142 Oosterenders speelden Ouwe Sunderklaas Texelse Gemeenteraad kwam gisteren bijeen Ouwe Sunderklaas te Den Hoorn was gezellig Ook De Cocksdorp en Eierland vierden liet Ouwe Sunderklaasfeest Cocksdorp won de beker Vergadering Bloembollencultuur afd. Texel weer met veel animo Oud-postbode C. Eelmau (74 jaar) overleden i /n n ii iri i.iriiiinmoncnAi u .-.v> t l\ r i Oosterend, Vrijdagavond. De 12e December bracht weer eens een echt ouwerwets sunderklaasfeest aan Oosterend: er waren 142 gemaskerden. In de vooravond vertoonden de straten een bonte mengeling van de kleine speulers en dat was dus een voorproefje van wat later op de avond zou komen! We noemen van de jonge speulers de bakkertjes, die wel zeer verzorgd waren. Zo tegen achten begonnen de groten druppelsgewijs te verschijnen en om half negen waren ze allemaal in touw en overtrof hun aantal dat van vorig jaar. De grotere deelname mag worden toe geschreven aan het feit, dat de schippers thuis waren: zij waren ook druk aan het spelen. De mooiste voorstelling was zeer zeker de bok van Kloosterman. De motor werd bestuurd door een politieagent en de an dere uniform hield in de zijspan de weerspannige bok in bedwang. Ter illus tratie had ook een accordeonmst postge vat op de motor en hij zong er een echt gelegenheidslied bij, op de wijze „Van je bokkie, bèè!" Een giraffe heeft de dames soms de stuipen op het lijf gejaagd: kun je na gaan, dat je schrikt, als daar onverwacht een giraffekop op je schouder wordt ge legd. De groep stropers, allemaal voor zien van goed richtende geweren, sloof den zich ook goed uit. En natuurlijk was er een hele collectie gevonden voorwer pen, allemaal gevonden in het hooivak van boer De Haas. Tot in de puntjes ver zorgd was het orgel, dat dezelfde boeken draaide als dat van de Vereniging voor Folklore. Dan zagen we: een robotstof zuiger, die alle mogelijke karweitjes op knapte, een groepje Volendammers, mo torfietsers als reclame voor veilig ver keer, dus: brandend achterlicht, goed functionerende remmen en de richting op tijd aangegeven; een wonderdokter; Tompoes; een kapper; Prins Willem van Oranje; banketbakker mèt baker, voor zien van een schaal heerlijke gebakjes; een groep mongolen; straatvegers; sneeuwpoppen, Amerikanen, een groep cowboys enz. enz. Het viel onze correspondent als inge wijde Oosterender op, dat er geen beer aanwezig was. „Hein en Klaas, waar, zaten jullie nou toch!" zo vroeg hij zich verwonderd af. Al deze 142 gemaskerden waren alle maal bewoners van Oosterend en omge ving. En dan kwamen er nog heel wat sunderklazen van buiten het dorp, o.a. 'n groep volksdansers. Velen hunner bleven hier en dat werd door Oosterend zeer op prijs gesteld. Zo omstreeks 11 uur trok ken de spelers weer huiswaarts of gin gen dansen in Het Wapen van Amster dam, waar het allengs eivol werd en de kellnersmoesten dan ook dapper met de ellebogen werken om glazen en glaasjes Weken tevoren was in Den Hoorn reeds te merken, dat Ouwe Sunderklaas weer voor de deur stond: werkplaatsen werden verduisterd en afgesloten, men deed ge heimzinnig. En elk jaar is het dan ook weer een verrassing, wie voor Sunder klaas speetde. Bij de meesten weet men het pas als de „grim" is afgedaan. Deze geheimzinnigheid vond haar hoogtepunt (en tevens haar einde) op Vrijdagavond 12 December jl. Er was weer veel werk van gemaakt en het vrij talrijke publiek heeft dan ook wel genoten: ongeveer 90 Sunderklazen maakten hun opwachting in de Dorpsstraat. Vorig jaar had de jury het met zo ge makkelijk gehad, omdat men vaak in korte tijd veel Sunderklazen had moeten beoordelen. Men had nu een nieuwe in deling gemaakt: 3 leeftijdsgroepen. die op afzonderlijke uren voor de jury moesten verschijnen. De jongste groep van 7-8, de oudere jeugd van 8-9 en de ouderen van 9-10 uur. Het verloop was nu zeer regelmatig. Een bezwaar was, dat vooral in het be gin van de avond het aaftntal sunderkla zen op straat met zo groot was en het publiek wat langer moest wachten op de gezellige drukte. Echte Ouwe Sunderklazen, zoals men ze vroeger zag, waren er maar weinig: de straatzanger anno 1920, de oude vrouw in nachthemd met kaars en bla ker, de jutter. Actuele en originele sunderklazen: De P.H. Polder in het verleden, heden en toekomst (kaars, gas. electriciteit), de sohoenpoetsende LSK-er van Wijk, de waterleiding, het paartje met de fiets, (met lekke banden), dat over de Witte Weg had gereden, uitverkoop snoep enz. Feest in Dierendorp viel ook in de smaak van het publiek; eveneens Pop- eye, die met veel vertoon van spieren met reuze stappen door het dorp schreed en Donald Duck, die zo gezellig door de Dorpsstraat waggelde. Het mooie, oude Texelse costuum kwam ook nog uit de kast: de Pinksterblom (bruid), behangen met veelsoortige snuisterijen. Na 10 uur werden m Loodsmanswel- varen de prijzen bekend gemaakt en uit gedeeld. De prijzen vielen ten deel aan: Groep I: 1. paartje uit de 19e eeuw met slesde; 2. Kerstmannetje; 3. Donald Duck; 4. Harlekijn; 5. Tijl Uilenspiegel. Groep II: 1. Poppenkast; 2. Groen zwart, Texel in 't hart; 3. Twee kook- stertjes; 4. De zevenling; 5. Texel, Parel der Waddeneilanden. Groep III: 1. De Pinksterbruid; 2. Feest in Dierendorp; 3. P.H Polder; 4. Popeye; 5. Miss Blanche Daarna bleef men met zeer velen nog tot lang na middernacht zeer gezellig bij elkaar in Loodsmanswelvaren. Dat de benen nog vaak van de vloer gingen, üaar zorgden de heer en mw. Craanen wel voor. Zij verzorgden het muzikale -,öelte van deze avond en deden dat -mde wijze. op de plaats van bestemming te kunnen brengen! Het zeldzaam mooie weer met ou we sunderklaas hebben de weergoden 't altijd goed met ons voor! heeft be langrijk meegewerkt aan het welslagen van dit feest. De niet-verkleedde Oos terenders hebben ook zeer genoten: jong en oud was op straat. Vele dorpsgenoten kregen visite van sunderklazen en die werden dan gul onthaald. De sunderklaascommissie is zeer inge nomen met zoveel gemaskerden en voor al waar zonder uitgeloofde prijzen met evenveel enthousiasme werd gespeeld als voorheen. De balmuziek werd verzorgd door de heer Dito, Den Helder. Tot 3 uur bleef men bijeen, toen de muziek ging inpak ken was het nog stampvol! BOUWVERGUNNINGEN De heer J. H. Kikkert, De Waal 71, verplaasen van een bergplaats; mw. de wed. C. Timmer-Drijver, Peperstraat, Oosterend, verbouw van wonhuis in de Hoekstraat nr. 18; de heer A. J. Eelman, Kogerweg 3, Den Burg, aanbrengen van dakkapel op boerderij Pijpersdijk; de heer H F. H. Boeijen, Haffelderweg 11, Den Burg, plaatsen van kippenhok. LANDMIJN WERKTE GELUKKIG NIET MEER! Zondag trapte de heer Jannes, Eierland, in de Muy op een landmijn die op scherp stond, maar gelukkig bleek het gevaar lijke monster zodanig door de roest te zijn aangetast, dat, het niet meer werk te. De opruimingsdienst uit IJmuiden heeft het gevaarlijke ding weggehaald. SCHIETOEFENINGEN OP DE „HORS" De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat in 1953, evenals in 1952, zonder voorafgaande waarschu- schuwing op de „Hors" zal worden ge schoten. Texel, 15 December 1952. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. DOOR GLADHEID DIJBEEN GEBROKEN Het 8-jarig zoontje Jan van de familie Schaatsenberg, „Eendracht", is gister morgen, op weg naar school, met zijn fiets zo ernstig op de Achterweg te De Cocksdorp gevallen, dat het een dijbeen brak. Na door dokter Feikema ten huize van aannemer Daalder te zijn verbonden, is het ventje naar Den Helder vervoerd. DIE GLADHEID TOCH! Maandagmiddag is een luxe auto, be stuurd door de heer Broekman, „Zee land", bij de Bomendijk te De Waal, door de gladheid uit de bocht geraakt en in een sloot terecht gekomen. De chauffeur bleef ongedeerd en de auto werd prac- tisch niet beschadigd. Jan Reij's ber- gingsdienst bracht de auto weer in het goede spoor. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N H. GEMEENTE DEN HOORN Vrijdagavond 8 uur in ,Ons Huis" ge zamenlijke Kerstavond; leden van de 3 meisjes- en 2 jongensverenigingen en de Jonge Kerk zijn hartelijk welkom. FILMAVOND IN OOSTEREND Morgen wordt een filmavond gegeven door de Ned. Chr. Landarbeidersbond van Texel in Het Wapen van Amster dam. „De zon ging op" is de titel. De toe gang is vrij boven de 16 jaar. Behalve de hoofdfilm worden nog enige bij films gedraaid. Geachte Redactie, In de courant van 13 December lees ik op de voorpagina over de a.s. stemming inzake de ruilverkaveling, waarbij niet minder dan 1600 personen zijn be trokken en er wordt gerekend op 1000 a 1200 bezoekers. De laatste zin doet de deur dicht: „Wie niet aan de stemming deelneemt, wordt geacht vóór te hebben gestemd". Is dit besluit van het bestuur van het Waterschap? Dan hoopt men zeker met de vele mist op een griepepidemie, want als er al 400 a 600 niet komen, en dan nog wat met de griep, dan is 't pleit immers al beslecht en behoeft er niet te worden ge stemd. Eén vraag, mijnheer de redacteur: Op welk artikel van de wet berust zo'n be sluit? JN. VLAMING. (Dit besluit is niet afkomstig van de zijde van het bestuur van het Water schap, maar dit geschiedt krachtens de Ruilverkavelinaswet. Eed.) De Cocksdorp. Dank zij het gunsti ge weer was het tijdens de viering van het Ouwe Sunderklaasfeest weer gezellig op ons dorp. Wel viel ons op, dat het aantal gemaskerden niet zo groot was als vorig jaar, maar door de meeste sun derklazen was er weer heel wat werk van gemaakt! Er is weer strijd gevoerd (op vriendschappelijke voet!) om de SVC beker, welke al tweemaal achtereen door Eierland was gewonnen en de Eierlan- ders zouden deze triumph natuurlijk met hand en tand verdedigen, want deze avond zou hij definitief bezit kunnen worden! Maar.... ditmaal is De Cocks dorp als winnaar uit de strijd gekomen en de beker is dus naar durp verhuisd! Er komt nu dus volop spanning in. De juryleden hadden zich op verschil lende plaatsen ten huize van welwillen de dorpsgenoten opgesteld. Zij hadden lang geen gemakkelijke taak achter de rug, toen tenslotte de uitslag kon wor den bekend gemaakt, want er was door vele groepen en paren weer serieus naar de beker gedongen. ALLER OGEN waren gistermiddag in de Raadsvergadering gericht op twee maquettes, ontworpen door de stede- bouwkundige prof. Wieger Bruin: de ene stelde de Groeneplaats voor zoals ze er. thans uitziet en de andere gaf een beeld van de situatie met 't toekomstige nieuwe raadhuis, waarvoor zoals reeds eerder gemeld, op de ontwerp-begroting 1952 een post van een half millioen staat uitgetrokken. De huizen van het Raaksje (dus de ge bouwen vanaf de sigarenwinkel van mevr. de wed. Zoetelief tot aan sigaren winkel W. Vlas) zullen dan op de duur moeten verdwijnen op de 2 eerste gebouwen na die bij doorgang van de bouw onmiddellijk gesloopt dienen te worden, daar de achtervleugel van het Raadhuis achter het Raaksje zou verrij zen en het front van de voorste afdeling zou zodanig komen te liggen, dat de Vismarkt aanzienlijk ruimer wordt. De heer Van de Vis zou het Raadhuis liever op een nieuw plan gebouwd zien, te meer, omdat het wegkopen van het Raaksje volgens hem ook een aanzien lijk bedrag zou vergen. De heer Bruin zou het Raadhuis ook wel op het nieu we gedeelte van Den Burg willen zien, de heer Wassenaar daarentegen brak een lans voor de sfeer van Den Burg, die toch zeer karakteristiek is en dacht hierbij ook aan het toerisme. O O De afdeling Texel van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur hield Donderdag 11 Dec. jl. een vergade ring in Hotel De Lindeboom. Aanwezig waren 33 leden. De voorzitter, de heer H. Bruijn, opent de vergadering om 8,15 uur. Hij meent, dat een gematigd optimisme geoorloofd is wat betreft de handel voor het vol gend seizoen, wanneer we van Duitsland en Engeland iets meer invoer mogen ver wachten. Notulen, jaarverslag en ver slag penningmeester worden onder dank zegging goedgekeurd. Aan de Land bouwschool werd f 25 gegeven, waar voor een dankbetuiging werd ontvan gen. Evenzo van Bestuur Flora 1953. De heer F. L. de Grave, werd bij acclamatie als secretaris herkozen. Tot afgev. naar Haarlem werden aangewezen de heren Jn Huisman Czn. en M. Koorn Czn. De afdeling Texel zal op de Algemene Ver gadering stemmen op de heren J. Hoek te 's Gravenzande en Chr. Kieft Jr. te Limmen als leden van het Hoofdbestuur. Het voorstel van het Hoofdbestuur be treffende de Vakheffing zal gesteund worden. Van de heer C. van Groningen, Hoofd assistent R.L.V.D. op Texel, is het vol gende schrijven ontvangen: Betreffende bemesting van bloembol len met mangaansulfaat: 1. Mangaangebrekverschijnselen ko men vooral voor op zandgrond met een S.V. De Koog. Voor a.s. Zondag zijn de volgende wed strijden vastgesteld: Callantsoog-De Koog om* 2 uur, De Koog 2-Texel 3 om 2,30 u. Adspiranten zijn vrij. SVC-Nieuws Het Oude Sunderklaasfeest is voorbij. De SVC-wisselbeker is door de leden van SVC in de wacht gesleept en wel door onze dames van de handbalafdeling, nl. Greet en Trudie Saai, Corrie de Waard en Henny Schouten en van de voetbalaf deling Louwie en Fons van Tongelen. Met de voorstelling „Mau, Mau" werden 84 punten behaald. Hierdoor, heeft deze groep de beker voor één jaar in haar be zit genomen. De 2e prijs werd, evenals de vorige door de dames gymafdeling van SVC bemachtigd. Dit waren de da mes Janny Blom, Bep de Graaf, Trees de Graaf en Thea Waldus. Dit. is een mooi ^ucces. Allen vanaf deze plaats har telijk gefeliciteerd. Door de slechte gesteldheid van de terreinen was er geen voetbal. A.s. week: Zaterdag Tex. Boys A-SVC A. Zondag SVC 2-Tex. Boys 2; Verdo 1- SVC 1. De datum voor de jeugduitvoering is voorlopig vastgesteld op 10 en 12 Janu ari bij de heer S. Nota. ph. van 6,07.5 Daar bloembollen over het algemeen geteeld worden op grond met lagere ph, acht ik de kans op het voorkomen van mangaangebrek in bloembollen niet zo groot. Het is m. i. vrijwel onmogelijk, dat op percelen met een ph. van 5.6 of lager mangaange brek voorkomt. Bij lagere ph's ds er zelfs de mogelijkheid van mangaanvergifti- gmg. 2. Indien er kans op het optreden van mangaangebrekverschijnselen is op be paalde percelen, zal het gewenst zijn het mangaansulfaat zo laat mogelijk te strooien. De kwaal van gronden, waarop mangaangebrek voorkomt is nl. dat het mangaan vastgelegd wordt. Bij de bo vengenoemde ph's schijnt in de grond nl. een bacterie werkzaam te zijn, die het mangaan omzet in een vorm, die voor de planten onopneembaar is. Men kan van mangaansulfaat dus geen voorraad be mesting geven. Men moet ieder jaar weer opnieuw geven wat het gewas nodig heeft. Daar mangaangebrek speciaal op gaat treden bij warm droog weer, zullen de bloembollen, indien het perceel in derdaad kans van mangaangebrek heeft, het mangaansulfaat zo kort mogelijk vóór Mei moeten hebben. Mangaansul faat, dat nu gestrooid wordt is vóór die tijd al lang weer omgezet in voor de planten niet op te nemen vorm. Het is precies hetzelfde als bv. het nemen van aspirine voor kiespijn, die misschien over 3 maanden wel eens kan optreden. 3. Ik geloof in het algemeen te moeten waarschuwen voor overschatting van het toedienen van meststoffen, die sporenele menten bevatten. Er komen inderdaad gevallen voor, waarin afwijkingen voor komen als gevolg van een tekort aan bepaalde sporenelementen. Maar het is zeker niet zo, dat men nu maar mag deze elementen heeft. En indien men aannemen, dat iedere grond gebrek aan meent dat men het risico niet mag ne men om meststoffen als koperslakken- bloem, mangaansulfaat, kiesriet enz. niet te strooien, laat men dan zoveel moge lijk een paar bedden of een bepaalde op pervlakte onbemest laten om tenminste enigszins een indruk te krijgen of er in derdaad tekorten van één of meer van deze elementen naar voren komen. Aldus de heer Van Groningen, die wij voor diens advies zeer erkentelijk zijn. De vliegb est rij ding zal ook dit voor jaar weer krachtig ter hand worden ge nomen Leden die wetert waar zich op slag van bollen bevindt of die op andere wijze vlieghaarden weten, doen er zeer verstandig aan dit aan het bestuur ken baar te maken. In de volgende vergadering zal over verschillende excursies worden gespro ken. Hierna volgt sluiting. Bij de stemming spraken zich uit vóór handhaving van deze post de heren Roeper, Bruin, Daalder, Dros, Hin, De Waard, Timmer, de Grave en Wassenaar; tegen stemden mevr. Vrijdag-Keijser en de heren S. Keyser, Beumkes en Van der Vis. De heer Keijser had voor de stemming opgemerkt, dat hij liever voor die half millioen woningen zag gebouwd, na de stemming verduidelijkte de heer Hin hem, dat Texel door uitstel van de bouw van een raadhuis geen enkele wo ning méér mag bouwen. Het ligt in de bedoeling om een Raad- huisbouwprijsvraag uit te schrijven. Het Prof. Keesom studiefonds. Mevr. Vrijdag-Keijser vond de tijds duur van tenminste twee jaar op Texel wonen om voor steun uit dit fonds dn aanmerking te komen, te kort. Zij wilde dit gesteld zien op minstens 5 jaren. Haar voorstel werd gesteund door de he ren S. Keijser en S. v.d. Vis, de andere raadsleden stemden tegen. Mevr. Vrij dag bracht dit naar voren, omdat het fonds volgens haar een speciaal Texels fonds is en had het zelfs niet onjuist ge vonden om te bepalen, dat men op Texel moest zijn geboren om te voorkomen, dat „Ships that pass" ook mee profite ren, „bv. ambtenaren, die hier maar een paar jaar verblijven". De heer Hin meen de, dat de idee van mevr. Vrijdag- Keijser echter niet volgens de gedach tegang van prof. Keesom is. De heer Jak. Bruin, die zeide al 22 maal de besprekingen rond de ontwerp-be groting te hebben meegemaakt, deelde mede, dat hij zich niet meer candidaat stelt voor de in Mei te houden Gemeen teraadverkiezingen. Op de begroting staat weer een stel post van f 40,000 in verband met een eventuele verbetering van de veerdienst. De heer Roeper zei onaangenaam te zijn getroffen door een berichtje in de Texelse Courant, volgens hetwelk de minister afgezien heeft van het plan Den Heider-Het Horntje „omdat de be langhebbenden er de voorkeur aan blij ken te geven, de huidige veerboot naar Oudeschild, zij het verbeterd, te hand haven". Hier wordt de Raad gepasseerd, aldus de heer Roeper en dit mogen wij niet op een dergelijke wiize laten gaan. Ik be treur het, dat destijds door de Raad geen duidelijke uitspraak is uitgelokt. Wie worden eigenlijk als belanghebben den beschouwd? Wij dienen krachtig te protesteren en een motie in te dienen om groter onheilen te voorkomen". De heer Roeper wees vervolgens op de geïsoleerde ligging van het eiland en be langen, welke zeer velen bij kortere ver binding hebben. De Brandverzekcringsbclasting. Dit is een heel woord en er zijn ook al heel wat woorden oVer gevallen. Gis termiddag is dit onderwerp opnieuw aan de orde gesteld. De Begrotingscommissie was unaniem van oordeel, dat de roe rende goederen ook in de brandweer belasting dienen te worden betrokken. B en W willen dit onderwerp thans door een commissie laten onderzoeken. „Wij verwachten een uitgebreid gedocumen teerd rapport!" aldus de voorzitter. De heer Keijser verheugde zich daar over. De heer Timmer zou het produce rende gedeelte vrijstelling willen verle nen. Benoemingen. Mevr. A. M. M. Verberne-Ran en de heer C. A Kaczor werden herbenoemd tot bestuursleden van de Sociale Dienst en tot bestuursleden van 't Prof. Keesom- studiefonds mevr. Vrijdag-Keijser en de heren S. v.d. Vis, H. Leber en D. Dap per. Het voorstel tot electrificatie van „De Prins" werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. ESPERANTO IN RADIO EN TELEVISIE De vertegenwoordiger van het Grou- oho Marx-program „You Bet your Life" te Los Angelos verzocht de heer Joseph Scherer, voorzitter van de Esperanto- club Los Angelos, hem een interview toe te staan en dit in zijn program te mogen opnemen. Het interview heeft op 22 October voor de radio plaats gevon den en op 23 October op de televisie. In de vooravond waren het eerst de jongeren, die hun prestaties kwamen vertonen Daar waren heel aardige num mers bij, o.a. het bruidspaar, ex-koning Faroek, Tante Pos gaat verhogen, enz. Alle kinderen hebben hun best gedaan. Daarna verschenen de groteren op het appèl. Wij moeten ons bepalen tot een greep uit de vele verschijningen, want het zou ons te ver voeren om alle sun derklazen te omschrijven! Dat wil intus sen niet zeggen, dat de overige geen eer toekomt! Noemen wij dan eerst de groep „(Mau, Mau", een nummer waarover tegen woordig in de politieke wereld zo veel wordt geschreven, dan de verschillende groepen van de op komst zijnde waterlei ding. De watertoren was al kant en klaar! De huizen werden dan ook secuur opgemeten. Vervolgens de verbouwing van het watergemaal van de polder Eier land, met tevens de berekening er bij wat de kosten hebben bedragen. Dan de groep met de hoepelrokken uit de prui kentijd. De groep voorstellende het Vliegveld „Rio" weer zeer origineel, ze lieten een vliegtuig een noodlanding maken; de broek aan de lijn was dan ook niet ver geten. Dan waren er de groepen Lente, Zomer, Herfst, Winter; bijzonder veel werk was hieraan besteed. Ook werd nog voorgesteld „De Kleuterschool", waarbij lootjes werden aangeboden ten bate van de kleuterschool; dat was aar dig bedacht! Verder zagen we nog de UNO met de Vredesduif; Het ka perschip, Droste's Cacao, De winkel van Sinkel, De clandestiene geit, Sta op Sterling en vele andere voorstellingen. In Café Nota werden de prijzen be kend gemaakt. De uitslag was: Groepen: le prijs de SVC-beker, de groep „Mauw Mauw" van De Cocksdorp; 2e. De hoepelrokken uit de pruikentijd. 3e. Het Watergemaal. Paren: 1. De Uno; 2. het Vliegveld „Rio". De gezellige viering werd besloten met een geanimeerd bal in Hotel De Hoop. De heer C. Eelman, die van 1900-1934 brievenbesteller te De Waal en daarna te De Koog is geweest, is Maandagmorgen na een kortstondige ziekte op 74-jarige leeftijd overleden Een minder goede ge zondheid noopte de heer Eelman reeds in 1934 ontslag aan te vragen. Dat de PTT in hem een goede kracht en de burgerij een algemeen geachte besteller verloor, bleek wel ter gelegenheid van zijn af scheid. De heer Posthuma, directeur van het Postkantoor Den Burg, zei toen o.a.: Steeds heb ik geconstateerd, dat de be langen van de dienst en van het publiek door u uitstekend behartigd zijn. Ook de vreemdeling kon immer rekenen op uw bereidwilligheid". Toen een comité van vier dames de burgerij om een bijdrage voor de huldi ging verzocht, werd er spontaan en gul getekend en zo kon men de heer Eelman een album aanbieden, dat de na men bevatte van vrijwel alle ingezetenen van De Koog en omgeving. Totaal zo'n 140 namen, huis aan huis was dus een steentje bijgedragen voor het stoffelijk bewijs van aller oprechte genegenheid. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot is bepaald op Donderdag 18 December. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oostercnd Zondag 21 Dec.: 4e Zondag v.d. Ad vent. Twee Missen in Den Hoorn. Om 7 uur 4e Adventsoefening. Mariagarde v.d. meisjes v.h. lof. Oosterend 10 u. H. Mis Maandag 22 Dec Om 3,30 biechthoren v.d. kinderen v.d. 2e en 3e klas met het oog op Kerstmis. Dinsdag 23 Dec.: Om з,30 biechtgel. 5e en 6e klas. 's Av. biecht gel. in de bijkerken van 7-9 u. achtereen volgens. Woensdag 24 Dec.: Vigilie van Kerstmis, geboden vasten en onthou dingsdag. Biechtgel. voor de middag op de hele uren van 9. 10, 11 en 12 u. en na de middag achtereenvolgens van 4-6 en van 7-9 u. De Pater in de biechtstoel v. de pastoor. Geen jongenscongr. Donder dag 25 Dec.: Hoogfeest v.d. geboorte des Heren Jezus Christus, le dag vli. 40- uren gebed. Om 5 u. nachtmis met toe spraak en v.d. Mis „Stille Nacht" (in 't donker). Onder de 2 Missen na de nacht mis worden kerstliederen gezongen. Geen biechtgel. Uitstelling vh. Allerhei ligste na de nachtmis Hierna uitreiking v.d. communie. De stille Missen na de Nachtmis zijn om 6,30 en 7 u. Het 2e drietal Missen begint om 7,30 en 8 u. en de feestelijk gez. Hoogmis om 10 u. Om 3 uur gemeenschappelijke aanbidding v. de mannelijke en vrouwelijke jeugd. Lof om 7 uur w.o. predikatie door de pater. De 3 Missen in Den Hoorn zijn om 5 en onmiddellijk daarna de 2de en de 3de Mis om 9 u. en in Oosterend om 7,30 en onmiddellijk daarna de 2de en de 3de Mis om 10 uur. Vrijdag 26 Dec.: Gebruik v. vleesspijzen geoorloofd. Geen verplich te Zondag en 2e dag v.h. 40ruren gebed. Na de uitreiking v.d. communie om 7 wordt voor heel de dag het Allerhei ligste uitgesteld. Biechtgel. en commu niceren als op Zondag. In Oosterend en in Den Hoorn een Mis om 9 uur. Om 3,30 gemeenschappelijke aanbidding v.d. vol wassenen. Om 7 u. lof met preek. In de bijkerken uitstelling van 8 tot 11,45 uur. (Zie verder „Sursum Corda). Zaterdag 27 Dec.: 3e dag v.h. 40-uren gebed. Na de Mis van half 7 weer uitstelling voor heel de dag. De Missen om 6,30, 7, 8 u. en ge zongen om 9 uur. Om 3,30 gemeen schappelijke aanbidding v.d. kinderen. Om 7 u. plechtige sluiting vJi. gehouden 40-uren gebed. Zondag 28 Dec.: Mis in Den Burg om 7,30 en 10 u. In Ooster end om 7,30 en 10 u. In Den Hoorn om 10 uur.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2