Geboorte Vervroegd op nonactief ?um\ 1 „Klaas de Kla^eraaT" bezorgde de jeugd een feestelijke middag Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" "Sf? Cö Deze week in Texels Bioscoop Theater Op reis Het Mysterie van de Blauwe Tram „De Oranjeboom" was zo goed als ge heel met kleuters gevuld, toen daar Za terdagmiddag het kindersprookje „Klaas de „Klauteraar" opgevoerd werd door een gezelschap toekomstige onderwijzers (-essen), leerlingen uit de hoogste klasse der Kweekschool voor onderwijzers te Den Helder. Het is een reuze feest gewor den voor de jeugd, die gratis toegang had: deze middag was op touw gezet door het bestuur van onze Speeltuinvereni ging „De Hollebol", die voortaan ieder winterseizoen een dergelijk festijn hoopt te kunnen organiseren, als een, laten wij het noemen tegemoetkoming aan de jeugd, die bij winterdag slechts spora disch in de speeltuin kan genieten, we gens het beruohte Hollandse klimaat De middag werd geopend door de heer E. van Leersum, voorzitter der Speel tuinvereniging en daarna ging het doek vaneen om de jeugd naar sprookjesland te voeren. „Klaas de Klauteraar" bleek een vlot en dikwijls boeiend, ja zelfs tot heftige opwinding leidend verhaal te zijn. U had de kleuters moeten zien op- S. V. Texel. De KNVB zette haar gehele program ma stop en bezorgde aldus onze voetbal lers een rustige Zondag. Zeer waarschijn lijk wordt dit programma naar a.s. Zon dag verschoven. Adspiranten. Van deze gelegenheid maken we gebruik om de aandacht van adsp. en mógelijk ook juniores te vesti gen op de circulaire, die jullie dezer da gen ontvangen. Wil vooral ook je ouders bij die aandacht betrekken Het gaat over het jeugdsportkamp van de KNVB. Reeds driemaal hebben we daaraan deelgenomen en voor het me rendeel waren de jongens vol lof. Wat moet het toch voor de jeugd aantrekke lijk zijn een week lang in een tenten kamp, met jongens uit alle delen van het land, samen te zijn, vriendschapsbanden te leggen. Deel te nemen aan wedstrijden, mooie wedstrijden zien spelen en bij dit alles de vrijwillige discipline te onder gaan. Heus, ouders, indien enigszins mo gelijk, geef dan uw kinderen gelegen heid om hieraan deel te nemen. De kos ten zijn uiterst laag en meestal weten de jongens deze zelf te verdienen. U doet een goed werk, want mets werkt meer opbouwend als zo'n kampleven voor ka raktervorming, de jongens voelen een grote mate van vrijheid en voor het me rendeel weten ze dat te waarderen. Om uit te maken of we tot deelname kunnen besluiten, is het noodzakelijk dat we per 1 Jan. a.s. aan de KNVB kunnen mededelen dat we deelnemen. Wij zorgen voor vertrouwde leiders, nogen wij uw vertrouwen? Dan speciaal het aanmeldingsformu- \t bij het opgegeven adres inleveren. Ook voor Juniores is hier eens kans, ts voldoende deelname. springen en horen juichen, toen de heks, die de arme Prinses Duizendschoon ge vangen genomen had, door Klaas de Klauteraar in de val werd gelokt! Ja, die Klaas was een gewiekste jongen! En al viel er nogal wat op zijn gedrag aan te merken, zijn gouden hart maakte de fee bereid tot volle medewerking als hij in de knoop zat en zij schonk hem zo waar de onkwetsbaarheid tegenover de lelijke toverheks. Dat die prinses be vrijd werd was zijn werk en daardoor kwam er weer vreugde aan het hof van de koning, die alsmaar verlangend had uitgezien naar de terugkomst van zijn dochter. Tot zolang kon niemand hem opvrolijken, zelfs de troubadour niet. Er werd door de kwekelingen alleraar digst gespeeld, vooral door Klaas de Klauteraar, die werkelijk speelde dat de vonken er af vlogen. In twee der artis- ten herkenden wij eilandgenoten: het waren mej. Lenie Dijt H.Jd., Wester geest, die de rol van prinses vertolkte en Ab. Vlas, Gr oeneplaats, die dezé mid dag de Koningskroon mocht dragen. De costuums waren alle keurig verzorgd. In zijn slotwoord richtte de voorzitter zich in hartelijke bewoordingen tot het ensemble, daarbij werd de leider, de heer Tendeloo, directeur van de Kweekschool, een doos sigaren aangeboden, terwijl een der dames met bloemen werd gehuldigd. In de pauze werd de jeugd een versna pering aangeboden. i. Worden thans reeds in heel veel ge zinnen de kinderen niet meer onkundig gehouden omtrent het raadsel van hun geboorte, voorheen (en ook thans nog wel) werd een of ander product der na tuur: een boom, een bijzonder grote steen, de kool of het vruchtbaarmakende water in de vorm van een rivier, een plas, een meertje of een bron als kweek plaats van het jonge kinderleven aange duid. Die geboorte van een kind was en blijft altijd een mysterieuze en dus zeer belangrijke gebeurtenis, wat vroeger meer dan thans gedemonstreerd werd door allerlei gebruiken, waarom we thans lachen of waarover we ons verba zen. Algemeen was men vroeger van oor deel, dat de gebeurtenis niet ontwijd mocht worden door de aanwezigheid van een man. Alleen vrouwen mochten er getuige van zijn. Zelfs geen dokter, En deze laatsten waren het hiermee vol maakt eens. Een zeer bekend arts noem de in een van zijn boeken het verre gaand onkies en zelfs onzedelijk als een dokter, laat staan een andere man in de kraamkamer aanwezig zou zijn bij de geboorte van een kind. De naaste buurvrouwen assisteerden de vroedvrouw, indien deze laatste al te hulp geroepen werd, wat lang niet al tijd geschiedde. En niet zodra had de kleine het levenslicht gezien of de ande re buurvrouwen werden geroepen, ook Vijf en zestig jaar is hier te lande de traditionele pensioenleeftijd. Vrijwel geen mannelijke werknemer heeft aan spraak op pensioen eerder dan wanneer hij 65 jaar is geworden, doch voor be paalde overheidsbetrekkingen, zoals bij de politie, gaat het pensioen eerder in De meeste werkgevers, waaronder de overheid, verlenen hun werknemers die recht op pensioen hebben, ongeacht of dit mannen dan wel vrouwen zijn, pen sioen op 65 jaar. Wanneer men op die leeftijd nog fit is, zal men van het pen sioen in waarheid kunnen genieten en soms is het zelfs zo, dat een 65-jarige met treurnis in het hart het zo geliefde werk vaarwel zegt. Het valt niet te ontkennen, dat vooral in de leidende functies en met name ook Mj het onderwijs, tal van vrouwen werk zaam zijn die haar hart zo hebben ver pand aan het werk dat haar zoveel be vrediging schenkt, dat de nadering van de pensioenleeftijd niet alleen vanwege de betrekkelijkheid van al het onder maanse, en niet alleen omdat op die le vensavond de nacht zal volgen, haar be nauwt. Ze zouden dan liever tot haar laatste krachten zich begeven aan de ar beid willen blijven. Vaak echter is het leven van de arbeid een lichamelijk en geestelijk zeer ver moeiend leven en wordt in de latere ja ren naar de nonactiviteit uitgezien als naar een verlossing. Dit overkomt vrou wen, die zidh op latere leeftijd moeilijker gaan aanpassen bij nieuwe werksvste- men, die nog in het volle bezit van haar lichaams- en geestkracht zijnde, toch het tempo niet meer aankunnen. Voor haar zal de traditionele pensioenleeftijd van 65 jaar te hoog liggen. Veel vrouwen die zich altijd graag hebben gegeven aan haar dagtaak, krij gen het verlangen om te gaan reizen of zich aan een gekoesterde liefhebberij in tensiever te gaan wijden, maar de van jaar tot jaar wel zwaarder gevoelde werktaak belet haar dit, en tenslotte wordt gevreesd, dat de fitheid zal ont breken om de zolang gekoesterde wen sen te bevredigen want ook daarvoor zal energie nodig zijn. Zijn zii wijs, dan hebben, ze zich voor genomen, er vijf jaar eerder tussenuit te gaan, met reoht op uitgesteld pensioen. Dan zullen ze minder uitgeput zijn en ook wat jonger in jaren. Zij moeten ech ter in die vijf pensioenloze jaren ook „leven" en daarom hebben ze gespaard of zijn ze daarmee nog bezig. Sparen is evenwel moeilijk aangezien de loon- en inkomstenbelasting nogal zwaar drukt. „Het vrouwtje van de schildpad is zoek", zegt Bim, „we moeten hem hel pen haar terug te vin den". Dus klimt het nijl paard op de olifant, de gi raffe klimt op het nijl paard, het luipaard op de giraffe, de aap klimt op het luipaard, dan klim men Bim en Bam op de aap en tenslotte de schild pad boven op het hele stel. „Hier is de verrekijker, kijk maar eens of je haar ergens kunt zien", zegt Bam. Maar op dat moment komt er een wesp aange- gevlogen en de olifant is bang voor wespen. „Ik hoop maar, dat hij mij niet gaat steken", denkt de olifant. Maar dat is nu juist wat de wesp van plan is te doen! En als de oli fant dat ziet, zet hij het op een lopen en alle die ren vallen naar beneden. Arme schildpad, hij had zelfs geen tijd om door de verrekijker naar zijn vrouw te zoeken. 6 Cop«nhog VAN DE WIEG TOT HET GRAF Het ligt in ons voornemen om in enkele artikelen iets mede te delen over verschillende gebrui ken, welke in onderscheiden plaatsen in zwang waren bij zeer belangrijke gebeurtenissen in het leven van de mens, dus op zijn weg van de wieg tot het graf. Dat zijn: geboorte, doop, vrijen, verloving, trouwen, dood en be grafenis. al was het midden in de nacht, voor het „kindje kijken", wat niet anders kon of er moest een „glaasje" bij gedronken worden. In Siam werd na de geboorte dadelijk de priester geroepen, die een lokje van de weinige haartjes van de baby afknip te, deze in een lotusblad wikkelde en in de rivier wierp om daardoor de boze geesten te verdrijven. Voor de vuur- of bakermand (dat was een hoge mand, van boven gesloten, met een ruime opening aan een kant; hierin werd een test met kolen-vuur gedaan) werd de pasgeborene gewassen en ge kleed. Vooral heel stijf, als een plank, ingepakt om toch maar flink recht van lijf en leden op te groeien. Des morgens vroeg werd de klopper op de deur met een doek omwikkeld en versierd. Deels voor de rust van de jon ge moeder, deels om bekend te maken, dat er een kindje geboren was. Aan de omwikkeling kon men zien of er een jongetje of een meisje geboren was. 's Avonds werd de doek weggehaald om des morgens weer aangebracht te wor den. Elke dag weer, tot de eerste kerk gang van de moeder. Tot zolang mocht ze niet buiten komen. En ook tot zolang Gelukkig kan thans voor een beschei den deel der besparingen belastingre ductie worden verkregen. Maximaal f 600 per jaar kan in aftrek komen van het belastbare inkomen, mits dat bedrag wordt bespaard in een pólis bij een le vensverzekeringsmaatschappij. Dat kan zijn een polis van kapitaal verzekering met zgn. lijfrenteclausule, waarbij de verzekerde zich vast voorneemt om het kapitaal te gebruiken ter overbrugging van de vijf pensioenloze jaren. Hoe vroeger men met zulk een polis begint, des te groter zal op 60 jaar het beschik bare kapitaal zijn waarvoor men alsdan een vijf jaar durende lijfrente kan ko pen. Voor de onderstaande berekening heb ben wij als basis genomen een jaarlijkse premie van ongeveer f 600 en een kapi taal hetwelk op 60 jaar zal worden uit gekeerd ten behoeve van de pensioen aankoop, met dien verstande dat bij vroeger overlijden nagenoeg alle betaal de premiën zullen worden teruggege ven aan nabestaanden. Leeftijd bij ingang der polis 25 30 35 40 45 50 Kapitaal op 60 jr f (afgerond) 27,000 22,000 18,000 14,000 10,000 6,000 Hieruit blijkt wel van hoe groot be lang het is, niet langer met de maatre gel te wachten dan strikt nodig is. Werkende vrouwen, die niet het voor nemen hebben om vroeger dan op de voor haar vastgestelde pensioenleeftijd met pensioen te gaan, dienen te beden ken, dat een plotselinge overgang van bv f4000 salaris naar slechts f 2000 pensioen al te moeilijk zou zijn. Zij kun nen dan, bij voorkeur ook weer in een polis, kapitaal vormen hetwelk zij na in gang van het pensioen bij gedeelten kunnen verteren om de overgang te verzachten. Wij suggereren niet, dat onder alle omstandigheden een polis met aftrekba re premie de beste oplossing is. Vaak is een polis met niet-aftrekbare premie veel beter, hoe verleidelijk ook een jaar lijkse belastingbesparing van een paar honderd gulden kan zijn. De deskundigen der levensverzeke ringmaatschappijen zijn in staat bij het vinden van de meest verkieslijke oplos sing te helpen. was dat huis een vrijplaats, waar nie mand door een schuldeiser gemaand mocht worden, niemand door de politie opgehaald, terwijl de bewoner vrij van stedelijke plichten was. In verschillende steden was het bij stadskeur verboden in of in de nabijheid van een huis, waar „vrouwen in het kin- derbedde" zaten, lawaai te maken. Over treders werden zwaar gestraft. Dat was een goede maatregel, want het ging soms zeer rumoerig in het kraamhuis toe. De eerste negen dagen als de buren kwamen en ook de eerste weken, als de familie kwam, mannen, vrouwen en kin deren. Men noemde dit „kraamschud- den". Alle bezoekers kwamen met een ge schenk, meestal een krentebrood en wer den flink getracteerd: zuinig met sterke drank te zijn was een schande. Hier en daar bestrooide men het kindje met roggekorrels, wat geluk zou brengen. Ook lette men goed op het kind, want als het met gesloten vuistjes sliep dan zou het een gierigaard worden, sliep het met open handje, dan werd het een vrij gevig mens. En de jonge moeder werd op het hart gedrukt het kind nooit op de linkerzijde te leggen, want dan werd het links. Naar een overleden broertje of zusje zou men het niet noemen: het zou spoe dig sterven. Een Zondagskind was zeer in aanzien, daar het geluk zou hebben. In Tsjecho- Slowakije laat men daarom Zondagskin deren in de loterij spelen. Een Vrijdag- kind is met name in Arabië niet welkom. Men schuwt het als een ongelukskind. En dadelijk na de geboorte wordt het met bloed van een haan of bokje be sprenkeld om komend onheil af te wen den. Bilthoven. B. Jongsma. „TARZAN IN GEVAAR" Deze film is geheel opgenomen in Afri ka! Tarzan redt Jane uit handen van de moordlustige Radjiek, een gevaarlijke misdadiger, die uit de gevangenis wist te ontvluchten. Deze Radjiek had al eerder een relatie van hem vermoord en juist door die moord wordt zijn weg door Tarzan gekruist. Tarzan wil de politie actief maken, maar die gelooft hem niet en dan zal hij zelf wel als vertegenwoor diger van't recht optreden! Dat hij zich daarmede aan grote gevaren bloot stelt, is te voorzien, maar wij weten, dat hij zijn mannetjes staat en de boosdoeners worden onschadelijk gemaakt. „ON MOONLIGHT BAY". Deze film van Doris Day speelt nu eens niet in de ultra moderne wereld, waarin wij haar reeds zovele malen za gen. Deze film voert ons terug naar de gezellige jaren rondom 1900. Doris Day is echter in deze film zoals het publiek haar zo graag ziet, jong, vrolijk, fris en levenslustig. Tal van eertijds populaire liedjes brengt zij opnieuw tot leven. De geschiedenis verhaalt het leven van een gezin, waarin we allen zouden willen ver keren gezond en levend, met zijn ups en downs en vooral vol humor. Men kan verzekerd zijn van een vrolijke en plezierige avond als men deze leuke film, welke werd opgenomen in Techni color, gaat zien. Neerlands nieuws. O a.: Nieuwe afdeling van het Kamer- lingh Onnes-La'ooratorium in Leiden in gebruik genomen. Het verblijf van Prins Bernhard in Peru. De terugkeer van de Prins op Schiphol. Buitenlands nieuws. O.a.: Nog geen vrede voor Korea. Ver kiezingen in het Saargebied. Honden tentoonstelling in Londen. Schoonheids concours onder water. Begrafenis van ex- koningin Helena van Italië. clan Uw spoorkaartje ge- haald bij de V. V. V. „Texel" „PADANG TEKORT GEDAAN" Het bekende zetduiveltje heeft van de grote schuur van „Padang" een pijpen- laadje gemaakt: deze schuur is 17,5 meter breed en niet 4,5 natuurlijk! FEUILLETON door T. LODEW1JK 14.) Dat zal wel, meende Joohem, maar hou dan je mond dicht over mij want ik zou het óók niet prettig vinden als een ander onder mijn duiven schoot. Ik doe het niet om hèm dwars te zitten, maar wij hebben ook zoiets als onze lorpseer, zie je? Jullie corpseer kan mijnentwege ge stolen worden, merkte Arie krachtig op, maar het gaat mij er om, dat die vrijer, lie mij een klap op me hoofd gegeven neeft, z'n portie krijgt. Ik rij hier bijna edere dag, en als ik weet of mij iets te oinnen schiet, kom ik aan op het politie- öureau in Lis, en dan vraag ik naar. I Vetkruysen, zei Jochem. En nou 't beste, hou je taai! Zeg, vroeg de gewonde met een ar moedig gezicht, ken je mij niet aan een saffie helpen? Ik mag hier niet roken, maar as dat vier en twintig uur duurt ben ik munt. Ze ruiken 't zó, lachte Jochem, en als die bijdehande zuster daar beneden in de portiersloge maar half denkt dat ik d'r bij betrokken ben, rapporteert ze het, en dan ben ik de pisang! Nee vader, je zult nog even geduld moeten hebben. Maar de eerste keer dat je in Lisse aan rijdt, ligt er voor jou 'n capstan! Afgesproken, bekrachtigde Arie dit ^erbond. Een ogenblik later stond Jo chem weer op de gang, wreef verge noegd de handen en dwaalde door het gangenlabyrinth naar de deur. Hij wierp een onderzoekende blik in de portiers loge, maar de steekneuzige zuster was weg en in haar plaats zat een jeugdige engel, die allerliefst bloosde onder Jo- chem's speurende blik. Hij sprong flui tend de stoep af Het leven was heus niet zo kwaad Maar toen hij onder de statige bomen van De Hout heen en weer drentelde, wachtend op de tram naar Lisse, brak z'n vrolijk fluitje plotseling af. Gespan nen tuurde hij naar een meisjesfiguur, die langs de Kleine Houtweg kwam aanstappen. En toen hij een arm reeds van verre groetend omhoog zag gaan, wist hij met een schok van vreugd, dat, als een geschenk, daar opeens Mar ja zijn wereld kwam binnenvallen. Wat doe ij hier? vroeg ze, hem de hand toestekend. Kan ik jou óók vragen, gaf hij te rug. Maar ik wil zo onbeleefd niet zijn. Ik moest voor een onderzoek naar het Diaconessenhuis. Een politie-onderzoek wel te verstaan.... hij had gezien, hoe ze éven-bezorgd naar hem opkeek en het was een heel prettige ervaring ge weest. En ik, vertelde ze zorgeloos, moet een maandje rusten. Ik ben de afgelopen winter hard ziek geweest en daarna een beetje te vlug uit bed gegaan. En zo gaan we samen, Leni en ik, naar Zwit serland, voor 'n week of vier. Het leek of de zon achter de bomen wegkroop. O, wat kijk je benauwd, zei ze vro lijk, ik ga de wereld toch niet uit? Zeg, Joohem, kan het je zoveel schelen of er een meisje meer of minder in Lisse is? Jij bent niet: een meisje, zei hij, en kleurde. Dat vind ik aardig, coquetteerde ze Let op, daar komt onze tram. Er was iets heel gezelligs in dat „on ze" vond Johem. Met oorverdovend ge piep kwam de Leidenaar door de bocht. Ze wipte vlug op de treeplank. Jochem haar na. Maar hij bleef op het balcon. Tegenover haar in de tram te gaan zit ten, dat vond hij te vrijpostig. Zèg, vroeg ze achterom, blijf je daar? Dóór mag ik niet roken, vond hij gelukkig een uitvlucht. Dan rook je maar eens niet! zei ze beslist. Als mijn gezelschap je niet meer waard is dan een sigaret Hij durfde zich niet langer verzetten en volgde haar door de biina lege tram naar achteren. Als je jullie mannen voor een vol- donken feit stelt, constateerde ze met zichtbaar genoegen, capituleren jullie altijd. Je bent precies mijn vader. Die brult altijd als een leeuw, maar eindigt als een snorrende poes. Jochem staarde haar aan, terwijl ze verder praatte, springend van de hak op de tak. Hij zag 't prachtige, krullende haar, met blauw-zwarte glans een ge zicht omlijstend, dat misschien niet hele maal regelmatig, maar buitengewoon aantrekkelijk en levendig was. Als ze lachte, kwam een rij tanden bloot, die menige tandpast-redame in de schaduw stelde. Maar wat hem het meest aantrok, was de ongedwongen, gezellige manier waarop ze zat te praten.alsof ze el kaar al jaren kenden, en het niet pas veertien dagen geleden was, dat hij dit meisje voor het eerst zag. Bij Bennebroek stond een elegant ge kleed jongmens met een innemend, maar weinig wilskrachtig gezicht op de vlucht heuvel. Hij groette Marja en ze stak haar hand op. Dat is m'n aanstaande man, zei ze, als sprak ze over een nieuwe hoed. Jochem slaagde slechts met ijzeren zelfdiscipline er in, z'n gezicht in be dwang te houden. Tenminstevoegde ze er achte loos aan toe, als vader z'n zin krijgt En dat is nog maar de vraag! Jochem durfde niet verder te vragen en kreeg daar ook de gelegenheid niet toe, want reeds kwam de jongeman het pad doorgewandeld en ging in hetzelf de compartement zitten. Hallo John! groette het meisje niet over-hartelijk. Hallo Marja, zei hij en toen: ender politie-geleide? Weer ondeugend ge weest? Nee oom, zei ze zoet, ditmaal niet. Deze meneer is buiten dienst. Je houdt er blijkbaar goeie relatie met de smerissen op na, sne2.de hij grof. Smeerissen en bollenboiren, ant woordde ze krachtig, dat is voor mij egaal.... en Jochem vond haar gewel dig. Een diepe kleur was op naar wangen gekomen, haar ogen fonkelden en de jongeman, die scherp wilde antwoorden, haalde de schouders op en ging over dreven aandachtig zitten lezen in een keurig Frans boekje, dat in z'n genar.d- schoende hand verborgen gebleven was. Ik zal jullie maar niet aan elkaar voorstellen, zei Marja tot Jochem. J>hn houdt er nogal standsbegrippen opna, weet je? Zijn grootvader was een der belangrijkste groenteboeren van Sassen- heim, moet je weten. Jochem zag, hoe de jongeman ;nwen- dig ziedde en zich slechts met de groot ste moeite beheerste. Maar zijn woede bleek Marja onverschillig te laten. Zeg Jochem, vroeg ze, krijg ;k dat boek van je, vóór ik naar Zwitserland ga? Ik zal daar een zee van tijd heob in om het op m'n gemak door te .nen. Enne als ik daar in een of andere ooek- handel iets zie over dat onderwerp, neem ik het voor je mee. Goed? Hij knikte glimlachend, maar was niet op zijn gemak. Zie je, daar had je 't al. Marja was een schat en ze bedoelde het goed, maar daar was nu de een of ande re rijke snuiter grof door haar beledigd in het bijzijn van een doodgewone poli tieagent. Daardoor kwam hij scheef te staan. Hij wenste dat hij maar op het balcon gebleven was. Hij keek li^ar nog eens aan; hij was blij dat hij op het balcon gebleven was! (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4