Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, J Storm rond de Texelse kust eller, grootmeester dammen, 12 maal kampioen van Nederland, komt 17 Januari naar Texel Naar de uitverkoop Ruilverkaveling PUROL GENÜST Ruilverkaveling en we le Rijjj kapiti tbrekei ;ond er in liet i oh wat "d met hans Het ja irmee 1 •lland OENSDAG 7 JANUARI 1953 TEXELSE 66» JAARGANG. No. 6697 COURANT itgcrveN.V. v.h. Langeveld De Rooij oekhandel Drukkerij Bibliotheek en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 g volg< N.-H, [emeeni wijl v< een v een jk we dhollar and. B. 0 deeln De heer Keiler, grootmeester op het een eig rrein van de damsport, en speler met net ereldnaam, hoopt op 17 Januari een si- tastba ultaanwedstrijd te spelen tegen Texel- dammers. Deze wedstrijd wordt ge- emeenljgamseerd door Damclub Texel en ie- re damliefhebber kan voor zover er aats is in het clubhuis, Hotel De Graaf, eraan deelnemen. De heer Keiler is Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. E.S.O. Mei 5 ONTRUIMING DIENSTWONINGEN 50- i7 Het gemeentebestuur van Texel ves- 0- '13J de aandacht van de werkgevers en erknemers in de landbouw, voor wat ?treft de ontruiming van dienstwonin- ieest(,n 0p volgende: 35 De huisvestingsmoeilijkheden in deze tmeente maken het noodzakelijk, dat idien door beëindiging van het dienst- ïrband de werknemer zijn woning moet ïtruimen, of de werkgever de beschik- ng over zijn dienstwoning wenst te 191 ;rkrijgen, hiervan zo spoedig mogelijk, >ch uiterlijk vóór 20 Januari 1953 op- ive wordt gedaan bij de ambtenaar voor i huisvesting, Raadhuis Den Burg. Texel, 5 Januari 1953. urgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING. Burgemeester P BEEMSTERBOER, Secretaris. ER bij een, d in kl; en dl tijd DE WISSELVLAG NOG EEN WEEK VOOR TEXEL De vorige week gewonnen wisselvlag an het Diocees Haarlem, is deze week iet door één parochie van het Bisdom ewonnen en kan derhalve nog één week Den Burg worden behouden. St. Oedenrode krijgt deze week de Tederlandse Standaardvlag in haar be- it, welke parochie in de afgelopen week et hoogste bedrag van geheel Neder- ind opzond aan de Stichting 1853-1953. S.V. Texel In onze afdeling is geen enkele wed- rijd doorgegaan. Ook afd. N.H. stond :il. Aan alle spelers nu vooral de taak Ti door training in conditie te blijven. Woensdagavond dus allemaal present, •enk er om dat verreweg de meeste ubs hun training soms met een extra aining, laten doorgaan. AJs het programma gewoon verscho en wordt krijgen we het program als oor Zondag, gaat het officiële program- ia door, dan komt Limmen op bezoek. Het programma van Afd. N.H. zal nog el gewijzigd worden. twaalfvoudig kampioen van Nederland en bij de wereldkampioenschappen, wel ke eind 1952 in ons land werden ge speeld, bleek hij een der ernstigste can- didaten voor de zo begeerde en fel be vochten titel, welke tenslotte in een toch nog vrij verrassende zege door Piet Ro- senburg eindigde met 27 punten. 2. werd de Canadees Dagenais met 25 punten en 3. Keiler met 23 punten. De heer Keller is een groot eindspel kenner en wat ook belangrijk is in de sportwereld een zeer sympathieke figuur, een joviale Amsterdammer tegen wie het prettig kampen is. We heten de heer Keller, die nog nooit op ons eiland is geweest, nu reeds van harte welkom. TEXELSE MARKT Den Burg, 5 Jan. 1953. Aangevoerd: 6 koeien f 700-fl000. 10 biggen f45 f65. 3 rammen f 80-f 115. 8 n. kalveren f 45-f 60. Een nieuw jaar en een nieuw geluid. Nou, hou maar op en schei maar uit, Ik jammer, mopper, klaag en zucht, Geef aan mijn hart vol zorgen lucht, Maar 't geeft me allemaal geen steek, 't Is uitverkoop, de hele week! Je wordt er stapel kresie van, 't Is onophoud'lijk: „Hoor eens man, Ik zag zon dotje van een hoedje En ook een leuke trui, een snoetje! Een allersnoeperigst gordijntje En een B.H.tje voor een schijntje. Voorts nylonkousen om te zoenen, En kostelijke sleehakschoenen Dan zag ik in de etalage Een schitterende lap vitrage, Precies geschikt voor onze ramen, Met roe en al twee tientjes samen. En pracht bekleding voor de stoelen, Je moest de kwaliteit eens voelen. Ook zag ik mooie lampekappen En voor een prikkie reuze lappen, Der allermooiste Schotse ruitjes, Je moet eens kijken, het zijn snuitjes! En pracht electrisch gascomfooi En zo gaat het aan één stuk door Ja, mannen, 't is weer Januari, We zitten weer in de penairie, 't Draait alles deze week om „Haar", En wij wij zijn weer de sigaar! HUIB DE RIJMELAAR. INGEZONDEN Geachte redactie, jNogmaals vraag ik u enige plaatsruim- voor het bovengenoemde onderwerp. Bij voorbaat vriendelijk dank. dergj vont Het lie vol anisatl Het blijkt mij nl. dat de tegenstanders AutJiet schromen om uit zeer onbelangrijke m hajken venijn te zuigen en hiervan ge- worPrui'k te maken bij hun propaganda Zoals bekend werden er omstreeks warta December enkele vergaderingen 'en, d öhouden, waarin de heren Van Beek en 'v0 lesselink van de Cultuurtechnische ncj J iienst nadere inlichtingen gaven over ren. I e SanS van zaken na de eventuele aan- elke eming van de Ruilverkavelingsplannen. l wor >eze vergaderingen werden gehouden [^e pate Den Hoorn, Oosterend en Den Burg ïstom ^an deze vergaderingen verscheen geen r wor erslag in de Texelse Courant. Hiervoor je n was een zeer bijzondere reden, die wer- 50 jac ekjk belangstellenden geen venijn- zoekers eventueel bij ondergeteken- .de kunnen vernemen. Er kwam mij nu ter ore, dat door de Icschi tegenstanders van de Ruilverkavelings- u roplannen beweerd wordt dat op de ge- bevle loemde vergaderingen volkomen tegen- mi 7, ;estelde verklaringen zijn gedaan Dit euitr« ou speciaal geschied zijn ten aanzien 7 us an de mbevoegdheid van de Plaatselijke Din -ommissie. In Den Hoorn zou volgens ï,30 g tegenstanders gezegd zijn, dat de Zate 'Jaatselijke Commissie een grote enign 'oegdheid had, maar in Den Burg tas eren andere voorstelling van zaken be was ge- de ggeven. Ondergetekende heeft alle vergaderin- sn meegemaakt en durft in alle op- 'echtheid te verklaren, dat van de be eringen van de tegenstanders niets, naar dan ook helemaal niets waar is. n nu laat ik het verder aan de tegen- tanders over om te beweren, dat on- ergetekende niet luisteren kan of niet uisteren wil. Het is m:j in deze vergaderingen wei eel duidelijk geworden, dat de Plaatse lijke Commissie een grote bevoegheid iternjeeft. Dat behoeft men trouwers nie gebru ?ens op he' gezag van o.g. te ge'oven Ue gde b 'Pvoegdheid van de Plaatselijke Com ité bi noem rnatis Esp ischaj prai lande gelijk en N. zo 'VER i 3atri( ie d< -eldr( 19 li 7arni ide: Vng< r ruwe huid. ruwe handen, ruwe lippen b?9 HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 7 Jan. 1,31 en 2,07. 8 Jan. 2,07 en 2,50. Jan. 2,50 en 2,56. Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water. missie is ze duidelijk in de Ruilvcrka- velingswet copgegeven. Aan deze Commissie wordt de int/oe- rmg ener Ruilverkaveling opgedragen. Let wel, dit i.> een commissie van p.aat- selijke deskundigen, goeddeels practi- sdhe landbouwers. Deze Commissie regelt en voert de schatting van de gronden uit en heeft ook tot taak het voorlopige plan van wegen en waterlopen in details uit Ie werken tot een definitief plan. 'En dit maken van een definitief plan yetekoiit maar niet, dat men zijn handtekening onder het voorlopige plan zet, maar dat men de bevoegdheid heeft om, zoals in sommige Ruilverkavelingen gebeurd is, het voorlopige plan voor 80 pet. te wij zigen. De uitvoering en aanbesteding van de werkzaamheden staan onder toezicht van de Plaatselijke Commissie en ook het plan van de toebedeling der gronden wordt niet van hogerhand gedecreteerd of door „ambtenaren" geregeld, maar wordt door onze eigen vertrouwensman nen uitgevoerd. En bij dit laatste wordt wel degelijk rekening gehouden mét wensen van belanghebbenden. Tenslotte ligt ook de vaststelling van ieders aandeel in de kosten in handen van de Plaatselijke Commissie. Het ge deelte van de wet, dat hierover handelt, zegt, dat bepaalde kavels geheel of ge deeltelijk van kosten kunnen worden vrijgesteld. Van deze bevoegdheid wordt ook practisch altijd gebruik gemaakt. Zo worden in verschillende Ruilverkavelin gen de kleine bezitters, bv. eigenaars van een huisje met een kleinere of gro tere tuin vrijgesteld van de kosten. Na tuurlijk wordt dit door hen, die op pad gaan om volmachten binnen te krijgen, niet verteld, hoewel meerdere van deze tegenstanders de Ruilverkavelingswet beter kennen dan ondergetekende. In dit verband wil ik wijzen op het zeer be zonnen Ingezonden schrijven van de heer Hin. Laat men geen overhaaste stappen doen. Het aannemen van de Ruilverkave lingsplannen kan voor geheel Texel, voor landarbeiders en middenstanders, voor pachters, eigen boeren en landeige naren, het begin zijn van een periode van grotere welvaart. Zij, die meer van de gang van zaken en de bevoegdheid van de Plaatselijke Commissie in een Ruilverkaveling wil len vernemen, raden wij dringend aan om Donderdag naar Hotel Texel te ko men. Hier kunt u antwoord krijgen op allerlei vragen, waar u misschien nog mee loopt, van mensen, die practisch in een Ruilverkaveling gewerkt hebben. Verzuimt deze gelegenheid niet! C. VAN GRONINGEN. VERTREK ZENDELING VISCH UITGESTELD Zendeling Visch zou deze maand naar Bali vertrekken. Aangezien de Visa er nog niet zijn, moet de reis voor onbe paalde tijd worden uitgesteld. In ver band daarmee gaat de dienst die op 11 Januari 's avonds om 8 uur in Oosterend zou worden gehouden, NIET door. „EENDRACHT" CONTRA „EEN DRACHT" Door de gladheid had Zondagmorgen op de Schildervveg, in de bocht ter hoog te van boerderij Hin, een botsing plaats tussen twee auto's van zuivelfabriek „Eendracht". De luxe auto, bestuurd door de heer Wieringa, directeur van de zuivelfabriek, slipte door de gladheid en botste daardoor tegen een vrachtauto, bestuurder de heer J. Huizinga. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken Geachte redactie, Even een enkele opmerking aangaande het ingezonden stuk van de heer Van Groningen, die nogal met grote woorden gooit: „ondeskundig, leugenachtig en de magogisch". Ik heb het pamflet (zoals de heer Van Groningen het noemt) niet ge lezen. De heer Van Groningen schrijft: „op grond van de ervaring van andere ruilverkavelingen, kan gezegd worden, dat er uitlopers van f 500 f 600 per ha. komen". Maar Wieringen dan? Als de ruilverkaveling aangenomen is, heeft men niets meer te zeggen! Wou u dan beweren van wel? U zegt: „dan worden er vijf commissieleden benoemd"! Maar wie benoemt die commissie? Dat doen natuurlijk de heren voorstanders van de ruilverkaveling. En wat die hypotheek aangaat! Wou u soms beweren, dat het geen hypotheek is? Als er f 500 f 600 schuld op iedere ha. komt? Man, doe je ogen toch open! Dan wordt de belasting le hypotheek houder, want de lasten gaan vóór alles. Is dit geen demagogie? Immers de lasten komen bij de eigenaar en niet bij de pachter. En nu schrijft de heer Van Groningen: „De onkosten mogen ver haald worden op de pachter!" Maar, waarde heer, als nu straks de tijden gaan zakken, wat zeker komt, want de heer Louwes waarschuwde in Groningen al op de vergadering van de Holl. Maat schappij van Landbouw; Boeren, let op uw zaak, het sein staat op onveilig! Lou- wés ziet zeker wel even verder dan hier de voorlichtingsdienst! En nu komt Amerika al met zijn invoerbeperkingen op room en zuivelproducten en wie volgt? Dat zal straks in de melkprijs wel tot uiting komen! Ook de granen gaan al zakken en wat zullen straks de lamme ren doen? f 75 of f 50 of Voorts dat er mensen zijn die nog boerderijen willen kopen, natuurlijk, er zijn in ons land ook gelukkig nog men sen met kapitaal, anders zag het er wel heel droevig uit. Waar moesten anders die millioenen aan belasting vandaan ko men? en dat die mensen meer vertrou wen hebben in land voor geldbelegging dan in het geld op de bank of op de Staat, al geeft het dan maar lage rente, want als straks de val komt, en we weer 30 pet. devalueren, dan ben je van je geld een derde kwijt, en gaat het land bezit omhoog. Kijk maar eens naar Frankrijk, waar de franc al op 1 cent is terecht gekomen. Ook ik wist niet dat de ruilverkave lingswet al in 1938 is aangenomen, dat is dan zeker wel gebeurd na een nachtzit ting toen ze hebben zitten dutten en zo de wet hebben aangenomen. Want waar ter wereld is een wet (buiten het ijzeren gordijn) waar zo iets in staat? Als er in de Verenigde Naties wordt gestemd, dan is het: „vóór of tegen", met zoveel onthoudingen, maar nooit: „wie niet stemt, stemt vóór"! Dat is een wet, Nederland onwaardig. De heer Van Groningen schrijft: „Hier speculeert de schrijver (van het zgn. pamflet) op de afkeer die wij hebben van benaalde maatregelen, die wij tijdens de bezetting ons moesten laten welgeval len". Ja, daar hebben we ons tegen ver zet (daar weet ik van) zoveel we konden, maar nu wilde ik de vraag wel stellen, nu wij in 1938 al zo'n pachtwet hadden: „Heeft de bezetter het dan soms van ons overgenomen?" U schrijft: „Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst". Dat was vroeger wel zo, toen heeft men geploe terd, ff een 8 uur per dag, maar 12-16 uur, voor de toekomst De een heeft daar wat huizen voor gekocht, de ander enkele stukjes land en wat hebben die stakkers van hun huizenbezit ervaren? Dit: „dat het ene huis het andere opeet" en nu komen de kleine „land"-bezitters aan de beurt. Landbezit en niets ontvangen. Al die bouwers aan hun toekomst: „naar de noodwet Drees", dèt is het ein de van al die bouwers. Met danik voor de plaatsing, JN. VLAMING. naar het strand moest om de biene te kroop rekken voor-ie onder de wol DIKWIJLS kunt u de Januari-storm rondom uw huis horen loeien. Er moeten drie soorten storm zijn: herfst-, winter- en voorjaarsstorm. Heel vroeger heeft de jonge journalist Hans Kessens toen 17 jaar en medewer ker van de Tesselaar eens geschre ven: „Als het nu stormt, weten wij, dat het een voorjaarsstorm is" hij wilde de lezers wat aanmoedigen, omdat die, gelet op het slechte weer, vreesden, dat er nooit een einde aan die lange win ter dreigde te komen, ofschoon de ka lender al enkele weken van „lente" sprakAls diezelfde Hans K.(essens) thans over die storm had geschreven, zou hij wellicht een andere gedachte uit zijn welbesneden pen gelijnd heb ben. Misschien had hij opgemerkt: „Te bedenken, dat het op dit ogenblik, nu die fikse, maar gezellige winterstorm golven en golfjes slaat in sloten en ka nalen, dat het nu ook 15-20 graden had kunnen vriezen". De storm ach het doet er ons in ziens weinig toe, wat voor een soort storm het eigenlijk is. Storm betekent voor ons, die dicht onder de kust wo nen: „avontuur". Dan trekken wij er op uit. Dik in de kleren en soms een soort stofbril op om je ogen tegen dat venij nig scherpe duinzand te beschermen. Dan gaan wij de duinen in. Om die zee te zien als de itormwind ioeit, want dan is die zee zo geheel anders dan bij zomerdag. Dan kan die zee één grote, onafzienbare, kokende massa water zijn. De kleur wit overheerst. De wind giert om de duintoppen en ge hebt respect voor die stoere helm, die het nooit op geeft en na iedere aanval tóch weer haar oude stand probeert m te nemen. Respect hebt ge voor die oude wrakken, zcals dat van de trouwe „Hoydal", dat binnenkort zijn zilveren jubileum gaat vieren, tenzij een atoombom, maar die komen voorlopig nog niet, heeft er gens een invloedrijk waarzegster voor speld. Respect hebt ge voor die kleine, kuikengrote vogeltjes, strandlopertjes, die zo parmantig langs de waterlijn trip pelen, op zoek naar een visje, een schelp diertje en wat dies meer zij. Respect ook voor die oude jutter, die misschien al naar de tachtig loopt en toch nog effies naar het strand most om de bienen te rekken voor-ie onder de wol kroop. Ge dwaalt langs het strand en ge ver zamelt instinctief al wat een gezonde kachel begeert tegenwoordig licht verteerbare kost, brandhoutjes om de steenkolen op gang te helpen bij hun wilde ren naar het. roemloze einde in de asbak. Soms vindt ge een prachtige schelp of een kaars en die geeft ge de ereplaats op de schouw en ge peinst hoe véél schone gedachten de schrijver Hui zinga tijdens de brandduur van één en kel kaarsvlammetje aan het papier kon toevertrouwen Als ge één enkel uur langs dat strand hebt gedwaald zijt ge een geheel ander mens. Ge slaapt ook heel wat beter dan als ge linea recta van de kantoorkruk in Morpheus armen tracht te glijden. Een tocht langs het strand kan de schakel zijn, die nodig is voor de brug naar hét wonderlijke dromenland. Maar dit alles wil niet zeggen, dat ge, uit de frisse zee lucht stappend, meteen dronken van slaap thuis komt. O, neen, ge wilt nog best een stukje lezen. Ge wandelt langs uw boekenkast en komt weer oude vrienden tegen, dikke en dunne maar dat wil, zoals alle boekenvrienden best weten, niets zeggen omtrent de inhoud, zoals wij niet gaarne de dikke mensen meer wijsheid en rijkdom toedenken dan de dunnen. Welk boek zult ge ter hand nemen? Daar hebt ge er al eentje, nu dik is-ie niet. Hé, een Texels boekje „Wij wonen op een eiland" door F. Ie Maire. Was dat niet een onzer vroegere burgemeesters? Kijk, die heeft ook heel wat regels over strand en storm ge schreven: „De tijd van vele strandingen is voorbij en eveneens de zekerheid dat bij stormweer ten minste wel één schip op de kust komt. De moderne techniek, met radio en vuurtorens heeft geholpen. En daarmee is voor een groot deel ver dwenen het bergingsbedrijf, althans op Texel, waarbij zo ontelbaar vele con tracten gebaseerd zijn op den regel No cure no pay: geen succes met het vlot brengen van het gestrande schip, dan ook geen betaling, ondanks alle gemaak te onkosten. Wijnschip. Ja, die F. le Maire heeft wél de goeie schepen uitgekozen: Hij vertelt van een wijnschip: „In April 1889 bracht Jan Thomassen het oericht dat de vuurtoren de blauwe vlag had geheschen, ten tee- ken in die dagen toen nog geen telefoon in de Cocksdorp het sein overbracht, dat een schip in de gronden zat. De schuit werd in een half uur tijds geheel uit el kaar geslagen, en de theorie, dat-ie dan wel zeer zwaar geladen zou zijn ge weest, werd op aangename wijze beves tigd toen de eerste okshoofden het strand bereikten. De wijn was van prima kwaliteit, maar nog beter waren de flesschen uit de kistjes met de drie starren. Bijzonde re vroolijkheid verschafte de in het hout van een dezer kisten gebrande adressee ring. „Voor de Hooge Heeren Reeders", aan wie ongetwijfeld onder betuiging van diep leedwezen om hun afwezigheid, me nige dronk werd gewijd. In die dagen liep iedereen met een kopje of glas in zijn zak. De plaatselijke Rijksveldwachter, die een prachtige wit te snor onder zijn neus placht te dragen, kon er geen verklaring van geven, hoe die plotseling zoo paars geworden was. Het zijn niet altijd grappen, waartoe overvloedig wijngebruik een wat primi tieve bevolking aanleiding geeft. Zo bukte zich een klein vrouwtje wat diep over een fust-rand met haar em mertje en duikelde er, tot algemene vreugde, voorover inhetgeen door een welwillend duwtje bevorderd was door degene, die later evenwel een vol emmertje aan het huisje van de afgedro- pene afgaf. Jan Breed, woonende even buiten het dorp, wiens eega van minieme afmetin gen was, terwijl zij nochtans een bochel torste, gaf zijn blijdschap over den toe stand in deze dagen 1e kennen door on afgebroken te zingen: „Al heb ik een vrouwtje met een bult, Toch is er mijn bedje gevuld". Overal was wijn. Eveneens aan boord van de visschersschepen, die schelpen vischten, maar meer naar drijvende wijnvaten plachten uit te zien. Tot hun groote verbazing zagen de Cocksdorpers die op de dijk stonden, eens een tjalk varen met volle zeilen, die echter met tusschenpoozen plotseling op den wind ging liggen, zoodat alles wat zeil was, allergevaarlijkst klapperde. Bij onder zoek bleek, dat alle schippers aan boord van die schuit waren gestapt, want ei was iets te gebruiken en verder zouden ze wijn gaan hengelen. Zoover kwam he+ echter niet, want zt waren gaan soldaatje spelen, elk nam een handspaak en zoo marcheerden ze het heele schip veie malen rond. Kwam de troep voorbij het achterdek, dan liet de stuurman het roer los en maakte een rondje mee, terwijl het schip stuurloos verder dreef met klapperende zeilen. Typeerend voor de eenheid van het dorp is wel, dat bij het eindfeest ook de dokter en ander notabelen aanwezig wa ren. Op het hoogtepunt verschenen zelfs de burgemeester en de rijksontvanger, die de zaak zeer gemoedelijk opnamen, maar niettemin het pakhuis deugdelijk verzegelden". KRAAMCENTRUM Kraamcentrum Den Helder en omstre ken houdt Donderdag a.s. weer zittting in het Wijkgebouw te Den Burg van 10- 11 uur. Door uitbreiding van het corps kan aan een groter aantal aanvragen worden voldaan.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1