«r i Oosterenders per film [naar „Die ou Transvaal s.). „Zo kan Nederland er in de toekomst uitzien "V S x vy-- x Eerst voor een stuel rereis strak s voor goed Onder de pomp Ter attentie Narcissen- kwekers op Texel „Het Wapen van Amsterdam" was Woensdagavond tot de laatste plaats door leden van de Reisvereniging en de Ontwikkelingsclub bezet toen de heer Kleinestaarman daar films draaide over Z.-Afrika. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. Visrnan, de hoop uit, dat de penningmeester, de heer W. Witte, spoedig hersteld zal zijn van zijn reeds langdurige ziekte. Deze interessante filmavond begon met een inleidend woord. Drie eeuwen geleden zette Johan van Riebeeck met honderd kolonisten voet aan wal bij Kaapstad, dat nog gesticht moest wor den. Hiermede werd de grondslag ge legd voor de huidige Unie van Z.-Afnka, die niet alleen de moedertaal maar ook de geest van onze Gouden Eeuw als de kostbaarste erfenissen van het verleden heeft weten te bewaren. Met ontzaglijke moeilijkheden op hun pad doch onver zettelijk hebben onze stamverwanten de fakkel der Westerse beschaving het Zwarte Werelddeel binnengedragen en tot op de dag van heden houden zij deze op koene wijze hoog. Nog steeds heeft men met grote problemen te kampen en moet ons Je Maintiendrai in de praktijk worden gebracht. Z.-Afrika is dan ook dagelijks in het wereldnieuws te vinden. Buitendien zorgen de emigranten er voor, dat de interesse bij ons levendig blijft terwijl tevens de omstandigheid, dat velen in Z.-Afrika familie of kennis sen hebben, daartoe bijdragen. En daarop volgde de vertoning van de eerste film: we bezochten het historische Kaapstad, zweefden met een kabelbaan naar de Tafelberg, namen een kijkje in Johannesburg en Pretoria en reisden door die ou Transvaal. Ook was er nog tijd over voor een bezoek aan de Victo- HOORNDER NIEUWLAND EN DE KUIL Voor de polder „Hoornder Nieuwland en De Kuil" zullen, wanneer de R.V. doorgaat, beide wegen die door de pol der lopen, worden verbeterd, (dit zijn Watermolenweg en Kuilderweg). De kosten f21867,80. Wanneer de polder zelf genoemde we gen verbetert en daarvoor een annuïteits- lening voor 20 jaren tegen 4 pet. 's jaars aangaat, wordt rente plus aflossing per jaar f 1609.-. Wanneer alle tochtsloten die door de polder lopen worden vergraven (17000 m3) kost dat f 22652,20 en als daarvoor een annuïteitslening voor 20 jaar tegen 4 pot. 's jaars rente plus aflossing per jaar wordt aangegaan komt dat op f 1666.-. Wegen f 1609,-; waterleidingen f 1666; te zamen f 3275,-, gedeeld door 152 ha. wordt per jaar en per ha. rond f21,50 boven de bestaande lasten. Het bestuur. EEN VERSCHEURD SCHAAP, EEN HOND EN DIERENBESCHERMING Ergens in een krant, zo maar gekocht, lazen wij: „In de afgelopen nacht zijn van landbouwer B. te C. 4 schapen door honden verscheurd, de schade beloopt en kele honderden guldens". In een andere krant, ook weer gekocht in een of andere kiosk, lazen wij: „In de afgelopen nacht zijn 7 schapen ver scheurd bij enz. enz." Enkele weken later kochten wij een krant en daarin lazen wij: „Bij landbou wer die en die zijn in de afgelopen nacht 10 schapen enz." Het verhaal is eentonig en toch ontbrak aan al die verhalen één regel. nl. deze: „helaas zal door dit soort moordpartijen de schapenstapel achter uit gaan". Maar de schapenstapel <*aat achteruit ondanks het feit, dat aan bo vengenoemde verhalen de eveneens bo vengenoemde zin ontbrak Bij het Centraal Bureau van de Sta tistiek hebben wij van de 130 Noordhol landse en de 183 Zuidhollandse gemeen ten de schapenstapel nagegaan over de jaren 1939, 1946, 1947. 1948, 1949 en 1950. Aan de hand van deze aldus ver kregen 130X6+183X6 1878 getallen, menen wij in staat te zijn dan toch maar eens nadrukkelijk vast te stellen, dat de hond de schapenstapel veel meer kwaad doet dan zeer velen in den lande den ken. Wees niet bang dat wij een droge op somming van allerlei cijfers zullen ge ven, lees maar gerust verder. Wat denkt u van het volgende: In de Zaanlandse gemeenten liep het aantal schapen in 6 jaar tijd terug van 5588 naar 3151 Waarom zijn er op de Zuid hollandse Eilanden bijna geen schapen meer. In de omgeving van Alkmaar (Ursem) veel minder schapen, Schagen plm. 50 pet, achteruit, omgeving Den Haag 90 pet. minder, Rijswijk nog maar 1U deel over goed ook dit verhaal wordt eentonig. Belangstellenden weten waar de cijfers van 313 gemeenten zijn te vinden (Anna Paulownastraat 20, 's- Gravenhage, overgenomen van het C.B. Boven dit artikel staat „dierenbe scherming". Naar onze mening wil dit woord, dit begrip o.a zeggen: bescher ming van het dier tegen slechte behan deling, tegen mishandeling; bescherming van het dier tegen kwade invloed van buiten. Deze kwade invloed kan afkom stig zijn van de mens, maar eveneens van het dier, in ons geval de hond. Het is volstrekte dwaasheid te veronderstellen, dat er in dit geval onderscheid gemaakt moet worden tussen hond en schaap. Niemand mag ongestraft één van deze beide mishandelen, ieder moet als die renbeschermer alle twee behoeden voor „kwaad van buiten". De mens is ver plicht op te treden wanneer er mishan deling plaats grijpt. Wanneer dus een hond schapen na jaagt of aanvalt, is de mens verplicht met alle hem ten dienste staande middelen tussenbeide te komen. Een veehouder, die ziet dat zijn schapen door honden in gevaar verkeren, grijpt op hetzelfde mo- na-watervallen, de goud- en diamant mijnen, Zoeloeland en het National Park ofwel Krugers wildtuin, dat zo groot is als België! Na de pauze weer een korte inleiding en wel tot de film 'n Volk se erfenis, over de moeilijkheden waarmee de voortrekkers te kampen hebben gehad Z.-Afrika telt 14,5 millioen bewoners, waarvan 2,5 millioen blanken. Onuit puttelijk zijn de steenkolenmijnen, die de gehele wereld 300-400 jaar lang zou den kunnen voorzien. In de goudmijnen is veel werk, maar men mene niet, dat men er slapende rijk wordt: men moet er flink aanpakken en de handen uit de mouwen steken. Z.-Afrika is een mo dern land geworden. Aan het einde van de filmavond welks toegang gratis was, werd bij de deur een collecte gehouden tot gedeel telijke dekking der kosten. Op 11 Febru ari zal voor de Ontwikkelingsclub een causerie worden gehouden over het Openluchtmuseum te Arnhem. Badhuis in gebruik Gistermorgen om negen uur is het bad huis voor het publiek opengesteld. Zes tien personen hebben gistermorgen van de douches en kuipbad gebruik gemaakt, de leeftijd varieerde van 8 tot 76 jaar. Bouwvergunningen M de Graaf C 103, verbouw keukenen bijkeuken; W G. Rijk, Westerweg 10b, plaatsen van bloemenmagazijn; P. Bakker üzn Kogerweg 26, plaatsen kippenhok aan Haffelderweg 11. Wol vee deed hoge prijzen De Groeneplaats vertoonde Woensdag een druk marktbeeld: er was een groot aantal wolvee bijeengebracht en er werd met animo onderhandeld, in opdracht van de fa. Schaap uit Meersum zou getracht worden 20 anderhalf jarige rammen en 80 anderhalfjarige ooien aan te kopen, be stemd voor Indonesië. De aankopen zijn goed geslaagd Voor de ooien werden prijzen besteed van 160-190 gulden, voor de rammen van 200-300 gulden. Uitvoeringen Texels Fanfare De wmteruitvoeringen van Texels Fan fare zullen worden gehouden op Vrijdag 30 |anuari en Zaterdag 7 Februari. Het programma vermeldt: fanfare, accordeon en tot slot een klucht. Maehinestoriug Wegens machinestoring in de zetterij moeten enige verslagen tot onze spijt overstaan tot volgend nummer Red. ment in en mag daarna de politie waar schuwen, omgekeerd handelen is alleen maar onverstandig, omdat dan 't kwaad meestal is geschied. Wij willen niet ge loven, dat er in Nederland één rechter te vinden is, die een landbouwer zal ver oordelen, wanneer deze een hond, die aahter de schapen ging, heeft dood ge schoten Nu moet dit niet zo worden opgevat, dat elke boer maar met een stuk hout links en rechts honden mag doodknuppe len, natuurlijk niet, want ook dit is die renmishandeling. Wij bedoelen echter zeer beslist, dat opgetreden moet worden wanneer er geen andere mogelijkheid is. Soms komen er verhalen binnen, waarin dan staat dat de politie gezegd zou heb ben, dat dit optreden niet mag en dat men dan last krijgt met de dierenbe scherming. Deze vertellingen zullen wel waar zijn maar hiertegenover staat dan toch de vo gende persoonlijke ervaring: de vraag, hoe te handelen wanneer 'n hond schapen aanvalt, is voorgelegd aan de voorzitter van de afdeling dierenbe scherming te A. en deze voorzitter, een zeer humaan en hoogstaand mens, gaf ten antwoord: „wel zeer eenvoudig, je slaat die hond weg en zou het beest sneuvelen dan is dit voor de eigenaar in de meeste gevallen nog het goedkoopste omdat hij anders veel schade had moe ten betalen met de kans dat de hond toch had moeten worden afgemaakt, maar martel het beest niet". Wat nu verder. Geen hond leest dit verhaal, ook de verschillende gemeente lijke politieverordeningen zijn het beest onbekend. En toch moet er iets gedaan worden. Probeer plaatselijk zelf iets te doen. Honden opvoeden is alleen maar een taak van de bezitters, begeef u dus niet op dit terrein, maar roep de hulp in van een ieder die hier iets kan doen. Het nut van een politieverordening moet niet overschat worden, alhoewel het als een eis gesteld mag worden, dat er één is; zo niet, zorg dat er bij de eerstvolgen de gemeenteraadsvergadering over ge sproken wordt Schakel alles wat met dierenbescherming te maken heeft in, doe evenzo met de plaatselijke pers. Aan het gemeentehuis is bekend, vanwege de hondenbelasting, waar de eigenaars wo nen. Help de politie met het verstrekken van inlichtingen, voorkomen is beter dan genezen. Dit zijn maar enkele losse denkbeel den, ge kunt zelf het lijstje nog aanvul len. Maar vóór alles: doe iets, wij wer ken op alle manieren mee. Kort samengevat dus dit: a. er worden schapen verscheurd, b. de schapenstapel loopt achteruit; c. de hondenplaag moet de kop worden ingedrukt; d. werk daar zelf aan mee. De moraal komt hierop neer. Wij kun nen in Nederland geen economische ver liezen dragen, welke te wijten zijn aan gemakzucht, misverstand en domme on wetendheid. (Hollandsch Landbouwweekblad). aldus de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning VV: Uithuizen. „Als u het me op de man af vraagt, moet ik volmondig toegeven, dat het mes wel degelijk van twee kan ten snijdt" beaamt Oliver G. Biddinger, een gebruinde, 44 jaar oude boer uit de Saginaw-vallei in de Amerikaanse staat Michigan, terwijl hij, in' één der vertrekken van een typisch Groningse boerderij te Uithuizermeeden. waar hij enige tijd te gast is, zijn stoel dichter bij het koesterende haardvuur trekt. „Die uitwisselingsprogramma's zijn ook voor ons van groot belang Wij steken veel, zeer veel, van jullie, WesteuroDeanen, op". Bidinger doelt hier op het „Internati onaal Farm Youth Exchange Program" van de vroegere ECA, dat in 1949, 1950 en 1951 resp. 32, 49 en 37 Nederlanders in staat heeft gesteld een studiereis naar de Verenigde Staten te maken,, en het „Farm Leaders and Technicians Pro gram 1952" van het MSA, zoals dat dit jaar, in iets ruimere zin dan de voor gaande projecten, is uitgevoerd Nog maar kort geleden zijn de 19 vertegen woordigers van de Nederlandse land bouw. die onder auspiciën van dit laatste programma 6 maanden in Amerika heb ben doorgebracht in Nederland terugge keerd. Wat de openhartige Amerikaan nu precies in Uithuizermeeden, één van de verste uithoeken van de provincie Gro ningen, komt doen7 „Kijk, dat zit zo. In 1950 kwam Roelf Bakker, de toen 29-ja- nge zoon van een veehouder uit Appin- gedam die deel uitmaakte van de tweede groep, op mijn boerderij terecht. We kon den het best met elkaar vinden; de sa menwerking was uitstekend. Voordat hij, na 4 maanden op mijn bedrijf te hebben vertoefd, vertrok om nog enige tiid elders door te brengen, vroeg ik hem of hij terug wilde komen. Ik heb on langs een voordelige koop voor hem kunnen sluiten: 32 ha. land in de buurt van mijn 56 ha. We combineren voorlo pig, deelbouw zoals u dat noemt: we werken samen, met mijn machines, op 't land van beiden. We delen de opbrengst. Als Roelf zich eenmaal zelf heeft ge ïnstalleerd, zullen we verder zien. Voor lopig stappen we op 17 Januari met z'n allen aan boord van de „Rijndam". Met zijn allen, want een week voor dat Roelf Bakker op 27 Mei van dit jaar aan boord van de „Nieuw Amster dam" als emigrant naar de Nieuwe Wereld vertrok om daar nog enige bij zonderheden met Biddinger door te ne men, is hij getrouwd met de 22-jarige Groningse I. J. Steenhuisen, wier vader Simen K. Steenhuisen bedrijfslei der is te Uithuizermeeden, op één van de boerderijen van D Westerdijk. Dit verklaart dan meteen aller aan wezigheid tussen Uithuizen en Roode- school. Oliver Biddinger is eind October met Roelf Bakker, na diens laatste ver kenning in Amenka, meegekomen naar Europa, deels ter kennismaking met het Nederlandse boerenbedrijf en zijn be woners, deels om er zijn vacantie door te brengen. Bezoeken aan Borre op hei Deense eiland Moen en Eslov in Zweden, uit welke beide plaatsen hij in 1951 on der auspiciën van het „Int. Programma voor de Uitwisselnig van Plattelands- jongeren" (derde groep) een vertegen woordiger in huis heeft gehad. Ondanks verschillen, veel te leren Biddinger eigenaar van een ge mengd bedrijf: ongeveer 35 stuks stam- bofekrundvee, 100 varkens en 900 stuks pluimvee, met als belangrijkste land bouwproducten hybridemais, suikerbie ten, consumptiebonen, tarwe haver en gerst ontgaan de essentiële verschil len tussen de Nederlandse en Ameri kaanse omstandigheden, voor zover zij de landbouw betreffen, met. Zo is ook hij van mening, dat men in Nederland streeft naar een zo groot mogelijke op brengst per ha. land, terwijl men in Amerika juist genoodzaakt is, de meeste aandacht te besteden aan de opbrengst per werkkracht. „Toch wil dat", aldus de Amerikaan, „nog niet zeggen, dat we daardoor niets van elkaar kunnen le ren!" Op onze vraag naar een voorbeeld ant woordt de Amerikaan, dat het gebruik van kunstmest in het algemeen, en dat van stikstof in het bijzonder, in Neder land op veel hoger peil staat dan aan de andere kant van de Oceaan. In Amerika wordt volgens hem meestal samenge stelde kunstmest nytrogeen vermengd met fosfor en kali gebruikt. „Op het ogenblik is onvermengde stikstof nog vrijwel niet te krijgen, maar mocht daar, bv. door middel van een grotere invoer, verandering in komen, dan zal ik mijn bemestingsmethoden zeker herzien", al dus Biddinger. De bespuiting van gewassen kende de Amerikaan tot nog toe slechts als 'n afweermiddel tegen onkruid. Hier wordt deze methode echter (vooral) toegepast bij de bestrijding van ziekten en insec ten. Tenslotte heeft het in Nederland gebruikelijke bezwaren van suikerbie- tenloof Biddinger's volle aandacht. Hier bewaart men het met de bietenkoppen in silo's om het later als veevoer te kun nen gebruiken, in Amerika wordt het daarentegen vrijwel steeds met het ploegen onder de grond gewerkt. „Mijn eerste proeven op dit gebied hebben een aardig resultaat opgeleverd. Ik hoop, dat er zich in de toekomst geen moeilijk heden zullen voordoen in verband met het klimaat". Klimaat en bodemgesteldheid. ,,U sprak zojuist over het klimaat. Hoe is het daarmee gesteld?" „Onze zomers zijn warmer, over het algemeen is het bij ons minder vochtig. De weersom standigheden in aanmerking genomen zou de grond in de Siganaw Valley, het beste landbouwgebied in de staat Michi gan, bij een even intensieve behandeling als bv. in de provincie Groningen, even veel opleveren als hier. De vruchtbaar heid is ongeveer gelijk", vertrouwt Bid dinger ons toe. Wat dat betreft zullen Roelf Bakker en zijn vrouw er volgend jaar wel „aar den" INGEZONDEN Aan de redactie Texelse Courant. Wilt u onderstaand stukje plaatsen? In uw blad van Woensdag 14 Jan. '53 verscheen een stukje tegen mij gericht en ondertekend met R. Daar ik nooit op ingezonden stukken mga, die niet onder tekend zijn, wacht ik af, of de schrijver van dit hatelijke stukje de moed zal heb ben, om zijn naam bekend te maken Tot zo lang wacht ik dan maar op een goede vaart. JAC. BRUIN. BELANGRIJGE VRAAG NAAR ONGEHUWDE ARBEIDSKRACHTEN VOOR CANADA In verschillende provincies van Cana da is een zeer goede plaatsingsmogelijk- heid voor jonge, ongehuwde personen. De plaatsing zal in groepsverband ge schieden, terwijl de verdere verzorging na aankomst wordt toevertrouwd aan geestelijke verzorgers van diverse ge zindten. Bij het arbeidsbureau en de bijkanto ren is een lijst met vacatures ter inzage. In verband met het feit, dat het ver trek reeds in Maart-April van dit jaar is, dienen de aanrfteldingen vóór 1 Fe bruari a.s. te worden gedaan Gevraagd worden: Mannelijke personen, die in de land- of tuinbouw werkzaam zijn, Vrouwelijke personen, die als huishou delijke hulpkracht in gezinnen of zieken huizen geplaatst kunnen worden. Voor kinderen van 18 jaar en ouder is dit tevens een gunstige gelegenheid om emigratie voor het gehele gezin in orde te maken. Hoeveel|kos£eenjdouche? Een kwartje. Nou, dan komt dat jou op vijf cent per tint. Nu de opgaaf van de narcissen dit jaar vroeger is opgevraagd, willen wij dit ook vroeger publiceren. Deze cijfers zijn niet geheel juist, daar deze nog niet zijn opgenomen, zoals in de veldkeuring. Wij willen toah aan het verzoek voldoen, ten einde over gegevens te beschikken, welke voor de handel van belang kun nen zijn. De von Sion speelt voor Texel de grootsite rol, deze zijn ook dit jaar weer ingekrompen. De gele Trompetten, o.a. Golden Har vest en Rembrandt zijn wat uitgebreid. Dit zijn twee goede narcissen welke steeds gevraagd zijn. Eerstgenoemde soort kan men best telen, mits men deze koel en luchtig opslaat, voorzichtig met ophorren en zonnebrand voorkomen. Dit laatste geldt voor alle narcissen. G. ZEEMAN, Controleur van „De Narcis", Zandvaart 58, Breezand. Hier volgt nog een lijst langrijkste soorten, welke den geteeld: Gele Trompetten Flower Carpet Golden Harvest Golden Spur King Alfred Magnificence Rembrandt The First Unsurpassable Bicolor Trompetten Magnet Music Holl Spring Glory Queen of Bi colors Victoria Witte Trompet Mrs. E. H Krelage Mount Houd Gr. kronige: Mrs. R. O. Backhouse Carlton Fortune Helios John Evelijn Sc. Elegant Andere Var. Kl. kronige: Verger Poetaz Var.: Cheerfulness Crayford Earley Perfection Geranium Laurens Koster Poeticus: Actaca Or. Maximus Dubb. variëteiten: Inglescombe Insulinde Von Sion Texas Twink Andere variëteiten van de be- op Texel wor- 1953 1952 85 1955 103 941 1578 1420 3063 3048 324 331 .2524 1761 42 60 99 45 65 107 20 71 690 21 20 26 60 117 36 53 720 13 25 1870 1492 927 761 1727 1702 111 432 99 55 510 32 202 416 206 135 65 48 3l 82 359 30 459 52 216 373 176 118 75 65 40 17919 20114 280 250 108 60 133 135 KATHOLIEKE KEKKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag 6-7 u. biechtgel en om 7 uur rozenh. Zondag, 2e Zondag na Drieko ningen, tevens begin v.d. intern, bidweek om de eenheid v.d. Kerk. Om 7,30 de gelezen H. Mis. om 9 u. communieuitrei- ken en om 10 u de Hoogmis, 's Av 7 u. lof t.e.v. het H. Hart. Deze week alleen Zaterdag 7 u. rozenh. In de week zijn de H.H. Missen om half 8. Van 18-25 Jan. intern, bidweek. Zondag a.s. 3e Zondag na Driekoningen. St. Marthavereniging: Vrijdag half 3: Regina Timmer en Stientje Bastiaans. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 18 Januari 1953 N. H GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds van Reijendam in Eben Haëzer Collecte Zonnegloren Oudeschild 10 uur Eerw. Heer Dulfer 11,30 Zondagsschool Oosterend 10 uur Ds Klijnsma De Waal 10 uur Ds Janse Bediening H. Avondmaal De Koog 3 uur Ds Janse Bediening H. Avondmaal Den Hoorn 10 uur Ds v. Rhijn De Cocksdorp half 10 Ds Soesan Extra collecte kerkeraadskas Zuid-Eierland elf uur Ds Soesan Extra collecte kerkeraadskas GEREF. KERK Den Burg 10 en 3 uur Ds Goedendorp Oosterend 10 en 3 uur Ds De Wolf GEREF KERK (onderh. art 31 KO) Oosterend 10 en 7,30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds van Veen De Koog 19,30 uur Ds van Veen. Dinsdagavond Zusterkring jaarverga dering 8 uur.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2