TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT De voorlichtingsvergadering bleek van groot nut inzake de Ruilverkaveling Let op Uw saeck! Ruilverkaveling GOED DRUKWERK EEN STIMULANS VOOR UW ZAKEN S ZATERDAG 10 JANUARI 1953 De op initiatief van een achttal eiland genoten uitgeschreven vergadering waar op enige personen van het Vasteland, de heren Sloof, secretaris van de Plaatse lijke Commissie te Valkkoog, Schuit en De Geus, lid dezer commissie en Dekker, voorzitter van de Plaatselijke Commis sie te Waarland, te stellen vragen inzake de ruilverkavelingsplannen zouden be antwoorden, werd druk bezocht: toen burgemeester De Koning, die welwillend de leiding op zich had genomen, om tien minuten over twee opende, was de zaal van Hotel Texel geheel gevuld. Weinige dagen in de geschiedenis van ons eiland, aldus de voorzitter, zullen een dergelijk belangrijk karakter dragen als de a.s. stemmingsdatum. Spreker be treurde het, dat de drie informatonsche vergaderingen (op 23 Jan. a.s.) zo kort voor de stemming plaats hebben. Daar om was het van dit comité een goede ge dachte, deze vergadering bijeen te roe pen, want er schijnt rondom de R.V. nogal wat misverstand te bestaan. Deze vergadering kan van nog groter nut zijn dan die op 23 Jan., daar de sprekers van de Overkant de R.V. aan den lijve hebben ondervonden. Dit is dus een zeer verstandige vorm van voorlichting. Ik meen, zo vervolgde spreker, dat het strikt zakelijke, economische en fi nanciële overwegingen moeten zijn, die moeten nopen de R.V te aanvaarden. Merkwaardig is, dat anderen ook op za kelijke motieven tot de conclusie moeten komen, dat zij er tegen zijn! Er is in de vorige vergaderingen wel eens een controverse geweest tussen boer en de VVV. Wanneer ik die controverse bekijk, dan kreeg ik de idee, dat de boer ■gelijk had als zij zeiden: ,,Ze blijven van onze grond af!" VVV heeft inder daad niet het monopolie: dat heeft een ieder, die gesteld is op de schoonheid van ons eiland. Ik hoop ten zeerste, al dus de voorzitter, dat men het karakte ristieke van Texel zal weten te handha ven omdat de totale welvaart van Texel van groot belang is. Ik hoop. dat de dis cussies en vragen zo gevoerd worden, dat wij trots kunnen zijn op deze ver gadering". Allereerst was hierop het woord aan de heer Dekker, voorzitter van de Plaat selijke Ruilverkavelingscommissie van de polder het Waarland. In zijn uitvoeri- j ge inleiding merkte spreker op, dat de Plaatselijke Commissie uit voor- en te genstanders bestaat. In het Waarland zat men voor de R.V. met 18 pet. water, na de R.V. was dit tot 1% pet. geredu ceerd. De omtrek van alle waterlopen, de slootjes inbegrepen, bedroeg 240 km! Dat de zaak theoretisch goed was opge zet bleek uit het feit, dat de R.V- voor de volle 100 pet. is geslaagd. Hier op Texel leeft de gedachte wel voor de R.V. als ik goed ben ingelicht, maar men wil weten waar men aan toe is. Terecht! Ik hoop, dat door de gezamenlijke inlei ding met onze ervaringen de voor u allen historische datum in een dusdanig dag licht gesteld wordt dat een en ander tot nadenken zal stemmen en wij komen tot zaken, waarmede wij het algemeen Texelse belang dienen. Texel blijve wat zijn naam waard is! De heer Van Ingen Schenau zei, dat hij het beter had gevonden dat men hem als bezitter van een 1/3 ha groot tuintje, en met mij die vele andere bezitters van een zeer klein stukje grond, buiten de stem ming had gelaten. Is het niet absurd, dat wij als kleine grondbezitters onze stem kunnen uitbrengen en zelfs do doorslag- kunnen geven? Is dat in uw polder ook zo gegaan? De voorzitter meende deze vraag zelf te kunnen beantwoorden: Het is uw vol komen goed recht te veronderstellen, dat de wet hier onjuist is, maar aan deze be palingen hebben wij ons nu eenmaal te houden. Dit is m.i. het enig juiste ant woord dat op deze vraag mogelijk is. De heer J. Bakker, Hogerstraat, Den Burg, was de 2de vragensteller De be treffende antwoorden: De polders het Waarland en Valkkoog zijn resp. 650 en 550 bunder. De beraamde kosten zijn bij de uitvoering niet overschreden. De laat ste informatorische vergadering werd 10 dagen voor de stemming gehouden, toen werden de kosten bekend gemaakt. Bij de samenstelling der plaatselijke com missie was rekening gehouden met de belangen der boeren-eigenaars, kleine en grote tuinders en gemengde be drijven. In de poldervergadering van Valkkoog was slechts 1 persoon voor, de andere 10 tegen! Nu, na de R.V.. als nog eens over dit onderwerp gepraat wordt, blijken er daar 10 voor en 1 tegen te zijn! Vele tegenstanders hadden hun be drijven het allereerst gedraineerd en ge ëgaliseerd. Op vragen van Mej. A. Keijser Dd. werd geantwoord, dat de Grondkamer toestaat, dat de rente op de pachter ver haald wordt. Voorts kunt u aan arbeids loon en sociale lasten zoveel besparen, dat dit de verhoogde lasten ruimschoots vergoedt: door de rationele ligging im mers zullen uw exploitatiekosten dalen. Als wij een depressie tegemoet zouden gaan wat is dan het beste, een rationeel geleid bedrijf of een ander? De R.V -las ten in het Waarland bedragen f 87,50 per bunder, per jaar. De heer Vrijdag vroeg welk bedrag op de pachter kan worden verhaald Ant woord: In Waarland komt 4/5 deel ten laste van de pachter, 1/5 (maar dit kan, als de verkaveling meevalt ook minder zijn) ten laste van de verpachter. De heer J. Bakker, Hogerstraat: Als het land nu eens niet in waarde ver hoogd is, hoe staat het dan met de huurwaarde? Antwoord: Dat maakt de plaatselijke commissie uit. De heer Bak ker: Neemt u nu eens het theoretische geval, dat de waarde gelijk blijft. Ant woord. Deze zaak zal men in der minne kunnen oplossen met de te goeder naam en faam bekend staande leden der plaat selijke commissie. De heer Vrijdag: De opbrengst in Waarland is minder, ofschoon de theo retische waarde hoger is! Antwoord: Dit is in werkelijkheid niet juist, het ge deelte, dat de eigenaar betaalt zijn geen lasten, die op de grond vallen, maar hou den een waardevermeerdering in. De betaling der R.V. rente behoeft niet te geschieden alvorens de R.V. voltooid is Als deze bv. acht jaren duurt, behoeft men pas in 1961 de R V.-rente te gaan betalen. De heer J. Vlaming: U zei, wat heeft de VVV met de boeren te maken. Ik vraag me af: Wat hebben de doden en zij die hier geen voet grond hebben lig gen met de R.V. te maken? Zij stemmen niet en stemmen dus.voor! Wij zijn niet overgeleverd aan boeren, maar aan overledenen en aan de eigenaars van onverdeelde boedels. Als uitsluitend de boeren beslisten zou ik met een en an der instemmen, maar nu protesteer ik met alles wat in mij is. Antwoord: Wat gerectificeerd kan worden zal zonder enige twijfel gerectificeerd worden. De Cultuurtechnische Dienst is hiervan op de hoogte. In antwoord op een vraag van de heer A Daalder, De Koog, werd medegedeeld, dat gronden behorende tot kerkelijke ge nootschappen in de regel niet in gebruik komen bij andersdenkenden. De heer W H. Lap, achter de micro foon tredend begon zijn betoog: Gezien de ongelukkige ligging van de landerij en rondom Den Hoorn hebben wij des tijds een commissie ingesteld voor de samenstelling van een plan tot ruil van gronden in dit betrokken gebied; ik was toen nog voorzitter van Hoornder- Nieuwland. Ik heb bij de bestudering daarvan nog nooit zoveel rooide koppen bij elkaar gezien als toen! Later hebben wij op Zuidhaffel een ruilplan opge maakt en dat klonk als een klok. Als voorzitter van de VVV heb ik destijds gezegd: ik ben voor de R.V.. maar men moet zorgen, dat men niet te veel aan het natuurschoon tornt. Ir Maandag zal nooit zijn naam er toe lenen het natuur schoon aan te tasten De voornaamste reden van diegenen die tegen zijn is, dat men te veel onzekerheden heeft la ten bestaan. Men had meer met open gegevens moeten komen. Dan hadden we nooit die herrie die men thans we gens de R.V. plannen ziet. Maar de wets bepaling prikkelt en kan van voorstan ders tegenstanders maken. Honderden hebben er geen belang bij, of de R.V. komt of niet. Die kunnen dan ook rustig thuis blijven. Hier is kennelijk een groot voordeel toegekend aan de voorstanders en geen gelijke toedeling van recht. Daardoor die obstructie; ik vind het jammer, dat men niet met een eerlijke stemming naar voren is gekomen, deze manier vind ik Russisch". Men vraagt zich af wat de R.V zal kosten. Ik ben een groot voorstander, maar als het te veel zal kosten ben ik er tegen. Eerst wil ik weten wat de mini mum en maximum kosten per bunder zijn. Texel is een moeilijk probleem voor de R.V. omdat de kwaliteit en de hoogteligging der gronden zo zeer ver schillen. Is er een grondbedrag, dat ten minste op het land komt te liggen? En wat is het maximum? De rentestan daard is bepaald op 2,87 pet. over 30 jaar. Kunnen de grondeigenaars ervan op aan, dat bij het eventueel stijgen van de rentestandaard die rente op 2,87 blijft gehandhaafd7 Antwoord. De rentestan daard blijft altijd op 2,87 gehandhaafd. Hoe staat de grondkamer tegenover de verkoopwaarde van het land, dat verka veld is? Antwoord: De grondkamer houdt rekening met het feit, dat kosten voor de verkaveling zijn gemaakt. De voorzitter wilde na de vragen en antwoorden daarop van de heer Lap gaarne naar voren brengen, dat wij in een rechtstaat leven en niet in een Rus sische maatschappij. Daarom mogen wij zeggen wat wij willen. Op de Informatorische vergadering zullen de minimum en de maximum-kos ten worden medegedeeld. Wie minder profiteert van de R.V. zal ook minder betalen dan wie er meer bij gebaat is. Als de Hogeberg zich niet voor de R. V. leent zal dit gebied er buiten blijven. De Plaatselijke Commissie regelt de gehele ruilverkaveling. De heer Van Groningen deelde mee, dat de kosten zullen variëren van 0550 gulden. In antwoord op vragen van de heer W. Mulder werd medegedeeld, dat iemand die èn eigenaar is van onroerend goed èn tevens eigenaar van en onverdeelde boedel, 1 stem kan uitbrengen; dat wie 2 oproepen ontvangen heeft, toch 1 maal stemt. Mej. E. Dijt: In hoeverre is de begro ting elders overschreden? Antwoord: Het bedrag blijft zoals dit op de dag van de stemming is bepaald en bij meeval lers is dit lager. Mej. Dijt: Dat is dan wel een wens droom. Texelaars, u die het in uw hand heeft, let op uw zaak. Uw mooie plan voor de ruilverkaveling loopt gevaar! Ik heb me als man zonder geld of goed, afzijdig ge houden, maar de geest die er heerst en de besprekingen in de gistermiddag ge houden vergadering over dit plan, ston den me met aan. De tegenstanders van de ruilverkaveling kwamen steeds maar weer terecht bij de ondemocratische wij- ,ze van stemmen. Zelfs noemde één de bater de stemming Russisch. Maar ik kan deze spreker wel zeggen, dat als we door Rusland bezet werden, dat deze heren dan hun mond wel dicht konden houden. Dan is het „Kremlin" de baas, of weten ze niet meer wat een agressor betekent? De jaren 1940-45 liggen toch nog met zo ver achter ons! En gij, waarde tegenstanders, die van Russische methode spreekt, gij gaat nog verder, gij ronselt al de stemmen op, om per volmacht te stemmen. Degenen die nog enig begrip van men selijkheid hebben, wat moeten die toch van u denken. Let op uw zaak Texe laars, en denk na over de woorden van onze burgemeester. „Nog nooit is er voor onze gemeente 13 millioen geïnvesteerd" Januari 1953 kan voor onze gemeente een historische maand worden. President Truman heeft in z'n laatste boodschap aan het Congres, gewezen op het gevaar, dat angst kan spelen in de „koude oorlog", met Rusland. In verband met de ruilverkaveling wil ik u waarschuwen voor deze angst, die van zo'n grote invloed kan zijn bij de stemming hiervoor. Met dank voor de plaatsing, JAC. BRUIN. et uw huid vlo-ibure U bedaart, i. v orden PENNINGMEESTER NAM AFSCHEID De heer Joz Hillen, die niet minder dan 28 jaar penningmeester van de Ver eniging voor Christelijk Volksonderwijs is geweest, heeft Donderdagavond af- scneid genomen; tot zijn opvolger werd benoemd de heer C. Joustra. IN WAALENBURG WERD GESCHAATST We zetten (Vrijdagochtend) maar „werd geschaatst", want nadat onze correspon dent zijn bericht had geschreven is het behoorlijk gaan dooien: de straten verto nen grote plassen en de laatste sneeuw smelt snel weg Inmiddels beleefde de jeugd toch nog weer een korte schaats- vreugde, de eerste van dit jaar en de tweede van het winterseizoen. Drie maal is scheepsrecht als Ko ning Winter zich daar met aan houdt, zal hem dat door weinigen kwalijk wor den genomen. BOND VAN FANFARECORPSEN Ook de Helderse Crt. heeft een uitvoe rig verslag opgenomen van de vergade ring van de Westfriese Bond van Fanfa re- en Harmoniecorpsen. Daarin lezen wij o.a. „D.E.K." te Den Hoorn, Texel, stelde voor een geheel nieuwe jury te benoe men en tevens de leden dier jury on derling apart te laten zitten, waardoor naar haar mening een zuiverder oor deel zou worden verkregen dan wanneer de leden met elkaar kunnen overleggen. De afgevaardigden van „D.E.K doel den hierbij op een vermeende knoeierij, welke op het laatstgehouden Bondscon- cours zou hebben plaatsgëhad. De heer Nijdam hielp dit misverstand echter uit de wereld, daar spreker met voorbeel den aantoonde, hoe de gang van zaken in werkelijkheid dikwijls is. Aangezien het aantal goede jury-leden zeer beperkt is, is de mogelijkheid om een geheel nieuwe jury te benoemen, klein. De voorzitter betoogde, dat men in verband met het aantal behaalde punten eventueel niet direct de jury iets moet verwijten, doch dat men veeleer de hand in eigen boezem dient te steken. Spreker raadde daarom alle verenigingen aan hard te werken en goed te repeteren, waardoor een gunstig resultaat onge twijfeld niet zal uitblijven. Toegezegd werd, dat getracht zal worden om een nieuw jurylid te zoeken. Voorzitter: De Plaatselijke Commissie moet er voor vechten om de kosten hoger te ma ken, goedkopere uitvoering valt in de sfeer der commissie. Mevr Vrijdag-Keijser: Op Texel kan 5 pet. van de oppervlakte beslissen over het al dan niet doorgaan van de R.V. De heer Th. R. Hin: De R.V is des tijds aangevraagd op initiatief van bur gemeester Rehorst, er zijn toen verga deringen bijeengeroepen met verschillen de organisaties en door hen is de aan vraag ingediend. Er is veel critiek uitge oefend op de lijst van landeigenaren- stemgerechtigden, geeft eventuele abui zen even door, dan wordt dit nog tijdig in orde gemaakt. De heer Hin wees ten slotte ook nog op de macht van de plaat selijke commissie. De heer H. J. Keijser geeft toe destijds de vergaderingen te hebben meegemaakt en tot de aanvragers te hebben behoord, maar toen kon hij de consequenties niet bevroeden. De heer Jn Vlaming Ik heb toen zelf nog de vraag gesteld' „Verplicht de aan vrage ons tot iets?" Omstreeks vijf uur sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de heren uit Valkkoog en het Waar land voor hun uiteenzettingen. BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Uitslag competitiedrive van 7 Jan. j].: A-lijn: 1. Mantje-Veenema 36% pt.; 2. Van Lente-Van Santen 34% p., 3Vt. Koofn-Kok 33 p.; 3%. Wessels-A. Mant- je 33 p., 5. Echtp. Jouwersma 32 p.; 6. Eohtp. Bruin 30 p.; 7. Echtp Beemster- boer 27% p.; 8. Roeper-v.d Werf 25% punt. B-lijn. 1. Echtp. S. Bakker 44p.; 2%. V.d. Vijver-Rump 40 p.; 2%. Duin-Kra mer 40 p.; 4. Backer-Oskam 38 p.; 5. Dob-Bakker 34p., 6. Echtp. Van den Heerik 33V2 p., 7. Echtp. Vervoort 33 p.; 8. Mevr. De Graaf-Oosterhaven 32 p., 9. Keijser-Michels 28% punt. Volgende drive 14 Januari. INGEZONDEN Van diverse landarbeiders, die, door dat ze enig land bezitten, stemgerech tigd zijn, voor de ruilverkaveling, be reikte ons de mededeling, dat zij meer dere malen bezocht worden met het ver zoek om een volmacht af te geven voor de a.s. stemming. Wij hebben de indruk dat deze vol macht wel eens afgegeven wordt zonder dat men er verder bij nagedacht heeft. Het is thans niet onze bedoeling om in de kwestie ruilverkaveling een advies voor of tegen naar voren te brengen. Het lijkt ons echter wel gewenst om er op te wijzen, dat het vraagstuk ruilver kaveling uitermate belangrijk is voor Texel. Wij willen de landarbeiders dan ook met klem adviseren: Geeft geen vol macht af voordat u behoorlijk over het vraagstuk hebt nagedacht. Op het ogenblik is er nog onvoldoen de over de ruilverkaveling bekend om nu reeds een beslissing te nemen. Namens de plaatselijke Unie van sa menwerkende Landarbeidersbonden op Texel: S. Ellen, A.NL.B. P. Riemens, Chr. Landarb. bond J. Schraag, R.K. Landarb. bond TWEE LANTAARNS Op verzoek van de buurtbewoners zul len bij „R10 Grande" twee lantaarns worden geplaatst. „*T ZIT IN DE LUCHT!" Wat zit in de lucht? Natuurlijk de gymnastiekrevue van G.V. Texel, man. Daar ga je toch ook naar toe? Het wordt weer een knalavond, net als vijf jaar geleden, toen was het ook zo'n suc ces! Het herenkeurcorps van de Turn kring HNK werkt ook mee, dus aan reu zenzwaaien geen gebrek. EEN TEXELAAR OP DE „KLIPFONTEIN" Tol de opvarenden van de voor de kust van Oost-Afrika gezonken „Klip fontein" behoorde ook Jan Dijt, zoon van de heer J. Dijt, „Het Wapen van Amsterdam", Oosterend Jan was ma troos op dit schip. Zoals bekend konden alle opvarende worden gered. WAGEMAKER HAD MOTOR STORING Wegens een storing aan de motor van de Dokter Wagemaker werden gisteren de diensten van 11,45 en 14,50 van Texel en 10,30 en 13,25 van Den Helder door De Voorwaarts waargenomen. Om 16,20 kon de Wagemaker weer dienst doen. BARTJE EN DE NIEZENDE KONING De Toneelgroep „Het Masker" hoopt op de Nationale Feestdag, Dinsdag 5 Mei, een Kindertoneelstukje op te voe ren. De titel luidt: Bart je en de nie zende Koning". GIFTEN AFD. TEXEL VAN „1IET WITTE KRUIS" Oosterend: J. W. f 0,50; A W. f3,50; C. V. f 1,-; J. v.d. V. f2,50; C D. f2,50; D.S. f 1,-; Geb. D. f2,50. Den Burg: A. K. f 1,-; N. H. f2,50; H. v. H. f2,50. Eierland: fam K. f2,50; W. B. f5,- De Koog: C E. f2,50. S.V. De Koog. Maandagavond a.s, om 8 uur leden vergadering bij Bil Visser. Er moet een nieuwe voorzitter worden gekozen. S. V. Texel. Zondag. Texel 1-Limmen; Succes 2 Texel 2; Oosterend 2-Texel 3: 10 uur; Texel A-N. Niedorp A; Texel B-Tex. Boys A (hedenmiddag). Zie het kastje. Tex. Boysnieuvvs Boys 1 speelt Zondag (ijs en weder dienende) uit tegen Oosterend 1, vertrek om 1,45 uur per fiets vanaf De Zwaan. Boys 2 is vrij, en de adsp. spelen Zater dagmiddag tegen Texel B op het Texel- terrein om 3 uur. DE KINDEREN MOCHTEN SCHAATSEN Het zat niet goed met de schoorsteen van de School met de Bijbel te Ooster end. Al 9poedig was het op de zolder, waar aan de 2e klas les wordt gegeven, niet om uit te houden van de rook en de kinderen mochten gaan schaatsen. Een vakman zorgde er voor, dat de schoorsteen weer aan zijn trek kwam, zodat de jeugd 's middags weer kon gaan blokken. ZAKENNIEUWS De Parkstraat heeft er weer 'n mooie winkel bij gekregen: het is de woning- textielzaak van de heer D. Bruijn. Dit pand werd tot voor kort bewoond door de familie C. Buisman en de diverse vak lieden hebben het in een moderne win kel omgetoverd.. De zaak maakt een keurige indruk en ons viel de grote ver scheidenheid en flinke voorraad artike len op, van het vederlichte tafelzeiltje tot de zware karpetten toe. van de luch tige vitrages tot de (zeer) warme wollen dekens, waarmede wij dezer dagen toch maar warme maatjes zijn! De opening valt misschien wel in het Jubileumjaar zo'n driekwart eeuw ge leden begon de grootvader van de heer Bruijn de zaak in de Weverstraat en hij kwam met zijn kruiwagen tot in Oost. Van die goeie ouwe tijd. gingen wij graag naar het heden en al zouden een paar petroleumlampen wel een aardige sfeer kunnen geven, wij doen onze inko pen toch liever bij de moderne verlich ting die wat dichter bij het daglicht komt! Ter gelegenheid van de opening geldt een bijzondere reclame. (Zie adv.) Gaar ne wensen wij de eigenaar goede zaken! WAT ZAL ER VAN ONS KIND TERECHT KOMEN? Er zullen wel geen ouders zijn, die zich dit niet eens hebben afgevraagd. Het begint al als hun baby in de wieg ligt te kraaien, en allemaal lieve ge luidjes geeft. Dan kunnen de ouders, in tens gelukkig, er naar staan te luisteren en te kijken En zonder een woord te zeggen komt toch de vraag in hen op, wat er in de toekomst uit hun kindje zal groeien. In dit stadium ligt het ant woord op deze vraag uiteraard nog in de toekomst verborgen. Als het kind eenmaal de kleuterleef tijd gepasseerd is, dan wordt het anders. Hun zoontje blijkt aanleg te hebben voor knutselen en toont zich geïnteres seerd voor boeken. En dan zeggen de ou ders tegen elkaar dat hij wel de kant van de techniek of van de studie zal uitgaan Met spanning wordt de verdere ont wikkeling van het kind gevolgd, terwijl de ouders hun uiterste best doen het kind in een goede nching te leiden. Dit alles met het grote doel voor ogen om van hun kind een bruikbaar lid van de samenleving te maken, dat zichzelf la ter niet alleen kan redden, maar ook 'n goede positie in de maalschapij kan be kleden. In de tijd van de voorbereiding voor het leven, vallen de kinderen geheel ten laste van de oudere. De kosten blijven met beprekt tot kleding en voeding, maar ook de opleiding kost geld, veel geld. De ouders met grotere kinderen weten dit maar al te goed en de ouders met kleine kinderen hebben dit ook wel eens horen beweren en zullen dit te zij ner tijd zeker ondervinden. Nu is dit het eigenaardige. Alle ou ders verwachten veel van hun kinderen, maar vele van hen doen zelf mets om het kind in staat te stellen aan hun ver wachtingen te beantwoorden. Ze wach ten maar lijdelijk af in welke richting hun kind zich zal ontplooien, terwijl ze niet beginnen de omstandigheden zoda nig te maken dat het kind zich onge stoord voor zijn toekomst kan voorberei den. Met deze omstandigheden wordt niet in de eerste plaats de huiselijke sfeer be doeld, maar meer speciaal de financiële kant der zaak. De laatste jaren voor de intrede in de maatschaDpij zijn verreweg de duurste en maar al te dikwijls beseffen de ouders dit te laat. Het gevolg daarvan is, dat vele kinderen niet die opleiding krijgen, waarop zij krachtens hun aanleg recht hebben. En de grote meerderheid, die ondanks het tekort aan geldmiddelen toch zijn doel wil bereiken, moet zelf geheel of gedeeltelijk de studiekosten verdienen door werk te verrichten, to taal in strijd met hun aanleg. In deze tijd wordt de strijd om aan de slag te komen steeds zwaarder. De beste vakman slaagt het eerst en gaat met de beste baantjes strijken. Hij is ook het eerste klaar met de studie. De anderen komen èn wat tijd èn wat kennis be treft achteraan. En ondanks alle moeite en inspanning loopt het nog maar al te vaak op een teleurstelling uit. Wat de moraal van het bovenstaande is, behoeft eigenlijk niet gezegd te wor den. Maar toch doen we het, omdat het van het grootste belang voor onze kin deren is. Op vele wijzen kunnen ouders er reeds nu rekening mede houden dat de dure jaren nog komen. De tegenwoordig meest gebruikelijke vorm van sparen is het sluiten van een zgn. studieverzekering. Zo'n verzekering verenigt twee elemen ten in zich: sparen en risicodekking. Het laatste element is onontbeerlijk en al leen door middel van een levensverzeke ring te krijgen. En voor deze vorm van gezinsverzorging is de soort van levens verzekering die studieverzekering heet, de meest geëigende. De risicodekking blijkt duidelijk in geval van het vroegtij dig overlijden van de verzorger; moet in het algemeen dit sparen in dat geval ge staakt worden, bij vde studieverzekering is dat niet van invloed op de uitkerin gen. die, ofschoon na dat overlijden geen premiën meer behoeven te worden be taald, toah onverminderd plaats vinden. Door tijdige maatregelen kan men veel zorg in de toekomst vermijden. Zuiveren ontsm met de helder D.D.D. De jeu de ziektekltinc gedood en de huid geneest. 1 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3