9 rocn wa e in het harL, 3ater Witte wèl in Kenya, maar ge lukkig niet temidden van de Mau-Mau (Maar rhinocerossen zijn óók gevaarlijk) Kerstfeest GRIEP? VOENSDAG 24 DECEMBER 1952 66e JAARGANG. No. 6694 gave N.V. v.h. Langeveld De Rooij ekhandel Drukkerij Bibliotheek m Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. TEXELSE COURANT Texelaars in den vreemde Catholic Trades School, P.O. Taveta, Kenya, Br. E. Africa. Geachte redactie, Kenya is „in the news" de laatste tijd niet zo gunstig. Het brandpunt is de ikuyu-stam met de hoofdstad Nyeri. aar was mijn residentie onder en na de >rlog, vandaar dat sommigen zich on trust maken over me. Ik hoop, dat en- ele regels in Ons Lijfblad die ongerust- eid wegnemen, want ik zit een heel nd weg van de plaats-der-troebelen, at is dank zij een Nijverheidsschool die moest komen in het verre kustland en aarvoor ik, bij gebrek aan beter, vier iren geleden naar deze wildernis ben ?stuurd niet kwaad, op stuk van za- en. Iaveta ligt 300 mijl van Nairobi en 400 lijl van Nyeri af, dat is zowat 600 km. r is met de minste aanduiding dat de errie van daar gaat overslaan op hier. aar woont, een talrijk, intelligent ras at zijn eerste kwart-eeuw school-wijs- eid met heeft kunnen verteren. De re- eringsscholen maakten het veel te aca- emisch, zonder godsdienstig tegen- richt. Een dozijn geïmporteerde religies an Amerika en elders, brachten confu- e, compleet met enkele ter plaatse ge- tbriceerde „onafhankelijke" godsdien en. Men erkent dat de Katholieke Mis- es eilandjes zijn van orde ofschoon aangevallen worden van buiten. Eén ater zag eens een „panga" hak-mes) ings zijn nek scheren met een vergezel- ;nde kogel door ziin jaspand, en een uster kreeg een kogel door haar kap, laar daar 'hield het mee op. Iedere Mis- e heeft nu haar brigade van trouwe iristenen klaar met hun „panga" om un Missie te verdedigen als het nodig Het is ondertussen duidelijk geworden at het geen zwartentegenblanken izie is, maar dat er buitenstanders zijn ;e in troebel water denken te vissen, e lucht is opgeklaard toen een blanke jmmunist nogwel uit het ministe- e van Onderwijs personeel naar lis is gestuurd en een zwarte aanvoer- gr, die een 3-jarige cursus in Moscou id meegemaakt, achter slot en grendel opgeborgen. We verwachten alles van n algemene bid-dag, uitgegaan van de >everneur en door alle ordelijke ele- ënten enthousiast doorgezet. Dat was rieden Zondag. [n mijn omgeving woont een volksstam nog maar even door moderne civili- ie is aangetast en mijn ambitie is de eerst te leren werken. Op die grond ig kun je een gebouw zetten dat met ikantelt. Nu is wel het eigenaardige dat ieder ït me instemtmet woorden. Na- it ik enkele honderden ha dor kreupel- ut had gekregen, werd er gesproken n een f 100.000 gift op voorwaarde dat Regering de rest zou doen. Maar het ,eef bij woorden, weshalve ik met 100 jhooljongens, die ik al in hutten en ortement werkplaatsen om me verza- ield had, twee maanden geleden daar ïlf ben begonnen te bouwen met plaat- Jijk bouw-materiaal, onder motto: doe best en God doet de rest. De eerste 50 jongens slapen er al in >n zaaltje van 120 voet lang. Een tweede laapzaal is al bijna onderdak. Van een jerkplaats van 70x48 voet en een even- rote Kerk-klaszaal-eetzaal met sacristie nijn bivak voorlopig) staan de geraam- Jn, die we nog maar hoeven op te bin- en, voorts modder op de muren en gras p het dak en klaar-is-Kees. Met Kerst- lis is alles daar en gaan we feestvieren iet een paar petroleumvaten, thee en iiker, waar de hele omgeving op wordt itgenodigd. Melk is hier niet te krijgen anwege de tsetse-vlieg, die de koeien oodt. Na Kerstmis is het de bedoeling dat |"lle timmer-jongens, die de daken heb- pn opgezet (spanning 24 voet en verder fdaken en pilaren, alles van groene ?risse maar zware bomen) en nu alsmaar leuren en ramen in elkaar timmeren, •joor een maand naar huis gaan uit-bla- jsn. Met 30-40 nieuwe leerlangen-metse- jjjars, die nu binnen-komen, ga ik dan Adeiijk fundaties graven voor de eerste ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 27 Dec op om 8,49; on- ïr om 4,34. Maan: 31 Dec. V.M., 8 Jan. iK. Hoog water ter rede van Texel: 27 ec 5,57 en 6,09. 28 Dec. 7,05 en 7,14 Dec. 7,59 en 8,08. 30 Dec. 8,47 en 8,55. Dec. 9,35 en 9,44. 1 Jan. 1953 10;09 en 1,37. 2 Jan. 10,44 en 11,15. Aan het strand is het ongeveer een ir eerder hoog water. OOG WATER TER REDE VAN TEXEL 24 Dec. 2,37 en 2,43. 25 Dec. 3,37 en ■2. 26 Dep. 4,43 en 4,58. ^Aan het strand is het ongeveer een uur rder hoog water. stenen gebouwen. Ik kreeg een ton ce- ment voor de vloeren cadeau. De muren van die eerste stenen ge bouwen, waar haast achter zit, gaan op van ongehouwen (en on-houwbare) ste nen, die hier voor het oprapen liggen. Dat worden koele muurtjes van 1% voet of bijna een halve meter dik, beter dan zo erg dik. Met mooie ramen en deuren, die in de grote nieuwe werkplaats in een ommezientje klaar zijn. Al het werk gaat gelijk op, ook het bomen zagen tot planken en schroten, bergen bindtouw snijden uit boomnbast en wilde sisal, dui zenden sasal-stengels kappen voor het opbinden van muren en daken enz. Alleen Zaterdagavond en Zondag wordt gerust, als ik er uit moet naar mijn 30 en 40 km verre buitenscholen. Je hebt nooit ruzie als je alleen bent en behoeft niet dadelijk een groot huis te bouwen en een geroutineerde kok te engageren, maar dat zijn dan ook zowat alle voor delen van het alleen zijn. U ziet dat alles geregeld zijn gangetje gaat hier, zonder veel gevaar voor mijn kostbare huid, tenzij van de kant van de dieren-wereld. Daar we geen water vlug genoeg kunnen aansjouwen om alle muren netjes en veilig te bemodderen, hebben we ze voorlopig vol palmblade ren gestoken en dat geeft nogal eens een slang in bed. Maar die zijn er wel uit te slaan. Verleden week, ongeveer een km van huis, kwam ik laat aansjezen met een vracht hout op de lorrie over een smalle binnenweg, geflankeerd door dicht kreu pelhout. En wie staat daar plotseling 10 m. voor ons, dwars over de weg, niet an ders dan een rhinoceros, compleet met 2 horens op z'n neus, waarmee hij ge makkelijk een wagen kan omkeren om die dan met zijn voeten als emmers fijn te stampen. Door het geraas van het plotseling remmen schoof hij op zij en voor hij zich weer kon omdraaien een rhinoceros valt altijd aan schoten we langs hem en sjonge wat waren we gauw thuis, niettegenstaande zware vracht en slechte weg. Wat zo'n bullebak je kan doen schrikken, maar hij gaf ons juist genoeg seconden om weg te komen. De jongen die op de wagen zat, kwam thuis doornat van 't zweet niettegen staande de koele avond. Hij zei: „umesa- li" wat zoveel betekent als: „je moet ge beden hebben". Inderdaad heb ik 's a- vonds altijd m'n rozenkrans in de linker hand. Erger dan dikhuiden en slangen zijn hier de muggen, kwaadaardig, maar de meesten niet gevaarlijk en in de droge tijd zijn ze te tellen. Vóór de a.s. Maart regens hoop ik mijn stenen huis klaar te hebben en ik voel ons nu al veilig tus sen mijn halve-meter muren en ramen en deuren overspannen met muskieten gaas Tussen dan en nu liggen de hete maanden Januari en Februari, niet de gunstigste tijd om hard te werken in de zon. Daarna komen de koele Maartre gens met zwermen muggen, zodat we niet helemaal verwend raken. En dan maar spitten en zaaien enz. enz. Het versje van Poot meen ik: „Hoe genoeglijk rolt het leven - Des gerusten landman's heen" zou voor hier ietwat geadapteerd moeten worden. Maar de twee volgende regels behoeven dat niet: ,,Die zijn arm'lijk lot, hoe kleên - voor geen Koningskroon wil ruilen". Ik sluit met de hartelijkste Kerstmis- en Nieuwjaarwensen aan allen die dit le zen. Pater M. J. Witte GESLAAGD De heer C. J. Reij, Schoonoordweg, Den Burg, slaagde te Amsterdam voor het le gedeelte Staatspraktijkdiploma Bedrijfsadministratie. REINIGINGSDIENST In de week van 29 Dec. tot 3 Jan wordt jn Den Burg op Maandag 29 De cember vuilnis opgehaald en vervolgens op Vrijdag 2 Januari. Dus niet op Don derdag 1 Januari. De Dienst van Gemeentewerken. SCHIETOEFENINGEN De burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat van 5 t.m. 10 Januan zonder voorafgaande waarschuwing op „de Hors" zal worden geschoten. In verband hiermede is het ten streng ste verboden „de Hors" te betreden, wanneer de rode vlaggen gehesen zijn. Texel, 22 December 1952. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING SCHIETOEFENINGEN OP DE „HORS" De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat in 1953, evenals in 1952, zonder voorafgaande waarschu- schuwing op de „Hors" zal worden ge schoten. Texel, 15 December 1952. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. Weer zingen de klokken van „vrede op aarde" In dorpen en steden, in stad en in land. Maar immer nog klinken de moor dende zwaarden En staat een gedeelte der wereld in brand. Je lacht om het lied en je kunt er om huilen. Het lied is zo mooi en het leven zo hard Je zou je het liefste maar willen ver schuilen. Alleen met je zorg alleen met je smart. De kerstklokken zingen, de kerstbomen branden, De fles staat op tafel met bloedrode wijn Wij grijpen de glazen met gretige handen, Het moeten toch vrolijke feestdagen zijn? Kom! smul van de kerstkrans en van de kalkoenen, We leven maar ééns, zet de zorgen op zij.... En zo gaat men zich met het leven verzoenen. Doch 't Kind in de kribbe, dat gaat men voorbij! En toch, daar alleen ligt het heil voor de volken, De Redder der wereld, de Heiland, God's Zoon. Daar kan men alleen slechts de vreugde vertolken, Het lied van de vrede, zo wonderlijk schoon. Kom, blijf dan niet achter, hóe arm gij moogt wezen, Wie of ge ook zijn moogt, wat g' ook hebt misdaan, Want wie bij het Kind knielt hoeft niet meer te vrezen Maar mag met een lied door het leven heen gaan. HUIB FEN1JN. T) i Zuiver en ontsmet uw huic I11CT10C1 mct de helder vloeibare IIIj\ 1.1 Ij ij D.D.O. De Jeuk bedaart, de J ziektekiemen worden gedood es de huid geneest GENEESMIDDEL TIGIN UM |R HUIDAANDOENINGEN PAND AANGEKOCHT De heer S. Rentenaar heeft het aan de Peperstraat gelegen pand van de heer Jb. Kuiter aangekocht. In dit perceel is thans een toonkamer ingericht van haarden en kachels, gasstellen en -ka chels. VOOR BIO-VACANTIEOORD „Bio-Vacantieoord" zal een Kerstcol lecte houden in Texels Bioscooptheater. Het bestuur hoopt en vertrouwt, dat de collecte een groot succes zal worden, waardoor de Stichting in staat zal zijn op nog groter schaal dan vooiheen haar werkzaamheden, zowel in haar Kolonie huis te Berden aan Zee als in het nieuw te stichten tehuis, te kunnen voortzet ten. NOGMAALS DE HUISVLIJT Zoals we al een paar keer in de krant hebben kunnen lezen, wil de Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore de huisvlijt bevorderen, maar aan het verzoek om opgave van deelnemers voor de a.s. tentoonstelling, welke vermoede lijk in de Paasvacantie zal worden ge houden, hebben slechts enkelen gehoor gegeven. Deze huisvlijt is hoofdzakelijk begon nen voor de jeugd, maar na een bespre king in de huisvilijt-commissie is het wenselijk gebleken iedereen tot deelna me uit te nodigen, omdat ook onder de ouderen animo bestaat, er as b.v. een amateur bezig een boek over te schrij ven in braille-schrift, een ander heeft zichzelf een mooi stuk gereedschap ge maakt, weer een ander is bezig met het inbinden van een boek, dit zijn de fei ten. Maar nu de mogelijkheden. Die zijn zovele dat we slechts een greep zullen doen: figuurzagen, houtsnijden, tekenen, schilderen, handwerken, spinnen, meu belmaken, beeldhouwen, poppen maken, boetseren enz. Enfin, nu weet iedereen waar we heen willen, voor een ieder moet er iets zijn dat hij graag doet, maak nu eens iets moois, er komen nog vele lange avonden en voor de schoolkinde ren de Kerst- en Nieuwjaarsvacantie. Koop geen dure materialen, maar maak iets van niets! Wie maakt eens een model van de N.H. Kerk of de R.K. Kerk, wie legt zich eens toe op het maken van een wegwijzer, zo als ze in Tirol voorkomen, een manne tje met een wandelstok in de richting wandelepde van de plaatsnaam die er onder staat, wie maakt eens een mooie handschoenen- of dassendoos, wie maakt eens een mooie tekening of schilderstuk, wie spint de mooiste wol op Texel, wie maakt het mooiste handwerkkleedje, wie maakt eens een mooie naaidoos, wie maakt de mooiste pop???? Zo kunnen we doorgaan, maar dat is toch niet no dig? Nu allemaal aan het werk! We heb ben een maand of drie de tijd, maar geef u nu reeds op aan onze secretaris! TEXELSE MARKT Den Burg, 22 Dec. 1952. Aangevoerd: 15 koeien f 675-f 850. 3 pinken f 375- f475. 10 graskalveren f 300-f 500. 19 big gen f45-f65. 14 lammeren f 75-f 95 22 n. kalveren f 40-f 60. MORGENOCHTEND MUZIEK yM OOSTEREND De traditie getrouw zal „Excelsior" de christelijke muziekvereniging van Oos terend, morgenochtend, Eerste Kerstdag, 'n rondgang door 't dorp maken, waarbij Kerstliederen ten gehore zullen* worden gebracht. Dit is altijd weer een indruk wekkende plechtigheid, welke door de burgerij op hoge prijs wordt gesteld. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. „DE KORTE GOLF" Het bekende radio-gezelsahap „De Korte Golf" zal Donderdag 12 Februari ot> uitnodiging van de christelijke Be- stuurderenbond te Den Burg optreden. Vorig jaar heeft dit ensemble groot suc ces aan Oosterend geoogst, ook de heer Johan van Bodegraven verleende toen zijn medewerking. DE KERSTBOOM OP 'T WESTPLEIN In tegenwoordigheid van vele be langstellenden o.a. merkten wij bur gemeester De Koning en zijn gezin op werd Zaterdagavond de Kerstboom, staande op het Westplein te Oosterend, door de heer Westerdijk ontstoken. De boom steekt hoog boven de daken uit: hij is nl. 9 meter hoog en dus bijna twee maal zo groot als eerder gemeld. De kaarsjes worden door de TEM verlicht. Het ligt in de bedoeling om dit symbool van Vrede en Blijdschap tot en met Zondag 28 December iedere avond te la ten branden en tevens in de morgen van de Eerste Kerstdag. Digestif Rennies - om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of dro gist. EEN NIEUW RAADHUIS. De begroting onzer gemeente vermeldt een post van een half millioen gulden voor de bouw van een nieuw raadhuis. Volgens 't ontwerp-plan van prof. Wieger Bruin is een maquette vervaardigd van de toekomstige situatie aan de Groeneplaats met het nieuwe raadhuis, welks front verscheidene meters naar achteren is gedrukt, waardoor de Vismarkt wordt vergroot. Het achterlijf van het nieuwe raadhuis loopt tot achter de huizen van het Raaksje, waarvan de eerste twee bij de Vismarkt dus), di rect en de overiaen later zullen moeten verdwijnen. De Groeneplaats wordt dus belangrijk groter, terwijl men dan voorts een zee van ruimte verkrijgt aan de ingang van de Parkstraat. Inmiddels prijkt de maquette ook met 'n nieuwe doorgang naar de Warmoes straat, ten koste van twee gebouwen, terwijl autobussen links onderaan geparkeerd zullen worden op de plaats waar zich thans de ingang van ons Park, woonhuis Parkstraat nr. 5 en de drukkerij van de Texelse Courant bevinden, zodat ook schrijver dezes zich t.z.t. met hebben en houwen zal die nen te evacueren. Op de onderstaande foto ziet u de huidige toestand: de gebouwen en ge bouwtjes van het Raaksje staan er nog knus en vertrouv/elijk tégen elkaar ge leund en wellicht geloven zij nog niet erg, dat zij daar de langste tijd hebben gestaan overigens zijn zij niet de enige!

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1