ralthe roL-J - BALANS-OPRUIMING j DROS' Magazijn, Tel 221 Ruilverkaveling Oordeelkundige Veevoeding Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Vraagt en draagt alleen BASKO J. G Dekker, brandhout tractorchauffeur Kokken im fwvourfige Pantalons f naar de Uitverkoop van KI. Boon Zn, Serviesgoed: Diversen: Het Mysterie INGEZONDEN Texelaar weet u 1. dat de aanneming van de Ruilverka- velingsplannen betekent, dat het werk loosheidsvraagstuk, dat ook ons ge meentebestuur zorgen begon te geven, voor de eerste 10 jaar in ieder geval op gelost is en dat men daarna door de mo gelijkheid van intensivering van de boe renbedrijven de kans heeft op een blij vende werkverruiming. En ieder kan weten, dat werkloosheid met alleen een ramp is voor de werknemer, maar dat onze hele Texelse gemeenschap (3e zor gen daarvan te dragen krijgt. Daarom is de ruilverkaveling een kwestie van de eerste orde, die in het bijzonder ook voor de Middenstand van belang is. 2. dat de aanneming van genoemde plannen betekent, dat in het R.V.-gebied op Texel de mogelijkheid geschapen wordt om boerderijen te bouwen met een zeer belangrijke overheidssubsidie. Volgens het voorlopige plan zal deze subsidie 40 pet. van de totale bouwkos ten bedragen voor bedrijven van hoog stens 10 ha. Wanneer de bedrijven gro ter zijn wordt de overheidssubsidie ver minderd met Vz pet. per ha., zodat deze voor bedrijven van 20 ha. 35 pet. be- diaagt. De rest van het bedrag kan op dezelfde wijze worden voldaan als de overige kosten van de R.V., dus over 'n termijn van 30 jaar. Indien wij in aanmerking nemen, dat in de tot nu toe uitgevoerde ruilverkave lingen de animo om te bouwen ook zon der deze subsidie reeds aanwezig was, mogen wij aannemen, dat ook op Texel in de tot nu toe „onbewoonde gebieden" boerderijen gebouwd zullen worden. Dit betekent voor onze boeren een voor deliger manier van werken en voor de bouwvakken een grotere bedrijvigheid. 3. dat indien op 30 Januari a.s. de ruil verkavelingsplannen worden aangeno men voor ieder bedrijf de mogelijkheid komt om cultuurtechnische werken uit te voeren onder dezelfde voorwaarden als de gehele R.V. Dit betekent, dat men zijn land kan draineren met eigen werk krachten, terwijl van de totale kosten (arbeid en materiaal) 75 pet. door de overheid wordt gedragen en de rest des gewenst kan worden betaald over een periode van 30 jaar Onder het begrip cultuurtechnische werken vallen ver der: egalisatiewerken, diepe grondbe werking en verbetering van de oiftwate- ring in het algemeen. Dit betekent voor de eigenaar-gebruiker de mogelijkheid van een hogere productie en voor de ei genaar-verpachter waardevermeerdering van zijn gronden, die ongetwijfeld tot ui ting zal komen in een hogere pacht. Bij de vaststelling van de pachtprijzen vol gens het systeem, dat op het moment door de Grondkamer te Haarlem wordt gevolgd, wordt de kwestie van een goe de ontwatering zeer hoog aangeslagen Bovendien kwam het tot nu toe her haaldelijk voor, dat een pachter op ei gen kosten bepaalde percelen ging drai neren en dit zal onder de voorwaarden, die tijdens de R.V. gelden, in nog veel meer gevallen gebeuren. 4. dat indien de boeren van de voor noemde mogelijkheden gebruik willen maken en ik kan u met de hand op 't hart verklaren, dat ik tegenover mijn collega's aan de vaste wal altijd hoog opgegeven heb van de vooruitstrevend heid van de Texelse boer het bedrag van 9 millioen gulden, dat het Rijk aan Texel wenst te besteden, nog belangrijk hoger kan worden. U, redactie hartelijk dankend, C. VAN GRONINGEN. De Donderdagavond door de Land bouwkundige Afdeling van de Oliefabrie- ken-Delft georganiseerde voorlichtings avond voor onze veehouders trok flinke belangstelling. De avond werd met een kort woord geopend door de heer Alb. Dros Pzn., (Krol Co.), waarop de heer W. Hiddema, Hoofd van de Landbouw kundige Afdeling van genoemde Oliefa- brieken de aandacht vroeg. Spreker ver haalde allereerst van de historische ont wikkeling van „Calvé", welk bedrijf 70 jaar geleden met een windmolen begon en thans een fabriekscomplex van 5 ha. bezit. In Senegal (West-Afrika) heeft het bedrijf plantages, waar de allerbeste grindnoten gewonnen worden. De bete kenis van de Nederlandse landbouw be lichtend, merkte de heer Hiddema op, dat 40-50 pet. van onze totale export uit landbouwproducten bestaat en 20-30 pet. van de totale import bestaat uit produc ten, die de inlandse landbouw verbruikt. Naast dit grote exportoverschot voorziet de landbouw de bevolking van voedsel. Zeer belangrijke factoren, die dus een grote rol spelen op het gebied van de veeteelt zijn de erfelijke aanleg, de ver zorging der huisvesting en vooral ook de voeding. Nemen wij als voorbeeld, dat in de pluimveehouderij met minder dan 60 pet. van alle kosten voor rekening van de voedernota komt. Spreker schetste vervolgens de grote betekenis van een juiste verhouding tus sen eiwit- en zetmeelwaarde, en behan delde de aard dezer onontbeerlijke stof fen. Wij dienen voedsel met goed ver teerbaar eiwit te verstrekken en in de juiste hoeveelheden. Een juiste voedsel- omzetting is van belang voor de rendabi liteit. Een goede rantsoenering is nood zakelijk, maar méér nog de juiste ver houding eiwit-zetmeel. De kwaliteit der grondstoffen (vitaminen mineralen) speelt een grote rol. Welk een eisen stellen wij bv. aan on ze kippen ze moeten tegen de 200 eie ren leggen a gemiddeld 60 gram is 42 kg aan eieren per jaar of zes maal haar eigen gewicht. Hoe hoger de productie- eisen, hoe hoger kwaliteitseisen wij aan het voer moeten stellen Het voer moet worden aangepast aan de productie en dat kan eerst als het dier in uitstekende gezondheid verkeert; de ziektekansen bij het pluimvee zijn groot. Calvé streeft naar zodanige samen stelling dat dank zij de hoogste rendabi liteit de grootste bestaansmogelijkheid wordt bereikt. Op deze avond werden enige hoogst interessante films vertoond, zo bv. een film over het bijzondere karakter der spijsvertering bij herkauwers. De vele vragen werden op duidelijke wijze beantwoord: Aan de droog staan de koe schenke men evenveel aandacht als aan de hoogdradhtige of verse koe. Calvé's krachtvoer is samengesteld uit diverse koeksoorten en bevat daardoor tevens diverse eiwitten enz. Wij kunnen invloed uitoefenen op de vitaliteit van ons kalf: als het kalf te veel volle melk of ondermelk krijgt, kunnen wij het ziek voeren, denk bv. aan de zgn. kistkalve ren, die aan zware bloedarmoede lijden omdat melk te wenig ijzer bevat. Wij moeten dus in de eerste plaats er voor zorgen dat voldoende bloed wordt ge vormd. Daartoe dient naast melk kracht voer en hooi van goede kwaliteit te wor den verstrekt. Men heeft proeven geno men met de verstrekkingen van ver schillende hoeveelheden melk en onder- melk. Het bleek, dat bij 350 liter volle melk en 900 liter ondermelk even goede resultaten over het eerste half jaar werden bereikt als bij resp. 500 en 1200 liter en zo kon dus f 90 worden bespaard. Men geve ruim 100 kg. krachtvoer (kal- verenbiks) over het le half jaar. Het ge bruik van volle melk dient te worden afgeremd en dat van krachtvoer te wor den gestimuleerd. Spreker wees op de betekenis der bacteriewerking. Gevraagd werd ook wat spreker de beste volgorde van voederen achtte. Ant woord: de meningen hierover lopen nog al uiteen. Hooi verstrekt men als regel in verschillende giften, drinkwater is constant ter beschikking. De volgorde als zodanig doet er binnen bepaalde grenzen niet zo veel toe. Ik zou begin nen met hooi, aldus spreker, dan bieten en na het melken, en als laatste gift, stro en kuilvoer. Kippen. Aardappelen geve men nooit ter vervanging van ochtendvoer, want ochtendvoer is het productievoer. Aard- aopelen toch zijn wel zetmeelrijk, maar eiwitarm. Aardappelen kan men wel ge ven in plaats van granen, maar ook weer niet ongelimiteerd, want dit zou aanleiding kunnen geven tot verzwak king der organen, aardappelen bevatten 75 pet. vocht en zijn mineraalarm. Daar om op de 100 kippen 6 kg hard voer; 20 gram per kip aan hard voer (totaal dus 2 kg. graan per 100 kippen) kan men ver vangen door 8 kg aardappelen. Hierna werd de avond door de heer Dros gesloten. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 5 October 1952 t.m. 16 Mei '53 Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45, 14,50; 17,50 Van Den Helder: 6,40; 10,30; 13,25, 16,20 nZa. 19,35; 16,30 Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00 Van Den Helder 10,30; 13,25; 19,35 nZa is niet op Zaterdag. Za is alléén op Zaterdag. Bim en Bam zijn van daag' erg stout geweest, ze hebben 't lieve kleine veu lentje geverfd. Het veu lentje huilt en holt naar huis, om het zijn moeder te vertellen en die wordt erg boos. Als Bim en Bam zien dat de moeder van het veu len er aan komt, verstop pen zij zich in een ton Maar het helpt niet, zij heeft hen gezien en ze geeft de ton 'n finke schop, zodat deze gaat rollen. Als de ton beneden aan de heu vel is, heeft hij een enorme vaart.totdat hij met 'n verschrikkelijke klap tegen een boom aanrolt. De ton vliegt in stukken en Bim en Bam krijgen een hele boel builen en schrammen Het veulen en zijn moeder staan bovenop de heuvel en lachen uit volle borst. Zij vinden dat Bim en Bam het verdiend hebben omdat ze zo verschrikkelijk ondeu gend geweest zijn. '4J. fW] wi§ V>* 256 Copyrighf P I B Bo* Copenhoqen Het Camp corset voldoet adn de hoogste eisen door haar speciale pasvorm en model. De ideale dracht zowel voor zware als slan ke figuren. Voor jeugdige figuren corsetten vanaf f 10,50 BH's vanaf f3,00 Corset met buikband f 17,60 Grote BH voor- en zijslui ting met maagband f6,95 paskamer aanwezig KLEDINGMAGAZIJN Stenenplaats, telefoon 146 Prima BABY WEEGSCHALEN te huur bij N. WONDER, Schilderend 8 TE KOOP G. RENOOY, De Veen, Telefoon 203 Gevraagd per 1 Maart in vaste dienst C. de Waard, Loonwerker De Cocksdorp, telef. 30 Colberts kostuums -*★ ★★★★★★★-* En dan gaan we Den Hoorn - Telef. 22. Er zijn dit jaar wel heel bijzon dere koopjes! AA AAAAAAAAA Zolang de voorraad strekt Kop en schotels, porcelein, Kinderkoppen, porcelein, Melkbekers, met decor, Gebakstel, met decor, Theeservies, 15-delig met decor Theeservies, 15-delig en Ontbijtservies 10-delig met decor, samen van 28,— voor 19,50 van 85 voor 59 ct. van 59 voor 45 ct. van 55 voor 29 ct. van 7,65 voor 4.95 van 22,75 voor 16,75 Eetservies, 24-delig, porcelein, Eetservies,, 42-delig met decor Combinatie. Porcelein met decor Eetservies, 24-delig Theeservies, 15-delig Ontbijtservies, 10-delig 1 23, - Tezamen van f 117,50 van 69,50 voor 35,— van 56,2S voor 45,50 f69,- f 25,50 voor 85.00 Postpapier, prima kwaliteit, doos met 25 enveloppen en 25 vel papier, van 2,15 voor 75 ct. Staalwol, 5 pakjes, van 40 voor 25 ct. Broodtrommeltjes, flinke trommel, van 1,05 voor 75 ct. Herenriemen, gevlochten leer, van 2,25 voor 150 ct. Verder ruimen wij op Lederwaren, Borstelwerk, Schemerlampen, Theebeurzen enz. Ziet de etalage of vraagt inlichtingen, wij zullen U gaarne te woord staan I FEUILLETON van de Blauwe Tram door T LODEW1JK 20.) Nu ja, meende Ir Moorrees, dat moeten de mensen zelf weten, maar wij moeten er geen last mee krijgen. U hebt toch geen klachten over die extra dienst, nietwaar inspecteur? Jodhem slikte de bevordering met een stalen gezicht. Nee, meneer dat is het helemaal niet. Het gaat er alleen om een getuigen verklaring te controlerenna te gaan of de man bij z'n verstand was of een glaasje te veel op had, fantaseerde hij er luchtig op los. Meneer Moorrees, ik dank u hartelijk en u vooral ook, meneer de Boer. Gaat u weg? vroeg die. Als u even waaht, loop ik zover met u mee, ik moet naar de Tempelierstraat. Graag, zei Joohem, die meteen sym pathie had opgevat voor de gemoedelij ke tram-man. Ja, vertelde Ir Moorrees, toen Jo- chem nog enkele ogenblikken wachtte tot de heer De Boer terug kwam, zulke mensen brengen een nieuwe geest van service en welwillendheid onder 't per soneel. 't Is een prima kracht en ik zie het hem nog vér brengen. Is meneer De Boer al lang bij de N-Z-H informeerde Jochem beleefd heidshalve. Neewas het antwoord, pas na de oorlog. Hij heeft voor die tijd in Ant werpen een baan bij de tram gehad. Bracht uitstekende getuigschriften mee. Hij moest hier eerst even wennen, maar ik moet zeggen, die gemoedelijkheid van beneden-de-Moerdijk doet wonderen! De Boei verscheen weer, de hoed zwierig achter op- en een grote sigaar in het hoofd, en geleidde Jochem naar de brede deur, vanwaar ze over rails en wissels de straat bereikten. Jochem, die eerst van plan was ge weest langs de Schouwtjeslaan naar de Haarlemmerhout te wandelen om daar de tram te pakken, veranderde van voor nemen en stapte gelijk met De Boer op, die zijn eigen tram versmaadde en langs de Leidsevaart in de richting van de Tempeliersstraat liep „om z'n lijn", zo als hij Jochem met een knipoogje toe vertrouwde. Hij vertelde honderd-uit over zijn werkkring, gaf interessante bijzonderhe den over de mogelijke oplossing van het tram-vraagstuk in Haarlem zowel als in de buitengemeenten, en toen ze einde- liik het haltegebouwtje bij de Tempe liersstraat bereikten, waren ze al beste vrienden. Zeg meneer Verkruysen, zei De Boer, Joohem vriendschappelijk bij de arm nemend, ik heb nog in geen jaar zo gezellig met iemand gebabbeld. Weet u wat we moesten doen7 Ik loop hiereven bij de chef binnen, die heb ik alleen maar een paar woorden te zeggen en dan kruipen we samen even binnen bij Lido en drinken iets op de goede afloop Accoord? Jochem aarzelde. Zijn voorzichtige na tuur kwam in opstand tegen zulke ken nismakingen op korte termijn, maar op eens bedacht hij, dat De Boer een Zui derling was en bleef, en dat, wat in het ietwat stijve Haarlem niet gewoonte was, in de Sinjorenstad de ddodgewoon- ste zaak van de wereld zou zijn. Goed, zei hij, ik drentel wel vast vooruit. Hij had nog maar ternauwernood de- hoek van het Plein bereikt, toen hij de stevige stappen van z'n nieuwe kennis reeds achter zich hoorde en weldra za ten ze gemakkelijk elk in een fauteuil en luisterden naar de zachte muziek van het strijkje Nou kun jij meneer Moorrees, mon kelde De Boer olijk, wel een verhaal op de mouw spelden over die tram, maar mij met, m'n beste jongen. Daar zit meer achter dan een getuigenverklaring die gecontroleerd moet worden. Jochem was meteen op z'n qui-vive. Had De Boer hem meegenomen om hem uit te horen? Argwaan school in zijn doorboren de blik, declameerde De Boer hoogdra vend. Nee, vader, ik wil niet vissen, maar om mij om de tuin te leiden had je een beter smoesje moeten verzinnen. Er zit vuiligheid achter die tram, of mijn naam is geen Johannes. Als u het weet, behoef ik niets meer te vertellen, pareerde Jochem. Ik weet niet, wierp De Boer tegen, maar ik denk veel. Je hebt verdenking tegen een paar tram-mensen, hoe en waarom weet ik niet. Dat raakt mij, want alles wat rijdt tussen Haarlem en Leiden valt onder mijn eh verant woordelijkheid Ik geloof, dat u het wel een beetje zwaar ziet, probeerde Jochem voorzich tig af te leiden. Zwaar, smaalde De Boer, zeg es, ik ben geen groentje. Ik weet dat er ook onder trammensen schurken kunnen zit ten, zo goed als tussen agenten, bankiers en ministers, om van de rest te zwijgen. Waarom zou het trampersoneel allemaal uit brave Hendrikken bestaan? Nou jij! Jochem lachte. De Boer had onge twijfeld de spijker op de kop geslagen. Begrijp me goed, ging De Boer op eens veel ernstiger voort, als jij niets wil zeggen, vraag ik niet verder. Pro beer het op je eentje en je schiet op als een slak op een teerton. Maar neem Jo hannes De Boer in de arm, en die heeft duizend oren tegen jij twee Ik hoor van alles, waar je geen idee van hebt. Ze weten dat uk nooit rapporteer, tenzij dat het een werkelijk ernstige kwestie is. Daarom komen mij veel meer van die kleine zonden en onregelmatigheden ter ore dan bijvoorbeeld de controleurs. sten, de mensen, het materieel of wat Als je iets weten wilt over de dien- ook tussen Haarlem en Leiden, geef je maar een seintje Ik heb overal mijn voelhorens, Ik ben verantwoordelijk voor dat traject. Als er iets mis is, heb ik een zeker recht om het te weten. Straks staan er misschien sensationele stukken in de kranten en dan vragen mijn direc teuren: Zeg, De Boer, wist jij daar alle maal niks van? En wat moet ik dan zeg gen7 Nee heren, want de politie heeft mij zorgvuldig overal buiten gehouden. Joohem zag de logica in deze redene ring. Hij keek zijn gastheer eens aan, die na z'n lang verhaal weggezakt was in z'n fauteuil en verwoed aan z'n sigaar trok. Kijk eens De Boer, het tutoyeren ging hem bij deze ronde kerel al heel gemakkelijk af. Het is inderdaad waar. ik heb bepaalde vermoedens. Maar meer ook niet. En als je me zoudt willen hel pen, of om ze te ontzenuwen, óf om de juistheid ervan aan te tonen, zou dat me ongetwijfeld een stuk schelen. Maar ik moet er op kunnen rekenen, dat het ge heel onder ons blijft en niemand, noch van de directie, noch van het personeel er iets van te weten komt De Boer stak een hand uit zo groot als een bord. Stilzwijgend bezegelden ze het verbond. Toen vertelde Jochem met gedempte stem van zijn vermoedens. Hoe z'n ach terdocht gewekt was, toen verschillende slachtoffers der overvallen over 'n tram spraken, die volgens de dienstregeling op dat uur niet reed. Hoe een conducteur De Boer liet zich de man minitieus beschrijven zijn argwaan had gewekt. En dat hij het plan had, zeli enkele nachtritten mee te maken, om eens te kijken hoe de zaken stonden, te controle ren of er met behulp van die tram soms ongerechtigheden weiden uitgehaald (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4