(from 2rwarL-Jexels in het harL, VAL DA Texel kreeg Consultatiebureau-Badhuis De kroon op het werk van het actieve Witte Kruis-bestuur Het Badhuis gereed* Heden feestrevue WEK DE GAL IN UW LEVER OP ,,'t Zit in de lucht Loop der bevolking 1952 66e JAARGANG. No. 6700 ZATERDAG 17 JANUARI 1953 TEXELSE COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. TEXEL heeft een consultatiebureau annex badhuis. Een lang gekoesterde wens ging in vervulling toen mevr. Kunst, secretaresse van het Hoofdbestuur, Zaterdagmiddag jl. het prachtige gebouw voor geopend verklaarde. Het heeft heel wal voeten in aarde gehad om dit te kunnen bereiken. Velen die destijds van de plannen hoorden, zullen de initiatiefnemers wel tot utopisten hebben ver klaard. Dat het doel tóch is bereikt mogen wij danken aan de activiteit van het bestuur en vooral van het dagelijks bestuur alsmede aan de steun en sympathie die het Witte Kruis van zovele zijden geniet. Immers was er een bedrag van ongeveer f 64000 nodig: bouwsom f 45,830 en overige kosten zoals centrale ver warming, boiler-inrichting enz. enz. f 17.470. „TOEN in 1948 de Raad van Commis sarissen der N.V. TESO ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der onderne ming een bedrag van f 5000 beschikbaar stelde aan diegene die een badinrichting zou willen stichten, waaraan hier inder daad grote behoefte bestond, vroeg het bestuur van het Witte Kruis zich af, of het geen overweging verdiende dit voor stel in studie te nemen, aangezien met een behoorlijke badinrichting de belan gen van onze Volksgezondheid zeer ze ker gebaat zouden zijn", aldus de voor zitter van de afdeling Texel, de heer J C. Rab, in zijn rede, welke hij Zaterdag middag ter gelegenheid van de opening in De Oranjeboom hield. „Onze vraag, zo vervolgde spreker, aan de Directie der N.V TESO of dit aan bod van f 5000 ook gold voor de combi natie van een consultatiebureau en bad huis werd bevestigend beantwoord". Wij allen weten hoe de zaak toen is ge gaan: begonnen werd met de organisatie van een grote loterij, waaraan vooral door de heer Gerritsma enorm veel tijd en arbeid is besteed. De opbrengst was f 13,000. Een Texels Amateur-ensemble onder leiding van de Rhythmische Ei landers trad enige malen op en bracht f 600 bijeen; de materialen voor de bouw zouden tegen kostprijs worden geleverd; de gemeente schonk f 1400, door bemid deling van het Hoofdbestuur werd uit het preventie-fonds een renteloos voor schot verleend van f 5000.- af te lossen in 40 jaar; de gemeente schonk 280 m2 bouwgrond; de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen bracht door een lijstcollecte f 2240,85 bijeen; „Het Masker" schonk f 100, Groot Slem' f 50, particulieren in totaal ongeveer f 500. En zo kwam in totaal f 52,400, bijeen. Aanvankelijk koesterde men nog eni ge hoop op een Rijksbijdrage, tot de helft der bouwsom, maar deze bleef uit, ofschoon het Hoofdbestuur een urgentie verklaring had afgegeven! In totaal was tijdens het uitspreken van deze rede f 52,400 bijeen. Het ongedekte tekort van plm. f 11,600 zal men door 'n lening fi nancieren. Namens de afdeling Den Helder werd door de heer De Bie 'n enveloppe met in houd overhandigd en door dokter Schalk wijk een enveloppe met inhoud namens Maatschappij Ziekenfonds Texel, zodat het tekort al weer enigermate ver kleint. O-» deze feestdag werd Het Witte Kruis voorts door dokter Elias namens het Bureau Texel voor Medische Sport keuring, gymnastiekver Texel, S.V Texel en de Tex. Boys een kostbare per sonenweegschaal aangeboden; de uit voerders van het werk de fa. Jb. Drij ver. Oele, Agter, Lutterman. Timmer en fa. Van Heerwaarden ((Schoo) hadden 't bestuur met een prima klok verblijd, zuster B. Harinck bood namens dr Vis ser een keurige foto aan, die een goed beeld gaf van de zeer primitieve wijze waarop het consultatiebureau voorheen was gehuisvest, terwijl wij vooral ook willen noemen de alleraar digste attentie van de zuigelingen zelf: „Uit dank voor wat het Witte Kruis voor de babies heeft gedaan bieden zij de planten in de vensterbank aan". Omstreeks twee uur kwam een groot aantal Genodigden in het nieuwe ge bouw aan de Schoonoordweg bijeen. Wij zagen o.a. beide wethouders (Burgemees ter en mevrouw De Koning waren uit- stedig), de leden van de Raad, mw. mr Kunst, secretaresse van het Hoofdbe stuur en dr Vreede. Men had alle lof voor de wijze waaron dit gebouw was opgeleverd. Ruim en zonnig zijn de di verse vertrekken, zoals de boxenafde ling, waar de zuigelingen kunnen wor den ontkleed en aangekleed, de isolatie- kamer voor hoestende zuigelingen resp kinderen, dat tevens het bureau is van de analyste voor de rheumabestrijding: U zult 'n morgeat* „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal In uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPIL.L.ETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlij ke w 1.1 ,:e te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.ElstCarter'sLeverplUetJee de dokterskamer voor het onderzoek ten behoeve van de zuigelingenzorg, de kleuterzorg en de rheumabestrijding. Voor deze laatste zijn reeds 3 zittingen gehouden, waarop reeds verscheidene consulten zijn verstrekt, voorlopig blijft dit tot 1 zitting per maand beperkt Een keurige indruk gaf ook de badin richting, kortom een gebouw, dat de toets der critiek ruimschoots kan door staan en aanleiding mag geven tot ons aller trots en dankbaarheid! Het voldoet aan de hoogste eisen en het stemt dus tot grote voldoening, dat thans in deze behoefte is voorzien. Dat die behoefte ten aanzien van het consultatiebureau groot was, weten wij allemaal en is reeds bewezen, dat ook de badinrichting niet voor niets is gebouwd en een druk gebruik de behoefte ook daaraan zal be wijzen is natuurlijk geen gewaagde ver onderstelling, vooral met in deze tijd, nu de woningnood nog zo groot is en sa menwoning een zeer normaal verschijn sel! Nadat men het gebouw had bezichtigd begaf men zich naar de Bioscoopzaal, waar allereerst het woord werd ge voerd door de heer J. C. Rab, voorzitter van de afdeling Texel van het Witte Kruis. Na allen te hebben verwelkomd, begon spreker met een beknopt over zicht van de werkzaamheden van het Witte Kruis, sinds haar oprichting op 10 Mei 1906. Op 15 Febr. 1911 werd het Witte Kruisgebouw geopend. Tot 1946 beperkten de werkzaamheden zich hoofdzakelijk tot het uitlenen van ver- plegingsmateriaal en het beschikbaar stellen van ligtenten ten behoeve van de tbc-bestrijding. Een aantal jaren is een ziekenauto in exploitatie geweest, maar in 1946 werd dit transport overgenomen door TESO, die dit vervoer nog steeds uitnemend verzorgt. In 1933 werd in het voormalige café Den Burg een consultatiebureau voor zuigelingen geopend onder leiding van dr ten Bruggckate. Enige jaren later werd zitting gehouden in De Oranje boom waar tot heden, eerst eenmaal en sinds Oct. 1948 tweemaal per maand con sult wordt gegeven, eerst onder leiding van mej. dr Van Wijk, later door mej. dr Visser. In voorkomende gevallen verzorgde 't Witte Kruis de uitzending van kinderen naar Vacantie-oorden en Gezondheidsko loniën. De wiikverpleging werd in deze ge meente door de Texelse Wijkverpleging behartigd Op advies van het Hoodfbestuur van het Witte Kruis met name van mevr; mr Kunst, werd in onderling overleg op 14 Nov. 1946 besloten tot fusie met de Wijkverpleging met dien verstande, dat ook de Wijkverpleging zou worden over genomen. Na dit huwelijk tussen een rij ke bruid en een arme bruidegom kwam er veel werk aan de winkel in het nieu we gezin. In Oosterend werd een pand gekocht en voor dubbele bewoning in gericht. Onze verpleegster te Oosterend nam in de benedenwoning haar intrek, Hierin werd tevens een filiaal van het Magazijn van Den Burg gevestigd. Het gebouw te Den Burg kwam beschikbaar voor ,onze beide Wijkverpleegsters al-/ daar, terwijl tevens gelegenheid werd ge geven voor het nemen van Röntgenfo to's, het geven van Hoogtezonbehande- ling en Medische Sportkeuring. Spreker releveert dan de stunt van TESO, waarvan het gevolg was, dat met toestemming van het gemeentebestuur de gemeente-architect, de heer Veldstra, verzocht werd een sohetsplan consulta- titbureau-badhuis te maken. Het plan tot het maken van een consultatiebureau, dat in het bestuur meermalen was be sproken, werd verhaast door de medede ling van dr ten Bruggekate, dat het meer dan tijd werd, dat Texel over een goed geoutilleerd bureau beschikte. Aangezien deze plannen gewoonlijk spoedig een publiek geheim zijn,. be reikte ons een verzoek van dr Vrijman, longarts, om het bureau ook geschikt te maken voor behandeling van tbc-patiën- ten. In ons plan is met een eventuele uitbreiding voor tbc rekening gehouden, doch kon financieel door ons niet wor den gedragen. Doordat de Rijksbijdrage uitbleef (wij noemden dit reeds) was men genood zaakt de plannen te herzien. De in het oorspronkelijke plan geprojecteerde vleu gel ten behoeve van de tbc-bestrijding moest vervallen. Op 3 Mei vond de aan- dan de Tesselaars Voor 't eerst een bad qenomen, Of met het water uit de douche Zich laten overstromen. Ons waterleidinqloze land Maq zeker dankbaar wezen, Dat dit zo prachtige qebouw Op Texel is verrezen. Een woord van lof aan 't Witte Kruis Maq ik hier niet v/eerhou-en En ook mijn hulde aan een elk Die door zijn steun hielp bouwen. Wanneer ik zo de prijs bekijk, Eén heitje voor een keertje, Mij dunkt, dan ben je voor een krats De dame of het heertje. Ik twijfel er dan ook niet aan Of vele Tesselaren Zullen zich daaq'lijks in de rij Om een fris huidje scharen. Dat is al weer een stap vooruit En zó, schrede voor schrede, Komt Texel waar het wezen moet. Zeer veel qeluk er mede! HUIB DE RIJMELAAR. Coöp. Boerenleenbank besteding plaats en op 14 Juni daarop volgende werd de eerste steen gelegd. Er is 'n 4-tal jaren over verlopen eer de tot standkoming van het nieuwe ge bouw een feit is geworden. U kunt van mij wel aannemen, aldus de voorzitter, dat het huidige bestuur, dat deze ont wikkeling heeft meegemaakt, heel erg dankbaar is, dat wij nu zover zijn. Wij mogen, naar onze mening, gerust vaststellen, dat datgene, wat hier ten uitvoer is gebracht met de middelen waarover wij de beschikking hadden, de toets der critiek kan weerstaan. Spreker besloot met een woord van warme dank aan het adres van alle in stanties en verenigingen, die haar me dewerking hadden willen verlenen om tot dit prachtige resultaat te kunnen ko men Hierop was het woord aan mevr. mr Kunst, secretaresse van 't hoofdbestuui Het was haar een grote vreugde en 'n voorrecht namens het Hoofdbestuur te genwoordig te zijn op deze voor Texel en in het bijzonder voor de afdeling van het Witte Kruis zo heugelijke dag „Texel heeft een bijzondere plaats in mijn hart", aldus spreekster. „Het is thans meer dan 8 jaren geleden dat in deze zaal afgevaardigden van het hele eiland bijeen waren om een ander heu gelijk feit, reeds door uw voorzitter zo even gereleveerd, te vieren, nl. de een wording van het werk op het gebied van de openbare gezondheidszorg op Texel, de fusie tussen de verenigingen voor wijkverpleging en het Texelse Witte Kruis. Het was inderdaad de rijke brui gom die de arme bruid trouwde om haar schoonheid en bovenal om haar deugden. Inderdaad hebben we geen spijt be hoeven te hebben van de grote stap, die destijds gedaan is. De eenheid is ge schapen en op Texel is in feite waar ge bleken de spreuk. Eendracht maakt maoht. De afdeling Texel is dank zij zijn actief bestuur tot een bloeiende afdeling uitgegroeid. Zij bemoeit zich met alle takken van gezondheidszorg, de uitle ning van verplegingsmateriaal, de eerste taak oorspronkelijk, de wijkverpleging, in samenwerking met 't kraamcentrum Den Helder en Omstreken, de kraam- verzorging, de kinderhygiëne, de t.b.c.- bestrijding, terwijl thans ook aan de rheumatiekbestrijding wordt deelgeno men. En thans als uiterlijk en tastbaar sym bool van deze activiteit: het nieuwe gebouw! Dames en Heren, ik kan u ver zekeren dat uw algemeen secretaresse trots is op Texel, en dat het Hoofdbe stuur zioh verheugt over hetgeen op Texel bereikt is (Zie vervolg pagina 4). SVC GEEFT JEUGDUITVOERING Op Zaterdag 24 en Maandag 26 Jan. hoopt SVC evenals vorige jaren met de jeugd voor het voetlicht te verschijnen. Het programma bevat weer leuke stuk jes en zangnummers die allen door de jeugd worden uitgevoerd. Het belooft weer goed te worden want er is al we ken trouw gerepeteerd en we zullen ho pen dat het ook nu weer niet aan be langstelling zal ontbreken. De kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de se cretaris W. Verseput, tel. 43, De Cocks- dorp a 75 ct. per persoon. Deze uitvoe ringen worden gehouden bij de heer Nota, aanvang 8 uur. HIERBOVEN ziet u een scène uit de feestrevue van onze Gymnastiekver- eniqinq„Texel", die 2 Maart 30 jaar be staat. De titel van de revue is ,,'t Zit in de lucht". Deze foto is qemaakt tijdens de qenerale repetitie, welke Woensdag avond werd qehouden. Hedenavond wordt het menens en wij mogen wel verklappen, dat dit een zeer bonte re vue is, die u zeker zal bevallen. Er is voor zeer veel afwisselinq qezorqd en het proqramma vermeldt niet minder dan 29 nummers. Er wordt braaf qe- turnd, dat voorop qesteld, er wordt bal- BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 Januari 1953 Geboren: Hendricus Jan Kasper zv Johan A. Hillen en Willemina Bruin. Douwelina Elisabeth dv Jan G. Roeper en Douweline Blom. Willem Cornelis zv Willem de Wit en Cornelia G. Vlaming. Johanna Maria dv Christiaan van Lin- gen en Elisabeth Sman. Ondertrouwd: Gene Getrouwd: Jan Kooij en Catiharina S. Goeman. Overleden: Douwe Bakker, 82 jaar, eohtgen. v. Tetje van der Vis. Jansje Doorn, 78 jaar, ongehuwd. Jakoba C. Hcogerheide, 76 jaar, wed. v. Ohristoph A. Dekker. Gevonden voorwerpen: 1 rozenkrans, 1 donkerbl. want; 1 bruin gebreide muts; 1 sigarettenaansteker; 1 muntbiljet; 1 ballpoint-pen; 1 groen pet je; 1 hoofddoek; 1 zakmes. INGEKOMEN PERSONEN Christina Bremer v. Haarlem, v Dort- straat 24 n. Kogerweg 16a. Dirk J. Drij ver v. Wageningen, Prunusstraat 1 n. Den Hoorn 75. VERTROKKEN PERSONEN Peter C. Koopman v. Burgerhoufcstr. 5 n. Den Helder, Seringenlaan 23. Neeltje C Kok v. Oudeschild 89 n. Winschoten, Pekelderstr. 6. Pietje van der Slikke, v. Hoekstr. 19 Oosterend n Schiedam, W. de Zwijgerlaan 42. Dirkje Bakker v. O 145 n. Den Helder, Singel 89. Neem een doos echte RAS T ILL.ES TEGEN VERKOUDHEID DAMCLUB TEXEL Met bijzonder genoegen denken wij te rug aan onze op 10 Jan. gehouden feest avond. Onder de prima leiding van het duo Craanen - Hemelrijk was de stem ming er direct. En dat het gedurende de verdere tijd zo bleef kwam mede door het optreden van de accordeonband o.l.v. de heer Brouwer. Dit eerste optre den van dit groepje hield een belofte in voor de toekomst. Allen onze hartelijke dank. Damavond Keiler. Het is ons gebleken dat onze bericht geving niet helemaal juist en onvolledig was. Zo is de entrée f 0,25 en het inleg- geld per deelnemer f 0,50. Onze club kampioen C. Diiker speelt zijn partij op het 'demonstratiebord. Onze leden wor den verzocht hun bord mee te nemen en Vrijdag op te geven of zij mee wensen te doen. let qeqeven, er zijn fraaie costuums on maar laten wij niet op het verslag vooruitlopen! Op het programma staat de mede deling, dat de zaal tijdens opening en proloog gesloten is Dat houdt dus in het vriendelijke, doch dringende verzoek te breken met de sleur van het Texelse kwartiertje en klokslag acht aanwezig te zijn! De revue wordt volgende week Za terdag herhaald. We wensen de heer Mets en zijn staf veel succes! der Gemeente Texel over het jaar M. Aantal inwoners per 1 Jan. 1952 5144 Geboren in 1952 126 Ingekomen personen 165 5435 Overleden 37 59 Vertrokken 232 269 220 279 548 Aantal inwoners op 31 Dec. 1952 5166 4899 1006S ¥-Tl1~| fl- Krabben en peuteren maakt d« kwaal steeds erger De helder UltSl&G Voelbare D D.D dringt diep ln cl de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN RB HUIDAANDOENINGEN ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt 21 Januari weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen, 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. Wij maken de moeders er op attent, dat de zittingen vanaf Woensdag a.a. worden gehouden in het nieuwe gebouw aan de Sohoonoordweg. LEDEN VAN DE KOTEX HADDEN SUCCES IN ARNHEM Op 9, 10 en 11 Jan. jl. werd in Musu Sacrum de grootste konijnententoonstel ling van Nederland gehouden. En ook daar waren de leden van de „Kotex" met •hun dieren vertegenwoordigd en wel met 16 stuks, waarvan er 10 het predicaat ZG wisten te behalen De hier volgende le den hadden ingezonden: P v.d. Molen w. Fr. h.o. ZG ram; P Bakker ijz. gr. Fr. h.o. ram G; J. Stiekema ijz gr. Fr. h.o. voedster GG; W. Rijk zw. Fr. h.o voed ster GG, A. Bakker Bnt. Fr hx>. ram GG.; Joh. C. Bugel gr. Chin, ram ZG; en voedster ZG; H. Snoek gr. zalv. ram ZG; H. A. Witte bl. Weners ram GG en voedster ZG; w. Wener P. J. Gieles ZG ram; Joh. Stemfoort ZG ram; J. Eelman GG voedster; Joh. C. Bugel met Rex Luxe voedster ZG; J. Keizer met kl. zilv. ram ZG en voedster ZG. Dit resultaat is, gezien de omvang der tentoonstelling, prachtig. Er waren 2478 dieren ingezonden en deze zijn door de beste keurmeesters van Nederland be oordeeld. Ook hebben enkele leden een bezoek gebracht aan deze prachtige ten toonstelling. H. A. W. m Wanneer U zich een ogenblik niet helemaal fit W gevoelt, neem din KING pepermunt. De heer- r hjke smaak brengt U weer in de juiste stemming, de verkwikkende eigenschappen herstellen Uw werkkracht. de nntnurT.uir.or0 —5 Vr. Totaal 4910 10054 108 234 160 325 5178 10613

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1