9 roen in het harL, Overmorgen viert Texel Ouwe Sunderklaas Die gaat nooit verloren - en de „Nieuwe Sunderklaas'' evenmin:5 Dee. waren er 75 gemaskerden in Den Burg Ouwe Sunderklaas Den Hoorn Op reis Texels Bioscoop Theater Sinterklaasje vaar maar binnen met je knecht WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6690 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. MET AFSCHRIKWEKKENDE kreten bewogen deze drie sinjeurs zich door de donkere straten van Den Burg, ze zwaaiden daarbij manhaftig met hun sabels, dwongen je tot het drukken van de hand en anders. U begrijpt, dat deze rovers evenveel ontzag inboezemden onder de kinderen als voorheen de straatvegers of de grommende beer-aan-de-ketting. A propos, Vrijdagavond kómen de straatvegers en de wild dansende beren toch weer op de proppen?! SUNDERKLAAS SPELEN IS op de Waddeneilanden een zeer oude traditie. Op Ameland, zo lazen wij Zaterdag in een dagblad, wemelde het Donderdag en Vrijdag, 4 en 5 December dus, van de „Sundeklazen". Op Texel verschijnen deze vreemd vermomde figuren op 5 en 12 December. Dat is volgens oude Texel se kranten al zo sinds het grijs verleden. Omstreeks 1850 werd Ouwe Sunderklaas verboden, maar dat was natuurlijk ko ren op de molen van H.M. Folklore: men kweekte daardoor heftige tegenweer en een ieder werd belust in het pogen „Ou we Sunderklaas nooit verloren te laten gaan!" De verkleedpartij op de 12e December ging allengs weer groeien en bloeien heen, maar dit ging blijkbaar ten koste van de vermommingen op de verjaardag van de Sint zelf, want toen moest ie de Sunderklazen met een lantaarntje zoe ken. Onze actieve Vereniging voor Volks feesten en Texelse Folklore heeft enige jaren geleden het plan opgevat om de maskerade van de 5de December weer op poten te zetten. Vorig iaar gaven 116 personen gevolg aan haar uitnodiging cn dit jaar waren er ook weer heel wat: 75 Sunderklazen. Er waren negen prij zen; 3 eerste prijzen, 3 tweede en 3 derde. Omstreeks acht uur was het zeer druk vankijkers in de straten en straat jes van Den Burg. Dit feest trekt dus wel, maar zo vroegen wij ons af waarom is de verhouding speulers-toe- schouwers steeds zo ongunstig? Dat geldt nl. óók voor de maskerade op de 12de. Heus, er zijn ideeën te over en wie wei nig tijd kan missen voor het vervaardi gen van een Sunderklaaspakkie, kome dan maar met iets eenvoudiger makelij onder de lantaarn. Neem nou bv. die man, die Vrijdagavond dat Klooster- manse geitendrama uit de doeken deed: hij had niet meer nodig voor de ver kleedpartij dan een blauwe kiel, een Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. mandhesterbroek, klompen en een stuk bordpapier. En honderden hebben er om gegnuifd. In de drie grote danszalen van Den Burg werd balmuziek gegeven door eer ste klas ensembles: In Hotel Texel tra den „De Mirletons" op, in Hotel De Oranjeboom was het Orkest „De Robin sons" en in Casino was de leiding bij de „Musical Players". Omstreeks kwart over twaalf zetten „De Mirletons" in „Texel" een repertoire van Sinterklaas liedjes in: de Sint was nl. in aantoaht! En zijn gitzwarte knecht. En toen men uit volle borst zong: „Hoor je wel de paardevoetjes?" schreed de Sint met zijn adjudant naar het podium van de band en via de microfoon sprak de Hoge Be zoeker er een hartelijk woord. Namens de danslustigen werd hij daarna toege sproken door de heer De Wilt. Tot steun van het streven der vereni ging voor folklore gaven de hoteliers de gemaskerden, althans de sunderklazen, vorig jaar vrij entree tot de danszalen. De directies van De Oranjeboom en Ca sino verkeerden in de veronderstelling, dat dit geen traditie was, waar vroeger ook de sunderklazen moesten dokken als bij 't „dubbeltjes dansen" werd rondge gaan. De vereniging meent echter, dat hier wel van een traditie sprake was, en daarom kondigde zij onlangs in de Texe laar aan, dat de sunderklazen vrij entree hadden, ook de directie van Hotel Texel zag hier een voortgezette traditie in, en verleende de gemaskerden derhalve we derom gratis toegang. Hier volgt de uitslag der prijswinnaars: le prijs: Ringengooien, 51 pt.; Ie pr. Straatmuzikanten, 49 pt.; le prijs Ze- venling 48Vz pt.; 2e pr. Waar is de bok 48 pt.; 2e pr. Hawaiian-girls, 46 pt.; 2e pr. Uit de oude doos, 45 pt.; 3e pr. Ver strooide professor, 44 pt.; 3e pr. Emi granten, 44 pt.; 3e pr. Zeerovers, 43 pt. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de penningmeester, de heer J. Bak ker, Schoonoordweg 21. VERGADERING LTB De afdelingen Den Burg en Eierland van de L.T.B. hielden Woensdag 3 Dec. een gecombineerde vergadering. Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheten en met een inlei dend woord de vergadering opende, gaf hij het woord aan de heer Van Ommen, directeur van het Assurantiekantoor L. T.B. te Leiden. De inleider gaf een overzicht van de opkomst der verzekeringen en hoe een en ander zich ontwikkelde, schetste ver der de verschillende soorten van verze keringen als: N.V., particuliere- en on derlinge; hij liet de voordelen van de onderlinge duidelijk uitkomen. Het As surantiekantoor LTB is geheel aangepast aan het agrarische bedrijfsleven. Na de pauze werden er veel vragen gesteld en naar genoegen beantwoord. Daarna werd de film vertoond van „Staakt het vuren", waarin werd aan getoond hoe gemakkelijk er door onacht zaamheid brand kan ontstaan. Vervol gens een film over de Noord-Oostpolder, waarna de voorzitter met een dank woord, vooral aan de heer Van Ommen, de vergadering sloot. Nogmaals maken we bekend, dat het Ouwe Sunderklaasfeest voor de jury in 3 groepen is verdeeld: t.m. 12 jaar van 7- 8 uur; van 12 t.m. 17 jaar van 8-8,45 uur; van 17 en ouder van 9-10 uur. De leeftijd van de oudste persoon van een groepje telt voor de indeling van de groeo. Om 9 uur wordt de uitslag van de eerste 2 groepen bekend gemaakt. Een ieder houdt zich aan de tijd die voor z'n groep vaststaat. De jury zit in de school. UITSLAG FLESSENPOST Op Sinterklaasavond werd bekend gemaakt wie de prijswinnaar was van de flessenpost. De fles welke het verst van hier is aangekomen was die van Tiny Schoorl, Weverstraat 71, Den Burg. Die werd gevonden bij Castricum aan Zee door de heer Ph. Zwart, Visserstraat 11 te Egmond a. Zee, die mede een surpri se werd gezonden. Van de ruim 150 in zee geworpen fles sen zijn er 50 van teruggevonden en wel vnl. 'in de buurt van Petten, Schoorl, Egmond aan Zee, Kamperduin en Cal- lantsoog. KINDERTONEELUITVOERING Zaterdag 13 December, aanvang half 3 zullen de leerlingen van de Helderse Kweekschool in De Oranjeboom voor kinderen van speeltuin „De Hollebol" 't kindertoneelspel „Klaas de Klauteraar" in drie bedriiven, opvoeren. Entree, ook voor de ouders der jeugd, is gratis! De speeltuinvereniging rekent op een bezoek van 300-350 kinderen; het aantal ou- ders-leden loont tegen de 200. FEEST VAN DE BUURT A.s. -Zaterdag geeft Buurtvereniging Weverstraat een Buurtavond in Hotel Texel. Dokter Renout zal een lezin<* met lichtbeelden houden over zijn reis naar Finland. Daarna zuilen de buurtbewo ners voordrachten, zang, enz. ten tonele brengen. Eveneens zal er gelegenheid zijn voor een dansje. HEDEN GEEN CONSULTATIEBUREAU Het consultatiebureau voor zuigelin gen houdt heden, Woensdag 10 Decem ber, GEEN zitting; de eerstvolgende zit ting heeft plaats op Woensdag 17 De cember a.s. (ian Uw spoorkaartje ge- Tj haald bij de V.V.V. „Texel" <1 „KINDERSMOKKEL" Paula, een plattelandsmeisje, reist naar Los Angelos om haar vermiste zus ter te zoeken. Daar verneemt ze, dat ze is gestorven door kolendampvergifti ging. Men neemt aan, dat zij zelfmoord heeft gepleegd en geconstateerd is, dat zij kort voor haar dood bevallen was. Mark, een jong journalist, concludeert dat de baby nog moet leven. Hij veronderstelt, dat de baby in handen is gekomen van een organisatie, die babies ter adoptie aanbiedt zulks tegen betaling aan adspirant-ouders. Verdere nasporingen alsmede toepassing van een list hebben tot gevolg, dat de bende opgerold wordt en de vermiste baby gered wordt. Paula en Mark hebben liefde voor elkaar op gevat. Zij trouwen en de baby wordt door hen geadopteerd. ARABISCHE NACHTEN" Een zeer spannende film ook, die ons naar Arabië brengt, waar wij de dochter van een koning ontmoeten. Zij op haar beurt onmoet daar drie personen, die haar hart trachten te veroveren. De overwinnaar van een grote race op vol bloed hengsten mag beslissen wie haar tot bruid krijgt. Nu gaat alles daar niet zo eenvoudig en vlot toe als in deze paar regels beschreven: er worden listen en lagen gelegd, er wordt gemeen gespeeld, er wordt een koning vermoord en dat alles om de schone Prinses tot vrouw te krijgen. Tamerlane, zoon van een Shei'k, 'n eenvoudig man, wint de wed strijd en dan wordt zij de vrouw van een Bedoëin, die weigert het luxe leven aan haar hof te aanvaarden. Neerlands nieuws. O.a.: Uit het leven van verpleegsters en oud-verpleegsters. De reis van Z.K.H. Prins Bemhard door Zuid-Amerika. Buitenlands nieuws. O.a Straaljagers voor Nederland. Ko ning Faisal opent de grote olieleiding. Met de auto onder water. Acrobatiek met de dood. Eisenhower in Washington en New York. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 10 Dec. 3,00 en 3,03. 11 Dec. 3,55 en 4,01. 12 Dec. 4,59 en 5,12. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. „ZIE GINDS KOMT de stoomboot uit Spanje weer aan!" Dat zongen de kin deren Zaterdagmiddag aan de haven van Oudeschild. Ja, daar kwam Sinter klaas aan, met de keurig versierde Dokter Wagemaker, die een makkelijke weg vond over het vrijwel spiegelglad de water van het Texelstroom, dat zich uitstrekte als een fijn turkoois tapijt. Reeds vèr voor het laatste baken oo de weg van Nieuwediep naar Skil trok ka pitein Vlas aan het koord van de stoom fluit en luide was de reactie van de uit gelaten jeugd. Sinterklaas en Zwarte Piet stonden breed lachend op het pro menadedek van de eerste klas. Piet was no™ zwarter dan zwart, omdat hij ei genwijs, niet zoals de Sint via de brede en gemakkelijke trappen naar boven was gegaan, maar door de schoor steen v/as gekropen De uitbundigheid van de jeugd ken de geen grenzen meer toen de Sint voet aan wal zette. Daar werd hij namens de Feestcommissie hartelijk toegesproken door de heer J Bruin Wzn. Vervolgens schreed de Sint en zijn knecht door de menigte naar een gereedstaande Bor deaux-rode auto, die de Hoge Gast naar het Eigen Gebouw reed, stapvoets, want de kinderen volgden in een lange rij. In de Feestzaal werden de bloeme tjes natuurlijk op ouwcrwetse wijze bui ten gezet en Piet legde weer grote acti viteit aan de dan! VOORLICHTINGSAVOND CAL VE—DELFT Door de Landbouwkundige Afdeling van de Oliefabrieken Calvé-Delft, zal op Donderdag 8 Januari, aanvang half acht, in De Lindeboom een voorlichtingsavond voor veehouders worden georganiseerd. De heer W. Hiddema, hoofd van deze af deling, zal spreken over „Oordeelkundi ge veevoeding". De meest uiteenlopende problemen van de veehouderij zullen uitvoerig worden besproken. Ook voor het uitwisselen van prak tijk-ervaringen is voldoende tijd uitge trokken. Tot de hoogtepunten van deze avond behoort wel het vertonen van de nieuwste voorlichtingsfilm op het gebied van de veehouderij. (Adv. volgt). DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 4 December: A.: S. Ros-C. Dijker 1-1; S. v. Heer waarden-C. v.d. Werf 2-0; P. Kooij-G. Dros 2-0, C. v. Heerwaarden-J. Vin'ke 2 0 B.: N. de Graaf-J. N. Rijk 2-0; W. J. Boon-A. Vinke 2-0; C. P. Burger-J. Hooijberg 0-2; J. Kikkert-W. A. v. Zeij- len 0-2. C.: Joh. v. Heerw.-J. A. v. Enst 2-0; Jb v. Heerwaarden-P. Bakker 2-0. De competitiewedstrijd Texel-Zijpe eindigde na een sportieve kamp in een gelijk spel. Del. Texel Zijper Damclub: C. Dijker A. Louwe 11 S. v. Heerwaarden P. J. Waiboer 11 S. Ros A. Slijkerman 11 C. v. Heerwaarden W. Jimmink 11 S. Bakker P. Koopman 11 J. Vmke P. Blauwboer 02 P. Jansen P. Hoedjes 02 G. Dros A. Blokker 20 P. Kooij C. Kooi 20 W. A. v. Zeijlen G. Rademaker 11 Eindtetand 10-10. Zondag 14 Dec.: Winkel-Texel; ver trek boot kwart voor twaalf. Ook deze week hebben we op Donder dag clubavond, dan kunnen we Vrijdag Ouwe Sunderklaas vieren. ESPERANTO IN INTERNATIONAAL SANATORIUM De directie van het sanatorium voor t. b.c.-patiënten te Leysin (Zwitserland) waar professoren en studenten van uni versiteiten uit verschillende landen wor den verpleegd, heeft onlangs besloten het Esperanto té doen onderwijzen. Alle be ambten, verplegers en doctoren, evenals alle verpleegden zullen dit onderwijs volgen, omdat zo zegt het besluit voor het onderling begrip tussen de pa tiënten en de goede functionnering van een internationaal sanatorium met ver pleegden van verschillende nationalitei ten een internationale taal als Esperan to, beslist noodzakelijk is. S.V. Texel Uitslagen van Zondag: 4e kl. A KNVB: ZAP-Succes 2-1; HSV -Schagen 2-2; MFC-Watervogels 7-3; D. T.S.-Limmen 0-1, USVU-Texel 1-2. Afd. N.H.. Texel 2-Grasshoppers 2 0-3; Texel 3-WGW 5 3-0. Texel 1 heeft een kleine, maar nuttige overwinning behaald op USVU. De eer ste 20 minuten was T. beslist sterker; in deze periode brachten Harry en Bert de stand op 2-0. Wel kwamen de gastheren meer opzetten en was er van krachtsver schil weinig meer te bespeuren, maar verder dan één tegenpunt kwamen ze niet. Beide doelen ontkwamen nog maar net aan een doorboring en enige gehei de kansen werden dpor beide voorhoe den gemist. Overigens een goede, spor tieve wedstrijd. Wat Texel 2 ons tegen Grasshoppers 2 voortoverde, was het aanzien nauwe lijks waard. Hier was geen elftal aan het werk dat juist deze dag kon gebruiken om wat uit de gevaarlijke zóne te gera ken. Hier werd balgetrapt en geen aan val opgebouwd. Het dekken en opstellen werd venvaarsloosd. De verdediging met Jan aan het hoofd, heeft lang stand ge houden. G. wist de leiding te nemen na een misstap van een der achterspelers. G. werkte harder en de spelers waren sneller. Toen het 2-0 werd, miste T. een strafschop, een voorzet van rechts door Bertus voor het doel geplaatst, werd niet eens de moeite waard geacht om ge makkelijk een tegengoal te scoren. Trou wens, zonder training bestaat het niet dat we met onze tegenstanders on ge lijke voet komen. Texel 3 had het al heel gemakkelijk. WGW 5 was ook maar een zwak zusje. Door flink te sjouwen werd het 3-0. A.s. Zondag de laatste wedstrijd van de eerste helft Texel-De Randers. Helder 3-Texel 2. Texel 3 geen wed strijd. Adsp. Watervogels A-Texel A. Texel B is vrij. Bericht van de penningmeester: Aan alle leden, junioren en adsp., zorgt er voor dat uw contributie wordt bijge werkt. Achterstand geeft moeilijkheden. SVC-Nieuws Het le speelde Zondag een oefenwed strijd tegen Oosterend 1 en wist in een matte vertoning te winnen met 6-1. Zondag gaat het le naar DWOW en het 2e ontvangt thuis De Koog 2; de ad- spiranten zijn vrij. Voor het Oude Sunderklaasfeest zijn de prijzen geëtaleerd bij bakker Buijs, waar eveneens de inschrijving plaats vindt voor de deelnemers. Kinderen be hoeven zioh niet meer op te geven, daar dit op de diverse scholen al is gebeurd. De wedstrijd is uitsluitend voor inwo ners van Eierland en De Cocksdorp en leden en donateurs van de sportclub bui ten Eierland.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1