9 rocn /wa in het flZHEEHIZZ? VAL DA Grote Propaganda- avond v£s A Houdt adem iris en uw tandenmond door de De Jan Aije sloot wordt „gemoderniseerd" H Uitvoering mogelijk door volledige jnedewerking der U belendende boeren Werk gevorderd tot Marsbrug De Filmavond van Wessanen en Keijser Co Texels Noordelijkst gelegen kerk wordt hersteld Sanapirirt: de veilige 3 Vergadering Coöp. Aankoop Vereniging „Texel' J' y verkwikkende U>N ZATERDAG 15 NOVERMER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6683 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. DE MACHTIGE DRAGLINE van het Waterschap De Dertig Gemeenschappe lijke Polders demonstreert sinds Mei met korte pauzes zijn capaciteiten en de bestuurder, de heer Vinke, zijn groeiende routine op de vijf kilometer lange Jan Aije Sloot, die door de lage landen van De Mars, Laagwaal en Dijkmanshui zen kronkelt. De zo belangrijke sloot was langzamerhand tot 'n slootjè ineen geschrompeld: men behoefde heus geen volleerd polsstokspringër te zijn om er met gemak overheen te zeilen, ach, zonder polsstok redde je het ook wel.... Moeizaam verwerkte zij het water, dat Pluvius haar toedacht en in het natte seizoen had zij dan ook meer dan haar portie, gebaarde zelfs afkeer, wat bleek uit de kliekjes, die hier en daar op de belendende landerijen achterbleef. Ach, vóór de oorlog was de Aije sloot voor hetlaatst opgeschoond! van de Kadijksweg tot een perceel ge naamd het Homtje, dus een 300 meter. Bij het Horntje zou dan halt worden ge houden in verband met de vele bochten en met het oog op een eventuele ruilver- kr veling, maar, zoals gezegd, de be langhebbende boeren hebben gezegd, ga je gang maar en zodoende konden diver se hindernissen er was een afsnij ding bij van 60 meter!worden opge ruimd. DE DERTIG POLDERS hebben wèl plezier van de dragline, die sinds een paar jaar hun eigendom is. Hij groef de Schilsloot uit vanaf de Schans tot aan Brakenstein, de sloot vanaf de Robbe koog tot het „ijsbaantje" achter de Oude Kamp en de tochtsloot vanaf de Wester- weg bij Groenendaal door de Kerrekie tot aam de Hemmerkooiweg. NIEMAND verdenke ons van politie ke zetjes, maar misschien hebben de belendende boeren wel gedacht: „Laat die sloot daar nog maar even z'n beloop, straks krijgen we immers tóch ruilver kaveling!" Ofze hebben gewacht tot het bestuur der 30 Polders besluiten zou tot aankoop van de moderne dragline, die met de gedeeltelijk verzande sloot gewoonweg speelt! Nu wij dit schrijven, zitten de dragline en het personeel al tot de Marsbrug en ze hebben dus reeds verreweg het groot ste traject al achter de rug: er zal nog zo'n 1500 meter voor de boeg liggen, tot Sonnevanck", waar de eigenlijke Jan Aije sloot eindigt en dan is er nog een zijtak tot Akenbuurt, die drie wegen kruist: De Waalderweg, de Kogerweg (bij Sarrasani) en de Laanweg. BIJ DE MARSBRUG kon je goed het verschil zien tussen de oude en nieuwe sloot: als op zovele plaatsen had men hier een belangrijke bocht afgesneden en de oude sloot was maar een nietig ge valletje bij de nieuwe waterloop met zijn bovenwijdte van 8,5 meter en bo dem van 2,50. De natuur schiep de Jan Aije sloot dat staat vast en blijkt uit de vele kronkelingen: hij kwam te vloei en waar het land het water het gemak kelijkst doorliet. Een klein, natuurlijk ri viertje dus, dat inderdaad schoon was door zijn ongereptheid, maar in de prac- tijk had men (ook natuurlijk!) meer aan een kanaal of kanaaltje, dat het water heel wat vlugger en gemakkelijker naar de wijdheid der Waddenzee kan laten afvloeien! En zo'n kanaal zou trouwens ook heel wat beter passen bij een modern gemaal zoals dat van Dijksmanshuizen! Hoeveel bochten die Jan Aije sloot rijk was? We hebben ze maar niet ge teld. Een groot aantal bochten zou moe ten worden verwijderd wilde men het volle profijt van deze waterloop kunnen trekken en dat hebben alle belendende boeren ingezien en zonder slag of stoot, nee, met volle medewerking en vol ver trouwen hebben zij gezegd: „Wij laten het geheel aan de deskundigen over, als wij maar het overtollige water kwijt ra ken!" En zo kon het dus gebeuren, dat de dragline ineens op een perceel land verscheen om er te gaan graven! Dan liet men het Jan Aiie slootje rustig zijn grollen botvieren en een stuk verder kwam die Jan Aije sloot dan wel weer naar die dragline terug als een kind, dat nog maar erg graag vaders hand vat, als het moeilijkheden vreest. Oorspronkelijk zou men gaan graven Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid UITSLAG VERLOTING KOTEX No. 54 (strijkbout), 906A 619 465 583 62A 507A 721A 418 124A 932A 430A 131 760 182A 625 4 803 524 36 23 615 61 320A 841 981 309A 522A 524A 931 177A 158A 983A. Prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer H. Snoek, Kogerstraat. GIFTEN AFD. TEXEL VAN „HET WITTE KRUIS" Den Burg: C. K. f2,50; J. B. f2,50; N. K. f2,50; D. J. B. f2,50; J. v. H. f2,50; H. P. f2,50; fam. K. f2,50; D. P. K. f2,50 De Koog: fam. v. S.S. f2,50, fam. v. d. M. f 2,50; P. K. f 2,50. Eierland: G. v. H. f 2,50. Oudeschild: fam. v. S. f 1,50. De Cocksdorp: P. B. f2,50; De Waal: J. K. f2,50; Oudeschild: fam. v. S. f 1,50; D. f 100,- en aandeel TESO; E. M. f2,50; T. W. f 2,50;- N.N. f0.50; T. E. f 2,50; J. V. f 1,-, A. E. f5,-. GRAUW was de herfstlucht toen uw verslaggever (met potlood en papier èn camera) naar de Marsweg trok. Het bleek veel te donker voor fotograferen, een zware regenbui schoof voor de zon, de mannen moesten een poosje het werk staken. Toen het droog was, had een on afzienbaar wolkenveld de zon opgeslokt en de kans op een plaatje was verke ken. Maar, wij komen met de camera te rug, want het verschil tussen de nieuwe en de oude Jan Aije sloot moet u zién! AAN DE UITNODIGING tot bijwo ning van een filmavond met lezing over veevoeding door de Directie van Wessa- nen's Koninklijke Fabrieken N.V., te Wormerveer en de C.V. v.'h. C.R. Keijser en Co. alhier, werd door een zeer groot aantal Texelse veehouders gevolg gege ven, zodat de zaal van Hotel Texel Don derdagavond zo goed als geheel gevuld was, toen de heer A. v. d. MeuAen de aanwezigen een hartelijk woord van welkom toeriep, waarbij hij zich ver heugde over de grote belangstelling. Hierop gaf spreker het woord aan de heer Eijkelenboom, die met de heer Blankensteyn Wessanen vertegenwoor digde. Alvorens de prachtige kleuren film „Met Wessanen door Denemarken" te vertonen, gaf de heer Eijkelenboom een vergelijking tussen Denemarken en Nederland. Denemarken is iets groter dan ons land, maar heeft nog niet de helft van Nederlands aantal inwoners, nl. 4 millioen. Daar is de splitsing dus leng niet zo'n noodzaak als in ons land. Hier is de gemiddelde grootte der be drijven 9,7 ha., daar 15,5 ha. Hier heb ben wij 2,25 millioen ha. cultuurgrond, waarvan 52 pet. blijvend grasland, in Denemarken 3,25 millioen of 1 millioen ha. cultuurgrond méér, slechts 15 pet. daarvan is blijvend grasland, terwijl 25 pet. aan kunstweide is ingeruimd. Dene marken komt echter en dat verwon derde alle aanwezigen niet weinig! meer onze kant uit: meer blijvend gras land en minder kunstweide. De kunst- weide levert wel veel kilo's op, maar kwalitatief kan het hooi van de kunst weide toah niet halen bij hooi of gras van een goede oude weide. Ruim tweederden van het Deense vee is roodbont, 18-20 pet. zwartbont, 5-6 pet. is van het Jersey-ras, dat een licht diertje is en wordt gehouden om het zeer hoge vetgehalte: het gemiddelde van een der bedrijven, waarvan de film een beeld zou geven, was bv. 6,9 pet. vet! Daar staat dan weer tegenover, dat zij gemiddeld geen 10 liter per dag halen! (Zie vervolg tweede pagina). SCHIETOEFENINGEN OP DE „HORS". De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat van 19 November 1952 tot en met 21 November 1952 zon der voorafgaande waarschuwing op de „Hors" zal worden geschoten. Het is daarom ten strengste verboden, wanneer de rode vlaggen gehesen zijn, de „Hors" te betreden. Texel, 14 November 1952. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 13 November 1952 Geboren: Marius Gerard zv Jan Kik kert en Johanna G. Poel. Ondertrouwd: Jacobus I. Boon en Trijn tje A. J. van den Berg. Willem Trap en Grietje Eelman. Willem Sdhaatsenberg en Lena de Bloois Getrouwd: Gene. Overleden: Anna Kalis, 72 jr., eohtgen. van W. v.d. Hoek. Anna Johanna Smit, eohtg. van Jan Zoetelief. Gevonden voorwerpen: 1 kleine portemonnaie, 1 paar wan ten, 1 kinderwantje. INGEKOMEN PERSONEN Anna M. Bakker v. Wervershoof A 286 Den Hoorn 33. Rudi Veenstra v. 's- Gravenhage, Ant. Duyckstr. 98 n. K 84b. Sijke Wassenaar, van Menaldumadeel, Berlikum 31 n. Weverstr. 101. Cornelis van der Heijden v. Aalten, Dijkstr. 62 n H 111. Lucia V. M. Hoedjes v. Bergen, Loudelsweg 24 n. E 130. Thomas de Jong, v. Nibbixwoud G 5 n. Weststr. 10 Oosterend. Johanna C. Witte v. Mij drecht, Zuwe 65 n. H. 110. VERTROKKEN PERSONEN Klaaske Krotje van Bosweg 21 Oosterend, naar Soest, Birkstr. 84. Lolk- je Gerlsma v. Julianastr. 9 Den Burg n. Groningen, Goeman Borgesiuslaan 12. Roelofke M. A Faber v. K 61 n Vledder, Frederiksoord, Kon. Wilhelminalaan 162. Fentje Dootjes v. De Cocksdorp 117a n. Amsterdam, Keizersgracht 414. ZIJN VIJFTIGSTE OPVOERING Op uitnodiging van de Koger Oranje vereniging, welke reeds meer dan 200 leden telt, zal de voordrachtkunstenaar Cor van Beek Donderdagavond a.s. in Hotel De Toekomst Hollands Glorie voordragen. Dit wordt zijn 50ste opvoe- POSTZEGELRUILBEURS Ook deze winter zullen weer postze- gelruüavonden worden gehouden. Vorig jaar waren deze avonden een groot suc ces. Reeds hebben zich een 25 liefhebbers opgegeven. Het onderling ruilen is niet alleen de goedkoopste manier om de ver zameling aan te vullen, maar zeker ook de aantrekkelijkste. Zij brengt de verza melaars in contact en vriendschappelij ke gedachten wisseling verrijkt onze ken nis op het mooie gebied der philatelie. Hoe meer verzamelaars er van deze avonden gebruik maken, hoe attractie ver deze zullen worden. Dus komen zij die er nog steeds niet toe konden besluiten, Maandagavond om 8 uur in Hotel De Graaf, waar onze eerste ruilbeurs van de winter wordt gehouden. Jong en oud zijn welkom. C. B. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. DIT IS de toren van de N.H. Kerk van De Cocksdorp, welke stevig in de stei gers staat. Deze kerk werd, evenals de R.K. Kerk aldaar, tijdens de Russenoor log, zwaar beschadigd. Kon de R.K. kerk reeds in 1948 'als geheel hersteld in qebruik worden genomen, met de N.H. kerk heeft heel wat langer moeten duren maar daar zit nu dan toch zichtbaar schot in: de herstelwerkzaamheden van het gebouw vorderen snel en ook wordt hard en voor dag en dauw gewerkt aan de wederopbouw van de toren. Kerk en toren dateren uit 1841 en ver rezen onder leidinq van de bouwmees ter Jacob van der Kloot. In 1843 werd het uurwerk in de toren geplaatst, het is gesmeed door de dorpssmid A. v. d. Kloot. De toren is eigendom van de ge meente Texel. De klok werd in de oor log door de bezetters meegenomen Voorjaar 1953 hoopt men de werk zaamheden gei eed te hebben. Veilig en onbegrensd genezend bij kou-koorts - griep en pijnen. Kok«r 50 t*bl«tt«n 80 ct. - 23 tabletten 45 ct S. V. Texel. De 4e klas KNVB: geen wedstrijden. Afd. NH Res 1 C: Alkm. 4-WW; Hol- landia 3-BKC 2, Helder 3-Succes 2; Texel 2-West Frisia 4; Schagen 2-Grass- hoppers 2. 4 P: Texel 3-Tex. Boys 2. Adsp.: Oudesluis A-Texel A, 10 uur. Adsp. B zijn vrij. Voor Texel is elke wedstrijd een zwa re opgaaf. Maar stellig is er een kans als ge allemaal flink blijft aanpakken en volhoudt tot het einde. Voor Texel 3 tegen Boys 2 verwachten we een pittige wedstrijd. Texel A gaat vroeg op stap, speelt een goede wedstrijd, jongens! Op initiatief van bovengenoemde ver eniging werd Donderdag 6 November een vergadering gehouden in Hotel De Lindeboom, waar de heer Bakker, één van de directeuren van de Zaaizaadver eniging „West-Friesland" te Wijdenes, sprak over het werk van laatstgenoemde vereniging. De avond stond onder leiding van de heer C. H. Roeper. Deze zei in zijn ope ningswoord, dat het telen van zaaizaad, de zgn. contractteelt, heel vaak aanlei ding gaf tot teleurstellingen. Deze te leurstellingen hebben vooral betrekking op tegenvallers bij de afrekening. Veelal zijn de kosten, die berekend worden door de zaadfirma's zeer hoog en is het netto gewicht van het zaad niet in evenredig heid met 'het gewicht bij de aflevering. De heer Bakker vertelde daarop iets van de gang van zaken in de Zaaizaad vereniging „West-Friesland". De vereni ging werd in 1935 opgericht met aanvan- j kelijk slechts 13 leden en een jaaromzet van plm. f 5000.-. Thans telt de vereni ging bijna 500 leden en de omzet per jaar is gestegen tot meer dan één milli oen gulden. Vooral de eerste jaren moest strijd ge leverd worden met de grote Zaadfirma's. Tot de oprichting der vereniging toe had men nl. het heft geheel in handen en de bedrijven, die zaad teelden voor deze firma's moesten maar afwachten wat men uiteindelijk in handen zou krijgen. Spreker deelde verder mede, dat in de jaren 1936-1948 door de vereniging aan de leden steeds een prijs voor geteelde zaaizaden kon worden betaald, die 10-30 procent boven die van de Zaadfirma's lag In 1949 was dit anders. In dit jaar kon maar amper de handelsteeltprijs worden uitbetaald. Dat werd veroor zaakt door het feit, dat Amerika in dit jaar met grote hoeveelheden zaaizaad op de Europese markt kwam. Ook 1950 was nog 'n ongunstig jaar. In 1951 lag de prijs, die de vereniging uitbetaalde ech ter weer zeer belangrijk boven die van de Zaadfirma's. Aanvankelijk werd de teelt van zaai zaden uitsluitend ondergebracht bij le den der vereniging. Thans kent men ook zgn. vrije telers. Het verschil is dat de leden volledig profiteren van de winst, die door de vereniging wordt gemaakt. De vrije telers contracteren tegen een bepaalde prijs met een zgn. participatie- clausule. Dit houdt in, dat bij verkoop tegen hogere prijzen de winst voor 50 pet. aan deze telers ten goede komt. Sinds enkele jaren heeft men ook vrije telers op Texel en de vereniging stelt er prijs op dit contract blijvend te maken. De Texelse landbouwers kunnen dit doen door lid van de vereniging te worden of op normale wijze een contract af te slui ten. Vervolgens deelde spreker nog een en ander mede over de afzet van de zaaiza den. Deze gaan voor het overgrote deel naar het buitenland. Men heeft connec ties met firma's in Zwitserland, België en Duitsland. Aanvankelijk heeft men er naar gestreefd ook de afzet geheel co- operatief te laten verlopen. Dit bleek echter niet mogelijk te zijn. De grote co- operaties in het buitenland bleken vaak al relaties te hebben met de Zaadfirma's in ons land. En wij hebben toen op on ze beurt ook contact moeten zoeken met firma's in het buitenland. "Onze vereni ging, aldus spreker, speculeert niet. Al les wat viij in teelt geven kan, behou dens bijzondere omstandigheden, ook ge plaatst worden. Indien men op het moment als lid der vereniging wil toetreden, wordt inleg- EN DAN GAAN WE NAAR DE. KINDERTONEELUITVOERING! Zaterdag 13 December, aanvang half 3 zullen de leerlingen van de Helderse Kweekschool in De Oranjeboom voor kinderen van speeltuin „De Hollebol" 't kindertoneelspel „Klaas de Klauteraar" in drie bedrijven, opvoeren. Entree, ook voor de ouders der jeugd, is gratis! De speeltuinvereniging rekent op een bezoek van 300-350 kinderen; het aantal ou- ders-leden loopt tegen de 200. Christelijk Nationaal Vakverbond 20 November a.s. in „Hotel Texel" N„ geld van f 100 gevraagd. Dit kan door inhouding van 1-2 pet. van de jaarlijkse omzet worden opgevoerd tot f 750,-. Dit bedrag wordt beschouwd als ledenkapi taal en wordt bij beëindiging van het bedrijf uitbetaald. De afrekening van de zaaizaden aan de leden is als volgt geregeld. Indien het zaad schoon is, ontvangt men een voorschot. Omstreeks Kerstmis komt een tweede voorschot. De eindafreke ning komt pas in de loop van het vol gend jaar. De vereniging beschikt thans over een kantoorgebouw, 2 Dakhuizen en 9 wo ningen. De financiële toestand is zeer gezond. Na de inleiding van de heer Bakker werd een zeer instructieve film van het bedrijf vertoond. Deze film gaf een zeer goed beeld van de moeilijkheden bij de teelt van het zgn. stamzaad en 'het vele werk, dat verbonden is aan de verwerking en afzet van het zaad. Na het vertonen van de film werden nog enkele vragen gesteld. Bij de be antwoording bleek opnieuw zeer duide lijk, dat deze vereniging zeer belangrijk werk verricht. In zijn slotwoord wekte de heer Roe per de aanwezigen op om, indien men interesse heeft voor de teelt van zaaiza den, dit te doen als lid-teler of vrije-te- ler voor de Coop. Zaaizaadvereni ging „West-Friesland". C. v Gr Neem een doos echte PA S T ILLES TEGEN VERKOUDHEID

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1