in de Amsterdam se Lange Niezel. Al een paar keer heeft hij in de Texelaar geadverteerd met zijn „quick lunches, belegde broodjes, met een half ons vlees" en zijn warme scho tels. Dat is wel een bijzonderheid: een Amsterdams cafétaria en restaurant ad- verterend'in 'n krant, die zo'n 90 kilome ter van de hoofdstad haar meeste abon- né's heeft, maar ja, het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en als Texelaar blijf je benieuwd hoe het die oud-Texelaars vergaat en je wilt hun graag de klandizie geven! Toen wij met onze vroegere plaatsge- note, wier zoon de zaak thans drijft, over Texel begonnen, raakten we na tuurlijk niet een, twee, drie uitgepraat. Zij vertelde ons al meer dan een halve eeuw geleden van het eiland te zijn ge- emigreerd, maar ze zet hier nog wel eens voet aan land. En terwijl wij ons tegoed deden aan de „capucijners met spek", werd menig eilandelijj^gebeuren, up to date en historisch, besproken TEXELSE MARKT Den Burg, 10 Nov. 1952. Aangevoerd: 13 koeien f 700-f 900. 25 pinken f 450- f 700. 12 graskalveren f 250-f 300. 2 lam meren f55-f70. 3 schapen f 80-f 100 17 biggen f 45-f 60. 10 n. kalveren f 35-f 45. STOEIEN OP DE BOOT De ambachtsscholier J. Bakker Czn. kwam op de Texelse boot bij het stoeien zo ongelukkig te vallen, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Er werd een bloeduitstorting in het kniege wricht geconstateerd. De onfortuinlijke knaap is enige weken rust voorgeschre ven. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEl 12 Nov. 5,13 en 5,26. 13 Nov. 6,19 en 6,30. 14 Nov. 7,15 en 7.14. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water VERGADERING van de Raad der gemeente Texel op Za terdag 15 November 1952, des namid dags 2,30 uur ten gemeentehuize. Texel, 8 November 1952. De Burgemeester van Texel, C DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Benoeming van een hoofd aan de openbare lagere school te De Koog. De voordracht luidt: 1. de heer L. Th. Onstenk te Krabben- dijke; 2. de heer H. van den Bos te Mus sel. 4. Benoeming van bestuursleden van het Alg. Weeshuis, wegens periodieke af treding per 1 Jan. 1953. Aanbevolen worden voor. Mevr. T. Dros-Roeper: 1. mw. T. Dros- Roeper; 2. mw. M. de Beurs- Rab. voor de heer C. v. Groenigen: 1. de heer C. v. Groenigen; 2. de heer A. Kik kert Jzn. 5. Benoeming van vertegenwoordigers en van plaatsvervangende vertegenwoor digers van de Raad in de Commissie voor georganiseerd overleg, ingaande 1 Jan. 1953. Aanbevolen worden: tot vertegenwoordiger: de heren W. Wassenaar, R. J. Timmer en S. v.d. Vis; tot diens plaatsvervangende vertegen woordiger, resp. de heren A. Dros Bzn de heer F. L. de Grave en mw. G. Vrij- dag-Keijser. 6 Benoeming van leden van de Com missie van Advies, welke in 1953 belast zal zijn met de behandeling van reclames tegen aanslagen in plaatselijke belastin gen. Aanbevolen worden: de heer Jak. Bruin, mw. G Vrijdag-Keijser en de he ren Joh. Daalder en F. L. de Grave. 7. Benoeming van een afgevaardigde en van de plaatsvervangende afgevaar digde van de Raad naar de in 1953 te houden Algemene Vergaderingen van Aandeelhouders van de N.V. Texelse ElectriciteitsmaatschappijAanbevolen wordt als afgevaardigde de heer F. L. de Grave en als plaatsverv. afgevaardigde de heer Jak Bruin. 8 Stemming over de benoeming van een Commissaris van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij wegens perio dieke aftreding per 1 Jan. 1953 van de heer P. J. Verberne. Aanbevolen wordt de aftredende. 9. Stemming over de herbenoeming van de heer P. A. de Rode tot Directeur van de N.V. Electriciteitsmaatschappij. 10. Verlening van subsidie aan het Waterschap de Dertig Gemeenschappe lijke Polders op Texel ten behoeve van ■het onderhoud van de Waalderweg, de Oosterenderweg en de Oosterweg. 11. Verlening van tegemoetkoming in de kosten van het volgen van een oplei ding tot kraamverzorgster. 12. Verlening van een bijdrage aan de heer H. J. van der Geest in de kosten van de opleiding van zijn zoon Nicolaas Johannes tot onderwijzer. 13. Beslissing op een verzoek van de heer A. Compagner te 't Noorden om een tegemoetkoming als bedoeld in art. 13 der Lageronderwijswet 1920. 14. Beslissing op een verzoek van het R.K. Weeshuis te Hoorn om een tege moetkoming als bedoeld in art. 13 der Lageronderwijswet 1920. 15. Vaststelling van een „Verordening op de heffing van begraafrechten: in de gemeente Texel". 16. Wijziging van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de heffing van school geld voor het uitgebreid lager onderwijs. 17. Verkoop van grond te De Waal aan de heer L. Vermeulen aldaar. 18. Stemming over de electrificatie van Spang. 19. Aangaan van een geldlening van f 100,000 met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten en uitlenen van deze gelden aan de N.V. Texelse Electrici teitsmaatschappij, ten behoeve van de electrificatie van Spang. 20. Aangaan van een geldlening van f 107900 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor consolidatie van vlot tende schuld. 21. Goedkeuring van de le suppletoire begroting van de Sociale Dierust voor 1952. 22. Vaststelling van de 9e suppletoire begroting voor de dienst 1952. 23. Aankoop van grond te Den Burg van de Gereformeerde Kerk te Den Burg. RUSTIG, alsof ze willen zeggen „Wij hebben al zoveel veldslagen meege maakt!" liggen daar de schepen Marsdiep en Voorwaarts aan de kade ge meerd. Deze foto is vorige week Donderdag genomen, toen een deel van het Oudeschilder havenplein door de Waddenzee was geannexeerd. Het kwam tot 1,65 boven N.A.P. Van de meerpalen is nog juist de kop te ontdekken. Chauffeurs dienden deze palen in de gaten te houden en voorallinks te passeren, wilden ze niet, dat hun wagen in de haven terecht kwam! Rechts ziet u zich een militaire truck door het zilte nat ploegen, het water spat wit tegen de motorkap op. DE NATIONALE Jubileum Tentoonstelling van konijnen, georganiseerd door onze Texelse Konijnenfokkersvereniging „Kotex", is een groot succes geworden. Het aantal bezoekers (600) onder wie liefhebbers van de Overkant, was ruim tweemaal zo groot als in Januari 1946, toen hier voor het eerst een nationale tentoonstelling van konijnen werd gehouden. In 1946 was men onder de indruk van 194 inzendingen, thans waren het cr niet minder dan 264, waarvan 90 dieren van Texel zelf. Er waren konijnen uit alle delen van het land: uit Raalte, uit Breda, uit Zwolle, uit Oosterwolde enz. Dank zij de volle medewerking van B. en W. kon weer de beschikking worden verkregen over het gymnastieklokaal, dat zich voor de tentoonstelling uitstekend leende: de bezoekers konden deze show prachtig overzien, er was ruimte en licht. De actieve leden en bestuursleden van de Kotex feliciteren wij met dit prachti ge resultaat! De secretaris, de heer H. A. Witte. Everstekoog, vertelde ons vol en thousiasme, dat ze vóór de propaganda- vergadering eni daarna gevoerde recla me-acties nog maar 22 leden hadden en nu zitten ze al tegen de 50 leden! En dat is dus al iets meer dan het gemiddelde voor ons land, waar Nederland plm. 4000 aangesloten konijnenfokkers telt. Burgemeester De Koning die met bei de wethouders naar de tentoonstelling kwam, viel dc- eer te beurt de show te mogen openen; hij deed dat met groot ge noegen, vooral waar dit het werk en de durf is geweest van zulk een betrekke lijk kleine vereniging. Hieruit blijkt dan weer, dat met animo en eendracht veel kan worden gepresteerd. En financieel denken ze er ditmaal wel uit te sprin gen ook! De heer J. Stiekema, Molenstraat 59. Den Burg, verwierf met zijn ijzer grau we Franse hangoor, een jonge voedster, de le prijs in de rubriek grotere rassen. (1 ZZG!); de heer J. A. Stemfoort, Wil- helminalaan 13, Den Burg, kreeg het zelfde praedicaat in de middenrassen met zijn jonge witte Wener ram, terwijl de heer J. Keizer, Hallerweg 2, Den Burg, met zijn Klein Zilver, midden geel een jonge ram, in de kleine rassen even eens 1 ZZG behaalde. Het beste dier van de gehele tentoon stelling was volgens de keurmeesters, de heren P. Wesseling, B Wermer en N Verkade, allen van de Vastewal, de Blauwe Rex van de heer R. Dragt uit Amsterdam. Het tentoonstellingsbestuur bestond uit de heren H Snoek, H. A. Witte, J. P. Stam, A. Huizinga en, J. C. Bugel; de voedercommissie werd gevormd door de heren J. Stiekema, C. Witsiers, W. Rijk en P. v.d. Molen, terwijl de verzendcom- missie bestond uit de heren Adr. Bak ker, J. P. Stam, F. Visser, A. v. Heer- waarden en P. Gielis. Groot was het aantal prijzen en wij kunnen de schenkers daarvan dus niet allemaal apart noemen! Wie als leek voordien gézegd zal heb ben „Een knien is maar een knien!" zal na een bezoek aan de tentoonstelling wel méér respect voor onze wipstaartenfa milies hebben gekregen: er was een bon te verscheidenheid van alle mogelijke rassen, tenminste, een zeer groot aantal rassen: van 16 ponders (de witte Vlaam se reus) tot de vederlichte, rood-ogige Pooltjes en de 2-kIeur dwergen. Vlaam se reuzen in haaskleur, konijngrijs, geel, wit, er waren niet minder dan 35 witte exemplaren ingezonden!; Angora's, diep weggedoken in hun zware, sneeuwwitte bont, waarvan ge die prachtige wol kunt spinnen Ze leveren 5-6 ons per jaar en de wol doet momenteel 50 gulden per ki lo, hetgeen wij ér-* weinig vonden! Dan waren er zwarte cn witte Lothanngers, Franse hangoren in konijngrijs, ijzer- grauw, bont, zwart en wit. Grote Chin chilla's, Groot Zilvers in licht zwart, lichtbruin en konijngrijs; Weners in blauw en wit en zwart, blauwe van Be- verens, Rode Nieuw Zeelanders, Ha vanna's, Rijnlanders zeer moeilijk te fokken met hun tekeningsbeeld van zwart en bruin; Alaska's, die opvielen door hun gitzwarte bont, Black Tan's, Papillons, Bruine Tan's, Hollanders in zwart en wit. Hoe zuiver rond lag die witte band om het lichaam, met een witte snoet, terwijl de manchetten der achterpoten ook in wit bont gehuld wa ren; ook waren er blauwe, ijzer grauwe en gele Hollanders; we noemen ook nog apart de driekleur, de Kleine Zilver's in lichtblauw en midden geel; de Rus in zwart, Rexen in blauw en bruin, de Cas tor, de Lexen, de zwarte en witte Gou wenaars; de Marter, de Seal en last but not least, de Luxe Rex, wiens kleur en glans als een „rookwolk van een sigaar" werd geroemd. Bij diverse hokken hing de aanbieding mét prijs, „Te koop". Pooltjes moesten f 4,- opbrengen, maar voor een Vlaamse Reus en een Franse Hangoor was zo'n 10-17 gulden nodig. De middenrassen doen momenteel f 7,50-10. De heer Joh. Th. de Lange uit Weesp had namens de K.N.B. Vellencentrale 'n aardige stand ingericht, waarin naast een groot aantal geprepareerde huiden een paar handschoenen, een met bónt afgezet vest, een paar pantoffels en een mof te pronken lagen, benevens enige speelgoedpoppen. Hier volgen tenslotte nog de overige Texelse prijswinnaars: de heren A. Hui zinga 3GG met witte Vlaamse Reus ram; J. Blom 1 ZG met konijn grijze Hang oor ram, Adr. Bakker idem met voed ster en GG met ram bont exemplaar; J. Stiekema G met bonte voeds'.er; W. Rijk 1 ZG met zwarte voedster; P. v.d. Molen 1 ZG met witte ram; H. Snoek G met konijn grijze Groot Zilver; H. A. Witte 1 ZG met blauwe Wener ram; P. J. Gie- ils 2 ZG met witte ram; F. Visser G met Rode Nw Zeelander voedster; B. van Elk 2 G en 1 GG met Papillon rammen; W. Kooij 1 ZG met blauwe Hollander ram; Joh. Chr. Bugel 1 GG met Lex ram en G met Kleurdwerg ram; Adr. Bakker met 1 GG voor Lex ram; J. P. Stam 1 GG met Mailer voedster. Illl llllll Ullll mm mm im» m.» I

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1