Siiapss kmï gaml UnmEfl 0 3VÖROL TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Bestuur 30 Polders besloot met 14-1 te stemmen voor de Ruilverkaveling Ruilverkaveling Proberen blijft begeren! lWinterhqnden?PURQl Ir Maandag lichtte de polderbesturen het Ruilverkavelingsplan toe Rheuraatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. ZATERDAG 17 JANUARI 1953 GESLAAGD De dames S. G. Akema, K. Hönigsz en B. Leijen, behaalden e diploma kraam-t verzorgster. Zij werden opgeleid door Kraamcentrum Den Helder en Omstre ken. „VAN ANDER RAS" Zaterdag 14 Febr. komt „Het Kein To neel" in Het Eigen Gebouw te Oude- söhild voor het voetlicht met het toneel spel „Van ander Ras", een spel van strijd en eerzucht tussen blanken en kleurlingen in de Nieuwe Wereld, door A d'Usseau en James Gow. Wij raden u nu reeds aan deze avond vrij te houden. „Van ander Ras" bereikte het vorige seizoen meer dan 200 opvoe ringen. EERVOLLE OPDRACHT De fijnzaadleveranties voor de Botani sche tuinen en het beroemde Bronx Park te New York zijn opgedragen aan de heer Schilpzand te Den Hoorn. UITVOERINGEN DOOR D.E.K. Muziekvereniging D.E.K. te Den Hoorn hoopt haar jaarlijkse uitvoering te hou den op 6 en 7 Februari a.s. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 Jan. op om 8,41; onder om 4,51. Maan: 22 Jan. E.K., 30 Jan. V.M Hoog water ter rede van Texel: 17 Jan. 10,34 en 11,11,. 18 Jan. 11.21 en 11,56. 19 Jan. 12,05 en 20 Jan. 0,47 en 0,50. 21 Jan. 1,29 en 1,32. 22 Jan. 2,13 en 2,14. 23 Jan. 2,58 en 3,07. Aan het strand is het ongeveer eeD uur eerder hoog water. nader zijn toegelicht. De verbetering der meest belangrijke wegen naar de Buurtschappen en die waaraan bedrijven zijn gelegen bedra gen: f 1,255,620,— Het graven van de tochtsloten f 1,004,435,— Vernieuwen duikers en bruggen f 187,950. of rond f 2,450,000, Deze werken zouden in hun geheel niet dan over zeer lange tijd kunnen worden uitgevoerd. In 1952 is reeds voor een bedrag ad f 120,000 uitgevoerd, waarvoor een le ning zal moeten worden aangegaan; zijn de nodige verbredingen aan die wegen gereed dan vergt dit gedurende een tijd van 30 jaren gemiddeld f 1,40 per ha. De bedragen welke binnen enkele ja ren aan nodige verbeteringswerken aan de wegen moeten worden besteed, be dragen nog rond f 720,000,-, hetgeen overeenkomt met een gemiddeld bedrag van f 8,15 per ha Het vergraven van de Ayesloot, dijk- sloot Oudeschild-Nieuweschild en het Zwin in polder het Noorden vragen een uitgaaf van rond f 415,000. Hierbij dient te worden opgenomen het bedrag aan verbetering duikers en bruggen, zodat deze uitgaven per jaar over eenzelfde tijdvak als boven aangegeven f 5,20 per ha. bedragen. Van bovengenoemde slo ten zal door de 30 Gem. Polders alle grond worden opgeruimd. Uitgevoerd moet dan nog worden voor een bedrag van f 1,000,000. Hiervan komen ook de lasten op de landerijen te drukken, waarbij wij voorts moeten opmerken, dat door de eigenaren van de landeriien, gelegen aan de tocht sloten, rond 430,000 m3 grond moet wor den opgeruimd. Het graven van kavelsloten is in deze bedragen natuurlijk niet opgenomen, de ze komen geheel voor rekening van de betrokken eigenaren. Men dient hier mede wel rekening te houden, er is" nl door het bestuur een besluit genomen om de kavelsloten die op een tochtsloot afwateren, onder schouw te brengen, op dat de kosten, besteed aan de vergravang binnen enige jaren door vervuiling niet nutteloos zijn besteed. Het zal duidelijk zijn, dat het voor het bestuur ten enenmale onmogelijk is bin nen afzienbare tijd dit werk uit te voe ren; zou alleen het allernoodzakelijkste werk worden uitgevoerd, dan zou dit be drag, vermeerderd met de thans aanwe zige schuld van rond f 600,000, de inge landen een veel te zware last opleggen. Wordt de ruilverkaveling aangenomen dan bestaat de kans buiten gewone cala miteiten (dit komt echter anders ook) dat volgens de voorzichtige beraming de las ten met f 6,50 per ha. kunnen worden Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaal, zacht en welverzorgd M'BIfgiJifftWilüilWihwarrw verlaagd zodra de betaling der ruilver- kavelingsrente aanvangt. Beloopt die rente f 20 per ha., dan zouden de lasten worden f25 f6,50 en f20 of f38,50 per ha. Dan zijn alle belangrijke wegen verbeterd, alle tochtsloten en kunstwer ken aan een goede toestand aangepast, alle scheidm^ssloten vergraven en de uit komende grond opgeruimd. De voorzitter wil na deze uiteenzet ting overgaan tot de behandeling van de te stellen vragen. De heer C. Kuip heeft in de begrotin gen opgemerkt een loon toeslag van 55 pet. en vraagt hiervan de betekenis. De begrotingen zijn opgezet op een basisuurloon van f 0,60 per uur waarbij moet worden opgeteld de diverse loons verhogingen ad 55 pet. van het basisuur loon. De heer K. Breman vraagt hoe de ver betering van het Zwin in het Noorden zal plaats hebben, wanneer de 30 Polders dit zelf moeten doen. De bedoeling is evenals reeds vroeger is medegedeeld, het Zwin niet te graven, doch een ruime afvoersloot naast het Zwin te graven, teneinde spoedige ver zanding te voorkomen. De heer N J. Kikkert vraagt met welk bedrag de lasten zullen worden verhoogd wanneer de ruiverkaveling niet doorgaat. Wij moeten rekenen op een lastenver hoging van f 14,75 na uitvoering van die werken, die als urgent zijn aangewe zen Zouden alle genoemde werken wor den uitgevoerd, dan zou men een gemid delde lastenverhoging krijgen van f 25 per ha., rekening houdend met een looptijd der leningen van 30 jaren, voor vergraven van tochtsloten mag men echter die termijn niet aannemen, de eerste jaren wordt dit natuurlijk 'n veel hoger bedrag De werkzaamheden kun nen echter ook met in een paar jaren worden uitgevoerd, zodat dan van de eerste leningen 1/30 deel is afgelost, waardoor iets minder rente dient te worden betaald. De heer C. P. Eelman zag gaarne het Oudedijkje naar de meer urgente lijst voor wegenverbetering aangebracht. Het Oudedijkje zal op dit plan worden ge plaatst en de Kadijksweg naar de vol gende groep wegen De heer List vraagt waarom de post arbeidsloon en andere kosten voor ver graving tochtsloten gelijk is opgenomen. Voor de berekening van de loontoeslag en de sociale lasten dient de post ar beidslonen zuiver te worden opgeno men, bij vergraven sloten is deze post lager dan bij het grond opruimen. De post andere kosten moet gezien wor den als huur dragline, huur spoormateri- aal, hout enz De post op bijlage VI op ruimen grond komt na het genomen be- INGEZONDEN Geachte redactie, Het ingezonden schrijven van de heer Vlaming noodzaakt mii nogmaals op het onderwerp R.V. terug te komen. Bij voorbaat vriendelijk dank voor de opna me. De heer Vlaming komt nogmaals met de R.V Wieringen naar voren en ik ben bereid hier nogmaals op in te gaan. De zaak ligt nl. zo, Vlaming. Op Wie- ringen heeft men niet alleen te maken gehad met het verschil in kosten vóór en na de oorlog, maar ook met een belang rijke uitbreiding van het plan. Tussen de stemming en het begin van de uit voering ligt een periode van een jaar of zeven. In deze tijd kwamen er nieuwe mogelijkheden door het ontstaan van het zoetwaterreservoir: het IJsselmeer. De Plaatselijke Commissie te Wieringen kreeg toestemming om van deze gunsti ge omstandigheid gebruik te maken en heeft voor het hoge land een infiltratie systeem ontworpen, dat de mogelijkheid geeft in de zomer zoet water in te laten. Dit heeft het plan veel duurder gemaakt, maar de PI. Commissie van Wieringen is blijkbaar doordrongen geweest van de waarheid van het gezegde: Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. Zie hier de oorzaak van het feit, dat de kos ten hoger zijn dan volgens de stijging van lonen en materialen te berekenen is. En nu Terschelling. Evenals mw. Vrij dag zou ik kunnen zeggen ,,Ik heb ge hoord, dat de kosten op Terschelling de begroting n-ct hebben overschreden, is dat zo?" Ik wil dat echter niet doen. U kunt echter niet van mij verwachten, dat ik op iedere vraag over elke mogelijke R.V. direct een antwoord kan geven. Maar u zult een antwoord hebben! Over het R.V.-plan op Terschelling is evenals op Wieringen vóór de oorlog ge stemd. Na de oorlog stond men voor de vraag of men met het oog op de sterk gestegen kosten wel door moest gaan. Na bespreking met de belanghebbenden werd besloten, het werk aan te pakken, omdat men zoveel vertrouwen op kon brengen, dat gezegd werd: „Indien de Cultuurtechnische Dienst het verant woord acht om door te gaan, dan wagen wij het er op". En mijnheer Vlaming, in dien het u nu werkelijk ernst is om goe de voorlichting te krijgen over R.V., dan moet u eens naar Terschelling gaan En neem dan nog enkele mensen mee. Want de Terschellingers zijn enthousiast! En wat die kosten betreft: De Terschellin gers weten nog niet eens wat ze betalen moeten. Maar de stemming is er al net zo als bij de oude boer, die wij vorig jaar Maart op Wieringen spraken. Hij was aanvankelijk een felle tegenstander ge weest, maar hij moest toen ronduit ver klaren, dat hij het mis had gehad. En toen wij de opmerking maakten: ..Maar je weet toch de kosten nog niet", ant woordde hij: „De kosten kunnen zó niet ziin, dat ik terug zou willen naar de oude toestand". Zo denkt men er ook op Ter schelling over. U komt nog weer op de kwestie van de R.V.-kosten, die volgens u een eerste Ivootheek zijn. Mijnheer Vlaming, vol gens mij is het bedrag, dat men moet be talen als de R.V. achter de rug is een waardevermeerdering van de grond, die tot uiting komt in de pachtprijs. En in dien de netto-opbrengst van een perceel grond gelijk blijft, blijft het ook als on derpand voor een geldschieter dezelfde waarde behouden. Naar ik meen heb ik in m'n vorig schrij ven duidelijk genoeg aangetoond wat Louwes bedoelt als hij zegt, dat het sein op onveilig staat Voor u betekent de mo gelijkheid van 'n prijsdaling van lamme ren en granen, dat u moet waarschuwen tegen de R.V. Voor mij betekent het dit. Boeren probeer uit uw land te ha len. wat er in zit en grijp de mogelijk heden, die u hiervoor geboden worden aan. Zie het ingezonden schrijven van de heer Roeper in de Texelse Courant van Woensdag jl. Ik ben te weinig bereisd en belezen om te weten, waar ter wereld een Wet is, die een zelfde stemmethode voorschrijft als de R.V.-wet. Wel weet ik, dat er zo langzamerhand grote delen in de wereld komen, waar men helemaal niet meer stemmen mag en waar men zeker niet alles mag zeggen, wat sommige vragen stellers op de vergadering van Donder- sluit dus geheel voor rekening van de 30 Polders. De heer N. J Kikkert wil graag zoveel mogelijk cijfers bekend maken in de zelfde geest als in dit rapport opgeno men opdat de Ingelanden een zo goed mogelijk overzicht krijgen. Hieraan zal worden voldaan, echter met dien verstande, dat men niet in de tails kan treden over de volgorde van uitvoering wegenverbetering enz. De In gelanden moeten vertrouwen hebben in het bestuur, dat hun belangen, wat te vens ook de belangen der hoofdingelan den zijn, zo goed mogelijk worden be hartigd. Het is altijd de plicht van het bestuur, geweest om voor de eigenaren op te ko men. de laatste jaren zijn er ook be langrijke resultaten verkregen. Waarna de vergadering wordt geslo ten. De Dijkgraaf, de heer P. Bakker Azn., is met de inhoud van het rapport met bijlagen volkomen bekend en verzoekt mede te delen, dat hij hiermee volkomen accoord gaat Voorts juicht hij de ziens wijze van het bestuur toe, dat met 14 te gen 1 vóór de ruilverkaveling stemde. dag 8 Jan. jl. deden. Politieke voorlichting heb ik naar ik meen in mijn vorig schrijven niet gege ven en wie mijn „soortgenoten" zijn weet ik niet. Het doel van mijn vergelijking van de stemmethode van de R.V.-wet met die voor de Tweede Kamer was al leen u aan te tonen, dat er in beide ge vallen mensen méé stemmen, die uit het oogpunt van „bezit" bekeken niets in de melk te brokkelen hebben. Het is de bedoeling van de wet zeker niet, dat er overleden personen mee stemmen en daarom is al meerdere ma len gezegd, dat zij, die hier belang bij hebben maatregelen moeten nemen de lijst in orde te maken. Daarvoor biedt de ter visie legging van de stemmings lijst de mogelijkheid. Als u mij beschouwen wil als familie van hen, die de R.V-wet 1938 brachten, dan vind ik dat opperbest. In ieder ge val is er overeenkomst tussen hien en mij Met deze wet bedoelden zij nl. een verbetering van de bestaanszekerheid van de boer en ook ikCjbrobeer dit nu reeds 13 jaar lang te doen. Naar ik meen is het niet nodig in de bres te springen voor het „comité-lid", waarvan u spreekt. Hij is daar zelf mans genoeg voor. Mijnheer Vlaming, ik ben van mening dat de tijd, waarin een landeigenaar zonder meer kon zeggen: „Blijf van mijn land af" voorbij is en ik vind het nog goed ook. Daarom hebben wij een R.V.- wet en een Pachtwet. Het blijkt mij nog telkens, dat er landeigenaars zijn, die hier niet aan willen en die menen, dat zij met hun land kunnen doen en laten wat ze willen. U bent het waarschijn lijk in dit opzicht niet met mij eens, maar daar kan ik niets aan doen. Met uw opmerking over de bouwers aan de toekomst wilt u mij in de poli tieke sfeer trekken. Ik bedank daarvoor. Als u wilt weten wat ik bedoel met bou wen aan de toekomst, dan moet u gaan kijken op W.ieringen,, Terschelling en de Noordoostpolder. En als u dichter bij huis wilt blijven, kunt u ook naar „De Bern es" in de polder het Noorden gaan. Daar heeft die gewantrouwde Cultuur technische Dienst een plan opgemaakt en uitgevoerd, waarover de eigenaar van dit bedriijf met enthousiasme spreekt. Ja, nogmaals, ik vind het onwaardig om te vragen: „Heeft de bezetter het dan van ons geleerd". Wie deze vraag stelt is er niet als ondergetekende werkelijk dankbaar voor, dat we van de druk van 1940-1945 bevrijd zijn. En tenslotte, Vlaming, dit. Ik heb wel eens de indruk, dat voor sommige men sen het illegaal zijn, het bezig zijn met ondergronds werk veel aantrekkelijker was en is dan het legaal zijn. Ook het gezamenlijk en eendrachtig werken aan de opbouw van het land. met inachtne ming van de gegeven wetten is 'n deugd. En een deugd, die zeker niet minder is dan die van het illegaal zijn! C. VAN GRONINGEN. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 18 Jan.' 2e Zondag na Drieko ningen. De Missen om 7,30 en 10 u. Ook in Den Hoorn 2 Missen. Heden opening v.d. intern, bidweek. Om 7 uur speciale gebedsoefening v.d. intern bidweek. Oosterend Mis om 10 u Dinsdag 20 Jan.: Om kwart voor acht gez. Req v.d. dood- ceel, 18 j. cursus dames om 7,30 en jon gemannen om 8.30 in St. Janshuis. Woensdag 21 Jan Mis in Den Hoorn en biechth. 4e klas. Om 7.30 speciale ge bedsoef. intern bidweek Donderdag 22 Jan.: Mis in Oosterend om 8 u. en biecht horen 5e klas. Vrijdag 23 Jan.: Biechth 5e klas Josephschool. Zaterdag 24 Jan.: Biechtgel. van 4-8 op hele uren en 6 uur rozenh. Zondag 25 Jan.: Laatste dag v.d. intern bidweek. 2 Missen in Oosterend. Den Hoorn om 10 uur. EEN SCHIP OP HET STRAND! Eilandbewoners hebben, evenals „vas- tewallers" hun goede en verkeerde ei genschappen en vaak zijn deze tegen stellingen in één persoon verenigd. Hoe kan men dan spreken van goede en slechte mensen? Iemand, die in het ene zwak is, kan vaak in het andere sterk zijn. De eer van het eiland is een duur bezit, en wéé degene, die zich er aan vergrijpt. Men is er voortdurend op be dacht om deze eer te bewaken, en te beschermen Verhalen en legenden blijven hier be waard, zolang ouderen ze aan de jon geren doorgeven, en de opdringende nieuwe beschaving is soms nauwelijks in staat, om, wat gewoonlijk voor bijgeloof doorgaat, uit te roeien. Zo bestaat bij verschillende mensen nog het geloof in een „voorgezicht", een gezicht, dat bv. thuiszittende vrouwen krijgen te zienk wanneer man of zoon worstelt met de dood. Hoe het dan ook zij, en wat voor kleinmenselijke fouten er aan de eiland bewoner mogen kleven, uiteindelijk staan ze altijd gereed om hun leven te wagen voor wie in nood verkeren, en dat is in ieder geval iets „grootmenseflijks". Eén der beste Friese toneelgezelschap pen (het op Texel reeds zeer bekende ,.Lyts Frysk Toaniel" van Barend v. d. Veen) komt zeer binnenkort in De Oranjeboom voor het voetlicht met het prachtige stuk „Skip op 't Stran". Het bestuur van de „Fryske Krite" op Texel heeft gemeend goed te doen dit populai- re gezelschap te engageren, juist omdat de inhoud van dit toneelstuk de Friese eilandbewoners zal boeien. En, naar wij hopen, niet alleen de Friezen hier, maar ook vele niet-Fries sprekende eilandge noten. Dat de uitvoering van dit mooie stuk geheel in de Friese taal geschiedt, be hoeft werkelijk geen bezwaar te zijn, daar de handelingen op het toneel door deze uitgezochte groep spelers, veel dui delijk maakt. Nadere aankondiging volgt. Dinsdag 13 Januari werd een .verga dering belegd door de Cultuur Teohn. Dienst, waartoe opgeroepen waren alle leden van de polderbesturen die bij het Ruilverkavelingsplan zijn betrokken. De voorzitter, Ir Maandag, opende de vergadering en deelde mede dat in deze bijeenkomst het Ruilverkavelingsplan aan de Bestuursleden nader zou worden toegelicht, vooruitlopende op de ïnfor- matorische vergadering van 23 Januari a.s. Spreker deelt mede dat bij iedere Ruilverkaveling die aan de orde komt men meemaakt wat zich op Texel thans afspeelt: dit is voor ons mets vreemds. De naamlijst welke thans voor een ieder ter inzage ligt vertoont fouten: zoals al tijd komen hierop namen voor van men sen die reeds lang zijn overleden,- of geen eigenaar zijn, de fout kan liggen bij de familieleden of bij het kadaster, getracht wordt vóór de stemmangs-vergadering al deze fouten te herstellen. Wat de begroting voor de Ruilverka veling betreft kunnen we mededelen dat deze een totaal bedrag aangeeft van f 12.500 000.— Door de Teahn. Dienst van de 30 Gem polders is de begroting opgemaakt van de kosten aan wegenverbetering, het gra ven van waterleidingen en het leveren en aanbrengen van kunstwerken in de waterleidingen met een totaal bedrag van f 4.020.000. De verkaveling met alle bijkomstige werken bedraagt dus f 8.500.000.het heeft geen zin deze begroting tot in de finesses uit te leggen, men moet ver trouwen hebben in de Cult. Techn Dienst die mets liever ziet dan dat de begroting niet wordt overschreden, dit toch bete kent minder uitgaven voor het Rijk en dus ook voor de landbezitter. Ik wil wel enige gegevens de begro ting betreffende verstrekken. Volgens het plan zullen: 1. 300 km nieuwe kavelsloten moeten worden gegraven. 2. 82 km kavelsloten moeten worden opgeschoond. 3. 25 km cenen gegraven, of gedeelte lijk gerioleerd worden. 4. 68 km tuinwallen worden geplaatst. Verder opruimen van de uitkomende grond, beplanting, administratiekosten, stuwen, schuiven, schadeloosstelling enz. Op een vraag of deze begrotingen reeds zijn aanvaard, deelt Ir Maandag mede dat het bestuur van de 30 gem. polders bij aanname van de ruilverkaveling de werkzaamheden aan wegen en waterlo pen zal uitvoeren, zo zijn dan ook door de Technische Dienst van dit waterschap an overleg met de Cult. Techn. Dienst de begrotingen minutieus uitgevoerd, deze begrotingen worden aangehouden De heer S J. Keiiser vraagt of de kos ten aan wegen en waterlopen bunder, bunders gelijk kunnen worden omge slagen. de kosten besteed aan verbete ring wegen worden ook door alle bun- viers gel'jkehjk betaald, zou zulks niet het geval zijn dan zou iemand die aan een slechte weg woont daarvan in erge mate de dupe kunnen worden, daar hij altijd die lasten van het waterschap voor de verbetering van wegen (f 11.per ha.) daarboven zou moeten betalen. Volgens Ir Maandag is dit wel moge lijk, de Plaatselijke Commissie kan deze regeling treffen, wel is hiervoor de toe stemming van de Centrale Commissue nodig doch deze zal hiertegen, wanneer zulks redelijk wordt geacht, geen bezwa ren hebben. Gevraagd wordt of de kosten van Ruil verkaveling voor iedere polder bekend m of dat deze kunnen worden opgege ven. Dit is niet mogelijk, voor Texel heeft men de volgende maatstaf genomen: 500 ha. betalen niets; 500 ha. a f300; Bestrijd ze met Kruschen en begin io een nieuw leven - lit en viel - vrij van pijn. Zoals Krusahen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik, zo kan zich ook bij U die welda dige bloedzuiverende werking voltrek ken. Met Kruschen regelmatig ge bruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heil zame kuur. 500 ha. a f 350; 5500 ha. a f400; 500 ha. a f 450 en 500 ha. a f 500. Volgens evengenoemde vraag zou er dus practisoh geen grond zijn die voor geen bijdrage in aanmerking komt wat aan de andere weer ten goede komt. De heer J. M. Bakker zegt dat er in de P.H Polder weinig behoeft te gebeu ren doch zegt bij geruchte te hebben ver nomen dat er aan het gemaal iets zou gebeuren. Ir Maandag zegt dat dit niet in de be groting is opgenomen en dat het gemaal blijft zo het is. Verder zegt de he.er Bakker dat de In gelanden steeds vragen hoeveel de kos ten in hun polder zullen bedragen en of dit kan worden opgegeven. Dit is niet mogelijk, de kosten worden door de Plaatselijke Commissie verdeeld over de landerijen naarmate men van de verkaveling profiteert. De heer M. J. Veeger vraagt hoe het gaat met de gronden van Natuurmonu menten. Deze blijven veelal zo ze zijn, die hebben geen belang bij de ruilverka veling. De heer C. H. Roeper meent dat ook deze bezittingen in de kosten aan wegen moeten betalen evenals zulks tot heden het geval is. De PI. Commissie kan ook deze zaak naar behoren regelen. De heer S. J. Keijser vraagt of de ruil- verkavelings-rente op de pachtprijs mag worden doorberekend. Volgens Ir Maandag zijn de meningen erover verdeeld.de ene instantie is voor. de ander tegen, doch volgens de pacht- kamer van Arnhem is dit een last, op gelegd door een overheidslichaam en kan geheel op de pachter worden verhaald (deze uitspraak is gepubliceerd in een der landbouwbladen). De heer S. J. Keijser zegt dat dit voor de eigenaar-gebruiker niet erg is, wel voor de eigenaar-verpachter, hoe zal het gaan in een slechte tijd? Dit is ook zo zonder verkaveling en m i. nog erger, de duurste boerderij treft men toch steeds aan in de best verka velde gebieden, neem b.v. de Beemster of de Purmer. De heer C. Bakker Dzn. vraagt of er ook boerderijen met steun kunnen wor den gebouwd Volgens IrMaandag bestaat sinds zeer korte tijd de mogelijkheid om met sub sidie een nieuwe boerderij te bouwen, mits de oude bewoning niet geschikt is voor het bedrijf. Men moet ook een bezit hebben van 10 ha de subsidie bedraagt 40 pet. terwijl de andere 60 pot. kan worden afbetaald met 5 pet. gedurende een tijdvak van 30 jaren. Splitsing van bedrijven is echter met de bedoeling. De inrichting van de boerderij mag aan redelijke eisen voldoen, alle luxe moet men edhter zelf betalen Ten slotte wordt gevraagd hoe de 8000 ha. zijn bepaald. Deze oppervlakte is opgenomen vol gens de gegevens van het kadaster. Ook zijn hierbij inbegrepen de genummerde wegen, dijken en waterlopen. De moge lijkheid bestaat dat bij de hermeting blijkt dat Texel enige bunders groter of kleiner is. Na de beantwoording van alle gestel de vragen wordt deze vergadering ge sloten. Aansluitend op vorige bespreking werd een vergadering gehouden door de Hoofdingelanden van de 30 Gem. Pol ders. Aanwezig alle leden behalve de Dijkgraaf die door ziekte nog verhin derd was deze vergadering bij te wonen. Na opening der vergadering door de waarnemend voorzitter, de heer C. S. Zijm, kwan in behandeling het rapport van het Dag. Bestuur betreffende de kosten aan verbetering van noodzakelij ke werken in de 30 Gem. Polders, De voorzitter deelt mede dat het rap port in October '52 reeds was opgemaakt doch door het ontbreken van nog nade re gegevens pas nu in behandeling kan worden genomen. Hij sprak de hoop uit dat allen in de tijd dat zij in het bezit waren van evengenoemd rapport, dit goed hebben bestudeerd, opdat men zich een goed oordeel kan vormen over de aard en de omvang van de opgenomen werken met de lasten die aan die uit voering dezer werken op de schouders komen van de grondeigenaren. Daarna wordt overgegaan tot de be handeling van dit rapport, waaruit on derstaande werkzaamheden met de be dragen die hiervoor gevraagd worden,

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3